Page 8 of 9 FirstFirst ... 456789 LastLast
Results 141 to 160 of 179

Thread: Shadow of the Tomb Raider

  1. #141
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    το ξεκινησα στο x με την λογικη να μαζεψω τα παντα το εκανα στις πρωτες 2 περιοχες δεν ξερω κατα ποσο ομως εχει νοημα να πηγαινω περα δωθε στον χαρτη να μαζευω documents θεωρω οτι ειναι ανουσια επιμυκηνση του παιχνιδιου. προσοχη δεν αναφερομαι σε tombs και crypts αυτα θα τα ολοκληρωσω


  2. #142
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Ναι τελικά κι εγώ το ίδιο διαπίστωσα. Δεν έχει κανένα νόημα. Είναι νομίζω καλύτερα να ολοκληρωσουμε το παιχνίδι πρώτα και μετά tombs και κρυπτες. Διαφορετικά χάνει το νόημα και τον ηρμο του το παιχνίδι ... Το έχουν παραγεμισει με ανούσια πράγματα που απλά σου χαλάνε την εμπειρία. Έπαιξα 3 σερί main και το απόλαυσα μακράν περισσότερο. Λες και έπαιζα κάτι διαφορετικό ( κάτι που μου άρεσε). Έτσι κι αλλιώς δεν παίρνεις και κάτι σημαντικό από όλα αυτά τα παράπλευρα....

  3. #143

    Default

    Τα μονα trophies που δεν μπορεις να παρεις αν τελειωσεις το παιχνιδι ειναι τα combat achievements επειδη δεν βγαινουν νεοι εχθροι οταν τελειωσεις το βασικο παιχνιδι.

    Ολα τα αλλα μπορουν να μαζευτουν κανονικα μετα το τελος του παιχνιδιου.

    http://www.powerpyx.com/shadow-of-th...guide-roadmap/
    None of the collectibles are missable! You can still grab them all after the story. Feel free to grab what you can along the way, just know you can still grab everything after the story
    All Combat Trophies are missable! There are no more enemies after the story.

  4. #144

    Default

    Τελος και απο μενα το παιχνιδι. Σε γενικες γραμμες μου αρεσε αρκετα και εξακολουθω να μην καταλαβαινω(εως ενα βαθμο) γιατι τοσο hate για αυτο που γενικα ειναι καλυτερο απο το προηγουμενο Rise.
    Τι μαρεσε

    Spoiler!



    Το Shadow of the tomb raider βασικα μπορει επιτελους να εχει επαξια το ονομα του tomb raider σε αντιθεση με τα προηγουμενα 2 παιχνιδια.
    Μαλλον πρεπει ο κοσμος να ξεκαθαρισει πια τι στο καλο ζηταει/θελει απο ενα παιχνιδι και μετα να αρχισει να κραξει.

    Δεν γινεται να μου βγαζουν οι περισσοτεροι το καλυτερο της τριλογιας το πρωτο tomb raider το οποιο ηταν το πιο αδυναμο στο κομματι των Tombs που υποτιθεται οτι ειναι η ταυτοτητα του παιχνιδιου και το αρχικο παραπονο του κοσμου.

    Και εγω θα ηθελα να ειχε λιγο παραπανω δραση συνολικα το παιχνιδι αλλα σε καμια περιπτωση δεν το κανει κακο το Shadow.
    Last edited by Fulgore; 29-09-2018 at 19:54.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    euromaster (29-09-2018),Snk (30-09-2018)

  6. #145
    Advanced Member euromaster's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Athens notia
    Posts
    431
    PSN ID
    gasmas78

    Default

    μπραβο για την τεκμηριωση.. ΤΟ περιμενω κι εγω πως και πως για να σας πω εντυπωσεις, ως λατρης της Λαρας...
    Ps3 fat 80gb-->500gb
    firmware - 4.60

    http://psnprofiles.com/gasmas78

  7. #146

    Default

    Εχει τα αρνητικα του το παιχνιδι δεν ειναι τελειο σε καμια περιπτωση(ειδικα περιπου στην μεση που πεφτει και το explore περισσοτερο και μαλλον εκει ξενερωσαν οι περισσοτεροι)αλλα σε καμια περιπτωση δεν ισχυουν τα περι μετριου/κακου tomb raider.

    Ειδικα αν και τα dlc ειναι καλα γιατι σκεψου οτι μαζι με το season pass του χρονου θα εχει 16tombs,που υποτιθεται ηταν οτι ζητουσαν ολοι.

    Το ξαναλεω οτι τα παραπανω τα εγραψα με βαση το βασικο παραπονο του κοσμου που ηταν το explore και τα tombs απο τα προηγουμενα παιχνιδια. Σαν παιχνιδι το βρηκα να ειναι δηλαδη γυρω στο 7.5 με 8/10.

    Θελω να δω και με το season pass τι παραπανω θα βαλουν μεσα με τις εξτρα αποστολες που ισως να εχουν την δραση που ο κοσμος ζηταει.

  8. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    euromaster (30-09-2018)

  9. #147
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Δεν γινεται να μου βγαζουν οι περισσοτεροι το καλυτερο της τριλογιας το πρωτο tomb raider το οποιο ηταν το πιο αδυναμο στο κομματι των Tombs που υποτιθεται οτι ειναι η ταυτοτητα του παιχνιδιου και το αρχικο παραπονο του κοσμου.

    Και εγω θα ηθελα να ειχε λιγο παραπανω δραση συνολικα το παιχνιδι αλλα σε καμια περιπτωση δεν το κανει κακο το Shadow.
    χωρις να εχω παιξει το shadow, αλλα τα δυο προηγουμενα, αυτο που μου αρεσε στο rise ηταν η περισσοτερη εξερευνηση. Βασικα το επαιζα και σκεφτομουν, "ααα ωραια αυτο ΔΕΝ ειναι "Unacharted: Rise of the tomb raider" οπως ηταν το πρωτο παιχνιδι.

  10. #148
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Το πήρα και εγώ και μόλις τώρα έκατσα να παίξω. (Xbox One X)

    Θα παίξω κάποιες ώρες και θα γράψω αν είναι και εγώ τις εντυπώσεις μου. Αλλά το πρώτο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι για τον ήχο και για το Atmos. Ο ήχος για εμένα είναι η μισή εμπειρία. Άλλος μπορεί να το απολαμβάνει με ακουστικά, άλλος με home cinema κτλ. Οποίος έχει τα χρήματα αλλά και τον χώρο κατά κύριο λόγο, τότε θα πρέπει να επένδυση σε αυτό 100%. Πιστεύω ότι είναι μια από τις μεγαλύτερες εξελίξεις στο θέμα του ήχου εδώ και αρκετά χρόνια που ήταν στάσιμο. Το 3D dimension που δημιουργεί και μπορείς να ακούσεις και τα κλαδιά από τα δέντρα πάνω από το κεφάλι σου, απλά σε βάζει ακόμα πιο βαθιά μέσα στο παιχνίδι.

    Θα έπρεπε να έχουν ακόμα και περισσότερα παιχνίδια Atmos και πιστεύω ότι θα πρέπει να επενδύσουν οι devs πάνω σε αυτό. Ξέρω ότι το κοινό μπορεί να είναι μικρό γενικότερα και για αυτό να μην δίνουν αρκετό βάρος ακόμα σε αυτό. Αλλά θα έπρεπε να υπάρχει σαν επιλογή για όποιον το θέλει.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  11. #149

    Default

    Για εμενα ηταν πολυ απογοητευτικο το στορυ.
    Πιο κλισεδιαρικο πεθαινεις. Ακομη και οι αναλαμπες στο παρελθον,οι δευτεροι χαρακτηρες, τα ξεσπασματα ολα ειναι been there done that απο τα προηγουμε της σειρας.
    Εκει με εχασε σαν ενδιαφερον,δλδ δεν ενοιωσα καμια αισθηση accomplishment και οτι πηγα την ιστορια μπροστα.

    Πασχουν πολυ τετοια παιχνιδια γιατι δεν μπορουν να "πειραξουν" την εικονα του χαρακτηρα - πχ θα μπορουσε να καιγονται τα μαλια της,σε καποια απο τις δεκαδες εκρηξεις και απλα να τελειωνει το επεισοδιο με κοντα μαλλια

    Α και επισης με ενοχλησε το reuse συγκεκριμενων animation,πχ οταν βγαινει απο το νερο κανει ακριβως την ιδια κινηση (τιναγμα μαλλιων) που εκανε στα προηγουμενα.

    Μου εδωσε την αισθηση απλα ενος filler παιχνιδιου (για να μην χασουμε και τα rights) και οχι σαν standalone παιχνιδι

  12. #150
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Το παιχνίδι είναι πανέμορφο πάντως!

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  13. The Following 2 Users Say Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    DJTaurus (04-10-2018),modecris (05-10-2018)

  14. #151

    Default

    Πολύ generic υλοποίηση έτσι για να βγει η τριλογία. Τα προηγούμενα είχαν καλύτερο pacing και πιο όμορφη σχεδίαση επιπέδων. Αυτό εδώ κουράζει με την μονοτονία της ζούγκλας, την ελάχιστη δράση και τους απανωτούς γρίφους/climbing. Και να μην το παίξετε θεωρώ ότι δεν χάνετε κατι.

  15. #152
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Σαν παιχνίδι φέρνει πιο πολύ προς τα κλασικά Tomb Raider (1, 2, 3 τα οποία δεν πρόλαβες DJ, ειδάλλως θα ήξερες και το net yaroze. Λογικό βέβαια γιατί τότε ήσουν 6-9 ετών λολ).

    Όμως σπάει τη ροή της τριλογίας, ως προς το ύφος και στυλ gameplay που πρόσφεραν τα προηγούμενα στον gamer.

    Σα να λέμε σε ένα θεατρικό έργο Πράξη 1η, 2η, 3η.
    Η 3η είναι άσχετη με τις 2 προηγούμενες και επειδή ακριβώς είναι η τελευταία "διαλύεται" η δομή της τριλογίας.

    Αν όμως κάποιος έχει προσεγγίσει εντελώς τα σύγχρονα Tomb Raider με ψυχολογία "καταναλώνω ποπκορν και ψιλοστα@@ μου για την ιστορία, υπόθεση, gameplay"......ε, τότε δεν υπάρχει θέμα (βασικά όποιος έχει τέτοια προσέγγιση και μάπα/φάβα να ήταν το παιχνίδι, δεν θα τον ενδιέφερε λολ).

    ΥΓ: Σε προσωπικό τόνο τώρα η μπόχα της Ubisoft-ίλας βρωμάει και ζέχνει. Τζενερικίλα, checklist και Άγιος ο Θεός. Μεράκι μηδέν. Βέβαια για μεράκι απαιτούνται πολλάααααα χρόνια ανάπτυξης και όχι φάμπρικα παραγωγής φασόν.
    Last edited by Lefteris_X; 17-10-2018 at 22:38.

  16. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (18-10-2018)

  17. #153

    Default

    εχω να το λεω γι'αυτο το παιχνιδι που περιμενα πως κ πως να βγει,να το παρω day one. οτι πιο βαρετο εχω παιξει τελευταια,ευτυχως που το παμπλικ το πηρε στα 35 κ δεν εχασα πολλα. γουστα ειναι αυτα βεβαια,αρεσε σε πολλους που το γυρισαν στο exploring κ λιγοστεψαν τη δραση.

  18. The Following User Says Thank You to christos-sonyboy For This Useful Post:

    DJTaurus (18-10-2018)

  19. #154

    Default

    Να σου πω την αληθεια οπως ειπα παραπανω θα ηθελα να ειχε λιγο παραπανω δραση(πχ ενα chapter ακομα),γιαυτο και περιμενω και τα dlc του μπας και.

    Δεν ειναι παιχνιδι για 9/10(εν μερη ουτε τα προηγουμενα ηταν),ουτε εν μερη για 8/10.

  20. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    DJTaurus (18-10-2018)

  21. #155
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    εμενα παντως μου αρεσε το παιχνιδακι. δεν το εχω τελειωσει ακομα (ειμαι στο mission of san juan) αλλα σε καμια περιπτωση δεν το βαρεθηκα. ναι εχει πολυ exploring αλλα ο σχεδιασμος της ζουγκλας, των διαφορων τοπιων κ γενικα ο οπτικος τομεας του τιτλου, με οδηγουσαν στην ευχαριστη αναζητηση θυσαυρων. σιγουρα δεν εχει τη δραση κ το πιστολιδι που θα περιμενε κανειςσε εναν τετοιο τιτλο, αλλα προσωπικα μεχρι στιγμης δεν με πειραξε κ τοσο. θα κανω ευχαριστα κ το 2ο playthought στο δυσκολο για την πλατινα.

    Spoiler!

  22. The Following User Says Thank You to ilias78 For This Useful Post:

    DJTaurus (18-10-2018)

  23. #156

    Default

    Εγω δευτερο playthrough θα κανω οταν με το καλο βγουν ολα τα dlc αργοτερα και πεσει και η τιμη του.

  24. #157

    Default

    Και όμως @Lef το tomb raider 2/ps1 ήταν το παιχνίδι που με έκανε να αγαπήσω τα action adventure. Ακόμα θυμαμαι να χαζεύω για ώρες το περιβάλλον στην αρχή του παιχνιδιού...που πυροβολούσες κατι κοράκια και μετά την κατάβαση του βουνού ακολουθούσε η μάχη με την τίγρη. Σοκ και δέος για μένα τότε τα γραφικά και το scale του παιχνιδιού. Η μουσική στη Βενετία (μέχρι και του menu ήταν χαρακτηριστική) ακόμα μου τριβελίζει το μυαλό.....αμέσως έπιασα τι πήγαν να κάνουν με το Shadow αλλά όπως και να το κάνουμε δεν ταιριάζει στο ύφος της τριλογίας. Είναι παγίδες τυπου κινηματογραφικών jump scare (αναμενόμενα σκηνικά χωρίς εκπλήξεις) και τα puzzle φαντάσου τα φιλοσοφίας uncharted σε πιο generic κλίμακα χωρίς rewarding....μετακίνησε αγάλματα ανάλογα τους φωτισμούς, ευθυγράμμισε σύμβολα κτλ κτλ. Καμία αλλαγή στο σύστημα μάχης, τον οπλισμό και το exploration. Αν δε σε τραβάει και το story άστο καμένο χαρτί....και πολύ που ασχολήθηκα για ένα 4ωρο. Αρχιζει και ubisoftizei επικίνδυνα η βιομηχανία.

  25. The Following User Says Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    euromaster (18-10-2018)

  26. #158
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Μου εκανε τρομερη εντυπωση παντως το 4/10 του Edge!
    .

  27. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    DJTaurus (18-10-2018)

  28. #159
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Edge = My kind of people!

  29. #160
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Γενικά το παιχνίδι πάντως δεν είναι άσχημο, αλλά δεν έχει απολύτως τίποτα να προσφέρει. Είναι απλά ένα copy/paste από τα προηγούμενα 2 παιχνίδια. Αλλάζει η ιστορία το τοπίο κτλ. Ήρθε απλά για να ολοκληρώσει την τριλογία.

    Οπτικά είναι πάρα πολύ όμορφο όμως. Εμένα μου αρέσει το στοιχείο της εξερεύνησης γενικότερα σε αυτόν τον τίτλο, παρά της δράσης.

    Είμαι στο 50% προς ώρας.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  30. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    DJTaurus (18-10-2018)

Page 8 of 9 FirstFirst ... 456789 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •