Page 15 of 19 FirstFirst ... 5111213141516171819 LastLast
Results 281 to 300 of 363

Thread: Demon's Souls (Bluepoint)

  1. #281
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δεν θελω να μιλησω για την ποιοτητα του παιχνιδιου, οποιος εχει παιξει το original καταλαβαινει περι τινος προκειται μιας και ειναι η ιδια ακριβως εμπειρια με τις "ανεσεις" του σημερα, μιλαω καθαρα για το gameplay κομματι. Αναλλοίωτη λοιπον η εμπειρια με καποιες ευκολιες στο gameplay, οπως το γεγονος οτι τρεχει βουτυρο (κατι που δυσκολευε αρκετα την ps3 εκδοση με πολυ χαμηλα frame rates σε σημεια που το εκαναν ακομα πιο δυσκολο), με τον χειρισμο τοσο-οσο αλλαγμενο για να διορθωσει καποια κουσουρια και φυσικα τα ανυπαρκτα loading times που βοηθουν στη ροη. Αυτα καθαρα πρακτικα.
    Τωρα σε σχεση με τα visuals που εκει θα ηθελα να αναφερθω περισσοτερο μιας και εχουν υποστει την μεγαλυτερη αλλαγη. Το παιχνιδι ειναι σοκαριστικα ομορφο σε καποια σημεια, οι λεπτομερειες στα περιβαλλοντα, τα οπλα, τις πανοπλιες ειναι παρανοικες. Πολλες απο αυτες δεν φαινονται καν λογω μακρινης καμερας, οταν ερχονται πιο κοντα καταλαβαινεις τι δουλεια εχει πεσει. Το ιδιο εντυπωσιακα και τα effects κυριως απο τα spells, αλλα και τα εφε στα περιβαλλον. Δεν εχει raytracing θα πει καποιος, αν ειναι ετσι να γραφικα who cares εχω να πω εγω.
    Eσεις στην Bluepoint, damn.
    Οκ ειναι πρωτη επαφη με καινουριο hardware αλλα δεν γινεται να μην σκεφτει κανεις οτι αν καταφερε αυτο η Bluepoint σε launch παιχνιδι τι εχουμε να περιμενουμε απο studios κλασης ND σε 2-3 χρονια απο τωρα?


  2. The Following 3 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Brazhlias (21-12-2020),cocous (21-12-2020),Valkyre (21-12-2020)

  3. #282
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Aφου δεν πεταξα το ολοκαινουριο ps5 χθες απο το παραθυρο μαλλον δεν θα το πεταξω ποτε.
    Παιζω καθημερινα τις τελευταιες μερες μιας και εχω χρονο λογω γιορτων, εχω καθαρισει ολα τα bosses και ειχα αφησει μονο τον false king για να δουλεψω λιγο πανω σε trophies και εξτρα υλικο. Eδω και πανω απο 2 εβδομαδες μου βγαζει ενα notification του στυλ ps5 couldn't sync your save data due to a conflict (στο cloud προφανως), δεν εδωσα σημασια μια και επαιζα κανονικα offline και το save της κονσολας ηταν μια χαρα. Χθες που μου το ξαναεβγαλε λεω ας πατησω να δω τι ειναι αυτο, για να μην τα πολυλογω με 2 τυφλα πατηματα του x αντικατασταθηκε το save της κονσολας με το τελευταιο save που ειχε γινει uploaded στο cloud και εχασα προοδο 30+ ωρων. Δυνατοτητα για revert στο save της κονσολας δεν υπαρχει οποτε παπαλα.
    Απενεργοποιησα την ηλιθια επιλογη για auto sync αλλα η ζημια ειχε γινει, σαφεστατα φταιω κι εγω που δεν εδωσα σημασια στο τι πατουσα ακριβως αλλα ετσι απλα να σου αντικαθιστα το save της κονσολας χωρις ιδιαιτερη προεδοποιηση δεν το περιμενα.
    Την γλυτωσε η κονσολα απο σοβαρο σουτ χθες.


  4. #283
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Πω ρε φιλε.... ξενεραααα...

    Κοιτα το καλο ειναι οτι τωρα που το εχεις φρεσκο θα το προχωρησεις πολυ πιο γρηγορα. Αλλα ναι δε το συζηταμε φουλ ξενερωμα η φαση σου...

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    hakoo (04-01-2021),Slay (04-01-2021)

  6. #284
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Αστα...απλα για να παρεις μια ιδεα ειχα καθαρισει τα παντα (ακομα και quests με npcs) και το τελευταιο uploaded save ειναι πριν καν καθαρισω το fool's idol.
    Nαι μεν οι χρόνοι δεν θα ειναι ιδιοι για εχω μαθει πολυ καλα τους χαρτες και τα bosses αλλα το κακο ειναι οτι εχασα το ενδιαφερον μου για το παιχνιδι.
    Προσοχη με αυτη την ηλιθια επιλογη με το auto sync παιδια, απ οτι ειδα το συγκεκριμενο failure το βγαζει συχνα και σε πολυ κοσμο, προσοχη μην τη πατησετε κι εσεις.


  7. #285
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Το ειχα αφησει μερικες μερες μετα την ξενερα αλλα το ξαναεπιασα και προχωρησα πολυ γρηγορα η αληθεια ειναι, εχω τελειωσει το πρωτο run και μου μενουν λιγα πραγματα για να παρω platinum trophy.
    Αυτο που ειχα ξεχασει εντελως η για να ειμαι πιο ακριβης δεν ηξερα καν ειναι οτι το ng+ δεν εχει καμια σχεση σε δυσκολια με αλλα souls games. Ειναι πολυ πιο δυσκολο κατα τη γνωμη μου, αυτη τη στιγμη εχω εναν τουμπανιασμενο 100+ lvl χαρακτηρα με καλο gear and all και οι περισσοτεροι σοβαροι εχθροι σε κανουν one shot για πλακα.
    Στο ps3 ειχα τερματισει το παιχνιδι και το ειχα αφησει στην ακρη, δεν ειχα κανει ng+ run παιζει να μην ηξερα καν οτι υπαρχει ng+ (αλλες εποχες).
    Μπηκα με τη φορα του μαμαω οτι βρω μπροστα μου και μου κοπηκε σχεδον αμεσως.
    Στο dark souls 3 και στο sekiro το 2ο και το τριτο playthrough ηταν βολτα στο παρκο, σε αυτο καμια σχεση.


  8. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Valkyre (15-01-2021)

  9. #286
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ χαχα το ιδιο ακριβως επαθα κι εγω στο NG+... σε καποια φαση αναρωτιομουν τι στο καλο μπορει να εχω κανει και να ειναι τοσο τσοφλι ο χαρακτηρας μου. Oh well εστιασα στο γεγονος οτι με θεριζουν αλλα τους θεριζω κι εγω και προχωρησα με σθενος!

    Μπραβο σου που δεν το εβαλες κατω με τη νιλα που σου εκατσε!

  10. #287
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Mαλλον ηρθε η ωρα να το αφησω στην ακρη, 4 playthroughs, platinum trophy κτλ.
    Με κουρασα κι εμενα τον ιδιο lol
    Αν και τα εχουμε χιλιοπει, πραγματικα δεν μπορω να πω αρκετα μπραβο στην Bluepoint γι' αυτη τη δουλεια. Το κατευχαριστηθηκα. Τεχνικα δε μετα απο αυτο το παιχνιδι ολα τα διαθεσιμα cross gen games για το ps5 δεν μου κανουν την παραμικρη αισθηση. Οσοι ξεκινησαμε με αυτο δυστυχως θα πρεπει να περιμενουμε αρκετα για να δουμε το επομενο βημα σε τεχνικο επιπεδο στα exclusives. Τα multi θα ειναι cross gen για πολυ καιρο ακομα, οποτε λογικα με το Ratchet και μετα βλεεεπουμε.
    1000 μπραβο γιατι δεν συνηθιζεται σε launch τετοια ποιοτητα.
    Ανυπομονω για το επομενο παιχνιδι της bluepoint, ελπιζω να επιβεβαιωθουν οι φημες ειναι κι αυτο remake της ιδιας φιλοσοφιας.


  11. The Following 4 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    gonzalez (04-02-2021),obione (04-02-2021),psx3 (04-02-2021),Valkyre (04-02-2021)

  12. #288
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Μακάρι να έβρισκα κι εγώ το κουράγιο, θέλω να το συνεχίσω, αλλά είμαι στο 1.5 play through και με κούρασε λίγο με τη δυσκολία, δεν την παλεύω (πέρασαν τα χρόνια μάλλον, δεν εξηγείται). Ένα άλλο πράγμα που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι ο ήχος του παιχνιδιού, είχα αγοράσει πρόσφατα το dark souls 1 remaster και πραγματικά είναι καμία σχέση.

  13. #289
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    Ένα άλλο πράγμα που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι ο ήχος του παιχνιδιού, είχα αγοράσει πρόσφατα το dark souls 1 remaster και πραγματικά είναι καμία σχέση.
    Tempest Audio γαρ!

  14. #290
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default Demon's Souls (Bluepoint)

    Προχθές ξεκίνησα και εγώ για πρώτη φορά το παιχνίδι.

    Το είχα αγοράσει και στο PS3 όταν είχε βγει και όταν έβαλα και έπαιξα ξενέρωσα τόσο πολύ με την δυσκολία, που το πούλησα την ίδια μέρα.

    Γνωρίζοντας την δυσκολία του παιχνιδιού και έχοντας παίξει «δοκιμάστηκα» και το bloodborne παλιότερα, όπου δεν τα «κατάφερα» και πάλι, είπα να μην ξανά παίξω γενικά «souls» παιχνίδια.

    Έλα μου ντε όμως που το Demon’s Souls συνέχεια μου έκλεινε το μάτι και ήθελα πολύ να το δω στο PS5. Καθώς τα review κτλ το αποθεώνουν για τα γραφικά του, τον ήχο, το gameplay κτλ, αλλά και για να πάρω μια γεύση από «πραγματικό» next gen τίτλο.

    Το παιχνίδι είναι πραγματικά χάρμα οφθαλμών. Τα βλέπεις όλα «κρύσταλλο» στην οθόνη σου. Πεντακάθαρα και πανέμορφα όλα.
    Ο ήχος πραγματικά φανταστικός. Παίζω σε 7.1 και δεν μπορώ να σας περιγράψω το δέος όταν συνάντησα τον δράκο για πρώτη φορά και πέταγε φωτιές από πάνω μου!

    Έχω δώσει πλέον πολύ βάση για να μάθω το παιχνίδι και να μάθω να παίζω «souls» παιχνίδια.
    Έχω φτάσει στο τρίτο boss και προσπαθώ να μάθω πως θα το βγάλω.
    Έχω ξεκινήσω με Royalty class σαν noob που είμαι, για να μπορέσω όσο γίνεται να μάθω το παιχνίδι αλλά και να είμαι εκ του ασφαλούς.

    Μου αρέσει παρά πολύ και γενικά με έχει βάλει στο ψάξιμο για να δω διάφορα builds, secrets κτλ και το απολαμβάνω παρά πολύ.

    Η δουλειά που έχει κάνει η Bluepoint είναι φανταστική, και θα είναι ένα ακόμα δυνατό χαρτί της Sony αν όντως την εξαγοράσει όπως ακούγονται οι φήμες.

    Το παιχνίδι είναι αγορά με κλειστά μάτια.

    Ευχαριστώ που με διαβάσατε!
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  15. The Following 6 Users Say Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    captainjacko (01-03-2021),cocous (02-03-2021),Dimitris_ (02-03-2021),hakoo (02-03-2021),johnnyman25 (02-03-2021),Valkyre (01-03-2021)

  16. #291
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Απόλαυσε το είναι ο καλύτερος launch title για το PS5 με διαφορά και προσωπικά για μένα best launch title ever σε όλες τις κονσόλες

  17. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    WolfRathmA (02-03-2021)

  18. #292
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιχνιδάρα απλά. 280lvl αν θυμάμαι καλά και πάνω από 150 ώρες στα 6 playthrough που έχω κάνει. Απίστευτο. Μακάρι η From να μπορέσει οπτικά διότι στο gameplay την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια, να κάνει το επόμενο Souls game αντάξιο του Demon Souls. Η Bluepoint έβαλε πολύ ψηλά τον πήχη.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    WolfRathmA (02-03-2021)

  20. #293
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εδω κανουμε ταμα να φτιαξουν το ρημαδι το framepacing στα παιχνιδια τους αλλα οχι... εκει! Επιμενουν δυναμικα!

    Πλακα πλακα πραγματικα ελπιζω με τις νεες κονσολες να δουμε επιτελους να φτιαχνονται αυτα τα θεματα.

  21. #294
    Member johnnyman25's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    68
    PSN ID
    johnnyman25@in.gr

    Default

    Παιδιά εγώ που δεν έχω παίξει demon souls ποτέ και δεν μου άρεσε το bloodborne το πρότεινετε η μπα?

    My OnePlus 7 Pro Is Rocket Fast

  22. #295
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Έχω φάει τρελό κόλλημα με το παιχνίδι. Σήμερα έκατσα και έβγαλα και το 4ο boss και πριν πάω να το βγάλω, πήγα να πάθω ένα μικρό εγκεφαλικό.

    Καθώς πήγα να κάνω ένα άλλο objective , να ανοίξω κάποιο κελί , μόλις έφτασα εκεί ξεκλειδώθηκε και ένα trophy , με αποτέλεσμα όμως να «κρασαρη» το UI του PS5!! Μου κόπηκαν τα πόδια, καθώς είχα καθαρίσει τα πάντα από την πίστα και ήμουν έτοιμος να μπω στο boss (όποτε καταλαβαίνετε και ποσά souls μπορεί να είχα μαζέψει). Μου πέταξε μαύρη οθόνη και το error μετά... πάτησα ΟΚ και με πέταξε UI του PS5!

    Ξενέρωσα τόσο πολύ εκείνη την στιγμή που ήμουν έτοιμος να το κλείσω!
    Αλλά για καλή μου τύχη το παιχνίδι έτρεχε κανονικά στο background!!!
    Αισθάνομαι πολύ τυχερός
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  23. #296
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αυτο το σκηνικο που κρασαρει το OS του PS5 και οχι το παιχνιδι το επαθα κι εγω μια φορα με το Assassins Creed... Πραγματικα εξεπλαγην οταν διαπιστωσα οτι το παιχνιδι ακομα ετρεχε κανονικοτατα... πως γινεται αυτο τεχνικα μπορει να το εξηγησει καποιος γνωστης?

  24. #297
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by johnnyman25 View Post
    Παιδιά εγώ που δεν έχω παίξει demon souls ποτέ και δεν μου άρεσε το bloodborne το πρότεινετε η μπα?

    My OnePlus 7 Pro Is Rocket Fast
    Μαλλον οχι φιλε, μπορει το setting και το συστημα μαχης να εχουν μεγαλες διαφορες ομως ειναι κατα βαση της ιδιας φιλοσοφιας παιχνιδια. Αν δεν σου αρεσε το Bloodborne δεν βλεπω πως θα σου αρεσει αυτο.


  25. #298
    Member johnnyman25's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    68
    PSN ID
    johnnyman25@in.gr

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Μαλλον οχι φιλε, μπορει το setting και το συστημα μαχης να εχουν μεγαλες διαφορες ομως ειναι κατα βαση της ιδιας φιλοσοφιας παιχνιδια. Αν δεν σου αρεσε το Bloodborne δεν βλεπω πως θα σου αρεσει αυτο.
    Το bloodborne το έβαλα λίγο στην αρχή μόνο αλλά δεν μου άρεσαν τα γραφικά πολύ aliasing ρε συ και γενικά μπερδεμένο γι αυτό το έστειλα..

    My OnePlus 7 Pro Is Rocket Fast

  26. #299
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Έχω φάει τρελό κόλλημα με το παιχνίδι. Σήμερα έκατσα και έβγαλα και το 4ο boss και πριν πάω να το βγάλω, πήγα να πάθω ένα μικρό εγκεφαλικό.

    Καθώς πήγα να κάνω ένα άλλο objective , να ανοίξω κάποιο κελί , μόλις έφτασα εκεί ξεκλειδώθηκε και ένα trophy , με αποτέλεσμα όμως να «κρασαρη» το UI του PS5!! Μου κόπηκαν τα πόδια, καθώς είχα καθαρίσει τα πάντα από την πίστα και ήμουν έτοιμος να μπω στο boss (όποτε καταλαβαίνετε και ποσά souls μπορεί να είχα μαζέψει). Μου πέταξε μαύρη οθόνη και το error μετά... πάτησα ΟΚ και με πέταξε UI του PS5!



    Ξενέρωσα τόσο πολύ εκείνη την στιγμή που ήμουν έτοιμος να το κλείσω!
    Αλλά για καλή μου τύχη το παιχνίδι έτρεχε κανονικά στο background!!!
    Αισθάνομαι πολύ τυχερός
    Να ξέρεις όμως ότι και να κράσαρε κανονικά το παιχνίδι, κάνει τόσο συχνά autosave από πίσω που δε θα είχες πρόβλημα...

    Αν δεν κάνω λάθος, κάθε φορά που παίρνεις ψυχές, κάνει autosave!

    Δε συζητώ για περίπτωση υπεργκαντεμιάς να γίνει corrupt το save file....!

  27. #300
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Α νομιζα οτι ασχοληθηκες και απλα δεν σου αρεσε. Ειναι πολυ συγκεκριμενο το στυλ αυτων των παιχνιδιων, το demon’s souls ειναι μια καλη επιλογη να ξεκινησεις μιας και ειναι και το πρωτο της «σχολης».
    Απλα αν δεν σε τραβηξε ουτε και λιγο το Bloodborne δυσκολευομαι να δω πως θα σε τραβηξει αυτο. Υποθετω γενικα καπως σου φανηκε, δεν το παρατησες μονο για το aliasing.


Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •