Page 5 of 19 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 81 to 100 of 363

Thread: Demon's Souls (Bluepoint)

  1. #81
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Νεκτάριε 70 δολλάρια κάνει στην Αμερική (χωρίς τους φόρους εννοείται).




    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  2. #82
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Yeap my bad, έμεινα στα προ αυξήσεων τιμών στα δολάρια... κάπου αλλού είχα κάνει τους υπολογισμούς αναλυτικά. Παραμένει πάντως το πρόβλημα ότι α) ο κόσμος συζητάει τις τιμές (full price μάλιστα για remake) αντί να επικεντρώνεται στην ουσία και β) ότι η Ευρώπη τρώει γενικα καπέλο σε αυτές (retail+digital+official PS store offers).

  3. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    mihalis13 (22-09-2020)

  4. #83
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ναι δυστυχώς Ευρώπη τρώμε τεράστιο καπέλο. Εγώ για να είμαι ειλικρινής τα περίμενα 75€ τα παιχνίδια. Που οκ έχει τόσο περίπου βγαίνει πάνω κάτω με Αμερική.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  5. #84

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Δεν θα ασχοληθώ με το παιχνίδι καθώς η επαφή μου μαζί του ήταν τραυματική και ο μόνος λόγος που υπάρχει στο ράφι ακόμη, είναι για να μου θυμίζει ότι δεν είμαι του αθλήματος, τουλάχιστον όχι πια. Προφανώς και δεν θα ασχοληθώ και με την μεταφορά/remake που δείχνει υπέροχη (αν και δεν την κρίνω next-gen πλην ίσως των 0 loading times).

    Το μόνο που θέλω να σχολιάσω μιας και πέρασα μία βολτίτσα από εδώ, κάτι που θα πρέπει να συζητηθεί ίσως σε ξεχωριστό άλλο θέμα είναι οι τιμές που επιχειρεί να περάσει η Sony. Το ότι έχουμε ένα παιχνίδι που πολλοί το λατρεύουν και το περιμένουν σαν το άγιο δισκοπότηρο (μην πω και system seller για κάποιους - ελλείψει μάλιστα ενός δυνατού 1st party -gen exclusive @launch) και σημαντικό μέρος της συζήτησης αναλώνεται στην νέα τιμολογιακή αυτή πολιτική, είναι προφανώς ένα σφάλμα της Sony. Το έχω σχολιάσει ήδη αλλού, τα 60 δολάρια να μετατρέπονται σε 80 ευρώ (ήτοι άνω των 94 δολαρίων), ασχέτου φόρων κλπ (δεν νομίζω ότι πουθενά στην Αμερική υπάρχει 50% φόρος) και οι τιμές στο αμερικάνικο store ήταν/είναι/θα είναι πιο συμφέρουσες, βάλε καπελάκι και οι ανατιμήσεις άνευ λόγου και αιτίας - θα έλεγα - καθώς είναι κάθετες και όχι σχετιζόμενες με μέγεθος, ποιότητα, επένδυση, κλπ ανά τίτλο. Νομίζω υπάρχει σοβαρό πρόβλημα...

    Συγνώμη που έριξα το δικό μου άσχετο λιθαράκι στο θέμα του Demon's Souls αλλά τόσο που με έκανε να πονέσω, μία μικρή εκδίκηση του την φυλούσα μια ζωή. Το να κάνω το θέμα του λίγο off topic είναι ίσως ο τρόπος μου να πάρω πίσω το αίμα μου και τα χαμένα souls μου.
    Τοσο ζορικο ειναι ε; Δεν το ειχα ακουμπησει ποτε μου και ελεγα μηπως, αλλα δεν θελω να χαλασω τη ζαχαρενια μου.

  6. #85
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default


  7. #86
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    1. The game was running in native 1440P, but Bluepoint's AA and motion blur makes everything so crispy that is hard to point this out even through pixel counting.
    2. It was very likely running on Performance mode, Graphics 4K mode expected to look good.
    3. No signs of raytraced shadows
    4. Locked 60FPS for most part, some dips here and there, as it is in development it isn't something to bother
    5. Tearing happening on the top and bottom of the screen, easily missable, similar to SOTC remake.
    6. Leap in technology is noticeable and huge, making this the most cutting edge Souls game.
    7. Animations reworked, are more stylized but work well in this context.
    8. Physics are reworked and very good, attacks and interactions work well.
    9. Effects like fire and rain already looks pretty good in SDR, the game should look amazing in HDR.
    10. Ultra fast loading times, while in the PS3 you could have to wait 11 seconds, on PS5 the loading is less than 1 second.



    https://www.resetera.com/threads/dig...alysis.295937/
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  8. #87
    Senior Member pnnchios's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    κορυδαλλος
    Posts
    114
    PSN ID
    pnnchios

    Default

    Ωραία, άρα ούτε 4κ 60 δεν θα βγάζει το ps5, και σε 1,5 χρόνο θα βγάλει pro έκδοση. Να πάρω πλέι για να έχει γρήγορα loading times? Πολύ ανησυχητική είδηση, με βλέπω να περιμένω πια να δούμε τι γίνεται πριν αγοράσω κάτι. Θα το πάρω λόγω first party αλλά σίγουρα όχι τωρα

  9. #88
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Το ξέραμε ότι δεν θα είναι 4K 60fps, στην αρχη μαλιστα έλεγαν για 1080p στο performance mode.
    Μια χαρά θα φαίνεται και στα 1440p, κανένα πρόβλημα, αυτο που με χαλάει ειναι το screen tearing που λέει ότι έχει και ας μην είναι ιδιαίτερα εμφανές.

  10. The Following User Says Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    PDS (28-09-2020)

  11. #89
    Senior Member pnnchios's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    κορυδαλλος
    Posts
    114
    PSN ID
    pnnchios

    Default

    ναι οντως καλα θα φαινεται μηπως ομως το xbox θα φτανειπιο ευκολα 4κ/60?αυτο ειναι το μεγαλο ζητημα και τελικα θα παιξει ρολο στην επιλογη.Αν ισχυει κατι τετοιο θα μεινει ενα gow και η naughty dog για να ακολουθησεις ενα υποδεεστερο μηχανημα.ΑN αποδειχθει τετοιο θεμα μεταξυ των κονσολων βεβαια.Πολυ ανησυχητικο και θα περιμενω συγκριτικα αποδοσεων σε ιδια παιχνιδια για να δω τι θα γινει

    - - - Updated - - -

    ξανατονιζω οτι λογω first party θα το παρω.ασε που τα souls ειναι τα αγαπημενα μου παιχνιδια επισης,ανησυχια εκφραζω...

  12. #90
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by pnnchios View Post
    Ωραία, άρα ούτε 4κ 60 δεν θα βγάζει το ps5, και σε 1,5 χρόνο θα βγάλει pro έκδοση. Να πάρω πλέι για να έχει γρήγορα loading times? Πολύ ανησυχητική είδηση, με βλέπω να περιμένω πια να δούμε τι γίνεται πριν αγοράσω κάτι. Θα το πάρω λόγω first party αλλά σίγουρα όχι τωρα
    Αφού βγάλουμε εντελώς απο την μέση, το γεγονός ότι φυσικά εισαι ελευθερος να πάρεις μια κονσόλα όποτε σου κάνει εσένα κλικ, πιστευω οτι σε απασχολούν λάθος πράγματα και θα εξηγησω τι εννοω.


    Δες τα παρακατω benchmarks απο σύγχρονα σχετικά παιχνίδια και πως αποδίδουν στην ναυαρχίδα των καρτων μέχρι και πριν 1 μήνα στο PC.




    Το έχουμε πει πολλές φορες εδω μέσα, ο λόγος που τα παιχνίδια με τα καλυτερα γραφικα ειναι στα 30fps ειναι απλος, θυσίασαν το frame rate για εντυπωσιακότερη εικόνα. Δεν ειναι τυχαίο ότι με εξαίρεση το GT7 (που ειναι σε κλειστες πιστες) τα μόνα άλλα παιχνίδια που έχουμε δει να τρέχουν σε 4Κ@60 ειναι cross-gen. Δηλαδή έχουν γραφικα φτιαγμένα για την παρούσα γενιά, και έτσι μπορούν στην επόμενη να ανεβάσουν απλα αναλυση και να βάλουν και RT.

    Το καλό με αυτή την γενιά ειναι ότι επειδή πλέον η ανάλυση έχει ανεβεί στα 4Κ, μπορούν να σου δώσουν ενα mode στα 60 χωρίς να χάσεις τίποτε απο την ποιότητα των γραφικών, εκτός απο την μικρότερη ανάλυση, και με έξυπνες τεχνικές όπως το checkerboard rendering ή ακόμα καλύτερα AI upsampling, οι μικρές διαφορές στην ανάλυση μπορει να μην είναι κάν αντιληπτές.

  13. The Following 8 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Brazhlias (30-09-2020),geogoku (18-10-2020),hakoo (28-09-2020),Lefteris_X (28-09-2020),pnnchios (28-09-2020),psx3 (28-09-2020),spartan (28-09-2020),Valkyre (28-09-2020)

  14. #91
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σου λεει ο αλλος που κολαει τη μουρη του στην οθονη κανει ζουμ και μετραει τα πιξελ οτι με δυσκολια καταλαβαινει οτι ειναι 1440ρ και εσυ ανησυχεις για τι πραγμα ακριβως φιλε μου? Οτι απο εκει που θα καθεσαι στην TV σου (που ηδη παιζει να εισαι σε μια αποσταση που με δυσκολια θα βλεπεις διαφορα 4Κ με 1080ρ) οτι θα εντοπισεις την διαφορα? Τελικα ειναι οπτικο το θεμα ή ειναι καθαρα θεμα αριθμου? Δηλαδη απλα να γνωριζεις οτι ειναι 4Κ ασχετα απο το οπτικο αποτελεσμα?

    Μιλαμε για το πρωτο παιχνιδι του PS5... μιλαμε για μια μικρη ομαδα αναπτυξης που κανει ενα remake...

    Relax με τους αριθμους, ή αν σε απογοητευει τοσο πολυ, οντως πηγαινε στην MS που εχει 2 μηχανηματα με 8 teraflops διαφορα αλλα να σκεφτεις και εκει πως θα μεταφραζεται αυτο στην αναπτυξη των τιτλων...

    1440ρ θα δουμε αρκετα και σε αυτην την γενια. Το εχουν πει οι devs. Ειμαι fully onborad να μου δωσει η Naughty Dog 1440ρ ή καλο checkerboard rendering και να χρησιμοποιησει ολους τους υπολοιπους πορους της αναλυσης στο να κανει πραγματικα καλυτερα γραφικα, οπως γεωμετρια, animation, εφφε κλπ κλπ αντι απλα να κυνηγαει εναν αριθμο που πραγματικα η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου ουτε που θα αντιληφθει την οποια ουσιωδη διαφορα. Ενω τα γραφικα τα βλεπεις κατευθειαν, φαινεται το αλμα, κανει ΜΠΑΜ που λεμε.

    Anyway, ειμαι πεπεισμενος οτι σε αυτην την γενια οι αναλυσεις, με τις νεες τεχνικες που εχουν ανακλαυφθει, επιτελους θα παρουν (αργα ή γρηγορα) την ταφοπλακα που τους αξιζει. Αμην και ποτε δηλαδη. Οχι τιποτα αλλο να δουμε καλυτερα γραφικα και οχι περισσοτερα πιξελ για bragging rights.

  15. The Following 9 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Desmond (28-09-2020),geogoku (18-10-2020),hakoo (28-09-2020),Lefteris_X (28-09-2020),mihalis13 (28-09-2020),obione (29-09-2020),panos74gr (28-09-2020),psx3 (28-09-2020),Slay (28-09-2020)

  16. #92
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ένα θα πω:

    Το Uncharted 4, όταν παίζει σε PS4 Pro και 4KTV γίνεται render σε 1440p και μετά upscale σε 4Κ.

    Η TV ήταν μια 60άρα Panasonic, με ΠΑΡΑ πολύ καλό 4K panel και διάφορα καλούδια (HDR κλπ).

    Ξέρετε όλοι πόσο "άρρωστος" είμαι με την τεχνολογία, εννοώ πόσο ψείρας είμαι.

    Ε, καθόμουν στο 1 μέτρο απόσταση επίτηδες, κυριολεκτώ: 1 μέτρο............και πραγματικά τα μάτια μου ΔΕΝ καταλάβαιναν ότι πρόκειται για 1440p αντί "καθαρόαιμου 4Κ".

  17. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (28-09-2020),spartan (28-09-2020)

  18. #93
    Senior Member pnnchios's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    κορυδαλλος
    Posts
    114
    PSN ID
    pnnchios

    Default

    οι απαντησεις με καθυσηχαζουν,εννοειται οτι λογω τιτλων παλι προς ps θα παω οπως προειπα καθως επισης με τους αριθμους δεν εχω ψυχωση(εχω λατρεια και με nintendo και τα παιχνιδια της) απλα ολα αυτα τα αναφερω για να παρω αποψεις πιο ψαγμενες απο τις δικες μου.Τουλαχιστον νιωθω καλυτερα που παρολο η 75q70r μου δεν εχει 2.1 hdmi μαλλον δεν θα το χρειαστει

  19. #94
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά αυτό που δεν κατάλαβα είναι στα 60fps με 1440p θα έχουμε και RT? Διότι αν είναι έτσι προσωπικά δεν θα με χαλάσει καθόλου. Αν όμως λείπει και το RT τότε μου φαίνεται λιγάκι κάπως.

  20. #95
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    @Leyteris

    Kαι φαντασου οτι το Uncharted 4 εχει αρκετα "soft" εικονα λογο της ΑΑ επιλογης της Naughty Dog. Αν δεις το 1440ρ του Uncharted 4 σε σχεση με το 1440ρ του Last of Us 2 το δευτερο ειναι πολυ πιο "sharp". Το ιδιο συμβαινει (και ακομα χειροτερα) με το Red Dead Redemption 2. Πολυ soft εικονα ακομα και στο ΧΒΟΧ Χ που ειναι native 4K. Δεν ειναι μονο η αναλυση, ειναι και αλλες επιλογες (ειτε τεχνικες, ειτε καθαρα αισθητικες) που επηρεαζουν το ποσο ευκρινης και καθαρη ειναι η εικονα.

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Παιδιά αυτό που δεν κατάλαβα είναι στα 60fps με 1440p θα έχουμε και RT? Διότι αν είναι έτσι προσωπικά δεν θα με χαλάσει καθόλου. Αν όμως λείπει και το RT τότε μου φαίνεται λιγάκι κάπως.
    Λογικα, εφοσον οι ιδιοι οι devs εχουν πει οτι θα εχει RT, κατι θα εχει. Σε τι βαθμο δεν ξερουμε βεβαια.

    Παντως ξαναλεω δεν ειναι ενδεικτικα ολα αυτα παιδια. Η Bluepoint δεν ειναι καμμια τεραστια εταιρεια. Επισης κανει ενα Remake. Και εννοειται οτι ακομα δεν εχουν μεγαλη εμπειρια απο το νεο hardware. Κανεις δεν εχει ακομα. Θελει χρονο. Launch τιτλος ειναι!

  21. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (28-09-2020)

  22. #96
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Παιδιά αυτό που δεν κατάλαβα είναι στα 60fps με 1440p θα έχουμε και RT? Διότι αν είναι έτσι προσωπικά δεν θα με χαλάσει καθόλου. Αν όμως λείπει και το RT τότε μου φαίνεται λιγάκι κάπως.
    Παντα εξαρτάται απο τον Developer αυτο. Εαν πιστευουν ότι δεν έχουν όφελος απο το RT θα δουλεψουν με baking όπως εκαναν χρόνια και θα επενδύσουν ξερω γω σε μεγαλυτερη γεωμετρια, καλυτερα textures κ.ο.κ. Ξέρουμε πάντως ότι τα δύο παιχνίδια της Insomniac ειναι 4Κ με RT στα 30, οπότε λογικα στο performance mode θα ρίχνουν απλα την αναλυση ή θα χρησιμοποιουν κάποια δυναμική ανάλυση.

  23. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    cocous (28-09-2020)

  24. #97
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Αν το performance mode ενος launch exclusive τιτλου δειχνει τοσο gorgeous τοτε στα αποκλειστικα απο τα βαρια χαρτια της Sony 2-3 years in στη ζωη της κονσολας τι θα δουμε?
    Μονο θετικα μπορω να παρω αυτη την αναλυση, ειλικρινα δεν θα μπορουσε να με ενδιαφερει λιγοτερο το οτι ειναι 1440p.


    Quote Originally Posted by Valkyre View Post

    1440ρ θα δουμε αρκετα και σε αυτην την γενια. Το εχουν πει οι devs. Ειμαι fully onborad να μου δωσει η Naughty Dog 1440ρ ή καλο checkerboard rendering και να χρησιμοποιησει ολους τους υπολοιπους πορους της αναλυσης στο να κανει πραγματικα καλυτερα γραφικα, οπως γεωμετρια, animation, εφφε κλπ κλπ αντι απλα να κυνηγαει εναν αριθμο που πραγματικα η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου ουτε που θα αντιληφθει την οποια ουσιωδη διαφορα. Ενω τα γραφικα τα βλεπεις κατευθειαν, φαινεται το αλμα, κανει ΜΠΑΜ που λεμε.

    Anyway, ειμαι πεπεισμενος οτι σε αυτην την γενια οι αναλυσεις, με τις νεες τεχνικες που εχουν ανακλαυφθει, επιτελους θα παρουν (αργα ή γρηγορα) την ταφοπλακα που τους αξιζει. Αμην και ποτε δηλαδη. Οχι τιποτα αλλο να δουμε καλυτερα γραφικα και οχι περισσοτερα πιξελ για bragging rights.
    Πραγματικα ευχομαι αυτη η ανουσια σπαταλη πορων στο ονομα του marketing και της ψευτοcutting edge τεχνολογιας να σταματησει. Ειναι χαζο να χαραμιζεται πολυτιμο ζουμι που θα μπορουσε να μας δωσει πραγματικο αλμα σε αναλυσεις που δεν θα δει ποτε κανενας παρα μονο θα κανει τσεκ στη συνειδηση τεχνολαγνων και θα εξυπηρετησει ανοητα PR.
    Ειλικρινα ελπιζω αυτο το αστειο να τελειωσει καποια στιγμη, πηραμε και τις 4κ τηλεορασεις και ειδαμε την τεραστια διαφορα που εχει το 1440p με το 4k. Μιλαμε για τεραστιες διαφορες, την εξης καμια. Και οχι, δεν θα παω να κατσω στο 1μιση μετρο σε 55αρα τηλεοραση μονο και μονο για να δω τις απειροελεχιστες διαφορες (αν τις δω) να ικανοποιηθω.
    Ξερω οτι δεν θα γινει αλλα ελπιζω τα exclusives να μην εχουν καν την επιλογη για true 4K, να πεσουν ολοι οι ποροι απο σχεδιαστικη επιλογη σε αλλα πραγματα πολυ πιο ουσιωδη.


  25. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    psx3 (29-09-2020),Valkyre (29-09-2020)

  26. #98
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  27. #99
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    - - - Updated - - -







    - - - Updated - - -

    New Demon’s Souls gameplay reveals bosses, locales and more

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  28. #100
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Gameplay απο Fumitsu:


Page 5 of 19 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •