Page 4 of 19 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 61 to 80 of 363

Thread: Demon's Souls (Bluepoint)

  1. #61
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Μιας κ δεν έχω παίξει κανένα souls μέχρι τώρα, νομίζω ότι θα το δοκιμάσω στο ps5. Έχουν κάνει τρομερή δουλειά στον τομέα των γραφικών.


    Spoiler!

  2. #62
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Απλα δεν μπορω να περιμένω μέχρι τις 19 Νοέμβρη...η δουλειά της Bluepoint ειναι απίστευτη. Και δεν μπορώ να καταλάβω πως κατάφεραν κάτι τέτοιο σε τοσο συντομο χρονικό διάστημα, το SOTC βγηκε αρχές του 2018 και τωρα μας δίνουν ένα πραγματικα nextgen remake του DS.

  3. #63
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Απλα δεν μπορω να περιμένω μέχρι τις 19 Νοέμβρη...η δουλειά της Bluepoint ειναι απίστευτη. Και δεν μπορώ να καταλάβω πως κατάφεραν κάτι τέτοιο σε τοσο συντομο χρονικό διάστημα, το SOTC βγηκε αρχές του 2018 και τωρα μας δίνουν ένα πραγματικα nextgen remake του DS.
    Ναι ειναι συντομο το χρονικο διαστημα αλλα σε αντιθεση με το SOTC τωρα υπαρχει και japan studio που λογικα το πηρε επ ωμου.


  4. #64
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Παιδια δεν το εφτιαξαν απο την αρχη ετσι? Το game logic ειναι σχεδον απειραχτο, το level design ειναι και αυτο ετοιμο, ακόμα και οι χαρακτηρες ειναι ετοιμοι σε μεγαλο βαθμο όσο αφορα την σχεδίαση και οχι το τελικο αποτέλεσμα. Δεν λεω οτι ειναι ευκολο να κανεις ενα τοσο καλό remake, αλλα δεν ειναι σε καμια περιπτωση το ίδιο με το να το φτιαχνεις απο το μηδεν.

  5. The Following 3 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Brazhlias (21-09-2020),panos74gr (20-09-2020),psx3 (19-09-2020)

  6. #65
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το θέμα είναι μην εδραιωθεί το 80άρι, ακόμα και για remakes.

    Πρακτικά μιλάμε για διπλασιασμό της MSRP όσον αφορά τα remakes (εξαιρετική δουλειά έκαναν και στο SoTC των €40).

  7. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (19-09-2020)

  8. #66
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Νομίζω πως περίπου δυο χρόνια τους πήρε και για το remake του SOTC, χωρις να είμαι σιγουρος αν είχαν και τις πλάτες του Japan Studio. Μακάρι καθε δύο χρόνια τότε να έχουμε και απο ενα remake απο την Bluepoint.

  9. #67
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Παιδια δεν το εφτιαξαν απο την αρχη ετσι? Το game logic ειναι σχεδον απειραχτο, το level design ειναι και αυτο ετοιμο, ακόμα και οι χαρακτηρες ειναι ετοιμοι σε μεγαλο βαθμο όσο αφορα την σχεδίαση και οχι το τελικο αποτέλεσμα. Δεν λεω οτι ειναι ευκολο να κανεις ενα τοσο καλό remake, αλλα δεν ειναι σε καμια περιπτωση το ίδιο με το να το φτιαχνεις απο το μηδεν.
    Και όχι μόνο αυτό.

    Όταν φτιάχνεις νέο παιχνίδι, φαντάζεσαι και δημιουργείς ένα σωρό νέες καταστάσεις όπως το βασικό σενάριο και τα σεναριακά πολλαπλά παρακλάδια (με τους διάφορους NPCs, ποικίλα στοιχεία που εμπλουτίζουν το story telling), τον κόσμο και τα ενδεχόμενα interactions με χαρακτήρες, το νέο gameplay και φυσικά, όλες τις αναπάντεχες αδιέξοδες καταλήξεις στη "ροή" του παιχνιδιού (πχ. στο τάδε σημείο το gameplay χωλαίνει, στο δείνα το σενάριο βγάζει νοηματικό confilct, στο παραπέρα σημείο το gameplay απαιτεί επανασχεδίαση των γραφικών/κτηρίων/εφφέ που όμως απαιτούν παραπάνω δύναμη από το μηχάνημα και καταλαβαίνεις ότι δεν την διαθέτει οπότε πρέπει να αλλάξεις ολόκληρη τη σεκάνς) και πολλά πολλά άλλα.

    Όταν κάνεις remake/remaster όλα αυτά τα έχεις έτοιμα στο πιάτο.

    Και το κυριότερο: όταν κάνεις remake/remaster δεν απαιτείται καθόλου δημιουργική φαντασία καθώς δεν αναπτύσσεις παιχνίδι εκ του μηδενός. Έχεις έτοιμο το "παλιό template" και με βάση αυτό χτίζεις επάνω του νέο engine/γραφικά/ήχο/animation.

    Δεν λέω ότι είναι "απλή - εύκολη" δουλειά, αλλά δεν συγκρίνεται με τίποτα με την δημιουργία νέου τίτλου!

  10. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Brazhlias (21-09-2020),panos74gr (20-09-2020),psx3 (19-09-2020),Slay (19-09-2020)

  11. #68
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default


  12. #69

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το θέμα είναι μην εδραιωθεί το 80άρι, ακόμα και για remakes.

    Πρακτικά μιλάμε για διπλασιασμό της MSRP όσον αφορά τα remakes (εξαιρετική δουλειά έκαναν και στο SoTC των €40).
    Ολα εξαρτονται απο τον καταναλωτη. Οσο και να το αγαπαμε το gaming, μιλαμε για διασκεδαση, ουτε τροφη ειναι, ουτε φαρμακο για να το αγοραζεις οσο-οσο. Ειναι κατι δευτερευον.

    Οταν υπαρχει μεγαλο μερος του κοσμου που αγοραζει σε αυτες τις τιμες, πως ειναι δυνατον να τις κατεβασουν;

    Προσεξτε, δεν λεω σε κανεναν πως και που να χαλασει τα λεφτα του. Εννοειται δικαιωμα του ειναι. Απλα οταν δινεις για το "Dark Souls Remake" 80,00 ευρω, σημαινει πως εχεις κρινει πως τοσο αξιζει. Δεν μπορεις μετα να παραπονιεσαι πως ειναι ακριβο.

    Προσωπικη εκτιμηση, πως αυτο το 80αρι ηρθε για να μεινει και σταδιακα να επεκταθει σε ολα τα παιχνιδια. Μακροπροθεσμα θεωρω δεδομενο πως το μοντελο του gamepass θα επικρατησει, αν και δεν το εχω σε καθολου εκτιμηση.

  13. #70
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Αν τα 80άρια είναι επίτηδες για να μας ωθήσει ο Jim Ryan σε συνδρομητικό μοντέλο (δηλαδή άλλη μια κωλοτούμπα), θα είναι για πολύ φτύσιμο...

    Τελοσπάντων, την Sony την ξέρουμε ότι δεν είναι Nintendo να μην ρίχνει τιμές, οπότε το 80άρι με λίγη υπομονή θα γίνει 20-30. Δικιά τους θα είναι η χασούρα, αρκεί να έχουμε λίγη υπομονή.

    Το Ratchet που είναι νέο, next gen game ζητάει 70, οπότε δεν υπάρχει κάποια προφανής λογική πίσω από την τιμολόγηση.

  14. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (21-09-2020)

  15. #71
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το Ratchet που είναι νέο, next gen game ζητάει 70, οπότε δεν υπάρχει κάποια προφανής λογική πίσω από την τιμολόγηση.
    Μηπως τα first party τα δικά της να τα τιμολογεί 70€ ενώ ότι αποκλειστικό τίτλο του έχει με κάποιον third party να τον τιμολογεί στα 80€;
    Μπορεί να λέω και βλακεία, αλλά 80€ είδα τίτλους που έχει με άλλους developers και όχι δικά της studio



    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  16. #72

    Default

    Δεν ειναι προβλημα μονο η τιμη του demons souls που τουλαχιστον ειναι ενας τιτλος που θα σου βγαλει και χ ωρες ξερω γω.

    Το προβλημα ειναι να βλεπεις expansion/spinoffs οπως το Spiderman miles morales να εχει αρχικη τιμη 60ευρω παρακαλω,για ενα παιχνιδι που λογικα θα εχει κατω απο 9-10ωρες διαρκεια(αντε λιγο παραπανω κλασσικα για 100%).

    btw το σκρουτζομαγαζο που ειχε το demons souls 69.90,βλεπω ανεβασε τιμη στα 75ευρω.
    https://www.skroutz.gr/s/24807075/De...ecommendations

  17. #73
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Δεν ειναι προβλημα μονο η τιμη του demons souls που τουλαχιστον ειναι ενας τιτλος που θα σου βγαλει και χ ωρες ξερω γω.

    Το προβλημα ειναι να βλεπεις expansion/spinoffs οπως το Spiderman miles morales να εχει αρχικη τιμη 60ευρω παρακαλω,για ενα παιχνιδι που λογικα θα εχει κατω απο 9-10ωρες διαρκεια(αντε λιγο παραπανω κλασσικα για 100%).

    btw το σκρουτζομαγαζο που ειχε το demons souls 69.90,βλεπω ανεβασε τιμη στα 75ευρω.
    https://www.skroutz.gr/s/24807075/De...ecommendations
    55 γιγα παιχνιδι να ειναι μονο 10 ωρες?
    Δεν νομιζω.Η λογικη θα λεει οτι θα ειναι μικροτερο απο το πρωτο ,αλλα μεγαλυτερο απο αλλα stand alone τιτλους

  18. #74
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Η διάρκεια δεν πάει με τα GB. Πιο πολύ με την ποιότητα των assets έχει να κάνει και αν θα υπάρχουν πάλι διπλοεγγραφές (σιγουράκι για τα cross-gen).

  19. #75
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Η διάρκεια δεν πάει με τα GB. Πιο πολύ με την ποιότητα των assets έχει να κάνει και αν θα υπάρχουν πάλι διπλοεγγραφές (σιγουράκι για τα cross-gen).
    Ρε συ δεν ειναι μονο αυτο
    Open world παιχνιδι και να ειναι μονο 10 ωρες?
    Δεν υπαρχουν αυτα τα πραγματα
    Αν ειναι ομως ετσι τοτε θα μιλαμε για πραγματικη απατη τα 60 ευρω που ζητανε-

  20. #76
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Ρε συ δεν ειναι μονο αυτο
    Open world παιχνιδι και να ειναι μονο 10 ωρες?
    Δεν υπαρχουν αυτα τα πραγματα
    Αν ειναι ομως ετσι τοτε θα μιλαμε για πραγματικη απατη τα 60 ευρω που ζητανε-
    Καλά και το infamous SS κάπου εκεί ήταν πάντως 10-15 ώρες και έκανε 70€.
    Πάντως εγώ το θεωρώ λάθος να μετράμε πάντα τα παιχνίδια με τις ώρες...

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  21. #77
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Καλά και το infamous SS κάπου εκεί ήταν πάντως 10-15 ώρες και έκανε 70€.
    Πάντως εγώ το θεωρώ λάθος να μετράμε πάντα τα παιχνίδια με τις ώρες...

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Συγνωμη αλλα σε ενα γραμμικο παιχνιδι ειναι φυσιολογικη η διαρκεια των 10 με 15 ωρων
    Σε open world παιχνιδι δεν μου καθετε τοσο καλα εμενα η συγκεκριμενη διαρκεια(γουστα ειναι αυτα)

  22. #78
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Συγνωμη αλλα σε ενα γραμμικο παιχνιδι ειναι φυσιολογικη η διαρκεια των 10 με 15 ωρων
    Σε open world παιχνιδι δεν μου καθετε τοσο καλα εμενα η συγκεκριμενη διαρκεια(γουστα ειναι αυτα)
    Το Infamous open world το λες. Δεν είναι τεράστια η πόλη αλλά δεν είναι γραμμικό παιχνίδι.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  23. #79
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Ερώτηση άσχετου, είνα open world το Demon's Souls? γιατί εγώ ειχα την εντύπωση ότι ειναι Linear του κερατά.

  24. #80
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Δεν θα ασχοληθώ με το παιχνίδι καθώς η επαφή μου μαζί του ήταν τραυματική και ο μόνος λόγος που υπάρχει στο ράφι ακόμη, είναι για να μου θυμίζει ότι δεν είμαι του αθλήματος, τουλάχιστον όχι πια. Προφανώς και δεν θα ασχοληθώ και με την μεταφορά/remake που δείχνει υπέροχη (αν και δεν την κρίνω next-gen πλην ίσως των 0 loading times).

    Το μόνο που θέλω να σχολιάσω μιας και πέρασα μία βολτίτσα από εδώ, κάτι που θα πρέπει να συζητηθεί ίσως σε ξεχωριστό άλλο θέμα είναι οι τιμές που επιχειρεί να περάσει η Sony. Το ότι έχουμε ένα παιχνίδι που πολλοί το λατρεύουν και το περιμένουν σαν το άγιο δισκοπότηρο (μην πω και system seller για κάποιους - ελλείψει μάλιστα ενός δυνατού 1st party -gen exclusive @launch) και σημαντικό μέρος της συζήτησης αναλώνεται στην νέα τιμολογιακή αυτή πολιτική, είναι προφανώς ένα σφάλμα της Sony. Το έχω σχολιάσει ήδη αλλού, τα 60 δολάρια να μετατρέπονται σε 80 ευρώ (ήτοι άνω των 94 δολαρίων), ασχέτου φόρων κλπ (δεν νομίζω ότι πουθενά στην Αμερική υπάρχει 50% φόρος) και οι τιμές στο αμερικάνικο store ήταν/είναι/θα είναι πιο συμφέρουσες, βάλε καπελάκι και οι ανατιμήσεις άνευ λόγου και αιτίας - θα έλεγα - καθώς είναι κάθετες και όχι σχετιζόμενες με μέγεθος, ποιότητα, επένδυση, κλπ ανά τίτλο. Νομίζω υπάρχει σοβαρό πρόβλημα...

    Συγνώμη που έριξα το δικό μου άσχετο λιθαράκι στο θέμα του Demon's Souls αλλά τόσο που με έκανε να πονέσω, μία μικρή εκδίκηση του την φυλούσα μια ζωή. Το να κάνω το θέμα του λίγο off topic είναι ίσως ο τρόπος μου να πάρω πίσω το αίμα μου και τα χαμένα souls μου.

  25. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    psx3 (22-09-2020)

Page 4 of 19 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •