Page 13 of 19 FirstFirst ... 391011121314151617 ... LastLast
Results 241 to 260 of 363

Thread: Demon's Souls (Bluepoint)

  1. #241
    Elite stavros88's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Afghanistan
    Posts
    910
    PSN ID
    ocelot14gr

    Default

    Μήπως πέρασες από την 3-2;


  2. #242
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Οχι δεν εχω παει καν εκει

  3. #243
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Επειδή το game δειχνει πραγματικα πανεμορφο, θα ήθελα να το δοκιμασω. Αυτό όμως που με τρομάζει είναι η δυσκολία του κ κατά πόσο θα αντέξει το νευρικό μου σύστημα. Το Μόνο παιχνίδι που έχω παίξει σε αυτό το στυλ κ θα προσπαθήσω να συγκρίνω , είναι το bloodborne το οποίο με ζορισε αρκετά. Πέρα από κάποια δύσκολα bosses (ψηλά γράμματα αυτό ), η έλλειψη χάρτη για να ξέρεις που πας, η μη ύπαρξη άμυνας (οκ αυτο θελοντας κ μη το μαθαινεια καποια στιγμη) αλλά Κ το γεγονός πως όταν έχανες σε έβγαζε σχεδόν στην αρχή, κάθε φορά δοκιμαζε τις αντοχές μου.
    Πόσο λοιπόν κοινά είναι αυτα τα 2 games?

    Spoiler!

  4. #244
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    641
    Name
    Μάνος

    Default

    Ενώ τα δύο παιχνίδια έχουν μία κοινή βάση-μήτρα, εν τουτοις είναι αρκετά διαφορετικά:

    1) Το bloodborne δεν ειχε ίχνος ασπίδας (μαλιστα είχε μόνο μία ξύλινη που ήταν λίγο τρολλάρισμα στα souls) ενώ θα έλεγα ότι τα souls παιχνίδια στηρίζονται στη χρήση της (αναλόγως τον κάθε παίχτη και τον τρόπο παιχνιδιού φυσικά).

    2) Χάρτης ούτε για δείγμα. Αλλά ο τρόπος που ειναι διαμορφωμένα τα επίπεδα και τα περιβάλλοντα μαζί με τους εκατομμύρια θανάτους σου, καθιστούν περιττή τη χρήση του. Δε θυμάμαι να λέω ποτέ που πάω τώρα, σε κανένα από τα soulsborne παιχνίδια. Ίσως χάσεις κάποια μυστικά περάσματα, ίσως δε δεις κάποιους χαρακτήρες, αλλά θα την βρεις την άκρη. Έχουν ίσως το καλύτερο level design όλων των εποχών!

    3) Αν το γεγονός ότι όταν έχανες σε έβγαζε στο τελευταίο checkpoint (lamp στην περίπτωση του bloodborne) σου δημιουργούσε οργή, νομίζω ότι θα είναι λίγο χειρότερο το συναίσθημα στο demon's souls, καθώς δεν έχει αυτά τα άτυπα checkpoints στο πλήθος που έχουν τα επόμενα soulsborne. Κυρίως μετά από boss σου ανοίγουν archstones (checkpoints) και από εκεί συνεχίζεις.

    4) Τέλος πάντα το demons μου έδινε την αίσθηση ότι ήταν το πιο κλειστοφοβικό από όλα. Δηλαδή περνάς περισσότερο χρόνο σε διαδρόμους μπουντρούμια κτλ. Κάτι το οποίο πρέπει να προσέξεις στον τρόπο που μάχεσαι. Δεν μπορείς δηλαδή να πάρεις την σπαθάρα σου και να βαράς ανελέητα γιατί θα βρίσκεις τους τοίχους! Θέλει στρατηγική.

    Ότι και να σου λέω όμως, το παιχνίδι ΑΞΙΖΕΙ.
    Όρμα, να είσαι ήρεμος ακόμη και όταν θες να σπάσεις την οθόνη και θα τη βγάλεις την άκρη!
    Last edited by drifterx; 10-12-2020 at 12:28.

  5. The Following 3 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    hakoo (10-12-2020),ilias78 (10-12-2020),Valkyre (10-12-2020)

  6. #245
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default Demon's Souls (Bluepoint)

    Συμφωνω με τον φιλο, σε γενικες γραμμες παντως για οποίον εχει ενδοιασμους για τη δυσκολια φυσικα και ειναι ενα απαιτητικό παιχνιδι αλλα σε συγκριση με τα υπολοιπα souls games ειναι σαφως πιο βατο. Εξαιρω το dark souls 2 με το οποιο δεν ασχοληθηκα ποτε.
    Ειναι ενα πολυ καλο entry point για οποιον δεν εχει ασχοληθει ποτε, δεν θα προτεινα ας πουμε σε κανεναν να ξεκινησει με το sekiro πχ, το demon’s souls ειναι μια καλη επιλογη για αρχη.
    Ναι μεν δεν εχει bonfires/checkpoints, εννοειται πεθαινεις για ψιλου πηδημα αλλα παντα μπορεις να βελτιωθεις και να προχωρησεις μαθαινοντας καλυτερα τη συμπεριφορα των εχθρων και μεσω εξοικείωσης με το level design.
    Δεν εχει ομως bosses-τοιχους, σημεια που η αληθεια ειναι οτι και το Bloodborne αλλα και το sekiro εχουν κατα τη γνωμη μου παντα.
    Δεν εχω παιξει ακομα το remake μιας και περιμενω για κονσολα, κρινω υποθέτοντας οτι η δυσκολια ειναι ιδια με το original.


  7. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    ilias78 (10-12-2020)

  8. #246
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Να πω κι εγώ την όποψη μου μιας και το τελείωσα το παιχνίδι και πραγματικά δεν το χορταίνω παρόλαυτα. Η δουλειά που έχουν κάνει είναι εξαιρετική όχι μόνο στα γραφικά, αλλά στο animation στο gameplay (μπορεί εκεί μεν μικρές διαφορές, αλλά κάνουν τη διαφορά μεταξύ παλιού/unplayable και μιας ευχάριστης εμπειρίας). Επίσης συμφωνώ με τα παιδιά οτι είναι πιο βατό, κυρίως στα bosses.
    Παρόλαυτα, υπάρχει ένα μεγάλο αλλά!! Αυτό με τα bonfires που αναφέρουν οτι δεν υπάρχουν ενδιάμεσα, αν είσαι επιρεπής στο να νευριάσεις, μπορεί να σε στείλει άψαλτο κατά τη γνώμη μου. Υπάρχουν περιοχές που δεν υπάρχουν shortcuts για τα bosses, και καταλήγεις πιο πολλές φορές να χάνεις για να πας, παρά για το ίδιο το boss... Εγώ αυτό θεωρώ το πιο δύσκολο/κουραστικό για τα νεύρα κομμάτι. Να είσαι σίγουρος οτι το νευρικό σου σύστημα δε θα αντέξει σε κάποιες φάσεις. Κλείνω μ αυτό όμως, οτι το παιχνίδι τα σπάει απλά!!!
    Το bloodborne ας πούμε που ανέφερες, θεωρώ οτι έχει πολύ πιο δύσκολα bosses.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    hakoo (10-12-2020),ilias78 (10-12-2020)

  10. #247
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Όσοι έχετε ασχοληθεί με τα souls πως θα λέγατε ότι πρέπει να τα παίξει κάποιος νέος στη σειρά τώρα με το remake;

    Remake -> souls τριλογία -> bloodborne

    Ή κάπως διαφορετικά;

    Κυρίως από άποψη mechanics ρωτάω, όχι τόσο για τα γραφικα
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. #248
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default Demon's Souls (Bluepoint)

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Όσοι έχετε ασχοληθεί με τα souls πως θα λέγατε ότι πρέπει να τα παίξει κάποιος νέος στη σειρά τώρα με το remake;

    Remake -> souls τριλογία -> bloodborne

    Ή κάπως διαφορετικά;

    Κυρίως από άποψη mechanics ρωτάω, όχι τόσο για τα γραφικα
    Οπως τα εγραψες Λεωνιδα, με τη σειρα που κυκλοφορησαν (με remake αντι για original προφανως). Τα mechanics εχουν μια συνοχη απο demon’s σε dark souls, το bloodborne εχει μεν διαφορετικη φιλοσοφια (offensive) αλλα ειναι κι αυτο η εξελιξη τους με κοινη βαση και τελος υπαρχει το sekiro που ειναι το πιο διαφορετικο προιον σε σχεση με τα υπολοιπα.
    Εχει verticality, jump button, κινηση σε ολο το χωρο, εντελως διαφορετικο συστημα μαχης, γενικα καμια σχεση. Θεωρητικα θα μπορουσε καποιος να ξεκινησει με sekiro μιας και ειναι εντελως διαφορετικο ομως δεν το προτεινω, μπορει να ειναι πολυ διαφορετικο ομως καποιος που εχει εμπειρια απο τετοια παιχνιδια θα κανει πολυ καλυτερη διαχειριση.


  12. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Leon_DiZ (10-12-2020)

  13. #249
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    641
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Όσοι έχετε ασχοληθεί με τα souls πως θα λέγατε ότι πρέπει να τα παίξει κάποιος νέος στη σειρά τώρα με το remake;

    Remake -> souls τριλογία -> bloodborne

    Ή κάπως διαφορετικά;

    Κυρίως από άποψη mechanics ρωτάω, όχι τόσο για τα γραφικα
    Έτσι όπως τα περιέγραψες νομίζω ότι είναι το ιδανικό.

    Το bloodborne να το θεωρήσεις μία κατηγορία ξεχωριστή καθώς η στρατηγική προσέγγιση που απαιτείται για να προχωρήσεις είναι αρκετά διαφορετική.

    Είναι ο ορισμός του "τόσο ίδιο, αλλά τόσο διαφορετικό"...

  14. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Leon_DiZ (10-12-2020)

  15. #250
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Ευχαριστώ όλους Για τις απαντήσεις
    Με κάλυψαν όσα διάβασα. Σίγουρα θα το δοκιμάσω κ βλέπουμε. Το καλό είναι ότι ξέρω από την αρχή ότι θα είναι κάπως απαιτητικό παιχνίδι για μένα.

    Spoiler!

  16. #251
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Μου μπαγκαρε ο Ostrava στο τελος και εχασα το mausoleum key και τα τροπαια που σχετίζονται με αυτό

    Spoiler!

  17. #252
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Δεν έχεις κρατήσει backup κάνα προηγούμενο save?

    Spoiler!

  18. #253
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Οχι τιποτα. Τωρα στο 2 playthrough οτι γινει

  19. #254
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Snk View Post
    Μου μπαγκαρε ο Ostrava στο τελος και εχασα το mausoleum key και τα τροπαια που σχετίζονται με αυτό

    Spoiler!
    Μιχαλη για ψαξτο λιγο... εχω την αισθηση οτι δεν μιλας για τον Ostrava αλλα για αλλο χαρακτηρα... αυτος που αναφερεσαι ειναι αυτος που στο nexus καθεται κοντα στο 5o archstone. Ο Ostrava (εαν τον εσωσες ολες τις προηγουμενες φορες θα εμφανιστει ακριβως μετα απο εκεινο το σημειο.

  20. #255
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Αυτος ειναι απλα εμενα μπαγκαρε και δεν πηγε παρακατω εκει που επρεπε να παει. Αυτος που λες εσυ ειναι ο Bior, ο οποιος ειναι κανονικα στο nexus

    Το καλο οτι στο 2 playthrough, δεν με νοιαζει να ειμαι white ή οχι, οποτε θα τον σκοτώσω μολις τον δω να παρω το κλειδι αμεσως

  21. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    Valkyre (14-12-2020)

  22. #256
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι αλλα ο Ostrava δεν σου πεταει πανοπλια. Ο Bior σου πεταει. Γι αυτο με μπερδεψες ισως. Ο Ostrava αν δεν κανω λαθος πεταει την ασπιδα και το οπλο του.

  23. #257
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το ειπα λαθος ασπιδα και οπλο πηρα, οχι πανοπλία

    Εντωμεταξύ με το online και τα τρόπαια τι παίζει ; Δεν ασχολείται άνθρωπος ; Σαν κόκκινο φάντασμα μια φορα μονο με εβαλε μετα απο ωρες που περιμενα, οπου σκότωσα εναν αλλο παιχτη αλλά τροπαιο δεν πηρα. Σαν μπλε ποτέ, οση ωρα και να το αφησω


    Και κατι αλλο, ποσο εκνευριστικό που θελει μονο φαρμινγκ για να σου τύχει το gold coin για το ring of uneven scales. Βαλτε να το παιρνουμε με αλλο τροπο οχι μονο απο καθαρη τυχη

  24. #258
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Oποτε για platinum κλασικα γυρω στα 3 playthroughs να υποθεσω?
    Val εσυ τι εκανες? Το τελειωσες? Ξεκινησες NG+ για trophies η το αφησες?


  25. #259
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Με σωστή διαχείριση του world tendency με 1,5 playthroughs βγαίνει το platinum. Ολα δαχτυλίδια κλπ βγαινουν στο πρωτο, αλλα θελει να γινει backup το save για να παρεις ολα τα miracles και μετα restore για να παρεις τα spells. Για τα spells θελει 2 φορες να εχεις φαει καποια bosses και για αυτο χρειάζεται ακομα μισό playthrough

    Βγηκε και νεο update 7gb πριν λιγο

  26. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    cocous (14-12-2020)

  27. #260
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά μία ερώτηση. Τα NPC πρέπει να τα καθαρίσεις για πλατίνα? Αν είναι πριν το τελευταίο boss να τα ξεκάνω.
    Last edited by cocous; 14-12-2020 at 16:27.

Page 13 of 19 FirstFirst ... 391011121314151617 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •