Results 1 to 6 of 6

Thread: Moss

  1. #1
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default Moss

    Άργησα ένα χρόνο να μπω στον κόσμο του PSVR, κάτι η υψηλή τιμή κάτι η αρχική έλλειψη παιχνιδιών, αλλά κυρίως η έλλειψη προσωπικού χρόνου με απέτρεπαν για 1 χρόνο να το αποκτήσω. Όταν όμως τελικά το απέκτησα και άρχισα να δοκιμάζω τα παιχνίδια από το demo disc, αυτό που λάτρεψα αμέσως ήταν το Moss. Ένα παιχνίδι που στα πρώτα βήματα του VR θα θεωρούσα ότι είναι αδύνατον να υπάρξει, αλλά τελικά όχι μόνο υπάρχει αλλά είναι και τρομερά επιτυχημένη η υλοποίηση του.

    Click image for larger version. 

Name:	moss_cover.jpg 
Views:	61 
Size:	159.0 KB 
ID:	10700
    Developer: Polyarc
    Publisher: Polyarc
    Διάθεση: PS Store


    Και να εξηγήσω τι ακριβώς εννοώ με το παραπάνω. Αρχικά πολύς κόσμος πίστευε ότι το VR θα αφορούσε αποκλειστικά παιχνίδια πρώτου προσώπου, μιας και έτσι «μπαίνεις» μέσα στο παιχνίδι, ενώ παιχνίδια τρίτου προσώπου , ειδικά με στατική κάμερα όπως είναι το Moss φάνταζαν αδύνατο να υπάρξουν ή να υλοποιηθούν ικανοποιητικά. Και κάπου εδώ έρχεται το παιχνίδι για να διαψεύσει τους πάντες, καθώς κατά την άποψη μου, το Moss όχι μόνο έχει εξαιρετική υλοποίηση, αλλά για εμένα αποτελεί και μια από τις απολαυστικότερες εμπειρίες που είχα στο PSVR.

    Click image for larger version. 

Name:	moss-screen-11-ps4-eu-01nov17.jpg 
Views:	60 
Size:	354.1 KB 
ID:	10701

    Το παιχνίδι λοιπόν σε βυθίζει στον παραμυθένιο κόσμο του μέσα από μια σειρά στατικών σκηνών, όπου δεν έχεις ελευθερία να κινήσεις την κάμερα ή να περιστρέψεις τον χώρο, αλλά ταυτόχρονα σου δίνει όση ελευθερία χρειάζεται για να πειστείς ότι βρίσκεσαι στον συγκεκριμένο χώρο και μπορείς να αλληλεπιδράσεις μαζί του. Έτσι ενώ δεν μπορείς να μετακινηθείς πολύ, μπορείς να στρίψεις το κεφάλι , να πας λίγο μπροστά λίγο πίσω, ακόμα και να σκύψεις για να δεις κάτι από κοντά, να στρίψεις μέσα και δεξιά π.χ. για να δεις που πηγαίνει ένα τούνελ κ.ο.κ. Η υλοποίηση είναι απλά αριστοτεχνική, και σε συνδυασμό με τα εκπληκτικά γραφικά του , κάνουν την όλη εμπειρία μια από τις κορυφαίες εμπειρίες του PSVR αν δεν είναι ήδη η κορυφαία.

    Click image for larger version. 

Name:	moss-screen-05-ps4-eu-01nov17.jpg 
Views:	59 
Size:	320.6 KB 
ID:	10704

    Στο παιχνίδι ελέγχεις δύο χαρακτήρες , ο ένας είναι η Quill μια ποντικίνα που της πέφτει το καθήκον να ελευθερώσει τον θείο της από τις δυνάμεις του κακού, ενώ στο ταξίδι την συνοδεύει και ένα πνεύμα με την μορφή μια γαλάζιας σφαίρας που αναφέρεται ως Reader. Το παιχνίδι ξεκινά όντως με το πνεύμα αυτό να διαβάζει την ιστορία της Quill μέσα σε μια τεράστια βιβλιοθήκη, και θα υπάρξουν και άλλες φορές που θα βρεθούμε στον επιβλητικό αυτό χώρο, όμως η κύρια δράση είναι στον κόσμο της Quill, που και εκεί ο Reader είναι αυτός που βοηθά την quill να λύσει τους γρίφους μετακινώντας εμπόδια και προστατεύοντας πολλές φορές την Quill. Επίσης αν βρεθείτε κοντά σε νερό μην ξεχάσετε να κοιτάξετε μέσα σε αυτό για να δείτε την αντανάκλαση του reader, κάποιοι από εσάς θα δείτε ένα γνώριμο πρόσωπο.

    Click image for larger version. 

Name:	moss-screen-08-ps4-eu-01nov17.jpg 
Views:	59 
Size:	515.2 KB 
ID:	10702

    Οι γρίφοι τώρα είναι θα λέγαμε προσαρμοσμένοι για ποιο μικρές ηλικίες. Θα υπάρξουν σημεία που θα παίξετε αρκετές φορές μέχρι να βρείτε τι πρέπει να κάνετε, αλλά δεν θα υπάρξει κομμάτι στο οποίο θα κολλήσετε για πολύ ώρα. Ίσως οι μάχες να είναι λίγο ποιο δύσκολες αλλά και πάλι έναν έμπειρο παίκτη δεν θα τον δυσκολέψουν πολύ. Το παραπάνω σε συνδυασμό με τις μικρές πίστες του παιχνιδιού κάνουν την διάρκεια του απογοητευτικά μικρή , καθώς δεν θα σας πάρει παραπάνω από 4-5 ώρες για να το τελειώσετε. Γενικά το παιχνίδι δίνει την αίσθηση ενός προλόγου για μια μεγαλύτερη ιστορία που μπορεί να ειπωθεί , ενώ και το όνομα ενός τροπαίου όταν τελειώνετε το παιχνίδι μαρτυρά ότι πιθανά θα έχουμε και συνέχεια, παρόλα αυτά για τα 30€ που ζητά το παιχνίδι αν και είναι μια εξαιρετική εμπειρία , θεωρούμε ότι δίνει πολύ λίγο περιεχόμενο στον παίκτη.

    Click image for larger version. 

Name:	moss-screen-10-ps4-eu-01nov17.jpg 
Views:	60 
Size:	608.1 KB 
ID:	10703

    Τεχνικά τώρα το Moss αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση. Τα γραφικά του είναι από τα καθαρότερα που έχουμε δει σε PSVR παιχνίδια , με πανέμορφα χρώματα, με ελάχιστο έως καθόλου aliasing, και με μια εκπληκτική αίσθηση του χώρου μέσα στον οποίον βρίσκεστε. Επίσης επειδή το παιχνίδι είναι και στατική εμπειρία, αλλά δεν έχει καν απότομες κινήσεις κάμερας, αποτελεί μια από τις ποιο ξεκούραστες VR εμπειρίες, με μηδενική ζαλάδα.

    Το Moss αποτελεί μια εξαιρετική VR εμπειρία , και ένα δείγμα για το τι μας περιμένει στο μέλλον από το περιφερειακό της Sony, αλλά ταυτόχρονα απογοητεύει με την μικρή του διάρκεια. Όμως επειδή σε ένα VR παιχνίδι η εμπειρία παίζει μεγάλο ρόλο, και επειδή δεν ήταν λίγες οι WOW στιγμές που είδα μέσα στο παιχνίδι, το Moss είναι ένα παιχνίδι που κάθε κάτοχος PSVR πρέπει να δοκιμάσει.

    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
    9/10

  2. The Following 4 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Kane (13-03-2018),Nek_Food (27-03-2018),PDS (09-03-2018)

  3. #2
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Χμ... αρχικά προσπέρασα την παρουσίαση όταν είδα ότι είναι για το PSVR καθώς δεν έχω, ούτε μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Σήμερα όμως έριξα μία πιο προσεχτική ματιά στις εικόνες και διάβασα και την όμορφη παρουσίαση σου και μου προκάλεσες ένα μικρό προβληματισμό. Μήπως θα έπρεπε να το σκεφτώ πιο σοβαρά το PSVR, έστω και για τις λίγες ίσως όμως ξεχωριστές εμπειρίες που πιθανόν έχει να μου προσφέρει; Χμ...

    ThanX a lot που μου προκαλείς τέτοια διλήμματα, λες και δεν έχω πιο σοβαρά θέματα να ασχοληθώ.

  4. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Dragonpaul (27-03-2018)

  5. #3
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Καταρχήν, Slay, πολύ όμορφη παρουσίαση του παιχνιδιού. Νομίζω οτι θα το πάρω, αλλα αφού πέσει η τιμη.
    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Χμ... αρχικά προσπέρασα την παρουσίαση όταν είδα ότι είναι για το PSVR καθώς δεν έχω, ούτε μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Σήμερα όμως έριξα μία πιο προσεχτική ματιά στις εικόνες και διάβασα και την όμορφη παρουσίαση σου και μου προκάλεσες ένα μικρό προβληματισμό. Μήπως θα έπρεπε να το σκεφτώ πιο σοβαρά το PSVR, έστω και για τις λίγες ίσως όμως ξεχωριστές εμπειρίες που πιθανόν έχει να μου προσφέρει; Χμ...

    ThanX a lot που μου προκαλείς τέτοια διλήμματα, λες και δεν έχω πιο σοβαρά θέματα να ασχοληθώ.
    Νεκτάριε, δίχως φανφάρες για το PSVR... Δε ξέρω εαν το έχεις δοκιμάσει κάπου, αλλα όταν το κανεις θα εντυπωσιαστείς. Ετσι απλα! Θα πρότεινα εαν τύχει να βρεις κάποιο μεταχειρισμένο σε καλή τιμη να το τσιμπήσεις. Δε θα το μετανιώσεις.

  6. #4
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Παυλο συμφωνω οτι πρεπει να περιμενεις για μειωση τιμης, ειναι μεν μοναδικο και το καλυτερο VR παιχνιδι που εχω παιξει, αλλα 30€ για 4-5 ωρες ειναι πολλα.
    Νεκταριε δεν ξερω τι να σου πω, για ΕΝΑ παιχνιδι σιγουρα ΔΕΝ αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα, απο την αλλη η εμπειρια ειναι οντως μοναδικη.

  7. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Nek_Food (28-03-2018)

  8. #5
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Μικρή επαφή σε εμπορικό κέντρο και με ζαλάδες στο 5λεπτο λόγω του DriveClub (και προφανώς με generic ρυθμίσεις) δεν νομίζω ότι θεωρείται καθαρή εμπειρία. Αλλά ακόμη και έτσι όλο αυτός ο αχταρμάς καλωδίων, ο όγκος/βάρος της συσκευής στο κεφάλι μου δεν είναι κάτι που με ελκύει. Βάλε τιμή, τύπος παιχνιδιών, κλπ για την ώρα με αφήνει αδιάφορο γενικά, αν και κατά καιρούς βλέπω κάνα δυο πραγματάκια/παιχνίδια που ίσως να με ενδιέφεραν. Γενικά δεν ξέρω αν αξίζει ακόμη και μεταχείρα (ειδικά αν είναι και το v1) για αυτό δεν έχω ασχοληθεί μαζί του ακόμη. Δεν ξέρω η προηγούμενη εμπειρία που είχα με kinect/move/wii κλπ με αφήνουν παγερά αδιάφορο σε κάποια θέματα που τα θεωρώ gimmick και κάπως μακριά από τα συνηθισμένα. Next gen maybe... θα παίξω τα παιχνίδα της τρέχουσας γενιάς σε remakes/bw compatibility κλπ αν υπάρχει ακόμη VR (βελτιωμένο). Θεωρητικά μιλώντας, αν ήταν να δώσω λεφτά τελικά, μιλώντας για ένα τέτοιο ποσό δηλαδή, για gaming πέραν του βασικού πακέτου PS4 που ασχολούμαι επί του παρόντος, από το να τα δώσω στο VR πιθανότερο μάλλον θα προτιμούσα σε μια δεύτερη κονσόλα άλλης εταιρείας (Switch/One βαριά). Θα μου πεις δεν θα πάρεις αυτό το διαφορετικό που προσφέρει το VR, δεν ξέρω όμως πόσο ελκυστικό μου είναι ακόμη για αυτό δεν το ρισκάρω.

    Thanks πάντως...

  9. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    DJTaurus (28-03-2018)

  10. #6
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Νεκτάριε και εγώ γενικά έχω τις ίδιες σκέψεις με εσένα. Για αυτό και πριν 1.5 χρόνο αγορασα το One.
    Ακόμα βέβαια το σκέφτομαι για να προχωρήσω σε αγορά αλλά μετά κρατιέμαι. Λέω καλύτερα να αφήνω στην άκρη λεφτά μπας και επιτέλους καταφέρω και πάρω μια 4Κ tv.

    Spoiler!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •