Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 35

Thread: Frame Rate discussion thread

  1. #1

    Default Frame Rate discussion thread

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Εμένα δεν το κάνει αλλά απορώ που υπάρχει κόσμος που επιλέγει την ανάλυση αντί των 60 fps ακόμα και αν το παιχνίδι είναι το tetris.



    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Εννοειτε οτι υπαρχει.
    Αλλο να παιζεις ενα παιχνιδι στα 1080 και αλλο στα 4k δεν ειναι το ιδιο.
    Και αλλωστε απο πολυ παλια τα παιχνιδια τα παιζαμε στα 30fps και οχι στα 60fps.
    Τωρα τελευταια εγιναν μοδα τα 60fps.
    Πριν μερικα χρονια που δεν ειχες τα 60fps στα παιχνιδια τι εκανες δηλαδη?

  2. #2
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πέρα για πέρα λάθος. Παλιά (πριν το 1994) σχεδόν τα πάντα ήταν στα 60 fps.

    Από coin-op έως Amiga και Megadrive. Κάτι SNES (με χάλι CPU) και κάτι PSX/PS2/PS3/PS4/Xbox ήταν με σκατά 30άρια.

    Το fluidity των 60 fps δεν ξεπερνιέται με ΤΙΠΟΤΑ.

  3. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Leon_DiZ (11-02-2018)

  4. #3
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Περιμενα ακριβως αυτο το post απο το Λευτερη, ακριβως ομως! Deja vu!
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Lefteris_X (11-02-2018)

  6. #4
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Επίσης ποιος σου είπε ότι είναι 4k το shadow of the colossus? 1440p είναι αλλά κ πάλι πάντα performance > resolution.



    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

  7. The Following User Says Thank You to james9 For This Useful Post:

    Lefteris_X (11-02-2018)

  8. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Πέρα για πέρα λάθος. Παλιά (πριν το 1994) σχεδόν τα πάντα ήταν στα 60 fps.

    Από coin-op έως Amiga και Megadrive. Κάτι SNES (με χάλι CPU) και κάτι PSX/PS2/PS3/PS4/Xbox ήταν με σκατά 30άρια.

    Το fluidity των 60 fps δεν ξεπερνιέται με ΤΙΠΟΤΑ.
    Μιλαμε για κονσολες.
    Οχι για pc και οχι για arcade machines.

    Οσο τωρα αφορα τα 60fps καλα θα ηταν αν μπορουσαμε να εχουμε 4k 60fps αλλα μεχρι να γινει αυτο στις κονσολες θα αργησει.

    Αλλα το ξαναλεω εδω και πολλα χρονια μια χαρα ειμασταν ολοι με τα 30fps στις κονσολες. Ξαφνικα μου γινατε ολοι ειδήμων στα 60fps και δεν μπορειτε να παιξετε παιχνιδια κατω απο 60fps.

    Εν ολιγης ειχατε και στο χωριο σας 60fps???

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Επίσης ποιος σου είπε ότι είναι 4k το shadow of the colossus? 1440p είναι αλλά κ πάλι πάντα performance > resolution.



    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Και 4k να μην ειναι μια φορα πανω απο 1080p ειναι.

  9. #6
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πολύ καλά τα λες fits δεν έχω να διαφωνήσω πουθενά.

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

  10. #7
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by fits79 View Post
    Μιλαμε για κονσολες.
    Οχι για pc και οχι για arcade machines.

    Οσο τωρα αφορα τα 60fps καλα θα ηταν αν μπορουσαμε να εχουμε 4k 60fps αλλα μεχρι να γινει αυτο στις κονσολες θα αργησει.

    Αλλα το ξαναλεω εδω και πολλα χρονια μια χαρα ειμασταν ολοι με τα 30fps στις κονσολες. Ξαφνικα μου γινατε ολοι ειδήμων στα 60fps και δεν μπορειτε να παιξετε παιχνιδια κατω απο 60fps.

    Εν ολιγης ειχατε και στο χωριο σας 60fps???

    - - - Updated - - -

    Και 4k να μην ειναι μια φορα πανω απο 1080p ειναι.
    Πάντως εγώ και στο χωριό μου είχα 60fps (στα coin-op). Από κει και πέρα είναι θέμα προτίμησης. Τι πάει να πει μια χαρά ήμασταν στα 30fps? Κάποιοι ήταν, κάποιοι δεν ήταν. Το καλό θα ήταν να μπορούσες σε κάθε παιχνίδι να έχεις την επιλογή είτε 30 με μεγάλη ανάλυση είτε 60 με τις όποιες παραχωρήσεις.
    Το remastered δυστυχώς δεν το έχω δει ακόμα, και είχα ξεκινήσει λίγο πριν ανακοινωθεί να το παίζω στο ps3. Ευτυχώς δεν το προχώρησα πολύ. Ανυπομονώ πλέον να το δω εδώ.

  11. #8

    Default

    Μιλαμε παντα για κονσολες ΟΧΙ για coin up, pc, arcade machines.
    Πες μου ποτε ειχες καθαρα 60fps στις κονσολες?

    Γιατι πριν νομιζω 5 χρονια(Αν θυμαμαι καλα) δεν νομιζω να ειχες δει πουθενα καθαρα 60fps.

    Παντου εβλεπες 720p 30fps ή 1080p 30fps με τις τελευταιες κονσολες(Ps4, ps4pro, xbox one s, xbox one x) βλεπεις 60fps σε πολλα παιχνιδια και οσο περναει ο καιρος ισως δεις και 4k60fps.

    Παντα μιλαω για κονσολες ετσι οχι για arcade machines(coin up), gaming pc.

  12. #9
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by fits79 View Post
    Μιλαμε παντα για κονσολες ΟΧΙ για coin up, pc, arcade machines.
    Πες μου ποτε ειχες καθαρα 60fps στις κονσολες?

    Γιατι πριν νομιζω 5 χρονια(Αν θυμαμαι καλα) δεν νομιζω να ειχες δει πουθενα καθαρα 60fps.

    Παντου εβλεπες 720p 30fps ή 1080p 30fps με τις τελευταιες κονσολες(Ps4, ps4pro, xbox one s, xbox one x) βλεπεις 60fps σε πολλα παιχνιδια και οσο περναει ο καιρος ισως δεις και 4k60fps.

    Παντα μιλαω για κονσολες ετσι οχι για arcade machines(coin up), gaming pc.
    Επειδή βγαίνουμε off topic, ωραίο θα ήταν να υπήρχε ένα ξεχωριστό θέμα για το debate, να βλέπαμε και πόσοι προτιμάνε τι. Αν συμφωνείτε μπορούμε να μεταφέρουμε την κουβέντα κάπου αλλού.
    Από κει και πέρα, είτε σε κονσόλα, είτε στα arcades, είτε στο pc, όλοι έχουμε δει και 60fps και καλές αναλύσεις. Προσωπικά, πάντα βάζω τα fps πάνω από την ανάλυση(εκτός κι αν παίζω monopoly). Το να ζητάς κάτι καλύτερο (60fps), έστω κι αν η τάση στις κονσόλες ήταν στα 30fps είναι απόλυτο φυσιολογικό. Τα πράγματα εξελίσσονται. Από κει και πέρα, τι ποσοστό έχουν 4κ, και πόσοι όντως βλέπουν από τόσο κοντά ώστε να βλέπουν τη διαφορά?(έχω 4κ 55' και το λέω). Τα 60fps τα καταλαβαίνουν όλοι. Από κει και πέρα, έχω ακούσει κι εγώ διάφορους να λένε οτι προτιμούν τα 30, ακόμα και σε ίδια settings σε κάποια παιχνίδια. Οπότε, όπως ξαναείπα, περί ορέξεως...

  13. #10
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πάμε λοιπόν! (κι αν θέλετε φτιάξτε άλλο τόπικ)

    Ridge Racer 1, 2, 3, 4, 7 PS1/PS2/PS3 = 60 fps
    Stardust PS3 = 60 fps

    AfterBurner Climax PS3 = 60 fps
    OutRun 2006 PS2 + PS3 = 60 fps

    Burnout 1, 2, 3 PS2 = 60 fps
    Raiden PS1 = 60 fps

    Tekken 1, 2, 3 = 60 fps
    Moto GP PS2/PS3/PS4 = 60 fps

    NBA2K17/8 PS4 = 60 fps

    Δεν χρειάζεται να συνεχίσω.

    (και επειδή είπες coin-op και arcade machines = το ίδιο πράμα. Also, Amiga = υπολογιστής ΚΑΙ κονσόλα με αρκετά 60 fps παιχνίδια. Ανέφερα Megadrive που ΕΙΝΑΙ κονσόλα και είχε πολλά παιχνίδια 60 fps. Επίσης και το N64 είχε 60άρια σε παιχνίδια. Όπως και το GameCube. Όπως και το Wii.)

    Πραγματικά δεν έχει νόημα. Τα παραδείγματα είναι ΑΜΕΤΡΗΤΑ με τίτλους 60 fps στην πάροδο των ετών σε ΚΟΝΣΟΛΕΣ (όχι PC, όχι Home Computers, όχι coin-op).

    Συνεπώς ας το λήξουμε εδώ, γιατί θα καταλήξει σε αντιπαράθεση.
    Κρατάμε μόνο αυτό: κάποιοι επιθυμούν 60άρι και δέχονται μείωση γραφικών, κάποιοι δέχονται 30άρι προκειμένου να έχουν πιο "βαριά" γραφικά.

  14. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (11-02-2018)

  15. #11

    Default

    Ναι αν μου μετρας τα 60fps παιχνιδιων των 720p και μικροτερης αναλυσης να το κανω τι.
    Εγω μιλαω για 1080p & 4k αναλυσεις με 60fps.

    Αν το παμε ετσι λοιπον οπως εσυ τοτε μπορω κι εγω να σου βρω παιχνιδια με 60fps και περισσοτερα fps αναλυσης 720p και χαμηλοτερης οπως π.χ. 480p.

    Μην εθελοτυφλουμε τωρρα και κανουμε οτι δεν καταλαβαινουμε τι λεμε ετσι.

    Και τελευταιο επιχηρημα απο εμενα τα περισσοτερα fps δεν σημαινουν παντα και καλυτερο gameplay
    Last edited by fits79; 11-02-2018 at 21:16.

  16. #12
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν εθελοτυφλούμε, αλλά όποτε δεν σε συμφέρει στα επιχειρήματα, ΠΑΝΤΑ κάνεις τούμπες. (και ξεκινά η αντιπαράθεση που προέβλεψα).

    Εσύ μπορείς να μιλάς για ΟΤΙ γουστάρεις, δηλαδή 60άρια αυστηρά και μόνο 1080p/4K αναλύσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι ΟΛΟΙ εμείς οι υπόλοιποι ακολουθούμε τον τρόπο σκέψης σου.

    Το Ridge Racer 7 PS3 του 2007 (μεγάλη σημασία: 2007) ήταν 1080p, όπως και τα NBA2K17/18 (και το 2016).

    Δεν κάνω κέφι την αντιπαράθεση, ειλικρινά, διότι χέστηκα για το 4Κ@30fps. Εμένα με ενδιαφέρουν τα 60άρια (και όχι ΠΟΤΕ δεν ήμουν PC gamer, απεχθάνομαι τα PC και τα Windows, το έχω πει πολλάκις). Πάντα ήμουν υπέρ του performance, παρά του eye candy. But that's just me.



    Ας το λήξουμε εδώ σε παρακαλώ.

    ΥΓ: Ας δουν οι moderators, πως έχω ήδη προβλέψει ότι θα ακολουθήσει αντιπαράθεση, την οποία δεν θα ήθελα. Ακολούθησε τελικά. Απάντησα σε αντιπαραθετικό κλίμα και παρακάλεσα να μην συνεχιστεί. Συνεχίστηκε. Απαντώ πάλι (εντός κλίματος αντιπαράθεσης), και παρακαλώ για 2η φορά να μην συνεχιστεί. Αν συνεχιστεί στο ίδιο αντιπαραθετικό κλίμα, τότε αν στην 3η φορά αρχίσω τα διάφορα "γαλλικά" μην πει ΚΑΝΕΙΣ ότι είμαι λάθος, ούτε να διανοηθεί να κάνει επίπληξη κάθε είδους. Άνθρωποι είμαστε, έχουμε όρια και ΔΕΝ εκφραζόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο.

  17. #13
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default Frame Rate discussion thread

    Δεν ειχα εμπνευση(τιτλος), γιατι εχω δουλιτσα.



    Ας αφησουμε τις αντιπαραθεσεις εδω και το συζηταμε παλι με καθαροτερο μυαλο.

    Ας κρατησουμε αυτο που ειπε ο Λεφ παραπανω.
    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Κρατάμε μόνο αυτό: κάποιοι επιθυμούν 60άρι και δέχονται μείωση γραφικών, κάποιοι δέχονται 30άρι προκειμένου να έχουν πιο "βαριά" γραφικά.
    .

  18. #14
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Με πρόλαβε ο Βαγγέλης.

    Δεν είμαι καθόλου fan της συγκεκριμένης συζήτησης, όχι για κάποιο άλλο λόγο πέρα από το ότι συνηθως οδηγεί σε ανουσιες αντιπαραθεσεις. Σαν "ύφος" μου θυμίζει το "consoles vs. PC" thread και έχουμε δει πως πήγε το συγκεκριμένο.

    Παρακαλώ να είστε όλοι κοσμιοι και αν δεν συμφωνείτε, δεν είναι ανάγκη να πλακωθειτε
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  19. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mihalis13 (12-02-2018)

  20. #15
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Δεν υπάρχει κανένας λόγος νομίζω για αντιπαράθεση, εκτός κι αν κάποιος το επιζητά και θέλει απλά να τρολάρει. Είναι λογικό κάποιοι να ζητούν μεγαλύτερες αναλύσεις και καλύτερα γραφικά, το καταλαβαίνω. Το περίεργο είναι γιατί κάποιος να μην καταλαβαίνει γιατί κάποιοι προτιμούν και θέλουν το ανάποδο. Δεν περιμένει κανείς να παίξει στο Ps4 προφανώς Witcher 3 σε 4κ με 60fps. Αλλά από την άλλη, πόσα true 4κ έχουν βγει, έστω σε 30fps? Όπως ξαναείπα, το καλύτερο είναι όσο γίνεται να δίνεται από τους developers η επιλογή και κάποιοι ήδη το κάνουν.
    Και αυτό προφανώς γίνεται επειδή ο κόσμος το ζητάει, και κάποιοι δεν ενδιαφέρονται μόνο για την ανάλυση.

  21. #16
    PS4forums Fanatic pictorino's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αττική
    Posts
    3,330
    PSN ID
    pictorino13pao

    Default

    Το θέμα με τα frames είναι πολύ σημαντικό γιατί σε κάποια παιχνίδια μπορεί να προκαλέσει πονοκεφάλους, ζαλάδες και άλλα. Προσωπικά το ένιωσα όταν έπαιζα Dying light στο pc. Είχα τα γραφικά στο ultra (1080p) και τα fps ήταν στα 30. Το gameplay είναι γρήγορο και δεν μπορούσα να παίξω. Τελικά έριξα λίγο τα γραφικά και τα fps πήγαν στα 60 ( και πολύ παραπάνω) και έπαιξα σαν άνθρωπος. Το ίδιο φαινόμενο έχω παρατηρήσει (όχι τόσο έντονα) και στο Dark Souls 3 (ps4) όταν στρίβεις τρέχοντας.

  22. #17
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Επειδη μερικες φορες πρεπει να λεμε τα αυτονοητα , ας τα πουμε. Παλια λοιπον δεν υπηρχε επιλογη στα παιχνιδια των κονσολων για να διαλεξουμε αναλυση ή framerate. Παιζαμε στις μικρες οθονουλες μας και μαλιστα παιχνιδια με χαλια γραφικα γιατι το gameplay ήταν αυτο που μας κραταγε.

    Πιο μετα οταν αρχισαν να φτιαχνουν τα γραφικα , παιζαμε παιχνιδια που μας εβγαιναν τα ματια λογω framerate οσο καλο gameplay να ειχαν , οσο καλα γραφικα να ειχαν . Να θυμισω προσφατα το skyrim στο ps3. Να θυμισω το 1o Bioshock στο ps3? Μιλαμε για παιχνιδια που ηταν σχεδον unplayable.

    Στο θεμα του shadow of colossus - το οποιο ηταν η αφορμη για το παρον νημα- ας δοκιμασει καποιος να παιξει το original στο ps2. Δεν θα αντεξει πανω απο 10 λεπτα.

    Και μιλαμε για παιχνιδι που ειναι αργο. Ας δοκιμασει καποιος να παιξει το nioh σε performance mode και μετα να αλλαξει σε resolution. Θα κανει εμετο απο τη ζαλαδα.

    Θελω να πω οτι τωρα πια εχουμε την επιλογη να διαλεξουμε σε καποια παιχνιδια αναλυση ή performance. Ε ακομη και το απαιδευτο ματι βλεπει τη διαφορα. Καλη η αναλυση αλλα για εφε και μονο . Δεν γινεται καλυτερη η εμπειρια μονο με την αναλυση , ομως μονο με το framerate γινεται.

    Spoiler!

  23. The Following 3 Users Say Thank You to james9 For This Useful Post:

    Dimitris_ (12-02-2018),gonzalez (12-02-2018),Snk (12-02-2018)

  24. #18
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Επειδη μερικες φορες πρεπει να λεμε τα αυτονοητα , ας τα πουμε. Παλια λοιπον δεν υπηρχε επιλογη στα παιχνιδια των κονσολων για να διαλεξουμε αναλυση ή framerate. Παιζαμε στις μικρες οθονουλες μας και μαλιστα παιχνιδια με χαλια γραφικα γιατι το gameplay ήταν αυτο που μας κραταγε.

    Πιο μετα οταν αρχισαν να φτιαχνουν τα γραφικα , παιζαμε παιχνιδια που μας εβγαιναν τα ματια λογω framerate οσο καλο gameplay να ειχαν , οσο καλα γραφικα να ειχαν . Να θυμισω προσφατα το skyrim στο ps3. Να θυμισω το 1o Bioshock στο ps3? Μιλαμε για παιχνιδια που ηταν σχεδον unplayable.

    Στο θεμα του shadow of colossus - το οποιο ηταν η αφορμη για το παρον νημα- ας δοκιμασει καποιος να παιξει το original στο ps2. Δεν θα αντεξει πανω απο 10 λεπτα.

    Και μιλαμε για παιχνιδι που ειναι αργο. Ας δοκιμασει καποιος να παιξει το nioh σε performance mode και μετα να αλλαξει σε resolution. Θα κανει εμετο απο τη ζαλαδα.

    Θελω να πω οτι τωρα πια εχουμε την επιλογη να διαλεξουμε σε καποια παιχνιδια αναλυση ή performance. Ε ακομη και το απαιδευτο ματι βλεπει τη διαφορα. Καλη η αναλυση αλλα για εφε και μονο . Δεν γινεται καλυτερη η εμπειρια μονο με την αναλυση , ομως μονο με το framerate γινεται.
    Νομίζω ειδικά στο Nioh, και σε τέτοια παιχνίδια γενικότερα η διαφορά είναι χαοτική. Είναι λες και παίζει σε slow motion αλλιώς. Είναι αυτό που λες, οτι αλλάζει η εμπειρία με το καλύτερο framerate.
    Επίσης, μπορεί να είναι και καθαρά δικό μου θέμα το οτι το βλέπω έτσι, όταν παίζω παλιότερα παιχνίδια τα οποία είναι όμως 60fps(πχ ps3 ή ps2 παιχνίδια αλλά και γενικότερα), μου κάνουν πολύ πιο playable και δε μου φαίνονται τόοοσο "παλιά", σε σχέση με άλλα που "θεωρητικά" έχουν καλύτερα γραφικά αλλά είναι στα 30.
    Να μην πω και για τα racing ετσι? Που για μένα racing στα 30fps να το πω κομψά είναι σχεδόν unplayable και μόνο σαν τύπου arcade(που συνήθως είναι βέβαια) μπορείς να το αντιμετωπίσεις.
    Last edited by gonzalez; 12-02-2018 at 13:25.

  25. #19
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πιστεύω είναι ανάλογα το παιχνίδι. Πχ σε ένα Uncharted ίσως διάλεγα την ανάλυση από την απόδοση.
    Στο Nioh όμως για παράδειγμα δεν το σκέφτηκα καν. Όσο περισσότερα frames τόσο το καλύτερο.
    Και μπορώ να πω πως είμαι από αυτούς που δεν καίγονται να έχουν 60fps σε ένα game. Απλά μερικά games σαφώς και είναι καλύτερο να έχουν τα 60 frames.
    Και παιχνίδια σαν το until dawn για παράδειγμα δεν τα έχουν ανάγκη τα 60fps.
    Καλό είναι βέβαια να υπάρχει επιλογή και ο καθένας να διαλέγει αυτό που θέλει.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  26. #20
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Για μένα η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.

    Δεν έχουμε φτάσει τεχνολογικά(αν και πλησιαζουμε φανταζομαι) στο σημείο που ο δημιουργός ενός παιχνιδιού μπορει να αποτυπώσει το οραμά του στο παιχνίδι, όπως ακριβώς αυτός το έχει σκεφτεί/ονειρευτεί. Να δωσει ακριβώς το art direction που επιθυμει.
    (Oπως πχ μπορεί να καταφέρει εύκολα κάποιος ταλαντούχος δημιουργός με μια ταινία CGI).

    Για παράδειγμα αν ο Ueda to 2005 στοχευε σε 60fps για το SOTC, το παιχνίδι σε καμία περίπτωση δεν θα ήταν το ίδιο παιχνίδι που λατρεψαμε και αποθεώσαμε(μαζι με τους reviewers) στα 15-30 fps. Ηταν προφανές οτι ο Ueda παρασύρθηκε απο το οραμά του βαζοντας στην ακρη τα fps και για μένα καλά έκανε. Ανοιχτός κόσμος, τεραστιοι κολοσσοι με τρίχωμα(ενδιαφέρουσα τεχνική), υπεροχο animation, ηταν κατι OMG και πολύ διαφορετικό απο οτι έιχα παιξει ως τότε.

    Η ND είχε επίσης μια - οπως αποδειχθηκε - εξαιρετική ιδέα/έμπνευση με το The Last of Us πριν κάποια χρόνια.
    Χτίζοντας το παιχνίδι, ήθελε να μεταφέρει στον gamer όσο πιο πειστικά μπορούσε αυτόν τον post apocalyptic κόσμο και να δημιουργήσει believable συναισθηματικά χαρακτήρες. Αυτό ήταν το παιχνίδι. Αυτό ήθελαν να πετύχουν.
    Το οραμα τους και εδω τους παρεσυρε(και καλά έκανε κατ'εμε) στο να βάλουν συγκεκριμένες προτεραιότητες.

    Αν κάποιος δημιουργός έχει στο μυαλό του ''κουτάκια'' ως art direction(βλ το πανεμορφο Bound) τότε το hardware είναι ''φίλος'' του και δεν υπάρχει λόγος να μην δώσει περισσότερα frames.

    Προσωπικά προτιμώ ο δημιουργός να μου δώσει κατι όσο γίνεται πιο κοντά σε αυτό που ονειρεύεται, σε αυτό που θέλει να μου πει.
    Αν θέλει να μου μιλήσει για συναισθήματα μεσα απο ενα story(the last of Us ή το Shadow of the colossus) ας μου το πει οσο πιο καθαρά γίνεται. Αν θελει να μου μιλήσει για ανταγωνισμό μέσα σε μία αρένα ας μου δώσει smooth experience.
    .

  27. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    mihalis13 (12-02-2018)

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •