Page 15 of 30 FirstFirst ... 511121314151617181925 ... LastLast
Results 281 to 300 of 586

Thread: Assassin's Creed: Odyssey

  1. #281
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Ερωτηση MONO για οσους εχουν τελιωσει το 3ο act:



    Spoiler!
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  2. #282
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το παιχνιδι ειναι diamond in the rough.

    Ειναι μεγαλο, βασικα ειναι τεραστιο, και ειναι λιγακι ανισορροπο ως προς την ποιοτητα του.

    Υπαρχουν καποια καταπληκτικα quest lines που πραγματικα αξιζει μπραβο στην Ubisoft που καθησε και τα εγραψε. Απο την αλλη ομως υπαρχουν και αρκετα τα οποια ειναι αρκετα κατωτερης ποιοτητας. Η πλακα ειναι οτι τα "κατωτερης ποιοτητας" θυμιζουν τα κανονικα side quests του Origins. Θελω να πω οτι υπαρχει αρκετα μεγαλο χασμα.

    Επισης ενα κακο του παιχνιδιου που δυστυχως μειωνει την αξια αυτων που εγραψαν τα quests ειναι το voice acting. Πασχει πολυ το παιχνιδι παιδια δυστυχως σε αυτον τον τομεα και ειναι περιεργο γιατι συνηθως τα Assassins Creed εχουν αρκετα καλο acting. Το προβλημα σε αυτο εδω ειναι οτι φαινεται ξεκαθαρα οτι οι ηθοποιοι ουτε τις σωστες εντολες ειχαν απο τον εκαστοτε σκηνοθετη ουτε την πληρη εικονα της ιστοριας της οποιας καλουνταν να υποδυθουν, με αποτελεσμα η αποδοση τους οχι μονο να εχει μεγαλες διακυμανσεις αλλα να φαινεται οτι δεν ξερουν τι υποδυονται. Αυτο ειναι μεγαλο κριμα διοτι οπως λεω καποια quests εμενα μου αρεσαν παρα πολυ και δυστυχως η κακη ηθοποιια τα κανει να χαραμιζονται και παραλληλα χαλαει και την εικονα των χαρακτηρων (βασικων). Να ειμαι ειλικρινεις εχει γινει το βασικο μου παραπονο απο το παιχνιδι.

    Εχει πολυ υλικο το προιον παντως. Μπραβο στην Ubisoft. Δηλαδη επουδενι δεν μπορω να πω οτι καποιος παιρνει αυτο το παιχνιδι και δεν θεωρει οτι αξιζε την τιμη του. Εχει θεματακια γυρω γυρω και αλλα, αλλα νομιζω ειτε επενδυσεις χρονο μαζι του για 100%, ειτε απλα θελεις να κανεις την βασικη ιστορια και να δεις τα σημαντικα side questlines (θα σου παρει αιωνες και παλι) δεν μπορεις να μην δεις οτι επεσε δουλεια και αξιοσημειωτη μαλιστα.

    Αν το παιχνιδι ειχε καλυτερο voice acting ειλικρινα θα το ανεβαζε πααααρα πολυ.

    Κατι αλλο που πρεπει να πω ειναι οτι μιας και το παιχνιδι ασχολειται πλεον με την Ελλαδα, δεν μπορω παρα να βγαλω το καπελο σε ορισμενες φασεις στο πως σκεφτηκαν να ενσωματωσουν ιστορικα προσωπα και γεγονοτα μεσα στο lore του Assassins Creed. Προφανως αυτο δεν μπορω να το κρινω ευκολα για καθε παιχνιδι της σειρας, μιας και δεν ξερω ας πουμε το ιδιο καλα την ιστορια των αλλων λαων, αλλα εδω που ξερω 5 πραγματα παραπανω ειναι εντυπωσιακο ρε παιδι μου πως καποιος καθησε και εφτιαξε αυτο το κουβαρι βαζοντας τα ολα στο καλουπι του Assassins Creed. Επιασα τον εαυτο μου να γκουγκλαρει απο περιεργεια καποια πραγματα και ειλικρινα εντυωπσιαστικα απο το ποσο σε "πειθει" οτι τα γεγονοτα ναι μεν εγιναν ετσι οπως τα γραφουν τα βιβλια της ιστοριας αλλα με πολλα πραγματα "κρυμμενα" στο παρασκηνιο.

    Μην το παρετε τωρα το παραπανω οτι και καλα το παιχνιδι δινει καποιο μαθημα ιστοριας ή whatever, προφανως το παιχνιδι παιρνει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ελευθεριες, αλλα απλα σχολιαζω το γεγονος οτι αυτοι που καθησαν και το εστησαν το παιχνιδι ξερουν καλυτερα την ελληνικη ιστορια απο οτι εμεις εδω οι ελληνες που το παιζουμε. Εχει τοσες πολλες λεπτομεριες που respect απο εμενα. Η πλακα ειναι οτι κυριολεκτικα ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ προκειται ποτε να διαπιστωσουν το ποσο καλη δουλεια εχουν κανει πανω σε αυτο (πχ Σοφοκλης <3 ). Και αυτο με κανει να σκεφτομαι σε ποσα παιχνιδια μπορει να εχουν κανει αναλογα καλη δουλεια κι εγω να μην παιρνω χαμπαρι.

  3. The Following 8 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (22-10-2018),dspug7 (22-10-2018),euromaster (22-10-2018),jper75 (22-10-2018),Kane (22-10-2018),Peteoklis (22-10-2018),Snk (22-10-2018),spartan (24-10-2018)

  4. #283
    Senior Member Cypher's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    121
    PSN ID
    ask me

    Default

    Το παιχνιδι συγκρινεται μονο με το Witcher 3. Και αν κι εκεινο εχει πιο καλογραμμενο στορυ κλπ, στις μαχες και γενικα στο θεμα χειρισμος το Odyssey ειναι πιο διασκεδαστικο κι ευκολο.

  5. #284
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Cypher View Post
    Το παιχνιδι συγκρινεται μονο με το Witcher 3.
    Wow! Μεγάλη δήλωση αυτή!
    Δυστυχώς δεν το έχει παίξει ακόμα αλλά μετά από καιρό είναι το πρώτο AC που με πείθει ώστε να ασχοληθώ μαζί του.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  6. #285
    Advanced Member manga1024's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Posts
    356
    PSN ID
    manos-karteros
    Name
    ΜΑΝΟΣ

    Default

    Δεν μπορω να πω την γνωμη μου γιατι ειμαι αρχη ακομα(αν και πρωτη μερα το χω ελλειψη χρονου) μου αρεσει το ολο στησιμο και λιγο η φωνες να ταν πιο πειστικες θα ταν ακομα καλυτερο.Τα περισσοτερα τα συμφωνω με το Δημητρη

  7. #286

    Default

    δεν βρισκω κατι ενοχλητικο στο voice acting αλλα οπως το βλεπει ο καθενας. το παιχνιδι ειναι πολυ καλυτερο απο το origins σε ολα του,που και το origins ηταν παιχνιδαρα.

  8. #287
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Το τερμάτισα (τρόπος του λέγειν) στις 60 ώρες.
    Έπαιξα μόνο main από το κυρίως story line και λίγα side σε σημεία που χρειαζόταν μεγαλύτερο level.
    Οπότε εκτιμώ ότι περίπου 50 ωρες διαρκεί αν έχεις επαρκές level.

    Επίσης κάτι (ακόμα) που με εξέπληξε θετικά είναι ότι υπάρχει κι άλλο ψωμί ως main περιεχόμενο σε παράλληλο story line.
    Αυτό είναι ένα στοιχείο σε παιχνίδι που νομίζω δεν το έχω ξαναδεί....

    Πάντως πραγματικά είναι έπος! Με πολύ όμορφο story telling και τέλος. (τουλάχιστον αυτού του storyline).

    Spoiler!
    Last edited by Peteoklis; 24-10-2018 at 00:37.

  9. The Following User Says Thank You to Peteoklis For This Useful Post:

    Kane (25-10-2018)

  10. #288
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κι εγω το τελειωσα εχθες και εμεινα αρκετα ικανοποιημενος μπορω να πω. Κι εμενα μου μενει 1 ακομα main storyline ανοιχτο αλλα νομιζω το οτι το αφησα για το τελος εκανα καλα. Επαιξα και πολλα side εγω (μενουν ομως και αλλα, δηλαδη υπαρχουν νησια που δεν πατησα και φανταζομαι εχουν και αυτο το δικο τους μινι στορυ το καθενα).

    Επαναλαμβανω οτι το μεγαλο ψεγαδι για εμενα ειναι το acting. Το παιχνιδι εχει ωραιο γραψιμο (οχι παντα προφανως μιλαω για τα πραγματα που αξιζουν), μου αρεσε παρα πολυ το πως χρησιμοποιησαν την περιοδο εκεινη και τις προσωπικοτητες της εποχης μεσα στην ιστορια τους και το gameplay αν και οχι κατι το τρομερο, αρκετα ευχαριστο και χορταστικο. Γενικα η δουλεια που ριξανε για την Ελλαδα με ικανοποιησε απολυτα.

    Το μεγαλο μεγεθος, βασικα διορθωση, το ΤΕΡΑΣΤΙΟ μεγεθος ισως να ειναι αποτρεπτικο για πολυ κοσμο που θελει πιο συμπαγης εμπειριες. Αν δηλαδη ειστε τυπος που θελει μαξ 20-30 ωρες fast paced σκηνικο, το παιχνιδι αυτο δεν ειναι σε καμμια περιπτωση για εσας. Το τονιζω αυτο ετσι. Εχει αρκετο "rough" υλικο που δεν ειναι εφαμιλλης ποιοτητας με το υπολοιπο παιχνιδι, ειναι δηλαδη ολιγον ανισορροπο στην ποιοτητα του γενικα. Επισης απαιτει πολυ χρονο, πολυ περπατημα, πολυ loot management, εχει μεγαλο downtime αν επιλεξεις να ασχοληθεις με διαφορα activities αλλα για εμενα που μου αρεσει η εξερευνηση και ολα αυτα το αποτελεσμα με αποζημιωσε και με το παραπανω.

    Γενικα πολυ καλη προσπαθεια, θα μπορεσει στο μελλον αν συνεχισει με αυτους τους ρυθμους και βελτιωσει τα rough edges, γιατι οχι να φτασει ακομα και τα μεγαθηρια της κατηγοριας του.

    Recommended απο εμενα, με τους αστερισκους που εθεσα πιο πανω ομως.

  11. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    euromaster (24-10-2018),Kane (25-10-2018),spartan (24-10-2018)

  12. #289
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  13. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    Kane (26-10-2018)

  14. #290

    Default

    τελος και απο'μενα.εχω αφησει βεβαια καποια cult boss. κ το story του πατερα,2 μερη μου εμειναν. απο περιοχες,εχω αφησει πολυ λιγα νησια που δεν εχω παει. ευχαριστηθηκα quest,μιλαμε για εκατονταδες quest.ειδικα αυτα τα της περιοχης τα ειχα ταραξει. εμεινα υπερευχαριστημενος απο το παιχνιδι.
    κανενα τεχνικο θεμα,περα απο κατι ασημαντα.πανεμορφο παιχνιδι,χρωματα παντου. καθε περιοχη ειχε κ τη δικη της ομορφια και οχι copy paste.

    θα το συνεχισω εννοειται μαζι με το season pass οταν θα εχει μια καλυτερη τιμη.μεχρι τοτε,παμε για rdr2.

  15. The Following User Says Thank You to christos-sonyboy For This Useful Post:

    spartan (26-10-2018)

  16. #291
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Ένα review από reviewer που έπαιξε το παιχνίδι και φαίνεται.
    http://game20.gr/assassins-creed-ody...m4MOWZ5BaeyAJI

    Πραγματικά το γράφω έτσι γιατί παρατήρησα φαινόμενα εντός του Οκτωβρίου, να κρίνουν παιχνίδια του τύπου "Α το Odyssey το έφτιαξε η Ubisoft άρα είναι για κλάματα γιατί έτσι λένε όλοι χωρίς να έχω παίξει τα AC μετά το revelations" καθώς και " Α το rdr2 θα είναι έπος απ το μέλλον γιατί το φτιάχνει η R* και το λένε όλοι τόσος κόσμος με hype αλλά και πάλι χωρίς να το έχω παίξει".

    Αστεία πράγματα, και καλό είναι ο καθένας μας να λέει φυσικά τη γνώμη του αλλά αφού έχει σχηματίσει μία παίζοντας το κάθε παιχνίδι, ΕΙΔΙΚΑ οι reviewers οι οποίοι στις μέρες μας από ότι βλέπω σχηματίζουν γνώμες αλλά και αγοραστικές συμπεριφορές.

    Όπως και να έχει θεωρώ ότι η Ubi έχει βελτιωθεί πολύ σε σχέση με τον εαυτό της και το Odyssey είναι ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι (ίσως το καλύτερο AC).
    Έχοντας μείνει με ένα main storyline στις 76 ώρες μπορώ να πω πως δεν είναι σε κανένα σημείο βαρετό. Αντίθετα εκπλήσσει θετικά σε πολλά σημεία, έχει πλούσιες ιστορίες και main αλλά και ανεξάρτητες και ..... ο κόσμος του είναι απίστευτος, τι περιβάλλον !

  17. The Following 3 Users Say Thank You to Peteoklis For This Useful Post:

    euromaster (30-10-2018),jper75 (30-10-2018),mihalis13 (07-11-2018)

  18. #292
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Νέο update/patch 1.06 1.4 γίγα.

    The #AssassinsCreed team announced Patch 1.0.6 for #AssassinsCreedOdyssey, which will deploy on PS4, Xbox One and PC tomorrow!
    The patch will have a size of 4.1 GB for PS4 and Xbox One and 3.6 GB for PC and will:
    - Add the first story of The Lost Tales of Greece to the game
    https://t.co/1GeZLTdAFu
    - Increase the economic advantages earned with Mercenary Tiers
    - Reduce the costs to upgrade Gear items
    - Address an issue that prevented the Evie and Bayek Lieutenants to be available in the game
    For the list of notes (careful for SPOILERS): https://t.co/IYsWCYLz7S https://t.co/j9riOOaDo7

    Επίσης μια λίστα κατηγοριοποίησης των παιχνιδιών που συμφωνώ (εκτός του Syndicate, Θα το έβαζα στο 9):
    https://www.gamesradar.com/best-assa...creed-games/2/
    Last edited by Peteoklis; 01-11-2018 at 17:53.

  19. #293
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Υπαρχει προβλημα σε ενα quest (Battle of the One Haundred Hands), το οποιο χρειαζεται για ενα trophy.
    Υπαρχει workaround εαν πληρωσουμε καποιο ποσο τον Drakios στην Μηλο, αντι να κανουμε προπονηση με την Roxanne στην Υδρα.
    To σημερινο patch δεν το διορθωσε, περισσοτερα εδω και εδω:

    Απο οτι βλεπω τα bugs πανε συννεφο (μια ματια μονο σε αυτα που διορθωθηκαν στο σημερινο update φτανει), η ubi συνεχεια τα ιδια & τα ιδια.
    Απο οτι διαβαζω και το RDR2 εχει και αυτο broken quest, δυστυχως τα λουζομαστε οσοι τα παιζουμε στην ημερα κυκλοφοριας τους, με τις υγειες μας.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  20. #294
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Έπαιξα το quest που αναφέρεις και γενικά έχω τελειώσει όλα τα storylines και δεν αντιμετώπισα πουθενά κανένα πρόβλημα σε τίποτα. Άδικο να το λες αυτό λόγω του παρελθόντος της Ubi.
    Στο quest αυτό έκανα κανονικά "προπόνηση" (πιάνεις το υπονοούμενο έτσι...) με Ροξανη και όλα οκ. Εννοείς ότι έχεις πρόβλημα αν πληρώσεις ώστε να το κάνεις πιο γρήγορα? Τι bug εμφανίζει?
    Πάντως ήταν από τις πολύ ωραίες ιστορίες για να μην τη δει κάποιος δεν αξίζει να τη χάσετε.

  21. #295
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω δεν εχω κανει τα παντα προφανως στο παιχνιδι αλλα εχω κανει αρκετα και μπορω να πω οτι δεν συναντησα ουτε 1 bug στις τοσες ωρες που επαιξα. Μου εκανε πραγματικα εντυπωση. Το οτι τα πατς δειχνουν ενα καρο διορθωσεις δεν λεει κατι ιδιαιτερο απαραιτητα. Και το Horizon Zero Dawn ειχε τετοιες τεραστιες λιστες με διορθωσεις παρολο που ελαχιστοι κολλησαν με προβλημα σε καποια απο αυτες. Ειναι τοσο τεραστια παιχνιδια που πραγματικα ειναι λογικο να υπαρχουν καποιες ατασθαλιες.

    Αυτο με το RDR2 ομως ειναι οντως τραγικο και σε καμμια περιπτωση δεν δικαιολογειται.

  22. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (07-11-2018)

  23. #296
    Advanced Member manga1024's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Posts
    356
    PSN ID
    manos-karteros
    Name
    ΜΑΝΟΣ

    Default

    Να ρωτησω κατι βρε παιδια γερος ειμαι και μπερδευομαι!!Ποσες αποστολες ημηρεσιως βαζουνε οπως στο προηγουμενο που βαζανε μια αποστολη?Γιατι ειμαι σε μια περιοχη εδω και 3 ημερες περιπου και μου βαζει συνεχως κατι μικρες αποστολες με 24 ωρη προθεσμια!Αυτες ειναι?Στα αγαλματα πηγαινω και τα βλεπω.Λιγη βοηθεια ευχαριστω

  24. #297

    Default

    αυτα που αναφερεις ειναι απλα side missions μικρης σημασιας που απλα σε βοηθουν να βγαλεις χρηματα και xp πιο γρηγορα.ανανεωνονται συνεχεια,θα βρισκεις παντα τετοιες μικρες αποστολες στους ''πινακες''.

  25. #298
    Advanced Member manga1024's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Posts
    356
    PSN ID
    manos-karteros
    Name
    ΜΑΝΟΣ

    Default

    α μαλιστα...αρα προχωραω το παιχνιδι και θα κανω μερικα τετοια...οκ ευχαριστω..

  26. #299

    Default

    ναι ακριβως,αμα θες. εγω προσωπικα τα ειχα σκισει αυτα,μου αρεσαν! ασε που κερδιζα φραγκα,xp και υλικα για crafting και upgrade στον εξοπλισμο μου.

  27. #300
    Advanced Member manga1024's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Posts
    356
    PSN ID
    manos-karteros
    Name
    ΜΑΝΟΣ

    Default

    αυτο κανω και εγω τωραγι αυτο ρωτουσα αν ειναι ημηρεσια οπως το περσινο.Και δεν θελω να τα παρατησω ασχετως σε πολλα απο αυτα κανω τα ιδια και τα ιδια!!

  28. The Following User Says Thank You to manga1024 For This Useful Post:

    christos-sonyboy (03-11-2018)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •