Results 1 to 7 of 7

Thread: VideoGames VS single player BoardGames

  1. #1
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default VideoGames VS single player BoardGames

    Τα τελευταία χρόνια έχουν άνθηση τα επιτραπέζια rpg που μπορούν να παιχτούν solo.



    Έχω πια μπει για τα καλά στα επιτραπέζια, τελευταία. Μερικά συμπεράσματα και μια σύγκριση των χώρων.

    1. Ένα επιτραπέζιο είναι 100% δικό σου και μπορείς να το παίζεις για μια ζωή. Δεν εξαρτιέσε από καμία κονσόλα η online υπηρεσία
    2. Αν σε ένα videogame που σου αρέσει συναντήσεις ένα bug ή κάτι που δεν σου αρέσει στη σχεδίαση, μπορεί να ξενερώσεις και να το παρατήσεις ή απλά συμβιβάζεσαι και το καταπίνεις. Στα επιτραπέζια ο όρος house rule είναι το κλειδί. Δηλαδή, αλλάζεις/βελτιώνεις του κανόνες και τα προβλήματα κατά την κρίση σου. Δεν έχεις κλειδωμένο κώδικα. Τα component στα επιτραπέζια είναι εύπλαστα εργαλεία με πολλές χρήσεις.
    3. Η οθόνη κουράζει και νυστάζει. Διαπίστωσα ότι μπορώ με τα επιτραπέζια να αντέξω πολλές ώρες χωρίς ύπνο. Τα τελευταία χρόνια μέτα από μια ώρα ps4 το βράδυ κουτούλαγα.
    4. Στα επιτραπέζια μπαίνουν και γυναίκες. Τις ξεκινάτε με τα απλά του χώρου. Τους αρέσει να χτίζουν πόλεις, να φυτεύουν φάρμες και γενικά τα επιτραπέζια να είναι κάπως δημιουργικά. Όχι βια και φουτουριστικά για αρχή. Επίσης καλό είναι να έχουν ωραία components.
    5. Αν βρείτε και παρέα να παίξετε ακόμα καλύτερα. Ξαναγυρίζεις στο παρεΐστικο gaming της εφηβικής / φοιτητικής ηλικίας. Η αναζήτηση για παρέα στο χώρο είναι πολύ ενδιαφέρουσα και η κοινότητα φοβερή. Αν ψήσετε όμως τους φίλους σας είναι τέλια.
    6. Επίσης είναι φοβερή απασχόληση για τα παιδιά και την οικογένεια. Μόνο καλό μπορεί να κάνει στο δέσιμο και στην ζωντάνια της. Ξεκόλληστε τα μικρά από τα tablet (και τις κονσόλες). Όλα καλά επιτραπέζια ξεκινάνε από την ηλικία των οχτό. Αλλά έχει κάποια καλά και για μικρότερους(πολλά υπάρχουν για μικρές ηλικίες αλλά λίγα αξίζουν).
    7. Ακόμη, το φυσικό χειροπιαστό υλικό είναι κάτι που ικανοποιεί την παιδική ανάγκη της αφής. Και για μας τους μεγάλους όμως, το να πιάνεις κάθε μέρα το ίδιο χειριστήριο για όλα τα games δεν συγκρίνετε με την αίσθηση που έχεις όταν κάθε τίτλος είναι άλλο κουτί με άλλα components και άλλες φιγούρες.
    8. Επίσης είναι άλλο να δίνεις 70ευρώ και να παίρνεις ένα δισκάκι ή κάτι digital και άλλο να παίρνεις μια κουτάρα με 5 κιλά "καλούδια".
    9. Θα κάνω και έναν παραλληλισμό για αυτούς που αγοράζουν συλλεκτικές. Φανταστείτε αυτές τι υπέροχες φιγούρες, αντί να τις βάζετε στο ράφι να τις χρησιμοποιείτε σε πολύ καλά παιχνίδια.
    10. Τέλος τα επιτραπέζια είναι ένα σπορ που τώρα ξεκινα να ανθήζει. Το kickstarter του έχει δώσει φτέρα και βλέπουμε όλο και πιο εντυποσιακά πράγματα από μικρές ομάδες. Σε αντιθεση με τα videogames που θέλουν μεγάλες ομάδες και τα όλοι οι publisher κινούντε σε ασφαλή μονοπάτια και έτσι βλέπουμε μια στασιμότητα. Το gloomheaven είναι το πρώτο λαμπρό παράδειγμα. Ένας πολύ ψαγμένο rpg που ο κόσμος του αλλάζει από τις επιλογές μας. Μια δουλειά από ένα, κυρίος, άτομο.

    Έναν προβληματάκι έχουμε μόνο. Τα περισσότερα είναι turn based. Υπάρχουν όμως και real time με τη βοήθεια apps. Σίγουρα δεν έχεις την αίσθηση ενός καθαρού action game. Αλλά αν κρίνω από την επιτυχία του Clash Royal game στα κινητά, σε όλους αρέσει λίγη στρατηγική.

    Ισως φταιω και εγώ που έχω βαρεθεί. Αλλά πλεον πιάνω μόνο πολύ ιδιέτερα παιχνίδια στην κονσόλα. Ελάχιστα μου κάνουν πια αίσθηση.

    Και κάτι για να σας ανοιξω την όρεξη. Φιγούρα που παίζει σε παιχνίδι.
    Για να δείτε το μέγεθος:


    Και μια σύγκριση με τους ήρωες μας:


    και μια εικόνα από το dark souls board game που περιμένω από τον Άγιο Βασίλη:
    Last edited by georgios; 13-12-2017 at 21:22.
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  2. #2
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Γεωργιε, σε χαιρετω!

    Καταρχην, να σου πω οτι εκατσα και το διαβασα ολο αυτο, οχι μονο επειδη, οπως ξερεις, ενδιαφερομαι κι εγω για τα επιτραπεζια, αλλα επειδη εκατσες και εγραψες με σωστα ελληνικα. Ειδαλλως δεν...
    Θα προσπαθησω να απαντησω ενα-ενα σε ολα οσα γραφεις, τονιζοντας, αρχικα, πως ειναι αδικη αυτη η συγκριση. Αλλα να μου συγκρινεις το Hero Quest με το Descent, ή το Wrath of Ashardalon με το Castle Ravenloft, τα οποια ειναι board games και αλλο ενα board game με ενα video game, τα οποια μπορει να εχουν παρεμφερη θεματολογια, αλλα ειναι δυο εντελως διαφορετικες προσεγγισεις. Μηλα-πορτοκαλια...
    Για παμε τωρα...

    1. Δικο σου ειναι, αλλα καποια στιγμη το βαριεσαι κι αυτο. Μπορει να μην εξαρτασαι απο μια κονσολα ( αληθεια, τι εννοεις ακριβως με αυτο; ), αλλα στα περισσοτερα εξαρτασαι απο την παρεα. Τυχαινει αυτη τη στιγμη που σου γραφω αυτες τις γραμμες, να συζηταμε με μια παρεα για το αν θα βρεθουμε την Παρασκευη για D&D (το pen & paper) και ενω ειχε κανονιστει, φαινεται να χαλαει γιατι κατι ετυχε στον εναν και δε μπορει. Οκ, υπαρχουν και τα solo board games, αλλα εκτος του οτι δεν ειναι και παρα πολλα (ολο και γινονται περισσοτερα ομως), ε, αλλο μονος και αλλο με παρεα.

    2. Αντικειμενικα τωρα, ποσα game breaking bugs εχεις συναντησει;; Εγω κανενα σε παιχνιδια που με ενδιαφερουν. Κι αν τυχει καποιο διορθωνεται με καποιο update. Προσωπικα δε θα με ξενερωνε κατι τετοιο, παρα μονο το ιδιο το παιχνιδι. Για τους House rules στα board εχεις δικιο. Προσθετουν αλλο ενδιαφερον.

    3. Δε το σχολιαζω, ειναι θεμα ανθρωπου. Δεν εχω κανενα τετοιο θεμα, προσωπικα.

    4. Τωρα δεν ειναι δυνατον να "ανηκεις" στον χωρο του gaming και να μη ξερεις ποσες γυναικες ασχολουνται με το "αθλημα". Κανε μια βολτα απο το Twitch και θα εκπλαγεις!!!!!

    5. Συμφωνω, hands down!!!! Βεβαια και στα video games με το on line καπως λυνεται αυτο το θεμα.

    6. Συμφωνω απολυτα με το μισο επιχειρημα. Δε συμφωνω περι tablet κλπ, αλλα αυτη ειναι μια μεγαλη συζητηση με πολλα σκελη.

    7. Σωστα! Η αισθηση μιας καλοφτιαγμενης φιγουρας ειναι ολα τα λεφτα. Ανεβαζει κατα πολυ την θεληση να ασχοληθω με ενα board game. Αποφευγω παιχνιδια που δεν εχουν καλες ή εχουν λιγες φιγουρες, ή κακο ταμπλω.

    8. Ναι, αλλα... Τα 70 ευρω μπορουν να σου χαρισουν εναν κυριολεκτικα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κοσμο με αξια επαναληψης. Ενα board game μπορει να ειναι "μπαμπατσικο", αλλα μετα απο την πρωτη φορα να μην εχει αξια να το ξαναπαιξεις. Παρε για παραδειγμα το Mice and Mystics, το οποιο ειναι ξεκαθαρα story based. Ειναι σα να βλεπεις παλι την ιδια ταινια.

    9. Μαζι σου!

    10. Καλα λες, αλλα η "στασιμοτητα" ερχεται απο "βολεμενες" ομαδες και εταιριες, οι οποιες μπορει να σερβιρουν ξαναζεσταμενο φαγητο για φρεσκο. Ιδεες υπαρχουν, οπως και μερακι για υλοποιηση. Παιξε, εαν εχεις προσβαση, το Mario Odyssey και ξανασυζηταμε για νεες ιδεες.

    11. Για το "προβληματακι", θα προτιμουσα να μην παρεισφρεει ο ενας χωρος στον αλλον. Εκτος ενα ενα app προσφερεται για ξεκαθαρα βοηθητικο και οχι συμπληρωματικο ρολο.

    Υ.Γ. Απο ποιο board game ειναι αυτη η φιγουρα;;;;

  3. #3
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    1. άλλο όμως είναι να βαρεθείς κάτι και να σου μείνει digital ή δισκάκι που και αυτά δεν εχουν αξία με τις digital προσφορές, και άλλο να έχεις κάτι που ανταλάζετε ή χαρίζετε ή να το αφήσεις για τα παιδιά σου. Επίσης η τιμή μεταπώλησης δεν χάνετε γιατί οι τιμές σπάνια πεφτουν πολυ στα επιτραπέζια, μεχρι να εξαντληθούν
    2. δεν μιλάω μόνο για Bugs. μιλάω για προβλημα στη σχεδίαση. το witcher δηλαδή στο δεύτερο χάρτη που ήταν όλο βάρκα ήταν πολύ κουραστικό για μένα. η βάρκα δεν είχε bugs αλλά ήταν πολύ κακή
    4. στο streaming υπάρχουν κάποιες υπάρξεις αλλά είναι εξερέσεις. εγώ όσες σχεσεις και κοπέλες είχα δεν τα αγγίζαν. το ποσοστό γυναικών που ερχόντουσαν στο μαγαζί για ηλεκτρονικλα ήταν 100/1
    8. δες πόσο μεγάλο είναι το gloomheaven

    ΥΓ Time of Legends: Joan of Arc
    https://boardgamegeek.com/boardgame/...gends-joan-arc
    Last edited by georgios; 14-12-2017 at 04:30.
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  4. The Following User Says Thank You to georgios For This Useful Post:

    Dragonpaul (14-12-2017)

  5. #4
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Χαιρετώ και εγώ. Προσωπικά μου αρέσουν τα board games αλλά λατρεύω επίσης και τα Video Games.
    Γενικά θεωρώ λάθος να τα συγκρίνουμε μεταξύ τους. Το καθένα σου προσφέρει διαφορετικές εμπειρίες. Προσωπικά για μένα Board games= παρέα. Έχω προσπαθήσει να παίξω Solo και πραγματικά είναι αρκετά βαρετό. Σαφώς και κάποιος μπορεί να το ευχαριστηθεί αλλά εγώ όχι.
    Παρέα σημαίνει μαζεύεστε σε σπίτι, μπύρες, πατατάκια, χαβαλές και απολαμβάνετε το επιτραπέζιο. Όμως δουλειά, υποχρεώσεις περιορίζουν πολύ τον ελεύθερο μας χρόνο και όπως πολύ σωστά είπε ο Παύλος είναι πολύ δύσκολο να μαζευτείτε παρέα και να απολαύσετε το board game.
    Σαν φοιτητής έπαιζα σχεδόν κάθε μέρα επιτραπεζια με φίλους, αλλά πιο απλά μιας και δεν είχαμε εμβαθύνει τόσο στον κόσμο των board games. Πλέον αν καταφέρω να παίξω 1 φορά την εβδομάδα το θεωρώ κατόρθωμα.
    Επίσης τα επιτραπέζια θέλουν πολύ ελεύθερο χρόνο. 3-4 ώρες θα τις φας τουλάχιστον. Καθημερινή πολύ δύσκολα θα καταφέρεις να μαζευτείς να παίξεις με φίλους. Εμείς όταν μαζευόμαστε 1 ώρα τρώμε τουλάχιστον στην κουβέντα και μέχρι να στήσουμε το επιτραπέζιο.
    Σε ένα video game μπορείς πολύ εύκολα να να γυρίσεις από τη δουλειά να παίξεις 1 ώρα και να το κλείσεις.
    Στα board games είναι ωραίο ότι βάφεις τις φιγούρες οπότε σου βγάζουν μια επιπλέον ασχολία αν θες να έχεις ένα πιο ωραίο αποτέλεσμα στο παιχνίδι σου.
    Στα Video games υπάρχει μεγαλύτερη ελευθερία σε σχέση με τα board games (με εξαίρεση το D&D). Θα δεις ένα story θα πας όπου θες στον κόσμο και να τον εξερευνήσεις. Η μάχη δεν βασίζεται τόσο στη τύχη (ζάρι) όσο στις ικανότητες σου.

    Κλείνοντας θα ξαναπώ πως δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης. Παρόλο που και τα 2 ανήκουν στην ίδια κατηγορία (games) οι εμπειρίες όπως και οι συνθήκες που θα παίξεις είναι πολύ διαφορετικές. Άρα κυρίως έχει να κάνει με το άτομο το τι προτιμήσεις έχει και τι απολαμβάνει περισσότερο. Κούραση από την οθόνη ούτε εγώ έχω προσωπικά. Αντίθετα αν είμαι κουρασμένος πιο εύκολα θα βάλω ένα απλό game και να χαλαρώσω (πχ ένα sport game) παρά να παίξω επιτραπέζιο και να σκεφτώ πως θα κινηθώ στρατηγικά.
    Συμφωνώ με τον Γιώργο πάντως πως τελευταία τα board games έχουν εξελιχθεί πολύ και βλέπουμε αρκετές πρωτότυπες ιδέες.
    Spoiler!

  6. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Dragonpaul (14-12-2017)

  7. #5
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    a. πιο έχεις δοκιμάσει να παίξεις solo;
    b. η μάχη στα νεα επιτραπαίζια δεν δουλεύει με ζάρι. η τύχη στα σύγχρονα rpg είναι minimum. και στα videogames έχει randomizers στα rpg
    c. η σύγκρηση γίνετε για τζερτζελέ, αλλά για μένα τουλάχιστον επιλέγω μεταξύ των 2. το videogame έχει τις ευκολίες του άλλα με τα ανμασήματα τα έχω βαρεθεί. ξεκινάω ένα νεό game και στην πρωτή ατέλεια ξενερώνω και βαριέμε. έχω τερματίσει το κοντερ μάλλον. μονο ιδιέτερα VG με κρατάνε
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  8. #6
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    D&D έχω παίξει solo Γιώργο. Αλλά γενικά δεν το θεωρώ solo διασκέδαση. Όλο το θέμα είναι η παρέα, ο χαβαλές και πως θα παίξει ο αντίπαλος σου.
    Τώρα δεν ξέρω για ποια games μιλάς, αλλά στα περισσότερα που έχω παίξει εγώ υπάρχει είτε ζάρι είτε κάρτες που θα σε βοηθήσουν στην μάχη (που εκεί είναι σαν να παίζει Υπερ-ατου)
    Δεν το λέω σαν αρνητικό αυτό. Απλά έτσι είναι η φύση των παιχνιδιών. Μου αρέσει πολύ και το ζάρι γιατι έχει και τον χαβαλέ του και κάνεις ωραία "πειράγματα" στους φίλους σου.
    Κάποιο άλλο σύστημα μάχης πλην αυτών των 2 δεν πρέπει να έχω συναντήσει.
    Spoiler!

  9. #7
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    μιλάς για το dnd board game;

    το dnd είναι υπερβολικά απλό και από τα πρώτα. με house rules κάτι γίνετε και έχει ακομα ζωντανή κοινότητα. αλλα είναι μάλλον το χειρότερο από τα ενεργά, αν παρείς ένα κουτι και το παίξεις solo

    δείτε gloomheaven. όταν καλό card gaming συνδιαζετε με board το gameplay είναι απόλαυση







    edit:
    πάντως και το videogame όταν παίζεις με το AI μπορεί να κουράσει. αν δεν είναι καλό το AI ή αν θέλει πολύ farming. Και εκεί ο ανθρώπινος αντίπαλος αλλάζει το game. το ότι είναι action είναι το πλεονέκτημα του, πράγματι, όταν αυτό δουλεύει καλά.
    Last edited by georgios; 14-12-2017 at 14:24.
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •