Page 13 of 18 FirstFirst ... 391011121314151617 ... LastLast
Results 241 to 260 of 348

Thread: Sekiro - Shadows Die Twice

  1. #241

    Default

    Ναι το καταλαβα γιαυτο το ξαναγραψα πιο πανω οτι γενικα εχει θεματα το παιχνιδι και ο κυριος λογος του ειναι οτι αυτη την φορα δεν βγαλανε rpg παιχνιδι. Αρα αντιο stats.

    Και το damage που κανεις στα bosses αν παρατηρησες ειναι καθε φορα συγκεκριμενα λιγο,γιατι πολυ απλα ετσι οπως το εχουν κανει το παιχνιδι,το scale του attack power ειναι αστειο.
    https://sekiroshadowsdietwice.wiki.f...m/Attack+Power

    Τελος να μην ξεχασω να αναφερω οτι βγηκε και ο σχετικος οδηγος για πλατινα για οποιον ενδιαφερεται για συγκεκριμενα τελη,bosses κλπ
    http://www.powerpyx.com/sekiro-shado...guide-roadmap/

  2. #242
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Τι εννοειται δεν δουλευει σωστα το Deflect ?

  3. #243
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Εννοώ, ότι κάνοντας deflect μέσω L1 στο σωστό timing, (όχι spam που προαναφέρθηκε και που εκεί όπως δοκίμασα δεν πολυπιάνει) μπορεί να αποκρούσω αλλά μπορεί και όχι την επίθεση και θα μου πάρει σχεδόν όλο το life. Δεν το έχω καταλάβει ακόμα, είναι ψιλοτυχαίος ο τρόπος που αποκρούει.
    Εξού και όταν χάνω εγώ δεν νευριάζω όπως στα bb και ds αφού εκεί σήμαινε έλλειψη ικανότητας/τεχνικής/timing ενώ εδώ όπως το έχω καταλάβει έως τώρα σημαίνει.. ότι η άμυνα δουλεύει τυχαιοκρατικά. Οπότε θα επικεντρωθώ στις αποφυγές και ότι βγει.


  4. #244
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Χωρις Deflect φιλε μου δεν νομιζω οτι τερματιζεται το παιχνιδι... εγω προσωπικα δεν εχω συναντισει κατι τετοιο που λες, αμα γινεις πιο συγκεκριμενος σε πιο boss πχ το συναντας αυτο ισως καταλαβω καλυτερα.
    Εγω με το που καταλαβα ακριβως πως κ ποτε να κανω deflect εκανα τρελο progress..Ειμαι στην τελευταια περιοχη του παιχνιδιου και εχω φάει όλα τα boss/μινι που υπαρχουν ως τωρα.

  5. #245

    Default

    Το προβλημα με το deflect ειναι οτι δεν ανεβαζει το posture των αντιπαλων/εχθρων με τον ιδιο τροπο.

    Παρολο που ειναι high risk κινηση (αν δεν το πετυχεις σωστα ειδικα σε boss τρως μεγαλη ζημια)δεν εχει αναλογα υψηλο reward σε posture.

  6. #246
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    ^
    Ακριβώς, από τα λίγα που έχω καταλάβει με τα 3-4 bosses που έχω περάσει.

    @FurionMike
    Αυτό που λες είναι ενθαρρυντικό, το κρατάω και ελπίζω να είμαι το κουλάδι που με τον πρόοδο του παιχνιδιού θα βελτιωθώ και θα δω κάποιου είδους αιτιοκρατία στις μάχες.
    Last edited by ntsmrtz; 01-04-2019 at 15:08.

  7. #247

  8. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    Nikos326_GR (07-04-2019)

  9. #248

    Default

    Δεν συμφωνω με το παραπανω,ειδικα για το συστημα μαχης ετσι οπως το παρουσιαζει που δεν ειναι αλλα τελος παντων.

  10. #249
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Λοιπόν, έχω προχωρήσει αρκετά, και εγώ έχω αντιρρήσεις με το άρθρο, το συστημα μαχης δεν είναι ως εδω που το εχω φτάσει όπως το περιγράφει. Επίσης, δεν ασχολείται με τον παραγοντα stealth που ειναι βασικη διαφορα με τα πρώην της soft. Μιλαμε με εχει σώσει το stealth... αλλα στις μαχες με το ζόρι τα καταφέρνω.

  11. #250
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    To εχω ξεκινησει εδω και μερικες μερες, το παιχνιδι εχει την ψυχη των souls παιχνιδιων (lol) με ενα ενδιαφερον συστημα μαχης, προσπαθει να δωσει κατι διαφορετικο μεσα απο ενα εντελως διαφορετικο setting και με διαφορετικη φιλοσοφια. Βεβαια στον πυρηνα του παραμενει ενα souls παιχνιδι κατα τη γνωμη μου.
    Αυτο που μου εκανε την χειροτερη εντυπωση ειναι τα γραφικα του. Οχι γιατι ειναι ασχημο η δεν ξερω γω τι, αλλο πραγματικα μεχρι και λιγο καιρο πριν την κυκλοφορια τους δικαιολογουσα μιας και νομιζα οτι προκειται για 60fps παιχνιδι.
    Στα δικα μου ματια ειναι ενα παιχνιδι οπτικα πολυ κατωτερο του bloodborne (παιχνιδι του 15) και αρκετα κατωτερο του ds3. Οταν συνειδητοποιησα οτι προκειται για 30 fps παιχνιδι απο τα previews και τα reviews και σε συνδιασμο με ολα τα υπολοιπα θεματα που εχει με το frame pacing και το collision detection και καποια αθλια textures οκ... δεν νομιζω οτι δικαιολογειται. Ξαναλεω, το παιχνιδι δεν ειναι ασχημο, καλλιτεχνικα οπως αναμενοταν εχει γινει εξαιρετικη δουλεια αλλα με ενοχλει λιγο να βλεπω οτι αυτη η εταιρεια δεν κανει την παραμικρη προσπαθεια να βελτιωσει λιγο τη μηχανη της, να εξελιξει καποια πραγματα κτλ.
    Εχουν επαναπαυθει αρκετα θεωρω με τη λογικη οτι οι fans δεν θα ασχοληθουν με τα γραφικα.


  12. #251
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Τελος και απο μένα, τα εφαγα όλα..δεν άφησα τίποτα! 60ωρες played...έλιωσα

  13. #252
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Well done, πως βλεπεις ποσες ωρες εχεις παιξει?

  14. #253
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Oταν κανεις 'Load Game' το δειχνει στο save file.

  15. #254
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    οκ λοιπόν, έφτασα στο σημείο εκείνο όπου το σταματάω για 2-3 μέρες το κωλοπαίχνιδο γιατί θα το σπάσω..
    Τώρα καταλαβαίνω μεταξύ άλλων και το θέμα με την κάμερα που λέγατε..

  16. #255

    Default

    Ποιο ειναι αυτο το σημειο ετσι απο περιεργεια (γιατι εχει μπολικα τετοια το παιχνιδι)?

  17. #256
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Σε αυτόν τον αλήτη τον genichiro..
    έχω συγχιστεί, από βδομάδα πάλι.

  18. #257

    Default

    Δεν ειναι τοσο δυσκολος οσο δειχνει,απλα θελει λιγη υπομονη στα πρωτα tries για να μαθεις τις κινησεις του.

    Αν παλι ειναι να σε πιασουν ψυχολογικα με το παιχνιδι τοτε μπορεις να ριξεις μια ματια στο παραπακατω

    Spoiler!

  19. #258
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by ntsmrtz View Post
    έχω συγχιστεί, από βδομάδα πάλι.
    Εννοείται ότι δεν το έχω σταματήσει και η αποτοξίνωση πάει περίπατο. Κάνω βόλτες σε όλα τα μέρη και κάνω ότι έχω ξεχάσει ή αφήσει.
    Πως γίνεται να είναι τόσο εύκολος ο genichiro και να έχω κολλήσει 3 μέρες... τον είχα σχεδόν από την δεύτερη προσπάθεια... συνέχεια τον έχω στο παρά δύο και πάντα χάνω... τα νεύρα μου....
    Το παιχνίδι πάντως, για μένα είναι κορυφή! Ολα τα flaws του τα συγχωρώ.

  20. #259
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Δεν ειναι τοσο δυσκολος οσο δειχνει,απλα θελει λιγη υπομονη στα πρωτα tries για να μαθεις τις κινησεις του.

    Αν παλι ειναι να σε πιασουν ψυχολογικα με το παιχνιδι τοτε μπορεις να ριξεις μια ματια στο παραπακατω

    Spoiler!
    wow
    Πως σκατα καταφερνουν καποιοι ανθρωποι να το κανουν να φαινεται τοσο ευκολο?
    Εχω φαει το ξυλο της αρκουδας, γενικα το συστημα μαχης του Sekiro δεν το εχω μαθει ακομα καλα αν και εχω φτασει στον genichiro. Πιο πολυ το κλεβω το παιχνιδι παρα το εχω μαθει.


  21. #260

    Default

    Ειναι θεμα συνηθειας,ειδικα σε bosses οπως αυτος που κανεις στην ουσια abuse το συστημα του παιχνιδιου με το Posture(κοινως ολο deflect). Θεμα συνηθειας ειναι και χρονου μεχρι να βγει.

Page 13 of 18 FirstFirst ... 391011121314151617 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •