Page 11 of 18 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast
Results 201 to 220 of 348

Thread: Sekiro - Shadows Die Twice

  1. #201

    Default

    Quote Originally Posted by juliahna12 View Post
    Λοιπόν παιδιά, έχω και εγώ κανένα 4ωρο στο παιχνίδι και έχω να παρατηρήσω τα εξής:

    1. Το παιχνίδι ΔΕΝ είναι Souls. Έχω παίξει και τερματίσει τα πάντα εκτος Demon Souls (ελπίζω σε Remake κάποια στιγμή). Λοιπόν το μόνο που έχει κοινό με τα προηγούμενα παιχνίδια είναι το στήσιμο και κατά κάποιο τρόπο το "dark fantasy" στοιχείο του.

    2. Αν πας να το παίξεις σαν Souls / Bloodborne γεια χαρά. Σε φάγανε λάχανο πολύ πολύ εύκολα. Το παιχνίδι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ και stealth προσέγγιση. Εννοείται θα παίξεις και ξύλο κανονικά αλλά αν πας μόνο έτσι δεν θα φτάσεις μακριά και θα εκνευριστείς χωρίς λόγο.

    3. Είναι το πιο "story driven" και το Lore του παιχνιδιού είναι πολύ πιο προσβάσιμο. Δεν μαθαίνεις την ιστορία από items κλπ, έχει αρκετούς διαλόγους, εσωτερικούς και κανονικούς και πολλά άλλα.

    4. Δεν είναι τόσο δύσκολο. Έχοντας παίξει τουλάχιστον 4 ώρες έχω πεθάνει 2-3 φορές από minions και 3-4 από mini bosses επειδή είμαι και λίγο hoarder με τα healing items κλπ. Για παιχνίδι της From είναι αρκετά καλά πιστεύω

    5. To πιο σημαντικό!!! Θυμάστε παλιά που παίζατε Dark Souls 1 και όταν αντιλαμβανόσασταν το πόσο ενοποιημένος είναι ο κόσμος χαιρόσασταν; Θυμάστε αυτό το συναίσθημα που όταν ρίχνατε έναν δυνατό εχθρό μετά από αρκετές προσπάθειες ξέρατε ότι αυτό ήταν επειδή είχατε απόλυτη συγκέντρωση και βασιστήκατε στα skills σας? Αυτό το ΓΑΜΑΤΟ συναίσθημα; Που για μένα - προσωπικά χάθηκε μετά το DS1 και ίσως στο ΒΒ το συνάντησα ξανά; Ε, εδώ ρε παιδιά είναι στο 100%. Αυτό σημαίνει ότι θέλει υπομονή αλλά σε ανταμείβει, όχι στο 100 αλλά στα 200%

    ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΟΣ παιδιά, ο ορισμός του Git Gud .

    edit: Προφανώς δεν είναι RPG είναι Action, γκρίνια για πολλά όπλα, στολές κλπ είναι αστείες, μάλλον το μπερδεύει κάποιος με άλλο παιχνίδι Προφανώς αυτά είναι γούστα αυτά και καλό είναι να λέγονται. Αλλά να αφαιρείς από την αξία του παιχνιδιού για κάτι το οποίο θα ήθελες να υπήρχε σε ένα παιχνίδι είναι λίγο αστείο. Απολαύστε το παιχνίδι, είναι απλά εξαιρετικό και διαφορετικό.
    Φιλικα παντα αλλα δεν εχεις δει ακομα τιποτα απο το παιχνιδι για να γινονται αναφορες(εστω και για πλακα)σε''git gud''.

    Για την ποικιλια των οπλων διαφωνω καθετως.
    Μια χαρα ποικιλια οπλων ειχαν πιο παλια τα Ninja Gaiden παιχνιδια πχ. Το οτι δεν εχει κατι ενα παιχνιδι δεν σημαινει παντα οτι ειναι και καλο.
    Μην φοραμε γυαλια και γυριζουμε πλατες απλα επειδη το παιχνιδι ειναι απο χ εταιρεια,και οτι επειδη ειναι Fromsoftware παιχνιδι δεν σηκωνει κριτικη.
    Κακο δεν το λεει κανεις το παιχνιδι,αλλα ουτε και τελειο και οτι δεν εχει ψεγαδια.

    Τα γραφω αυτα γιατι δυστηχως τα τελευταια χρονια η κοινοτητα των Souls παιχνιδιων εχει σηκωσει πολυ ψηλα το κεφαλι,εξου και οι κουβεντες περι''git gud''που γραφονται συχνα και στα προηγουμενα παιχνιδια οταν καποιος λεει οτι δυσκολευεται καπου ή οταν μιλαμε για δυσκολια να γραφεται και η λεξη''κασουαλας/πλεμπα''.
    Last edited by Fulgore; 25-03-2019 at 15:41.

  2. #202
    Senior Member juliahna12's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Athens
    Posts
    117
    PSN ID
    juliahna12

    Default

    Προφανώς και κριτική οπως και δηποτε πρέπει να δέχεται ενα παιχνιδι και οποιοδήποτε προϊόν, καλο κανει γενικα!!

    Ποθανοτατα να αλλαζει μετά, συμφωνώ, για αυτο λεω οτι εδω μετα 4 ώρες περίπου και σύμφωνα με αυτές γράφω.

    Σε αυτές τις ώρες δεν ένιωσα ποτε οτι φταίει το παιχνιδι που δεν μπόρεσα να κανω κατι. Έπαιξα, έγινα καλύτερος και προχώρησα.

    Μετα μπορει να αλλαζει, θα δουμε!! Αλλα ναι, προφανώς casual παίκτες δεν θα εχουν (και καλα κάνουν) την υπομονή να μάθουν κατι στο επίπεδο που ζητά το παιχνιδι.

  3. #203

    Default

    Το εισαγωγικο κομματι του παιχνιδιου ειναι το χειροτερο,ακριβως γιατι εισαι τερμα αδυναμος και οι υπολοιποι σε πετσοκοβουν για πλακα.

    Επισης τα skills κοστιζουν ακριβα τα πιο καλα,τα prosthetic upgrades μια απο τα ιδια,βαζουμε μεσα και τα low healing αντικειμενα μαζι με θεματα σε καμερα(κυριως σε κλειστους χωρους),να χανεται το lock on target που και που,να μην πιανει παντα το hook και περιεργα hit boxes ορισμενων εχθρων και ολοκληρωνεται το γλυκο.

    Και το Stealth φυσικα ειναι πολυ περιεργο.Δεν μπορεις να κανεις takedown σε εχθρο αν ειναι μπροστα σου και εισαι στα χορτα παρα μονο απο πισω,και το ΑΙ των εχθρων οταν σε παιρνουν χαμπαρι για να χασεις το aggro ειναι για γελια.

    Απο την μεση και μετα το παιχνιδι ειναι που αλλαζει και γινεται οντως πιο απολαυστικο.

  4. #204
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Έφτασες κιόλας στη μέση και το λες αυτό?

  5. #205

    Default

    Ναι λογικα ειμαι λιγο πιο πανω απο την μεση αν και εχω ακομα μερικα bosses πριν το τελος.

    Επισης να πω οτι απο οτι διαβασα στο κεντρικο story δεν εχει ολα τα bosses,πρεπει να παιξεις και σε new game+ με αλλο τροπο για να πετυχεις μερικα και εχει και πολλα εξτρα τελη.

  6. #206
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Παντως για τα οπλα που λετε δεν εχει πολλα... εχω εχω βρει καμια 10αρια που το καθενα εχει πολλες παραλαγες και μερικα πετανε και μαγείες..

  7. #207
    Senior Member juliahna12's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Athens
    Posts
    117
    PSN ID
    juliahna12

    Default

    Quote Originally Posted by FurionMike View Post
    Παντως για τα οπλα που λετε δεν εχει πολλα... εχω εχω βρει καμια 10αρια που το καθενα εχει πολλες παραλαγες και μερικα πετανε και μαγείες..
    Σαν main weapon θεωρείται η κατανα που έχει ο Sekiro. Δεν νομίζω να αλλαζει αλλο maini weapon. Τα υπόλοιπα θα λες για τα βοηθητικά στο αλλο χέρι, Γ*tems κλπ

  8. #208
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    ναι ενα χερι κατανα , και στο αλλο spear or dagger or axe ktl..

  9. #209
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Στο shop 365 δείχνει διαθεσιμότητα ....
    https://www.shop365.gr/gaming/games/...on---ps4-game/

    Δε χάνει κάτι όποιος το θέλει ...

  10. #210
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Και άλλα καταστήματα τόσο το έχουν.

  11. #211
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by nikosgnr View Post
    Και άλλα καταστήματα τόσο το έχουν.
    Το link αρχικώς ήταν για την collector's στην κανονική της τιμή, αν υπήρχε θα εξαντλήθηκε


  12. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    nikosgnr (27-03-2019)

  13. #212
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    My bad τότε.


  14. #213

    Default

    Το παιχνιδι το τελειωσα σημερα αν θελει καποιος να με ρωτησει κατι σε αυτο. Θα ανεβασω αναλυτικα την αποψη μου αυριο.

  15. #214
    PS4forums Addict konstantinos's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Ιεραπετρα κρητη
    Posts
    1,911
    PSN ID
    kostantlnos

    Default

    Εγώ σήμερα παρέλαβα την συλλεκτική από amazon γαλλίας .Ικανοποιημένος και χαρούμενος τώρα αναμένω μήπως βρω και απο εκεί του Days gone


    My Youtube Channel 'Show me the stuff inside' unboxing collectors editions videogames movies and more.

  16. #215
    Advanced Member Godweeder's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    588
    PSN ID
    Godweeder
    Name
    Nik

    Default

    Καιρο ειχα να ενθουσιαστω με καποιο game πριν κυκλοφορησει με αυτα που ειχα δει .
    fan της FromSoftware , το bloodborne το βαζω ανετα μεσα στο top 5 αγαπημενα.
    Το αρχισα χθες , επαιξα περιπου 2 ωρες και με αυτα που εχω δει ως τωρα με εχει κερδισει .. Ετσι οπως το περιμενα πανω κατω .

    Η ατμοσφαιρα τουμπανο , gameplay δεν με εχει πειραξει κατι ως τωρα , με ξαφνιασε λιγο οτι κινησεις ειναι πολυ πιο γρηγορες σε συγκριση με τα soulsborne αλλα το συνηθίζεις μεσα σε λιγα λεπτα .
    Την ολη φαση με τον γαντζο την εχω καραγουσταρει . και το stealth κομματι του μια χαρα .. Ναι η AI των εχθρων με stealth προσεγγιση δεν ειναι και η καλυτερη αλλα οκ δεν σε ξενερωνει κιολλας.

    Ως τωρα εχω πολυ θετικες εντυπωσεις .
    Spoiler!

  17. The Following User Says Thank You to Godweeder For This Useful Post:

    Kane (29-03-2019)

  18. #216
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Το παιχνιδι το τελειωσα σημερα αν θελει καποιος να με ρωτησει κατι σε αυτο. Θα ανεβασω αναλυτικα την αποψη μου αυριο.
    Ποσες ωρες σου πηρε περιπου?

    Spoiler!

  19. #217

    Default

    Quote Originally Posted by ilias78 View Post
    Ποσες ωρες σου πηρε περιπου?
    Γυρω στις 28-30ωρες αν δεν κανω λαθος.Το λεω αυτο γιατι το παιχνιδι δεν εχει in game timer για το save και κανω estimate στο περιπου απο τον χρονο που αναγραφει στο steam. Επισης παιζει ρολο ποσους ψοφους και ποσο θα κολλησεις σε καποια boss ή τι explore θα κανεις κλασσικα.

    Σαν διαρκεια γενικα θυμιζει παρα πολυ αυτη του Bloodborne.

  20. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    ilias78 (29-03-2019)

  21. #218

  22. #219
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Εγω παντως δεν εντυπωσιάζομαι που απο τα 41 boss/miniboss που εχει το παιχνιδι εφαγε σε 1ωρα τα 7 που πρεπει απλα για να πεσουν credits.
    Oταν τα φαει όλα with No Hit... μάλιστα

  23. The Following 2 Users Say Thank You to FurionMike For This Useful Post:

    spartan (29-03-2019),tonybsg (29-03-2019)

  24. #220
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Να ρωτήσω κάτι. Η μπλέ Steelbook έκδοση (Limited Uncut αναφέρεται) βγήκε κάπου συγκεκριμένα?

    Amazon Excl. π.χ? Δε τη βρίσκω εκεί παρά μόνο ebay.


    * Edit και απαντάω στον εαυτό μου. Ήταν για τα Pre-orders.
    Last edited by nikosgnr; 29-03-2019 at 13:14.

Page 11 of 18 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •