Page 14 of 18 FirstFirst ... 4101112131415161718 LastLast
Results 261 to 280 of 348

Thread: Sekiro - Shadows Die Twice

  1. #261
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    wow
    Πως σκατα καταφερνουν καποιοι ανθρωποι να το κανουν να φαινεται τοσο ευκολο?
    Εύκολο παιδί μου, θα το δεις..
    Θα γνωριστείς πρώτα με τον αντίπαλο, θα μάθεις τα πάντα για τη ζωή του, τα χούγια του, σεξουαλικές προτιμήσεις, τα αγαπημένα φαγητά του, τι χρώμα σώβρακο φοράει, τι σειρά ήταν φαντάρος, πότε πρωτοέκλαψε από καψούρα και πολλά άλλα...
    Και αν σε συμπαθήσει μπορεί να φιλοτιμηθεί και να σου κάνει την χάρη και να χάσει. Επεδή θα ξέρει ότι είσαι καλό παιδί.

    Spoiler!

  2. The Following User Says Thank You to ntsmrtz For This Useful Post:

    hakoo (13-04-2019)

  3. #262
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    χαχαχαχαχαχαχα
    Tραγικες καταστασεις μιλαμε, ο τυπος με διασυρει και το καλυτερο μου μεχρι στιγμης ειναι να του κατεβασω την πρωτη μπαρα στο μισο.
    Προφανως παιζω λαθος γενικα το παιχνιδι, πιο πολυ προσπαθω να κοροιδεψω το combat system (κανω stealth attack στα mini bosses και μετα προσπαθω με evade να κερδισω) αλλα δεν υπαρχει shortcut απ οτι καταλαβαινω, η παιζεις οπως πρεπει η το παρατας. Στα πρωτα bosses τα τρικ πιανουν, εδω δεν εχει αλλο τροπο.


  4. #263
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Αργησα να το καταλαβω, σου το λεω μπας και σωσεις τα νευρα σου. Σταματα τις αποφυγες και βουρ full επιθεση. Δεν ειναι bloodborne, και αν το προσεγγισεις ετσι θα φας ηττα διαρκείας. Ειναι ανωμαλος ο ανθρωπος, σιγουρα εχει βρει τροπους να τιμωρει οσους πανε με νοοτροπια bornesouls... εχω αρχισει και υποψιαζομαι δε... οτι αυτο που λεει στην αρχη το παιχνιδι " press any button" τελικα θα εχει καποια σημασια και αναλογως κουμπιου που θα πατησεις θα φας διαφορετικο ξύλο.. ��

  5. The Following User Says Thank You to ntsmrtz For This Useful Post:

    hakoo (13-04-2019)

  6. #264
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Χθες βραδυ που εκανα ενα session καταφερα να τον παω στην τελευταια μορφη 3 φορες αλλα δεν, μαλιστα τη δευτερη φορα ηθελε 3-4 χτυπηματα ακομα για να γεμισει το posture και να τον βγαλω. Πολυ δυσκολα θα επαναλαβω τετοιο run, σταθηκα και αρκετα τυχερος.
    Οπως εχουν πει κι αλλα παιδια περα απο την δυσκολια, το παιχνιδι εχει περιορισμενο grinding οποτε δεν μπορεις στην ουσια να κανεις και κατι αλλο στον συγκεκριμενο απο το να προσπαθεις. Εχω ολα τα health upgrades, ολα τα skills που εχουν να κανουν με posture και mikiri, εχω καθαρισει ολες τις αλλες περιοχες οποτε πρακτικα κολλας εκει μεχρι να βγει...


  7. #265
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Στο συγκεκριμένο boss ήταν που ήθελα να το παρατήσω κι εγω. Μονο που πείσμωσα και έμαθα να παίζω αλλιώς και τον έβγαλα με άπειρο deflect, μένοντας συνέχεια κοντά του για να κρατιέται το posture και με αποφυγές όπου χρειάζεται

    Spoiler!



    Σήμερα μετα απο 2 μέρες που πάλευα το τελευταίο boss, τελείωσα το πρώτο playthrought. Πριν κυκλοφορούσε το παιχνίδι με προβλημάτιζε κατά πόσο θα γινόταν βαρετό στην πορεία αλλά τελικά καμία μα καμία σχέση. Και μου αρεσε πολυ και το κατευχαριστήθηκα παρα πολυ, αν και για μένα είναι λίγο πιο κάτω από όλα τα souls και το bloodborne, είναι ένα από καλύτερα games που έχω παίξει.

    Το μεγάλο άσχημο που έχει, πιστεύω ότι είναι το γεγονός ότι κάποιος που δεν θέλει να ασχοληθεί με τα τρόπαια, δεν έχει κάτι άλλο διαφορετικό να δοκιμάσει την επόμενη φορά που θα το παίξει. Δεν έχει επιλογή να κάνει άλλο build χαρακτήρα ή να παίξει με ένα διαφορετικό όπλο. Οτι έκανε στο πρώτο playthrought θα κάνει και στο δεύτερο θέλει δε θέλει. Το τελειώνεις μια φορά και τέλος δεν έχει κάτι άλλο να σου προσφέρει την επόμενη φορά που θα ξαναπαίξεις

  8. The Following 3 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    Nikos326_GR (17-04-2019),nikosgnr (17-04-2019),ntsmrtz (15-04-2019)

  9. #266
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    ^
    Ωραίος
    Spoiler!
    Last edited by ntsmrtz; 15-04-2019 at 14:09.

  10. The Following User Says Thank You to ntsmrtz For This Useful Post:

    Snk (15-04-2019)

  11. #267
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Έρχεται update

    Improvements to Strategic ApproachesAdjusted the efficiency and Spirit Emblem cost of the following to encourage usage and diversity of approach:
    Prosthetic Tools: "Lazulite Sacred Flame," "Loaded Axe" series, "Sparking Axe," "Lazulite Axe"
    Combat Arts: "Ashina Cross," "Dragon Flash," "One Mind," "Floating Passage," "Spiral Cloud Passage," "Mortal Draw," "Empowered Mortal Draw"
    Items: "Spiritfall" series

    Reduced the Posture damage dealt by the first hit of the Combat Arts "Senpou Leaping Kicks" and "High Monk" as it was causing more damage than intended in certain cases. Posture damage dealt in the latter-half of the combo has been increased.

    Increased the Poison build-up dealt by the Prosthetic Tool "Sabimaru" against enemies that were intended to be weak against it.

    Increased the drop rate of "Divine Confetti" for Fencers in Ashina Castle.

    Adjusted loading screen tips and tutorial text, as well as adding new text.

    Other Fixes
    Slightly reduced Posture and Vitality of Blazing Bull in order to improve game pacing and balance time in combat.

    Lowered the price of information sold by Anayama the Peddler.

    The Chained Ogre inside Ashina Castle is now Red Eyed.

    Fixed a bug where "Gokan's Sugar" and "Gokan's Spiritfall" were not mitigating player Posture damage taken while guarding or deflecting enemy attacks.

    Fixed a bug where system crashes could cause save data to become corrupted on PC.

    Fixed a bug where certain enemies would sometimes stop attacking the player.

    Fixed a bug where certain actions could not be performed after reconfiguring the controls.

    Fixed certain bugs that were allowing the player to access unexpected areas, which could result in becoming unable to obtain items or make further progress.

    Fixed cases of certain text being displayed incorrectly.

    Improved stability.

    Improved performance.

    Other various bug fixes.

  12. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    Nikos326_GR (22-04-2019)

  13. #268
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Τα έχω κάνει όλα, όλα τα bosses και mini bosses μαζί με τους δύο στο shura ending, skills μετά από μπόλικο farming, prosthetics μεχρι εκει που μπορω να φτασω στο πρωτο ng, έχω ψάξει τα πάντα στις περιοχες και πλέον πάω στο τελικό boss για να βγάλω και τα άλλα 3 endings. Με βαριά καρδιά γιατί ξέρω τι με περιμένει...

    Το ξύλο πάντως που έφαγα
    Spoiler!

    δεν το έχω φάει σε κανένα soulsborne παιχνίδι. Χωρίς υπερβολή, πρέπει να έχασα γύρω στις 40-50 φορές, 3-4 μέρες είχα κολλήσει, έφτασα στα όρια μου, στα όρια που η τρέλα με τη λογική πλησιάζουν επικίνδυνα.
    Ετοιμαζομαι τωρα για το ξύλο που θα φάω στο τελικό boss.
    Last edited by kostasb13; 22-04-2019 at 12:32.

  14. #269
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Τέλος και από εμένα. 90 ώρες, πολύ farming και σχεδόν όλα τα upgrades σε prosthetics και skills.
    Έχω mixed feelings, δεν ξέρω αν θα πρέπει να το ξεκινήσω πάλι για πλατίνα ή να το πετάξω και να το ξεχάσω...
    Τα spoilers παρακαλώ τα διαβάζουν μόνο όσοι το έχουν τελειώσει ή δεν έχουν σκοπό να το ξεκινήσουν καθόλου.

    Spoiler!

  15. #270
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Αν το αποφασίσεις να το πας για πλατίνα το 2ο playthrough βγαίνει πολύ γρήγορα και εύκολα γιατί τα πάντα σχεδόν τα προσπερνάς και έχεις μάθει και τα bosses. Εκει που θα φας ώρα είναι το farming για όλα τα skills που γίνεται σε συγκεκριμένο σημείο και είναι υπερβολικά βαρετό

  16. #271
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Τα έχω κάνει όλα, όλα τα bosses και mini bosses μαζί με τους δύο στο shura ending, skills μετά από μπόλικο farming, prosthetics μεχρι εκει που μπορω να φτασω στο πρωτο ng, έχω ψάξει τα πάντα στις περιοχες και πλέον πάω στο τελικό boss για να βγάλω και τα άλλα 3 endings. Με βαριά καρδιά γιατί ξέρω τι με περιμένει...

    Το ξύλο πάντως που έφαγα
    Spoiler!

    δεν το έχω φάει σε κανένα soulsborne παιχνίδι. Χωρίς υπερβολή, πρέπει να έχασα γύρω στις 40-50 φορές, 3-4 μέρες είχα κολλήσει, έφτασα στα όρια μου, στα όρια που η τρέλα με τη λογική πλησιάζουν επικίνδυνα.
    Ετοιμαζομαι τωρα για το ξύλο που θα φάω στο τελικό boss.
    Eιμαι στην ιδια ακριβως φαση κι εγω, το παιχνιδι κανει καποια bosses των αλλων souls παιχνιδιων που θεωρoυσα insane να φαινονται βολτα στο παρκο. Ο συγκεκριμενος ειναι ισως το πιο δυσκολο boss που εχω παιξει σε παιχνιδι ever.
    Kαποια αρνητικα που αναφερει ο ntsmrtz ειναι δυστυχως πραγματικοτητα, το παιχνιδιδι εχει καποια θεματα αλλα οσο το παιζω τοσο καταληγω οτι τελικα εχω softspot για τα συγκεκριμενα παιχνιδια. Δεν ξερω τι ειναι ακριβως αυτο που με κολλαει, καταληγω στο οτι η γενικοτερη αισθητικη που εχουν τα παιχνιδια του Miyazaki με κερδιζει παντα στο τελος. Η καλλιτεχνικη διευθυνση που εχουν αυτα τα παιχνιδια και οτι ειναι minimal σε πολλα πραγματα κανουν τη διαφορα για μενα.
    Συνολικα σαν εξελιξη απο τα souls παιχνιδια με ικανοποιησε, το βασικο χαρακτηριστικο που εκανε τη διαφορα περα απο το συστημα μαχης που μετα τον genichiro αρχισα να καταλαβαινω ειναι το verticality, ο παικτης αισθανεται ελευθερια και σε επιπεδο combat και σε επιπεδο exploration.
    Για ακομη μια φορα βεβαια αν δεν ξερεις καποια πραγματα μπορεις να χασεις τις καλυτερες περιοχες του παιχνιδιου, ειναι τρελο οτι η καλυτερη περιοχη του παιχνιδιου ειναι optional και μπορει να χασεις το πιο ωραιο κομματι πανευκολα.
    Spoiler!


  17. #272
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by ntsmrtz View Post
    δεν ξέρω αν θα πρέπει να το ξεκινήσω πάλι για πλατίνα ή να το πετάξω και να το ξεχάσω...
    Ούτε μία μέρα δεν άντεξα... πάω για 2ο πέρασμα & πλατίνα.
    Το παιχνίδι μου αρέσει και όσα στραβά και να έχει... του τα συγχωρώ.

  18. The Following User Says Thank You to ntsmrtz For This Useful Post:

    Nikos326_GR (28-05-2019)

  19. #273
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Νέος Shinobi εδώ.. Καμιά συμβουλή/Tips τώρα στην αρχή?

    Με το Build κάτι ιδιαίτερο?

  20. #274
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    ^
    Υπομονή, επιμονή και πειθαρχημένες επιθέσεις. Μην είσαι αμυντικός, μάθε τα deflects όσο καλύτερα γίνεται και να επιτίθεσαι.
    Αν σου την σπάσουν τα deflects χρησιμοποίησε την bloodborne εμπειρία και βάλε στο παιχνίδι και τις αποφυγές. Κάνε συνδυασμούς των δύο, αυτό με έσωσε και όχι μόνο deflects.
    Το καλό είναι ότι με το build δεν έχεις και πολλά να κάνεις, μόνο με prosthetics παίζεις λίγο... Θα καταλήξεις σε 3-4 που θα σε βολέψουν και τα υπόλοιπα σε συγκεκριμένες μάχες.
    Εννοείται θα πεθάνεις πολλές φορές στην αρχή, μη σπάσεις όμως. Καλή αρχή

  21. #275
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Η αλήθεια είναι πως τώρα στην αρχή προσπαθώ να παίξω όσο περισσότερο με Deflect, να μπως στη λογική.

    Κυρίως γιατί το Dodge του δε μου αρέσει πολύ και δε με βολεύει για κάποιο λόγο.

    Επίσης πολυυυυυυυύ Stealth.

    Βέβαια στον Naomori Kawarada δε βγαίνει αλλιώς..

  22. #276
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    'Ντάξει.. Το παιχνίδι καταντάει άκρως εκνευριστικό στον Lone Shadow Longswordsman.

    Που εκτός απο τον περιορισμένο χώρο, έχεις και τη κάμερα που κάνει τα δικά της και χάνει το Lock.

  23. #277
    Advanced Member Godweeder's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    588
    PSN ID
    Godweeder
    Name
    Nik

    Default

    Tέλος και άπο μένα τσάκαλια .Το καλύτερο παιχνίδι που έχω άσχοληθει σοβάρα και παίξει έδω και πάρα πολυ καιρό .
    Μου πήρε γύρω στις 60-65 ώρες νόμιζω , και το καλό είναι οτι σκέφτομε να παώ για 2# playthrough .Οπότε 100 ώρες θα πιάσω χαλαρά.
    Γενικά δεν έχω να πω πολλά πράγματα ..Πανέμορφο , ατμοσφαιράρα ,ήχος super, gameplay τούμπανο !
    Σίγουρα απο τα πιο δύσκολα παιχνίδια που εχω παίξει (ισως και το δυσκολότερο) και σίγουρα δεν είναι για όλους . Είναι η έννοια του θα το μισήσεις ή θα το λατρέψεις .
    Αν πας με τα "νερά " του , έχεις την υπομονή να γίνεις τόσο καλός όσο χρειάζετε για να συνεχίζεις βήμα βήμα , στο τέλος θα γινεις ο απόλυτος shinobi!!!!
    (Μέχρι να συναντήσεις έναν πιο δυνατό εχθρό που θα σε βάλει στην θέση σου )

    Και εδώ θέλω να ρωτήσω κάτι σε όσους το έχουν τελειώσει .

    Spoiler!


    Spoiler!

  24. #278
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    ^
    Στο πρώτο που ρωτάς... δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σε απασχολεί. Απλά κάντο, μην το πολυσκέφτεσαι.
    Στην θέση σου θα πήγαινα σε κανονικό game με sinister burden από το demon bell πάντα πάνω μου.

  25. #279
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Τελειωσα το δευτερο playthrough, δεν ειχα καθολου στο μυαλο μου το trophy με τα skills μιας και θεωρουσα οτι μπορει να ειναι βαρετο αλλα θα βγει και αφου πηρα ολα τα υπολοιπα trophies ξενερωσα τη ζωη μου. Το farming που χρειαζεται να γινει για να παρω ολα τα skills (χρειαζομαι αλλα 26!! skill points) ειναι ανθρωπινως αδυνατο, οσοι εχουν παρει platinum μπραβο τους πραγματικα για την υπομονη τους. Δεν ξερω γιατι το εκαναν αυτο στο παιχνιδι αλλα ειναι εντελως ηλιθιο.
    Να εχεις περασει ολα τα bosses απο 2 φορες το καθενα (που καποια ειναι τα πιο δυσκολα στο gaming γενικα), να εισαι παντα προσεκτικος για να μην κανεις καμια μαλακια και χασεις καποιο ending και ακομα και τοτε να μην εισαι nowhere near στο platinum.
    Ο μονος τροπος που μπορει να γινει ειναι να κανεις speedrun αλλα 2 playthroughs ξερω γω και στο ng++++ που οι εχθροι στο τελος δινουν τεραστιο xp να παρεις τα καταλληλα skill points κατι που δεν παιζει με τιποτα να κανω μιας και ηδη εχω ψιλοσιχαθει το παιχνιδι (με την καλη εννοια). Ελεος, μιλαμε για μαζοχισμο.
    Μιας και το αφηνω οριστικα στην ακρη να πω οτι παρα τα στραβα του, για μενα ειναι ισως η καλυτερη δουλεια του Miyazaki gameplay-wise.
    Το καλυτερο παιχνιδι οχι μιας και το Bloodborne ηταν μια συγκυρια που δυσκολα θα επαναληφθει, αλλα σε επιπεδο gameplay ο Miyazaki καταφερε να δωσει κατι φρεσκο στο ιδιο του το genre. Kαλλιτεχνικα ειναι στα επιπεδα που μας εχει συνηθισει η ομαδα, το setting υπεροχο, η αφηγηση μινιμαλιστικη με λιγο περισσοτερο context αυτη τη φορα.
    Το καλυτερο παιχνιδι του 19 μεχρι στιγμης για μενα.

    Quote Originally Posted by Godweeder View Post

    Και εδώ θέλω να ρωτήσω κάτι σε όσους το έχουν τελειώσει .

    Spoiler!
    Δυστυχως ενα απο τα αρνητικα των souls παιχνιδιων ειναι οτι αν δεν διαβαζεις παραλληλα θα χασεις πολλες περιοχες, στην περιπτωση σου ισως το πιο ωραιο level του παιχνιδιου. Για μενα αν το παρεις αποφαση παιξε new game+, κρατας ολα σου τα skills, ολα τα αντικειμενα και μπορεις να τα χρησιμοποιησεις απο την αρχη, οι εχθροι μπορει να ειναι λιγο πιο δυσκολοι αλλα με ολο τον εξοπλισμο και την εμπειρια απο το πρωτο playthrough ειναι βολτα στο παρκο σε σχεση με το πρωτο playthrough. Μεσα σε ενα 3ωρο στην κυριολεξια ειχα φτασει κοντα στο τελος
    του παιχνιδιου.
    Επισης
    Spoiler!


  26. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Godweeder (27-05-2019),nikosgnr (26-05-2019)

  27. #280
    Advanced Member Godweeder's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    588
    PSN ID
    Godweeder
    Name
    Nik

    Default

    Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις έκανα και εγω φίλε .
    Πραγματικά αν πας για platinum στο sekiro ή γενικά πας με την προοπτική να μαζέψεις Trophies απο το πρώτο κιόλλας playthrough , ενδέχετε να μην ευχαριστηθείς το παιχνίδι με την ταλαίπωρια και την υπομονή που πρέπει να έχεις .

    Πάντως , ναι έχω αρχίσει new game + και μπορώ να πω οτι ευχαριεστιέμαι και το εκτιμώ περισσότερο ..
    Αυτο που δεν μου πολυ αρέσει και ίσως το έβαζα στα αρνητικά του:
    (Το βαζω σε spoiler για καλό και για κακό )

    Spoiler!


    Eν τελη , και για μένα ανετα το καλύτερο game του 2019 ως τώρα.
    Spoiler!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •