Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 61 to 77 of 77

Thread: MediEvil (2019)

  1. #61
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Το είχα αναφέρει για το collision του και δεν το φτιάξανε δυστυχώς. Μόνο αυτό να φτιάχνανε αρκούσε.

    Κατά τα άλλα από millinial "reviewers", που ζορίζονται με την manual-cam, επειδή δεν έχει "auto-cam" δεν περίμενα κάτι διαφορετικό.

    Το παιχνίδι έχει "άλλη" αξία non-reviewable και ούτε για πλατίνες είναι ούτε για νοίκια.

    Fan-service είναι.

    To 7~8 από το Edge Magazine, το θεωρώ δεδομένο.

  2. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    BillyFlo81 (24-10-2019)

  3. #62
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ναι, είναι fan service.........αλλά αν το εξετάσεις ενθυμούμενος το πόσο μεγάλο fan base είχε τότε αποκτήσει το παιχνίδι.............θα θυμηθείς ότι δεν είχε καθόλου fan base.
    Ήταν ένα μετριότατο πλατφορμ, ανάμεσα σε ογκόλιθους όπως Crash, Mario 64, Spyro.

    Οπότε.......εχμ, απορώ γιατί αποφάσισαν να το κάνουν remake.........χωρίς βελτιώσουν ΤΙΠΟΤΑ πέραν γραφικών και ήχου. (ας μην μιλήσω καλύτερα για το frame rate γιατί θα χαρακτηριστώ PS4 hater!! λόγω του κραξίματος που θα ρίξω)

  4. #63
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Έτοιμο και το review μας:
    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...603#post665603

    Το remake προσωπικα με ικανοποίησε. Ελπίζω να το ευχαριστηθείτε το ιδιο αύριο όσοι το προπαραγγείλατε.

    Επίσης, κρύβει και μια έκπληξη (το βάζω σε spoiler αν και δεν αφορά την ιστορία του):

    Spoiler!



  5. #64
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    παιδια το πηρα απο τοπικο μαγαζι εχει regional code CUSA 12982 εχει ελληνικα αλλα επειδη εχω γλωσσα συστηματος ελληνικα στις επιλογες του παιχνιδιου εχει να διαλεξω να ειναι ιδια η γλωσσα με την γλωσσα συστηματος και 2 αλλες γλωσσες που δεν αναγνωριζω και σε εσας ετσι ειναι?

  6. #65
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    ^^
    Ετσι ακριβως ειναι οταν ειναι επιλεγμένα τα ελληνικά στην γλώσσα συστήματος.

  7. #66
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    τελικα το ξεκινησα χθες βραδυ εφτασα στην πεμπτη πιστα (δεν εχω παιξει το original του 1998) παιδια δεν γινεται εν ετη 2019 ενα παιχνιδι να μην εχει checkpoint και να σε στελνει στην αρχη του level μπορει το 1998 να ηταν σωστο γιατι αυξανε την διαρκεια αλλα το 2019 ειναι απαρχαιωμενος μηχανισμος. Δεν γινεται μετα απο boss fight μπaiνοντας σε νεο level να μην εχεις γεματη μπαρα ενεργειας ετυχε μετα απο boss fight να μπω στο level με 20 ενεργεια απαραδεκτο και ειναι κριμα γιατι ηθελα να το τελειωσω αλλα δεν μπορω. εσας ποια η γνωμη σας?

  8. #67
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμένα μου φαίνεται μια χαρά μηχανισμός. Εσένα όχι γιατί είσαι μικρός και δεν ξέρεις να διαχειριστείς αυτούς τους μηχανισμούς.

    Στα παλιά παιχνίδια δίναμε ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία να φορτώσουμε ενέργεια και ζωές (αν υπήρχαν στο παιχνίδι) πριν φτάσουμε σε μεγάλο τελικό κακό πίστας, όπως και πριν φτάσουμε σε νέα πίστα. Τόσο απλό.

    Επίσης, πάλι λόγω νεότητας έχεις το εξής λανθασμένο συμπέρασμα: δεν σε γύριζε από την αρχή ένα παιχνίδι για να αυξήσει με τεχνητό τρόπο την διάρκεια. Σε έστελνε επίτηδες για να σου κάνει τη ζωή πιο δύσκολη, άρα για να είναι πραγματικά δύσκολο παιχνίδι.

    Αυτό που θεωρείς σύγχρονο μηχανισμό να ξεκινάς κάθε πίστα με φουλ ενέργεια όπως και τα συχνά τσεκπόιντς εμένα μου φαίνεται τελείως ξενέρωτο και βαρετό παιχνίδι.

    Γι αυτό και υπάρχει η φράση «χάσμα γενεών».

  9. #68
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Εμένα μου φαίνεται μια χαρά μηχανισμός. Εσένα όχι γιατί είσαι μικρός και δεν ξέρεις να διαχειριστείς αυτούς τους μηχανισμούς.

    Στα παλιά παιχνίδια δίναμε ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία να φορτώσουμε ενέργεια και ζωές (αν υπήρχαν στο παιχνίδι) πριν φτάσουμε σε μεγάλο τελικό κακό πίστας, όπως και πριν φτάσουμε σε νέα πίστα. Τόσο απλό.

    Επίσης, πάλι λόγω νεότητας έχεις το εξής λανθασμένο συμπέρασμα: δεν σε γύριζε από την αρχή ένα παιχνίδι για να αυξήσει με τεχνητό τρόπο την διάρκεια. Σε έστελνε επίτηδες για να σου κάνει τη ζωή πιο δύσκολη, άρα για να είναι πραγματικά δύσκολο παιχνίδι.

    Αυτό που θεωρείς σύγχρονο μηχανισμό να ξεκινάς κάθε πίστα με φουλ ενέργεια όπως και τα συχνά τσεκπόιντς εμένα μου φαίνεται τελείως ξενέρωτο και βαρετό παιχνίδι.

    Γι αυτό και υπάρχει η φράση «χάσμα γενεών».
    Δεν είμαι τόσο μικρός πατάω τα 30. Τώρα θα μπορούσαν να έχουν επίπεδα δυσκολίας δεν θα έλεγε κανείς τίποτα. Υπάρχει τρόπος να γεμίσω ενέργεια απλά ξαναπαιζω το πρώτο level δεν είναι λύση όμως αυτό

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #69
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Εντάξει δεν είναι κ τόσο τραγικο, αν συνηθίσεις το gameplay η καθε πίστα είναι αρκετά μικρή κ εγώ έχω χάσει στο Boss κ με έβγαλε στην αρχή κ το πήγα τόσο σφαίρα ούτε που κατάλαβα πως τελείωσε κ πριν έκανα δέκα λεπτά.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  11. #70
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Άλλαξε το μικρός με το μικρότερος αρκετά.

    Έχουμε τουλάχιστον δεκαπέντε χρόνια διαφορά που έχει μεγάλη σημασία καθώς έχασες όλα τα 80ς που τότε έτσι ήταν όλα τα παιχνίδια.

  12. #71
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by lak100 View Post
    τελικα το ξεκινησα χθες βραδυ εφτασα στην πεμπτη πιστα (δεν εχω παιξει το original του 1998) παιδια δεν γινεται εν ετη 2019 ενα παιχνιδι να μην εχει checkpoint και να σε στελνει στην αρχη του level μπορει το 1998 να ηταν σωστο γιατι αυξανε την διαρκεια αλλα το 2019 ειναι απαρχαιωμενος μηχανισμος. Δεν γινεται μετα απο boss fight μπaiνοντας σε νεο level να μην εχεις γεματη μπαρα ενεργειας ετυχε μετα απο boss fight να μπω στο level με 20 ενεργεια απαραδεκτο και ειναι κριμα γιατι ηθελα να το τελειωσω αλλα δεν μπορω. εσας ποια η γνωμη σας?
    Στη περίπτωση που βγαζεις μια πίστα και ξεμενεις απο ενέργεια, μπορεις να επιστρεψεις μεσω του χαρτη στην κρύπτη του Dan οπου θα βρεις φιλτρα για την ενέργεια (καθως κ σε κάποια απο τις πρωτες πιστες που είναι ευκολες) για να τον "φουλάρεις" προτού ξεκινησεις την επομένη πιστα.



    Μη εγκαταλείψεις το παιχνίδι τοσο νωρις, κανε αυτο που σου πρότεινα και δωσ του ακομα μια ευκαιρία και θα σε πείσει. Eiναι ενα remake στο οποίο οι προγραμματιστες δεν ηθελαν να αλλοιωσουν το gameplay και εκαναν καποιες μικροεπεμβασεις στον κώδικα του παλιού παιχνιδιού βελτιώνοντας κυριως την κάμερα οπου ειχε τεράστιο θεμα ο τιτλος.

  13. #72
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πω πωωωωω, ναι!

    Θυμάμαι πόσο είχα σπαστεί με αυτό το μπρος-πίσω από το κεντρικό hub για να αναπληρώσω ενέργεια!!!

    Πσσσσσσσσσσσσς, πολλά νεύρα το 1999!

  14. #73
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Χαχα, οντως στην αρχη και το remake θα σου σπάει τα νεύρα ακριβώς οπως συνέβαινε και τότε, ομως η αγγαρεία αυτη στη συνέχεια μετατρέπεται σε ανακούφιση οταν καταφέρνεις και ολοκληρωνεις μια πιο δύσκολη πιστα οπου ξεμενεις απο ενέργεια. Εχει κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία το "απαρχαιωμένο" gameplay του Medievil και η αλήθεια ειναι πως καποιες φορες σπάει για πλακα τα νεύρα, όμως να σαι σίγουρος ότι και το remake θα σε δυσκολέψει να αποφασίσεις να εγκαταλείψεις τον κοσμο του.

  15. #74
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δυστυχώς όταν έπαιξα το ντέμο με έκανε να θυμηθώ γιατί δεν μου άρεσε πίσω στο 1999 το παιχνίδι. Καταστράφηκε η νοσταλγία με τις κακές αναμνήσεις που επανήλθαν, με συνέπεια την απόφαση να μην ασχοληθώ.

  16. #75
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Λευτέρη, επειδή ειχα λιωσει και γω με το demo απο το στο psone, ελπίζω κάποια στιγμή να πέσει το remake στα χέρια σου και θα πειστείς για την δουλειά που εχει πεσει, ειδικά οταν βρεθείς στα υπόλοιπα επίπεδα. Το demo του remake πιστεύω πως αδηκει τον τίτλο καθως δεν είναι τοσο χορταστικό οσο ηταν τοτε το demo του κλασσικού τίτλου στο psone.

  17. #76
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Οκ δεκτό!
    Το ντέμο όμως του psx δεν το είχα παίξει καθώς είχα αγοράσει τη κονσόλα το 1994!

  18. #77

Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •