Page 6 of 7 FirstFirst ... 234567 LastLast
Results 101 to 120 of 125

Thread: Metro Exodus

  1. #101
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    Τελικα το προβλημα με τα προσθετα παραμενει, το Sams's Story expansion δεν κατεβαινει με τπτ,
    ειτε προσπαθησω να το κατεβασω μονο του, ειτε ως μερος του pass, ειτε απο το μενου manage game content.
    Μου βγαζει error ce-107880-4, πιστευω θα το δουν κ θα το διορθωσουν.
    Μήπως είναι όλα σε ένα πακέτο?Και γι αυτό βγάζει σφάλμα? Το ίδιο κάνει και σε μένα. Αλλά δεν πρόλαβα να τσεκαρω το παιχνίδι. Μόλις γύρισα από την δουλειά.

  2. #102
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Μήπως είναι όλα σε ένα πακέτο?Και γι αυτό βγάζει σφάλμα? Το ίδιο κάνει και σε μένα. Αλλά δεν πρόλαβα να τσεκαρω το παιχνίδι. Μόλις γύρισα από την δουλειά.
    Το εγραψα κ πριν, ειτε ως μερος πακετου (pass), ειτε ξεχωριστα, προσπαθωντας να κατεβασω το Sam's Story βγαζει παντα το ιδιο σφαλμα.
    Το παιχνιδι δουλευει κανονικα (εχει κ ενα μικρο update 220mb), δεν δοκιμασα ομως το Two Colonels γιατι δεν θελω να γινει καποια στραβη κ να χρειαστει να ξανακατεβασω 70gb.
    Οποτε αφησα μονο του το game κ περιμενω το επομενο patch για να ξαναπροσπαθησω να περασω ολα τα dlc μαζι.

    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  3. #103
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    To εβαλα λιγο εχθες να το τσεκαρω.

    Δεν μπορω να πω οτι μου αφησε καλες εντυπωσεις. Εχω παιξει τα προηγουμενα εννοειται αλλα εχει περασει καιρος οποτε δεν μπορω ευκολα να το συγκρινω με αυτα.

    Πολυ hype το τρεηλερ που μιλαγε λες και το παιχνιδι τεχνικα ειναι καμμια αποκαλυψη με φουλ raytracing (δεν ειναι φουλ) και φουλ 4κ (δεν ειναι φουλ) και 4κ textures (δεν ειναι 4Κ textures) και 60 fps (αυτα τουλαχιστον ειναι οντως) κλπ κλπ.

    Γενικα οπτικα μου φανηκε μετριοτατο. Ισως καλοεμαθα αποτομα? Δεν νομιζω γιατι εδω μεσα τελευταια μαλλον στην ομαδα των ανεκτικων ανηκω περισσοτερο παρα το αντιθετο χαχα.

    Ιδιως τα textures στο παιχνιδι, ειναι σε ενα μεγαλο βαθμο απαραδεκτα ΙΜΟ.

    Περα απο το τεχνικο κομματι, το παιχνιδι γενικα μου φανηκε να εχει πολλες PCιλες μεσα του, αχρειαστα mechanics που ενω εχουν το σκοπο να σε κανουν immerse, καταληγουν να ειναι απλα εκνευριστικα (πχ σκουπισμα μασκας), χαζο UI που θα σε τιμωρησει αν καταλαθος χρησιμοποιησεις health pack ενω εχεις full health και θα στο πεταξει στα σκουπιδια, because reasons i guess... και η στοχευση μου φανηκε πολυ χαλαρη δεν μπορεσα να βρω ενα setting να με εκφραζει.

    Και μετα ειναι και οι υπολοιποι τομεις... voice acting ΤΡΑΓΙΚΟ... με μια ψευτοforced ρωσικη προφορα, τελειως απαραδεκτο acting. Οι φωνες ακουγονται με διαφορετικη ενταση, πεφτει η μια πανω στην αλλη, λες και ο καθενας εχει ξεχωριστο recording, ολα πεταμενα μαζι να ακουγεται το ενα πανω στο αλλο. 0 συναισθημα αποτυπωμενο στους χαρακτηρες, δηλαδη οι ατακες που λενε δεν συνοδευονται απο το απαραιτητο animation και γενικα ενα κακο χαλι μαυρο. Ποσο μας εχει καλομαθει η Sony πραγματικα...

    Και φυσικα το καλυτερο, το αποκορυφωμα... ΜΟΥΓΚΟΣ χαρακτηρας!! ε βεβαια! τι φωναζει πιο πολυ "PC" απο εναν μουγκο χαρακτηρα. Που δε βγαζει σκασμο η γυναικα του οσο παιζεις και αυτος τιποτα... ουτε κιχ δε λεει! ακομα και οταν κινδυνευουν ρε παιδι μου.. τιποτα... εκει ΜΟΥΓΚΑ! Tου ζητανε την γνωμη του και ως δια μαγειας ολοι καταλαβαινουν τι θελει χωρις να βγαλει λεξη και την λενε εκεινοι γι αυτον... soooo immersive! ιδιοφυια... μιλαμε τωρα εχω μπει στο "πετσι του ρολου" εντελως, σαν να μιλαω εγω γι αυτον ενα πραγμα. Στο να βγαζει βεβαια κραυγες με το παραμικρο ειναι πολυ καλος... βεβαια! Ακουμε την αναπνοη του συνεχως και απο γκουχ, ωχ, ουφ πρωτος ειναι! Τι αηδια... ετος 2021 και εχουμε ακομα τετοιες ψευτοκουλτουρε αηδιες στο gaming...

    Τραγικο, απλα τραγικο. Μου εχει κανει τοσο ασχημη εντυπωση η συγκεκριμενη μουγκαμαρα που δεν την δεχομαι πια στα παιχνιδια μου. Με ξενερωσε απιστευτα η φαση, τοσο που μαλλον το βαζω στον παγο ή θα το παω για ξεπετα...
    Πω πω. Πόσο δίκιο έχεις. Πραγματικά δηλαδή. Πολύ σιγή ρε παιδάκι μου. Εκφράσεις ότι να ναι μιλάμε.Τεχνικά δεν το λες άσχημο αλλά πώς να το δεις μετά το υπέρ θέαμα που ακούει στο όνομα Rathet and Clank. Σκέψου ότι στο metacritic έχει καλή βαθμολογία και τώρα υποτίθεται ότι βελτιώθηκε κι άλλο. Αλλά η Sony μας έχει μάθει με κάτι παραπάνω από απλά βίντεο παιχνίδια. Και χαίρομαι πολύ που μου έχει δοθεί αυτή η ευκαιρία να απολαύσω τα αριστουργήματα της. Παιδιά δεν είναι τόσο άσχημο το Metro. Απλά τα αποκλειστικά του PlayStation είναι αλλού και μας φαίνονται τα <<απλά>> παιχνίδια έτσι.

  4. #104
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    https://www.4a-games.com.mt/4a-dna/e...box-series-x-s

    Οι τύποι έχουν κάνει φανταστική δουλειά. Έδωσαν ενα free upgrade με rtgi στα 60fps. Δεν ξέρω πως βλέπετε ότι τα textures είναι μέτρια, εμένα μου φαίνονται κρύσταλλο όλα, βέβαια εγώ μπήκα και στο open world κομμάτι, αν κάποιος δεν έχει περάσει την 1-1:30 ώρα δεν έχει δει ούτε καν το ray tracing πως δουλεύει. Στην τελική δεν είναι και τεράστια ομάδα, η ea έδωσε ένα jedi fallen order και ουσιαστικά δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά. Καλά το cyberpunk μην πω που ακόμα και σήμερα έχει θέματα, ειδικά με το τελευταίο patch δεν γινόταν install και έσβησα το παιχνίδι. Γενικά όταν κράζουμε κάτι να ξέρουμε γιατί το κράζουμε, δεν ζήτησε η εταιρεία να πληρώσουμε για το update, το έδωσε δωρεάν και όσο μπορούσε χρησιμοποίησε τις νέες γενιές κονσολών. το rachet γράφτηκε ειδικά για το ps5 και είναι exclusive, λογικό είναι να έχει καλύτερα γραφικά και να είναι πιο προσεγμένο. Τέλος για να κλείσω, εγώ βλέπω ότι είναι από τις μόνες ομάδες που έκαναν μεγάλη δουλειά με το upgrade, δεν έβγαλαν απλά ένα patch από 30 σε 60 fps και τέλος

  5. #105
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    https://www.4a-games.com.mt/4a-dna/e...box-series-x-s

    Οι τύποι έχουν κάνει φανταστική δουλειά. Έδωσαν ενα free upgrade με rtgi στα 60fps. Δεν ξέρω πως βλέπετε ότι τα textures είναι μέτρια, εμένα μου φαίνονται κρύσταλλο όλα, βέβαια εγώ μπήκα και στο open world κομμάτι, αν κάποιος δεν έχει περάσει την 1-1:30 ώρα δεν έχει δει ούτε καν το ray tracing πως δουλεύει. Στην τελική δεν είναι και τεράστια ομάδα, η ea έδωσε ένα jedi fallen order και ουσιαστικά δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά. Καλά το cyberpunk μην πω που ακόμα και σήμερα έχει θέματα, ειδικά με το τελευταίο patch δεν γινόταν install και έσβησα το παιχνίδι. Γενικά όταν κράζουμε κάτι να ξέρουμε γιατί το κράζουμε, δεν ζήτησε η εταιρεία να πληρώσουμε για το update, το έδωσε δωρεάν και όσο μπορούσε χρησιμοποίησε τις νέες γενιές κονσολών. το rachet γράφτηκε ειδικά για το ps5 και είναι exclusive, λογικό είναι να έχει καλύτερα γραφικά και να είναι πιο προσεγμένο. Τέλος για να κλείσω, εγώ βλέπω ότι είναι από τις μόνες ομάδες που έκαναν μεγάλη δουλειά με το upgrade, δεν έβγαλαν απλά ένα patch από 30 σε 60 fps και τέλος
    Προσωπικά όπως ανέφερα πιο πάνω δεν το θεωρώ καθόλου άσχημο. Αλλά συμφωνώ με την μουγκαμάρα του χαρακτήρα και τις εντελώς άσχετες εκφράσεις. Βέβαια το παιχνίδι αρίστεψε στα reviews έτσι όπως είναι. Αυτά δεν αλλάζουν. Και εννοείται οτι τώρα έγινε οπτικά καλύτερο. Όμως μετά από παιχνίδια όπως το Rathet and Clank τι περιμένουμε. Όσο όμορφο και να είναι, σου φαίνεται κάπως.
    Last edited by cocous; 19-06-2021 at 10:22.

  6. #106
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Γενικά ο,τι έχω διαβάσει δείχνει ότι είναι αξιόλογοι devs και έχουν φάει τρελό αγγούρι ως studio

    https://www.polygon.com/2013/5/15/43...ining-hardware
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. #107
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Εγώ μιλάω ξεκάθαρα για τα γραφικά. Σε όλα τα άλλα δεν μπήκα καν στον κόπο να απαντήσω. Το παιχνίδι είναι φτιαγμένο από ένα μικρό group στα μάτια μου και όχι από κάποια Ubisoft ή ea και πάραυτα είδα ότι κάνανε πάρα πολύ δουλειά χωρίς ανταμοιβή. Εγώ δεν είχα πάρει τα dlc αλλά όταν το τερματίσω σκέφτομαι να τα αγοράσω μόνο και μόνο για να στηρίξω την ομάδα. μακάρι όλες οι ομάδες να ήταν σαν και αυτούς

  8. #108
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Κανένα νέο όσο αφορά τα dlc που δεν κατεβαίνουν είχαμε? Είδα και στο Reddit που συζητάνε αλλά κάποιοι λέγανε ότι την επόμενη μέρα κατέβηκαν. Πάντως εγώ που προσπάθησα δεν γίνεται τίποτα. Μόνο αν πας μέσα απο το μενού του παιχνιδιού και πατήσεις να κατέβουν τα dlc κατά περίεργο τρόπο αρχίζει και σου κατεβάζει την ps4 έκδοση του παιχνιδιού. Τώρα είδα και το συγκριτικό του DF ανάμεσα στις 2 κονσόλες και στο SX τρέχει με λίγο μεγαλύτερη ανάλυση αλλά με περισσότερες πτώσεις στο frame rate. Επίσης αναφέρεται εκεί και καλά ότι το παιχνίδι στο PS5 είναι πιο σκούρο σκοτεινό στα χρώματα. Η αλήθεια είναι ότι σύμφωνα με το συγκριτικό βίντεο ισχύει αλλά προσωπικά εμένα μου αρέσει πιο πολύ έτσι όπως δείχνει στο PS5 αντι αυτού του ξεθωριασμένου γκρι του SX.

  9. #109
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default



    Εδώ βέβαια η ανάλυση είναι αλλη σε σχέση με το df + ότι δεν φαίνεται τόσο σκούρο όσο λένε στο df

  10. #110
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Κανένα νέο όσο αφορά τα dlc που δεν κατεβαίνουν είχαμε? Είδα και στο Reddit που συζητάνε αλλά κάποιοι λέγανε ότι την επόμενη μέρα κατέβηκαν. Πάντως εγώ που προσπάθησα δεν γίνεται τίποτα. Μόνο αν πας μέσα απο το μενού του παιχνιδιού και πατήσεις να κατέβουν τα dlc κατά περίεργο τρόπο αρχίζει και σου κατεβάζει την ps4 έκδοση του παιχνιδιού.
    Το προβλημα φτιαχτηκε, τωρα κατεβαινει κανονικα, δεν χρειαστηκε καν να κατεβει καποιο patch.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  11. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    cocous (19-06-2021)

  12. #111
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    https://www.4a-games.com.mt/4a-dna/e...box-series-x-s

    Οι τύποι έχουν κάνει φανταστική δουλειά. Έδωσαν ενα free upgrade με rtgi στα 60fps. Δεν ξέρω πως βλέπετε ότι τα textures είναι μέτρια, εμένα μου φαίνονται κρύσταλλο όλα, βέβαια εγώ μπήκα και στο open world κομμάτι, αν κάποιος δεν έχει περάσει την 1-1:30 ώρα δεν έχει δει ούτε καν το ray tracing πως δουλεύει. Στην τελική δεν είναι και τεράστια ομάδα, η ea έδωσε ένα jedi fallen order και ουσιαστικά δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά. Καλά το cyberpunk μην πω που ακόμα και σήμερα έχει θέματα, ειδικά με το τελευταίο patch δεν γινόταν install και έσβησα το παιχνίδι. Γενικά όταν κράζουμε κάτι να ξέρουμε γιατί το κράζουμε, δεν ζήτησε η εταιρεία να πληρώσουμε για το update, το έδωσε δωρεάν και όσο μπορούσε χρησιμοποίησε τις νέες γενιές κονσολών. το rachet γράφτηκε ειδικά για το ps5 και είναι exclusive, λογικό είναι να έχει καλύτερα γραφικά και να είναι πιο προσεγμένο. Τέλος για να κλείσω, εγώ βλέπω ότι είναι από τις μόνες ομάδες που έκαναν μεγάλη δουλειά με το upgrade, δεν έβγαλαν απλά ένα patch από 30 σε 60 fps και τέλος
    Καλα ολα τα αλλα, αμα τα textures σου φαινονται μια χαρα, τι να πω παω πασο. Εγω οποιο τοιχο εχω δει μπρος μου τα textures μονο 4Κ δεν ειναι. Επισης στο ποστ μου ημουν σαφης. Σχολιασα το τι διαφημιζαν οι devs στο τρεηλερ. Και πολυ απλα αυτα που διαφημιζαν δεν ισχυουν. Πως να το κανουμε δηλαδη; Λενε 4Κ και ειναι 1296-1512p. Λενε φουλ RT pipeline και εγω εχω βρει ενα καρο επιφανειες που ειναι με SSR. Μετα λενε 4Κ textures και συγνωμη εκει σηκωνω απλα τα χερια ψηλα.

    Οτι αλλο εγραψα προερχεται απο τις εντυπωσεις μου για το παιχνιδι. Δεν χρειαζεται να θιγεται καποιος επειδη το βλεπει διαφορετικα. Εγω αυτο που ειδα χωρις να εχω τελικη εντυπωση (το ειπα θα το ξαναπροσπαθησω) δεν με τραβηξε ουτε σε χειρισμο, ουτε σε production values. Δεν θα το πω ποτε ασχημο παιχνιδι εννοειται και προφανως καλοδεχουμενο το οποιο upgrade που ειχε πολλαπλες αλλαγες, και γι αυτο και προτιμησα να αγορασω την PS5 εκδοση αλλωστε για να τιμησω την ομαδα αναπτυξης ενω χαλαρα θα μπορουσα να επαιρνα την ps4 εκδοση σε τιμη πατωματος.

    Εχω δικαιωμα να κριτικαρω το μαρκετινγκ που σε ενα βαθμο ηταν παραπληνητικο και καθε δικαωμα περαιτερω κρισης στα υπολοια σημεια του.

    Απο εκει και περα ευχομαι πραγματικα να με κερδισει στη δευτερη αποπειρα και μου ακουγεται πολυ ενθαρρυντικο το «αν δεν εχεις περασει τη 1-2 ωρες δεν εχεις δει τιποτα». Εχω αποδειξει οτι δεν φοβαμαι καθολου να κανω λαθος και θα ημουν χαζος να μην θελω να με κερδισει ενα παιχνιδι.

    Η μουγκαμαρα ομως δεν δικαιολογειται. Οσο μικρο και να ειναι το στουντιο δεν υπαρχει δικαιολογια σε αυτο. Τωρα voice acting να βελτιωθει στην πορεια επισης δυσκολο. Gameplay σιγουρα παιζει να αλλαξει. Μακαρι.

  13. #112
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Αν μπεις στον κόπο να δεις τι έχουν κάνει στην σελίδα που έδωσα θα καταλάβεις ότι έχουν δώσει εργατοώρες για κάτι που είναι free. Εγώ αυτό κρίνω, το ότι ότι πήρα ενα παιχνίδι κάποτε 40€, για χ-ψ λόγους δεν το τελείωσα και επειδή εμαθα ότι πάνε για update περίμενα να δω τι παίζει και για μένα ότι υποσχέθηκαν βγήκε. Το 1296 του df...εγω το βλέπω κρύσταλλο και στην τελική ο elanallista λέει ότι mostly 1620-1728...έχω παίξει αρκετά παιχνίδια 1200p και μπορώ να καταλάβω την διαφορά.
    τα του gameplay δεν θα αλλάξουν ούτε ανακοίνωσαν κάτι τέτοιο αλλά οι άνθρωποι σου δώσανε Ray tracing, άλλο παιχνίδι με free upgrade στο έδωσε; εκεί κολλάω λοιπόν εγώ.

  14. #113
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Αν μπεις στον κόπο να δεις τι έχουν κάνει στην σελίδα που έδωσα θα καταλάβεις ότι έχουν δώσει εργατοώρες για κάτι που είναι free. Εγώ αυτό κρίνω, το ότι ότι πήρα ενα παιχνίδι κάποτε 40€, για χ-ψ λόγους δεν το τελείωσα και επειδή εμαθα ότι πάνε για update περίμενα να δω τι παίζει και για μένα ότι υποσχέθηκαν βγήκε. Το 1296 του df...εγω το βλέπω κρύσταλλο και στην τελική ο elanallista λέει ότι mostly 1620-1728...έχω παίξει αρκετά παιχνίδια 1200p και μπορώ να καταλάβω την διαφορά.
    τα του gameplay δεν θα αλλάξουν ούτε ανακοίνωσαν κάτι τέτοιο αλλά οι άνθρωποι σου δώσανε Ray tracing, άλλο παιχνίδι με free upgrade στο έδωσε; εκεί κολλάω λοιπόν εγώ.
    Δεν ξερω γιατι το λες σε εμενα αυτο Παρη. Τιμησα την δουλεια τους ακριβως επειδη ειδα οτι εριξαν δουλεια. Εμπρακτως τους τιμησα και δεν επελεξα την φθηνη οδο για να το κανω. Απο εκει και περα οι πρωτες οπως εχω τονισει πολλες φορες εντυπωσεις μου δεν ηταν αυτες που περιμενα. Καποια πραγματα μου χτυπανε ασχημα.

    Στο λινκ που εχεις δωσει δεν μπορω να μπω επι του παροντος, θα το δω απο δευτερα. Δεκτο οτι εσενα σε καλυψε σε αυτα που υποσχεθηκε. Εμενα οχι. Προς θεου ειναι ενα ομορφο παιχνιδι αλλα το hype μου το πηγε στο θεο το trailer και ο DF τυπος. Χωρις να το λεω οπτικα αδιαφορο ή ασχημο. Τα ειχα πει και σε παλαιοτερο ποστ οτι το RT ειναι δικοπο μαχαιρι για τα γουστα μου και στο συγκριτικο που ειχαν κανει πολλες φορες η εικονα χωρις RT ηταν αρτιστικα καλυτερη για τα γουστα μου.

    Κραταω αυτο που ειπες πριν οτι πιο μετα το παιχνιδι ξεδιπλωνει τις αρετες του. Εδω ειμαστε και θα το ξαναδουμε εφολης της υλης, δεν θα ειναι η πρωτη φορα που θα εχω αλλαξει αποψη.

  15. #114
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Αν δεν έχεις βγει στην 1η πίστα open world που έχει νερό, ήλιο κλπ να καταλάβεις τι παίζει δεν έχεις δει κάτι ακόμα. δεν ξέρω τι hype έπαιζε, εγώ το df το έχω σβήσει από τις λίστες μου και το είδα ξανά τώρα στο metro. Εγώ δίνω πόντους εξήγησα για πιο λόγο. Το παιχνίδι δεν είναι καινούργιο είναι παλιό παιχνίδι με ps5 patch, αν ήταν νέο παιχνίδι τότε θα έλεγα αλλά πράγματα

  16. #115
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Αν δεν έχεις βγει στην 1η πίστα open world που έχει νερό, ήλιο κλπ να καταλάβεις τι παίζει δεν έχεις δει κάτι ακόμα. δεν ξέρω τι hype έπαιζε, εγώ το df το έχω σβήσει από τις λίστες μου και το είδα ξανά τώρα στο metro. Εγώ δίνω πόντους εξήγησα για πιο λόγο. Το παιχνίδι δεν είναι καινούργιο είναι παλιό παιχνίδι με ps5 patch, αν ήταν νέο παιχνίδι τότε θα έλεγα αλλά πράγματα

    Συμφωνοι. Αν και δεν ειναι και ιδιαιτερα παλιο παιχνιδι εδω που τα λεμε. Παντως το παιχνιδι αν παρατηρησεις το θρεντ θα δεις οτι καιρο το ειχα στα υποψιν. Επισης θυμαμαι οτι το Ε3 reveal ειχε μεγαλες διαφορες με το retail. Οπως και να εχει θα επανελθω με update στο μελλον.

  17. #116
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Εγώ κρίνω πάντα το ποιος το έφτιαξε.
    Αν το είχε φτιάξει μια μεγάλη ομάδα πχ Ubisoft θα έλεγα ότι θέλει φτιάξιμο. Τώρα δεν απαιτώ κάτι, έτσι ήμουν και έτσι θα είμαι πάντα. Εδώ πήρα το τελευταίο assasin και το μόνο που είχε ήταν τα 60fps σιγά, άσε που είχε και αρκετά θέματα (χαμηλό frame rate σε επίπεδα χώματος σε κάποιες περιοχές, κολλούσε ο ήχος, δεν έδινε πάντα τα skills στο level update κλπ)

  18. #117
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιπον, εχθες Αγ. Πνευματος αφιερωσα αρκετο χρονο στο παιχνιδι και επανερχομαι με ανανεωμενες εντυπωσεις.

    Για το οπτικο κομματι θα αναθεωρησω. Ο Παρης ειχε ενα δικιο οτι οταν φτασεις στα ανοιχτα επιπεδα το εκτιμας περισσοτερο και οντως ο φωτισμος του ειναι πολυ καλος. Δεν ηξερα οτι εχει κανονικα αλλαγη μερας/νυχτας και καιρικων συνθηκων, δεν ηξερα καν οτι εχει ανοιχτου κοσμου επιπεδα...Το Draw distance ειναι παρα πολυ καλο με εξαιρεση το πολυ εντονο pop in σε κατι χορταρια τα οποια πραγματικα εμφανιζονται στα 5-10 μετρα απο τον χαρακτηρα αποτομα. Ειναι τοσο εντονο που πραγματικα νομιζω οτι ειναι bug, ιδιως αν αναλογιστω ποσο μακρια ζωγραφιζει το παιχνιδι πολλα αντικειμενα με μεγαλη λεπτομερια. Τα textures εξακολουθω να τα θεωρω αδυναμο στοιχειο του παιχνιδιου, αλλα ακριβως επειδη πλεον ειναι ανοιχτου κοσμου, πρεπει να ειμαι περισσοτερο επιεικης. Οποτε οπτικα, ναι το αδικησα, αλλα ειχα εσφαλμενη εντυπωση οτι επροκειτο σαν τα παλια παιχνιδια της σειρας, δηλαδη πιο κλειστοφοβικο κλπ.

    Για τα υπολοιπα τεχνικα στοιχεια δυστυχως δεν μπορω να πω οτι αλλαζω γνωμη. Το voice acting απλα δεν ειναι καλο και το sound mixing εχει μεγαλα θεματα σχετικα με το τι ακουγεται δυνατα και τι οχι. Προσπαθησα πολυ να βρω την χρυση τομη μεσω των sound settings του παιχνιδιου αλλα δεν τα καταφερα.

    Το χειροτερο ομως εινιαι οτι δεν βλεπω να αλλαζω αποψη για το gameplay. Δυστυχως το παιχνιδι πεφτει στην παγιδα του "περισσοτερος ρεαλισμος = εκνευριστικοτερο παιχνιδι"... Παρα μα παρα πολλα μικρα πραγματακια που οι δημιουργοι εβαλαν με σκοπο να σε κανουν immerse και τελικα καταφερνουν το αντιθετο στην περιπτωση μου.

    - Φορτισε τις μπαταριες σου.
    - Καθαρισε τη μασκα σου,
    - Επισκευασε την,
    - Αλλαξε φιλτρα,
    - Βρες workbench για να φτιαξεις σφαιρες (ενω μια χαρα μπορεις να κανεις σχεδον ολα τα αλλα χωρις workbench, οπως πχ να αλλαξεις τα mods στα οπλα σου...λες και αυτο δεν θελει workbench)
    - Βρες workbench για να... καθαρισεις τα οπλα σου... (πιο πολλα παρακατω)
    - Ο χαρακτηρας εχει φυσικη κατασταση χειροτερη και απο παππου 70 χρονων... τρεχει δεκα δευτερολεπτα και μετα τα φτυνει τελειως, ανεβαζει 200 παλμους και θελει ενα αργο περπατημα 20 δευτερολεπτων να συνελθει... ελεος δηλαδη
    - Μην βρεις λιγο μικρο χορταρι μπροστα σου, η ταχυτητα σου θα πεσει στο 30% του κανονικου...επισης μη ρεαλιστικο
    - Και το χειροτερο ολων... τα οπλα... βρωμιζουν απιστευτα γρηγορα και μη ρεαλιστικα... πατας σε μια μικρη λιμνουλα με νερο και κατα ενα μαγικο τροπο λουζεται ολοκληρος ο χαρακτηρας. 1 φορα να βυθιστεις στο νερο, τα οπλα σου γινονται σχεδον αχρηστα αν δεν τα καθαρισεις. Κολανε με το παραμικρο, υπερθερμαινονται και γενικα γινονται ο ορισμος του εκνευριστικου. Τραβα βρες workbench καθε φορα... Το ΑΚ47 εχει γινει το πιο δημοφιλες τουφεκι στην ιστορια ακριβως γιατι το ρημαδι και να προσπαθησεις να το κολλησεις απλα δεν μπορεις. Ριχτο μεσα σε λιμνη, μετα βυθισε το στην αμμο, ριχτου και λασπη και αν καταφερεις να το κολλησεις παιρνεις παρασιμο.

    Και ειναι και αλλα που ξεχναω...

    Γενικα πολυ αγγαρεια στο βωμο του δηθεν ρεαλισμου που κανει το παιχνιδι πολυ κουραστικο για εμενα. Νιωθω οτι ειναι περισσοτερο ενα διαρκες equipment management παρα ενα action game.

    Και με τη στοχευση ακομα δεν τα εχω βρει, καθως νιωθω οτι υπαρχει μεγαλο deadzone και δεν ειδα καπου στα μενου επιλογη για ρυθμιση.

    Θα το συνεχισω και θα το τελειωσω, καταλαβαινω οτι ειναι ενα προιον αγαπης απο τους δημιουργους, αλλα δυστυχως ολη αυτη η φιλοσοφια equipment management μου θυμιζει PCιλα και δυστυχως με ξενερωνει. Ωραιο να υπαρχει ενας Α ρεαλισμος, αρκει να μην σκοτωνει την διασκεδαση και γινεται τοσο κουραστικος στο τελος... Υπαρχει λογος να βρωμιζουν και να κολλανε τα οπλα τοσο συχνα??? Οχι ειλικρινα αυτο θα ηθελα να ρωτησω εναν απο τους devs προσωπο με προσωπο να δω τι απαντηση θα παρω... δηλαδη αν ειναι δυνατον. Κρατα αυτο το mechanic, ωραιο ειναι, αλλα ρε φιλε σε σωστες και λιγο ρεαλιστικες δοσεις... δεν μπορει να πεφτω σε λιμνουλα 2 δευτερολεπτα και ξαφνικα να πρεπει να ψαχνω workbench για να καθαρισω τα οπλα μου! Στην τελικη δεν μπορουσαν να σε αφησουν να τα καθαρισεις εκει επιτοπου? Γιατι μονο σε workbench? Τι να πω... σπασιμο νευρων...

  19. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (22-06-2021),hakoo (22-06-2021),psx3 (22-06-2021)

  20. #118
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Συμφωνώ σε όλα αυτά και θα προσθέσω και ένα επιπλέον εκνευριστικό όσο αφορά την στόχευση που ενώ σημαδεύεις τον άλλον κανονικότατα δεν τον πετυχαίνεις, ειδικά μέσα απο σχισμές κτλ αλλά αντίθετα οι εχθροί σε κατατροπώνουν από παντού. Και να κλάσουν τραυματίζεσαι. Είπαμε οκ να γίνει ρεαλιστικό αλλά όχι και έτσι? ¶λλο ρεαλισμός και άλλο χαζομάρα. Πονάει σε αρκετά σημεία πέρα του τεχνικού τομέα που εκει πραγματικά είναι πολύ όμορφο.

  21. #119
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Λοιπον, εχθες Αγ. Πνευματος αφιερωσα αρκετο χρονο στο παιχνιδι και επανερχομαι με ανανεωμενες εντυπωσεις.

    Για το οπτικο κομματι θα αναθεωρησω. Ο Παρης ειχε ενα δικιο οτι οταν φτασεις στα ανοιχτα επιπεδα το εκτιμας περισσοτερο και οντως ο φωτισμος του ειναι πολυ καλος. Δεν ηξερα οτι εχει κανονικα αλλαγη μερας/νυχτας και καιρικων συνθηκων, δεν ηξερα καν οτι εχει ανοιχτου κοσμου επιπεδα...Το Draw distance ειναι παρα πολυ καλο με εξαιρεση το πολυ εντονο pop in σε κατι χορταρια τα οποια πραγματικα εμφανιζονται στα 5-10 μετρα απο τον χαρακτηρα αποτομα. Ειναι τοσο εντονο που πραγματικα νομιζω οτι ειναι bug, ιδιως αν αναλογιστω ποσο μακρια ζωγραφιζει το παιχνιδι πολλα αντικειμενα με μεγαλη λεπτομερια. Τα textures εξακολουθω να τα θεωρω αδυναμο στοιχειο του παιχνιδιου, αλλα ακριβως επειδη πλεον ειναι ανοιχτου κοσμου, πρεπει να ειμαι περισσοτερο επιεικης. Οποτε οπτικα, ναι το αδικησα, αλλα ειχα εσφαλμενη εντυπωση οτι επροκειτο σαν τα παλια παιχνιδια της σειρας, δηλαδη πιο κλειστοφοβικο κλπ.

    Για τα υπολοιπα τεχνικα στοιχεια δυστυχως δεν μπορω να πω οτι αλλαζω γνωμη. Το voice acting απλα δεν ειναι καλο και το sound mixing εχει μεγαλα θεματα σχετικα με το τι ακουγεται δυνατα και τι οχι. Προσπαθησα πολυ να βρω την χρυση τομη μεσω των sound settings του παιχνιδιου αλλα δεν τα καταφερα.

    Το χειροτερο ομως εινιαι οτι δεν βλεπω να αλλαζω αποψη για το gameplay. Δυστυχως το παιχνιδι πεφτει στην παγιδα του "περισσοτερος ρεαλισμος = εκνευριστικοτερο παιχνιδι"... Παρα μα παρα πολλα μικρα πραγματακια που οι δημιουργοι εβαλαν με σκοπο να σε κανουν immerse και τελικα καταφερνουν το αντιθετο στην περιπτωση μου.

    - Φορτισε τις μπαταριες σου.
    - Καθαρισε τη μασκα σου,
    - Επισκευασε την,
    - Αλλαξε φιλτρα,
    - Βρες workbench για να φτιαξεις σφαιρες (ενω μια χαρα μπορεις να κανεις σχεδον ολα τα αλλα χωρις workbench, οπως πχ να αλλαξεις τα mods στα οπλα σου...λες και αυτο δεν θελει workbench)
    - Βρες workbench για να... καθαρισεις τα οπλα σου... (πιο πολλα παρακατω)
    - Ο χαρακτηρας εχει φυσικη κατασταση χειροτερη και απο παππου 70 χρονων... τρεχει δεκα δευτερολεπτα και μετα τα φτυνει τελειως, ανεβαζει 200 παλμους και θελει ενα αργο περπατημα 20 δευτερολεπτων να συνελθει... ελεος δηλαδη
    - Μην βρεις λιγο μικρο χορταρι μπροστα σου, η ταχυτητα σου θα πεσει στο 30% του κανονικου...επισης μη ρεαλιστικο
    - Και το χειροτερο ολων... τα οπλα... βρωμιζουν απιστευτα γρηγορα και μη ρεαλιστικα... πατας σε μια μικρη λιμνουλα με νερο και κατα ενα μαγικο τροπο λουζεται ολοκληρος ο χαρακτηρας. 1 φορα να βυθιστεις στο νερο, τα οπλα σου γινονται σχεδον αχρηστα αν δεν τα καθαρισεις. Κολανε με το παραμικρο, υπερθερμαινονται και γενικα γινονται ο ορισμος του εκνευριστικου. Τραβα βρες workbench καθε φορα... Το ΑΚ47 εχει γινει το πιο δημοφιλες τουφεκι στην ιστορια ακριβως γιατι το ρημαδι και να προσπαθησεις να το κολλησεις απλα δεν μπορεις. Ριχτο μεσα σε λιμνη, μετα βυθισε το στην αμμο, ριχτου και λασπη και αν καταφερεις να το κολλησεις παιρνεις παρασιμο.

    Και ειναι και αλλα που ξεχναω...

    Γενικα πολυ αγγαρεια στο βωμο του δηθεν ρεαλισμου που κανει το παιχνιδι πολυ κουραστικο για εμενα. Νιωθω οτι ειναι περισσοτερο ενα διαρκες equipment management παρα ενα action game.

    Και με τη στοχευση ακομα δεν τα εχω βρει, καθως νιωθω οτι υπαρχει μεγαλο deadzone και δεν ειδα καπου στα μενου επιλογη για ρυθμιση.

    Θα το συνεχισω και θα το τελειωσω, καταλαβαινω οτι ειναι ενα προιον αγαπης απο τους δημιουργους, αλλα δυστυχως ολη αυτη η φιλοσοφια equipment management μου θυμιζει PCιλα και δυστυχως με ξενερωνει. Ωραιο να υπαρχει ενας Α ρεαλισμος, αρκει να μην σκοτωνει την διασκεδαση και γινεται τοσο κουραστικος στο τελος... Υπαρχει λογος να βρωμιζουν και να κολλανε τα οπλα τοσο συχνα??? Οχι ειλικρινα αυτο θα ηθελα να ρωτησω εναν απο τους devs προσωπο με προσωπο να δω τι απαντηση θα παρω... δηλαδη αν ειναι δυνατον. Κρατα αυτο το mechanic, ωραιο ειναι, αλλα ρε φιλε σε σωστες και λιγο ρεαλιστικες δοσεις... δεν μπορει να πεφτω σε λιμνουλα 2 δευτερολεπτα και ξαφνικα να πρεπει να ψαχνω workbench για να καθαρισω τα οπλα μου! Στην τελικη δεν μπορουσαν να σε αφησουν να τα καθαρισεις εκει επιτοπου? Γιατι μονο σε workbench? Τι να πω... σπασιμο νευρων...
    Οι σκεψεις μου ακριβως (μα ακριβως ομως) για το παιχνιδι στις λιγες ωρες (ειναι η αληθεια) που ασχοληθηκα.
    Κανει μπαμ οτι εχει πεσει σοβαροτατη δουλεια, οτι ειναι ενα παιχνιδι δουλεμενο με μερακι και αγαπη αλλα δυστυχως το πρωτο και πιο σημαντικο για μενα ειναι να ειναι fun to play. Αν δεν ειναι fun to play και νιωθω οτι κανω αγγαρεια απλα δεν...
    Με εμποδισε ακομα και στο Death Stranding που εχει ΤΑ production values. ΤΟ εκπληκτικο story, ΤΑ απιστευτα encounters, ποσο μαλλον σε αυτο...


  22. #120
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Η αλήθεια είναι ότι αρκετοί PCάδες τον επιζητούν διακαώς αυτό τον δήθεν ρεαλισμό (που φυσικά έρχεται κόντρα με την κονσολάτη φιλοσοφία περί gaming). Τρανό παράδειγμα το Star Citizen με το (απύθμενο) βάθος.

    Περί ορέξεως θα πει κάποιος, αλλά τα παιχνίδια είναι για να ξεφεύγεις για λίγη ώρα, όχι για να κάνουν emulate αγγαρείες της πραγματικής ζωής.

    Αυτή η φάση με τα όπλα που λέει ο Val μου θύμισε εποχές Ε.Σ. (λύσε-δέσε το G3A3). Εχμ ναι, thanks but no thanks...

    Όχι τίποτα άλλο, είναι γενική τάση αυτή. Από την μια οι άνθρωποι μεγαλώνουν (και μαζί και οι ευθύνες/υποχρεώσεις) και παράλληλα γίνονται όλο και πιο πολύπλοκα τα παιχνίδια.

Page 6 of 7 FirstFirst ... 234567 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •