Page 9 of 29 FirstFirst ... 567891011121319 ... LastLast
Results 161 to 180 of 566

Thread: Ghost of Tsushima

  1. #161

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Γενικα με χαλανε λιγο αυτα τα πραγματα που σου στερουν ικανοτητες gameplay προς τερψην του στορυ. Δεν μου αρεσει να με περιοριζει το παιχνιδι με τετοιο τροπο. Ludonarrative dissonance που λεμε. Δεν χρειαζεται να στερουμε επιλογες απο τον παικτη. Δεν λεω οτι ετσι θα γινει στο παιχνιδι απλα εκφραζω προβληματισμο ακριβως επειδη το αποκαλεσαν dishonorable. Αν δηλαδη εγω γουσταρω stealth θα πρεπει να ειμαι διατεθιμενος ντε και καλα να εχω -λεμε τωρα- ενα κακο ending? Δωσε μου τουλαχιστον την επιλογη stealth χωρις killing. Να ειμαι ειλικρινεις το combat που εδειξαν στο "Samurai- Honorable" section του βιντεο, γενικα δεν με ξετρελανε. Μου φανηκε απειρως πιο ενδιαφερον και fun το stealth. Φυσικα χωρις να το παιξεις δεν μπορεις να εχεις ουσιωδη αποψη, αλλα κουβεντα να γινεται που λεμε.
    valkyre το εχεις διαβασει καπου οτι το παιχνιδι θα εχει honored και dishonored μπαρα ή τελος ή κατι τετοιο,οπως ας πουμε για παραδειγμα το rdr 2? γιατι και 'μενα δε θα μου αρεσε και γενικως δεν μου αρεσει σε παιχνιδια κατι τετοιο.

  2. #162
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    valkyre το εχεις διαβασει καπου οτι το παιχνιδι θα εχει honored και dishonored μπαρα ή τελος ή κατι τετοιο,οπως ας πουμε για παραδειγμα το rdr 2? γιατι και 'μενα δε θα μου αρεσε και γενικως δεν μου αρεσει σε παιχνιδια κατι τετοιο.
    Οχι οχι δεν το εχω διαβασει πουθενα. Οπως λεω και μεσα στο ποστ μου ειναι καθαρη εικασια και ισως επηρεασμενο απο το συστημα του Infamous (που ειναι της ιδιας εταιρειας) οπου εκει διαλγες ξεκαθαρα αν θες να εισαι good/evil χαρακτηρας με τις αναλογες επιπτωσεις στο στορυ και γενικοτερα στο πως σε αντιμετωπιζουν οι NPCs και ο κοσμος του παιχνιδιου, αλλα ακομα και σαν gameplay μιας και ειχες αλλα abilities.

  3. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    christos-sonyboy (15-05-2020)

  4. #163
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Ενδιαφέρον στο σύνολό του πάντως! Δεν είδα και γω κάτι mindblowing οκ, αλλά αν μη τι άλλο φαίνεται πολύ καλό και δουλεμένο - και προφανώς έχουμε και τις απορίες που συζητάτε (αναφέρθηκε στο βίντεο το "play as the dishonorable ghost", why?). Αλλά πρέπει να μπεις στον κόσμο και στην ιστορία ενός παιχνιδιού για να νιώσεις φουλ τι έχει να προσφέρει, μην το ξεχνάμε και αυτό.

    Ερχόμενος από το RDR2 σκεφτόμουν καλά κάνει loot από το άλογο, κοίτα να δεις, μπράβο χαχαχα

    Και προφανώς σκεφτόμουν "γιατί δεν κάνει hunt την αλεπού;"

    Το cinema mode στο τέλος τα έσπασε!
    Last edited by tonybsg; 15-05-2020 at 13:39.


  5. #164
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    κατι ακουσα οτι οταν παιζεις ghost (Stealth) εισαι dishonorable? Αν ναι... με βλεπω να πεταω το honor στον καλαθο των αχρηστων
    Eιπαν οτι ειναι system στο παιχνιδι? Μου φανηκε οτι αναφερθηκε με αυτο τον ορο για να διαχωρισει τα 2 playstyles επειδη κουμπωνει και με το lore.
    Aν ειναι system δεν με τρελαινει, οπως δεν με τρελανε ουτε στα infamous ουτε καν στο Mass Effect.
    Βλεποντας το σε 1080p (υποτιθεται γιατι εχει τρελο compression και φαινεται) τεχνικα ειναι πολυ εντυπωσιακο, το περιβάλλον ειναι gorgeous, οι φωτισμοι εξαιρετικοι, τα physics στη βλαστηση με τον αερα δινουν ενα πολυ πολυ ομορφο αποτελεσμα. Μοναδικο ψεγαδι το animation, οχι οτι ειναι κακο ετσι? Απλα οπως και στο reveal, ετσι και εδω μου φανηκε οτι απεχει καπως απο αλλες top tier δουλειες.
    Καθαρα gameplay wise για να ειμαι ειλικρινης δεν ειδα κατι διαφορετικο απο το τυπικο open world παιχνιδι, τουλαχιστον απο αυτα που εδειξαν χθες. Open world usual stuff μου φανηκε το κομματι του exploration με ενα πολυ καθαρο HUD και χωρις waypoints/βελακια/icons που καταστρεφουν το immersion.
    Για μενα και σε οσους αρεσουν τα open world παιχνιδια δεν κλωτσαει κατι, ομως για να ειμαι ειλικρινης δεν ειδα κατι που να το διαφοροποιει απο αυτα που εχουμε συνηθισει.
    Σε σχεση με τη μαχη προτιμω ξεκαθαρα το "ghost" playstyle, πολυ πιο ενδιαφερον και φαινεται πιο καλοδουλεμενο.
    100% day one για μενα, δεν φαινεται οτι ανακαλυπτει τον τροχο αλλα αν μη τι αλλο φαινεται να εχει serviceable open world gameplay και εναν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ κοσμο, ειλικρινα παιζει να ειναι το πιο ελκυστικο open world setting που εχω δει μεχρι στιγμης (μετα το Horizon).
    Και εχω παιξει σχεδον ολα τα open world παιχνιδια.


  6. #165
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια στο demo στο 09:50 περιπου λενε ξεκαθαρα: "Ειδαμε τον Τζιν να πολεμαει σαν Σαμουραι. Ας τον δουμε τωρα να πολεμαει σαν dishonorable ghost."

    Αν ελεγε σκετο Ghost δεν θα με προβληματιζε καθως και ο τιτλος του παιχνιδιου αναφερεται στο Ghost. To dishonorable ειναι που με εβαλες στις οποιες σκεψεις με εβαλε. Η λογικη λεει οτι δεν προκειται να σου αφαιρεσουν το εκπληκτικο stealth απο το παιχνιδι. Το πολυ πολυ να σου πουν να μην κανεις kills αλλα να τους αναισθητοποιεις.

    Απλα δεν θα ειναι η πρωτη φορα που η Sucker Punch σε κλειδωνει σε ενα συγκεκριμενο τροπο playthrough, το εκανε με το Infamous. Εδω εχουμε βεβαια να κανουμε με πολυ πιο συνθετο και πολυπλοκο παιχνιδι, οποτε δεν προκειται να σου αφαιρεσουν ενα ολοκληρο στυλ απλα και μονο για να θεωρεισαι Honorable. Φανταζομαι οτι το στορυ του παιχνιδιου εχει να κανει με ενα Σαμουραι που καταληγει να γινεται Ghost.

  7. #166
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Με βλέπω για δύο playthrough, ένα σαν ghost και ένα σαν Samurai. Δεν έχω αποφασίσει με ποιο θα ξεκινήσω πρώτα βέβαια..

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  8. #167

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Με βλέπω για δύο playthrough, ένα σαν ghost και ένα σαν Samurai. Δεν έχω αποφασίσει με ποιο θα ξεκινήσω πρώτα βέβαια..

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Έτσι το κόβω κι εγώ, όπως και στο Infamous.

  9. The Following User Says Thank You to Nodens For This Useful Post:

    mihalis13 (15-05-2020)

  10. #168
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά εγώ το έκανα προπαραγγελία εξ αρχής. Να πω την αλήθεια μου άρεσε αυτό που είδα και ελπίζω να μου αρέσει και οταν το ξεκινήσω. Αλλά θα πω το εξής και μην πέσετε να με φάτε. Το infamous το άφησα στην μέση διότι δεν τρελάθηκα και την εταιρεία αυτή γενικά την φοβάμαι. Βέβαια αυτά ειναι γούστα. Ας πούμε εχθές έβαλα να παίξω το Shandow of Colossus και στο μισάωρο το έσβησα από την κονσόλα εντελώς. Δεν μου άρεσε ο χειρισμός του. Μιλάμε αηδία. Αλλά όπως είπα είναι καθαρά γούστα. Πάντως όσο αφορά το Tsushima πέρα απο την Sucker Punch που δεν εμπιστεύομαι μου θύμησε και Assassins Creed.
    Απο γραφικά δείτε το ίδιο βίντεο σε 4K που ανέβηκε μετά. Μιλάμε εχου κάνει πολύ καλή δουλειά. Και οι κινήσεις του ωραίες. Όπως και ο ήχος που είναι γα...τος. Αυτό που δεν μου αρεσε ήταν το εφέ ήχου στο βέλος που έσκαγε σαν βόμβα αντι να ακούγεται το τρύπημα που κάνει οταν εισχωρεί στην σάρκα.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by cocous; 16-05-2020 at 15:41.

  11. #169
    Advanced Member euromaster's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Athens notia
    Posts
    431
    PSN ID
    gasmas78

    Default

    Μονο εμενα μου θυμισε το στυλ του παιχνιδιου, assasin s creed?
    Ps3 fat 80gb-->500gb
    firmware - 4.60

    http://psnprofiles.com/gasmas78

  12. #170

    Default

    Quote Originally Posted by euromaster View Post
    Μονο εμενα μου θυμισε το στυλ του παιχνιδιου, assasin s creed?
    σιγουρα εχουν παρει ιδεες απο 'κει και 'μενα μου μοιαζει με ac και λιγο nioh ισως. φυσικα δε με χαλαει αυτο,ισα ισα που γουσταρω κιολας να μοιαζει ειδκα σε αυτα τα παιχνιδια που αγαπω.

  13. #171
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Παρθενογένεση δεν υφίσταται. Σημασία έχει όταν "κλεβεις" μια ιδέα, να την κάνεις καλύτερη.



    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  14. The Following User Says Thank You to Kapa For This Useful Post:

    christos-sonyboy (17-05-2020)

  15. #172
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default


  16. The Following 3 Users Say Thank You to djpar For This Useful Post:

    hakoo (18-05-2020),obione (18-05-2020),Valkyre (18-05-2020)

  17. #173
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Μαρεσε παρά πολύ...φαίνεται να είναι πολύ ποιοτικό και ξεχωριστό ..για την μάχη θα συμφωνήσω θέλω να δω πως θα είναι...είναι εντυπωσιακό το slo mo πάντως...
    Προτεινετε μου κάποιες τέτοιες αντίστοιχου σκηνικού ..Akira kourosava?

    Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  18. #174
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ξεκιναει η αναλυση του DF και λεει ο αλλος... β€œthis is ps4 not ps5...”

    Ε κατα μια εννοια αυτο τα λεει ολα... για πολλοστη φορα απο benchmark σε benchmark πανε τα exclusives της Sony... πως να σε νοιαξει μετα το οτιδηποτε; Ειναι σε αλλο επιπεδο εντελως η φαση.

    Παλι παμε για πολυ πολυ δυνατο κλεισιμο της γενιας!

  19. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Slay (18-05-2020)

  20. #175

    Default

    Σύμφωνα με δηλώσεις του Creative Director and Art Director Jason Connell στο IGN, στο παιχνίδι δεν θα υπάρχει κάποιο morality meter αντίστοιχο του karma system που υπήρχε στο Infamous: Second Son και το οποίο οδηγούσε σε good / bad path.

    Speaking to IGN after the Ghost of Tsushima State of Play, Creative Director and Art Director Jason Connell spoke with IGN about whether it considered adding any sort of morality meter to Ghost of Tsushima, given the Infamous games’ penchant for having players choose a good or bad path for their protagonists.

    “We thought about [a morality meter] because we had the karma system in [Infamous: Second Son], but we realized it was more important to us that we wanted to tell a human story of someone who is this way and has to evolve into something else, versus transform completely into something else,” Connell explained. “He doesn't flip flop back and forth, it muddied it up for us. We really wanted the story to reflect his transformation."



  21. #176
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Αψογα! Το καλυτερο νεο μεχρι στιγμης για εμενα. Δουλεμενο στορυ με ξεκαθαρο στοχο.

  22. #177
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά ακούω infamous και βγάζω σπυριά. Πραγματικά απο τα χειρότερο παιχνίδια που έπαιξα. Το παράτησα γιατί δεν μου άρεσε καθόλου. Ελπίζω να μην έχει ούτε ενα στοιχείο το Ghost απο εκείνο. Μακριά....

  23. #178
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Tο πρωτο Infamous το ειχα βρει καταπληκτικο. Το δευτερο οκ, το τριτο απλα καλο.
    .

  24. #179
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Δεν μου άρεσε κανένα. Μιλάμε πραγματικά. Αυτες οι αστραπες και οι κεραυνοί. Το ότι έμπαινε σε αγωγούς κτλ πωπω. Τέλος δεν ξαναμιλάω. Εννοείται οτι ειναι γνώμες αλλά εμένα καθόλου στα γούστα μου. Το ίδιο και το shandow of colossus. Μακρυά.
    Γενικά το Ghost δείχνει αλλιώς. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι τα συγκρίνουν με το Sekiro.
    Καμία σχέση. Το ένα είναι Soul game και προσωπικά λίγο το δοκίμασα και το άφησα. Τα souls ολα τα έχω λιώσει οπως και bloodborn και Nioh. Αυτό θα περιμένει αρκετά ειδικα αν βγει Demon souls στο ps5

  25. #180
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Γουστα ειναι αυτα παιδια. Για μενα το Infamous second son εχει το πιο διασκεδαστικο traversing που εχω παιξει σε open world. Και σαν gameplay ειναι παρα πολυ διασκεδαστικο, απο τη στιγμη που ξεκλειδωνεις το neon ability και μετα το παιχνιδι γινεται απολαυση gameplay wise.
    Το προβλημα του ειναι τα πολυ βαρετα side activities και ο αδειος/στατικος κοσμος.

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Αψογα! Το καλυτερο νεο μεχρι στιγμης για εμενα. Δουλεμενο στορυ με ξεκαθαρο στοχο.
    Ποτε δεν μου αρεσε το morality system οχι μονο στα infamous, σε κανενα παιχνιδι για να ειμαι ειλικρινης. Δεν αισθανθηκα ποτε οτι κανω επιλογες, πιο πολυ οτι μου κλειδωνει επιλογες.


  26. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Slay (20-05-2020)

Page 9 of 29 FirstFirst ... 567891011121319 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •