Page 24 of 29 FirstFirst ... 14202122232425262728 ... LastLast
Results 461 to 480 of 566

Thread: Ghost of Tsushima

  1. #461
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    To GoT βγήκε πριν ένα χρόνο. Αν τελικά βγει στο pc θα γίνει πολύ νωρίς αυτό...
    Με ότι αυτό θα σημαίνει και για τα PS5 exclusives.

  2. #462
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    To GoT βγήκε πριν ένα χρόνο. Αν τελικά βγει στο pc θα γίνει πολύ νωρίς αυτό...
    Με ότι αυτό θα σημαίνει και για τα PS5 exclusives.
    Το PS5 στο υπογράφω με χέρια και με πόδια ότι δεν φτιάχτηκε για PC ports @ day 1.

    Έχει υπερβολικά υψηλό I/O baseline, σε αντίθεση με το πιο «γήινο» baseline (2.4 GB/s) της MS. Η Sony (δια χειρός Cerny) στόχευε σε big next-gen leap & exclusive ecosystem lock-in, ενώ η MS στόχευε στο να μην αποξενώσει τον μέσο PCά. Τελείως διαφορετική φιλοσοφία.

    Τώρα το τι έγινε στην πορεία και άλλαξε στρατηγική η Sony ίσως να μην το μάθουμε ποτέ (ή μπορεί να το μάθουμε ξώφαλτσα σε καμία δίκη).

    Παιχνίδια όπως το Ratchet εγώ περιμένω να αργήσουν αρκετά να βγουν σε PC (ίσως το 2025). Με την τρέχουσα κατάσταση της αγοράς (silicon microchips) είναι κλάμα η κατάσταση για την PCMR.

    Εν μέρει και για τις κονσόλες είναι ολίγον κλάμα (αν και τώρα τελευταία σαν να αυξήθηκε κάπως το απόθεμα των PS5/XSX) και παίζει να παραταθεί η cross-gen περίοδος παραπάνω από όσο αναμενόταν αρχικά.

  3. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (22-06-2021)

  4. #463
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι έχει γίνει με την αλλαγή στρατηγικής, το θέμα είναι ότι βλέπουμε μια τελείως διαφορετική Sony από αυτή που ξέραμε.
    Αν το "only on Playatation" που ξέραμε γίνει "first on Playstation" τότε θα έχουν αλλάξει τα πάντα. Θα βγαίνει ένα PS exclusive και ο κόσμος θα σκέφτεται, οκ θα περιμένω μέχρι να ανακοινωθει για το PC.
    Ξεκάθαρη "αλλοίωση DNA".

  5. The Following 5 Users Say Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    jimspy (22-06-2021),jk_blue_tiger (23-06-2021),nikosgnr (25-06-2021),PDS (22-06-2021),psx3 (22-06-2021)

  6. #464
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Η αλλαγη στρατηγικης για εμενα ειναι κεκαθαρο αποτελεσμα του gamepass μοντελου της MS και της επιθετικης επεκτασης της μεσω του χρηματος. Η Sony, MS δεν ειναι να τις περισσευουν δυς για πειραματα, οποτε προσπαθει με καθε τροπο να ανεβασει τα εσοδα της να εκμεταλλευθει τα IP της στο μεγιστο και να μπορεσει ισως ετσι να επενδυσει πιο δυνατα στο μελλον για να αντιμετωπισει τον ανταγωνισμο. Ετσι ελπιζω τουλαχιστον εγω..δεν το κοβω το σκηνικο για απλη αρπαχτη.

  7. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (22-06-2021),PDS (22-06-2021),psx3 (22-06-2021)

  8. #465

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Η αλλαγη στρατηγικης για εμενα ειναι κεκαθαρο αποτελεσμα του gamepass μοντελου της MS και της επιθετικης επεκτασης της μεσω του χρηματος. Η Sony, MS δεν ειναι να τις περισσευουν δυς για πειραματα, οποτε προσπαθει με καθε τροπο να ανεβασει τα εσοδα της να εκμεταλλευθει τα IP της στο μεγιστο και να μπορεσει ισως ετσι να επενδυσει πιο δυνατα στο μελλον για να αντιμετωπισει τον ανταγωνισμο. Ετσι ελπιζω τουλαχιστον εγω..δεν το κοβω το σκηνικο για απλη αρπαχτη.
    Και αρπαχτη να είναι δεν είναι κακό.
    Πουλάει δεν κλέβει, και ανεβάζει τα έσοδα της και κατ επέκταση το budget για τον gaming τομέα.
    Δε βλέπω κάτι κακό σε αυτό.
    Για μένα κονσόλα και PC είναι άλλοι κόσμοι .
    Παράλληλοι, δεν συναντούνται.

    Αυτό που ενδιαφέρει εμένα (και δυστυχώς δεν γίνεται σε πλήρη βαθμό) είναι πρώτα να κοιτάει εμάς.
    Δώσε μου 60Fps στο uncharted ,το horizon κλπ στο ps5, και μετά βγάλε και στο PC.
    Σκασιλα μου.


    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 22-06-2021 at 21:13.

  9. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    panos74gr (23-06-2021)

  10. #466
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Κακο δεν ειναι φτανει να μην υπονομευει το παρον selling point του brand που ειναι exclusive εμπειριες που εκμεταλλευονται στο επακρο τις δυνατοτητες της κονσολας μιας και ειναι σχεδιασμενες για να χτυπανε μέταλλο.
    Αν μπει σε multiplatform φιλοσοφια ενα project σαφως και επηρεαζεται.
    Βεβαια οπως λεει και ο Val ο ενας εχει πυρηνικα και ο αλλος σφεντονες μεχρι στιγμής οποτε καπως πρεπει να ψαρεψει και η Sony και μαλλον βρηκε αυτον το τροπο.


  11. The Following 3 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Brazhlias (23-06-2021),PDS (22-06-2021),psx3 (22-06-2021)

  12. #467
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    κακο δεν ειναι τιποτα εφοσον ρεει το χρημα.....αυτο ειναι αλλωστε κ το μοτο του σημερα.....απλα αυτη η "αλλοίωση DNA'' οπως πολυ ευστοχα διατυπωσε ο kostasb13 ξενερωνει τον κοσμο του PS.......κ σιγουρα η σονυ το ξερει αυτο .....αλλα κλαιν μαιν .... γιατι στο ζυγι μετραει το χρημα
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  13. The Following 2 Users Say Thank You to jimspy For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (23-06-2021),PDS (22-06-2021)

  14. #468
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Και αρπαχτη να είναι δεν είναι κακό.
    Πουλάει δεν κλέβει, και ανεβάζει τα έσοδα της και κατ επέκταση το budget για τον gaming τομέα.
    Δε βλέπω κάτι κακό σε αυτό.
    Για μένα κονσόλα και PC είναι άλλοι κόσμοι .
    Παράλληλοι, δεν συναντούνται.

    Αυτό που ενδιαφέρει εμένα (και δυστυχώς δεν γίνεται σε πλήρη βαθμό) είναι πρώτα να κοιτάει εμάς.
    Δώσε μου 60Fps στο uncharted ,το horizon κλπ στο ps5, και μετά βγάλε και στο PC.
    Σκασιλα μου.
    Δεν είναι τόσο απλό.

    Ακόμα και η Nintendo είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσε να πουλήσει ένα μύριο κόπιες BoTW στο Steam και κακά τα ψέματα, να μπορεί να παιχθεί αξιοπρεπώς (όχι 720-900p 30 fps).

    Έλα όμως που αυτή η αρπαχτούλα (short-term profit) θα έκανε long-term ζημιά στο οικοσύστημα του Switch... ποιός θα ξανααγόραζε το Tegra X1 σαπάκι και να ταλαιπωρείται και με το #DriftGate;

    Η MS έχει ακριβώς το ίδιο θέμα (άσχετα αν έχει αποθεματικά να κάψει): δυσκολεύεται να πείσει τον PCMR κόσμο να σταματήσει να ψωνίζει από Steam, Uplay, Origin και να ψωνίζει αποκλειστικά από MS store. Χώρια ότι οι κονσολάδες πληρώνουν και online tax (λέγε με XBL Gold, PS+, Nintendo Online) στα buy2play online MP.

    Ο σκοπός (profit model) των κονσολών πάει ως εξής: σου βγάζω μερικά τρανταχτά 1st party system seller τυράκια στην βιτρίνα μου και μετά ελπίζω να αγοράζεις και τα 3rd party/multiplatform από εμένα (όχι από άλλα μαγαζάκια/οικοσυστήματα).

    Υπάρχει λόγος που οι κονσόλες είναι No2 στην συνολική gaming πίτα και οι PC No3 (όχι με τεράστια διαφορά, αλλά σίγουρα είναι πίσω).

    Η τωρινή κατάσταση με το mining craze ναι μεν είναι ευλογία για Sony/MS (εννοώ κάνει τρομερά ελκυστικές τις κονσόλες του 500άρικου, ακόμα και σε λαλίστατους -πρώην- PCMR members), αλλά δεν θα κρατήσει για πάντα. Εδώ υπήρχαν κάποιοι που τα λέγανε ήδη από το 2019-2020 περί επερχόμενου mining craze και κανείς δεν τους πίστευε. Η αγορά είναι αρκετά ρευστή από χρόνο σε χρόνο.

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Βεβαια οπως λεει και ο Val ο ενας εχει πυρηνικα και ο αλλος σφεντονες μεχρι στιγμής οποτε καπως πρεπει να ψαρεψει και η Sony και μαλλον βρηκε αυτον το τροπο.
    Σφεντόνες έχει και η Nintendo, αλλά επιβιώνει. Χρειάζεται διαφορετικός τρόπος σκέψης και όχι «ας πάω να αντιγράψω την στρατηγική του ανταγωνιστή -δηλαδή Game Pass μοντέλο- στο 100%» (όπως λένε μερικοί εκ του πονηρού, ελπίζοντας υποχθονίως να γίνει η Sony η νέα SEGA).

    Η MS έχει πετάξει μια μπανανόφλουδα ΝΑ με το συμπάθειο και τρίβει τα χέρια της μπας και η Sony την πατήσει (pun intended)... εδώ θα φανεί ο καλός καπετάνιος (πάντα στην φουρτούνα φαίνεται, όχι σε νηνεμία).

    Όποιος δεν έχει ζήσει την MS από εποχής DOS, δεν νομίζω ότι μπορεί να αντιληφθεί για πόσο αδίστακτη εταιρία μιλάμε. Είναι ικανοί ακόμα και λεφτά να χάσουν, αρκεί να κάνουν ζημιά σε ανταγωνιστές.

    Μην απορήσετε καθόλου αν π.χ. το νέο Elder Scrolls είναι PC/XBOX exclusive και χάσουν το PS5 profit από τα royalties. Για αυτούς είναι κέρδος να φτιάξουν όνομα στην πιάτσα ότι είναι «το σπίτι του multiplatform gamer» και να φανεί ότι το PS5 δεν έχει το σύνολο των multiplatform releases (ένα στίγμα που κουβαλάει η Nintendo εδώ και πολλά χρόνια και πλέον κοιτάνε να καλύψουν τρύπες με cloud streaming).

    Η Αμερικάνικη νοοτροπία είναι «πετάω λεφτά στο πρόβλημα μέχρι να εξαφανιστεί». Πιο brute force από αυτό δεν υπάρχει.

  15. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Valkyre (23-06-2021)

  16. #469

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Δεν είναι τόσο απλό.

    Ακόμα και η Nintendo είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσε να πουλήσει ένα μύριο κόπιες BoTW στο Steam και κακά τα ψέματα, να μπορεί να παιχθεί αξιοπρεπώς (όχι 720-900p 30 fps).

    Έλα όμως που αυτή η αρπαχτούλα (short-term profit) θα έκανε long-term ζημιά στο οικοσύστημα του Switch... ποιός θα ξανααγόραζε το Tegra X1 σαπάκι και να ταλαιπωρείται και με το #DriftGate;

    Η MS έχει ακριβώς το ίδιο θέμα (άσχετα αν έχει αποθεματικά να κάψει): δυσκολεύεται να πείσει τον PCMR κόσμο να σταματήσει να ψωνίζει από Steam, Uplay, Origin και να ψωνίζει αποκλειστικά από MS store. Χώρια ότι οι κονσολάδες πληρώνουν και online tax (λέγε με XBL Gold, PS+, Nintendo Online) στα buy2play online MP.

    Ο σκοπός (profit model) των κονσολών πάει ως εξής: σου βγάζω μερικά τρανταχτά 1st party system seller τυράκια στην βιτρίνα μου και μετά ελπίζω να αγοράζεις και τα 3rd party/multiplatform από εμένα (όχι από άλλα μαγαζάκια/οικοσυστήματα).

    Υπάρχει λόγος που οι κονσόλες είναι No2 στην συνολική gaming πίτα και οι PC No3 (όχι με τεράστια διαφορά, αλλά σίγουρα είναι πίσω).

    Η τωρινή κατάσταση με το mining craze ναι μεν είναι ευλογία για Sony/MS (εννοώ κάνει τρομερά ελκυστικές τις κονσόλες του 500άρικου, ακόμα και σε λαλίστατους -πρώην- PCMR members), αλλά δεν θα κρατήσει για πάντα. Εδώ υπήρχαν κάποιοι που τα λέγανε ήδη από το 2019-2020 περί επερχόμενου mining craze και κανείς δεν τους πίστευε. Η αγορά είναι αρκετά ρευστή από χρόνο σε χρόνο.


    Σφεντόνες έχει και η Nintendo, αλλά επιβιώνει. Χρειάζεται διαφορετικός τρόπος σκέψης και όχι «ας πάω να αντιγράψω την στρατηγική του ανταγωνιστή -δηλαδή Game Pass μοντέλο- στο 100%» (όπως λένε μερικοί εκ του πονηρού, ελπίζοντας υποχθονίως να γίνει η Sony η νέα SEGA).

    Η MS έχει πετάξει μια μπανανόφλουδα ΝΑ με το συμπάθειο και τρίβει τα χέρια της μπας και η Sony την πατήσει (pun intended)... εδώ θα φανεί ο καλός καπετάνιος (πάντα στην φουρτούνα φαίνεται, όχι σε νηνεμία).

    Όποιος δεν έχει ζήσει την MS από εποχής DOS, δεν νομίζω ότι μπορεί να αντιληφθεί για πόσο αδίστακτη εταιρία μιλάμε. Είναι ικανοί ακόμα και λεφτά να χάσουν, αρκεί να κάνουν ζημιά σε ανταγωνιστές.

    Μην απορήσετε καθόλου αν π.χ. το νέο Elder Scrolls είναι PC/XBOX exclusive και χάσουν το PS5 profit από τα royalties. Για αυτούς είναι κέρδος να φτιάξουν όνομα στην πιάτσα ότι είναι «το σπίτι του multiplatform gamer» και να φανεί ότι το PS5 δεν έχει το σύνολο των multiplatform releases (ένα στίγμα που κουβαλάει η Nintendo εδώ και πολλά χρόνια και πλέον κοιτάνε να καλύψουν τρύπες με cloud streaming).

    Η Αμερικάνικη νοοτροπία είναι «πετάω λεφτά στο πρόβλημα μέχρι να εξαφανιστεί». Πιο brute force από αυτό δεν υπάρχει.
    Brute force post πραγματικά

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  17. #470
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Brute force post πραγματικά
    Ήταν απλά ένα post εφ' όλης της ύλης. Δεν ξέρω που διαφωνείς.

    Γενικά εγώ δεν στέκομαι στους τύπους και στο ποιός δίνει συγχαρίκια σε ποιόν (smoke & mirrors IMHO), την ουσία κοιτάω και σπανίως οι εταιρίες θα πουν τα πράγματα με το όνομά τους.

  18. #471
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Όποιος δεν έχει ζήσει την MS από εποχής DOS, δεν νομίζω ότι μπορεί να αντιληφθεί για πόσο αδίστακτη εταιρία μιλάμε.
    Να πω την αληθεια γκριντζαρα στο παρελθον οταν διαβαζα απο 2-3 ατομα εδω(που ειχαν παρακολουθησει στο παρελθον την εταιρια) τετοια σχολια για την MS. Σκεφτομουν οκ...υπερβολες. Ασε που μου φαινοταν πολυ αξιολογος ο ανταγωνισμος μεχρι ενα σημειο ασχετα με το console war που υπηρχε.
    Αλλα σε αυτη τη φαση αρχιζω να ευχομαι να μην ειχε μπει ποτε στο gaming η MS. Και αναρωτιεμαι αν γινομαι και εγω υπερβολικος η ολοι αυτοι τα ελεγαν καποια στιγμη ειχαν δικιο.
    Δεν μου αρεσει καθολου το που το παει η MS, και το χειροτερο ειναι οτι επηρεαζει και την sony αυτο και το multiplatform gaming.
    .

  19. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (22-06-2021)

  20. #472
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Να πω την αληθεια γκριντζαρα στο παρελθον οταν διαβαζα απο 2-3 ατομα εδω(που ειχαν παρακολουθησει στο παρελθον την εταιρια) τετοια σχολια για την MS. Σκεφτομουν οκ...υπερβολες. Ασε που μου φαινοταν πολυ αξιολογος ο ανταγωνισμος μεχρι ενα σημειο ασχετα με το console war που υπηρχε.
    Αλλα σε αυτη τη φαση αρχιζω να ευχομαι να μην ειχε μπει ποτε στο gaming η MS. Και αναρωτιεμαι αν γινομαι και εγω υπερβολικος η ολοι αυτοι τα ελεγαν καποια στιγμη ειχαν δικιο.
    Δεν μου αρεσει καθολου το που το παει η MS, και το χειροτερο ειναι οτι επηρεαζει και την sony αυτο και το multiplatform gaming.
    Σε ένα μεγάλο ποσοστό η MS είναι κάκιστη επιρροή για το console gaming (ήδη παραπάνω ανέφερα το online paywall που δύσκολα θα το ξεφορτωθούμε εντελώς, έχει γίνει «ενδημικός» ιός πλέον).

    Οι μόνες εξαιρέσεις είναι οι online λειτουργίες (ενσωματωμένη LAN/WiFi, party chat) και τα τρανταχτά exclusives του 360 (βλ. Gears of War, που ώθησε την ND να υπερβεί τον εαυτό της με τα Uncharted).

    Γενικά η MS λάου-λάου το πάει να ενοποιήσει/ομογενοποιήσει PC & consoles από το 2001 μεθοδευμένα και με σχέδιο, αλλά κάπου νιώθω ότι το 360 τους πήγε λίγο τα σχέδια πίσω (εξού και η σωρεία exclusives που είχε το 360 και δεν έβγαιναν όλα day 1 σε PC).

  21. #473
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μπορεί να ακουγόμαστε κάποιοι ως γραφικοί, ίσως κιόλας ταγμένοι εχθροί της MS, αλλά αν πραγματικά είχατε φάει στη μάπα κι εσείς την νοοτροπία-λαίλαπα-ή-που-βγαίνω-πρώτη-ή-που-διαλύω/μεταλλάσσω-όλον-τον-κλάδο-ώστε-να-απομείνω-μοναδικός-παίκτης από τα τέλη της δεκαετίας του 80, τα ίδια θα λέγατε κι εσείς.

    Είναι από τις σπάνιες φορές που ο τρελός με το πλακάτ "MS is Evil" στους ώμους να περιφέρεται φωνάζοντας δεξιά-αριστερά στην πλατεία.......δεν είναι τρελός.

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (22-06-2021),Valkyre (23-06-2021)

  23. #474
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ρε συ θα ηθελα πολυ η MS να επεστρεφε στην 360 λογικη. Νεα ips που εσπρωχναν την κονσολα (ισως οχι τοσο οσο τα ps games, αλλα και παλι), ωραιος σε γενικες γραμμες ανταγωνισμος.
    Τωρα αν μπορουσε να τα βγαλει και σε κινητα native και να εδινε ενα πορτ στο Series στα 1200fps και 16k θα το εκανε που λεει ο λογος.
    .

  24. #475
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αυτό που λες PDS είναι κάθετα αντίθετο με τη νοοτροπία της MS, που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ.

    Απεναντίας, PDS αυτό που θέλεις είναι υγιής ανταγωνισμός.

    Ε, το δοκίμασε η MS, για ένα χρονικό διάστημα 3-4 ετών (έως 2008-9).......είδε ότι δεν βγαίνει πρώτη με διαφορά (καθώς ΜΟΝΟ τότε θεωρεί η MS τον εαυτό της νικητή σε ένα επιχειρηματικό κλάδο), οπότε είπε να το γυρίσει αλλιώς με το φουλ γκάζι (promotions, PR campaigns κλπ) προς το Kinect.
    Απέτυχε οικτρά, και μαζί με τις άκυρες εκ των άνω αποφάσεις έχασε την φόρα που είχε το Χ360.......και εν τέλει κατέληξε 2ο στις πωλήσεις πίσω από το PS3 (αν βάλουμε και το Wii στην εξίσωση, τότε κατέληξε 3ο).

    Κατόπιν με το Xbone τα έκανε όλα σκατά, backfire όσο δεν πάει.
    Backfire και με το Xbone X (δεν έκανε τον κόσμο να αλλάξει στάση απέναντι στο Xbox brand).

    Οπότε η MS έβαλε μπροστά το -γνωστό για τους πολύ παλιούς, αυτούς τους τρελούς με το πλακάτ- πλάνο "saturate and destroy" τον ανταγωνισμό με κύρια δύναμη το raw money power σε βάθος μερικών ετών.

    Αν δεν της "βγει" τότε αποσύρεται εντελώς από τον κλάδο μετά το πέρας αυτών των μερικών ετών (όπως έχει αποσυρθεί από άλλους κλάδους).

  25. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    jimspy (22-06-2021),nikosgnr (25-06-2021),PDS (22-06-2021),Valkyre (23-06-2021)

  26. #476
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    φοβαμαι ομως οτι αυτη τη φορα θα της βγει....οπως γραφτηκε κ πιο πανω η μπανανοφλουδα εχει πεσει κ η σονυ ειναι ετοιμη να την πατησει στο βωμο του κερδους ...(προσκαιρου η μακροχρονιου θα το δειξει το μελλον)....

    υγ...παρεπιπτοντως εχει ψιλοκαταστραφει το θρεντ
    Last edited by jimspy; 22-06-2021 at 22:54.
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  27. #477
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post

    Σφεντόνες έχει και η Nintendo, αλλά επιβιώνει. Χρειάζεται διαφορετικός τρόπος σκέψης και όχι «ας πάω να αντιγράψω την στρατηγική του ανταγωνιστή -δηλαδή Game Pass μοντέλο- στο 100%» (όπως λένε μερικοί εκ του πονηρού, ελπίζοντας υποχθονίως να γίνει η Sony η νέα SEGA).
    Δεν ξερω αν η αναλογια ειναι η πιο ακριβης. Η Nintendo εχει το πλεονεκτημα να απευθυνεται σε διαφορετικο κοινο η ακομα και το ιδιο κοινο να εχει πολυ διαφορετικες απαιτησεις/προσδοκιες απο αυτην.


  28. #478
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Δεν ξερω αν η αναλογια ειναι η πιο ακριβης. Η Nintendo εχει το πλεονεκτημα να απευθυνεται σε διαφορετικο κοινο η ακομα και το ιδιο κοινο να εχει πολυ διαφορετικες απαιτησεις/προσδοκιες απο αυτην.
    Δεν εννοώ ότι πρέπει και η Sony να το γυρίσει σε low-wattage κονσόλες (Wii/Blue Ocean), ούτε να ρίξει τα production values (τουλάχιστον σε τίτλους-κράχτες)... θα φανεί στο μέλλον τι και πως. Προς το παρόν δίνω μια μικρή πίστωση χρόνου στους καπετάνιους να αποδείξουν ότι ξέρουν να κουμαντάρουν καλά το καράβι στην επερχόμενη καταιγίδα. Έχει περάσει και χειρότερα η Sony (εποχές Jack Tretton/PS3).

    Πάντως ναι, για τα φράγκα λίγο-πολύ συμφωνούμε όλοι ότι δεν τα έχει, χώρια ότι θα πρέπει να βασιστεί στην υποδομή του Azure (σαν να λέμε η Forthnet που νοικιάζει τον χαλκό του ΟΤΕ να ανταγωνιστεί τον ΟΤΕ -> απλά δεν γίνεται).

    Μερικές κινήσεις εδώ κι εκεί κάνει. Κάποιοι (κυρίως όσοι ζήσανε την Sony επί PS4 εποχής) θεωρούν π.χ. το PS+ Collection (μικρή) απάντηση στο Game Pass. Άλλοι (όπως π.χ. εγώ και ο PDS που ζήσαμε εποχές PS3) το θεωρούμε αναβίωση της PS+ IGC.

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Backfire και με το Xbone X (δεν έκανε τον κόσμο να αλλάξει στάση απέναντι στο Xbox brand).
    Μην τα λες έτσι αυτά, ακόμα θυμάμαι μερικούς σπεκολάγνους που πίστευαν αφελέστατα ότι θα γύριζε το XB1 καράβι (α λα PS3) με XB1X 6TF raw power & 4K native στο RDR2.

    Όσοι ζήσαμε εποχές PS3 ξέραμε ότι μόνο με τρανταχτά exclusives θα γύριζε το καράβι. Αλλά εμείς είμαστε βρωμεροί πληβείοι κονσολάδες στα μάτια κάποιων, οπότε η γνώμη/εμπειρία μας δεν μετράει.

    Περιμένω με αγωνία να δω πως θα αλλάξει το narrative αν τελικά βγάλει κάτι τρανταχτό η The Initiative (που έχει μπολιαστεί με πρώην Sony AAA devs όλως τυχαίως)...

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Οπότε η MS έβαλε μπροστά το -γνωστό για τους πολύ παλιούς, αυτούς τους τρελούς με το πλακάτ- πλάνο "saturate and destroy" τον ανταγωνισμό με κύρια δύναμη το raw money power σε βάθος μερικών ετών.

    Αν δεν της "βγει" τότε αποσύρεται εντελώς από τον κλάδο μετά το πέρας αυτών των μερικών ετών (όπως έχει αποσυρθεί από άλλους κλάδους).
    Μην ξεχνάμε την πάλαι ποτέ Nokia και τι αποκαΐδια άφησε πίσω της το αποτυχημένο σχέδιο κυριαρχίας της MS στα κινητά (δια χειρός Ballmer)...

    Εντωμεταξύ βλέπω και κάτι (άκυρες IMHO) συγκρίσεις τώρα τελευταία ότι είναι αναγκαίο κακό να πάμε σε digital-only consoles και αργότερα cloud-only gaming μέσω streaming. Ναι-ναι, ξεκίνησαν να χτίζουν κλίμα οι «δημοσιογράφοι» (γνωστά δεκανίκια του συστήματος, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων).

    Το συγκρίνουν με την μετάβαση από cartridges (16-bit era) σε οπτικούς δίσκους (PSX, Saturn) όπου εκεί χάσαμε ένα σημαντικότατο πλεονέκτημα (instant loading times/seeking).

    Ξεχνάνε βέβαια ότι αυτό ήταν αναγκαίο κακό (προσωρινό κιόλας, αφού πλέον με το SSD baseline είναι σαν να γυρίσαμε στα παλιά κατά μια έννοια) για να μεγαλώσει η βιομηχανία και παράλληλα χωρίς να θιχτεί το concept της ιδιοκτησίας.

    Με την μετάβαση σε digital/cloud είναι κυριολεκτικά δρόμος χωρίς επιστροφή. Πάπαλα η ιδιοκτησία (εκτός κι αν οι Sony/MS δεχτούν blockchain/tokenization λύσεις για το ψηφιακό gaming, αλλά το θεωρώ χλωμό).

    Μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι πλέον πολύς κόσμος δεν δίνει δεκάρα τσακιστή για την ιδιοκτησία και ευχαρίστως θα πλήρωνε ακόμα και για τον αέρα που αναπνέει. Κάποιοι ίσως το βλέπουν ακόμα και ιδεοληπτικά (ιδιοκτησία = κακό/καπιταλιστικό concept -> ξου κακά).

    Όσο περνάει από το χέρι μου θα το πολεμήσω αυτό το πράγμα, αλλά στο τέλος θα μιλήσει η πλειοψηφία που τα θέλει όλα εύκολα & άνετα με ένα κουμπάκι.

  29. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    nikosgnr (25-06-2021),Valkyre (23-06-2021)

  30. #479
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι η Microsoft την έχει στήσει στην Sony, ούτε ότι είδε η Sony το Game Pass και την εξανάγκασε η Microsoft να βγάλει παιχνίδια της στο PC.

    Ακούμε εδώ και πάνω από 10 χρόνια ότι το μέλλον "δεν έχει κονσόλες", θα παίζουμε "απευθείας στις τηλεοράσεις" μας, ότι "θα είναι όλα υπηρεσίες" κτλ κτλ.



    Όλοι το ξέρουν αυτό εκτός από τους πελάτες. Η Sony το ξέρει, η Microsoft, η Google, η Apple, η Amazon. Σε λίγο κλείνει 10 χρόνια που εξαγόρασε η Sony τη Gaikai και ο κόσμος ξαφνικά σοκαρίστηκε που βγαίνουν τα exclusives σε PC. Αν το Gaikai δεν ήταν εξαγορά για platform agnostic μέλλον τι ήταν; Για να έχει το PS Now σε 5 χώρες;

    Δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο το ότι άρχισαν να βγαίνουν τα παιχνίδια της στο PC. Πόσα χρόνια ακούγαμε ότι δεν είναι βιώσιμο το μοντέλο του ΑΑΑ single player; Ότι το ρίσκο και τα budget είναι τεράστια πλέον; Η λύση; MTX και GaaS. Η ομάδα μένει πολλά χρόνια στον ίδιο τίτλο, μειώνεται το ρίσκο και αυξάνονται τα κέρδη post-launch. Βολικό και κερδοφόρο.


    Η Sony τόσα χρόνια έχει το budget στο θεό, δεν έχει GaaS παιχνίδια και έχει βασιστεί σε single player games. Τα οποία τα αγοράζεις, τα παίζεις και πάπαλα. Ούτε έξτρα εισόδημα για την ίδια και πολλές φορές πάνε για πώληση αφού τα παίξεις. Λογικό και επόμενο λοιπόν, αφού αυτό ζητάει το κοινό της, να υπάρχει και ένα αντάλλαγμα. Θες AAA games χωρίς GaaS με production values στο θεό; 80€ + PC και βλέπουμε.

    IMO η βιομηχανία θα αλλάξει πολύ στα επόμενα χρόνια. Γι αυτό προσωπικά είμαι λίγο "βλέποντας και κάνοντας". Δεν έχει νόημα να κράξεις την Microsoft για τις εξαγορές όπως δεν έχει νόημα να κράξεις την Sony που βγάζει games σε PC. Όλοι προς τα εκεί θα το πάνε, αυτό γίνεται πολλά χρόνια τώρα.. απλά η Microsoft είδε ότι δεν μπορούσε να κερδίσει την Sony στο παιχνίδι της και είπε να αλλάξει το ταμπλό.

    Δεν έφτιαξε studio, αγόρασε 15 μέσα σε 3 χρόνια και πάει να κάνει pivot με τεράστια ταχύτητα (κάτι που δεν μπορεί να κάνει η Sony apparently) στο σημείο που θα φτάσει η βιομηχανία.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  31. #480
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Ακούμε εδώ και πάνω από 10 χρόνια ότι το μέλλον "δεν έχει κονσόλες", θα παίζουμε "απευθείας στις τηλεοράσεις" μας, ότι "θα είναι όλα υπηρεσίες" κτλ κτλ.

    Όλοι το ξέρουν αυτό εκτός από τους πελάτες. Η Sony το ξέρει, η Microsoft, η Google, η Apple, η Amazon. Σε λίγο κλείνει 10 χρόνια που εξαγόρασε η Sony τη Gaikai και ο κόσμος ξαφνικά σοκαρίστηκε που βγαίνουν τα exclusives σε PC. Αν το Gaikai δεν ήταν εξαγορά για platform agnostic μέλλον τι ήταν; Για να έχει το PS Now σε 5 χώρες;
    Η εξαγορά του Gaikai ήταν πεταμένα λεφτά αν σκεφτείς ότι τελικά κατέληξαν στο... Azure. Πάντως ναι, είχε το χρονικό προβάδισμα στο cloud streaming η Sony αν εννοείς αυτό, απλά δεν το προμόταραν μετά μανίας σαν ντελάλης στην λαϊκή (σόρρυ, αλλά κάπως έτσι το νιώθω).

    Θυμάμαι λέγανε (για να χρυσώσουν το χάπι στους μετόχους?) ότι από το Gaikai απέκτησαν τεχνογνωσία για το PS4 Remote Play, αλλά δεν το πιστεύω. Υπήρχε ήδη τεχνογνωσία εντός της Sony από εποχές PS3/PSP για streaming.

    Κάποτε υπήρχε και μια OnLive στα 2000s. Όσοι γνωρίζουμε την πορεία της τεχνολογικής προόδου, ξέρουμε ότι σχεδόν πάντα οι πρώιμες τεχνολογικές προσπάθειες αποτυγχάνουν (για αυτό και οι επομένοι περιμένουν να ωριμάσει η τεχνολογία σαν ώριμο φρούτο που πέφτει από το δέντρο).

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο το ότι άρχισαν να βγαίνουν τα παιχνίδια της στο PC. Πόσα χρόνια ακούγαμε ότι δεν είναι βιώσιμο το μοντέλο του ΑΑΑ single player; Ότι το ρίσκο και τα budget είναι τεράστια πλέον; Η λύση; MTX και GaaS. Η ομάδα μένει πολλά χρόνια στον ίδιο τίτλο, μειώνεται το ρίσκο και αυξάνονται τα κέρδη post-launch. Βολικό και κερδοφόρο.
    Η Sony μάλλον θα εστιάσει στοχευμένα σε κάποια exclusive MP GaaS, για να καλύψει την χασούρα από τα χαμένα royalties (βλ. εξαγορά Bethesda). Δεν το έχουν πει επίσημα, αλλά πάνω-κάτω αυτό συμπεραίνω από τις κινήσεις τους. Projects τύπου TLOU3/Uncharted 5 (AAA SP) θα αργήσουν πολύ πιστεύω (όχι πριν το 2023) αν μιλάμε για full-blown next-gen games (όχι cross-gen, ούτε VR όπως ακούγεται). Στο ενδιάμεσο κάτι πρέπει να βγει για να είναι engaged ο κόσμος στο οικοσύστημα.

    Καλό θα ήταν βέβαια να ακούσουν και τον κόσμο που τους ακολουθεί επί τόσες γενιές τι ακριβώς θέλουν να δουν στο MP πεδίο, για να μην δούμε κι άλλα... Godfall και Predator. Σε αντίθεση με άλλους που κριτικάρουν τα πάντα περί Sony αλλά δεν αγοράζουν PS consoles, εγώ μόνο "concerned" δεν είμαι. Όντως περιμένω να δω συγκεκριμένα πράγματα και να ανυπομονώ να ανοίγω την κονσόλα όπως κάποτε.

    Ρίχνουν που ρίχνουν χρήμα, τουλάχιστον να πάει σε συνταγές που έχουν πιο εγγυημένη επιτυχία (αφού υπάρχει κοινό που διψάει για παλιά IPs). Αν ρίχνεις λεφτά σε MP που αποτυγχάνουν, τότε εκνευρίζεις και τις 2 κατηγορίες: και τους SP-only gamers (που δεν θέλουν MP) και τους MP gamers (που ψάχνουν κάτι διαφορετικό σε MP και δεν το βρίσκουν).

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Η Sony τόσα χρόνια έχει το budget στο θεό, δεν έχει GaaS παιχνίδια και έχει βασιστεί σε single player games. Τα οποία τα αγοράζεις, τα παίζεις και πάπαλα. Ούτε έξτρα εισόδημα για την ίδια και πολλές φορές πάνε για πώληση αφού τα παίξεις. Λογικό και επόμενο λοιπόν, αφού αυτό ζητάει το κοινό της, να υπάρχει και ένα αντάλλαγμα. Θες AAA games χωρίς GaaS με production values στο θεό; 80€ + PC και βλέπουμε.
    Και 80άρια και PC ports μου κάθονται κάπως βαριά. Τα DLC/MTX δεν νομίζω να εκλείψουν εντελώς, ακόμα κι αν πάνε €100 τα παιχνίδια. Είναι να μην γλυκαθεί η γριά στα σύκα...

    Ο κύριος λόγος που μειώθηκαν τα story DLC expansions στην γενιά του PS4 (συγκριτικά με αυτή του PS3) είναι ότι μεγάλωσαν αρκετά τα παιχνίδια σε διάρκεια/content και πλέον λιγότερος κόσμος τα τερματίζει.

    Σύγκρινε π.χ. TLOU1 + Left Behind vs TLOU2. Και μάλιστα αυτά είναι γραμμικά, γιατί υπάρχουν και τα open world/sandbox με ακόμα μεγαλύτερη διάρκεια/content.

    Εξαιρέσεις τύπου Ubi/AC με 2 season passes είναι λίγες. Εκεί όντως είναι GaaS, όπως GaaS είναι και το F2P Genshin Impact (φαντάζομαι ούτε εσύ θες όλα τα SP να γίνουν Gacha simulators με τίγκα grind?).

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    IMO η βιομηχανία θα αλλάξει πολύ στα επόμενα χρόνια. Γι αυτό προσωπικά είμαι λίγο "βλέποντας και κάνοντας". Δεν έχει νόημα να κράξεις την Microsoft για τις εξαγορές όπως δεν έχει νόημα να κράξεις την Sony που βγάζει games σε PC. Όλοι προς τα εκεί θα το πάνε, αυτό γίνεται πολλά χρόνια τώρα.. απλά η Microsoft είδε ότι δεν μπορούσε να κερδίσει την Sony στο παιχνίδι της και είπε να αλλάξει το ταμπλό.

    Δεν έφτιαξε studio, αγόρασε 15 μέσα σε 3 χρόνια και πάει να κάνει pivot με τεράστια ταχύτητα (κάτι που δεν μπορεί να κάνει η Sony apparently) στο σημείο που θα φτάσει η βιομηχανία.
    Όντως θα αλλάξει, αφού είναι αδύνατο στο παρόν σύμπαν να παραμείνει κάτι εντελώς στατικό. Το θέμα είναι να δούμε αν θα ωφελήσει το σύνολο.

    Ως σύνολο δεν εννοώ να ικανοποιήσει μόνο τα πιτσιρίκια που μεγάλωσαν με ένα tablet στο χέρι και δεν ξέρουν τι πάει να πει φυσικό μέσο... ναι ΟΚ, φέρτε και πιτσιρίκια (αφού θα είναι οι αυριανοί ενήλικες/καταναλωτές), αλλά μην ξενερώνετε κι εμάς τους παλιούς. Όχι άλλο «αντικαθιστούμε τους παλιούς πελάτες με νέους».

    Μπορούν να έχουν και τις 2 κατηγορίες ικανοποιημένες με σωστή στρατηγική.

    Περί τιμών, το μεγαλύτερο «πρόβλημα» της Sony είναι ότι καλώς ή κακώς ο κόσμος συνήθισε σε μια συγκεκριμένη τιμολογιακή πολιτική εποχές PS3/4 (εννοώ πέφτανε οι τιμές στα παιχνίδια) και τώρα με το PS5 έχεις μια υποψία μεν ότι την γυρίσανε την μπιφτέκα, αλλά δεν είναι τίποτα 100% σίγουρο ακόμα.

    Φαντάσου το ως εξής:

    Η Apple που έχει μάθει να πουλάει κινητά του 1000άρικου, ξαφνικά να το γυρίσει σε τιμολογιακή πολιτική τύπου Samsung/Xiaomi (γρήγορες πτώσεις τιμών), να συνηθίσει ο κόσμος που ακολουθεί Apple αυτήν την νέα πολιτική και ξαφνικά μια μέρα να βγει ένα νέο iPhone που ξαναγυρνάει στην παλιά πολιτική.

    Ε είναι λίγο μπέρδεμα, δεν είναι; Apple/Nintendo είναι σταθερές/ακλόνητες σε αυτό το κομμάτι.

    Παλιά ήταν και η Rockstar (θυμάμαι είχε βγει το GTAV remaster και δεν έπεφτε κάτω από €50 με τίποτα).

    Και τσουπ μια μέρα, με το που απέκτησε GaaS κατεύθυνση το GTA online, είδαμε το παιχνίδι να κατρακυλάει μέχρι και τα €20. Επίσημα δεν είπαν κάτι, αλλά έκανε μπαμ η αλλαγή κατεύθυνσης.

  32. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    nikosgnr (25-06-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •