Results 1 to 14 of 14

Thread: Yakuza 1 Extreme (Remake)

  1. #1
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default Yakuza 1 Extreme (Remake)





    .

  2. #2
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Καλη ευκαιρια για καποιους οπως εγω που θα ηθελαν απο καπου να ξεκινησουν και εχουν χασει τη μπαλα με τα τοσα sequels


  3. #3
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. #4
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Καμία αγάπη για την γιακουζια;
    Λοιπόν...το έβαλα για κάτι χαλαρό εν αναμονής διαφόρων και έχω τρελαθεί!φοβερό το στορυ που δεν το περίμενα μιας και το είχα στο μυαλό μου σαν ένα αναλαφρο gta στην Ιαπωνία και με έχει ξεφτυλλισει το παιχνίδι...διασκεδαστικοτατο gameplay με αρκετό βάθος ξεκαρδιστικά mini games και φυσικά όλη η τρέλα της άπω Ανατολής...χθες το έβαλα να προχωρήσω λίγο το στορυ και βρέθηκα να κάνω διάφορα sidequests και να βαράω με το ρόπαλο του μπέιζμπολ σε έναν χώρο που σαν να ριχνεις σουτακια σε μπασκέτα (αλήθεια υπάρχει Ιαπωνία κάτι τέτοιο;γουστάρω)..πιστεύω ότι το στορυ θα εξελιχθεί πάρα πολύ μιας και έχει δείξει ήδη τα δόντια του..έτσι ψήνομαι και για το 0 και για το 2...έχω διαβάσει ότι το 0 είναι απτά καλύτερα...

    Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  5. The Following 2 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    mania (13-11-2018),NoobShyBot (15-11-2018)

  6. #5
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Καμία αγάπη για την γιακουζια;
    Λοιπόν...το έβαλα για κάτι χαλαρό εν αναμονής διαφόρων και έχω τρελαθεί!φοβερό το στορυ που δεν το περίμενα μιας και το είχα στο μυαλό μου σαν ένα αναλαφρο gta στην Ιαπωνία και με έχει ξεφτυλλισει το παιχνίδι...διασκεδαστικοτατο gameplay με αρκετό βάθος ξεκαρδιστικά mini games και φυσικά όλη η τρέλα της άπω Ανατολής...χθες το έβαλα να προχωρήσω λίγο το στορυ και βρέθηκα να κάνω διάφορα sidequests και να βαράω με το ρόπαλο του μπέιζμπολ σε έναν χώρο που σαν να ριχνεις σουτακια σε μπασκέτα (αλήθεια υπάρχει Ιαπωνία κάτι τέτοιο;γουστάρω)..πιστεύω ότι το στορυ θα εξελιχθεί πάρα πολύ μιας και έχει δείξει ήδη τα δόντια του..έτσι ψήνομαι και για το 0 και για το 2...έχω διαβάσει ότι το 0 είναι απτά καλύτερα...

    Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Για κάποιο λόγο δεν έχω τερματίσει κανένα Γιάκουζα. Πάντα τα άρχιζα και τα παράταγα στη μέση. Αλλά ξέρω άτομα που είναι πορωμένα και πραγματικά το στόρυ είναι εξαιρετικό και ο τρόπος που έχει εξελιχθεί όλα αυτά τα χρόνια το σύμπαν του παιχνιδιού. Aυτό θέλω να το τερματίσω επιτέλους μπας και πάρω μπρος και παίξω και τα υπόλοιπα παιχνίδια σιγά σιγά.

    Και ναι, Τόκυο έχει σε αρκετά μέρη τέτοια "γηπεδάκια" για να βαράς με το ρόπαλο

  7. The Following User Says Thank You to muku For This Useful Post:

    chronohill (15-11-2018)

  8. #6
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Για κάποιο λόγο δεν έχω τερματίσει κανένα Γιάκουζα. Πάντα τα άρχιζα και τα παράταγα στη μέση. Αλλά ξέρω άτομα που είναι πορωμένα και πραγματικά το στόρυ είναι εξαιρετικό και ο τρόπος που έχει εξελιχθεί όλα αυτά τα χρόνια το σύμπαν του παιχνιδιού. Aυτό θέλω να το τερματίσω επιτέλους μπας και πάρω μπρος και παίξω και τα υπόλοιπα παιχνίδια σιγά σιγά.

    Και ναι, Τόκυο έχει σε αρκετά μέρη τέτοια "γηπεδάκια" για να βαράς με το ρόπαλο
    Ναι αυτό που με έχει εκπλήξει είναι η ιστορία..πολύ ενδιαφέρουσα μοναδικοί χαρακτήρες καλά και ο kyriu φοβερός!ενώ είναι έτσι βαρύς έχουν βάλει αυτήν την ανεμελιά και την καφριλα τους που έχω ξεκαρδιστει πολλές φορές...ειδικά τα sides αλλού ξεκινάνε και πάνε αλλού γιαλλου!θέλω πάρα πολύ να το ξεζουμισω αλλά δεν προλαβαίνω...έχω κάνει τα μισά sides αλλά προχωράω τώρα το main...ξεκλειδώσαν και άλλα mini games πραγματικά πόσα έχει?πολυ θαθελα να βρεθώ σε ένα πραγματικό batting !το είχα κάνει μόνος μου αφού μαζευόμασταν με φίλους στο γήπεδο και ρίχναμε με ρόπαλο είχα πάρει και γάντι!
    πολύ πολύ απολαυστικό...πάμε για σίγουρη αγορά το 0 και βλέπουμε...
    Άσε που βλέπω τα φαγητά τους και μου τρέχουν τα σάλια!!!!
    Να το συνεχίσεις muku!

    Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  9. #7
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Δηλώνο και έγω ενας απο αυτους που τα αγνοούσα τα Yakuza αλλα πλεον εχοντας παιξει το Zero και τωρα στην αρχη του Kiwami ειναι games που πραγματικα ευχαριστιεμαι...εχει απ΄όλα.
    Επισης επιτελους Bownling στο PS4, στο PS3 θυμαμαι ειχε ενα bowling της πλακας που είχε πολύ πλάκα! στο ps4 δεν εχει βγει τπτ... ναναι καλα λοιπον το Yakuza

  10. The Following User Says Thank You to FurionMike For This Useful Post:

    chronohill (15-11-2018)

  11. #8
    Member NoobShyBot's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    PSN ID
    NoobShyBot
    Name
    Αντώνης

    Default

    Έχω τελειώσει τα 0 & Kiwami ως τώρα.Το 0 είναι ανώτερο σε όλα,αλλά αργεί να πάρει μπρος γιατί έχει πολύ μεγαλύτερη και βαρύτερη ιστορία.
    Όταν τελειώσω Odyssey & RDR2 ξεκινάω το Kiwami 2.
    Carpe Diem
    Sic Parvis Magna
    Live By The Creed


  12. #9
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Συνεχιζω σε καλους ρυθμους και δεν με βλεπω να το αφηνω στη μεση αυτο. Για οσους εχουν παιξει, η φαση με τον Majima που σκαει συνεχεια απο το πουθενα για ξυλο πως κυλαει? Εχω παρει το 2ο sms που λεει οτι ειναι κρυμμενος σε plain sight αλλα δεν τον βρισκω με τιποτα. Απο τοτε εχω περασει και ενα chapter. Μπορω να τον βρω αργοτερα η τα encounters ειναι ανα chapter?

  13. #10
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Από ό,τι βλέπω σε διάφορους οδηγούς δεν είναι ανά chapter. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα ελαφρώς ό,τι θυμάμαι από παλιά... δες καλύτερα τι έχει να πει το almighty internet για το θέμα από κάνα δυο πολύ πρόχειρα links που βρήκα:



    To plain sight πρέπει να είναι κάποιος μεγάλος πορτοκαλί κώνος στον δρόμο, απλά δες αν κουνιέται κάποιος και λογικά είναι από κάτω.

  14. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    muku (20-11-2018)

  15. #11
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Καλα μεσα σε κωνο πηγε και χωθηκε? Παω τωρα σπιτι να τον ψαξω. Θενξ για τα links!

  16. #12
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Ναι αυτό που σου λέει ο νεκ ειναι στον κώνο έξω απτο happy burger.αν τον βρεις θα στην πέφτει σε διάφορα σημεία...έχω ρίξει πολύ γέλιο με τον majima τον έχω αγαπήσει!
    Εγώ ρε σεις δεν μπορώ να βρω αυτήν που μου λέει στοπρωτο μέιλ μέσα στο smile...θα ξαναπάω μπας και ξεκλειδώσει...
    Το παιχνίδι είναι απολαυστικοτατο!τι γέλιο έχω ρίξει με τα sides!
    Το στορυ έχει πάρει φωτιά πάντως!πάνε οι ανατροπές σε άλλα χέρια!

    Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  17. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    muku (20-11-2018)

  18. #13
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Ανοίγω τώρα το ps4 και πάω να βρω τον κώνο! Το story εννοείται ότι είναι το πιο δυνατό χαρτί του παιχνιδιού. Και της σειράς ολόκληρης φυσικά.

    Στο TGS είχαν προμοτάρει πολύ και ένα καινούριο παιχνίδι που βασίζεται στη μηχανή γραφικών των Yakuza. Judge Eyes. Και αυτό λογικά θα έχει τρομερό στόρυ όποτε έχε το υπ'όψη. (Άραγε έχουμε thread γι αυτό?)

  19. The Following User Says Thank You to muku For This Useful Post:

    chronohill (20-11-2018)

  20. #14
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Πριν τις 80+ ωρες που εγραψε το κοντερ για να τελειωσω με το Tales Of Arise του οποιου το Review μπορειτε να διαβασετε εδω http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...Tales-Of-Arise ειχα ηδη ολοκληρωσει κ το Yakuza Kiwami.

    Απο τοτε που επαιξα το Yakuza 3 στο PS3 εγινε η αρχη για να κολλησω με την σειρα κ να ακολουθησω καθε entry που εχει βγαλει μεχρι τωρα.
    Αυτη η σειρα εχει κατι που δεν μπορω να το εξηγησω. Ενω δεν σπαει το καλουπι με καθε νεο entry θα αγαπησεις τους χαρακτηρες του, θα νοιαστεις για την δραματικη κυριως ιστορια αλλα κ θα κυνηγυσεις τα παλαβα sidequests ωστε να σου προσφερει απειρο γελιο με τις cult φασεις που θα δεις.

    Οπως προειπα επειδη ξεκινησα απο το Yakuza 3 κ εχω δει την ιστορια μονο μεσω του Reminesence στο μενου του Yakuza 3 οσο να ναι ηθελα να παιξω κ τα προηγουμενα της σειρας αλλα ειναι δυσκολο να πας απο την HD εποχη πισω στο PS2 ειδικοτερα τοτε που η διαφορα ηταν αλλο πραμα.
    Ευτυχως για μενα η SEGA αποφασισε να βγαλει τα δυο πρωτα μερη της σειρας πανω στην μηχανη που βασιστηκε το Yakuza Zero μιας κ η σειρα ειχε την επετειο της για τα δεκα χρονια.


    Ξεκιναω με λιγα λογια για την ιστορια

    Σε κλασσικο ρυθμο Yakuza το game ξεκιναει πολυ δυνατα απο την πρωτη σκηνη.
    Ο πρωταγωνιστης της σειρας Kazuma Kiryu πιανεται επ αυτοφορω πανω απο το πτωμα του αφεντικου του Sohei Dojima.
    Επειτα απο 10 χρονια στη φυλακη ο Kiryu θα αποφυλακιστει κ θα γινει μαρτυρας μεγαλων αλλαγων τοσο στις σχεσεις μεταξυ των οικογενειων οσο κ των προσωπικων του φιλων.
    Το Yakuza Kiwami επικεντρωνεται κυριως στην σχεση του Kazuma Kiryu και του αδερφικου του φιλου Akira Nishikiyama που ειχαμε γνωρισει κ στο Yakuza Zero. Παραδοσιακα η σειρα Yakuza ειναι γνωστη για την δυνατη ιστορια τους αλλα κ του πολυ δυνατο του cast κ εδω ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας μεταφερω οτι κραταει τα υψηλα στανταρ της. Ειναι παρα πολυ εντυπωσιακη η δουλεια που εχει γινει στην 1 προς 1 μεταφορα της ιστοριας ακομα κ στις σκηνες σε σχεση με την πρωτοτυπη εκδοση του PS2.

    Περι Γραφικων κ Τεχνικου τομεα

    Αρχικα να αναφερω πως το game παιχτηκε σε PS5 καθως το Backwards Compability προσφερει κλειδωμενα 60FPS οποτε ηθελα να εχω την καλυτερη δυνατη εμπερια. Δυστυχως ομως με εξεπληξε δυσαρεστα καθως σε δυο διαφορετικες στιγμες "μου την εκανε".
    Ως γνωστον για να κανεις save πας σε τηλεφωνικο θαλαμο ή στο hideout. Δυστυχως σε μια προσπαθεια για save το game crasharε ολοκληρωτικα κ ετσι εχασα σχεδον δυο ωρες gameplay...Μαζευω τα κομματια μου παιρνω ανασες ξαναξεκιναω απο το τελευταιο save κ αφου κανω skip οτι μπορω φτανω στο σημειο που ημουν...
    Θα μου πεις συμβαινουν αυτα ελα ομως που ξανασυνεβει... Μετα απο καθε chapter το game σου δινει την επιλογη να κανεις save κ guess what??? ξανακρασαρε!!! Δυστυχως οσο κ να εψαξα δεν βρηκα κατι αναλογο online κ απο την μια λογικο μιας κ ποιος να παιζει Yakuza Kiwami στο PS5. Προσωπικα το κομματι μου το εκανα μιας κ εστειλα κ τις δυο φορες αναφορα στη Sony αλλα ποσταρα κ σε ενα site που ειδικευεται στο κομματι του backwards compability του PS5. H λυση ευτυχως βρεθηκε μεσα απο το μενου του Yakuza Kiwami καθως σου δινει την δυνατοτητα να κανεις save ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ μεσω αυτης της επιλογης κ οποτε εκανα save με αυτο τον τροπο δεν αντιμετωπισα κανενα θεμα.
    Τα γραφικα για οποιον εχει παιξει την σειρα παραμενουν ως εχουν κ στα προηγουμενα της σειρας οπως κ στο κομματι του animation.
    Φυσικα σε σχεση με τα original στο Playstation 2 ειναι μερα με την νυχτα αλλα αν καποιος περιμενει να δει κατι το διαφορετικο ισως να απογοητευτει καθως η σειρα παραμενει πανω κατω τα ιδια εδω κ καποια entries. Το καλο σε ολο αυτο ειναι οτι παραμενει σε υψηλο επιπεδο το κομματι της σκηνοθεσιας καθως πολλες φορες ειναι λες κ παρακολουθεις κανονικη ταινια.
    Το μονο κακο ειναι πως τα cutscenes ειναι στα 30FPS τα οποια για καποιο λογο εχουν αρκετα framedrops κατα την διαρκεια τους.
    Δεν ξερω αν κ αυτο ειναι θεμα του backwards compability κ στρωσουν σε μελλοντικο update.

    Οσον αφορα το κομματι του Ηχου

    Οπως κ στα προηγουμενα της σειρας ετσι κ εδω το Yakuza Kiwami προσφερει ατμοσφαρικη μουσικη κυριως κ Ροκ επιλογες σε στιγμες δρασεις.
    Overall ειναι αρκετα solid ως soundtrack δεν μπορω να πω ομως οτι ειναι κ κατι που θα σου μεινει αξεχαστο.
    Τα Voice Overs εχουν γραφτει απο το μηδεν κ κρατανε τα πολυ ηψηλα στανταρ των προηγουμενων ερμηνειων.




    Παμε κ στα του Gameplay

    Πιστο στην κλασσικη συνταγη το Yakuza Kiwami παραμενει ενα action adventure brawler κ με στοιχεια RPG.
    Για τις μαχες εχει μεταφερει το εξαιρετικο συστημα με τα 4 Fighting Styles απο το Yakuza Zero κ στο Yakuza Kiwami με την διαφορα οτι 3 απο τις 4 αυτα τα Fighting Styles (Rush,Brawler, Beast) μπορουμε να τα αναβαθμισουμε με τον παραδοσιακο τροπο δηλαδη με XP (Experience Points).

    Το Signature Fighting Style του Kiryu Dragon Of Dojima αναβαθμιζετε μεσω ενος νεου μηχανισμου που προσφερει το παιχνιδι κ ακουει στο ονομα "Majima Everywhere".
    O Majima αν κ μεγαλος ανταγωνιστης του Κiryu θελει να τον επαναφερει στο παλιο του εαυτο μιας κ τα 10 χρονια φυλακη τον εχουν κανει λιγακι μαλθακο κ εχει χασει την φλογα του Δρακου της Ντοτζιμα. Προκειμενου να ξαναδυναμωσει ο Kiryu ο Majima θα κυκλοφορει σε ολο το Kamurocho κ θα τον προκαλει σε μαχες μεχρι να θυμηθει τον παλιο καλο του εαυτο.
    Αυτο ειναι ισως κ το ωραιοτερο κομματι του παιχνιδιου περαν του main story καθως σου προσφερει ενα μυστηριο καθως σε συγκεκριμενες στιγμεσ πρεπει να ψαξεις τον Majima με τα στοιχεια που θα σου δινει αλλα κ εχει συγκεκριμενα σεναρια οσο προχωρας που δειχνει οτι δεν ειναι προχειροφτιαγμενο.

    Φυσικα τα κλασσικα substories επιστρεφουν... Οσο σοβαρη παραμενει η κυριως ιστορια τοσο παλαβα ειναι τα substories, αλλες φορες συγκινητικα κ σχεδον παντα με ηθικα διδαγματα.

    Τα mini games επιστρεφουν αλλα περα απο ενα card game που περιλαμβανει τις wrestlers απο το Yakuza Zero δεν υπαρχει κατι νεοτερο κ αξιοσημειωτο.

    Σε γενικες γραμμες ερχομενος απο το γεματο υλικο Yakuza Zero το Yakuza Kiwami μοιαζει λιγακι φτωχο ομως δεν θα μπορουσε να αλλαξει κ πολλα καθως παταει σε ηδη υπαρχον σεναριο οποτε δεν νομιζω πως μπορουσαν να φορτωσουν υλικο οι developers παρ ολα αυτα το Yakuza Kiwami αν κ αρκετα γραμμικο εχει αρκετα δραματικο main story που καθε φαν της σειρας πρεπει να παιξει.

    7,5/10

    Εις το Επανιδειν !!!
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •