Page 7 of 9 FirstFirst ... 3456789 LastLast
Results 121 to 140 of 166

Thread: Shadow of the Colossus (Remake | Bluepoint)

  1. #121

    Default

    Quote Originally Posted by Error Flynn View Post
    Αν στα παιχνίδια του Ueda ψάχνετε για ιστορία, υπόθεση, σκοπούς, αφορμές και χειροπιαστές καταστάσεις τότε οι δημιουργίες του δε κάνουν για όσους αναζητούν τα παραπάνω στοιχεία.
    Οχι δεν ειπα αυτο το πραγμα. Μαρεσε για παραδειγμα παρα πολυ αυτο που εκανε στο προσφατο Last Guardian με την πιο ωριμη φωνη που ελεγε πως αισθανοταν το παιδι σε διαφορα περιστατικα οσο προχωραγες το παιχνιδι. Θα ηθελα δηλαδη στο SotC να βλεπαμε κατι αντιστοιχο κυριως στις εναλλαγες απο οταν σκοτωνεις ενα κολοσσο και εισαι στο shrine μεχρι να πας στον επομενο κατι ενδιαμεσο. Θα μπορουσε να ειναι πχ οι προσωπικες σκεψεις/προβληματισμοι/συναισθηματα του κεντρικου χαρακτηρα .
    Βεβαια επειδη ψιλο καταλαβα οτι ισως να επαιζε κατι ουσιωδες προς το τελος του παιχνιδιου γιαυτο και εξ αρχης εγραψα οτι πρωτα θα ηθελα να τελειωσω το παιχνιδι και μετα να γραψω τις οποιες εντυπωσεις αλλα επεσαν τα πιο πανω σχετικα σχολια.

    Αναμενω το τελος για τις τελικες(ολοκληρωμενες αυτη την φορα) εντυπωσεις.

  2. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    toninio (17-02-2018)

  3. #122
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Οχι δεν ειπα αυτο το πραγμα. Μαρεσε για παραδειγμα παρα πολυ αυτο που εκανε στο προσφατο Last Guardian με την πιο ωριμη φωνη που ελεγε πως αισθανοταν το παιδι σε διαφορα περιστατικα οσο προχωραγες το παιχνιδι. Θα ηθελα δηλαδη στο SotC να βλεπαμε κατι αντιστοιχο κυριως στις εναλλαγες απο οταν σκοτωνεις ενα κολοσσο και εισαι στο shrine μεχρι να πας στον επομενο κατι ενδιαμεσο. Θα μπορουσε να ειναι πχ οι προσωπικες σκεψεις/προβληματισμοι/συναισθηματα του κεντρικου χαρακτηρα .
    Βεβαια επειδη ψιλο καταλαβα οτι ισως να επαιζε κατι ουσιωδες προς το τελος του παιχνιδιου γιαυτο και εξ αρχης εγραψα οτι πρωτα θα ηθελα να τελειωσω το παιχνιδι και μετα να γραψω τις οποιες εντυπωσεις αλλα επεσαν τα πιο πανω σχετικα σχολια.

    Αναμενω το τελος για τις τελικες(ολοκληρωμενες αυτη την φορα) εντυπωσεις.
    Ναι καταλαβαίνω τι λες...

    Από την άλλη αυτό που αναφέρεις σαν προσόν στο TLG για μένα είναι ένα στοιχείο του οποίου η απουσία στο SOTC μου αρέσει.
    Δεν νοιώθω πως έχω την ανάγκη να καταλάβω περισσότερα για τα συναισθήματα, τι βιώνει, τι θυμάται, ΓΙΑΤΙ κάνει όλα αυτά που κάνει κλπ.
    Όσο πιο "ανοιχτό" και λιγότερο κατευθυνόμενο είναι το παιχνίδι τόσο περισσότερο μπορώ να πω πως μου αρέσει

    Αλλά όλα αυτά είναι υποκειμενικά πράγματα και στοιχεία.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    PDS (16-02-2018),toninio (17-02-2018)

  5. #123
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το SoT ειναι αυτο που ειναι στην ιστορια του gaming -ενα εργο τεχνης δηλαδη- για ακριβως αυτους τους λογους .

    Γιατι δεν σου δινει τιποτα στο πιατο , γιατι δεν χρειαζεται να σου εξηγηση την προελευση του ηρωα, επειδη δεν χρειαζεται narrator να σου μιλαει , επειδη δεν χρειαζεται ο κοσμος του να εχει την λεπτομερεια που υπαρχει στα σημερινα παιχνιδια. Εισαι εσυ , το αλογο και οι κολοσοι.

    Βασικα δεν χρειαζεται καν να καταλαβαινεις τι λενε οι ηρωες , ποσο υπεροχο ηταν το Ico που στο 1o playthrough οι ηρωες μιλουσαν μια ακαταλαβιστικη γλωσσα και στο 2ο Playthrough ξεκλειδωναν οι υποτιτλοι για να δεις τι ελεγαν τοσο καιρο στο ταξιδι τους?

    Ποσο ιδιοφυία ο Ueda που σε εβαζε να "δημιουργησεις" μονος σου τους υποτιτλους στο μυαλο σου?

    Ο Ueda μας εδωσε ενα πινακα ζωγραφικης τον οποιο χρονια τωρα τον κοιταμε και χωρις να μας εξηγει κανεις τιποτα μαθαινουμε πραγματα για αυτον. Ναι για μενα η τριλογια του Ueda ειναι στα 5 παιχνιδια που θα επαιρνα μαζι μου σε ενα ερημικο νησι ας πουμε.

    Spoiler!

  6. The Following 5 Users Say Thank You to james9 For This Useful Post:

    DJTaurus (16-02-2018),Error Flynn (16-02-2018),kostasb13 (16-02-2018),PDS (16-02-2018),toninio (17-02-2018)

  7. #124
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,229
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εμενα μου αρεσει η περαιτερω αναλυση/επιχειρηματολογια που ζηταει ο Fulgore.

    Θα πω λοιπον εγω τις δικες μου αποψεις για το παιχνιδι, που ακομα ειναι αυτες που ειχα οταν επαιξα το παιχνιδι στο PS2.

    Θεωρω οτι στο ειδος τους, τα παιχνιδια του Ueda δεν εχουν ανταγωνιστη. Ειναι μια κατηγορια παιχνιδιων απο μονα τους. Καποια indie games καμμια φορα πλησιαζουν σε υφος (Rime, Journey) μα κανενα δεν καταφερνει να αποτυπωσει το ευρος των συναισθηματων που εχει ενα παιχνιδι Ueda.

    Το Shadow of the Colossus οπως ειπαν και τα υπολοιπα παιδια ειναι επιτηδες αδειο εντελως. Εισαι εσυ, το αλογο σου, οι Κολοσσοι και το κινητρο του ηρωα. Διαφωνω λιγακι με αυτους που λενε οτι δεν υπαρχει σεναριο στα παιχνιδια Ueda (αν και ναι με την ετυμολογια της λεξης δεν υπαρχει σεναριο επι της ουσιας) αλλα η ιστορια εχει -κατα την γνωμη μου- τεραστιο βαθος και υποσταση. Απλα ο Ueda προτιμαει να λεει την ιστορια του μεσα απο εικονα/ηχο και τις πραξεις του παικτη.

    Το παιχνιδι ξεκιναει και σου δειχνει οτι ο ηρωας του παιχνιδιου εχει εναν στοχο. Φτανει σε μια μυστηριωδη περιοχη, προφανως απαγορευμενη με ενα συγκεκριμενο σκοπο. Καποια φωνη του λεει τι πρεπει να κανει και απο εκει και μετα ξεκιναει το ταξιδι σε αυτον τον αδειο κοσμο οπου ο παικτης καλειται να κανει αυτο που του ζητανε.

    Οι περισσοτεροι που παιζουν αυτο το παιχνιδι ξεκινανε με πολυ διαφορετικη συναισθηματικη διαθεση απο οτι το τελειωνουν. Ο Ueda θελει να μην εμπλακει σε κατι που ειπε πολυ σωστα ο Error Flyn πιο πανω, "διδακτισμο". Δεν θελει να σου δωσει ομιλιες, NPCs, quests, upgrades κλπ. Δεν θελει να πει στον παικτη τι ειναι σωστο και τι ειναι λαθος, δεν θελει να του πει τι πρεπει να νιωσει ή πως πρεπει να αντιδρασει ή τι αξιζει και τι δεν αξιζει. Ειναι κατι που το αφηνει καθαρα στον παικτη.

    Θεωρω οτι αυτο δινει μια ιδιοφυη "ποιητικη" αφηγηση στο παιχνιδι. Εγω ξερω οτι σε εμενα -και απο οτι φαινεται στους περισσοτερους- δουλεψε πραγματικα αψογα.

    Επισης ειναι σημαντικο οτι το δεος που προκαλουσε το παιχνιδι αυτο οταν βγηκε το 2005 ηταν ανευ προηγουμενου. Σιγουρα στις μερες μας εχουμε συνηθισει open worlds και μεγαλα μεγεθη, αλλα τοτε ηταν αποκαλυψη να σου λεει ενα παιχνιδι "παρε ενα τοξο, ενα αλογο και ενα σπαθι και τραβα να ριξεις κατω αυτον τον θεορατο εχθρο". Και μπορω να πω οτι ακομα και μεχρι σημερα, το sense of scale στο παιχνιδι, ελαχιστα το εχουν... τα βουνα ειναι πραγματικα ΤΕΡΑΣΤΙΑ, οι εχθροι εξακολουθουν και προκαλουν δεος σε συγκριση με τον παικτη και φυσικα το design του καθενος προσφερει μια ξεχωριστη εμπειρια, παντρευοντας το puzzle, platforming και action με μοναδικο τροπο.

    Μουσικη... τι να πει κανεις, ειναι απλα μαεστρικη...

    Γενικα θεωρω το παιχνιδι αριστουργημα και ας εχει καποια θεματακια οπως ολα τα παιχνιδια του Ueda (framerate, camera, χειρισμος τα οποια φυσικα ισχυουν για την PS2 εκδοση που αναφερομαι). Ειναι κατι μοναδικο στο ειδος του και ξερω οτι ειναι και θα ειναι απο τα πιο memorable experiences που ειχα οταν το επαιζα. Εχει χαραχτει βαθια στη μνημη μου.

  8. The Following 8 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    DJTaurus (16-02-2018),Error Flynn (16-02-2018),isildur83 (16-02-2018),kostasb13 (16-02-2018),Nikoladim (16-02-2018),PDS (16-02-2018),toninio (17-02-2018),trabakoulas (16-02-2018)

  9. #125

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Εχοντας φαει τους μισους γιγαντες,ως τωρα οι γνωμες μου ειναι και σε αυτο το παιχνιδι καπου στην μεση.
    Ναι μεν οι μαχες με τους γιγαντες ειναι καλες και η μουσικη που παιζει κυριως σε αυτους ωραια αλλα εχει καποια αλλα θεματακια που με χαλασαν ως τωρα.
    Βεβαια περιμενω να τελειωσω πρωτα το παιχνιδι να εχω ολοκληρωμενη αποψη,αλλα ως τωρα με βαση αυτα που εχω δει σιγουρα τις βαθμολογιες τις βρισκω πολυ υπερβολικες.
    Φιλικη συμβουλη αλλα και παρατηρηση προς ολες τις υπολοιπες απαντησεις που γραφτηκαν γυρω απο τις πρωτες εντυπωσεις/σχολια που εγραψα. Το αρχικο σχολιο που εκανα ηταν το παραπανω.

  10. #126

    Default

    Εγραψα λοιπον πιο πισω οτι το παιχνιδι δεν το ειχα τελειωσει και περιμενα πρωτα να το τελειωσω και μετα να πω τις εντυπωσεις μου. Απο οτι φαινεται δεν εδωσε κανεις σημασια σε αυτο και το λεω γιατι αλλαζουν τα παντα με βαση το τελος του παιχνιδιου,κατι που κυριολεκτικα μου κανει εντυπωση που δεν ανεφερε ουτε ενας(δηλαδη το αυτονοητο''τερματισε το παιχνιδι Fulgore και ολα αυτα που ρωτας θα σου απαντηθουν'').Δειτε το σχολιο 117 πιο πισω σε spoiler τι εχω γραψει και θα καταλαβαιτε τι εννοω.
    Ξαναβαζω λοιπον το τελος του παιχνιδιου για να φρεσκαρω την μνημη σε ορισμενους
    Spoiler!

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Nikoladim (16-02-2018),toninio (17-02-2018)

  12. #127
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,229
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Το τελος ολοι το θυμουνται, αλλα για να μην σε προειδεασουν για το τι προκειται να συμβει δεν το ποσταρε κανεις. Και πολυ καλα εκαναν κατα την γνωμη μου. Κι εγω εσκεμμενα γι αυτο ημουν πολυ αοριστος ως προς το κομματι της ιστοριας.



    Επισης τα παιδια που εγραψαν πιο πανω δεν εγραψαν για να "στην πουν". Ολοι θυμουνται το τι ειπες και το οτι περιμενεις να το τελειωσεις. Απλα ποσταρες και αυτο εδωσε αφορμη να γινει συζητηση για τους λογους τους οποιους μας αρεσει το παιχνιδι. Γενικα δεν ξερω αλλα μου δινεις την αισθηση μερικες φορες οτι ψιλοπαρεξηγεισαι χωρις αιτια και λογο.

  13. #128
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Καλο θα ηταν να μπει σε σποιλερ το συγκεκριμενο βιντεακι(διοτι πολύ δεν το εχουμε παιξει καν το παιχνιδι)

  14. The Following 2 Users Say Thank You to spartan For This Useful Post:

    Nikoladim (16-02-2018),Valkyre (16-02-2018)

  15. #129

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Το τελος ολοι το θυμουνται, αλλα για να μην σε προειδεασουν για το τι προκειται να συμβει δεν το ποσταρε κανεις. Γενικα δεν ξερω αλλα μου δινεις την αισθηση μερικες φορες οτι ψιλοπαρεξηγεισαι χωρις αιτια και λογο.
    Το να ενημερωσεις τον αλλο να μην βιαστει να βγαλει συμπερασματα και να βγαλει πρωτα το παιχνιδι και οτι θα του απαντηθουν ολα δεν ειναι spoiler σε κατι,ουτε θα του χαλασεις την οποια εμπειρια(εκτος αν αναφερθει κατι ποιο συγκεκριμενο που εκει θα πεσουμε στην περιπτωση spoiler βεβαια).
    Το να ρωταει ομως καποιος συγκεκριμενα πραγματα(οπως αυτα που ανεφερα σε spoiler)και να παιρνει απαντησεις του τυπου τι ρολο βαραει ο Ueda,πως ειναι τα παιχνιδια του σιγουρα δεν βοηθανε σε κατι αφου δεν απαντανε σε τιποτα.

    Οσο για το δευτερο που αναφερεις νομιζω οτι η πιο απλη απαντηση ειναι οτι πλεον στο forum(και σε αλλα παρομοια forums φυσικα)δεν υπαρχουν πολλοι ενεργοι χρηστες και οι περισσοτεροι ειναι πιο παλιοι χρηστες φυσικα.Αυτο εχει ως αποτελεσμα να καταλαβαινουν(σε αρκετα πραγματα)ο ενας τον αλλο(απο πλευρας τροπου σκεψης ή και υπονοουμενα που αλλιως μεσω γραπτου λογου δεν ειναι ευκολο ενας τριτος να καταλαβει),κατι που φυσικα για ενα νεο χρηστη(η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει και πολλους νεους χρηστες στο forum τελευταια)να χρειαστει ενα διαστημα προσαρμογης ας πουμε.

    Τελος παντων για να κλεισω το κομματι SotC και να συμπληρωσω το σχολιο που εγραψα πιο πισω οπως και να κλεισω το κομματι πως μου φανηκε συνολικα το παιχνιδι χωρις να εχω παιξει το Original του ps2.

    Τι μου αρεσε στο SotC

    +Γραφικα. Περιβαλλοντα,χαρακτηρες,φωτοσκιασεις,draw distance,μοντελα κολοσσων(πολυ ωραια ξεχωριζουν και τα σημεια για να ανεβεις πανω)60fps(Performance mode αν και υπαρχει σε καποια σημεια λιγο stuttering)
    +Μουσικη. Δεν υπαρχει απο την αρχη μεχρι το τελος αλλα μονο σε συγκεκριμενα σημεια και ταιριαζει με το ολο κλιμα του παιχνιδιου.
    +Οι μαχες με τους κολοσσους. Μεγαλη ποικιλια(+τα διαφορετικα περιβαλλοντα που τους πετυχαινεις),διαφορετικα vital spots αναλογως τον αντιπαλο.
    +Replay value λογω της συντομης διαρκειας(ειδικα αν μαθεις τους Κολοσσους και που να πας) λογω και time attacks σε normal/hard mode(το Hard mode ειναι διαθεσιμο απο την αρχη).Βεβαια αυτο για οποιον εχει την ορεξη να ασχοληθει παραπανω για τα trophies.
    +Το τελος. Για μενα προσωπικα το highlight του παιχνιδιου ειναι καθαρα το τελος του μετα τον τελευταιο Κολοσσο(δεν γινομαι πιο συγκεκριμενος λογω spoiler).Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι δεν μενει τιποτα(απο τα βασικα τουλαχιστον)χωρις απαντηση.Το τελος του παιχνιδιου ειναι απο αυτα που ειναι του στυλ μου και πετυχαινω πολυ σε manga/anime ή ακομα και σε αλλα παιχνιδια γνωστων Γιαπωνεζων(οπως στο προσφατο Nier automata ή στα Souls παιχνιδια). 10/10 για το τελος συγκεκριμενα.

    Τι δεν μαρεσε

    -Ο χειρισμος ,κυριως στον ελεγχο του αλογου που δεν ηταν ο καλυτερος δυνατος.
    -Η καμερα.Ειτε οταν ησουν πανω στο αλογο ειτε στις μαχες με τους κολοσσους αρκετες φορες πιο πολυ εχθρος σου ηταν παρα σε βοηθουσε.
    -Το πρωτο μερος του παιχνιδιου που το βρηκα ακρως επαναλαμβανομενο.Το μοτιβο ηταν παντα το ιδιο χωρις την παραμικρη αλλαγη.
    Στους πρωτους Κολοσσους μου αρεσε στην αρχη το στυλακι αυτο,αλλα επειδη η ολη διαδικασια παραμενει ακριβως η ιδια μεχρι και τον τελευταιο Κολοσσο την βρηκα ψιλο βαρετη,κουραστικη.Φυσικα ξερω οτι δεν ειναι το ζουμι του παιχνιδιου αυτο αλλα προσωπικα με κουρασε.
    -Τωρα για την διαρκεια του προσωπικα δεν με πειραξε τοσο λογω της τιμης του η οποια ειναι αισθητα χαμηλη(+και ειναι και ποιοτικο σαν παιχνιδι,δεν ειναι το χαλι του The Order πχ),αλλα καποιον αλλο ο οποιος θα το παιξει(ισως και στο easy)μονο 1 φορα και μετα θα το αφησει,σιγουρα θα του φανει μικρο σε διαρκεια. Για βαθμο δυσκολιας σιγουρα προτεινεται Normal(υπαρχει και το hard διαθεσιμο με το καλημερα).
    -Τελος τα power ups(ειδικα οι σαυρες πολυ σπαστικες στο να τις πετυχεις ετσι οπως περπατανε γρηγορα)για τα οποια το παιχνιδι δεν σου λεει τιποτα για αυτα(ουτε οτι υπαρχουν,ουτε τι κανουν).Θα συμφωνησω με το σχολιο πιο πανω του συμφορουμιτη Val οτι καλυτερα να μην ειχαν μπει καθολου στο παιχνιδι.

    Συνολικα μου αρεσε περισσοτερο απο το last guardian και φυσικα και το προτεινω(οσοι το εχουν παιξει ηδη απο τις προηγουμενες εκδοσεις ή το εχουν αγορασει ηδη ή το εχουν σιγουρη αγορα μελλοντικα ουτως ή αλλως) αρκει βεβαια αυτος ο οποιος το παιζει πρωτη φορα να μην βιαστει(οπως εγω)να βγαλει τα οποια συμπερασματα αλλα να το φτασει το παιχνιδι μεχρι το τελος πρωτα.

    Και για αυτους που τους αρεσουν οι βαθμολογιες αν ηταν να βαλω ξεχωριστα βαθμολογιες θα ηταν καπως ετσι στο περιπου
    Μουσικη 8.5/10(παρα πολυ ομορφη αλλα θα ηθελα λιγο παραπανω ποικιλια κυριως στις μαχες με τους κολοσσους που ειναι σχετικα επαναλαμβανομενη)
    Γραφικα(και γενικα τομεας αποδοσης)9/10
    Ιστορια 8/10(6/10 το αρχικο κομματι που στην ουσια εχεις πολλα ερωτηματικα,αλλα 10/10 για το τελος)
    Διαρκεια 6.5/10
    gameplay(υπο την εννοια των μαχων με τους Κολοσσους)10/10
    Συνολο 8.5/10
    Last edited by Fulgore; 16-02-2018 at 18:25.

  16. The Following 5 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    BillyFlo81 (17-02-2018),Nikoladim (18-02-2018),PDS (17-02-2018),toninio (17-02-2018),Valkyre (17-02-2018)

  17. #130

    Default

    Όπως προείπαν και αρκετά άλλα μέλη, τα παιχνίδια του Ueda έχουν ξεχωριστό χαρακτήρα, και πρέπει ως τέτοια να κρίνονται. Τίποτα δεν είναι τυχαίο σε αυτά, και στα 3 της τριλογίας. Για να μην λέω τα ίδια κι επαναλαμβάνομαι, πρόκειται για 3 "ταξίδια" 3 πολύ ιδιαίτερες εμπειρίες, που απλώς χαράσσονται στο μυαλό και τη μνήμη του παίκτη, την ώρα που παίζει, αλλά πολύ περισσότερο αφού τα τελειώσει. Το ότι έχουν τα θέματά τους (κάμερα κλπ) είναι λογικό (πού υπάρχει το τέλειο παιχνίδι; ) αλλά είναι κάτι που, για εμένα προσωπικά, καταλήγει είναι εντελώς ασήμαντο, μπροστά σε αυτό που προσφέρουν. Επίσης, δεν διαφωνώ ότι μπορεί να παίζει ρολο η χρονολογία και ότι ο παίκτης του σήμερα έχει άλλες παραστάσεις και απαιτήσεις από τον τότε παίκτη, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει στα συγκεκριμένα παιχνίδια. Έπαιξα τα Ico\SotC το 2011 στην remastered version του Ps3 (δεν είχα Ps2) και θεωρώ ότι με σημάδεψαν ανεξίτηλα στον ίδιο βαθμό που σημάδεψαν όσους τα έπαιξαν όταν πρωτοβγήκαν, καθώς και είμαι σίγουρος ότι θα με σημάδευαν το ίδιο, αν τα έπαιζα σήμερα.
    Κρατάω κάτι που είπε ο DJTaurus πιο πριν: θέλω να πάρω την σύγχρονη re-made έκδοση, αλλά από την άλλη αισθάνομαι ότι δεν υπάρχει λόγος. Από τη μία, προφανώς θα ισχύει αυτό που ανέφερε, ότι τα τελευταίας κοπής γραφικά ίσως κάπου "χαλάνε" εκείνη την αίσθηση του παλιού παιχνιδιού (ή του remastered), κι από την άλλη, αισθάνομαι ότι δεν υπάρχει λόγος να ξαναπαίξω το παιχνίδι. Είναι μία εμπειρία τόσο ξεχωριστή, που συνέβη μία φορά, και δεν βλέπω το λόγο να την ξαναζήσω. Το ίδιο αισθάνομαι και για τα Ico και The Last Guardian. Βέβαια, μπορεί να το πάρω και να το ξαναπαίξω κάποια στιγμή, μόνο και μόνο για να ξαναβρεθώ στον κόσμο του παιχνιδιού.
    Εννοείται κάθε άποψη σεβαστή, και του φίλου Fulgore, ο οποίος αναλύει κι εξηγεί τι του άρεσε και τι όχι. Πάντως, εγώ Fulgore νομίζω με τον καιρό θα εκτιμήσεις περισσότερο το παιχνίδι, διότι θα διαπιστώσεις ότι είναι κάτι μοναδικό στο χώρο του gaming, παρά τις αδυναμίες και τα αρνητικά που ανέφερες.
    Τέλος, πραγματικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω και να πω ποιο από την τριλογία του Ueda είναι το "καλύτερο" (για εμένα, δεν υφίσταται καν τέτοιο πράγμα), αλλά είναι η αληθεια ότι το SotC ξεχωρίζει σε gameplay από τα άλλα δύο, λόγω της επικής διάστασης των μαχών με τους Κολοσσούς.......

  18. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    BillyFlo81 (17-02-2018),DJTaurus (17-02-2018)

  19. #131
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Κρατάω κάτι που είπε ο DJTaurus πιο πριν: θέλω να πάρω την σύγχρονη re-made έκδοση, αλλά από την άλλη αισθάνομαι ότι δεν υπάρχει λόγος. Από τη μία, προφανώς θα ισχύει αυτό που ανέφερε, ότι τα τελευταίας κοπής γραφικά ίσως κάπου "χαλάνε" εκείνη την αίσθηση του παλιού παιχνιδιού (ή του remastered), κι από την άλλη, αισθάνομαι ότι δεν υπάρχει λόγος να ξαναπαίξω το παιχνίδι. Είναι μία εμπειρία τόσο ξεχωριστή, που συνέβη μία φορά, και δεν βλέπω το λόγο να την ξαναζήσω. Το ίδιο αισθάνομαι και για τα Ico και The Last Guardian. Βέβαια, μπορεί να το πάρω και να το ξαναπαίξω κάποια στιγμή, μόνο και μόνο για να ξαναβρεθώ στον κόσμο του παιχνιδιού.
    Πάντως εγώ έχω αισθανθεί την ανάγκη αρκετές φορές να βιωσω την ίδια εμπειρία. Είτε στο ps2, είτε με το remaster το οποίο το τίμησα ξανά πριν λίγους μήνες. Δε ξέρω, ίσως έχω δεθεί αρκετά με τον συγκεκριμένο τίτλο. Άλλωστε μαζί με το SOTC υπάρχουν κ άλλα παλιοτερα παιχνίδια που τα επιασα ξανά έπειτα από πολλά χρόνια περισσότερο ομως λόγω νοσταλγίας. Η περίπτωση του SOTC όμως είναι διαφορετική..

    Αυτές τις μέρες ετοιμάζω κ ένα review για το remake κ ορισμένες φορές με εχω πιάσει να γράφω σαν να βιωνω την εμπειρία αυτή για πρώτη φορά. Κάτι αντιστοιχο θυμάμαι ότι μου πρόσφερε κ η remastered εκδοση. Μια βελτιωμένη έκδοση ενός αγαπημένου παιχνιδιού πάντα θα είναι ευπρόσδεκτη για μένα ακόμα και για έναν τόσο ιδιαίτερο τίτλο. Η Bluepoint στο remake εχει κάνει εκπληκτικη δουλειά και πιστεύω πως αξίζει να ξαναβρεθεις στον κόσμο του καθώς αυτή την φορά είναι πιο "ζωντανός" κ πιο ομορφος.

  20. The Following 5 Users Say Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    DJTaurus (17-02-2018),Error Flynn (17-02-2018),mihalis13 (17-02-2018),PDS (17-02-2018),toninio (17-02-2018)

  21. #132

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Πάντως, εγώ Fulgore νομίζω με τον καιρό θα εκτιμήσεις περισσότερο το παιχνίδι, διότι θα διαπιστώσεις ότι είναι κάτι μοναδικό στο χώρο του gaming, παρά τις αδυναμίες και τα αρνητικά που ανέφερες.
    Γενικα ειναι λιγο πολυ γνωστο οτι εχω μια χ προτιμηση στους Ιαπωνεζικους τιτλους,δεν ειναι μονο το συγκεκριμενο παιχνιδι που μου αρεσε τοσο. Ειναι ουτως ή αλλως και ενας απο τους βασικους λογους που πηρα ps4(σε αντιθεση με αρκετους αλλους).

    Τα αρνητικα τα ανεφερα κυριως για ενα και μονο λογο.
    Γιατι ως τωρα απο οτι εχω δει πρεπει να ειμαι ο μοναδικος ο οποιος να το επαιξε για πρωτη φορα,αρα προφανως κυριως σε νεα ατομα που δεν το εχουν παιξει το παιχνιδι θα εχουν νοημα.

  22. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    toninio (17-02-2018)

  23. #133
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ειλικρινά, θαυμάζω τη δουλειά του Ueda που μετά από τόσα χρόνια προκαλεί του είδους τις συζητήσεις.

    Σε προσωπικό τόνο, εμένα δεν μου έκαναν "κλικ" η ατμόσφαιρα/τοπία/κλπ, γιατί δεν μου αρέσουν τέτοιου στυλ παιχνίδια (επίσης δεν είμαι φίλος των ιαπωνικών, καθόλου όμως).

    Εντούτοις, έπαιξα day 1 τόσο το ICO όσο και το SoC στο PS2 (βασικά αρκετό καιρό πριν day 1 ελέω piradev) και εκτίμησα όλα τα παραπάνω, παρόλο που το μοναδικό που με ενδιέφερε ήταν το πλατφόρμινγκ, τίποτε άλλο.

    Πιο είναι το point μου;

    Ότι παρόλο που απεχθάνομαι τα ιαπωνικά (πχ. δεν έχω δει ούτε μισή σκηνή manga/anime στη ζωή μου), παρόλο που σκυλοβαρέθηκα το traveling, παρόλο που δεν μου έκαναν "κλικ" τίποτα από όλα όσα αναφέρατε..........εκτίμησα τόσο πολύ την προσπάθεια του Ueda και της ομάδας του.......που αγόρασα αυθεντικό το remaster στο PS3 και τα ξανατερμάτισα.

    Αν ένα παιχνίδι (δύο εν προκειμένω) καταφέρουν έναν άνθρωπο που απεχθάνεται όσο ο διάολος το λιβάνι το συγκεκριμένο στυλ να τα παίξει εις διπλούν (PS2 + PS3), ε, αυτό πιστεύω λέει πολλά. ΠΑΡΑ πολλά.

  24. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    toninio (17-02-2018)

  25. #134

    Default

    Quote Originally Posted by BFmarvog View Post
    Πάντως εγώ έχω αισθανθεί την ανάγκη αρκετές φορές να βιωσω την ίδια εμπειρία. ...................
    Αυτές τις μέρες ετοιμάζω κ ένα review για το remake κ ορισμένες φορές με εχω πιάσει να γράφω σαν να βιωνω την εμπειρία αυτή για πρώτη φορά. Κάτι αντιστοιχο θυμάμαι ότι μου πρόσφερε κ η remastered εκδοση. ...........
    Εάν είχα την οικονομική άνεση, θα το είχα πάρει ήδη ξανά, έστω και μόνο για συλλεκτικούς λόγους, αλλά σίγουρα θα το τιμήσω μελλοντικά (ξοδεύτηκα τελευταία με άλλους τίτλους που ήθελα), κι αν το έχω, λογικά θα το βάλω να παίξω. Είναι αυτό που λες, ότι ο κόσμος του παιχνιδιού σε "στοιχειώνει" και θες να ξαναπάς εκεί (το ίδιο και τα Ico και TLG). Δεν ξέρω αν θα το τερματίσω ξανά βέβαια, αν και λογικά αν το ξεκινήσει κανείς πάλι, το συνεχίζει κανονικά.
    Κρατάω αυτό που λες, ότι σε κάνει και αισθάνεσαι σαν να παίζεις πρώτη φορά. Μπορεί τελικά τα καινούρια γραφικά να του δίνουν ακόμα περισσότερη αξία και ποιότητα και να μην "χαλάνε" την αίσθηση του πρωτότυπου, όπως λέγαμε πριν. Κάπου είναι και υποκειμενικά αυτά.
    Καλή επιτυχία με το review, αναμένουμε........

  26. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    BillyFlo81 (18-02-2018)

  27. #135

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Εάν είχα την οικονομική άνεση, θα το είχα πάρει ήδη ξανά, έστω και μόνο για συλλεκτικούς λόγους, αλλά σίγουρα θα το τιμήσω μελλοντικά (ξοδεύτηκα τελευταία με άλλους τίτλους που ήθελα), κι αν το έχω, λογικά θα το βάλω να παίξω. Είναι αυτό που λες, ότι ο κόσμος του παιχνιδιού σε "στοιχειώνει" και θες να ξαναπάς εκεί (το ίδιο και τα Ico και TLG). Δεν ξέρω αν θα το τερματίσω ξανά βέβαια, αν και λογικά αν το ξεκινήσει κανείς πάλι, το συνεχίζει κανονικά.
    Κρατάω αυτό που λες, ότι σε κάνει και αισθάνεσαι σαν να παίζεις πρώτη φορά. Μπορεί τελικά τα καινούρια γραφικά να του δίνουν ακόμα περισσότερη αξία και ποιότητα και να μην "χαλάνε" την αίσθηση του πρωτότυπου, όπως λέγαμε πριν. Κάπου είναι και υποκειμενικά αυτά.
    Καλή επιτυχία με το review, αναμένουμε........
    Μην φοβασαι.Σε λιγο καιρο θα το ψιλο βρισκεις σε πολυ χαμηλη τιμη σε used(καθαρα σαν φθηνοτερη επιλογη)ή και στα καταστηματα μιας και η μεγαλη ζητηση ειναι τωρα μονο που δεν βγαινει τιποτα αλλο.Χαμενος δεν βγαινεις αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

  28. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    toninio (17-02-2018)

  29. #136
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Και εγώ θα το πάρω κάποια στιγμή αργότερα μιας και τώρα έχω άλλους τίτλους που θέλω να πάρω πρώτα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  30. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    toninio (17-02-2018)

  31. #137

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Μην φοβασαι.Σε λιγο καιρο θα το ψιλο βρισκεις σε πολυ χαμηλη τιμη σε used(καθαρα σαν φθηνοτερη επιλογη)ή και στα καταστηματα μιας και η μεγαλη ζητηση ειναι τωρα μονο που δεν βγαινει τιποτα αλλο.Χαμενος δεν βγαινεις αυτο ειναι το μονο σιγουρο.
    Nαι, κάπως έτσι θα πάει. Ούτως ή άλλως αυτόν τον καιρό παίζω 1-2 άλλα παιχνίδια και θέλω να τα τελειώσω. Και used να το βρω, το χτυπάω, δεν έχω θέμα (έχω πάρει αρκετά used. Από τα καταστήματα που αγοράζω, ό,τι used έχω πάρει, είναι σε άριστη κατάσταση). Πάντως και η αρχική τιμή είναι καλή νομίζω, μιας και μιλάμε για remake, όπου έπεσε πολλή δουλειά.....

  32. #138

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Πάντως και η αρχική τιμή είναι καλή νομίζω, μιας και μιλάμε για remake, όπου έπεσε πολλή δουλειά.....
    Νομιζω οτι η σωστη λεξη ειναι οτι η αρχικη τιμη ειναι''σωστη'',ασχετως με το τι μας εχουν μαθει αλλες μεγαλυτερες εταιρειες.

    Εγω ο μονος πραγματικα λογος που ηθελα να το παιξω οσο πιο συντομα γινοταν ειναι γιατι ξερω(στο περιπου παντα)τι αλλο θα βγει για φετος.

    Ολα τα λεφτα και ορισμενες κριτικες στο skroutz https://www.skroutz.gr/s/13548207/Sh...lossus#reviews

  33. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    toninio (19-02-2018)

  34. #139

    Default

    Παντως και 30 ευρω που κοστιζε day one αυτο το θαυμασιο remake που ηδη το τερματισα απο την πρωτη μερα αξιζει με το παραπανω.

    Εδω κοστιζουν πολυ παραπανω κατι πατατες remaster day1.

    Δεν μετανιωνω καθολου τα 30 ευρω που εδωσα για να το παρω day1.

    Αλλωστε ημουν μεγαλος fan του παιχνιδιου και στο ps2 που το ειχα παιξει ποσο μαλλον σε αυτο το τρομερο remake που εκανε η bluepoint.

  35. The Following User Says Thank You to fits79 For This Useful Post:

    toninio (20-02-2018)

  36. #140
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Επιτελους ετοιμο και το δικό μας review.

    Λιγο καθυστερημενα μεν καθως προεκυψαν αρκετες δυσκολιες ολες αυτες τις μερες, αλλα επιτελους καταφερα να το ολοκληρωσω...

    Τωρα μπορω να λιωσω με την ανεση μου το photo mode

  37. The Following 3 Users Say Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Error Flynn (20-02-2018),toninio (21-02-2018),tonybsg (21-02-2018)

Page 7 of 9 FirstFirst ... 3456789 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •