Page 5 of 9 FirstFirst 123456789 LastLast
Results 81 to 100 of 166

Thread: Shadow of the Colossus (Remake | Bluepoint)

  1. #81
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    "Προφανώς Λευτέρη θεωρείς ότι αυτό το κομμάτι της δουλειας είναι το πιο δύσκολο. "

    Πουθενά δεν έγραψα την λέξη δύσκολο. Ούτε άφησα "παραθυράκι" αυτόβουλης ερμηνείας, επειδή ακριβώς για να μην γίνεται αυτό συνηθίζω να ακριβολογώ: μίλησα για το κόστος και για το κόστος μόνο. Όχι για την δυσκολία/ευκολία. Διατύπωσα την άποψή μου ότι το εν λόγω remake έχει μεγαλύτερο κόστος διότι έχει φτιαχτεί εξ αρχής πλην των δύο σημείων που ανέφερα.

    Οπότε όλα αυτά που λες Πάνο, ναι μεν δεν διαφωνώ, αλλά δεν είναι "συνέχεια" του σχολίου μου. Άλλα αυτά που λες, άλλη η οικονομική προσέγγιση που ανέφερα.

  2. #82
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Δεν τους ήξερες ούτε από τα uncharted / metal gear??
    Περαν του TLOU δεν νομιζω οτι εχω αγορασει αλλο remaster/remake game. Ισως να μου ξεφευγει καποιο, αλλα δεν νοομιζω.



    Γενικα ειμαι κατα των remasters σε μεγαλο ποσοστο, σιγουρα καποια αξιζουν αλλα τα περισσοτερα τα αγνοω. Και το TLOU που το πηρα, το πηρα μονο και μονο απο το παθος μου για το παιχνιδι. Το SOTC ειναι το πρωτο remaster που σκεφτομαι να αγορασω μετα απο τοσο καιρο, μονο και μονο λογω της τρομερης δουλειας που εχει γινει.

  3. #83
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Οπότε όλα αυτά που λες Πάνο, ναι μεν δεν διαφωνώ, αλλά δεν είναι "συνέχεια" του σχολίου μου. Άλλα αυτά που λες, άλλη η οικονομική προσέγγιση που ανέφερα.
    Μα και εγω εκτός από αυτό που έκανες quote για χρόνο μιλαω και άρα και αντίστοιχο κόστος.

    Τελως πάντων, μακάρι να πάει καλά και να πουλήσουν πολλά αντίτυπα. Το παιχνίδι φαίνεται εξαιρετικό και με πολύ καλή τιμή. Δεν είχα σκοπό να το πάρω τώρα αλλά όταν είδα την τιμή να είναι στα 32€ άλλαξα γνώμη.

  4. #84

    Default

    Εγω τελικα δεν εχω καταλαβει,το εν λογω παιχνιδι για ποιο λογο θεωρειται remake?Εχουν αλλαξει το gameplay ή να εχουν προσθεσει καινουργια πραγματα στο αρχικο παιχνιδι?
    Ως τωρα μονο για τον (πολυ καλο)τεχνικο τομεα διαβαζω αλλα πουθενα δεν εχω διαβασει για το αν εχει προστεθει κατι νεο.

  5. #85
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Εγω τελικα δεν εχω καταλαβει,το εν λογω παιχνιδι για ποιο λογο θεωρειται remake?Εχουν αλλαξει το gameplay ή να εχουν προσθεσει καινουργια πραγματα στο αρχικο παιχνιδι?
    Ως τωρα μονο για τον (πολυ καλο)τεχνικο τομεα διαβαζω αλλα πουθενα δεν εχω διαβασει για το αν εχει προστεθει κατι νεο.
    Αν τα φτιαξεις ολα απο την αρχη ειναι remake. Το λεει και η λέξη
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  6. #86
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    O ορος remastered για τα video games, εχει να κανει με βελτιωσεις στην αναλυση(αντε και frame rate), οποτε δεν κολλαει για το SOTC.

    Remake οπως λεει και η λεξη:
    A remake is a film or television series that is based on an earlier work and tells the same, or a very similar, story.

    Kαι ο ορος reimagining ειναι πιο κοντα σε αυτο που περιμενεις για το remake Fulgore:
    A reimagining, however, is a remake that is not directly identical to the original.

    Aυτον τον ορο χρησιμοποιησε η insomniac για το Ratchet and clank του PS4. Kαι πραγματι το παιχνιδι εχει διαφορες.
    .

  7. #87
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Το θεωρω αρκετα "τιμιο" αυτο που κανει η Sony τιμολογιακα σε καποιες first party δουλειες τελευταια, Ratchet, Uncharted LL, Crash, Shadow of the Colossus, the Inpatient (νομιζω και Gravity rush 2) εχουν ολα 40 ευρω επισημη τιμη.
    Προφανως ειναι δουλειες που λογω χαμηλοτερου budget, μικροτερου κυκλου αναπτυξης και λιγων ατομων στην αναπτυξη κυκλοφορουν με μια φυσιολογικη τιμη και κανουν τα ηδη ποιοτικα προιοντα ακομα πιο ελκυστικα. Απο τη στιγμη που δεν εμπλεκεται καποιος αλλος και το κερδος η η χασουρα πηγαινει αποκλειστικα και μονο σε αυτους για μενα ειναι μια πολυ καλη κινηση, δεν χανει κανεις απο αυτο παρα μονο η Sony που για να την παιρνει να το δωσει σε χαμηλοτερη στιγμη προφανως και αυτη δεν χανει. Απλα δεν βγαζει απο τη μυγα ξυγκι και βοηθαει καλες δουλειες να φτασουν στα χερια περισσοτερου κοσμου και να ισχυροποιησει ακομα περισσοτερο τη θεση της.
    Γενικοτερα εμενα μου φαινεται γελοιο να βλεπω παιχνιδια με πενιχρο υλικο να κυκλοφορουν στα 70 ευρω και μετα να στα παιρνουν και διπλασια με της 71268271647 εκδοσεις και τα loot boxes.
    Win win για μενα αυτο που κανει η Sony στα projects που μπορει, προφανως και δεν γινεται να κυκλοφορησει το God of War και το LOU σε αυτη την τιμη αλλα σε μικροτερα/πιο φθηνα projects ειναι μια πολυ εξυπνη κινηση αυτη που κανει.

  8. The Following 4 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    mihalis13 (01-02-2018),Nikoladim (01-02-2018),panos74gr (01-02-2018),tsakali GR (01-02-2018)

  9. #88
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default


  10. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    DJTaurus (01-02-2018)

  11. #89
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  12. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    DJTaurus (02-02-2018)

  13. #90
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Free Dynamic Theme

    Θέλει US account. Απλά βλέπετε 2 βίντεο.

    http://live.playstation.com/

    Open to 17+ w/ PSN account. Quest ends 2/9/2018 or until supplies last. Code valid in all PlayStation Store available regions in the Americas. Expires 1/26/21.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    DJTaurus (02-02-2018),spartan (02-02-2018)

  15. #91
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default


  16. The Following 2 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    DJTaurus (03-02-2018),Error Flynn (03-02-2018)

  17. #92
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,547
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Αααα... θέλω !

  18. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    panos74gr (03-02-2018)

  19. #93
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Είχα την ευκαιρία να δω το παιχνίδι από χθες. Ναι, είμαι από τους τυχερούς που το παίζουν για πρώτη φορά ever, δεν έτυχε να το δω σε PS2/3 (και γενικώς είναι το πρώτο remake ή remastered που παίζω στο PS4).

    Έχω παίξει περί την μία ώρα προς το παρόν, οπότε τα παρακάτω για το τι έχω δει/ακούσει μέσα στο παιχνίδι, αφορούν αυτό το λίγο χρονικά κομμάτι. Η μουσική στην αρχή με έκανε να δυναμώσω το home cinema τόσο, που δε θυμάμαι πότε το είχα δυναμώσει τελευταία φορά τόσο πολύ. Απλά μοναδική και μελαγχολική. Με την ευκαιρία να πω ότι γενικά ο ήχος ως τώρα είναι σε κορυφαία επίπεδα με έμφαση στην λεπτομέρεια. Οι ήχοι του αέρα, του αλόγου κλπ είναι εξαιρετικοί.

    Στις προηγούμενες γενιές δε ξέρω πως ήταν τα γραφικά (ναι, δεν έχω μπει στον κόπο να δω ούτε να δω ένα gameplay video στο youtube), αλλά εδώ είναι προφανές ότι έχει πέσει δουλειά με το τσουβάλι. Πλησιάζει και φτάνει σε αρκετά σημεία το The Last Guardian, ειδικά στο φωτορεαλισμό. Υπάρχουν φυσικά ατέλειες, όπως το texture popping στο γρασίδι, αλλά πραγματικά ήταν μία παρατήρηση της στιγμής που δεν ξαναπρόσεξα καν από χθες (και αυτό όταν κούνησα την κάμερα και έβλεπα από πιο ψηλά και πιο μακρυά, οπότε και ήταν κάπως αναμενόμενο). Άλλωστε δεν περίμενα να δω γραφικά Horizon ούτε Uncharted. Το frame rate θα το έλεγα "νεράκι", δεν είδα να χωλαίνει πουθενά (ούτε και σε colossus fight) παίζοντας σε απλό PS4. Μεταξύ άλλων, το παιχνίδι διαθέτει και photo mode με αρκετές δυνατότητες που θα ήθελε αυτός που ασχολείται με αυτό. Ασχολήθηκα λίγο τώρα, όμως θα το κάνω περισσότερο αφού ολοκληρώσω το παιχνίδι επειδή είναι μία ασχολία που εμένα μου "τρώει" πολύ χρόνο.

    Στα αρνητικά θα έβαζα καταρχήν το γεγονός ότι όπως και στο The Last Guardian, έτσι και εδώ η κάμερα ενίοτε με δυσκολεύει και κατά δεύτερον το τρέξιμο του ήρωα που είναι κάπως παράξενο. Δε ξέρω πως έτρεχε σε PS2/3, αλλά εκ πρώτης όψεως αν και μου φάνηκε κάπως ασυνήθιστο το τρέξιμό του είναι η αλήθεια, σήμερα που ξαναέπαιξα δεν έδωσα και τόση σημασία. Επίσης το άλογο μου κάνει κάπως μεγάλο, αλλά ok, δεν είναι αυτό το ζητούμενο.



    Στο spoiler προς χάριν χώρου έχω βάλει φωτογραφίες, χωρίς να αποτελούν φυσικά πραγματικό spoiler. Το άλογο σε μερικές από αυτές φαίνεται σκοτεινό λόγω των φίλτρων (τα οποία τα επιλέγεις και in game, όχι μόνο στο photo mode). Αυτά και... ανυπομονώ για την συνέχεια!

    Spoiler!
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  20. The Following 11 Users Say Thank You to Gazof For This Useful Post:

    Christos33 (07-02-2018),Dragonpaul (07-02-2018),isildur83 (07-02-2018),kostasb13 (07-02-2018),Nikoladim (07-02-2018),PDS (07-02-2018),Snk (07-02-2018),spartan (07-02-2018),toninio (11-02-2018),tsakali GR (09-02-2018),WolfRathmA (07-02-2018)

  21. #94
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Πολύ ωραίες εικόνες πραγματικά νομίζω οποίος το παίξει τώρα θα το ευχαριστηθεί περισσότερο από τότε, ήταν άλλες εποχές τότε δεν είχαμε κάν τηλεόραση 1080p (εγώ δεν είχα). Θυμάμαι ακόμα την μουσικη όντως μελαγχολική, έχουν περάσει τόσα χρόνια, σίγουρα θα το πάρω κ εγώ να το παίξω να θυμηθώ τα νιάτα μου.

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  22. #95
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Εννοείται ότι για μενα ήταν day1 αγορά οπότε το πήρα πριν λιγο.
    Συγκίνηση, δέος, αναμνήσεις και μόνο που κοιτάζω το εξώφυλλο....

    Θα δω τι δουλεια εχει πεσει στο remaster, οσον αφορά τη μουσική που λέει ο συμφοφουριτης Gazof να πω ότι στα 30 χρόνια που παίζω games και έχω παίξει μερικές χιλιάδες, το SoC έχει την καλύτερη μουσική που έχω ακούσει ποτέ σε game....Ένα αριστούργημα από τον κύριο Kow Otani το οποιο ακομα μου προκαλει ανατριχιλες καθε φορα που βάζω το OST στον player μου.
    Last edited by kostasb13; 07-02-2018 at 13:41.

  23. #96
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το εχω ξεκινησει απο χτες το βραδυ. Αυτο που ειδαν τα ματια μου δεν περιγραφεται.

    Ναι δε θα πω ψεματα, το animation ειναι λιγο ξεπερασμενο , η καμερα μερικες φορες σου σπαει τα νευρα αλλα αυτα τα συναντησαμε και στο Last Guardian και γενικα τα εχουν ολα τα παιχνιδια του Ueda.

    Ομως οταν εισαι στο αλογο και παιζει αυτη η μουσικη και ο ηλιος περναει μεσα απο τα συννεφα και σε τυφλωνει , ενω περνας διπλα απο μια γεφυρα 1000 φορες μεγαλυτερη απο σενα , αυτο που αισθανεσαι ειναι δεος . Σταματουσα καθε λιγο να κοιταξω γυρω μου να παιξω με το φως να δω ποσο ομορφες ειναι οι υφες στο εδαφος και στα πετρωματα.

    Δε θα πω περισσοτερα , γιατι ισως ριξω σποιλερ. Εχω ριξει 2 κολοσσους αλλα δεν θελω να προχωρησω ακομα . Θελω να το παω σιγα σιγα να κρατησει πιο πολυ η εμπειρια.

    Spoiler!

  24. The Following 5 Users Say Thank You to james9 For This Useful Post:

    kostasb13 (07-02-2018),Nikoladim (07-02-2018),spartan (07-02-2018),toninio (11-02-2018),tsakali GR (07-02-2018)

  25. #97
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  26. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    DJTaurus (07-02-2018),spartan (07-02-2018)

  27. #98
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Επειδή αναφέρατε την μουσική, έχει και κατα τη γνώμη μου ένα απο τα καλύτερα soundtrack σε video games ever.
    Σχεδόν όλα τα κομμάτια είναι καταπληκτικά! Το έχω λιώσει το soundtrack. Επίσης χαρακτηριστικό είναι ότι όταν έβλεπα ένα review του remake περισσότερο μπριζώθηκα να το ξαναπαίω λόγο της μουσικάρα απο τα γραφικά (τα οποία φαίνονται και αυτά καταπληκτικά).
    Επίσης να διορθώσω ότι τα κομμάτια δεν είναι μόνο μελαγχολικά. Έχει και κάποια πραγματικά πολύ επικά κομμάτια (όπως αρμόζει σε ένα παιχνίδι που πολεμάς τέτοια γιγάντια πλάσματα). Αρκεί να ακούσει κάποιος το "The Opened Way" για να πιάσει την επικίλα που μπορεί να βγάλει το soundtrack.
    Σας το παραθέτω παρακάτω.


    Πάρτε και ένα φοβερό metalized medley με κομμάτια απο το soundtrack.


  28. The Following 2 Users Say Thank You to enstikto For This Useful Post:

    Kane (08-02-2018),PDS (07-02-2018)

  29. #99
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Καλα το launch trailer ειναι απαραδεκτο(το ειδα πριν). Δειχνει ολους τους κολοσσους σχεδον(και τον τελευταιο!) αλλα εχει και hints καποιες φορες για το πως ανεβαινεις πανω τους!
    Για καποιον που δεν το εχει παιξει προφανως ειναι απαραδεκτο.
    .

  30. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    spartan (08-02-2018)

  31. #100

    Default

    Σε οσους εχουν ps4pro σε 4k hdr tv εχουν προσεξει ενα μικρο tearing αν επιλεξουν το resolution στο παιχνιδι οταν κανουν ζουμ στο χαρτη και πατησουν να κινηθει ο χαρτης?

    Κατι που στην επιλογη perfomance δεν το κανει καθολου.

    Μιλαω παντα με ενεργο το hdr ετσι.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •