Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 61 to 79 of 79

Thread: The Evil Within 2

  1. #61
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Περιμένω πως και πως να πέσει η τιμή κάτω από 20€ (είναι το ψυχολογικό μου όριο εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων). Πλατίνα και 100% έχω το πρώτο και έλεγα δεν έχει άλλο; Και αφού ακούω και γενικά καλά λόγια τρώγομαι ακόμα περισσότερο.

  2. The Following User Says Thank You to Kane For This Useful Post:

    tonybsg (11-09-2018)

  3. #62
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Ωραιος ο tony!!!και γω ειμαι στις 12ωρες αλλα στο chapter7!χαχαχαχ...
    Γενικα παιζω πολυ στελθ μιας και με πιανει αυτο να μην χαλαω πυρομαχικα...απολαυση πραγματικα δεν το χορταίνω...κανω και οτι μου βγαζει...η ιστορια χτίζεται σιγα σιγα δημιουργώντας το ενδιαφερον που απαιτειται...οι εναλλαγες κλιματος ειναι εκπληκτικές...
    Η αλήθεια είναι ότι δεν πάω φουλ στελθ, όπου μου βγαίνει, ειδικά όσο περνάνε τα chapters και κάνουμε αναβαθμίσεις...! Αλλά έτσι κι αλλιώς από πυρομαχικά δεν έχουμε και τόσα πολλά ποτέ...

    Είναι λίγο άνισα τα chapters και όπως είπε και ο hakoo το pacing έχει τα θεματάκια του - άσε που δεν ξέρουμε και πότε να σταματήσουμε το session, μήπως το επόμενο chapter είναι κανά 5ωρο χαχα

    Εννοείται ότι τακάνουμε όλα πάντως, ψάχνουμε slides, files κλπ


  4. #63
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by tonybsg View Post
    Η αλήθεια είναι ότι δεν πάω φουλ στελθ, όπου μου βγαίνει, ειδικά όσο περνάνε τα chapters και κάνουμε αναβαθμίσεις...! Αλλά έτσι κι αλλιώς από πυρομαχικά δεν έχουμε και τόσα πολλά ποτέ...

    Είναι λίγο άνισα τα chapters και όπως είπε και ο hakoo το pacing έχει τα θεματάκια του - άσε που δεν ξέρουμε και πότε να σταματήσουμε το session, μήπως το επόμενο chapter είναι κανά 5ωρο χαχα

    Εννοείται ότι τακάνουμε όλα πάντως, ψάχνουμε slides, files κλπ
    Ναι να σου πω την αληθεια και γω τωρα που περασα τοσα chapters ξεψαρωσα και βγαινω λιγο παγανια...Συνηθισα και τα οπλα οποτε μια χαρα!
    Ασε με και εχασα ενα slide και μολις ειδα το κενο φρικαρα!
    Τωρα με εχει αγχωσει
    Spoiler!

    Το δικο σου το σποιλερ θα το ανοιξω οταν περασω το 11 chapter!καλη μας συνεχεια!
    Σπυρο και γω ετσι περιμενα και το εχω δανεικο!θα το απολαυσεις ειναι πολυ ωραιο...εφοσον πλατιναρες και το 1!
    Spoiler!

  5. #64
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Είχαμε κάνει ένα διάλλειμα αλλά το ξαναπιάσαμε τώρα, chapter 14 και είμαστε στις 17-18 ώρες!

    Λογικά χάσαμε και μεις ένα slide, κρίμα.

    Κατά τ' άλλα το 13 μας πήρε αρκετή ώρα

    Spoiler!


    Αγαπημένο όπλο

    Spoiler!


    ¶ντε στην τελική ευθεία μπήκαμε


  6. #65
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Μαλλον το ιδιο χασαμε

    Επειδη το τερματισα εδω και καμποσες μερες. Το παιχνιδι ειναι αξιοπρεπεστατο και πολυ προσεγμενο..Φυσικα δεν ανακαλυπτει τον τροχο αλλα ειναι ενα πολυ δυνατο sequel και αξιζε περισσοτερης προσοχης απτο κοινο...Σαφως πιο straightforward απτο πρωτο αλλα αυτο το λεω μονο για καλο!

    Περιμενω Τονυ εντυπωσεις απτα τελευταια sequences...Δεν λεω κατι παραπανω!
    Spoiler!

  7. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    tonybsg (25-09-2018)

  8. #66
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Φίλε πες μου λίγο αν θυμάσαι, τα τελευταία chapters πόσο μεγάλα είναι; Πχ σε σχέση με το 13

    Spoiler!



    Για να κανονίσουμε τα sessions ανάλογα


  9. #67
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by tonybsg View Post
    Φίλε πες μου λίγο αν θυμάσαι, τα τελευταία chapters πόσο μεγάλα είναι; Πχ σε σχέση με το 13

    Spoiler!



    Για να κανονίσουμε τα sessions ανάλογα
    Δεν ειναι πολυ μεγαλα τα τελευταια chapters..το συνολο τους ειναι
    Spoiler!
    ...Μου φαινεται θα το πατε μονοκοπανια οποτε κανονιστε το!
    Spoiler!

  10. #68
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Σας παρακολουθώ τόσο καιρό και με έχετε τρελάνει... Θέλω να το πάρω και εγώ!

    Ερώτηση: ανάμεσα στα chapters δεν μπορείς να κάνεις save; Πρέπει αναγκαστικά να το τελειώσεις;
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  11. #69
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    ^^^^Όχι όχι, έχει και autosave και save slots, μην ανησυχείς!

    Πάντως Αποστόλη αν δεν σου άρεσε το πρώτο, δεν νομίζω να σου αλλάξει γνώμη αυτό να ξέρεις... ίδιο στυλ είναι από άποψη παράνοιας, μεταφυσικού κλπ, με κάποιες αλλαγές στα mechanics ας πούμε, όπως το ότι έχει κάποια πιο ανοιχτά levels.



    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Δεν ειναι πολυ μεγαλα τα τελευταια chapters..το συνολο τους ειναι
    Spoiler!
    ...Μου φαινεται θα το πατε μονοκοπανια οποτε κανονιστε το!
    Τέλεια, θενξ!


  12. #70
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Πιστεύω ότι σχετικά με το πρώτο έπαιξαν μεγάλο ρόλο οι μαύρες μπάρες πάνω κάτω οι οποίες εμπόδιζαν ή έριχναν το frame frate ή κάτι παρόμοιο και πολύ κόσμος το παράτησε. Εγώ που το έπαιξα αρκετά αργότερα χωρίς αυτό το χαρακτηριστικό (είχε βγει patch) δεν αντιμετώπισα θέμα. Δεν ήταν το καλύτερο τεχνικά αλλά παιζόταν μια χαρά (και αρκετές τρομάρες).

  13. #71
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Που εισαι ρε Σπυρο μεγαλε!
    Και το 2 εχει αρκετες τρομαρες και αυτο που μου αρεσε ειναι οτι ειχε μια πιο "καλλιτεχνική" προσέγγιση σε καποια σημεια λογω και ενος συγκεκριμενου θεματος...Τονυ ξερεις που αναφερομαι...
    Spoiler!

  14. The Following 2 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    Kane (25-09-2018),tonybsg (25-09-2018)

  15. #72
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Τέλος και από μας με το χθεσινό session που όντως το πήγαμε σερί από το Ch.14 και μετά.

    20 ώρες και κάτι σύνολο, δυστυχώς όλο και κάποια collectibles χάσαμε, ειδικά keys δεν βρήκαμε πάρα πολλά.

    Λογικά θα κάνω κανά cleanup στο New Game+ να πάρω κανά trophy (πλατίνα δεν το βλέπω βέβαια)


  16. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    chronohill (02-10-2018)

  17. #73
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    The Evil Within 2 Update Version 1.05 For PS4 Released Just In Time For Halloween

    • New features for Bethesda.Net members
    • Minor bug fixes


    If you link your account for Bethesda.Net, you can get bonuses like AKUMU mode, Infinite stamina cheat, Super strength, and Invincibility.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  18. #74
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    ^^Σαν κάνει την πανδύσκολη πλατίνα περίπατο αυτό το update!


  19. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    Leon_DiZ (29-10-2018)

  20. #75
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by tonybsg View Post
    ^^Σαν κάνει την πανδύσκολη πλατίνα περίπατο αυτό το update!
    Πραγματικά!!!
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  21. #76
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Εγώ τώρα κάνω εντωμεταξύ ένα clean up των trophies και δυστυχώς (το γράφω να υπάρχει για future reference) την πάτησα με το Handyman. Περισσότερα εδώ


  22. #77
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το ξεκίνησα πριν 2-3 μέρες, είμαι Chapter 4 και έχω παίξει 3 ώρες σύμφωνα με το save μου.
    Προς το παρόν τα συναισθήματα είναι ανάμικτα.. Να πω πως το πρώτο παιχνίδι μου άρεσε πολύ παρόλα τα προβλήματα του (μαυρες μπάρες πάνω κάτω, τα 2 τελευταία chapter αίσχος κλπ)
    Το παιχνίδι φαίνεται βελτιωμένο σε τεχνικό τομέα σε σχέση με το προκάτοχο του. Επίσης έχει ένα Old school feelling που ακόμα δεν ξέρω αν μου αρέσει ή όχι, γιατί κάποια πράγματα στον σχεδιασμό του μου φαίνονται Outdated (σύμβολα και hud), αλλά οκ αυτά είναι τελείως εικαστικά.
    Παραμένει το πρόβλημα με το πρώτο παιχνίδι όπου πρέπει να σταθείς ακριβώς μπροστά στο αντικείμενο που πρέπει να πάρεις.
    Επίσης προς το παρόν δεν μου αρέσει που έχει γίνει λίγο open world αν και το πρώτο side quest που έκανα δένει πολύ όμορφα με τον κόσμο του παιχνιδιού. Θα προτιμούσα μια πιο linear εμπειρία και πιο κλειστά περιβάλλοντα η αλήθεια είναι.

    Και τέλος το παιχνίδι είναι υπερβολικά δύσκολο (παίζω στο normal). Η στόχευση του είναι πολύ κακή, στην αρχή μάλιστα είχα απενεργοποιημένο το auto-aim και δεν παλευόταν με τίποτα. Το ενεργοποίησα και πάλι δυσκολεύομαι η αλήθεια είναι.
    Θεωρώ πως όταν στοχεύεις το ζουμ είναι υπερβολικό και ειδικά αν είσαι σε κλειστό χώρο πολύ δύσκολα θα πετύχεις τον εχθρό, άσε που είναι και πολύ γρήγοροι...
    Σε συνδυασμό με τα ελάχιστα πυρομαχικά, γίνεται πολύ δύσκολη η επιβίωση..
    Επίσης το stealth του σε κάποια σημεία χάνει. Για παράδειγμα, ακούω ένα τέρας και κρύβομαι πίσω από κάτι κουτιά, προσπαθώ να δω με την κάμερα που είναι και αυτό είναι αδύνατον, το ίδιο και όταν κρύβομαι σε φυλλωσιές απλά δεν βλέπω τίποτα και πάω στα τυφλά..


    Είναι λίγο σκωτσέζικο ντουζ το παιχνίδι μέχρι τώρα. Μία θα μου δώσει ένα ωραίο περιβάλλον να νιώσω άβολα και τρομαχτικά και μετά κάτι θα γίνει να μου το χαλάσει.
    Ελπίζω κάποια πράγματα προχωρώντας το story να βελτιωθούν.
    Spoiler!

  23. #78
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Σήμερα το τερμάτισα έχοντας γράψει 16 ώρες.
    Γενικές εντυπώσεις έτσι και έτσι.
    Σαν gameplay ναι είναι καλύτερο από το 1. Η ιστορία δεν είναι κάτι τρελό αλλά εξελίσσεται ομαλά.
    Οι ερμηνείες των ηθοποιών ήταν λίγο μέτριες και γενικά με ελάχιστους χαρακτήρες δέθηκα.
    Για παράδειγμα (προσοχή ENDING SPOILERS)
    Spoiler!


    Για μένα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι έλειπε πολύ το Horror στοιχείο και δεν είδα περιβάλλοντα τόσο τρομακτικά. Επίσης με κούρασε να βλέπω συνέχεια την πόλη και την βάση (Marrow αν θυμάμαι καλά).
    Γενικά δεν είχε την ίδια ποικιλία και φαντασία σε περιβάλλοντα.
    Προσωπικά δεν μου άρεσε και το open world στοιχείο που το δώσανε.

    Γενικά το παιχνίδι βελτιώνει όλα τα τεχνικά προβλήματα του πρώτου αλλά για μένα χάνει σε ατμόσφαιρα και αίσθηση τρόμου. Που πραγματικά το πρώτο ήταν εκπληκτικό.

    Ευτυχώς σε αυτό δεν είχαμε κάτι τραγικό όπως τα τελευταία 2 chapters στο πρώτο παιχνίδι και γενικά όλα τα chapter εξελίσσονται ομαλά.
    Μου άρεσε το τέλος και θεωρώ
    Spoiler!


    Είναι παιχνίδι που αξίζει να το παίξετε οι fans του genre, σίγουρα όσοι παίξατε και το πρώτο και σας άρεσε αλλά εγώ σε γενικές γραμμές το θεωρώ ένα κλικ πιο κάτω.
    Spoiler!

  24. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    spartan (12-03-2019)

  25. #79

    Default

    Για τα περι ερμηνειων στο spoiler συμφωνω αλλα διαφωνω στο αλλο κομματι για 1 και μονο λογο.

    Γιατι ειναι sequel του πρωτου. Με λιγα λογια στο πρωτο παιχνιδι ο Sebastian δεν ηξερε στην αρχη ουτε τι ειναι το stem,ουτε πως να βγει εξω,ουτε την γιατρο οταν εκανε save,ουτε τιποτα.Του ηταν ολα αγνωστα και βοηθουσαν στην ατμοσφαιρα.

    Εδω
    Spoiler!
    .Γιαυτο και το κανανε semi open world αλα silent hill φαση. Γιατι απουσιαζει το στοιχειο του μυστηριου απο το πρωτο.

    Αυτο απο την αλλη ειναι και το θετικο που εχει το EW2.Οτι υπαρχει πραγματικη ιστορια η οποια κιολας αφορα και προσωπικα τον ιδιο τον Sebastian.

    Για να βλεπαμε την ατμοσφαιρα του πρωτου,θα επρεπε υποχρεωτικα να βλεπαμε ενα καινουργιο χαρακτηρα οπως σωστα αναφερεις πιο μετα αν εχουν σκοπο για καποια συνεχεια.

Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •