Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 61 to 76 of 76

Thread: Darksiders III

  1. #61

    Default

    Εγω παλι ειμαι στα 2 τελευταια boss(νομιζω)αλλα η γνωμη μου ειναι τελειως διαφορετικη τουλαχιστον οσον αφορα το συστημα μαχης.

  2. #62

    Default

    Μολις το τελειωσα το παιχνιδι με περιπου 20-21ωρες με 90% complete σε achievements.

    Τι μαρεσε περισσοτερο

    +Art direction και γραφικα.Η ολη αλλαγη απο την μηχανη γραφικων του 2 ειναι μεγαλη και το παιχνιδι επιτελους δειχνει πανεμορφο για δεδομενα Darksiders. Δεν ανταγωνιζεται προφανως αλλες υπερπαραγωγες μεγαλων εταιρειων αλλα εν μερη δεν χρειαζεται κιολας αφου τα παιχνιδια αυτα ποτε τους δεν ειχαν τα κορυφαια γραφικα και ουτε χρειαζεται κιολας.

    +Συστημα μαχης. Ναι ειναι αληθεια οτι υπαρχουν πραγματα που δανειστηκαν απο τα Dark Souls παιχνιδια και το κανουν να διαφερει στο κομματι της μαχης.Ε και τι εγινε και το πρωτο Darksiders ειχε στοιχεια απο God Of War,δεν ειδα να πειραξε κανενα. Επιτελους η μαχη εχει νοημα,δεν χωνεσαι σαν καρναβαλος ανοιγεις μια Wrath επιθεση ή κανεις Abuse το Chaos form οπως στα προηγουμενα παιχνιδια και σκοτωνεις οτι βρισκεις μπροστα σου(μεχρι και τα boss).Εδω αν δεν μαθεις να δουλευεις το Dodge θα ψοφησεις αρκετες φορες αλλα η μαχη ειναι rewarding,ειδικα στα μεγαλυτερα επιπεδα δυσκολιας. Καποιους μπορει να μην τους αρεσει αυτη η αλλαγη αλλα προσωπικα την λατρεψα,ειδικα αργοτερα που παιρνεις και περισσοτερα οπλα.

    +Μουσικη και voice acting.Πολυ ωραια,δενει αρμονικα στο παιχνιδι.Δεν σε αποσυντονιζει οταν παιζεις και το voice acting ειναι αρκετα καλο για δεδομενα της σειρας(ειδικα της Fury)

    +Διαρκεια.Ενα απο τα πραγματα που ειδα και αναφερανε πολλοι ως αρνητικο ειναι η διαρκεια.Δεν καταλαβαινω τον λογο γιατι η διαρκεια του 3 ειναι περιπου οσο και του πρωτου Darksiders,πραγμα λογικο αν σκεφτουμε οτι δεν ειναι open world οπως το 1.

    +Βαθμοι δυσκολιας.Καθονται πολλοι και κλαιγονται για την δυσκολια του παιχνιδιου σε reviews και σχολια στο steam αλλα οπως φαινεται δεν τους κοβει να το παιξουν στο easy αν οντως ψοφανε συνεχεια.Στο normal προσωπικα δεν ειχα κανενα προβλημα.

    +Story.Επιτελους ενα Darksiders παιχνιδι με μεγαλη εμφαση στην ιστορια και των ιδιων των horsemen και φυσικα στο κεντρικο lore του παιχνιδιου.Ενα απο τα μεγαλυτερα παραπονα μου απο το 2 ηταν αυτο και ευτυχως στο 3 του δωσανε και καταλαβε και πολυ ωραιο το μικρο και καλα plot twist προς το τελος.Ολα τα λεφτα παντως το τελος για το μικρο plot twist που εχει.Εχει και μια σκηνη μετα τα credits σαν hint για το επομενο παιχνιδι.
    Σε 2 σημεια εχει και επιλογες να διαλεξεις αν θα σκοτωσεις ή οχι τον αλλον(που στα παλια δεν ειχε).

    +Τα bosses και σαν ποικιλια και σαν δυσκολια μεταξυ τους(αλλα ευκολοτερα,αλλα δυσκολοτερα)και υπαρχουν και καποια optional mini bosses.Αρκετα καλη ποικιλια και σε τερατα/εχθρους.

    Παμε τωρα στα αρνητικα

    -frame drops(ευτυχως οχι πολυ συχνα στην εκδοση του pc),bugs(παλι προσωπικα δεν πετυχα πολλα),crashes(πετυχα μονο 1).Λογικα αναμενεται αυτες τις μερες και patch που ανακοινωσανε στο steam.

    -η απουσια χαρτη που λογω σχεδιασμου ευκολα μπορει να μπερδευτει καποιος και κυριως το προβληματικο backtracking αν θελει να ψαξει το χαρτη.Ευτυχως υπαρχουν πολυ καλοι οδηγοι για τα collect.Βεβαια εχει αρκετα checkpoints/fast travel σε καθε περιοχη τα οποια ειναι τα Serpent holes του Vulgrim.

    -Το αρχικο κομματι του παιχνιδιου ειναι καπως αργο και τα puzzles/γριφοι ειναι περιορισμενα κυριως στην αρχη.

    Γενικα αν ειναι κατι που μπορω να ευχαριστησω τα reviews ειναι που ειχα χαμηλες προσδοκιες με αποτελεσμα να απολαυσω κυριολεκτικα το παιχνιδι,πολυ παραπανω απο οσο το περιμενα.
    Σκεφτομαι αν το συγκεκριμενο ειναι το αγαπημενο μου της σειρας πανω απο το 1(για το 2 τα εχω ξαναπει οτι το συστημα με το looting που ειχε,το ψιλο ανουσιο και κουραστικο open world και η ελαχιστη εξελιξη στην ιστορια δεν μαρεσαν καθολου),τοσο πολυ μαρεσε. Σαν βαθμολογια θα πηγαινα με αυτη του κοσμου δηλαδη ενα 8ρι μαζεμενο(ισως 8.5) για την εκδοση του pc.
    Αν το επαιζα σε κονσολα που εχει παραπανω τεχνικα θεματα ισως του εβαζα 7.5/10 Τα 2ρια και 4ρια ειναι το λιγοτερο αστεια.
    Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι δεν αξιζει τα 60ευρω αρχικη τιμη,οπως φυσικα δεν τα αξιζαν και τα προηγουμενα παιχνιδια της σειρας,ειδικα απο την στιγμη που θα βγουν και 2 dlc.Στα 40ευρω και κατω σιγουρα δεν πρεπει να το χασουν κυριως οι οπαδοι την σειρας.

  3. The Following 7 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    BillyFlo81 (03-12-2018),DJTaurus (02-12-2018),Kane (02-12-2018),Nikoladim (02-12-2018),Snk (02-12-2018),spartan (02-12-2018),tsakali GR (03-12-2018)

  4. #63
    Elite Aphelian's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Piraeus
    Posts
    866
    PSN ID
    Aphelian
    Name
    Γιώργος

    Default

    Τελος και απο εμενα!

    Κάποιες γρηγορες σκεψεις για οποιον το σκεφτεται:

    Απο bugs, το παιχνιδι μου crashare μια φορα και άλλη μια μου εχασε τον ηχο του. Σε στιγμες φάνηκε να υποφέρει το Playstation και υπηρξαν τα προβληματακια του (παραδοξως ΟΧΙ in combat) αλλά τίποτα τόσο ενοχλητικό.

    Προσωπικα το χαρηκα οσο δεν παει, νομιζω σε οποιον αρεσαν τα άλλα 2 (η σειρα γενικοτερα) σιγουρα θα του αρεσει και αυτο. Συμφωνω σε μεγαλο βαθμο με τον Fulgore σε οσα ειπε.

    Το συστημα μαχης ειναι πολυ περισσοτερο unforgiving και ειχα ανησυχησει λιγο που ελεγαν πως υπαρχει scaling που δεν σε αφηνει να νιωσεις σε κανενα σημειο overpowered κλπ. Αυτο ΔΕΝ ισχυει, μπηκα στο Free roam μετα το τελος του παιχνιδιου και οτι με πλησιαζε απο τις πρωτες περιοχες ηταν 2 hits. Απλα η μαχη θελει σκεψη, θελει planning και θελει και προσοχη. Σιγουρα ψοφησα σε σημεια που δεν προλαβα να απομακρυνθω και να κανω heal, αλλα ποτε δεν ενιωσα αυτο το χαος που διαβασα σε κριτικες.
    Νομιζω οι ανθρωποι που κανουν κριτικες σε παιχνιδια είναι λίγο αναπηροι και εχουν μια μανια να παρομοιαζουν οτιδηποτε "δυσκολοτερο" απο την πλεμπα των τελευταιων ετων που σε παιρνει απο το χερι και σε παει βολτα σε ολο το παιχνιδι, με το Dark Souls.
    Σιγουρα υπαρχει η επιρροη αλλα το παιχνιδι παιζει σαν Darksiders και ΕΙΝΑΙ Darksiders. Το παιχνίδι ΘΕΛΕΙ να μαθεις τον κοσμο του και το feeling του να ψαχνω τι ειναι που και πως ενωνονται καποιες περιοχες ειχα πολλά χρονια να το ζησω(ειδικα αν εξαιρεσεις το Darksouls), ειναι λογική που ειχαν τα παιχνιδια πριν τα pointers στο minimap και τα τεραστια βελακια. Εδω θελει ΨΑΞΙΜΟ που προσωπικα με βοηθησε στο Immersion του κοσμου.

    Το Voice Acting ειναι φανταστικο, η Fury ειναι απολαυστικοτατη (με καποιες τρομερες ατακες) και η παραδοση με το φοβερο voice acting (War,Death) συνεχιζει.
    Η ιστορια επισης ειναι ενδιαφερουσα ακομα και αν δεν "προχωραει" το story απο το 1 και υπαρχει και ΠΟΛΥ fan-service που σε κανει να περιμενεις για το επομενο κεφαλαιο στην ιστορια.

    Η ποικιλια των εχθρων ειναι πολυ μεγαλη ενω τα Bosses νομιζω ειναι το δυνατο σημειο του παιχνιδιου(Art Style αλλα και Mechanics).

    Τα Hollows (οι διαφορετικες δυναμεις που αποκτας) ειναι επισης πολυ καλοφτιαγμενα με ενα μικρο παράπονο για το Backtracking που το ηθελα περισσοτερο ανεπτυγμενο και λιγο πιο meaningful,δλδ λιγο περισσοτερο απο το "εσπασα εναν τοιχο που δεν μπορουσα πριν 4 ωρες, και ειχε απο πισω ενα Health Shard".
    Δυστυχως το Budget του ηταν περιορισμενο και δεν μπορουσαν να βαλουν καποια optional περιοχή ή να αναπτυξουν καποιες περιοχες λίγο περισσοτερο.
    Νομιζω αν υπηρχε μεγαλύτερο budget, ή αν εστω ειχαν κανει καποιο Campaign Kickstarter θα μπορουσε να ειναι αισθητά καλύτερο(ισως ειναι λαθος λεξη, πιο ανεπτυγμενο?), αλλά με τις υπάρχουσες συνθήκες εγώ είμαι ΠΟΛΥ ικανοποιημένος που η αγαπημένη μου σειρά μας εδωσε άλλο ενα παιχνιδι.

    Το ΜΟΝΟ αρνητικο για εμενα ειναι η απουσια NG+ αλλά νομιζω ειναι θεμα χρονου.

    Αν ειχατε ευχαριστηθει τα 2 πρωτα, τοτε σιγουρα αξιζει τον κοπο.

  5. The Following 8 Users Say Thank You to Aphelian For This Useful Post:

    BillyFlo81 (03-12-2018),DJTaurus (03-12-2018),Fulgore (03-12-2018),Kane (03-12-2018),Nikoladim (03-12-2018),Snk (03-12-2018),spartan (03-12-2018),tsakali GR (03-12-2018)

  6. #64
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Rep και στους δυο ευχαριστουμε για τις εντυπωσεις σας. Ενω ειχα λατρεψει τα προηγουμενα δυο απο οσα ειχα διαβασει σκεφτομουν να μην παω στο 3. Αλλαξα τελειως γνωμη. Θα περιμενω ομως να πεσει η τιμη

  7. #65

    Default

    Quote Originally Posted by Nikoladim View Post
    Rep και στους δυο ευχαριστουμε για τις εντυπωσεις σας. Ενω ειχα λατρεψει τα προηγουμενα δυο απο οσα ειχα διαβασει σκεφτομουν να μην παω στο 3. Αλλαξα τελειως γνωμη. Θα περιμενω ομως να πεσει η τιμη
    Και πολυ καλα θα κανεις γιατι μεχρι τοτε και τα dlc θα εχουν βγει και (ελπιζουμε)να εχουν βγει και patch βελτιωσης των περισσοτερων τεχνικων θεματων που εχει

  8. #66

    Default

    ποτε βγαινουν τα δυο expansion stories ρε 'σεις,ξερει κανεις?

  9. #67

    Default

    Ακομα δεν υπαρχει ανακοινωση

    https://www.playstationlifestyle.net...-dlc/#/slide/1

    What the announcement does not include is information on release dates or pricing for this content.


  10. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    christos-sonyboy (03-12-2018),Kane (04-12-2018)

  11. #68
    Elite Aphelian's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Piraeus
    Posts
    866
    PSN ID
    Aphelian
    Name
    Γιώργος

    Default

    Καινουριο patch στο PC προς το παρον που βελτιωνει τρομακτικα το gameplay και το φερνει πιο κοντα στα παλιοτερα παιχνιδια της σειρας για οποιον το θελει( ειναι toggle επιλογη classic combat). Μαζι με μπολικες αλλαγες/polishing.

    Δυστυχως ζουμε στην εποχη που τα παιχνιδια δουλευονται ακομα και πολυ καιρο αφου κυκλοφορησουν, αλλά ειναι μια πολυ καλη ευκαρια για οποιον ειχε δευτερες σκεψεις!
    Αντε και new game plus ευχομαι!

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Aphelian For This Useful Post:

    DJTaurus (18-12-2018),hakoo (18-12-2018)

  13. #69
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δεν εχω παιξει το παιχνιδι ακομα, το ψαχνω σε μια καλυτερη τιμη αλλα μου φαινεται λιγο περιεργο ολο αυτο. Καλοδεχουμενες οι περισσοτερες επιλογες αλλα τι παει να πει classic combat?
    Δεν ειναι σαν να ακυρωνουν απο μονοι τους τις επιλογες τους και την φιλοσοφια του παιχνιδιου τους?
    Η μαχη απ οτι εχω καταλαβει ειναι λιγοτερο arcadey και πιο πολυ souls like, σε πολλους δεν αρεσε, δεκτον.
    Ειναι μια επιλογη ομως που εχει χτιστει το gameplay γυρω απο αυτην υποθετω. Πως γινεται να αλλαχτει ετσι απλα?
    Ξαναλεω, δεν εχω ιδεα μιας και το παιχνιδι τωρα ψαχνομαι να το αγορασω αλλα μου φαινεται πολυ περιεργο.


  14. #70
    Elite Aphelian's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Piraeus
    Posts
    866
    PSN ID
    Aphelian
    Name
    Γιώργος

    Default

    Ουσιαστικα εβαλαν attack cancelling αν κανεις dodge during the attack κατι που αρχικα ΔΕΝ υπηρχε, επρεπε να τελειωσει το animation για να κανεις dodge, και instant healing με το αντιστοιχο Estus flask αντι για full animation που σου γλυτωνει 1 δευτερολεπτο (και ουσιαστικα σε σωζει γιατι πολλες φορες δεν προλαβαινες ). Σιγουρα το προτιμω ετσι μιας και η μαχη τωρα ειναι πολυ περισσοτερο ελευθερη και "δημιουργικη". Μαζι με καποιες αλλες αλλαγες (checkpoints/respec/health on Vulgrim) το παιχνιδι ειναι λιγο πιο "ευκολο" για οσους ειχαν θεματα με την souls αισθητικη.

    Το παιχνιδι επρεπε να εχει κυκλοφορησει με ολα αυτα τα καλουδια, αλλα ψιλα γραμματα κλπ

  15. The Following 3 Users Say Thank You to Aphelian For This Useful Post:

    DJTaurus (19-12-2018),hakoo (19-12-2018),Snk (19-12-2018)

  16. #71

    Default

    το τερματισα σημερα, μου αρεσε αρκετα το παιχνιδι, το μονο παραπονο ειναι οτι οι τελευταιες μάχες μου φανηκαν αρκετα προχειρες. To παιχνιδι το επαιξα με το default συστημα μαχης, σε καμια περιπτωση δεν το βρηκα πολυ δυσκολο. Παρα πολυ θετικη η απουσια χάρτη. Αν μπορουσαν να κανουν τις 3 τελευταιες μάχες πιο επικες θα ημουν πολυ ευχαριστημενος και απλα σπαστηκα που που τις κερδισα με την 1η, χωρις καν να χρησιμοποιησω havoc ή buffs...Γενικα τα buffs τα χρησιμοποιησα μονο κατα λαθος σε ολη τη διαρκεια του παιχνιδιου, οταν εψαχνα τα heals...

    Παντως απο τα 3, ακομα προτιμω το 1ο, που ηταν περισσοτερο zeldoειδες...

  17. #72

    Default

    Νομιζω οτι το τελευταιο boss συγκεκριμενο μονο προχειρο δεν ειναι σχεδιαστικα με τοσες διαφορετικες κινησεις που εχει,μεταξυ των οποιων εχει και κινησεις απο τους αλλους Horsemen.

  18. #73

    Default

    θα τη προτιμουσα πιο δυσκολη

  19. #74

    Default

    Σημερα κυκλοφορησε και το πρωτο Dlc

    https://www.youtube.com/watch?v=aYYMavqQCDU

  20. #75

  21. #76
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Σε περίπτωση που κάποιος θέλει την συλλεκτική με price drop (δεν ξέρω τι παίζει με τις γλώσσες στο κουτί κλπ)

    https://www.amazon.es/gp/product/B07FDTDR95?psc=1



Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •