Results 1 to 9 of 9

Thread: The Sexy Brutale: Full House Edition

  1. #1
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default The Sexy Brutale: Full House Edition







    REVIEW


  2. The Following 2 Users Say Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    gorath (04-05-2017)

  3. #2
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,547
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Πςςςςς περιέχει και το game manual? Αυτά είναι!


  4. #3
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Το έχει παίξει κανείς να μας πει εντυπώσεις;
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  5. #4
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default The Sexy Brutale

    Αρκετοί από εδώ μέσα ξέρετε την τρέλα που έχω να "ανακαλύπτω" indie games, ή τουλάχιστον να δοκιμάζω σχεδόν όλα τα indies. Με γοητεύει να μην ξέρω τίποτα για ένα παιχνίδι σε μια εποχή που πριν παίξουμε κάτι έχουμε μπουκώσει με δεκάδες trailers, διαφημίσεις , ανακοινώσεις , καθυστερήσεις κλπ. Θεωρώ αυτό το είδος των παιχνιδιών τα πιο "τίμια" γιατί ο κάθε δημιουργός είναι ελεύθερος να μας δώσει αυτό που έχει στο μυαλό του και τις περισσότερες φορές να πει μια ωραία ιστορία μιας και αυτά τα παιχνίδια δεν έχουν υψηλά production values, ούτε jaw droping γραφικά και συνήθως τα φτιάχνουν μικρές ομάδες με λίγους πόρους αλλά πολύ μεράκι και αγάπη για το gaming.

    Ενδεικτικά θα αναφέρω τα Virginia , Journey, Brothers, Limbo, Oxenfree, Firewatch, Braid , Gone Home, Inside, Night in the Woods, Deadlight , Rime και πολλά άλλα που ξεχνάω σίγουρα.

    Άφησα τελευταία τα Rime και Deadlight για ένα συγκεκριμένο λόγο. Και τα δύο τα έφτιαξε η Tequila Works. Το 2ο το είχα πρωτοπαίξει στα xbox arcade το 2012 και το λάτρεψα. 2d side scroller με zombies και πολυ ωραία ατμόσφαιρα. Φυσικά το ξανατίμησα όταν βγήκε στο Ps4.

    To Rime αρκετοί θα το ξέρετε επειδή το έδωσε το Plus αυτόν τον μήνα. Εγώ όταν είδα ότι πρόκειται για παιχνίδι που θύμιζε το Ico δεν χρειαζόμουν κάτι παραπάνω . Το πήρα σχεδόν αμέσως και δεν το μετάνοιωσα.

    Προσέξτε ότι δεν υπάρχει pattern . Έβγαλαν ένα 2d survival horror to 2012 και το 2017 ένα platformer adventure!

    Και μετά έρχεται η black friday και βρίσκω σε πολύ καλή τιμή ένα παιχνίδι που δεν είχα ακούσει καν . Εδώ είμαστε λέω . The Sexy Brutale. Πιασάρικο όνομα . Βλέπω ένα video στο youtube. Χμμμμμ. Top down , diablo style, ard direction που τραβάει το μάτι, πόρτες , κλειδιά , δολοφονίες... Καλό φαίνεται , αλλά κάτσε να δω ποιος το έφτιαξε? Cavalier Game Studios (από ότι έψαξα στην ομάδα δουλεύουν παλιά μέλη των Lionhead Studios) και Tequila Works λέει !!! Ενθουσιασμός και αγορά αμέσως , μόνο 15€!!!

    Το παιχνίδι έρχεται γρήγορα και με έκπληξη βλέπω full booklet και cd με το ost του παιχνιδιού! Θυμίζω ότι η εταιρία όλο αυτό το πουλάει 15€. Ναι οκ θα μου πείτε αλλά τι να το κάνεις αν το παιχνίδι είναι μάπα?

    Ε λοιπόν δεν είναι . Καταρχήν πρόκειται για ένα Puzzle adventure με top down camera. O πρωταγωνιστής ξυπνάει μέσα σε μια έπαυλη/καζίνο στη διάρκεια ενός πάρτυ. Σε αυτό το πάρτυ οι καλεσμένοι δολοφονούνται μυστηριωδώς και εμείς έχουμε κολλήσει σε ένα 12ωρο loop (σαφής επιρροή από την ταινία η Μέρα της μαρμότας) και με εφόδιο μια μάσκα και ένα ρολόι μπορούμε να "χειριστούμε" τον χρόνο και να σώσουμε τους καλεσμένους ώστε να λύσουμε τελικά το μυστήριο.

    Δεν θα μπω σε άλλες λεπτομέρειες για εμφανείς λόγους μιας και το παιχνίδι στηρίζεται πολύ στο storytelling . Θα πω όμως ότι είναι πανέξυπνο , η ιστορία ξεδιπλώνεται πολύ όμορφα, η μουσική είναι καταπληκτική, τα γραφικά 4Κ/60 (νομίζω) με art direction εξαιρετικό. Το πίσω μπρος στο χρόνο είναι απλό και πραγματικά το gameplay του είναι πολύ ευχάριστο και πρωτότυπο.

    Παρακάτω ένα review από τον ACG . Απλά να ξαναπώ ότι αυτά τα παιχνίδια είναι ο λόγος που αγαπάω το gaming. Καλά τα ΑΑΑ αλλά βιομηχανοποιημένα και κορεσμένα. Στα indies είναι το μέλλον γιατί εκεί υπάρχουν ακόμα δημιουργοί ρομαντικοί , με φρέσκιες ιδέες και αγάπη για το gaming.



    Spoiler!

  6. The Following 9 Users Say Thank You to james9 For This Useful Post:

    AgentPrinny007 (27-02-2018),BillyFlo81 (27-02-2018),isildur83 (28-06-2018),jimspy (28-06-2018),Kane (27-02-2018),Nek_Food (28-02-2018),Nikoladim (27-02-2018),WolfRathmA (27-02-2018)

  7. #5
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Ωραιος ο δημητρης και παλι...η αληθεια ειναι οτι το ειχα δει το συγκεκριμενο αλλα δεν θυμαμαι τι με ειχε χαλασει και δεν το εβαλα στο στόχαστρο...τωρα με τα σχολια σου θα το παρω σιγουρα...
    Εννοείται αυτες οι εμπειρίες και μενα ειναι οι αγαπημενεςμου...indies π σε πιανουν αδιάβαστο...θα τιμησω και το deadlight αφου λες οτι αξιζει αντίστοιχα....

    Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  8. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    james9 (27-02-2018)

  9. #6
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Δημήτρη, το είχα βάλει παλιά στο στόχαστρο το συγκεκριμένο γιατί μου άρεσε πολύ το art style του παιχνιδιού και είχα ρωτήσει αν κάποιος το είχε παίξει γιατί ήθελα να το αγοράσω και εγώ.

    Υπάρχει νέο thread που είχα φτιάξει τότε. http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...t=Sexy+Brutale

    Σκέφτομαι να το αγοράσω!
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  10. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    james9 (27-02-2018)

  11. #7
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ωπ σορρυ Αποστόλη! Η αλήθεια είναι ότι δεν έψαξα καν στο φόρουμ ήμουν σίγουρος ότι δεν το είχε ποστάρει κανείς. Ας το φτιάξει ένας mod μην έχουμε δύο θέματα.

    Spoiler!

  12. The Following 2 Users Say Thank You to james9 For This Useful Post:

    WolfRathmA (27-02-2018)

  13. #8
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Το έχουν βάλει στο store στα 4,99€

    Εγώ το αγόρασα πάντως.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  14. #9
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Το έχουν βάλει στο store στα 4,99€

    Εγώ το αγόρασα πάντως.
    Και καλα εκανες , τσαμπα ειναι σε αυτη την τιμη.

    Spoiler!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •