Results 1 to 16 of 16

Thread: Micro Machines World Series

  1. #1
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default Micro Machines World Series

    Δε ξέρω πόσοι στο παρελθόν είχατε παίξει τα Micro Machines, αλλά προσωπικά το είχα λιώσει στο Mega Drive II. Η κασέτα μάλιστα είχε υποδοχές για δύο επιπλέον χειριστήρια για να παίζουν ταυτόχρονα 4 παίκτες. Οι πίστες ήταν πολλές και με διάφορα concept. Συν που μπορούσες να φτιάξεις δική σου πίστα. Ενδιαφέρον θα έχει το συγκεκριμένο, για νοσταλγικούς και μόνο λόγους δεν μπορώ παρά να το τιμήσω. Αναμένεται 21 Απριλίου.



    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  2. #2
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Το χα λιωσει και γω αυτο το παιχνιδακι Δημητρη, στην Amiga ομως. Εμεις λιωναμε το πρωταθλημα με τεσσερις παικτες (δυο παικτες παιζανε με joystick, ενας με τα cursor keys και την τετραδα εκλεινε η cpu). Θυμαμαι εντονα τις πιστες και διαφορα εμποδια που ειχαν στο μπιλιαρδο που τρεχαμε με formula, στην μπανιερα με σκαφος αποφευγαμε τα σιφονια και τους αφρους, ενώ πανω στο τραπεζι με τα buggy αυτοκινητα αποφευγαμε τα δημητριακα και να μην βρεθουμε εκτος πιστας. Βεβαια δεν καταφερα να παιξω την πιστα στον κηπο του σπιτιου λογω του οτι κολλαγε στο loading της συγκεκριμενης πιστας η δισκετα με αποτελεσμα αυτοματως να παταμε control και τα δυο πληκτρα Α για να κανει restart η Amiga και να ξεκινησουμε νεο πρωταθλημα απο την αρχη. Ο συγκεκριμενος τιτλος μου προσεφερε διασκεδαση και γενικα ηταν ενα πολυ καλα στημενο παιχνιδι για τα micromachines τα οποια ηταν στην μοδα τοτε για τους πιτσιρικαδες της εποχης εκεινης.

    Θα το τσιμπησω λογικα λογω νοσταλγιας και οτι κυκλοφορει απο την ιδια την Codemasters, συν του οτι το trailer μου θυμιζει αρκετα το παιχνιδι που επαιζα με την παρεα μου πριν πολλα χρονια.

  3. The Following 3 Users Say Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Error Flynn (19-04-2017),Gazof (19-04-2017),Lefteris_X (09-02-2017)

  4. #3
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default



    Φαινεται καλο και διασκεδαστικο. Τελικα κυκλοφορει τον Ιουνιο.

  5. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Gazof (19-04-2017)

  6. #4
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Αυτό όπως και το super cars επίσης Βασίλη τα είχα λιώσει στην Amiga. Με βλέπω να το τσιμπάω μόνο και μόνο από τον παράγοντα νοσταλγία συν του ότι δείχνει καλοφτιαγμένο.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    BillyFlo81 (20-04-2017),Gazof (19-04-2017)

  8. #5
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Έβαλα τις προάλλες να παίξω στο Mega Drive.. Εντάξει, ήταν σαν να μην πέρασε ούτε μέρα από την τελευταία φορά. Πολύ ωραία φάση, άλλωστε τότε ποιος νοιαζόταν για τα γραφικά και κουραφέξαλα;; Μία ωραία ιδέα και μία καλή υλοποίηση αρκούσε και με το παραπάνω.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  9. The Following 3 Users Say Thank You to Gazof For This Useful Post:

    BillyFlo81 (20-04-2017),Dragonpaul (20-04-2017),Error Flynn (20-04-2017)

  10. #6
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by Error Flynn View Post
    Αυτό όπως και το super cars επίσης Βασίλη τα είχα λιώσει στην Amiga. Με βλέπω να το τσιμπάω μόνο και μόνο από τον παράγοντα νοσταλγία συν του ότι δείχνει καλοφτιαγμένο.
    Εγώ Βασιλη το Supercars το είχα πιο ψηλα, οπως και το Indy Heat και το Nitro της Psygnosis. Απλά το micro machines ήταν πολύ διασκεδαστικό, είχε χαβαλε κ είχαμε κολλήσει μαζί του για λίγο καιρό με την παρεα..

    Quote Originally Posted by Gazof View Post
    Έβαλα τις προάλλες να παίξω στο Mega Drive.. Εντάξει, ήταν σαν να μην πέρασε ούτε μέρα από την τελευταία φορά. Πολύ ωραία φάση, άλλωστε τότε ποιος νοιαζόταν για τα γραφικά και κουραφέξαλα;; Μία ωραία ιδέα και μία καλή υλοποίηση αρκούσε και με το παραπάνω.
    Μη μου θυμίζεις το Mega Drive, γιατί το χάρησα κ αργοτερα το μετάνιωσα. Συμφωνώ ότι κάποτε μας ενδιεφερε περισσοτερο το gameplay σε ένα παιχνίδι, ομως το micromachines για την εποχή του είχε καλά γραφικά οπως κ χειρισμό.

  11. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Error Flynn (20-04-2017)

  12. #7
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Ε ναι, ρε συ Μπιλ. Το supercars ήταν ας πούμε πιο ¨σοβαρό¨ από το micro machines που ήταν τελείως χαβαλέ και καφριλίκι. Και γω το είχα παίξει περισσότερο συγκριτικά. Και το 1 και με αργότερα και το 2 αλλά περισσότερο το 1. Χαλαρές εποχές. Από όλες τις απόψεις... Αν το micro εχει δυνατότητα να στήσεις πριβέ αγώνα θα έχει πλάκα να παίξουμε μερικοί μαντράχαλοι.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    BillyFlo81 (20-04-2017),Lefteris_X (20-04-2017)

  14. #8
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    To Nitro της Psygnosis, ήταν καραπαλούκι (και το πιο γρήγορο frame rate)!!!!

    Το δε Supercars (και δη το Supercars II) της ομάδας που έβγαζε τα Lotus 1/2/3.......ήταν απίστευτο (με τα διάφορα οπλάκια που είχες κιόλας).

    Από την άλλη όχθη το Micro Machines είχε τρομερή πλάκα (θυμάμαι τον φουκαρά που του τύχαινε να παίξει με τα πλήκτρα στην Amiga, λολ)..........όσο για την δισκέτα, πρέπει να ήταν η 4η ή 5η δισκέτα (ευτυχώς είχα την "σωστή" έκδοση που δεν κόλλαγε).

    Εμένα όμως μου άρεσε και το Ivan Stewarts Off Road Racer. Τρελό γέλιο και αρκετά δυσκολάκι.

    Φυσικά όλα αυτά στην Amiga. Παρόλο που είχα το Megadrive από το 1989, η Amiga παρέμενε το Νο1 gaming machine μου.

    Πιστεύω θα γελάσουμε πολύ οι μαντράχαλοι αν στο νέο MMachines προσφέρεται η δυνατότητα πριβέ αγώνα...

  15. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    BillyFlo81 (20-04-2017)

  16. #9
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Πάντως στοιχιματιζω Λευτερη ότι κ το Indy Heat θα ειχε παιχτεί κάποια στιγμή στην Amiga σου. Στο racing αυτο φαινόταν όλη η πίστα στην οθόνη όπως στο Off Road.

    Μακάρι να καταφέρει η codemasters με το micromachines οτι δεν κατάφερε ο Dino Dini με το ΚΟ Revival για να μαζευτούμε όλα τα γεροντια κ να θυμηθούμε τα παλιά.

  17. #10
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    εεεεεεεεεεεεεεεεεεεπ! όχι και γερόντια αχαχαχαχαχαχ πετάει η ομάδα ακόμα!

    Ναι, το Indy Heat όντως είχε παίξει στην Amiga μου. (btw μόλις μου χάρισαν άλλη μια Amiga 500 πρόσφατα, να δω τι θα κάνω όλες τις Amiga που έχω: 1 CDTV, 3 A500αρες, 1 Α1200 τουμπανιασμένη και 1 Α4000 επίσης τουμπανιασμένη περί το έξτρα 1 εκ. δρχ έχει πάνω της)

    (σορρυ για το οφφτοπικ) Πάντως, για να είμαι ειλικρινής, δεν περίμενα το KO Revival να είναι καλό. Ο λόγος πολύ απλός: το Kick Off έγινε γνωστό για τον φρενήρη ρυθμό του + το ότι δεν "κόλλαγε" η μπάλα στα πόδια σου (ανήκουστο για την εποχή). Μετάφραση: τα 8-way joysticks έπαιρναν φωτιά στις ακαριαίες κινήσεις. Ειδάλλως, ήσουν σκράπας στο Kick Off. Ε, λοιπόν, πριν την κυκλοφορία του revival σκεπτόμουν, ότι αυτό το gameplay είναι αδύνατον να μεταφραστεί στα αναλογικά μοχλουδάκια του DualShock. Ο μοναδικός τρόπος για να ήταν καλό το revival, θα ήταν να έχει μεν ένα πιο "συμβατό" gameplay για τα αναλογικά μοχλουδάκια, αλλά δε, να προσφέρει και το αυθεντικό old-school digital 8-way gameplay το οποίο θα το απολαύσεις ΜΟΝΟ αν προμηθευτείς το κατάλληλο joystick (όπως αυτά πχ για Street Fighter). Δυστυχώς όμως, το τι προσφέρει το Kick Off Revival, και πόσο χάλια είναι όλοι το γνωρίζουμε. Τελευταία μου ελπίδα το Socialable Soccer (ουσιαστικά το "revival" του Sensible Soccer).

  18. #11
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default


  19. #12
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το πήρε κάνεις ?? Κάπου είδα ένα μέλος να το ποσταρει...

    Εντυπώσεις ??

  20. #13
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Ειχαμε μαζευτει αρκετοι απο εδω μεσα για να το αγορασουμε, αλλα τα reviews και οι αποψεις των παικτων που το επαιξαν μας φρεναραν.

    Ολοι μιλανε για downgrade στα γραφικα, για 30 fps ακομα και στο PS4 Pro, χωρις offline περιεχομενο (δεν υπαρχει ουτε καν career mode) και διαφορα αλλα.

    Τι να πω, κριμα... Ισως σε καποια εκπτωση το τσιμπισω μονο και μονο για να θυμιθω λιγο τα παλια.

  21. #14
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Και γω ήμουν έτοιμος να το αγοράσω αλλά με αυτά που διάβασα κρατήθηκα μακρυά... όλοι μας χτυπάμε κόκκινο σε σχέση με τις παιδικές μας αναμνήσεις αλλά καλύτερα να μείνει ανάμνηση το συγκεκριμένο νομίζω.

  22. #15
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Άντεξα να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο μισή ώρα, μαζί με το Syberia 3 ήταν οι μεγάλες απογοητεύσεις της χρονιάς, καμία επαφή με το παρελθόν τους.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  23. #16
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κατάλαβα...
    Υπάρχουν παχνιδαρες εκει έξω,καλύτερα πάμε αλλού...

    Κατατοπιστικα τα σχόλια σας!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •