Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: The Six Dragons | Greek developer project

  1. #1
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default The Six Dragons | Greek developer project

    Καλησπέρα σας,

    Μετά από σχεδόν 2 χρόνια που “παλεύω” αυτό το project, θα ήθελα να σας παρουσιάσω την πρόοδο του. Το παιχνίδι θα είναι διαθέσιμο για PC αλλά υπάρχουν πλάνα μετά την κυκλοφορία του να υπάρχει και για PS4.
    Ξεκινάω με το Video και πιο κάτω θα πω πιο αναλυτικά για το project.



    Το παιχνίδι έχει πολλά mechanics και έχει έναν τεράστιο κόσμο (περίπου 30km2). Περισσότερα θα βρείτε στο www.thesixdragons.com και www.facebook.com/thesixdragons.

    Εν τάχει να πω μερικά:


    1. Ανοιχτός κόσμος, ο παίχτης μπορεί να πάει όπου βλέπει το μάτι του και υπάρχει πρόσβαση.
    2. Ανοιχτές Classes, στην αρχή του παιχνιδιού δεν διαλέγεις κάποια συγκεκριμένη class, αλλά κατά τη διάρκεια επιλέγεις τα skills/abilities που θες, και δημιουργείς την δική σου class. Κάθε μάχη μπορεί να είναι διαφορετική και να χρειάζεται άλλη προσέγγιση (offensive/defensive/ranged κλπ.), ο παίχτης μπορεί να έχει 3 διαφορετικά builds τα οποία μπορεί να αλλάζει οποιαδήποτε στιγμή (out of combat).
    3. Randomly Generated Elements, στον κόσμο υπάρχουν πολλά πράγματα που αλλάζουν χωρίς προκαθορισμένο location. Μερικά από αυτά είναι: Dungeon Portals, Loot chests, World Bosses κλπ.
    4. In-depth Crafting, τα πάντα μπορούν να γίνουν craft, weapons, armor, potions, ability marks κλπ. Ανάλογα με την σπανιότητα των υλικών θα έχουμε και καλύτερα crafts.
    5. Workers, ο παίχτης θα μπορεί να πληρώνει NPCs για να πηγαίνουν για Harvesting, ώστε να μη το κάνει ο ίδιος
    6. Προσεγμένη και μεγάλη σε έκταση ιστορία, η οποία θα διατίθεται σε booklet σε special editions.
    7. Μουσικό Sountrack το οποίο επίσης θα διατίθεται σε special editions.
    8. 100δες Quests (με υποστίριξη της Ελληνικής γλώσσας).


    Για όσους είναι ακόμα στο post αυτό, να πω και κάποια πιο γενικά πράγματα για το πώς ξεκίνησε όλο αυτό.

    Μετά από 20 χρόνια gaming και ιδικά Role Playing Games τα οποία τα αγαπώ, ήθελα να φτιάξω το δικό μου παιχνίδι.
    Το όλο εγχείρημα ξεκίνησε όπως είπα σχεδόν 2 χρόνια πριν, χωρίς πολλές γνώσεις για το Game Development με απλά κάποιες γενικές γνώσεις scripting, ξεκίνησα την αναζήτηση μιας Game Engine ώστε να προσπαθήσω να φτιάξω κάτι μικρό, η μηχανή βρέθηκε (Unity3D) και η επιλογή της πέρα των δυνατοτήτων της ήταν και το φοβερό community που έχει, που βοηθάει πολύ στο ξεκίνημα.

    Στην αρχή ήταν αστείο το πόσο βουνό φαινόντουσαν όλα, αλλά με τον καιρό και με την τόση πληροφορία που υπάρχει στο Internet οι λύσεις βρισκόντουσαν και το παιχνίδι μεγάλωνε και έφτασε σε ένα σημείο που χρειαζόμουν βοήθεια. Εκεί είναι που άρχισα να δείχνω το project σε πιθανούς επενδυτές, και όντως υπήρξε ενδιαφέρον και έτσι μπόρεσα να έχω κάποια resources ώστε να κάνω outsource κάποια Assets (Music, Story/Quest writer, Graphics).

    Τώρα το παιχνίδι είναι σε pre-alpha και τα περισσότερα mechanics είναι εκεί, με περίπου ακόμα 1 χρόνο πριν το release όπως υπολογίζω.

    Περιμένω την γνώμη σας και το γενικότερα feedback για επιπλέων πράγματα που θα είχαν ενδιαφέρον να είναι μέσα στο παιχνίδι.


  2. #2
    PS4forums Addict Giorgos78's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    LAMIA
    Posts
    1,323
    PSN ID
    Giorgos78GRE

    Default

    Δυστυχώς δεν μπορώ να πω "καλή προσπάθεια" γιατί τα κανέναν δε νοιάζει αν δεν έχεις χρήμα μηχανήματα κτλ. Επισεις ως Έλληνας προγραμματιστής παιχνιδιών το πρώτο που θα σκεπτόμουν να κάνω ήταν ένα sea of thieves με battlefield πάντρεμα που θα είχε ήρωες του 1821 τσολιάδες με Τούρκους και τον κακό χαμό . Άρα Έλληνας developer δεν είναι κανείς όσο για απλός game developer. Μη βαφτίζουμε ελληνική προσπάθεια να φανούμε προσιτοί δηλαδή. Από εκεί και πέρα τέτοια παιχνίδια με αφήνουν αδιάφορο. Φυσικά όλα αυτά είναι προσωπική μου άποψη. Αν ήμουν ο ηγέτης του παιχνιδιού θα έκλαιγα. Αν από την άλλη είναι χόμπι σας να κάνετε την πλάκας σας , το παιχνίδι απλά δεν παίζετε, φοβερή ομάδα , συνεχισται να υλοποίητε το πάθος σας.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #3
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Aντε επιτέλους και το thread!
    .

  4. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    dlevel (03-02-2017)

  5. #4
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ενδιαφέρον φαίνεται αν και δεν είμαι και ο μεγαλύτερος φαν των RPG και έχω πολύ μικρή εμπειρία.
    Το παιχνίδι θα είναι αποκλειστικά first person ή υπάρχουν και σκέψεις για third person;
    Καλή επιτυχία εύχομαι πάντως με το project και ο,τι καλύτερο.
    Spoiler!

  6. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    dlevel (03-02-2017),Starlord (04-02-2017)

  7. #5
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    Σε ευχαριστώ για το Input Giorgos78, ναι το project είναι solo δικό μου και ναι είναι part time διότι έχω την πρωινή δουλειά μου, αλλά δεν θα ήθελα να αξιολογηθεί ως hobby γιατί είναι κάτι παραπάνω για μένα, και καλά κάνεις και τα «χώνεις» σα να μιλάς σε dev team

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Ενδιαφέρον φαίνεται αν και δεν είμαι και ο μεγαλύτερος φαν των RPG και έχω πολύ μικρή εμπειρία.
    Το παιχνίδι θα είναι αποκλειστικά first person ή υπάρχουν και σκέψεις για third person;
    Καλή επιτυχία εύχομαι πάντως με το project και ο,τι καλύτερο.

    1st και 3rd person, και ήδη υπάρχουν και τα 2 αλλά θέλω πρώτα να τελειοποιήσω το first person γιατί το βρίσκω πιο action στις μάχες, και μετά από εκεί να φτιαχτεί και το gameplay του 3rd. Σε ευχαριστώ
    Last edited by dlevel; 03-02-2017 at 14:25.

  8. The Following 4 Users Say Thank You to dlevel For This Useful Post:

    Axilleas_GR (03-02-2017),mihalis13 (03-02-2017),Starlord (04-02-2017)

  9. #6
    Senior Member ultra's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    118
    PSN ID
    gael_HELLAS

    Default

    Καλή επιτυχία!
    Και εις ανώτερα.!

  10. The Following User Says Thank You to ultra For This Useful Post:

    dlevel (04-02-2017)

  11. #7

    Default

    Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι και με αρκετές δυνατότητες. Μου θυμίζει λίγο Elder Scrolls, αλλά με πιο ζωηρά χρώματα.

    Κι εγώ φίλος των παιχνίδιων ρόλου είμαι. Έχω παίξει αρκετά από αυτά (The Witcher, Elder Scrolls: Morrowind/Oblivion, Final Fantasy, Disgaea, Ephemeral Phantasia, κ.α.). Είμαι, επίσης, beta tester σ' ένα άλλο παιχνίδι ρόλου που φτιάχνει μόνο ένας δημιουργός.

    Το παιχνίδι σου θέλει λίγο δουλειά στα γραφικά. Ίσως χρειαστεί να βάλεις ένα καλύτερο λογότυπο για το παιχνίδι, γιατί θυμίζει λίγο τον λύκο του The Witcher (Αν είχα ακόμη το δικό μου σχέδιο που έγινε αργότερα γυαλί και πουλήθηκε σε κάποιον που του άρεσε, θα στο έδινα).

    Θες λίγο δουλειά και στα γράμματα, γιατί αυτά θυμίζουν πολύ αυτά του Diablo. Για να κάνεις ένα παιχνίδι διαφορετικό από τα άλλα, πρέπει να του δώσεις κάτι που δεν έχουν τα άλλα παιχνίδια. Την πρωτοτυπία.

    Χαίρομαι που θα βάλεις Ελληνική γλώσσα, κι ευχαρίστως θα το αγοράσω όταν βγει.

    Καλή επιτυχία στο έργο σου!

  12. The Following User Says Thank You to Tanno For This Useful Post:

    dlevel (04-02-2017)

  13. #8
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    Ευχαριστώ για τα σχόλια σας!

    @Tanno: έχεις πολύ δίκιο για την πρωτοτυπία και είναι κάτι που έχω κοιτάξει παρα πολύ. Αυτή τη στιγμή είναι κάποια πράγματα που θέλα να πιστεύω οτι είναι πρωτότυπα.

    1) τα Classes είναι ανοιχτά, δηλαδή όταν ξεκινάς δεν διαλέγεις οτι θα είσαι sorcerer η fighter η assassin κλπ. Αλλά κατα τη διάρκεια του παιχνιδιού έχεις διαθέσιμα όλα τα skills και φτιάχνεις το δικό σου path. Μπορείς να έχεις μέχρι 3 Builds. Περισσότερα γι αυτό αλλα και τους workers εδώ : http://thesixdragons.com/introducing...m-and-workers/

    2) Random Dungeons/Loot Chests/rare world bosses : καταρχήν τα dungeons θα περιγράφονται ως Dreams του Hero μέσα στο παιχνίδι, έτσι τα portals τους βγαίνουν μόνο το βράδυ, και κάθε βράδυ γίνεται η κατανομή τους τυχαία στον κόσμο (ανάλογα με το rarety τους). Γενικότερα το Random Generated σύστημα του game (που ακόμα θέλει δουλειά για να είναι balanced) θα δουλεύει έτσι ωστε να υπάρχει διαφορετική εμπειρία κάθε μέρα (παιχνιδιού).


    'Όσο αναφορά τα γραφικά, είμαι σε σκέψεις να τρέξω σε λίγους μήνες ενα crowd funding (indiegogo η kickstarter) με μοναδικό στόχο την βελτίωση των 3D Models/Textures.

    Αν έχετε παρατηρήσεις/ιδέες κλπ. θα χαρώ να τις ακούσω.
    Last edited by dlevel; 04-02-2017 at 13:36.

  14. The Following User Says Thank You to dlevel For This Useful Post:

    Starlord (04-02-2017)

  15. #9

    Default

    Quote Originally Posted by dlevel View Post
    Ευχαριστώ για τα σχόλια σας!

    @Tanno: έχεις πολύ δίκιο για την πρωτοτυπία και είναι κάτι που έχω κοιτάξει παρα πολύ. Αυτή τη στιγμή είναι κάποια πράγματα που θέλα να πιστεύω οτι είναι πρωτότυπα.

    1) τα Classes είναι ανοιχτά, δηλαδή όταν ξεκινάς δεν διαλέγεις οτι θα είσαι sorcerer η fighter η assassin κλπ. Αλλά κατα τη διάρκεια του παιχνιδιού έχεις διαθέσιμα όλα τα skills και φτιάχνεις το δικό σου path. Μπορείς να έχεις μέχρι 3 Builds. Περισσότερα γι αυτό αλλα και τους workers εδώ : http://thesixdragons.com/introducing...m-and-workers/

    2) Random Dungeons/Loot Chests/rare world bosses : καταρχήν τα dungeons θα περιγράφονται ως Dreams του Hero μέσα στο παιχνίδι, έτσι τα portals τους βγαίνουν μόνο το βράδυ, και κάθε βράδυ γίνεται η κατανομή τους τυχαία στον κόσμο (ανάλογα με το rarety τους). Γενικότερα το Random Generated σύστημα του game (που ακόμα θέλει δουλειά για να είναι balanced) θα δουλεύει έτσι ωστε να υπάρχει διαφορετική εμπειρία κάθε μέρα (παιχνιδιού).


    'Όσο αναφορά τα γραφικά, είμαι σε σκέψεις να τρέξω σε λίγους μήνες ενα crowd funding (indiegogo η kickstarter) με μοναδικό στόχο την βελτίωση των 3D Models/Textures.

    Αν έχετε παρατηρήσεις/ιδέες κλπ. θα χαρώ να τις ακούσω.
    Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που παρέθεσες. Η μοναδική πρωτοτυπία είναι αυτή με τους εργάτες. Το θέμα με τις κλάσεις και τις τυχαίες εμφανίσεις των αφεντικών θυμίζουν αρκετά το Grim Dawn και το Diablo, αντίστοιχα. Να σου πω μία ιδέα μου που ίσως φανεί πρωτότυπη για σένα.

    Αν κάποιος ξεκινήσει ως fighter (μαχητής) με ξίφη και τα λοιπά, και στην πορεία ξεκινήσει να μάθει ως sorcerer, τότε ίσως καταλήξει να λέγεται Hexer, ή αν ξεκινήσει ως assassin με σκοτεινές τέχνες, και ξεκινήσει ως μάγος, τότε ίσως καταλήξει να λέγεται και warlock. Ο καθένας ξεκινά από κάτι βασικό, και μετά ξεκινά να μαθαίνει κάτι άλλο που να συνδυάζει τις πολεμικές τέχνες. Αυτό θα ήταν πολύ πρωτότυπο.

  16. #10
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    Quote Originally Posted by Tanno View Post
    Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που παρέθεσες. Η μοναδική πρωτοτυπία είναι αυτή με τους εργάτες. Το θέμα με τις κλάσεις και τις τυχαίες εμφανίσεις των αφεντικών θυμίζουν αρκετά το Grim Dawn και το Diablo, αντίστοιχα. Να σου πω μία ιδέα μου που ίσως φανεί πρωτότυπη για σένα.

    Αν κάποιος ξεκινήσει ως fighter (μαχητής) με ξίφη και τα λοιπά, και στην πορεία ξεκινήσει να μάθει ως sorcerer, τότε ίσως καταλήξει να λέγεται Hexer, ή αν ξεκινήσει ως assassin με σκοτεινές τέχνες, και ξεκινήσει ως μάγος, τότε ίσως καταλήξει να λέγεται και warlock. Ο καθένας ξεκινά από κάτι βασικό, και μετά ξεκινά να μαθαίνει κάτι άλλο που να συνδυάζει τις πολεμικές τέχνες. Αυτό θα ήταν πολύ πρωτότυπο.
    Σε ευχαριστώ και πάλι για το Input. Θα το σκεφτώ και αυτό που είπες, αν και τώρα εχει μπει πολύ στο παιχνίδι το σύστημα που παρέθεσα παραπάνω με τα custom builds, και θα είναι αρκετά πιο διαφορετικό απο το Diablo. Τώρα επικεντρόνομαι πολύ στο gameplay (του First Person για τώρα) γιατί θέλω να είναι εθιστικό απο μόνο του, και να είναι όσο δύσκολο πρέπει, για το Balance του δεν φοβάμαι διότι έχω φτιάξει formulas με μαθηματικό που έχει Phd και πιστεύω θα είναι και αυτό στα plus του παιχνιδιού.

  17. #11
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Dlevel μου φαινεται το παιχνιδι πως πρεπει να παει σιγουρα για Indigogo/Kickstarter! Θα σε στηριξω στανταρ!

  18. The Following User Says Thank You to Nikoladim For This Useful Post:

    dlevel (06-02-2017)

  19. #12
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    Quote Originally Posted by Nikoladim View Post
    Dlevel μου φαινεται το παιχνιδι πως πρεπει να παει σιγουρα για Indigogo/Kickstarter! Θα σε στηριξω στανταρ!
    Σε ευχαριστώ Νικόλα! Σκέφτομαι σοβαρά το indiegogo (kickstarter δεν είναι διαθέσιμο απο Ελλάδα) για να ανέβει επίπεδο το παιχνίδι, ιδικά στα γραφικά, θα ενημερώσω και εδώ αν γίνει κάτι τέτοιο, αλλά απέχει σίγουρα 2-3 μήνες.

  20. #13
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    9 of 39750 στο IndieDB! Είμαι ενθουσιασμένος, αν και αυτή την εβδομάδα ασχολούμαι μόνο με τα "μαρκετίστικα" και μένω πίσω στο development, χρειάζεται κ αυτό.

    The Six Dragons game - Indie DB

  21. The Following 3 Users Say Thank You to dlevel For This Useful Post:

    king2009 (18-02-2017),Nikoladim (11-02-2017),PDS (09-02-2017)

  22. #14
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    Σήμερα είχα την τιμή να παρουσιαστεί τo The Six Dragons απο το GameWorld.gr!

    http://www.gameworld.gr/component/co...he-six-dragons

  23. The Following 2 Users Say Thank You to dlevel For This Useful Post:

    Kane (20-02-2017),PDS (16-02-2017)

  24. #15
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    Οι τελευταίοι μήνες ήταν αφιερωμένοι στο τεχνικό κομμάτι του παιχνιδιού και σε κάποιους νέους μηχανισμούς, εδώ μπορείτε να διαβάσετε τα τελευταία νέα:

    http://thesixdragons.com/updates-eng...sworld-bosses/

  25. The Following 3 Users Say Thank You to dlevel For This Useful Post:

    hakoo (07-06-2017),PDS (07-06-2017)

  26. #16
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default



    Καλησπέρα σας gamers!

    Υπήρχε μεγάλη πρόοδος αυτούς τους μήνες, και όπως και θα διαβάσατε πιο πάνω η μεγαλύτερη ήταν στο τεχνικό κομμάτι και στο σχεδιασμό.

    Παραθέτω ένα βίντεο με αλλαγές κυρίως στο οπτικό κομμάτι, με ένα νέο μουσικό κομμάτι, αλλά και όχι μόνο! Περιμένω την γνώμη σας!
    Last edited by dlevel; 17-06-2017 at 16:32.

  27. The Following 8 Users Say Thank You to dlevel For This Useful Post:

    AgentPrinny007 (20-06-2017),james9 (18-06-2017),Leon_DiZ (20-06-2017),mihalis13 (17-06-2017),PDS (17-06-2017),Snk (17-06-2017),Tanno (20-06-2017),toninio (12-07-2017)

  28. #17

    Default

    Πολύ καλή δουλειά. Βελτιώθηκες πολύ από το παλιό build.

    Κάποιες παρατηρήσεις και συμβουλές:

    1) Την νύχτα, τα βουνά στον ορίζοντα δεν φαίνονται ποτέ. Και όταν είναι πρωί, γίνονται αχνά γαλάζια.
    2) Η θάλασσα θέλει λίγο δουλειά. Τώρα μοιάζει σαν καθρέφτης και δεν υπάρχει ίχνος κύματος.
    3) Οι ψηλοί τοίχοι είναι για την πόλη, ενώ στο παρουσιαστικό βίντεο αυτό μοιάζει με χωριό. Συνήθως, στον μεσαίωνα για τα χωριά ήταν τουλάχιστον το 1/3 ως το μισό του τοίχου ή απλώς ένας ξύλινος φράχτης γεμάτος από παλουκώματα για απώθηση εχθρών.
    4) Δοκίμασε να κρύψεις τα χέρια, αφού δεν κουβαλάνε τίποτα καν (Elder Scrolls φάση).

    Όλα τα άλλα είναι κομπλέ και πανέμορφα. Καλή δουλειά.

  29. The Following User Says Thank You to Tanno For This Useful Post:

    dlevel (12-07-2017)

  30. #18
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θα κρινω αυστηρα μεν με κατανοηση δε μιας και αυτο που κανεις ειναι πολυ δυσκολο .

    Σαν φαν των rpg μου χτυπησαν ασχημα στο ματι τα εξης.

    Οπωσδηποτε βγαλε τα χερια να μην φαινονται.

    Τα τειχη εκτος του οτι ειναι πολυ ψηλα , στερουνται λεπτομερειας και ειναι πολυ γεωμετρικα σχεδιασμενα. Φαινονται ψευτικα σαν κατι τοιχους στα παλια Doom αν θυμασαι . Καλυτερα χαμηλωσε τα αρκετα και αν μπορεις και καντα να φαινονται ξυλινα τωρα ειναι σα μπετο.

    Η θαλασσα οντως θελει δουλεια εφοσον μιλαμε για rpg , ειδικα αν προσθεσεις κολυμπι , βαρκες κλπ και δεν ειναι απλα διακοσμητικη.

    Κατα τα αλλα μπραβο σου σε ζηλευω, ακομη και ετσι θα πληρωνα ενα ποσο στο Kickstarter για να βοηθησω ακομα και αν ξερω οτι δεν γινεται να φτιαξεις μονος σου ενα skyrim, dragon age ή κατι αντιστοιχου μεγεθους.

    Spoiler!

  31. The Following User Says Thank You to james9 For This Useful Post:

    dlevel (12-07-2017)

  32. #19
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    Καλησπέρα σας,

    Σας ευχαριστώ για τα comments, πραγματικά βοηθούν πολύ. Σε αυτή τη φάση δίνω πολύ βάρος στο gameplay και στο UI usability, όπως και στα mechanics.

    Μετά από 2 χρόνια (part-time) δουλειάς στο παιχνίδι, η Pre-Alpha είναι γεγονός. Προς το παρόν πολύ λίγοι έχουν πρόσβαση και ο λόγος είναι καθαρά ότι το παιχνίδι είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο κ θέλω να διορθωθούν πράγματα πριν υπάρξει μια πιο open Pre-Alpha έκδοση.

    Αν βέβαια κάποιος από εδώ έχει την υπομονή να παίξει ένα ημιτελές παιχνίδι και να μου στείλει bugs παρακαλώ στείλτε μου ένα pm η γραφείτε εδώ: http://thesixdragons.com/pre-alpha-0-1/

    Καλή συνέχεια

    edit:
    Για να απαντήσω στον φίλο jame09 ο οποίος ξέρω ότι είναι φανατικός RPGας σαν εμένα, για το ότι δε γίνεται να φτιάξει ένας άνθρωπος Skyrim, είναι εμφανώς αδύνατο. Το συγκεκριμένο παιχνίδι κόστισε 90.000.000 $ και είχε μια ομάδα 100 ανθρώπων που δούλευαν 5 χρόνια, και προφανώς δε θα δοκίμαζα καν να πλησιάσω την λεπτομέρεια και τα χαρακτηριστικά του Skyrim.

    Βέβαια όλο αυτό το «πρόβλημα» με έφερε αντιμέτωπο με το να βρω λύσεις, και οι λύσεις που έχω μέσα στο παιχνίδι έχουν να κάνουν με τα μαθηματικά και το semi-procedural generated κομμάτι στο παιχνίδι, που είναι από τον κόσμο μέχρι και τα items/chests/trees/enemies που κάνουν spawn στο κόσμο.

    Για να το κάνω πιο απλό, το γρασίδι έχει φτιαχτεί έτσι ώστε να φυτρώνει σε συγκεκριμένα σημεία, δηλαδή όχι πάνω σε βράχους, όχι δίπλα στη θάλασσα κλπ. κλπ. Μετά τα δέντρα φυτρώνουν πάλι σε σημεία με γρασίδι κλπ., οι φοίνικες δίπλα στη θάλασσα, κάποιοί enemies την νύχτα μόνο Κ.Ο.Κ. Αυτό σημαίνει ότι δε τα βάζω με το χέρι σε όλο τον κόσμο (πέρα από τα Points of Interest, όπως χωριά κλπ. τα οποία θα φτιαχτούν με το χέρι), αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μπορώ να έχω έναν τεράστιο κόσμο, αλλά σίγουρα όχι τόσο λεπτομερή.

    Αυτό είναι ένα παράδειγμα από το core κομμάτι, το οποίο μου πήρε και τον περισσότερο καιρό να φτιάξω. Αυτά τα λίγα, οτιδήποτε θέλετε να ρωτήσετε είμαι εδώ J
    Last edited by dlevel; 12-07-2017 at 16:32.

  33. The Following 2 Users Say Thank You to dlevel For This Useful Post:

    james9 (12-07-2017),PDS (12-07-2017)

  34. #20
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αυτο ακριβως τονισα και εγω οτι σαν φανατικος rpgας κρινω αυτο που βλεπω στην κλιμακα της "ομαδας" σου. Δεν μπορω να εχω τις απαιτησεις που εχω απο την bethesda.

    Βεβαια παλι σαν rpgας μιλωντας, ξερω οτι αν δουλεψεις σε αλλα κομματια , οπως το lore, τα quests κλπ δε θα κατσω να ασχοληθω αν εχεις 10 χωρια και οχι 1000.

    Καλη δυναμη σου ευχομαι και μακαρι να βρει το δημιουργημα σου το δρομο προς τα ραφια και να το δοκιμασουμε.

    Spoiler!

  35. The Following User Says Thank You to james9 For This Useful Post:

    dlevel (12-07-2017)

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •