Page 6 of 6 FirstFirst ... 23456
Results 101 to 111 of 111

Thread: Uncharted: The Lost Legacy

  1. #101
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Συμφωνώ απόλυτα με τον Val. Εμένα το 4ο chapter μου άρεσε πάρα πολύ γιατί είχε αρκετή εξερεύνηση. Βέβαια πολύς κόσμος "γκρίνιαξε" για το συγκεκριμένο chapter αλλά κάποια παράπονα τα βρήκα υπερβολικά. Πχ. δεν γίνεται να γκρινιάζεις πως είναι πολύ ανοιχτός ο κόσμος και χάνεσαι.. Ζήτημα να έκανες 2 λεπτά από τη μία άκρη στην άλλη.
    Προσωπικά βρήκα πως το συγκεκριμένο κομμάτι έδεσε πολύ ωραία με το υπόλοιπο παιχνίδι. Σαφώς αν όλο το παιχνίδι ήταν έτσι ούτε σε εμένα νομίζω πως θα άρεσε..
    Τώρα για αυτό που λες Δημήτρη με το TLOU Part II δεν ξέρω αν θα δούμε κάτι τόσο ανοιχτό. Πάντως στο THLOU όλα τα επίπεδα ήταν αρκετά πιο ανοιχτά σε σχέση με το Uncharted.
    Τώρα τόσο ανοιχτό στο The Last Of Us θα ήθελα να δω πως θα το υλοποιήσουν. Θα κινείσαι με άλογο; Με αμάξι;; Το δεύτερο βέβαια ίσως με χαλάσει και να είμαι σε ένα αμάξι ανέβα-κατέβα όπως στο Uncharted...
    Αν και έχω εμπιστοσύνη στην ND και πιστεύω πως ό,τι σκέφτονται θα το υλοποιήσουν σωστά στο παιχνίδι.
    Ουτε κι εγω θελω να το ανοιξουν πολυ και εχεις δικιο οτι τα περιβαλλοντα του TLOU απο την φυση τους ειναι πιο ανοιχτα απο αυτα του Uncharted, και αυτο διοτι δεν εχει climbing/platform mechanics τα οποια τρωνε πολυ χρονο στην αναπτυξη ενος παιχνιδιου σαν το Uncharted οπου με 2 απλα rope swings εχεις καλυψει καμμια 200 μετρα εδαφος πιστας το οποιο πρεπει καποιος να κατσει να το μοντελαρει λεπτομερως.

    Για το TLOU part ii ομως θελω να το ανοιξουν λιγααακι παραπανω, να νιωθεις χαμενος/εγκλωβισμενος και ακριβως επειδη ειναι παιχνιδι survival και εξαρταται αρκετα απο την εξερευνηση για προμηθειες, αυτη η εξερευνηση να αποδιδει καρπους και ως προς τα αντικειμενα και ως προς την ανακαλυψη.

    Τωρα στο Lost Legacy, κυριολεκτικα ειναι οπως το ειπες 2 λεπτα απο ακρη σε ακρη. Αλλα μου αρεσε που με καθε πραγμα που εβρισκες υπηρχε διαλογος και μαθαινες πραγματα για τους χαρακτηρες και το lore της ιστοριας. Μου εδινε την ελευθερια να προσεγγισω τα encounter οπως και οποτε εγω ηθελα. Οπως ειχα πει και στο Uncharted 4 αν ενα πραγμα με χαλασε ηταν που σε καποια φαση υπηρχε πολυ downtime ιδιως στο επισοδειο με την βαρκα. Ηταν μια υπεροχη τοποθεσια που δεν ειχε ουτε 1 encounter και πραγματικα 1-2 θα βοηθουσαν παρα πολυ.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (25-09-2017)

  3. #102
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εννοείται πως στο TLOU αξίζει η εξερεύνηση γιατί θα βρεις πυρομαχικά,supplies ακόμα και letters που εμπλουτίζουν το lore του παιχνιδιού.
    Απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι ωραίο ένα τόσο ανοιχτό επίπεδο και να χρησιμοποιείς αυτοκίνητο. Ένα μικρότερο επίπεδο το οποίο θα το εξερευνώ με τα πόδια ή με άλογο νομίζω είναι το ιδανικό.
    Εγώ ειδικά στο TLOU όσες φορές το έπαιξα έψαχνα παντού και δεν το είχα βαρεθεί ούτε μια φορά.Ήταν τόσο ωραία τα επίπεδα που ήθελες να μπεις σε κάθε σπίτι. Ακόμα και τίποτα να μην έβρισκες, θα έβλεπες μια αφίσα, ένα δωμάτιο, το σαλόνι και θα έβαζες τη φαντασία σου να δουλέψει για το πως ήταν αυτό το σπίτι και πως περνούσε η οικογένεια που έμενε εκεί πριν ξεσπάσει ο ιος..
    Αυτό όπως είπες και πριν έλειπε από τα uncharted. Θα ήταν ωραίο να έβλεπα σημειώσεις άλλων εξερευνητών.
    Spoiler!
    Spoiler!

  4. #103
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μολις το τελειωσα ενταξει

    Spoiler!


    Γενικα πολυ ευχαριστεμνος με το παιχνιδι, τρελο pacing , ωραιες εκπληξεις, σωστη διαρκεια και ικανποιηση οταν το ολοκληρωνεις.

    Με κανει να βλεπω οτι η σειρα και χωρις τον Nate πρωταγωνιστη μπορει να δωσει ακομα και μετα απο 4 παιχνιδια απολαυστικοτατες εμπειριες.

  5. #104
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Δεν σε ενοχλησε το γεγονος οτι η σκηνη ειναι ΙΔΙΑ με αυτη του Uncharted 2? Εμενα με χαλασε παρα πολυ παντως.

  6. #105
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Δεν σε ενοχλησε το γεγονος οτι η σκηνη ειναι ΙΔΙΑ με αυτη του Uncharted 2? Εμενα με χαλασε παρα πολυ παντως.
    Οχι, διοτι με αυτη την λογικη θα μπορουσα να πω οτι καθε encounter ειναι ιδιο με το Uncharted 1 (εννοω combat shooting/melee κλπ)

    Να το πω λιγο καλυτερα:

    Spoiler!

  7. #106
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ρε παιδιά, ειλικρινά, θυμάστε το ending του U2;

    Προσωπικά δεν θυμάμαι τίποτα από κανένα Uncharted, ούτε καν από το 4 που τερμάτισα πριν λίγους μήνες.

    Δεν ξέρω πως το καταφέρνετε, όμως όλοι οι Uncharted τίτλοι ήταν τόσο "πηγμένοι" στα set pieces με τόσο "πηχτό" σενάριο, που για τα μάτια μου/μνημονικό μου είναι πολύ το υλικό για να το συγκρατήσω. Αν μου πεις πχ. για μια ταινία, μπορώ να σου πω πολλές λεπτομέρειες, όχι απλώς να θυμάμαι πως τελειώνει. Αλλά για τα Uncharted; Bits and pieces θυμάμαι διάσπαρτα. Πιο πολύ θυμάμαι τις τεχνικές δυνατότητες (το χαρακτηριστικό του τίτλου δηλαδή, που μου έκανε "μπαμ" στα μάτια), παρά το σενάριό τους και δη το πως τελειώνουν.

    Πάντως μπράβο που τα θυμάστε ώστε να μπορείτε να κάνετε συγκρίσεις.

  8. #107
    Cool Member mtifosi's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    150
    PSN ID
    M_tifosi

    Default

    Το τελος του 4 εμενα μου εμεινε περισσοτερο απο τα 3 προηγουμενα ισως γιατι ειχε κατι απο την αισθητικη και τον αερα του last of us. Να πω την αληθεια θα ηθελα την ροη του 2 με την ατμοσφαιρα του 4.
    Δεν εχω ασχοληθει ακομα με το lost legacy αλλα οπως γραφτηκε δεν απογοητευει...

  9. #108
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    To τελειωσα (καθυστερημενος κλασικα) και πραγματικα με επιασε λιγο απροετοιμαστο με το ποσο καλο ηταν το παιχνιδι. Ισως δεν το ειχα ακολουθησει αρκετα στην pre release περιοδο, ισως δεν ειχα ενημερωθει. Παντως δεν περιμενα με τιποτα να ειναι οχι μονο κατι παραπανω απο ενα χορταστικο dlc, αλλα ενα κανονικοτατο παιχνιδι.
    Production values στα επιπεδα που εχουμε συνηθισει, check.
    Μηχανισμοι αναλογοι του 4 και ακομα πιο refined, check.
    Καινοτομια ιδιαιτερη δεν περιμενα βεβαια και εκει ειναι που με εντυπωσιασε το παιχνιδι. Δεν ξερω τι γευση αφησε το chapter 4 στον πολυ κοσμο, τωρα διαβαζω τα δικα σας σχολια και πηρα μια μυρωδια απο αποψεις. Για μενα η προσπαθεια που κανει η ND να προσεγγισει ενα semi open world περιβαλλον ειναι εντυπωσιακη, οι ανθρωποι αποδεικνυουν οτι πολυ απλα με ο,τι κι αν καταπιαστουν θα το φερουν εις περας και θα το κανουν πιθανοτατα καλυτερα και απο τους βετερανους της βιομηχανιας. Αξιολογη προσεγγιση του semi open world περιβαλλοντος, χωρις κουραστικα markers και υποδειξεις με απειρα βελακια και gps, διαχειρισιμος χαρτης που δεν κουραζει καθολου και τα objectives (ειτε main ειτε side) ολα μεσα απο την αφηγηση και με ενα λιτο χαρτη. Δεν ξερω αν αυτο το κομματι του παιχνιδιου ηταν ενα πρωτο τεστ για να δουν πως θα τα πανε σε ενα τετοιο περιβαλλον, για τα δικα μου γουστα το πετυχαν 100% στην πρωτη τους προσπαθεια.
    Το ειδα σαν ενα πολυ ευχαριστο διαλειμμα προσωπικα το chapter 4, δεν ξερω αν θα μου αρεσε να ηταν ολο το παιχνιδι ετσι αλλα αυτη η υλοποιηση μου εδωσε το κατι διαφορετικο, αυτο που δεν ειχε το Uncharted 4 οσο καλο παιχνιδι και αν ηταν.
    Να πω για τα puzzles που ηθελα, για μενα τα καλυτερα puzzles απο ολα τα προηγουμενα παιχνιδια (τα εχω παιξει ολα ακομα και το Golden Abyss) και με διαφορα κιολας.
    Ωραιο story, καλογραμενοι χαρακτηρες, πολυ δυνατα set pieces (dat final chapter!) και στα αστεια αστεια ισως το καλυτερο μου Uncharted μεχρι τωρα.


  10. The Following 5 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    chronohill (17-10-2017),DJTaurus (17-10-2017),mihalis13 (19-10-2017),Peteoklis (19-10-2017),Valkyre (19-10-2017)

  11. #109
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^Κι εγω ακριβως μα ακριβως οπως ενιωσες εσυ ενιωσα με το παιχνιδι Hakoo! Λες και με διαβαζα ειναι λεξη προς λεξη!

  12. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    hakoo (19-10-2017)

  13. #110

    Default

    Εγώ περίμενα περισσότερα. Δεν είναι ότι δεν με κάλυψε ή δεν απόλαυσα κάθε του σημείο απλώς όταν λέγεσαι Naughty Dog περιμένω triple A DLC και όχι πασαλείμματα. Με λίγα λόγια δεν είδα κάτι που δεν έχω ξανακάνει στο uncharted και τα αρχικά chapter τα βρήκα επιεικώς βαρετά. Το Golden Abyss του Vita ήταν απείρως πιο διασκεδαστικό και ενδιαφέρον. Μετά από ένα σημείο καταντάει κουραστική αυτή η ρουτίνα του shooting, αναρρίχηση και παζλ...... ήταν η πρώτη φορά που αρκετές φορές πάτησα skip σε cutscenes. Από εκεί και πέρα ξεκάθαρα είναι ότι πιο όμορφο έχω παίξει πότε μου σε γραφικά....και όταν λέω γραφικά δεν είναι μόνο τα καλογυαλισμένα τοπία. Αυτά μας τα δίνουν και άλλα παιχνίδια όπως το Horizon κτλ.... τις λεπτομερείς στα τοπία/κλειστούς χώρους, animation, αλληλεπίδραση με το περιβάλλον δεν τις συναντάς εύκολα έως ποτέ σε άλλους τίτλους. Και για να μην είμαι άδικος τα 2 τελευταία chapter ήταν triple A "οφθαλμολουτρη μαγεία".

  14. #111

    Default

    Το τελειωσα και εγω.

    Σε γενικες γραμμες με αφησε ικανοποιημενο,βεβαια εξακολουθω να παραμενω στο αρχικο μου σχολιο οτι 40ευρω δεν αξιζει για μενα.

    Τι μαρεσε

    Chloe.Παρα πολυ ωραιοι οι διαλογοι της,ορεξατη,ανετη στους διαλογους και σε γενικες γραμμες μου θυμισε εποχες U2(με την καλη εννοια).Σιγουρα την προτιμω απο τον Nate.
    Ο 3ος της παρεας που δεν λεω ποιος ειναι και ποτε εμφανιζεται λογω spoiler. Καλη προσθηκη αν και δεν τον ειδαμε παρα πολυ και βοηθησε στους διαλογους κυριως με την Nadine.
    Γραφικα . Οπως και στο u4,ετσι και εδω τα γραφικα,οι κινησεις,οι εκφρασεις των προσωπων ειναι ολα σε παρα πολυ υψηλα επιπεδα.
    Διαρκεια. Για expansion σιγουρα η διαρκεια του ειναι πιο χορταστικη απο πχ του infamous first light(βεβαια κοστιζει και αναλογα) και αν και δεν ειναι rpg,φτανει σε επιπεδα witcher.
    Οι γριφοι. Αν βγαλουμε απεξω τον γριφο με τις σκιες που μου εσπασε τα νευρα χωρις λογο,επιτελους ομορφοι γριφοι στην σειρα.Αγαπημενος αυτος στο Ch4 με τα αγαλματα που πηδας τις πλατφορμες.
    Τα τελευταια chapters που η δραση κορυφωνεται και τα σκηνικα ειναι διαφορετικα.



    Τι δεν μαρεσε

    Η nadine. Δεν ξερω αλλα μεχρι να εμφανιστει και ο 3ος της παρεας η nadine δεν μαρεσε καθολου,ειδικα σε σχεση με την ζωηρη Chloe.
    Ο κακος του παιχνιδιου.Κλασσικα underdeveloped και αυτος με χαζες QTE τυπου μαχες.
    Η διαρκεια. Δεν ειναι οτι σαν παιχνιδι το βρηκα μικρο,αλλα οτι το μεγαλυτερο κομματι του παιχνιδιου,περιπου μεχρι και το chapter 7 ενιωσα κυριολεκτικα ''βαρεμαρα''υπο την εννοια οτι εβλεπα τα ιδια πραγματα με το U4.
    Εδω ειναι και το αλλο μου αρνητικο. Ιδια περιβαλλοντα,ιδιοι εχθροι πανω κατω(ελαχιστες οι νεες προσθηκες)και σε γενικες γραμμες ελαχιστα chapters ηταν καινουργια/φρεσκα.
    Επισης και στον τομεα του ηχου δεν μπορεσα να ξεχωρισω κατι .
    Φυσικα ας μην ξεχασω να αναφερω το σκαρφαλωμα που για αλλη μια φορα ειναι αρκετα ενοχλητικο,απλα υπαρχει παραπανω χρηση του γαντζου απο U4.

    Συνολικα μου αφησε θετικες εντυπωσεις το εν λογω παιχνιδι και αν ηταν να του βαλω μια βαθμολογια θα ηταν ενα 7/10 περιπου.

    Το εχω ξαναπει και πιο παλια οτι ειναι κριμα τετοια ταλαντουχα και με budget απο πισω στουντιο να χαραμιζονται σε τετοια ειδη παιχνιδιων.

    Και τα παραπανω τα γραφω επειδη''σχετικα'' προσφατα ειχα κανει πλατινα και το U4.

    Νομιζω ουτως ή αλλως οτι γιαυτο αρεσε στον περισσοτερο κοσμο και το νεο ντουετο,κυριως επειδη ειδαν φρεσκα(σχετικα)προσωπα και οχι παλι τον Drake.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 23456

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •