Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 21 to 40 of 111

Thread: Uncharted: The Lost Legacy

  1. #21
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Κοίτα μην κοστίζει και παραπάνω
    Εγώ δεν περίμενα με τίποτα να είναι τόσο μεγάλο το συγκεκριμένο. Μιλάμε ουσιαστικά για κανονικό παιχνίδι. Όταν άκουσα για story dlc περίμενα 4-5 ώρες.
    Spoiler!

  2. #22
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Uncharted: The Lost Legacy releases 23rd August

    The Lost Legacy will launch from 23rd August across the PAL regions. Fans will be able to purchase Uncharted: The Lost Legacy for €39.99 SRP
    Anyone that pre-orders Uncharted: The Lost Legacy at participating retailers will receive a free digital code to download Jak and Daxter




    Καλο οτι βγαίνει σε retail, νόμιζα οτι θα ηταν μονο digital

  3. The Following 7 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    BillyFlo81 (12-04-2017),Gazof (13-04-2017),Leon_DiZ (11-04-2017),mihalis13 (12-04-2017),Sparrow71993 (12-04-2017),teras1 (11-04-2017),Viper (12-04-2017)

  4. #23

    Default

    Βγαινει αλα Infamous first light στυλακι αλλα ε οχι και 40ευρω ρε Naughty Dog/Sony,αν ειναι δυνατον.

    Δηλαδη πλεον το expansion θα κοστιζει παραπανω απο το αρχικο παιχνιδι? Τουλαχιστον αν ειναι ετσι δωσε ολα τα jak and daxter τι δινεις μονο το πρωτο ελεος.

    Δειχνει ωραιο,καποια στιγμη θα παιχτει αλλα τιμη το λιγοτερο απαραδεκτη για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.

  5. #24
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το παιχνιδι κόστιζε 70€.
    Και μιλάμε για expansion 10+ ωρών. Ουσιαστικά μιλάμε για κανονικό παιχνιδι.
    Για μενα η τιμή ειναι φυσιολογική.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  6. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Gazof (13-04-2017),Valkyre (12-04-2017)

  7. #25

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Το παιχνιδι κόστιζε 70€.
    Και μιλάμε για expansion 10+ ωρών. Ουσιαστικά μιλάμε για κανονικό παιχνιδι.
    Για μενα η τιμή ειναι φυσιολογική.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Και το Witcher κοστιζε 70ευρω οταν βγηκε και εβγαλε expansion ιδιων ή και περισσοτερων ωρων. Ολο το season pass του δεν κοστιζε 40ευρω το οποιο ειναι 30ωρες περιπου για να κανεις τα παντα μην τρελαθουμε κιολας.

    Μια απο τα ιδια και με το Dark Souls 3 ή το bloodborne. Και αυτα σε διαρκεια(κυριως το DS3)εβγαιναν περιπου στις 10ωρες,δεν ειδα να τα χρεωσουν 40ευρω.

  8. #26
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Και το Witcher κοστιζε 70ευρω οταν βγηκε και εβγαλε expansion ιδιων ή και περισσοτερων ωρων. Ολο το season pass του δεν κοστιζε 40ευρω το οποιο ειναι 30ωρες περιπου για να κανεις τα παντα μην τρελαθουμε κιολας.

    Μια απο τα ιδια και με το Dark Souls 3 ή το bloodborne. Και αυτα σε διαρκεια(κυριως το DS3)εβγαιναν περιπου στις 10ωρες,δεν ειδα να τα χρεωσουν 40ευρω.
    Συγκρίνεις ενα open world παιχνιδι διαρκείας 100+ ωρών με ενα παιχνιδι των 15 ωρών;;;
    Λογικό και τα expansion τους να εχουν διαφορετική διάρκεια.
    Μήλα με πορτοκάλια συγκρίνουμε τωρα..
    Περιμέναμε ολοι να βγει ενα dlc 3-4 ωρών και τελικα βγαίνει 10+.
    Αν και σημασία δεν εχει η διάρκεια, αλλα να ειναι ποιοτικός τίτλος.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  9. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (12-04-2017),WolfRathmA (12-04-2017)

  10. #27

    Default

    Συγκρινω expansion video game με expansion video game μιας και αναφερθηκε η διαρκεια και οτι η τιμη ειναι λογικη. Ναι προφανως και εχεις δικιο οτι ειναι διαφορετικα ειδη τα παιχνιδια αυτα,αλλα και παλι 40ευρω για 10-12ωρες(οσες ειναι τελος παντων)dlc(δεν ειναι νεο παιχνιδι οπως και να το κανουμε,ο τιτλος expansion ειναι επειδη κυκλοφορει ξεχωριστα απο το κανονικο παιχνιδι),οταν εχει πεσει τοσο πολυ η τιμη του κανονικου παιχνιδιου δεν τα λες λιγα.

    Οσο για τα περι ποιοτητας ενταξυ δεν μιλαμε για τυχαια εταιρεια αρα σε γενικες γραμμες θα ειναι στην χειροτερη καλο.

  11. #28
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Κανεις λαθος που συγκρίνεις πρώτον 2 διαφορετικα παιχνίδια. Οπως και να αναφέραμε για παράδειγμα ενα fps που το season pass κανει 40-50 ευρώ και προσφέρει κάποιους χάρτες παραπάνω.
    Δεύτερον δεν εχει καμια σημασία το ποσο κανει το Uncharted τωρα. Δηλαδη αν βγει dlc του Deus X που πολυ πλέον στα 15-20€ πρέπει να κανει 5€;
    Επίσης να διορθώσω κατι. Οταν λεω φυσιολογική δεν εννοώ για την τσέπη μας, αλλα σύμφωνα με τα δεδομένα της βιομηχανίας. Μακάρι να έκανε 10€.
    Το lost legacy δεν ειναι dlc οπως το έχουμε στο μυαλό μας. Ούτε κατι στο story του βασικού παιχνιδιού φαίνεται πως εχει να δώσει, ούτε συμβαίνει την ιδια περίοδο με το βασικο παιχνιδι και δεν παίζουν καν οι ίδιοι χαρακτηρες (πλην της Nadine)
    Θα μπορούσε κάλλιστα να ειναι ενα νέο παιχνιδι.
    Θυμάμαι πριν λιγο καιρό είχες ποστάρει εδω και έλεγες μην κανει 30€ και απαντάω μεταξύ σοβαρού και αστείου κοιτά μην εχει full price.
    Το να σου φαίνεται ακριβό εσένα εννοείται πως ειναι δικαίωμα σου και εσυ θα κρίνεις αν αξιζει αυτα τα χρήματα. Αν θεωρείς πως δεν τα αξιζει περιμένεις λίγους μηνες και το αγοράζεις εύκολα στην μιση τιμή.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  12. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    WolfRathmA (12-04-2017)

  13. #29
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Εγώ πιστεύω ότι αξίζει τα χρήματά του για το συγκεκριμένο. Και μιλάμε για Naughty Dog που όλοι αγαπάμε. Επίσης θα είναι πλήρης εξελληνισμένο όπως και το Uncharted 4. Το ότι έχει 10+ ώρες game-play εμένα μου αρκεί και βλέπω φυσιολογική την τιμή του όπως ανέφερε ο Μιχάλης. Και το Resident Evil 7 είναι 10~11 ώρες και αν το κάνεις και speed-run είναι 1.5 LOL. Όλα σχεδόν τα παιχνίδια τέτοιου τύπου έχουν πάνω κάτω αυτές τις ώρες. Πάλι καλά που δεν έχει και full price.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  14. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    mihalis13 (12-04-2017)

  15. #30

    Default

    Εννοειται οτι και σε παιχνιδια τυπου TheOrder και Resident ημουν καθετος δεν ειναι οτι μονο τωρα ειμαι καθετος με την τιμη αυτη. Εξακολουθω παντως να το βρισκω ακριβο στα 40ευρω(45ευρω πηρα το Nier day one ξερω γω)για expansion.

    Σε Price drop θα τιμηθει.

  16. #31
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μερικοι ισως μπερδευουν την διαρκεια με το κοστος παραγωγης ενος τιτλου.

    Το Tomb Raider για πχ μπορει να το τερματισει καποιος σε 15-20 ωρες. Το Witcher 3 μιλαμε για 80-100 ωρες υλικο.

    To Witcher 3 κοστισε σαν παραγωγη λιγο πανω απο 60 εκατ δολλαρια και το Tomb Raider κοστισε.... 100 εκατ δολλαρια...

    Η συγκριση του ποση ωρα χρειαζεται ενα παιχνιδι για να τελειωσει, με το τι ποσο ξοδευτηκε για την παραγωγη του ειναι 2 εντελως διαφορετικα πραγματα μεταξυ τους.

    Το DLC του Uncharted 4 μπορει να ακουγεται "μικρο" σε διαρκεια και "ακριβο" σε κοστος, ομως τα production values του υλικου αυτου ειναι παρα πολυ υψηλα και τετοια που καθοριζουν τις τιμες αυτες εν μερει. Αλλιως καλλιστα μπορουμε να ζητησουμε απο την Naughty Dog να μειωσει τα production values να σταματησει να κανει motion capture ολοκληρο το performance των ηθοποιων, να σταματησει να δουλευει τοσο λεπτομερως καθε αντικειμενο που βρισκεται στην οθονη μας, να σταματησει να ασχολειται τοσο διεξοδικα με το animation κλπ κλπ. Ειναι προφανες οτι η τελειομανια απαιτει υψηλο κοστος και βεβαιως καλα κανουν καποιοι και περιμενουν για το rice drop. Αυτο ειναι και το καλο της υποθεσης οτι με λιγη υπομονη απολαμβανεις σε χαμηλοτερη τιμη. Η αρχικη τιμη ομως θεωρω οτι ειναι σωστη.

    ΥΓ: Επισης το οτι εγω μπορει να βρηκα ενα παιχνιδι στο Σκρουτζ 35 ευρω ενω κανονικα η τιμη του ειναι 60 στην αγορα (msrp) δεν σημαινει αυτοματως οτι η τιμη του προιοντος εγινε 35 ευρω για ολοκληρο τον κοσμο. Αλλο το σε ποια τιμη το βρισκεις κατι και αλλο το ποια ειναι η επισημη τιμη της εταιρειας.

  17. The Following 6 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    dolmas (12-04-2017),Gazof (13-04-2017),mihalis13 (12-04-2017),panos74gr (12-04-2017),psx3 (14-04-2017)

  18. #32

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Μερικοι ισως μπερδευουν την διαρκεια με το κοστος παραγωγης ενος τιτλου.

    ΥΓ: Επισης το οτι εγω μπορει να βρηκα ενα παιχνιδι στο Σκρουτζ 35 ευρω ενω κανονικα η τιμη του ειναι 60 στην αγορα (msrp) δεν σημαινει αυτοματως οτι η τιμη του προιοντος εγινε 35 ευρω για ολοκληρο τον κοσμο. Αλλο το σε ποια τιμη το βρισκεις κατι και αλλο το ποια ειναι η επισημη τιμη της εταιρειας.
    Στα περι παραγωγης παιχνιδιου συμφωνω. Στο παραπανω παλι δεν καταλαβαινω τι εννοεις. 39.99 ειναι η επισημη τιμη(χωρις εκπτωσεις)που εχει το Uncharted 4 στο store
    https://store.playstation.com/#!/en-...CHARTED0000000

  19. #33
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Στα περι παραγωγης παιχνιδιου συμφωνω. Στο παραπανω παλι δεν καταλαβαινω τι εννοεις. 39.99 ειναι η επισημη τιμη(χωρις εκπτωσεις)που εχει το Uncharted 4 στο store
    https://store.playstation.com/#!/en-...CHARTED0000000
    Μα χρειαζεται να σου εξηγησω οτι το Uncharted 4 ειναι παιχνιδι 1 χρονου? Τον Μαιο του 2016 κυκλοφορησε, λογικο ειναι 1 χρονο μετα να εχει μειωμενη τιμη. Και το DLC αν περιμενεις 1 χρονο θα το βρισκεις σε χαμηλοτερη τιμη στο store (ασε που με τα discounts παιζει να το βρεις ακομα πιο χαμηλα). Το UC4 ειναι "παλιο" προιον, το DLC ειναι φρεσκο πραγμα.


  20. #34

    Default

    Μα προφανως και ισχυει αυτο γιαυτο ειπα οτι η τιμη του δειχνει(για day one αγορα παντα)τσιμπημενη ,ακριβως επειδη το αρχικο παιχνιδι(που ειναι 1χρονου)πλεον κοστιζει αρκετα φθηνοτερα.

    Εγω απλα απαντησα στα 60ευρω επισημη τιμη που γραφτηκε πιο πανω αφου η τιμη του παιχνιδιου(πλεον)ειναι αλλη.

    Τελος παντων μεχρι τον Αυγουστο(η ημερομηνια του παιχνιδιου παντως πεφτει πολυ κοντα στην ημερομηνια που ειχε ανακοινωθει και το expansion του Infamous)εχουν ακομα μηνες.

  21. #35
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αυτό που προσπαθεί να σου εξηγήσει ο Val, είναι ότι συγκρίνεις DLC Day 1 Price με τον main τίτλο Year 1 Price, ενώ θα έπρεπε να συγκρίνεις Uncharted Day 1 Price με DLC Day 1 Price.

    Πόσο μάλλον που δεν είναι ουσιαστικά DLC, αλλά ένας standalone spin-off τίτλος.

    Και κάπως έτσι δικαιολογείται η τιμή των 40 ευρώ, αυστηρά σε σχέση με την επίσημη τιμή 69,99 ευρώ Day 1 στα μεγάλα καταστήματα. Εδώ πρέπει να σημειώσω, ότι τα διάφορα skroytz-ομάγαζα δεν είναι αντιπροσωπευτικά της Day 1 τιμής, ενώ τα μεγάλα καταστήματα Ελλάδας και εξωτερικού είναι. Συνεπώς, δεν πρέπει να λαμβάνουμε -όταν συζητάμε για επίσημες τιμές- υπόψη μας τις τιμές από αυτά τα μαγαζιά. Το αναφέρω καθαρά και μόνο για να έχουμε κοινή βάση σε μια κουβέντα - άλλο το τι συμφέρει την τσέπη μας (θέλω να πω ότι είναι άλλη κουβέντα, ποια είναι η συμφέρουσα τιμή για την τσέπη μας και από ποιο μαγαζί).

  22. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Leon_DiZ (13-04-2017)

  23. #36

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    άλλο το τι συμφέρει την τσέπη μας (θέλω να πω ότι είναι άλλη κουβέντα, ποια είναι η συμφέρουσα τιμή για την τσέπη μας και από ποιο μαγαζί).
    Μα στο παραπανω και εγω εδωσα εμφαση με δεδομενο οτι μιλαμε για την Ελληνικη αγορα.
    Βεβαια ουτως ή αλλως απο Οκτωβριο και μετα που μπαινουμε στην γιορτινη περιοδο,ολο και σε καποια εκπτωση θα μπει γιαυτο,γιαυτο και ειπα πιο μετα για μειωση τιμης,αλλα για τα δικα μου δεδομενα(γιατι προσωπικη γνωμη εξεφρασα)ναι τα θεωρω για day one αγορα τα χρηματα πολλα.

  24. #37
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Από την παραδοχή σου (εκεί που έδωσες έμφαση δηλαδή) = άρα συζητάς σε διαφορετική βάση απ' αυτή του Val (κι εμένα, καθώς συμφωνώ με το συλλογισμό του Valkyre).

    Η μία βάση συγκρίνει την τιμή των 40 ευρώ του standalone spin-off, με τα 40 ευρώ του U4 (τιμές ελληνικής αγοράς), πάντα σε σχέση με το πορτοφόλι μας. (και ως εκ τούτου κρίνεις ότι είναι τσιμπημένη)

    Η άλλη βάση, συγκρίνει την τιμή των 40 ευρώ του spin-off την στιγμή του λανσαρίσματος, με την 69,99 ευρώ τιμή του U4 όταν κι αυτό λανσαρίστηκε. (και ως εκ τούτου + κόστος/μέγεθος παραγωγής/ποιότητα κλπκλπ ο Val κι εγώ κρίνουμε ότι είναι λογική τιμή)

    Γι' αυτό είπα, να κάνουμε κουβέντα μεν, αλλά σε κοινή βάση δε.

  25. #38

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Δηλαδη πλεον το expansion θα κοστιζει παραπανω απο το αρχικο παιχνιδι?
    Εγω αυτο σχολιασα εξ αρχης γιατι συγκρινω τα παντα ως video games και παντα σε σχεση του τι μπορει να αγορασει το πορτοφολι μου σε σχεση με κατι αλλο. Οταν λοιπον μπορεσα να αγορασω το Nier Automata στα 45ευρω day one πχ τοτε ναι για τα δικα μου δεδομενα ειναι πολλα. Και βεβαια δεν νομιζω οτι ειμαι και ο μονος που σκεφτεται ετσι.
    Αν καποιον τον ικανοποιει το εν λογω expansion στο να το παρει στα 40ευρω ας το παρει.

  26. #39
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Προς ενημέρωση (όχι ότι έχει και πολλή σημασία), η επίσημη τιμή του Uncharted 4, συνεχίζει να είναι 70 ευρώ μέχρι και σήμερα. Δεν έχει αλλάξει καθόλου από την 1η μέρα κυκλοροφίας του. Η τιμή αλλάζει μόνο σε περιόδους εορτών με price drop στα 50 ή στα 40 ευρώ όπως είναι τώρα σε όλη την Ευρώπη (πχ) και μετά επανέρχεται στα 70. Όπως έχει γίνει και με το Horizon αυτή τη στιγμή, που από τα 70 έχει 50 ευρώ για την τρέχουσα εορταστική περίοδο.

    Άσχετα τώρα με το παραπάνω, η τιμή για το DLC είναι λογικότατη.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  27. #40
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Εγω αυτο σχολιασα εξ αρχης γιατι συγκρινω τα παντα ως video games και παντα σε σχεση του τι μπορει να αγορασει το πορτοφολι μου σε σχεση με κατι αλλο. Οταν λοιπον μπορεσα να αγορασω το Nier Automata στα 45ευρω day one πχ τοτε ναι για τα δικα μου δεδομενα ειναι πολλα. Και βεβαια δεν νομιζω οτι ειμαι και ο μονος που σκεφτεται ετσι.
    Αν καποιον τον ικανοποιει το εν λογω expansion στο να το παρει στα 40ευρω ας το παρει.

    Μπράβο σου βρε αγόρι μου, και πολύ καλά κάνεις με το Nier. Και μπράβο σε όποιον σκέφτεται έτσι. Και μπράβο γενικότερα και μπράβο προς όλους, προς τον Ήλιο, προς το σύμπαν. ΟΚ.

    Όταν η συζήτηση δεν είναι στην ίδια βάση, ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι είναι σαν δύο παράλληλες ευθείες: δεν τέμνονται, ούτε συμφωνούν - ούτε διαφωνούν. Απλά είναι παντελώς άσχετες μεταξύ τους (ελλείψει κοινής βάσης).

    Έτσι λοιπόν, ναι μεν έκαστος καταθέτει την άποψή του, αλλά εδώ και τόσα ποστ ουσιαστικά συζήτηση δεν γίνεται, καθώς παρατίθενται άσχετες μεταξύ τους απόψεις, διότι προέρχονται από διαφορετική βάση κριτικής.

    Άλλο η συζήτηση (να το εξηγήσω για άλλη μια φορά) επί κοινής βάσης και άλλο η κατάθεση άποψης από διαφορετική βάση. Στην πρώτη περίπτωση μπορείς να επιχειρηματολογήσεις και να συμφωνήσεις ή διαφωνήσεις, στην δεύτερη περίπτωση απλός ο ένας ακούει τον άλλον χωρίς να έχουν κοινό αντικείμενο συζήτησης.

    ΥΓ: Με την επίσημη τιμή να είναι ακόμα στα 69,90 ευρώ, όπως αναφέρει ο Gazof, ε, ΤΩΡΑ είναι που χαρακτηρίζεται λογική η τιμή του spin-off.

  28. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    mihalis13 (13-04-2017)

Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •