Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 41 to 58 of 58

Thread: WipEout Omega Collection [+VR]

  1. #41
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Πως το εννοείς σε "no comfort mode"?
    Δε έχω αλλάξει τις αρχικές ρυθμίσεις καθόλου.
    Το παίζω όπως είναι by default.
    Δεν είχα ασχοληθεί καν για να είμαι ειλικρινής.
    Σου προσφέρει κάτι παραπάνω από αυτά που διαβάζεις;



    Αλλά, να το δω και να σου πω...

  2. #42
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Στο ''comfort mode'' απο οτι εχω δει δεν γυριζεις και εσυ μαζι με το σκαφος.
    Στριβεις μεν αλλα οχι ως προς τον Ζ αξονα.

    Μαλλον οταν παιζεις το cockpit σου μενει σταθερο. Γιατι οι default θα ειναι σιγουρα οι comfort ρυθμισεις.
    .

  3. #43
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Στο ''comfort mode'' απο οτι εχω δει δεν γυριζεις και εσυ μαζι με το σκαφος.
    Στριβεις μεν αλλα οχι ως προς τον Ζ αξονα.

    Μαλλον οταν παιζεις το cockpit σου μενει σταθερο. Γιατι οι default θα ειναι σιγουρα οι comfort ρυθμισεις.
    Δοκίμασα τα πάντα σαν "ευκολίες".
    Ουσιαστικά έχεις να επιλέξεις σε τρείς βαθμίδες του ορίζοντά σου.
    Δηλαδή, ανάλογα με το τι θα επιλέξεις θα σε βάλει ας πούμε ή να κοιτάς σα να βρίσκεσαι πολύ κοντά στο τζάμι του σκάφους οπότε η οπτική σου είναι απρόσκοπτη,
    είτε κάπου στη μέση ώστε να βλέπεις κάπως το εσωτερικού του σκάφους σου και να βλέπεις ικανοποιητικό μέρος της δράσης
    και τέλος σα να κάθεσαι αρκετά μέσα στο σκάφος οπότε το περισσότερο μέρος της οπτικής σου είναι το εσωτερικό τους σκάφους σου και ένα κομμάτι του εξωτερικού χώρου, πίστα αγώνας κλπ.
    Εγώ παίζω με την πρώτη επιλογή που θεωρετικά είναι και η δυσκολότερη.
    Πρόβλημα μηδέν και όχι μόνο αυτό... φέρνω πρωτιές και προχωράω το πρωτάθλημα.
    ΟΚ, παίζω στο ευκολότερο επίπεδο δυσκολίας, αυτό να το πω, αλλά και πάλι και εκτός VR πάλι στο novice θα έπαιζα...

    Τέλος δοκίμασα και αυτό το οποίο μου λες και ναι όντως τα πράγματα έιναι πιο ζόρικα αλλά όχι σε σχέση με motion sickness θα έλεγα,
    όσο στο ότι ουσιαστικά είναι δύσκολο να παρακολουθήσεις τον αγώνα και τα τεκτενόμενα.

    Οπτικά είναι χάρμα οφθαλμών... χαμηλωμένη μουσική αρκετά ώστε και να την ακούω αλλά κυρίως να ακούω τους ήχουν από τα σκάφη.
    Είναι αριστούργημα και θαύμα το πως τρέχει αυτό το παιχνίδι έτσι...

    Καταπληκτική εμπειρία.

    Μπράβο SONY.

  4. The Following 3 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    chronohill (31-03-2018),obione (21-05-2018),PDS (30-03-2018)

  5. #44
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    A Free Demo Of WipEout Omega Collection Is Now Available
    European PlayStation 4 owners will have to wait until tomorrow.


    Tελεια, ευκαιρια να δοκιμασω το VR mode.
    .

  6. #45
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    ειμαι πολυ περιεργος κι εγω.. λογο της φυσης του παιχνιδιου , να δω πως ειναι σε vr και αμα δεν προκαλει ναυτια!

  7. #46
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έχω εδώ και 15 μέρες το PSVR στο PS4 Pro μου, από έναν φίλο.

    Περιττό να πω ότι στη πρώτη στροφή με έπιασε ναυτία σε χρόνο DT, στη δεύτερη στροφή τα είχα δει όλα ανάποδα, στην τρίτη στροφή πέταξα το κράνος από το κεφάλι μου έφυγα σφαίρα στο μπάνιο με το στόμα έτοιμο για εμετό.

    Φανταστική εμπειρία δεν το συζητώ, αλλά δυστυχώς μάλλον είμαι από τους ανθρώπους που δεν αντέχω το VR με τίποτα! (τα ίδια έπαθα με όλα τα racing games).

  8. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    obione (21-05-2018)

  9. #47
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Και φανταζομαι επαιξες με τα ''ανετα'' settings.
    .

  10. #48
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δοκίμασα και με τα δύο διαφορετικά settings.
    Μιλάμε για τέτοια ναυτία, που χρειάστηκε ο εγκέφαλος 1,5-2 ώρες (δεν υπερβάλλω) για να επανέλθει. Άραξα στο καναπέ και όλα γύριζαν στο δωμάτιο. Αν τολμούσα να κλείσω κιόλας τα μάτια; Μου ερχόταν εμετός αμέσως.
    Τα ίδια και με το DriveClub, τα ίδια και με GT Sport.

    Τελικά αυτό που κατάλαβα είναι: αν δεν κουνάω καθόλου το σώμα, ούτε μισό πόντο, ούτε και το κεφάλι = τότε όλα μια χαρά (πχ. απόλαυσα το Thumper). Ναι, οκ, αισθάνομαι κάπως "άβολα", αλλά σε καμία περίπτωση ναυτία.

    Μόλις όμως δοκιμάσω κάτι σε driving/racing που ενστικτωδώς κουνάω και σώμα και κεφάλι = απευθείας μέγιστη ναυτία και τάσεις εμετού και χρόνος "αποκατάστασης" 1,5-2 ώρες.

    Άσε, γμσετα, είμαι από τους "άτυχους".

    Τα ίδια και όταν είχα δοκιμάσει VR 28-29 χρόνια πριν, στα πρώτα coin-op VR, τα ίδια και τώρα. Τελικά είναι θέμα "εγκεφάλου". (ίσως του κέντρου ισορροπίας, το οποίο σε εμένα είναι όντως παραευαίσθητο.......για να φανταστείς με πιάνει ναυτία ακόμα και στο φέρρυ-μποτ!)

  11. #49
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Επειδη κι εγώ δεν είμαι εντελώς άνετος (βέβαια σε καμία περίπτωση στον βαθμό που περιγράφεις), νομίζω οτι συνήθισα περισσότερο με τον καιρό. Δε σου λέω να πλακωθείς να παίζεις καθε μερα, αλλα λίγο λίγο και κάποια στιγμή δε θα έχεις θέμα σε τέτοιο βαθμό.

    Υ.Γ. Εγώ είχα πάθει γερό σοκ με εκείνο το αθλητικό παιχνίδι με τα μεκ. Ήθελα πραγματικα να ξεράσω... Δε το ξαναδοκιμασα απο τότε.

  12. #50
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Έχω εδώ και 15 μέρες το PSVR στο PS4 Pro μου, από έναν φίλο.

    Περιττό να πω ότι στη πρώτη στροφή με έπιασε ναυτία σε χρόνο DT, στη δεύτερη στροφή τα είχα δει όλα ανάποδα, στην τρίτη στροφή πέταξα το κράνος από το κεφάλι μου έφυγα σφαίρα στο μπάνιο με το στόμα έτοιμο για εμετό.

    Φανταστική εμπειρία δεν το συζητώ, αλλά δυστυχώς μάλλον είμαι από τους ανθρώπους που δεν αντέχω το VR με τίποτα! (τα ίδια έπαθα με όλα τα racing games).
    την ιδια ακριβως εμπειρία ειχα με το drive club και με ενα shoter που οδηγας ενα τεράστιο ρομποτ. Δεν θυμάμαι το ονομα.
    Εκανα να συνέλθω και 1 ωρα .
    Νομιζω γενικα τα παιδια που δοκιμάζουν για πρώτη φορα VR , θα πρεπει να παιζουν πιο low παιχνιδια τύπου moss, Batman κτλ ετσι ωστε να συνηθίσει και λιγο ο εγκέφαλος στα νεα δεδομενα που δέχεται.
    Το grand turismo και το dirt σε εμενα προσωπικά λειτουργούν τελεια.Μαγικη εμπειρία. και τα αναφέρω διοτι ειναι racing games με γρήγορες εναλλαγές καμερας .
    Κι ομως , δυο παιχνιδια-που το ενα το αναφέρεις και εσυ- πραγματικά με αρρώστησαν και ας ειχα την καποια εμπειρία!!

  13. #51
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Mαλλον λετε για το Scavengers odyssey. Ητα πραγματικα με διαφορα οτι χειροτερο εχω δοκιμασει σε motion sickness. Σε σημειο που πιστευω οτι το εβαλαν για να κοψουν αντιδρασεις

    Παύλο σιγουρα μπορει να βελτιωθει η κατασταση για τον Λευτερη, αλλα και παλι δυσκολα θα φτασει σε σημειο που θα ειναι απολυτα ανετος. Με αυτα που περιγραφει δηλαδη δεν το νομιζω.

    Μακαρι να βρουν καποιον τροπο να το μειωσουν στις επομενες γενιες.
    .

  14. #52
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Ναι, αυτο ειπα, ίσως βελτιωθεί σε σημαντικό βαθμό, τουλάχιστον να μη του έρχεται να πετάξει την κάσκα.
    Τωρα το αν καταφέρουν να το μειώσουν, μένει να το δούμε. Με το σημερινό concept τεχνολογίας που χρησιμοποιείται δύσκολο, αλλα ίσως με κάποιον τροπο γίνει.

  15. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    PDS (22-05-2018)

  16. #53
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παιδιά δεν πάει το μυαλό σας το πόσο "ασύμβατος" είναι ο εγκέφαλός μου με το PSVR.

    Δηλαδή σε παιχνίδια όπως το Moss, έχω "απλώς" σφιγμένο το στομάχι. Σε κάποιες στιγμές μου στο Moss ξεχάστηκα και κουνήθηκα ολόκληρος + κούνησα το κεφάλι πέρα δώθε (γιατί λάτρεψα τα γραφικά και ήθελα να τα δω από πιο κοντά) και σε 2-3 δευτερόλεπτα λίγος ιδρώτας στο μέτωπο εμφανίστηκε........και στα 5 λεπτά άρχισα να αισθάνομαι άβολα. Έκλεισα PS4 και αυτό το "άβολα" έκανε να περάσει 15-20 λεπτά.

    Σε WipeOut, GT Sport κυριολεκτώ: κρύος ιδρώτας σε μέτωπο, λαιμό, αυχένα, ανακατωσούρα με έντονη τάση εμετού (να νιώθεις να σου ανεβαίνουν υγρά από το στομάχι). Καπάκι πετάω κράνος από το κεφάλι και στα 3-4 βήματα από την καρέκλα προς τον καναπέ η ισορροπία μου ήταν διαλυμένη! Τι εισπνοές, τι ηρεμία, τι δεν ξερω κ' εγώ τι, έγινα χάλια τελείως.
    Τραγική κατάσταση!

    Ε, μετά από αυτά το PSVR πιάνει σκόνη.

  17. #54
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Είναι περίεργο ποσό μεγάλη απόκλιση εχει ο καθένας μας σχετικά με το PSVR. Για παράδειγμα εγώ έπαιζα WipeOut VR για ώρες και δε κατάλαβα τίποτα... το ίδιο ισχύει για τα περισσότερα παιχνίδια. Το μόνο που πραγματικά με είχε ενοχλήσει ήταν το Driveclub. Εκεί είχα τεράστιο θέμα για να συνέλθω μετά. Στο GT πχ μου φάνηκε το ίδιο ξεκούραστο αντίστοιχα με την τηλεόραση. Καλά στο Resident ? Έγραφε ώρες το κοντέρ σερί και το έκλεινα όχι γιατί δε μπορούσα σωματικά αλλά ψυχικά ώρες ώρες...

  18. #55
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Με το Resident Evil και γω εγραφα ωρες. Ομως το WipeOut μου εκοψε την φορα. Αισθανθηκα την ιδια κατασταση με αυτη του Λευτερη, οπως ακριβως την περιεγραψε. Πραγματικα σε ζηλευω Βασιλη που "δεν νιωθεις" καθολου με το Wipeout.. Εχουν κανει εντυπωσιακη δουλεια, τα γραφικα του δειχνουν αναλλοιωτα και δοκιμασα να δω καποιες πιστες για να τις θαυμασω τρεχοντας τοσο αργα, ουτε καν συντηρητικα θα μπορουσα να πω, με τον αντίχειρα κοντα στο options πριν καθε αποτομη στροφη ή κατηφόρα.

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Άσε, γμσετα, είμαι από τους "άτυχους".

    Τα ίδια και όταν είχα δοκιμάσει VR 28-29 χρόνια πριν, στα πρώτα coin-op VR, τα ίδια και τώρα. Τελικά είναι θέμα "εγκεφάλου". (ίσως του κέντρου ισορροπίας, το οποίο σε εμένα είναι όντως παραευαίσθητο.......για να φανταστείς με πιάνει ναυτία ακόμα και στο φέρρυ-μποτ!)
    Same here...

  19. #56
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Δοκιμασα το demo σε ολα τα settings. Σταδιακα εβαζα τα ''χειροτερα''.
    Στο τελος εβγαλα τα παντα απο βοηθηματα οποτε ειχα ανοιχτο field of view, λοκαρα στον pilot και εβαλα την πιστα με τις αποτομες στροφες. Μπορω να πω οτι ''τσιμπαγε'' λιγο αρχικα αλλα μετα απο 10 λεπτα δεν κτλβαινα τιποτα.

    Mολις το εβγαλα και ειμαι καλα. Καμια Ζαλαδα εκτος απο το μικρο discomfort του πρωτου 5λεπτου στα χειροτερα seetings.
    Φυσικα στα πιο comfort settings δεν καταλαβαινα τιποτα απο την αρχη. Το θεμα ειναι οτι οσο βγαζεις τα ''προστατευτικα'' settings τοσο πιο μαματο και ρεαλιστικο γινεται.

    Στα του παιχνιδιου, εχει γινει οντως εξαιρετικη δουλεια. Το cockpit εχει λεπτομερια και φυσικα οπως και συμβαινει και σε ολα τα VR παιχνιδια, αναθεωρεις οσον αφορα τα μεγεθη. Ποτε δεν φανταζομουν οτι ηταν τοσο μεγαλο το σκαφος.
    Στο αλματακι δε που πεφτεις προς τα κατω ηταν φοβερη η αισθηση.

    To παιχνιδι ειναι ουτως η αλλως πολυ καλο και ταιριαζει γαντι στο VR.

    ΥΓ. Ενα προβλημα ειναι οτι τα παιχνιδια σε psvr σου δημιουργουν μια ενταση-αγχος(πολυ ή λιγο) οποτε ιδρωνεις και θολωνει ευκολα το τζαμακι. Καπως πρεπει να το δουν αυτο.
    .

  20. #57
    PS4forums Addict isildur83's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,678
    PSN ID
    Durden83
    Name
    Νίκος

    Default

    Οταν εβαλα το παιχνιδι επαιξα με τις default ρυθμισεις και δεν καταλαβαινα σχεδον τιποτα απο motion sickness,εκτος απο καποιες αποτομες κατηφορες και στροφες.Μολις αρχισα να το συνηθιζω ''επαιζα'' με τις ρυθμισεις για να δω πως θα ειναι η εμπειρια χωρις τους περιορισμους,με καμερα lock to pilot και ανοιχτο field of view στα πρωτα 200 μετρα κοντεψα να ξερασω και ξαναμπηκαν οι default ρυθμισεις αμεσως...Την επομενη μερα μιας και ειχα εξοικειωθει με το παιχνιδι περισσοτερο ειπα να του δωσω αλλη μια ευκαιρια στις ''hardcore'' ρυθμισεις.Ε δεν καταλαβα Χριστο απο motion sickness αυτη τη φορα,ναι ενιωθα λιγο καπως αλλα καμια σχεση με αυτο που ενιωσα την προηγουμενη μερα στα πρωτα κιολας μετρα της πιστας.Απο τοτε και μετα παιζω μονο ετσι το παιχνιδι και εχω γραψει δεκαδες ωρες μεχρι τωρα.Η αισθηση σε σχεση με τις default ρυθμισεις ειναι μερα με τη νυχτα,πολλα σκαλοπατια πιο πανω η εμπειρια!Νομιζω εγινε ο νουμερο 1 τιτλος VR το Wipeout για εμενα!Το παιχνιδι ειναι κ@υλα!!!

  21. #58
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το εχω αγορασει εδω και λιγες μερες, δεν καταλαβαινω τιποτα απο motion sickness και το απολαμβανω. Εχει γινει εξαιρετικη δουλεια (τα εχουμε πει) και μου κανει εντυπωση που στο elite ηδη εχω γεμισει χρυσα. Ισως το 3D βαθος και το responsiveness στα controls βοηθανε πολυ...

    Παρόλα αυτα δεν θα το εβαζα Νο1 στα VR racing games, γιατι το dirt rally με τιμονιερα+VR ειναι απο αλλο πλανητη. Kαι ας ειναι τεχνικα πολυ πιο polished το wipeout VR.
    .

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •