Results 1 to 7 of 7

Thread: EVE: Valkyrie

  1. #1
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Arrow EVE: Valkyrie

    Κάποια παιχνίδια είναι πολύ καλύτερα σε εικονική πραγματικότητα και το EVE: Valkyrie αποτελεί ένα από τα κλασικά παραδείγματα.
    Δεν είναι μόνο το VR immersion που είναι εντυπωσιακό και νιώθεις δέος πιλοτάροντας ένα τεράστιο σκάφος
    ή η κλίμακα του περιβάλλοντος με μετεωρίτες, συντρίμμια, πλανήτες να συνθέτουν ένα απίστευτο σκηνικό,
    είναι ότι το gameplay περνάει σε άλλο επίπεδο, με το PlayStation VR έχεις απόλυτη ελευθερία,
    αλλού στρίβεις αλλού κοιτάς σαν να είσαι πραγματικά μέσα σε σκάφος που το χειρίζεσαι εσύ
    και μάλιστα παθαίνεις εικονικό Vertigo από την ταχύτητα και τις γρήγορες/απότομες αλλαγές πορείας.



    Publisher: CCP Games
    Developer: CCP Games
    Διάθεση:
    Sony Hellas

    To EVE: Valkyrie κατά βάση είναι ένα multiplayer game, παρόλα αυτά υπάρχει ένα μικρό υποτυπώδες single player με ονομασία Chronicles,
    στην ουσία λειτουργεί ως tutorial για να μάθετε τους μηχανισμούς του παιχνιδιού
    π.χ. στο Scout mode θα αναζητείτε κρυμμένα αντικείμενα
    ενώ στο Survivor θα προσπαθείτε να επιβιώσετε αντιμετωπίζοντας κατά κύμματα AI bots.
    Γενικώς το single player υπάρχει απλά για να υπάρχει, ζήτημα να σας κρατήσει πάνω από μισή ώρα.
    Οπως καταλάβατε αν δεν είστε του multiplayer τότε σίγουρα το EVE: Valkyrie δεν είναι για εσάς.



    Το multiplayer με ονομασία Combat είναι φανταστικό όποιο mode και να παίξετε,
    υπάρχουν τρία διαθέσιμα modes στους πέντε συνολικά multiplayer χάρτες,
    το κλασικό team deathmatch 8 εναντίον 8 και τα Carrier Assault και Control Point όπου υπάρχουν objectives.
    Ειδικά το Carrier Assault είναι εκπληκτικό mode.

    Στα συν οι επικές multiplayer στιγμές όταν γυρνάτε το κεφάλι σας να δείτε εχθρικό σκάφος που περνάει ακαριαία από δίπλα σας με αντίθετη φορά
    και ότι δεν υπάρχει ίχνος lag ενώ το frame rate είναι σταθερό ότι κι αν συμβαίνει στην οθόνη.



    Ο χειρισμός του σκάφους θα μπορούσε να ήταν καλύτερος, προσωπικά τον βρήκα αρκετά arcade για τα γούστα μου.
    Οσο για το shooting γίνεται όπως στα περισσότερα VR launch games με σκάφη/mech.
    Πυροβολάτε στην ευθεία του σκάφους με το machine gun (R2)
    ενώ για τα missiles (L2) θα χρειαστεί να στοχεύσετε με το κεφάλι για να κλειδώσετε τον στόχο.



    Δυστυχώς όμως ενώ το παιχνίδι είναι σε γενικές γραμμές εξαιρετικό
    υπάρχει κάτι που πιθανώς θα σας εκνευρίσει.
    Αυτό είναι η πολύ αργή πρόοδος στα XP και στο silver (credits) για να προχωρήσετε στο παιχνίδι
    και να ξεκλειδώσετε/αναβαθμίσετε επιπλέον σκάφη, οπλισμό, loadouts κλπ
    Και ο λόγος που γίνεται αυτό είναι η ύπαρξη microtransactions με πραγματικά λεφτά από το ingame store
    για να αγοράσετε gold και να κάνετε τις αναβαθμίσεις γρηγορότερα.
    Απογοήτευση ένα παιχνίδι να κοστίζει 60 ευρώ, να προσφέρει ελάχιστο περιεχόμενο, 3 online modes και 5 χάρτες
    και ταυτόχρονα να συμπεριφέρεται σαν Free-to-Play με τόσο grinding και microtransactions.



    Αν αφήσετε στην άκρη την αργή πρόοδο και τα microtransactions θα το απολαύσετε στο έπακρο
    και δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπαίξετε παρόμοιο παιχνίδι με αερομαχίες σε κανονική οθόνη.

    Στα πρώτα λεπτά θα μείνετε με ανοιχτό το στόμα μην πιστεύοντας αυτό που βλέπετε
    ενώ ήδη από τα πρώτα δευτερόλεπτα θα έχετε ξεχάσει ότι βρίσκεστε στον καναπέ του σπιτιού σας.
    Ισως το καλύτερο PSVR launch game.


    ΘΕΤΙΚΑ:

    Εξαιρετική αίσθηση εικονικής πραγματικότητας

    Eθιστικό multiplayer


    ΑΡΝΗΤΙΚΑ:

    Τσιμπιμένη τιμή για το περιεχόμενο που προσφέρει

    Microtransactions


    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8/10

  2. #2
    Senior Member ababapanos's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    κερκυρα
    Posts
    136
    PSN ID
    UndertakerGR
    Name
    πανος

    Default

    υπαρχει διαθεσιμο σε demo για δοκιμη πριν την αγορα?

  3. #3
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by ababapanos View Post
    υπαρχει διαθεσιμο σε demo για δοκιμη πριν την αγορα?
    Ναι υπάρχει Demo που θα κατεβάσεις απο το store, νομίζω και σε αυτό που περιέχει το VR ειναι μέσα.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  4. #4
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Ευχαριστούμε για την παρουσίαση...
    Κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον θα αγοραστεί.

  5. #5
    Senior Member ababapanos's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    κερκυρα
    Posts
    136
    PSN ID
    UndertakerGR
    Name
    πανος

    Default

    εγω αυριο παραλαμβανω το ps4 pro απο το public θα κατεβασω το demo να το δοκιμάσω και αν μου αρεσει και το κυριοτερο δεν με ζαλίζει λογικά θα το αγοράσω...

  6. #6
    Advanced Member TdR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Gavristan
    Posts
    356
    PSN ID
    TdR7
    Name
    Γιώργος TdR

    Default

    Από το demo το παιχνίδι δείχνει εντυπωσιακό...
    Νομίζω όμως, πως, οι αερομαχίες, από μόνες τους, είναι μία ξεχωριστή και πολλή ιδιαίτερη κατηγορία FPS, με την οποία,
    αν δεν είσαι εξοικειωμένος, θα ζοριστείς... Ο Οδυσσέας, παραδείγματος χάριν, βρίσκει τον χειρισμό περισσότερο arcade...
    Εγώ πάλι, το μόνο που κατάφερα ήταν μία όμορφη βόλτα στο διάστημα...
    Όχι να σκοπεύσω... Ούτε να ακολουθήσω ένα εχθρικό σκάφος δεν κατάφερα...

    Όσοι δεν έχουν συνηθίσει αυτού του είδους τα παιχνίδια,
    ίσως να βοηθούσε να δοκίμαζαν πρώτα το demo του Valkyrie, πριν προχωρήσουν στην αγορά του...
    Όσοι πάλι το έχουν με τις αερομαχίες πρώτου προσώπου
    ή είναι διατεθειμένοι να αφιερώσουν τον χρόνο που χρειάζεται για να μάθουν τον χειρισμό,
    δεν έχουν να σκεφτούν και πολλά... Ζηλεύω...

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    ΥΓ. Για τους "τεμπέληδες", σαν και του λόγου μου, υπάρχει και το Gunjack, από την ίδια εταιρεία...
    Ένα FPS από σταθερή θέση όπου συμβαίνει το εξής μαγικό: όλοι έρχονται κατά πάνω σου! Κι εσύ,
    το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να σημαδέψεις με το κράνος και να τους ρίξεις... Ούτε ναυτία,
    ούτε κυνηγητό, ούτε να προσανατολιστείς... Κυριλέ...
    Last edited by TdR; 16-11-2016 at 16:13.
    Back in Town...

  7. #7
    Cool Member skyrios's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    αθήνα
    Posts
    171
    PSN ID
    lillypower
    Name
    Tasos

    Default

    Εγώ θα πρότεινα να το νοικιάσετε απλά από ένα seven spot (ή οποιοδήποτε video club τελοσπάντων). Το demo είναι αρκετά εντυπωσιακό σαν μία πρώτη ματιά, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν σου μεταφέρει καθόλου την πραγματική αίσθηση των dogfights, ή έστω λίγο της multiplayer εμπειρίας που έχει ο τίτλος.

    Προσωπικά το παιχνίδι μου άρεσε!
    Αν το συγκρίνουμε με άλλα shooters όμως (ή έστω τα dogfights του Battlefront που είναι και πιο κοντά), θα έλεγα ότι κάτι του λείπει.
    Έχει ωραίες ιδέες όμως. Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση το δεύτερο σκάφος που πρέπει να στοχεύσεις με το κεφάλι.

    Αν το βρω σε καλή τιμή ή μτχ, θα το πάρω.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •