Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 40 of 75

Thread: PlayStation Platinum Wireless Headset 7.1 Virtual Surround (3D Audio)

  1. #21
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Φαίνονται πολύ ποιοτικά αν και δεν ξέρω στον ήχο τι διαφορές θα έχουν από τα Gold.
    Πάντως αυτό με το 3D Audio δεν το κατάλαβα. Αν δεν κάνω λάθος σε όλα τα ακουστικά μπορεί να έχεις 3D audio, ακόμα και σε ακουστικά των 3€...

    Spoiler!

  2. #22
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Όντως δεν ξέρω τι τεχνολογία είναι και πως γίνεται. Πάντως στο VR είναι εξαιρετικό.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  3. #23
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Όντως δεν ξέρω τι τεχνολογία είναι και πως γίνεται. Πάντως στο VR είναι εξαιρετικό.
    Δες αυτό το βίντεο με οποιαδήποτε ακουστικά και θα καταλάβεις.

    Spoiler!

  4. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    WolfRathmA (16-12-2016)

  5. #24
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Πάντως αυτό με το 3D Audio δεν το κατάλαβα. Αν δεν κάνω λάθος σε όλα τα ακουστικά μπορεί να έχεις 3D audio, ακόμα και σε ακουστικά των 3€...
    Στο VR πραγματι οτι ακουστικα και να βαλεις εχεις 3D ηχο και νομιζω οτι την δουλεια(για τον 3D ηχο) την κανει το extra hardware που ερχεται μαζι με το PSVR. Φανταζομαι οτι θα γινεται κατι αναλογο με τα ακουστικα του thread τα οποια ισως εχουν ενσωματωμενο αναλογο hardware(το οποιο δεν υπαρχει στα gold)? Ποιος ξερει.
    .

  6. #25
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Στο VR πραγματι οτι ακουστικα και να βαλεις εχεις 3D ηχο και νομιζω οτι την δουλεια(για τον 3D ηχο) την κανει το extra hardware που ερχεται μαζι με το PSVR. Φανταζομαι οτι θα γινεται κατι αναλογο με τα ακουστικα του thread τα οποια ισως εχουν ενσωματωμενο αναλογο hardware(το οποιο δεν υπαρχει στα gold)? Ποιος ξερει.
    Ναι αυτό γίνεται. Τα ακουστικά έχουν έξτρα hardware για να κάνουν την επεξεργασία αλλά νομίζω και το παιχνίδι πρέπει να είναι αντίστοιχα φτιαγμένο και προς το παρόν μόνο το uncharted 4 θα έχει τέτοιο ήχο.

    Αν και έχω τα gold ακουστικά της Sony, αν δω πολλά από τα παιχνίδια που θέλω να παίξω, υποστηρίξουν τέτοιο ήχο θα το σκεφτώ σοβαρά να τα πάρω.

  7. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    PDS (17-12-2016)

  8. #26
    PS4forums Addict nickolas82's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα(προς το παρόν)
    Posts
    1,438
    PSN ID
    nickolas82
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Φαίνονται πολύ ποιοτικά αν και δεν ξέρω στον ήχο τι διαφορές θα έχουν από τα Gold.
    Πάντως αυτό με το 3D Audio δεν το κατάλαβα. Αν δεν κάνω λάθος σε όλα τα ακουστικά μπορεί να έχεις 3D audio, ακόμα και σε ακουστικά των 3€...
    Στα χαρτιά φαίνεται πως θα έχουν πάντως διαφορά με τα gold....


    + JayBizzle311 on December 14th, 2016 at 9:19 am said:
    I’m assuming this will be compatible with the Headset Companion App like the rest of the PlayStation family headsets?
    Also besides the obvious 3D audio what are the differences between the Platinum and Gold headsets. Just curious I’ll probably go ahead and upgrade from the Gold anyways.

    + Steve Schwartz on December 14th, 2016 at 9:40 am said:
    Hi JayBizzle,
    Yes the Platinum Wireless Headset is compatible with the Headset Companion App!
    Other than 3D audio there are other great features, larger 50mm drivers tuned for 3D audio, more advanced, noise-cancelling mics and improved battery life. In games with 7.1 virtual surround sound it also sounds better because we can leverage the horsepower of our 3D audio technology.

    http://blog.us.playstation.com/2016/...ng-january-12/

    Οπότε τα platinum θα έχουν 50mm drivers σε σύγκριση με τα 40mm των gold (όσο μεγαλύτερα drivers τόσο καλύτερος ήχος) και στα παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν 3D ήχο θα χρησιμοποιούν την δύναμη της τεχνολογίας του 3D audio σε καλύτερη απόδοση 7.1 VSS

  9. The Following 4 Users Say Thank You to nickolas82 For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (21-12-2016),mihalis13 (20-12-2016),PDS (20-12-2016)

  10. #27
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    2 reviews.

    PROS
    Very good sound quality. Comfortable. Solid virtual surround effect.

    CONS

    Only works wirelessly with PlayStation 4. Underwhelming sub-bass.

    BOTTOM LINE
    The PlayStation Platinum Wireless Headset from Sony offers a comfortable fit and strong audio performance for PS4 gaming.
    http://www.pcmag.com/review/350966/s...reless-headset





    OUR VERDICT
    Despite some underwhelming moments, Sony’s new PlayStation Platinum Wireless Headset is a great-sounding, ultra-comfortable pair of cans that can make some of the best looking games sound even better.

    FOR
    Incredible audio performance
    Ultra-plushy earpads
    Great value

    AGAINST
    Obtrusive design
    Surround sound lacks panache
    Plastic parts feel fragile
    http://www.techradar.com/reviews/pla...reless-headset
    .

  11. #28

    Default

    Ακόμα δε μπορώ να καταλάβω γιατί η Microsoft δεν βγάζει ένα ανάλογο προϊόν για την κονσόλα της,και πρέπει να καταφεύγεις σε πανάκριβα third party headsets.

    Εξαιρετικό το stereo headset που βγάζει (σε σχέση πάντα με τα λεφτά που δίνεις)αλλά το 7.1 virtual μέσω του controller είναι λαϊκή απαίτηση από πολλούς headphone addicted σαν εμένα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #29
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  13. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Giannis1979 (18-01-2017),panos74gr (18-01-2017)

  14. #30
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Aρκετοι εχουν απογοητευτει


    Κριμα γιατι ηθελα να τα παρω καποια στιγμη.
    .

  15. #31
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Χμμ, δε ξέρω διαβάζω αναμικτες κριτικές... άλλοι γράφουν ότι είναι εξαιρετικά, άλλοι λένε μέτρια πράγματα. Ψάχνω μια καλή πρόταση τώρα που βγαίνει το Resident 7 και θα το παίξω στο vr. Περίμενα στα reviews να αναφέρουν αν τα platinum ταιριάζουν καλά με το psvr αλλά δεν...καμία πρόταση; Είτε over ear είτε in ear.

  16. #32
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Εγώ τα περίμενα τα συγκεκριμένα και τα έχω παραγγείλει. Θα τα έχω Τετάρτη. Θα γράψω εντυπώσεις.

    Πίστευα ότι το 3D audio με το VR θα έπαιζε ασύρματα αλλά τελικά δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Πρέπει να είναι με καλώδιο συνδεδεμένα.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  17. #33
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Error Flynn View Post
    Χμμ, δε ξέρω διαβάζω αναμικτες κριτικές... άλλοι γράφουν ότι είναι εξαιρετικά, άλλοι λένε μέτρια πράγματα. Ψάχνω μια καλή πρόταση τώρα που βγαίνει το Resident 7 και θα το παίξω στο vr. Περίμενα στα reviews να αναφέρουν αν τα platinum ταιριάζουν καλά με το psvr αλλά δεν...καμία πρόταση; Είτε over ear είτε in ear.
    Από ότι έχω καταλάβει δεν κάνουν για PSVR λόγω του ότι στο PSVR όλα τα ακουστικά που συνδέεις έχουν 3D ήχο γιατί η αντίστοιχη επεξεργασία γίνεται στο έξτρα hardware του PSVR. Αν συνδέσεις ακουστικά στο PS4 δεν νομίζω να μπορούν να εκμεταλλευτούν την δυνατότητα αυτή.

  18. #34
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Σκεφτόμουν και εγώ να τα αγοράσω κάποια στιγμή παρόλο που έχω τα Gold από τα οποία είμαι φουλ ευχαριστημένος.
    Μάλλον απ'ότι φαίνεται δεν αξίζει να τα αγοράσεις εφόσον έχεις ήδη καλά ακουστικά.
    Spoiler!

  19. #35
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Να κανω μια αφελή ερώτηση; Γενικά ψάχνω αρκετό καιρό για ένα σετ ακουστικών αλλά δεν έχω καταλήξει στο μέχρι πόσα θα διαθέσω αφενός, αλλά αφετέρου ότι χρηματα και αν διαθέσω θα ήθελα κάτι που να έχει και ποιότητα κατασκευής. Από όσο έχω διαβάσει τα gold έχουν αρκετά καλό ήχο, αλλά είναι σχετικά εύθραυστα. Δεν είναι λίγες οι αναφορές για σπασμένους συνδέσμους ή για σπασμενο headband ή για μαξιλαράκια και αφρώδες υλικό που έχει ξεφτισει.
    Φαινομενικά τα platinum φαίνονται καλύτερα άλλα δεδομένου του ιστορικού των gold φοβάμαι να διαθέσω 160 με 170 ευρώ για την αγορά τους.
    Αν υποθετικά τα διέθετα γιατί να μη βάλω κάτι παραπανω και να πάρω αυτά (που τα ζαχαρωνω καιρό τωρα):
    https://www.amazon.com/ASTRO-Gaming-.../dp/B014F77FGA
    τα οποία βγαίνουν πιο φθηνά από οτι τα έχω βρει εδώ Ελλάδα (270+ ευρω) θεωρώντας ότι το 3D audio δε με ενδιαφέρει καν. Από την άλλη τα platinum είναι μεγάλο δέλεαρ. Ουτε ενισχυτές, ούτε καλώδια με συνδεσμολογία, ούτε τίποτα. Plug n play τελείως και τα διαμορφώνεις όπως θες από το application της Sony. Και οπωσδήποτε φθηνότερα. Δε ξέρω με έχει προβληματίσει η αγορά headset σε τέτοιο βαθμό που λέω "Δεν αγοράζω τίποτα και τελειώνει η ιστορία".
    Είναι νωρίς βέβαια ακόμη για να κρίνω αρνητικά ή θετικά τα platinum.

  20. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    Dragonpaul (21-01-2017)

  21. #36
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Χάρη έχω 2.5+ χρόνια τα gold. Ναι όντως η ποιότητα κατασκευής τους δεν είναι ο,τι καλύτερο. Προσωπικά όμως δεν μου έχουν πάθει τίποτα.
    Θεωρώ πως αν τα προσεχείς δεν πρόκειται ποτέ να σπάσεις το πλαστικό. Όσο για τα μαξιλαράκια τώρα μου ξέφτισαν λίγο αλλά αν δεν ήμουν ψείρας να τα κοιτάω συνέχεια ούτε που θα το είχα προσέξει.
    Για μένα αν προσέχεις τα ακουστικα σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και με 80-90€ θα έχεις ένα ζευγάρι πολύ καλά headset.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  22. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Axilleas_GR (21-01-2017)

  23. #37
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Από ότι έχω καταλάβει δεν κάνουν για PSVR λόγω του ότι στο PSVR όλα τα ακουστικά που συνδέεις έχουν 3D ήχο γιατί η αντίστοιχη επεξεργασία γίνεται στο έξτρα hardware του PSVR. Αν συνδέσεις ακουστικά στο PS4 δεν νομίζω να μπορούν να εκμεταλλευτούν την δυνατότητα αυτή.
    Τα platinum κάνουν κανονικά για το psvr. Τα συνδέεις με καλώδιο όποτε δεν υπάρχει θέμα συμβατότητας. Επίσης σήμερα ήμουν σε κατάστημα και τα είχα στο χέρι μου και πάνω στο κουτί έγραφαν πως κάνουν για PS4 και PSVR. Απλά αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι κατά πόσο είναι βολικά όταν φοράς το vr και τα ακουστικά από πάνω. Σίγουρα τα in ear είναι πιο εύκολα αλλά κατά πόσο μπορούν να προσφέρουν πραγματικά καλό ήχο δε το γνωρίζω. Μέχρι τώρα στο vr παίζω με τα ακουστικά από το κινητό μου και είναι οκ απλά φαντάζομαι με ακουστικά όπως τα gold, platinum κλπ ο ήχος θα είναι πολύ πιο πλούσιος. Εκτός vr βέβαια δε παίζω ποτέ με ακουστικά καθώς έχω ένα πολύ καλό B&W ηχοσύστημα. Όποτε και αυτό είναι μια σκέψη. Αξίζει να δώσω τόσα χρήματα μόνο για το vr ουσιαστικά ή να πάρω κάποια in ear που θα μπορούν να προσφέρουν καλύτερο ήχο από αυτά που έχω τώρα; Πάντως από σχεδιασμό τα platinum απλά σκίζουν. Πολύ απλά και κομψά σε σχέση με ότι άλλο κυκλοφορεί...

  24. #38
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Του Digital Foundry το review ειναι θετικοτερο παντως.
    Αντε να δουμε.

    Βεβαια ειναι θετικο με την προοπτικη οτι θα εχουμε περισσοτερα παιχνιδια με 3d ηχο.
    .

  25. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    WolfRathmA (23-01-2017)

  26. #39

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Από ότι έχω καταλάβει δεν κάνουν για PSVR λόγω του ότι στο PSVR όλα τα ακουστικά που συνδέεις έχουν 3D ήχο γιατί η αντίστοιχη επεξεργασία γίνεται στο έξτρα hardware του PSVR. Αν συνδέσεις ακουστικά στο PS4 δεν νομίζω να μπορούν να εκμεταλλευτούν την δυνατότητα αυτή.
    Ειναι συμβατα με το PSVR http://blog.us.playstation.com/2016/...ng-january-12/

    Τα προβληματα που βλεπω εγω ειναι τα εξης

    1)Το ασυρματο εξακολουθει να ειναι ακριβο.Αν και εχουμε φτασει 2017 περιμενα να βλεπαμε τετοια ακουστικα στα 130ευρω περιπου με τετοια ποιοτητα κατασκευης. 180ευρω(οταν το Ps4 500gb στα black friday ή με bundle αργοτερα εβγαινε στα 200ευρω)ειναι πολυ υψηλη τιμη

    2)Sony ποιοτητα στα περιφερειακα και μικρη εγγυηση.Ειδικα στο ps4 αυτη τη γενια επεσε μεγαλο κραξιμο με τα αναλογικα του και ως συνεπεια το rma πηγαινε συννεφο. Το μεγαλο και πραγματικο προβλημα με την sony ειναι οτι εξακολουθει να εφαρμοζει την δικια της πολιτικη για 1χρονο εγγυηση.
    Ακομα και να θελει να κανει καποιος την υπερβαση και να τα αγορασει τα εν λογω ακουστικα με 1 μολις χρονο εγγυηση δεν ειναι και οτι το καλυτερο στο να σπρωξει καποιον να κανει την ακριβη αυτη αγορα. Σιγουρα εγω,αν και με ψηνει το ασυρματο και η ποιοτητα τους με 1χρονο εγγυηση τα ξεχναω με το καλημερα.

  27. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (25-01-2017)

  28. #40
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ειναι συμβατα με το PSVR http://blog.us.playstation.com/2016/...ng-january-12/
    Ακριβώς αυτό! Ειναι απλώς συμβατά. Οπως ειναι συμβατά με ένα PC ή ένα κινητό.

    Από το άρθρο που ποσταρες:

    "Platinum is compatible with PlayStation VR and mobile devices using the included 3.5mm audio cable.”
    δουλεύει οπως κάθε αλλο στερεοφωνικό σετ ακουστικών που συνδέεις στο PSVR μέσω καλωδίου. Εκμεταλευετε δηλαδή το 3D audio unit που υπάρχει στο processing unit του PSVR για να δώσει 3D ήχο και οχι το audio unit που υπάρχει στο dongle του platinum.

    Δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να το πάρει κανείς για αποκλειστική χρήση με το PSVR ενώ με τα ίδια χρήματα μπορεί να πάρει κάποιο άλλο καλύτερο headset από άλλη εταιρία.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •