Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: Neverwinter

  1. #1
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default Neverwinter

    Μου κάνει τρομερή εντύπωση που τελικά δεν έχει δικό του θέμα μέχρι σήμερα (έψαξα δεν βρήκα) και δεν βλέπω να υπάρχει συζήτηση, εκτός και αν είναι όλοι καμμένοι με αυτό και δεν μένει χρόνος να γράψουν στο φόρουμ για το παιχνίδι. Είναι ένα τεράστιο ΜΜΟ βασισμένο στους κόσμους των D&D (Dungeons and Dragons) στο οποίο παίζετε σε διάφορους χάρτες με άλλους παίκτες, είτε σόλο, είτε σε squad αλλά είτε έτσι είτε αλλιώς αλληλεπιδράτε με τους γύρω σας, π.χ. αν περνάτε και κάποιος "ζορίζεται" με μια ομάδα εχθρών, του δίνετε και εσείς ένα χεράκι και μετά συνεχίζετε την πορεία σας.

    Το παιχνίδι για F2P είναι τεράστιο, γενικά ελεύθερο αν και πολλά πράγματα απαιτούν (αλλά δεν υποχρεώνουν) κανονικά λεφτά απλά για να κάνετε την ζωή σας ελαφρώς πιο εύκολη. Για παράδειγμα, αυτό που όλοι μισούμε στα RPG είναι αυτό το θλιβερό σημείο που θέλουμε να μαζέψουμε κάτι από κάτω αλλά δεν χωράει πια στο inventory μας, οπότε απλά πετάμε ή αγνοούμε πράγματα και κάνουμε τις επιλογές μας για το τι θα κουβαλάμε. Με κανονικά λεφτά, αγοράζεις κάποια σακίδιο παραπάνω για μεγαλύτερη χωρητικότητα αλλά πάλι αργά ή γρήγορα θα βρεθείτε στην ίδια θέση. Επίσης, θέσεις για χαρακτήρες κλπ αλλά το παιχνίδι δίνει την δυνατότητα απόκτησης του hard currency ονόματι Zen (το οποίο αγοράζεται με κανονικά λεφτα) από άλλους παίκτες με ανταλλαγή Astral Diamonds (τα οποία μαζεύετε ingame) για αυτά (θα χρειαστείτε όμως πολλά μιας και η αναλογικά την τρέχουσα περίοδο είναι περίπου 140AD για 1Zen) και τα βασικά πράγματα κάνουν περίπου 600-1000 Zen. Σε κανονικές τιμές νομίζω είναι 0.90€ για 100Zen.

    Πάντως το παιχνίδι "βγαίνει" άνετα και απροβλημάτιστα χωρίς καθόλου Zen, τουλάχιστον όσο έχω παίξει εγώ (lvl 60 Great Sword Fighter), με δεκάδες quests ολοκληρωμένα και μικρή συμμετοχή σε dungeons/dragon's slaying. Το πραγματικό παιχνίδι λένε αρχίζει αφού φτάσετε το ανώτερο (?) επίπεδο 70 και έχετε ολοκληρώσει ουσιαστικά τα Campaign - Story PVE Quests και ασχοληθείτε πιο ενεργά με τα Dungeons/PVP, κλπ. Ειμαι και σε Guild και ανάθεμα αν έχω καταλάβει τι γίνεται, απλά κάνω κάποια quests για αυτήν (συνδυάζω με το campaign) και βάζω κάποια ελάχιστα (σε σχέση με τους μεγάλους του guild) υλικά στο σεντούκι της για κατασκευές και αναβαθμίσεις.

    Εγώ για την ώρα "παλεύω" να πάω επίπεδο 70 αν και γενικά ανεβαίνει πολύ εύκολα, απλά λέω παλεύω γιατί μιλάω σε όλους και έχω μαζέψει μια ντουζίνα και βάλε ενεργά quests και γίνεται χαμός στο τι θα ολοκληρώσω και με ποια σειρά. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως παίζω καταφέρνω σε έναν χάρτη ή περιοχή να ολοκληρώνω ταυτόχρονα έως και έξι ταυτόχρονα quests (4 από τον ίδιο το χάρτη στο θέμα της ιςτορίας και 2 για το Guild). Τα Quests είναι ποικίλα και πολλά, αλλά από ένα σημείο και μετά έχουν ένα μοτίβο κλασσικά. Βρες τόσα από αυτά, σκότωσε τόσους από εκείνους τους εχθρούς, μίλα στον τάδε, ελευθέρωσε τόσους ή σκότωσε τον τάδε αρχηγό. Γενικά όλα είναι εύκολα, μέχρι να πετύχετε κάποιον Δράκο μπροστά σας. Εκεί η ομαδικότητα, η ποικιλία, το επίπεδο και ο αριθμός των παικτών και φυσικά ο εξοπλισμός τους θα κάνει την μάχη είτε πιο εύκολη, είτε πιο δύσκολη.



    το παιχνίδι έχει 8 διαφορετικές κλάσεις
    Control Wizard
    Devoted Cleric
    Great Weapon Fighter
    Guardian Fighter
    Oathbound Paladin
    Hunter Ranger
    Scourge Warlock
    Trickster Rogue

    και 13 διαφορετικά races
    Dragonborn
    Drow
    Dwarf
    Halfling
    Half-Elf
    Half-Orc
    Human
    Menzoberranzan Renegade
    Metallic Ancestry Dragonborn
    Moon Elf
    Sun Elf
    Tiefling
    Wood Elf




    Που επιλέγονται στην αρχή και φυσικά καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό τον τρόπο παιχνιδιού και τις δυνατότητες σας στον κόσμο του. Από εκεί και πέρα όλοι έχουν τα δικά τους εργαλεία και εξοπλισμό, κράνη, όπλα, δαχτυλίδια, μανδύες, κλπ ενώ κάνουν χρήση potions, elixirs κλπ τέτοια. Έχει πολλά και διάφορα και όλα ξεκλειδώνονται σταδιακά σε εσάς.

    Επειδή γράφω από την ταμπλέτα και δεν είναι εύκολο να βάλω εικόνες, βίντεο κλπ θα μείνω σε αυτά που έγραψα, αλλά γενικά θεωρώ ότι σε όποιον άρεσε το έπος Skyrim, θα το ευχαριστηθεί σε μεγάλο βαθμό και θα του αρέσει αφού θα βρει πολλά και γνώριμα στοιχεία σε αυτό.

    http://neverwinter.gamepedia.com/Neverwinter_Wiki

  2. #2
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Ναι με εχει φαει ενας φιλος π το παιζει να ξεκινησω και γω.μου λεει οτι ειναι αρκετα καλο...αν εχω χρονο ισως ασχοληθώ...
    Καλη δουλεια εκανες νεκ...
    Spoiler!

  3. #3

    Default

    παιζω και εγω,ειναι πολυ καλο το παιχνιδακι,εχω 2 παικτες ο ενας ειναι Devoted Cleric με τον οποιο εχω φτασει level 62 αλλα ζοριζομαι τρομερα να συνεχισω,το καλο ειναι οτι σχεδον ποτε δεν χρειαζομαι ενεργεια γιατι ειναι τετοιος ο παικτης που την αναπληρωνει αμεσα αλλα χανω παρα πολυ στο damage και στο σημειο που εφτασα σκανε 10 εχθροι καθε φορα και με σαπιζουν στο ξυλο,επισεις μετα απο διαφορους πειραματισμους ξεκινησα με εναν 2ο παικτ,τον οποιο εφτιαξα Trickster Rogue και ειμαι τωρα στο level 21,εως τωρα δειχνει δυνατος και μου αρεσει,γενικα εχει πολλα πραγματα το παιχνιδι απο τα οποια μπορω να πω οτι τα μισα δεν τα καταλαβαινω καν,δυστυχως φταιει και οτι δεν γνωριζω και καλα αγγλικα.

  4. #4
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το εχω λιώσει κι εγω. Μεσα σε 5-6 μερες που το ξεκίνησα, πήγα level 62 παίζοντας κάτι 4ωρα-5ωρα σερι που ούτε τα καταλάβαινα. Κάποια στιγμή θα βγει και το επομενο expansion, οποτε θα εχουμε γερή συνέχεια

    Αυτο που μου αρέσει πολυ ειναι οτι αν και mmo παίζει σαν single player και για τα quest που θέλουν γκρουπ σε βοηθάει το ίδιο το παιχνίδι να μπεις με άλλους



    Αυτο το εκνευριστικό loading bug να φτιαξουν μονο, που καθε λιγο πρεπει να μπαινεις με 2ο χαρακτηρα και μετα με τον κανονικο σου για να ξεκολλήσει

  5. #5
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Αν ξέρεις τα βασίλεια που το κάνει τότε προσπαθείς και το αποφεύγεις γυρίζοντας στο Protectors Enclave για εμπόριο, κλπ εμένα μου το έκανε σε Helm's Hold και Vellosk, οπότε να το ξέρετε. Στις υπόλοιπες που έχω πάει μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα.

  6. #6
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    το κακο ειναι οτι σκανε σεντουκια κατω κατω που θελουν ειδικα κλειδια που ή τα αγοραζεις ή καθεσε και κανεις daily missions και θελεις σιγουρα 1 βδομαδα σε daily για να παρεις 1 κλειδι. Γενικα το τελειωνεις λενε σε φαση free αλλα για μενα το rpg ειναι να παιρνω συνεχεια καλυτερο loot και αυτο το παιχνιδι προς το παρον οσο το επαιξα δεν ισχυει, παντα θα εισαι πισω αν εισαι free γιατι σκαει ο just απαραιτητος εξοπλισμος για να ζησεις ετσι οπως το εχω κοψει

  7. #7
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Και που είναι το κακό να πέφτει το σχετικό με το level σου loot? Ανεβαίνεις σταδιακά, γενικά δεν χάνεις εύκολα και πλέον στο lvl 60+ μαζεύω υλικό με lvl 90. Αν και δεν έχω παίξει ακόμη PVP προφανώς για να με πονέσει, το να μάχομαι με έναν δράκο και να έρχεται κάποιος δυνατότερος παίκτης και να του κάνει πολλαπλάσια ζημιά, δεν με χαλάει επί του παρόντος. Συνεργατικό μάλλον δεν πειράζει τόσο.

    Σε PVE, το μόνο μέρος που την πάτησα πολύ άσχημα είναι το Quest: The Vault of the Nine που πήγα με εξοπλισμό και GSF lvl 61, αυτομάτως με το που μπαίνεις σε κάνει να πολεμάς για 70 και μάλλον η διαφορά είναι κτηνώδης γιατί αν και κατάφερα (με ολίγον πλάγιο τρόπο) να μπω στην κρύπτη, δεν βγάζω την πρώτη στροφή για να πάω να πολεμήςω τον αρχηγό και να ανοίξω το Vault για να πάρω το Artifact. Οπότε έφυγα (την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια) και λογικά θα επιστρέψω όταν δυναμώσω λίγο (πολύ) παραπάνω. Δουλεύω και το trading και όλο και κάτι πουλάω για ψιλολόγια κυρίως, αν και έχω δώσει και ακριβούς εξοπλισμούς σε άλλες κλάσεις.

    Γενικά μέχρι τώρα την πάλευα καλά, τώρα τα levels ανεβαίνουν μάλλον πιο αργά από το 60 και άνω αν και δεν μπορώ να πω ότι έπαιξα με την ίδια όρεξη με πολλά quests και να "αδειάζω" μια περιοχή από αυτά.

    Από αυτά τα σεντούκια κοντεύω μια τρακοσάρα και μου φαίνεται θα αρχίσω να τα πουλάω, γιατί 300 κλειδιά δύσκολο το κόβω, αν και δεν πέφτουν πια με τον ίδιο ρυθμό. Από την άλλη αυτά δεν κάπου split στο 99, οπότε είτε κουβαλάω 1 είτε 280 το ίδιο κάνει.

  8. #8
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    η φαση με τα rpg (για μενα) ειναι να βρισκεις οπλα και εξοπλισμο γαματο και οχι να τρεχω σε ανουσια quest απο εδω και απο εκει. Τπ ωραιο παιχνιδι δεν λεω αλλα θελει χρονο

  9. #9

    Default

    και εγω στο Quest: The Vault of the Nine την εφαγα αγρια και με παικτη οπως ειπα τον Devoted Cleric,οπως μπηκα ετσι βγηκα και ναι μετα το 60 θελει παρα πολλα xp για να ανεβεις,οι αποστολες δινουν γυρω στα 30.000 xp και εκει που λες εδω ειμαστε παμε να πιασουμε το 70 για πλακα τελικα εχεις ανεβει μονο μια γραμμουλα και αφου εχεις φαει 1 ωρα για να σκοτωσεις 400 εχθρους !!!.

  10. #10
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πολυ προβληματική περιοχή το Reclamation Rock. Καθε λιγη ωρα που παιζω εκει φριζάρει το παιχνιδι και θέλει κλείσιμο. Εχει και το αλλο, οτι το loading bug σε αυτη την περιοχή ξεκολλάει οποτε θελει αυτο. Τις περισσότερες φορές πρέπει να μπω με τον 2 χαρακτήρα 3 και 4 φορές για να φορτώσει

  11. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    Melnibonian (10-08-2016)

  12. #11
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Βασικά νομίζω ότι πρέπει να κάνεις κάποια αλλαγή στον Β χαρακτήρα, να αλλάξει κάτι στο save για να μπεις τυχόν δεύτερη φορά πάλι, γιατί αλλιώς κολλάει και από εκεί όταν κάνεις switch στον χαρακτήρα. Εγώ αφού έχω σταμπάρει ποιες περιοχές κολλάνε, ει δυνατόν γυρίζω στο protectors enclave πριν το κλείσω, ή τελείωνω την περιοχή τελείως.

    Μετά το 60 ξεκλείδωσαν κάποιες αποστολές και πήγα όλο κέφι και τρώω πολύ ξύλο από ένα σημείο και μετά σε κάποιες από αυτές. Οπότε το γύρισα στο κανονικό Quest και συνεχίζω από εκεί που το είχα παρατήσει. Αγόρασα και τους υπόλοιπους companions για να τους δοκιμάσω, αν και με τον healer έχω βολευτεί μια χαρά, κρίμα που σταματάει στο 20 level. Ο illusionist που έχω και έχει πάει 25 level, ενώ στην αρχή έκανε δουλειά, τώρα μου φαίνεται χειρότερος τελικά, ούτε σκοτώνει, ούτε με κάνει heal.

  13. #12

    Default

    ακριβως το ιδιο και εγω,πολυ ξυλο ρε παιδια,γυρισα πισω που ειναι πιο ευκολα τα πραγματα,παντως αποτι ειδα,στην πλατεια στο protectors enclave εκει που ειναι το δεντρο,οι 2 αποστολες που δινει καθε μερα εχουν καμποσα xp,ανεβηκα σημερα στο 63,απο τους βοηθους ο ant-mans,αν λεω και σωστα το ονομα που δεν νομιζω,για εμενα ειναι ο καλυτερος,παει τρωει το πολυ ξυλο αυτος και εγω απο πισω τους αποτελειωνω,το σκυλι ειναι κακο,ο healer αχρηστος για εμενα μιας και οπως ειπα εχω τον Devoted Cleric και ειμαι κομπλε,απο τους αλλους ο μαγος ετσι και ετσι και οι 2 striker πιστευω οτι ειναι χειροτεροι απο τους 2 defender.
    Last edited by alan sirer; 10-08-2016 at 18:51.

  14. #13
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Βασικά νομίζω ότι πρέπει να κάνεις κάποια αλλαγή στον Β χαρακτήρα, να αλλάξει κάτι στο save για να μπεις τυχόν δεύτερη φορά πάλι, γιατί αλλιώς κολλάει και από εκεί όταν κάνεις switch στον χαρακτήρα. Εγώ αφού έχω σταμπάρει ποιες περιοχές κολλάνε, ει δυνατόν γυρίζω στο protectors enclave πριν το κλείσω, ή τελείωνω την περιοχή τελείως.
    Ναι αυτο εκανα αλλα στην συγκεκριμένη περιοχή δεν έπιανε


    Για την δυσκολία, μονο στο Vault συνάντησα πολυ ζορι και το άφησα για μετά, στις άλλες περιοχές ανάλογα το level που ζητάει είμαι οκ. Level 66 εχω παει με Guardian Fighter

    Αυτο που με βοηθαει πολυ ειναι οτι η normal attack που εχω, κανει damage+κάποιο heal και έχοντας μαζί και τον healer ειναι καπως πιο εύκολα τα πράγματα

  15. #14
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Στο παιχνίδι για αυτό το ΠΣΚ έχει ήδη ξεκινήσει το Event/Quest: Call to Arms:Gate Crashers και για το ίδιο διάστημα έχει 2x XP boost. Μοναδική προϋπόθεση συμμετοχής στο event, ο χαρακτήρας σας να είναι από level 6 και άνω.

    http://www.arcgames.com/en/games/pla...ers-arrives%21

  16. #15
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Έπαιξα μερικά χθες και έφτασα κουτσά στραβά level 63. Ανέβασα όλους τους νέους companions στο 20 αλλά έτσι όπως έγινε δεν κατάφερα να καταλάβω το πόσο καλοί είναι και ποιος θα μπορούσε να ανταποκριθεί στις ανάγκες του παιχνιδιού μου. Θα τους δοκιμάσω σε quests για να κρίνω.

    Η διαφορά εμένα που ήμουν level 61-62 με τους 70ηδες που έπαιζα μαζί τους ήταν εντυπωσιακή. Συνήθως έβγαινα τρίτος στην κατάταξη με την ζημιά που προκαλούσα (πάνω από αυτούς που ήτανυποδεέστεροι από εμένα σε level), μία φορά δεύτερος (είχαμε μόνο έναν 70άρη σε αυτό) και μία τελευταίος. Σε ένα παιχνίδι ήταν νομίζω ένας trickster rogue (ή μήπως hunter ranger?) νομίζω και ισοπέδωσε τους εχθρούς και όλο το quest σε χρόνο ρεκόρ. Έκανε μόνος του το διπλάσιο, μην πω το τριπλάσιο damage από ότι κάναμε όλοι οι υπόλοιποι μαζί. Έτυχα και με GSF που έχω και δεν μου έκαναν τόση εντύπωση η ο control wizard που επέλεξα για τον δεύτερο χαρακτήρα.

  17. #16
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το gate crashers event μονο για low level χαρακτήρες αξιζει. Το πιο καλο item που μου εδωσε ειναι κατι gems level 19

    Σε κάποια απο τα quests που θελουν 66+ level εχει κατι bosses που ειναι λες και παίζεις dark souls. Πέτυχα ενα Orc boss που με 2 χτυπήματα με καθάριζε χαλαρά. Δεν ξέρω πόσες φορές έχασα μέχρι να βρω τέλειο συγχρονισμό με τα abilities και τα healing μπουκαλάκια όταν έπρεπε

  18. #17
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Μου φαίνεται ότι οι περιοχές για 70 level μόνο με γκρουπ βγαίνουν. Εχει και κάτι quests που ή με άπειρο farming ή αμα ρίξεις λεφτά τα περνάς μόνο, όπως αυτά με τα ειδικά weapons

  19. #18
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Άμα είναι και 70αρίσουμε όλοι, μαζευόμαστε και πάμε οργανωμένα παρεάκι για εκδρομή και πικ-νικ να τα φάμε μαζί τα τέρατα (ή να τις φάμε μαζί τις φάπες). Αν και σε λίγο με βλέπω να ξανακαίγομαι στο Warframe γιατί βγάζει μεγάλο update και νέα primes και θα θέλει πάλι farming.

  20. #19

    Default

    μεσα σε 3 μερες με τα διπλα xp καταφερα να φτασω 64 level τον trickster rogue,δοκιμασα να παιξω και την vault of nine και τα καταφερα να την βγαλω,ο αρχηγος νομιζω οτι ηταν ιδιαιτερα ευκολος και πιο δυσκολη η διαδρομη για να τον μονομαχησεις,αν θελετε το κολπο που εφαρμοσα ηταν να κανω γυρω γυρω ολη την διαρκεια με αποτελεσμα να μην βγαλει κανεναν αλλο εχθρο εκτος απο εναν το οποιο και δεν σκοτωσα,απλα με ακολουθουσε και την καταλληλη στιγμη πηγαινες στο αρχηγο και τον χτυπουσες,μου πηρε ενα 10λεπτο αλλα χαλαλι του,επιτελους πηρε και 2ο artifact.

    επισεις να πω οτι σε μια πιστα εχει τρομερο μπακογκλιτσακι και δεν μπορει κανεις να συνεχισει,δεν θυμαμαι το ονομα της πιστας,ειναι μια ευκολη αποστολη που απλα πας 2 μετρα πισω σε ενα κιβωτιο για να παρεις εκρηκτικα,τωρα δεν τα δινει με τιποτα,οσοι πανε εκει δεν μπορουν να συνεχισουν και αναγκαστικα φευγεις.

  21. #20

    Default

    μετα την χθεσινη συντηρηση οτι προβληματακια υπηρχαν εφτιαξαν,οπως και αυτο με την αποστολη με τα εκρηκτικα και τωρα μπορειτε να ολοκληρωσετε ολη την περιοχη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •