Page 21 of 59 FirstFirst ... 1117181920212223242531 ... LastLast
Results 401 to 420 of 1180

Thread: Xbox One X

  1. #401
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Το αν έχει το X μεγαλύτερη ανάλυση στα παιχνίδια προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Μια χαρά clarity έχει και το Pro με το "fake" 4K.
    Έτσι και αλλιώς μιλάμε για αναλύσεις που είναι αρκετά πιο πάνω από 1080p. Και δεν χρειάζεται νομιζω να μιλήσουμε για τα γραφικά που βλέπουμε ή θα δούμε στα ΑΑΑ exclusives του.
    Αυτό που έχει μεγαλύτερη αξία και είναι εκεί που το Χ θα έχει πραγματικά το πάνω χέρι όσον αφορά τα multi είναι σε αλλά πράγματα οπως το framerate. Αν πχ στο pro τρέχει στα 30 και στο Χ στα 60 τότε ναι υπάρχει διαφορά. Ή αν στο pro υπάρχουν drops, ενώ στο X θα τρέχει νεράκι....θέματα που αφορούν το gameplay δηλ.
    Και βέβαια αν στο X υπάρχουν βελτιώσεις στα graphics settings.
    Αυτά έχουν μεγαλύτερη σημασία και όχι η ανάλυση.
    Για κάποιον λοιπόν που έχει και τις δύο κονσόλες το να επιλέγει το X στα multi είναι λογικο. Αλλά να πας να πουλήσεις το Pro με τα exclusives και τις γραφικαρες τους, οχι δεν ειναι.
    Αν για κάποιους το gaming είναι μόνο η ανάλυση και το συνολικό performance κακο του κεφαλιού τους. Pc master race στις κονσόλες....

  2. #402

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Ακόμα και από ελληνικά forum τέτοια post - τι λέτε?
    Δες τις πωλησεις καθε μηνα στην χωρα μας και σκεψου κατα ποσο στεκουν αυτα που γραφονται στα forum με την πραγματικοτητα.

    Να θυμισω δε οτι η γνωστη αλυσιδα των Seven που ειναι ισως η μεγαλυτερη πλεον στην Ελλαδα στον τομεα των ενοικιασεων,ο λογος που εριξε ακυρο στις ενοικιασεις xbox one παιχνιδιων σε σχεση με του 360,ειναι γιατι υπηρχε ελαχιστον εως καθολου ενδιαφερον στην χωρα μας για ενοικιασεις παιχνιδιων για την εν λογω κονσολα.

    Με την ανεργια στους νεους εως 29 να ειναι κοντα στο 50%,για πειτε μου ποσοι ειναι αυτοι που μπορουν να συντηρουν 2 κονσολες ακομα και αν ειναι οι φθηνες εκδοσεις τους(δηλαδη Xbox one/s και ps4/slim).

    Ασε που(αυτο μπορει να φανει αστειο σε μερικους)ποσοι ειναι αυτοι που θα καθονται μεσα στο σπιτι για να παιξουν παιχνιδια?Σχεδον καθε μερα οι καφετεριες ειναι γεματες και πλεον οι περισσοτεροι χαλανε μεγαλα ποσα στην αγορα των smartphone.

  3. #403
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Δες τις πωλησεις καθε μηνα στην χωρα μας και σκεψου κατα ποσο στεκουν αυτα που γραφονται στα forum με την πραγματικοτητα.

    Να θυμισω δε οτι η γνωστη αλυσιδα των Seven που ειναι ισως η μεγαλυτερη πλεον στην Ελλαδα στον τομεα των ενοικιασεων,ο λογος που εριξε ακυρο στις ενοικιασεις xbox one παιχνιδιων σε σχεση με του 360,ειναι γιατι υπηρχε ελαχιστον εως καθολου ενδιαφερον στην χωρα μας για ενοικιασεις παιχνιδιων για την εν λογω κονσολα.

    Με την ανεργια στους νεους εως 29 να ειναι κοντα στο 50%,για πειτε μου ποσοι ειναι αυτοι που μπορουν να συντηρουν 2 κονσολες ακομα και αν ειναι οι φθηνες εκδοσεις τους(δηλαδη Xbox one/s και ps4/slim).

    Ασε που(αυτο μπορει να φανει αστειο σε μερικους)ποσοι ειναι αυτοι που θα καθονται μεσα στο σπιτι για να παιξουν παιχνιδια?Σχεδον καθε μερα οι καφετεριες ειναι γεματες και πλεον οι περισσοτεροι χαλανε μεγαλα ποσα στην αγορα των smartphone.
    Εγώ απλώς έγραψα μια διαπίστωση που έκανα. Φυσικά η λέξη "ακόμα" και στην Ελλάδα ακριβώς αυτά που αναφέρεις ήθελε να τονίσει. Αν θες ψάξε και μόνος σου να δεις αν αυτή η διαπίστωση ισχύει ή όχι. Τέλος να συμπληρώσω ότι, δεν πιστεύω ότι η Ελλάδα της κρίσης είναι ενδεικτική για την αγορά αλλά άποψη μου.

  4. #404
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Το αν έχει το X μεγαλύτερη ανάλυση στα παιχνίδια προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Μια χαρά clarity έχει και το Pro με το "fake" 4K.
    Έτσι και αλλιώς μιλάμε για αναλύσεις που είναι αρκετά πιο πάνω από 1080p. Και δεν χρειάζεται νομιζω να μιλήσουμε για τα γραφικά που βλέπουμε ή θα δούμε στα ΑΑΑ exclusives του.
    Αυτό που έχει μεγαλύτερη αξία και είναι εκεί που το Χ θα έχει πραγματικά το πάνω χέρι όσον αφορά τα multi είναι σε αλλά πράγματα οπως το framerate. Αν πχ στο pro τρέχει στα 30 και στο Χ στα 60 τότε ναι υπάρχει διαφορά. Ή αν στο pro υπάρχουν drops, ενώ στο X θα τρέχει νεράκι....θέματα που αφορούν το gameplay δηλ.
    Και βέβαια αν στο X υπάρχουν βελτιώσεις στα graphics settings.
    Αυτά έχουν μεγαλύτερη σημασία και όχι η ανάλυση.
    Για κάποιον λοιπόν που έχει και τις δύο κονσόλες το να επιλέγει το X στα multi είναι λογικο. Αλλά να πας να πουλήσεις το Pro με τα exclusives και τις γραφικαρες τους, οχι δεν ειναι.
    Αν για κάποιους το gaming είναι μόνο η ανάλυση και το συνολικό performance κακο του κεφαλιού τους. Pc master race στις κονσόλες....
    Μόλις περιέγραψες τις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ των δύο συστημάτων στο SW BATTLEFRONT 2:

    - Υψηλότερη ανάλυση (1800min(2160p σχεδόν συνέχεια) vs 1440p max /X1X -4pro
    - PC Ultra textures
    - Shadows/Reflections και άλλα που μου διέφυγαν από το άρθρο του DF.

    H φάση θυμίζει 2013 ξανά:

    2013:
    Xbox Fanboy: Games matter
    Sony Fanboy: We got the best mutliplats

    2017:
    Χbox Fanboy: We got the best versions of Multiplats
    Sony Fanboy: Only exclusives matter

    Η ουσία, όμως πιστεύω ότι και οι δυο εταιρείες πρέπει να μάθουν η μια από την άλλη.

    Σε σχέση με το scorpio, ειδικά, η Sony θα μπορούσε να πάρει πολλά μαθήματα - πως δημιουργείς εμπιστοσύνη στον πελάτη με το BC και ότι η βιβλιοθήκη σου δεν θα εξανεμιστεί (ps3>ps4), πως κάνεις σωστά "boost", τι θα πει system wide downsampling και ποιοτικό μηχάνημα, τα crossplay κλπ...

    Αντίστοιχα και η MS, για τα multiplayer vs single player μπλα μπλα μπλα.

    Για να δούμε interesting times..

  5. #405
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    2017:
    Χbox Fanboy: We got the best versions of Multiplats
    Sony Fanboy: Only exclusives matter
    Μια διόρθωση. Κανείς δεν λέει ότι μόνο τα exclusives έχουν σημασία. Και τα δύο έχουν σημασία, όταν όμως η μια κονσόλα έχει την "άριστη version" των multiplatform και ελάχιστα exclusives και η άλλη έχει την δεύτερη καλύτερη version και γίνεται της τρελής από exclusives, λέμε ότι είναι λογικό να προτιμάει κανείς τη δεύτερη.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  6. #406
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Μια διόρθωση. Κανείς δεν λέει ότι μόνο τα exclusives έχουν σημασία. Και τα δύο έχουν σημασία, όταν όμως η μια κονσόλα έχει την "άριστη version" των multiplatform και ελάχιστα exclusives και η άλλη έχει την δεύτερη καλύτερη version και γίνεται της τρελής από exclusives, λέμε ότι είναι λογικό να προτιμάει κανείς τη δεύτερη.
    Καμία διαφωνία - αυτή η στιχομυθία πήγαινε περισσότερο στο του τι συμβαίνει αυτήν την ώρα στο net, μετά την κυκλοφορία του X1X παρά στο μέλος που παρέθεσα (διαφορές π.χ. στο Battlefront - Frostbite engine) ή για κάποιον εδώ.

    Για μένα η δύναμη του X1X είναι ΟΛΑ αυτά που κάνει εκτός των επιδόσεων και πήγαινε περισσότερο σχετικά με την συζήτηση για το πως κάποιοι/αρκετοί/πολλοί ? θα το επιλέξουν σαν το κυρίως multiplatform σύστημά τους. Οι καλύτερες επιδόσεις είναι κερασάκι στην τούρτα (αν και για μένα είναι πολύ μεγαλύτερες από ότι των base συστημάτων) και φυσικά θα εξανεμιστούν με την έλευση των ps5/x2 και πάει λέγοντας.

    Τώρα τα περί κινητών, "καραβιών που πέσανε έξω" και λοιπά που αναφέρει συμφορουμίτης από πάνω προκειμένου να μετακινήσουμε το τέρμα να βγει η μπάλα έξω, δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να αλλάξουν την ουσία του αποτελέσματος.

    Το X1X είναι έστω και ένα χρόνο μετά proper midgen upgrade και το PRO όχι. Το πως και γιατί δεν το εξετάζω. Το αποτέλεσμα μετράει.
    Last edited by Sir_Teraflop; 18-11-2017 at 20:22.

  7. #407
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το αν μετρανε ή οχι οι επιδοσεις για το παρον φορουμ(τουλαχιστον) μπορει καποιος να το καταλαβει αν μπει στο thread του PS4 pro.

    Εκει μπορει ευκολα να διαπιστωσει οτι οι περισσοτεροι δεν ηταν ουτε θετικοι με το upgrade, αλλα ουτε και το προτειναν με ευκολια(οσοι το εχουν) αντι του απλου PS4.
    .

  8. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Slay (18-11-2017)

  9. #408
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Το αν μετρανε ή οχι οι επιδοσεις για το παρον φορουμ(τουλαχιστον) μπορει καποιος να το καταλαβει αν μπει στο thread του PS4 pro.

    Εκει μπορει ευκολα να διαπιστωσει οτι οι περισσοτεροι δεν ηταν ουτε θετικοι με το upgrade, αλλα ουτε και το προτειναν με ευκολια(οσοι το εχουν) αντι του απλου PS4.
    Νομίζω ότι εξηγήθηκα σαφώς στο παραπάνω post μου.

  10. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    PDS (18-11-2017)

  11. #409
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ναι ηταν γενικο το σχολιο μου
    .

  12. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (18-11-2017)

  13. #410
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ναι ηταν γενικο το σχολιο μου
    Ναι απλώς ήθελα να μην έχω και εγώ σκιές πάνω μου λόγω "πρότερου μη έντιμου βίου"

    Ίσα ίσα - την συζήτηση εδώ μέσα θα την ζήλευαν πολύ πιο "αυτόνομα" και καλά site και ευχαριστώ για αυτό.

    Άλλωστε μπορούν να εξαχθούν πολύ πιο χρήσιμα συμπεράσματα για το τι θα μπορούσε να διορθώσει η Sony (σχετικά με το context του site εδώ) παρά "ότι έχω 300p μεγαλύτερο από εσένα συζητήσεις".

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    DJTaurus (18-11-2017),PDS (18-11-2017)

  15. #411
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Σε σχέση με το scorpio, ειδικά, η Sony θα μπορούσε να πάρει πολλά μαθήματα - πως δημιουργείς εμπιστοσύνη στον πελάτη με το ........
    Συμφωνώ για το ότι η κάθε εταιρεία μπορεί να παραδειγματιστει ή μια από την άλλη, αλλά η Sony να πάρει μαθήματα από τη Ms σε θέμα δημιουργίας εμπιστοσύνης με το κοινό? Γελάνε και τα τσιμέντα. Να σου υπενθυμίσω launch εποχή original xbox? Περίπου το 2002? Αν δε με απατά η μνήμη μου. Τρία χρόνια έπειτα γίνεται το launch του xbox360 με τη Ms να δείχνει το μεσαίο δάκτυλο σε όλους όσους πήραν το original xbox. Να θυμηθούμε το launch του xbox 1 το 2013 και τον αγαπητό Don Mattrick? Το πιο αποτυχημένο PR που έχω δει ποτέ στη ζωή μου. Ειλικρινά μια αγέλη μπαμπουινων θα έκανε καλύτερη δουλειά. Από τι ακριβώς να πάρει παράδειγμα η Sony δηλαδή. Από τις υποσχέσεις για νέα ip που τελικά δε γίνονται ποτέ?
    Όχι πως είναι καμία άγια και η Sony όμως. Πόσα πράγματα τα οποία έβγαλε έμειναν χωρίς υποστήριξη στο τέλος. Τρανό παράδειγμα το Vita. Από θέμα παιχνιδιών όμως και υποστήριξης πότε δεν απογοήτευσε.
    Εντάξει, η δυνατότερη κονσόλα της αγοράς αυτή τη στιγμή είναι πραγματικά το X. Δεν νομίζω οτι υπάρχει αμφισβήτηση σε αυτό. Μη γράφουμε ότι θέλουμε όμως αγνοώντας και όλα τα χρόνια πίσω.



    Edit
    Ελπίζω να μη φαίνομαι επιθετικός. Γράφω λιγο γρήγορα γιατί είμαι στη δουλειά. Καμία σχέση με επιθετικότητα η όλη διάθεση.

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Axilleas_GR; 18-11-2017 at 20:41.

  16. #412
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    Συμφωνώ για το ότι η κάθε εταιρεία μπορεί να παραδειγματιστει ή μια από την άλλη, αλλά η Sony να πάρει μαθήματα από τη Ms σε θέμα δημιουργίας εμπιστοσύνης με το κοινό? Γελάνε και τα τσιμέντα. Να σου υπενθυμίσω launch εποχή original xbox? Περίπου το 2002? Αν δε με απατά η μνήμη μου. Τρία χρόνια έπειτα γίνεται το launch του xbox360 με τη Ms να δείχνει το μεσαίο δάκτυλο σε όλους όσους πήραν το original xbox. Να θυμηθούμε το launch του xbox 1 το 2013 και τον αγαπητό Don Mattrick? Το πιο αποτυχημένο PR που έχω δει ποτέ στη ζωή μου. Ειλικρινά μια αγέλη μπαμπουινων θα έκανε καλύτερη δουλειά. Από τι ακριβώς να πάρει παράδειγμα η Sony δηλαδή. Από τις υποσχέσεις για νέα ip που τελικά δε γίνονται ποτέ?
    Όχι πως είναι καμία άγια και η Sony όμως. Πόσα πράγματα τα οποία έβγαλε έμειναν χωρίς υποστήριξη στο τέλος. Τρανό παράδειγμα το Vita. Από θέμα παιχνιδιών όμως και υποστήριξης πότε δεν απογοήτευσε.
    Εντάξει, η δυνατότερη κονσόλα της αγοράς αυτή τη στιγμή είναι πραγματικά το X. Δεν νομίζω οτι υπάρχει αμφισβήτηση σε αυτό. Μη γράφουμε ότι θέλουμε όμως αγνοώντας και όλα τα χρόνια πίσω.

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ενώ όταν παρουσιάστηκε το ps3 και η τιμή του - το να βρείτε και δεύτερη δουλειά αν θέλετε να το αγοράσετε ήταν στα πλαίσια αγάπης...και εμπιστοσύνης στον πελάτη και όχι κλασσικό arrogance ερχόμενου από την επιτυχία του ps2.. Οκ.

    Για το θέμα του Original Xbox - έχω διαβάσει ότι το σκότωμα προήλθε και από τα προβλήματα με την Nvidia ...Θα το μελετήσω και επιφυλάσσομαι για απάντηση. Πάντως εγώ δεν το θεωρώ αποτυχία το πρώτο XBOX εκτός και αν το ataribox βγει και πουλήσει 20 εκατομμύρια αύριο θεωρηθεί αποτυχία.

    Τώρα για το (όχι δεν ξέχασα το ν) Don Mattrick ότι και να γράψεις θα είναι σωστό. Από την άλλη όμως, αν εξαιρέσουμε το kinect και ότι το φόρτωσαν στον λαιμό μας αυτό το περί digital θα το υιοθετούσε και η Sony ξέρεις - αλλά το κράξιμο έπεσε στο xbox και το γύρισαν εγκαίρως.. Σε τελική μια χαρά ήταν η υλοποίηση ακόμα και σήμερα αλλά ήταν η σωρεία λαθών που έπεσε το κράξιμο.

    Όπως και να έχει το παρελθόν είναι παρελθόν και δεν έχει ουσία η αντιπαράθεση. Αν ήταν έτσι να μην ξαναγοράσουμε Nintendo σύστημα ε?

    Τώρα τι γίνεται και η ουσία είναι πως το ps3 BC σήμερα έχει όνομα: PS NOW ή remaster/remake. Τι λες για αυτό?
    Σου εμπνέει εμπιστοσύνη η Sony για το ps5 σε σχέση με τα παιχνίδια σου που έχεις στο ps4? Ή αντίθετα η MS σου εμπνέει 100% εμπιστοσύνη για το μέλλον και το παρελθόν? Ξέρεις αυτό που κάνουν τα PC εδώ και δεκαετίες σωστά και έχουν επικρατήσει και εξαφανίσει πολύ ανώτερα αλλά κλειστά οικοσυστήματα στο τέλος.
    Last edited by Sir_Teraflop; 18-11-2017 at 20:52.

  17. #413

    Default Xbox One X

    Ξέρετε τι θυμαμαι τώρα. Τις μεγαλοστομίες του Eurogamer και της Sony για το checkerboarding του pro που παρουσιάζει ένα αποτέλεσμα εφάμιλλο του native 4K που είναι απίστευτα δύσκολο να το ξεχωρίσεις με γυμνό μάτι.

    Καλα μέχρι εδώ, αλλά με βάση αυτά που μας έλεγαν τότε πως γυρνάνε τώρα και μας λένε ότι η διαφορά του x στο battlefront είναι εμφανής δια γυμνού οφθαλμού και ότι το pro είναι εμφανώς πιο blurry λόγω 1440p σε σχέση με το native 4Κ του x.

    Απλά επειδή το ένα αναιρεί το άλλο έλεγαν ψέμματα τελικά σχεδόν ένα χρόνο τώρα;;

    Έχω ένα κακο. Δεν ξεχνάω εύκολα. Και τα γραπτά μένουν. Η μπηχτή είναι καθαρά για το eurogamer το οποίο θεωρώ απόλυτα μη αναξιόπιστο και ότι ανάλογα τον πελάτη προσπαθεί να δημιουργήσει ευτυχισμένους καταναλωτές.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 18-11-2017 at 20:56.

  18. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    tlg (28-11-2017)

  19. #414
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ξέρετε τι θυμαμαι τώρα. Τις μεγαλοστομίες του Eurogamer και της Sony για το checkerboarding του pro που παρουσιάζει ένα αποτέλεσμα εφάμιλλο του native 4K που είναι απίστευτα δύσκολο να το ξεχωρίσεις με γυμνό μάτι.

    Καλα μέχρι εδώ, αλλά με βάση αυτά που μας έλεγαν τότε πως γυρνάνε τώρα και μας λένε ότι η διαφορά του x στο battlefront είναι εμφανής δια γυμνού οφθαλμού και ότι το pro είναι εμφανώς πιο blurry λόγω 1440p σε σχέση με το native 4Κ του x.

    Απλά επειδή το ένα αναιρεί το άλλο έλεγαν ψέμματα τελικά σχεδόν ένα χρόνο τώρα;;

    Έχω ένα κακο. Δεν ξεχνάω εύκολα. Και τα γραπτά μένουν. Η μπηχτή είναι καθαρά για το eurogamer το οποίο θεωρώ απόλυτα μη αναξιόπιστο και ότι ανάλογα τον πελάτη προσπαθεί να δημιουργήσει ευτυχισμένους καταναλωτές.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Καταρχήν επί τη ευκαιρία της παράθεσης να πω ότι συμφωνώ με τα προηγούμενα Post σου.

    Λοιπόν τώρα επί τούτου - όχι - διαφωνώ. Το Eurogamer είναι απόλυτα συνεπές στα γραφόμενα του. Δεν έχει καμία ατζέντα. Ο Leadbetter είναι όμως περισσότερο δημοσιογράφος παρά τεχνικός gpu και system architect και ως έτσι θα πρέπει να αντιμετωπίζεις τα ευρήματά του. Σε τελική ναι - απευθύνεται σε ένα ... ιδιαίτερο κοινό .

    Τώρα αυτό για το CB που λες - θα πρέπει να λάβεις υπ' όψη ότι το σωστό CB όπως βλέπεις στα exclusives του PS προϋποθέτει σωστή χρήση του hardware feature του 4 pro (ID BUFFER) και να λάβεις υπ΄όψη ότι τα περισσότερα patches γράφονται είτε από εθελοντές ή μικρές ομάδες programmer εντός του ίδιου dev team. Αν λάβεις υπ' όψη και το direct X (PC PORT) είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις τι επιφυλάσσει το μέλλον..

    Θα ήθελα επίσης να θυμηθείτε τα leaks για το 4 pro όταν προσπαθούσαν να αποφασίσουν αν θα πάρουν την ακριβότερη (100$ τυχαίο? Δεν νομίζω) gpu για το 4 pro - και την παρουσίαση του 4 pro από τον cerny - όπου η φάτσα του ήταν εμφανώς ξενερωμένη...

    Το pro είναι μια χαρά αλλά είναι 1440p machine. Να έκανε και output σε monitor όπως το x1x 1440p ή downsample σε 1080p σε κάθε game - δεν θα είχε κανείς παράπονο...
    Last edited by Sir_Teraflop; 18-11-2017 at 21:08.

  20. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    DJTaurus (18-11-2017)

  21. #415
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    @Vengeance
    Πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι τα xbox ήταν μια αποτυχία και μισή. Κακώς επίσης αναφέρεις τιμές πώλησης. Ούτε σε κατι τέτοιο αναφέρθηκα. Η αρχική τιμή του ps3 δεν είναι έτσι κ αλλιώς το ζουμί. Μίλησες για εμπιστοσύνη προς το πελάτη. Λυπάμαι, μάλλον παράδειγμα προς αποφυγή πρέπει να αποτελεί η Ms. Όχι στο σύνολο της βέβαια, γιατί κάποια επιμέρους στοιχεία αποτελούν παράδειγμα προς μίμηση. (Όπως η σταθερότητα και αξιοπιστία του xbox live πχ)
    Να σου πω και κάτι τελευταίο? Ας μην είχε χάσει αυτή τη γενιά (από δικιά της μλκια ) και θα σου έλεγα εγώ τι άλλο πρόσωπο θα έβλεπες.
    Υγ. Αυτό για το DRM και το ότι η Sony έκανε πίσω τελευταία στιγμή το έχω ακούσει ξανά. Ένα έγκυρο λινκ που να το επιβεβαιώνει όμως δεν έχω διαβάσει ποτέ. Σοβαρά το λέω και χωρίς ειρωνεία προς εσένα.

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  22. #416
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ξέρετε τι θυμαμαι τώρα. Τις μεγαλοστομίες του Eurogamer και της Sony για το checkerboarding του pro που παρουσιάζει ένα αποτέλεσμα εφάμιλλο του native 4K που είναι απίστευτα δύσκολο να το ξεχωρίσεις με γυμνό μάτι.

    Καλα μέχρι εδώ, αλλά με βάση αυτά που μας έλεγαν τότε πως γυρνάνε τώρα και μας λένε ότι η διαφορά του x στο battlefront είναι εμφανής δια γυμνού οφθαλμού και ότι το pro είναι εμφανώς πιο blurry λόγω 1440p σε σχέση με το native 4Κ του x.

    Απλά επειδή το ένα αναιρεί το άλλο έλεγαν ψέμματα τελικά σχεδόν ένα χρόνο τώρα;;

    Έχω ένα κακο. Δεν ξεχνάω εύκολα. Και τα γραπτά μένουν. Η μπηχτή είναι καθαρά για το eurogamer το οποίο θεωρώ απόλυτα μη αναξιόπιστο και ότι ανάλογα τον πελάτη προσπαθεί να δημιουργήσει ευτυχισμένους καταναλωτές.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Καταρχήν επί τη ευκαιρία της παράθεσης να πω ότι συμφωνώ με τα προηγούμενα Post σου.

    Λοιπόν τώρα επί τούτου - όχι - διαφωνώ. Το Eurogamer είναι απόλυτα συνεπές στα γραφόμενα του. Δεν έχει καμία ατζέντα. Ο Leadbetter είναι όμως περισσότερο δημοσιογράφος παρά τεχνικός gpu και system architect και ως έτσι θα πρέπει να αντιμετωπίζεις τα ευρήματά του. Σε τελική ναι - απευθύνεται σε ένα ... ιδιαίτερο κοινό .

    Τώρα αυτό για το CB που λες - θα πρέπει να λάβεις υπ' όψη ότι το σωστό CB όπως βλέπεις στα exclusives του PS προϋποθέτει σωστή χρήση του hardware feature του 4 pro (ID BUFFER) και να λάβεις υπ΄όψη ότι τα περισσότερα patches γράφονται είτε από εθελοντές ή μικρές ομάδες programmer εντός του ίδιου dev team. Αν λάβεις υπ' όψη και το direct X (PC PORT) είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις τι επιφυλάσσει το μέλλον..

    To συγκεκριμένο βίντεο το είδα στην δουλειά όμως μέσω της ενσωματωμένης εφαρμογής της Youtube σε 4k sammy και ναι η διαφορά είναι πολύ μεγάλη...ακόμα και με την συμπίεση του Youtube.

    Θα ήθελα επίσης να θυμηθείτε τα leaks για το 4 pro όταν προσπαθούσαν να αποφασίσουν αν θα πάρουν την ακριβότερη (100$ τυχαίο? Δεν νομίζω) gpu για το 4 pro - και την παρουσίαση του 4 pro από τον cerny - όπου η φάτσα του ήταν εμφανώς ξενερωμένη...

  23. #417
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    @Vengeance
    Πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι τα xbox ήταν μια αποτυχία και μισή. Κακώς επίσης αναφέρεις τιμές πώλησης. Ούτε σε κατι τέτοιο αναφέρθηκα. Η αρχική τιμή του ps3 δεν είναι έτσι κ αλλιώς το ζουμί. Μίλησες για εμπιστοσύνη προς το πελάτη. Λυπάμαι, μάλλον παράδειγμα προς αποφυγή πρέπει να αποτελεί η Ms. Όχι στο σύνολο της βέβαια, γιατί κάποια επιμέρους στοιχεία αποτελούν παράδειγμα προς μίμηση. (Όπως η σταθερότητα και αξιοπιστία του xbox live πχ)
    Να σου πω και κάτι τελευταίο? Ας μην είχε χάσει αυτή τη γενιά (από δικιά της μλκια ) και θα σου έλεγα εγώ τι άλλο πρόσωπο θα έβλεπες.
    Υγ. Αυτό για το DRM και το ότι η Sony έκανε πίσω τελευταία στιγμή το έχω ακούσει ξανά. Ένα έγκυρο λινκ που να το επιβεβαιώνει όμως δεν έχω διαβάσει ποτέ. Σοβαρά το λέω και χωρίς ειρωνεία προς εσένα.

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Αν παρατηρήσεις (και πρόσφατα διάβασα ένα πολύ ενδιαφέρον post στο resetera(?)) όλες οι εταιρείες γενικώς εμφανίζουν ένα περίεργο arrogance(?) από γενιά σε γενιά όπου ενώ "γαζώνουν" την μια, τα κάνουν σκατά στην άλλη.

    Πάρε π.χ.
    xbox>360>one
    ps2>3
    wII>U>switch.
    snes>N64>GCN

    Με αυτό το πνεύμα γράφω.

    Καλά στην MS δεν δίνω και ιδιαίτερη εμπιστοσύνη λόγω focus και μεγέθους. Είδαμε π.χ. τι έχει κάνει και με τα windows phone κ.α. (ένας λόγος που αποφάσισα να αλλάξω την αγορά μου από 1x σε ps4slim είναι ο θάνατος του kinect...π.χ.).

    Δεν διαφωνώ στην ουσία με αυτά που λες αλλά το βλέπω πιο σφαιρικά ... λόγω ουδετερότητας (εννοώ έξω από τον χορό των twins - μην παρεξηγηθώ) εδώ και χρόνια.
    Last edited by Sir_Teraflop; 18-11-2017 at 21:41. Reason: ορθογραφία

  24. #418
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    οταν βγηκε το ps4 pro ελεγαν ολοι στην m$ οτι με το scorpio θα δειτε true 4k και real 4κ...εγω βλεπω οτι το 95% των παιχνιδιων παιζει κατω απο 4k ακομα και σε αναλυσεις 1440. Για μενα αυτο ειναι αποτυχια τελος. Οποιος θελει αυτην την στιγμη true 4k πρεπει να φτιαξει PC με 1080ti και επιβαλλεται να το βαλει και σε τηλεοραση για να παρει και το HDR σαφως.

  25. #419

    Default

    Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ από το 5.30 και μετά βλέπω εμφανείς διάφορες της έκδοσης για PC έναντι του Χ. Μεγαλύτερες και πιο εύκολα αντιληπτές από ότι Pro και X.



    Το άρθρο που βγήκε μέσα στην εβδομάδα ότι το X κοντράρει PC 1400 δολαρίων από ποιο site ήταν ;

  26. #420

    Default Xbox One X

    Αν το x1x έχει ως βάση τα 1440p (2K) όπως αναφέρθηκε, το pro έχει ως βάση τα 1080p (που υποτίθεται θα παίζει παντα το απλό ps4) το οποίο by the way ξεκίνησε να παρουσιάζει παιχνίδια με dynamic resolution που ξεκινάνε από τα 720p.

    Αυτά γιατί ειπωθηκε περί υποσχέσεων εταιρειών. Κατ εμε όλοι είναι εραστές του συμφέροντος τους. Ούτε το x θα παίζει παντα 4Κ όπως ειπωθηκε, ούτε το απλό ps4 1080p όπως επίσης ειπωθηκε και τα οποία λιγο πολύ όλοι γνωρίζαμε.

    Αναφέρω το απλό play για να σταθώ καθαρά σε τι μας έλεγαν. Για το pro όλοι ξέραμε .

    Η διαφορά όμως παραμένει σε αρκετά υψηλά επίπεδα, αφου το θέμα δεν μένει μόνο στην ανάλυση αλλά εκτρέπεται και σε textures, φωτισμούς, als,κλπ στην περίπτωση των x και pro, και τα οποία είναι πολύ πιο σημαντικά από την ανάλυση.

    Για μενα το pro κ το x είναι τα συστήματά που έπρεπε να παρουσιαστούν το 13 αντί των παντελώς αχρήστων one/ps4 που παρουσιάστηκαν.

    Κ αν υπήρχε θέμα κόστους ας περίμεναν 2 χρόνια ακόμη. 800 ευρώ πληρωσαΤΕ (το ΤΕ με κεφαλαία γιατί δεν ανήκω Σ αυτή την κατηγορία) και 1000 ευρώ (σχεδόν) πλήρωΣΑΝ οι της απέναντι πλευράς για να έχουν ένα αξιοπρεπές σύστημα να βγάλουν τη γενιά.

    Δεν αναφέρω καν τα ποσά σε τηλεοράσεις που επενδύθηκαν το 13 για να ξανά επενδυθούν το 16.

    Και αντί τα τους το κόψουμε τους δίνουμε αέρα να μας κάνουν ακόμα χειρότερα.

    keep walking.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 19-11-2017 at 12:56.

  27. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    DJTaurus (19-11-2017)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •