Page 17 of 59 FirstFirst ... 713141516171819202127 ... LastLast
Results 321 to 340 of 1180

Thread: Xbox One X

  1. #321
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Ρε Χρήστο με πέθανες..... Γελάω και με κοιτάνε. Δε μου λες έχεις θέμα με τα Ζουζούνια?
    Τι έπρεπε να του ποσταρω όταν ο άλλος έφτιαξε account και από τα πρώτα τρία, τέσσερα post έχει συμπεριφορά έκτης δημοτικού? Να είσαι ευχαριστημενος που δεν έβαλα και τα παπάκια αλλά δε βρήκα αμφότερα τα βίντεο σε 4Κ/60fps οπότε είπα να συμβιβαστώ στο ένα και απλό.
    Η αλήθεια είναι ότι έχω δει και χειρότερες φάσεις τσακωμων οπότε αυτό είναι πταισμα.

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    Slay (11-11-2017)

  3. #322

    Default

    μαλακια εκανε,του το ειπα. θα μπορουσε να μεινει κ να λεμε δυο κουβεντες για το x.

    στο θεμα μας

    ειδα αυτο


    δε φαινεται καθολου ασχημα στο x. λεω να το ξανατιμησω,εχω να το παιξω κ κατι χρονια.οταν τελειωσω το aco βεβαια.

  4. #323
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    - - - Updated - - -

    Το είδα το πρωί, μιλάμε respect!! Μεγάλη διαφορά.

    Μπορείτε να δείτε και συγκριτικά screenshots

    http://www.eurogamer.net/articles/di...t-to-be-played
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. #324

    Default Xbox One X

    Χτες έπαιξα Q.break, Halo 5, Gears 4 και ROTTRaider σε Xbox 1X/Samsung KU6000 (1.5 μέτρο απόσταση). Μετά από 3 Xbox 360 και 2 Xbox One προς το παρόν δεν θα τιμήσω την MS με το X. Εξακολουθώ να προτιμώ το Live, το φορτωμένο menu κατά πολλούς και το ανώτερο controller. Είμαστε και xbox Fanboy και γιατί να το κρύψομε και άλλωστε. Παιχνίδια θέλουμε να παίζουμε και όποια κονσόλα μας τα προσφέρει είναι καλοδεχούμενη. Έχω την δυνατότητα να αγοράσω και την κονσόλα στα 380 ευρώ αν και γενικότερα το οικονομικό θέμα ποτέ δε με σταμάτησε μπροστά στο κάψιμο του να έχω πάντοτε όλες τις κονσόλες και να παίζω τα παιχνίδια που αγαπώ. Όλα αυτά τα γράφω για να καταλήξω στο πόσο καθόλου εντύπωση ΔΕΝ μου έκανε το X. Kαθόμουν και χάζευα τα παιχνίδια που χάρηκα στο 360 και τα έβαζα στην ζυγαριά με αυτά του One.....απλά δεν υπάρχει σύγκριση. Τα μόνα παιχνίδια που ικανοποίησαν τα δικά μου κριτήρια στο One ήταν το Sunset Overdrive, το FH2 και το Ryse Son of Rome. Από εκεί και πέρα θεωρώ ντροπή τα Halo 5 και Gears 4 για τα franchise με τα οποία συνδέονται...αδιάφορες και generic υλοποιήσεις.....τα Mario spin off τύπου baseball,olympics,tennis,golf etc για το 3DS έχουν πολύ περισσότερο αγάπη και μεράκι από τις 2 αθλιότητες της ΜS. Επίσης στο One διασκέδασα με τα Μax,Ori και Q.Break.....μια καλή περιπέτεια αλλά τι να πιάσει μπροστά σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών, το Alan Wake. Αν προσθέσουμε σε όλα αυτά και το Forza Overload το ταμείο είναι μείον.

    Απολαμβάνω να διαβάζω τεχνικές λεπτομέρειες και συγκριτικά μεταξύ Pro και X. Ειλικρινά πήγα με μεγάλη ανυπομονησία στο σπίτι του φίλου μου για να δω το κάτι διαφορετικό. Σαν λάτρης της τεχνολογίας ήθελα το X όχι απλά να είναι 30-40% καλύτερο του Pro αλλά να το κάνει να φαίνεται σαν last gen. Tελικά η ξενέρα και η επιβεβαίωση του ότι ζούμε στη γενιά του Hype με προσγείωσε απότομα. Με αυτά που έβλεπα αναρωτιόμουν ποιοι είναι αυτοί οι early adopters που ανεβάζουν φωτογραφίες και ποστάρουν ενθουσιασμένοι σε βαθμό του ότι είδαν το φως το αληθινό σε NeoGaf και ResetEra. Ειλικρινά θα ήθελα να πάω παρέα μαζί τους σε έναν οφθαλμίατρο να μου εξηγήσουν και μένα τι παραπάνω βλέπει το βιονικό τους μάτι. Η μόνη φορά που εντυπωσιάστηκα πραγματικά με τα γραφικά ήταν όταν έγινε η μετάβαση από CRT σε LCD. Το ματάκι μου πραγματικό 4K έχει δει μόνο στα demo που παίζουν στα καταστήματα.... και δεν εννοώ παιχνιδιών. Εννοώ αυτά που δείχνουν ομπρέλες και τοπία. Η δεύτερη φορά που ένιωσα ότι βλέπω κάτι εντυπωσιακό ήταν όταν μου έδειξε ένας φίλος μου το campaign του BF4 σε PC αξίας 2000 ευρώ και 2K monitor ενός ακόμα χιλιάρικου. Θα σας ξενερώσω αλλά με τα παιχνίδια που είδα μεγαλύτερο leap είχαν τα remaster (Last of US/GTAV) από PS3 σε PS4 και PS4 Pro παρά τα παιχνίδια του One σε X. Παιχνίδια που ήδη είχαν πολύ καλή υλοποίηση στο One. Σε γενικές γραμμές σου έβγαζαν μια αίσθηση ότι ήταν πιο φωτεινά, τα πετρώματα πιο ομαλά και καλογυαλισμένα και κυρίως βελτιώσεις σε φωτισμούς και textures.... βάλαμε και το Tomb Raider στο Pro που απλώς ήταν ένα τικ πιο θολό και οι φωτισμοί δεν ήταν τόσο έντονοι... μόνο στο Halo 5 ήταν πραγματικά εντυπωσιακή η καθαρότητα στα πετρώματα και στα όπλα.... οκ ναι αυτό έκανε μπαμ out of the box. Αν εξαιρέσουμε το Halo 5 στα υπόλοιπα παιχνίδια αν δε μου το έλεγαν ότι τρέχουν σε X μπορεί και να μην το καταλάβαινα. Να κάτσω εγώ τώρα να παίξω ξανά παιχνίδια του 360 για να δω ποσο τα βελτίωσαν ούτε καν.....να κάτσω με τον μεγενθυτικό φακό να ψανχω πόσες περισσότερες τρίχες έχει το μαλλί της Lara στο TR, ποσο περισσότερο είναι γυαλισμένες οι πανοπλίες στο Gears και πόσο πιο καθαροί οι τοίχοι στο Q.Break ούτε καν. Για να λέμε όμως τα του καίσαρος τω καίσαρι είναι τρομακτική η διαφορά όταν παίζεις αυτά τα παιχνίδια στα 60fps.... εδώ μάλιστα. Συγκεκριμένα με το Gears ανέκαθεν είχα πρόβλημα εστίασης και ζαλάδας με την ταχύτητα που τρέχει στο action κομμάτι... όλα ομαλά και νεράκι στο X.... δεν χάνεις λετπομέρειες στο background ενώ είσαι σε fight mode, στοχεύεις με την ησυχία σου και γενικά το νιώθεις στην αλληλεπίδραση με το controller. Στο X (tomb raider) ήταν ρεαλιστική/αμεση και ο χαρακτήρας πάει ακριβώς εκεί που θέλεις όταν το θέλεις κυριολεκτικά ενώ στο Pro πιο ψεύτικη και αλαφροΐσκιωτη.

    Αν η MoneySoft αποφασίσει το 2018 και μετέπειτα να δώσει αποκλειστικά παιχνίδια με το κιλό όπως έκανε επί εποχές 360 τα οποία ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΒΑΣΗ ΕΞΕΛΙΞΗΣ το X, να εκμεταλλεύονται το hardware όσο το δυνατόν και να γίνονται port στο One κοκ τότε ναι θα το τιμήσω και με το παραπάνω. Μέχρι τότε κονσόλα για να παίξω το Cuphead (το μοναδικό παιχνίδι που με ενδιαφέρει) δεν αγοράζω. Eίμαι και εγώ ένας καμένος gamer αλλά μέχρι ένα όριο.
    Last edited by DJTaurus; 14-11-2017 at 14:15.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    spartan (14-11-2017),WolfRathmA (14-11-2017)

  7. #325

    Default

    Για το controller του One δεν χρειαζεται να εισαι φανμποι για να πεις την αληθεια.Καλο,εργονομικο(σε σχεση με το ds2)το dualshock 4 αλλα μεχρι εκει.

    Τωρα για τα παιχνιδια προσωπικα εγω ειχα γραψει την γνωμη μου και στο γειτονικο θεμα που καποιους τους πειραξε επειδη ειναι η ιδια αποψη που γραφεται παντου.

    Οτι χωρις παιχνιδια η κονσολα δεν παει πουθενα. Ουτε το gears of war 4 ηταν ανταξιο των προσδοκιων,ειδικα ετσι οπως εκλεισε το τελος του παιχνιδιου,ουτε γινεται η κονσολα να παει μπροστα οταν βασιζεται κυριως στην σειρα Forza.
    Ναι ειναι αληθεια οτι υπαρχει κοσμος που ασχολειται κυριως με τα multiplatform,αλλα αυτος ο κοσμος γιατι να μην προτιμησει το αισθητα φθηνοτερο One/One S απο καποια προσφορα/αγγελια? Ποσοι ειναι αυτοι που εχουν 4κ(και ποσοι αυτοι που εχουν και ακριβες 4κ)οθονες για να τους ενδιαφερει το One X?

    Και για τους παλιοτερους τιτλους ειχα εκφρασει την αποψη μου.Καλο ειναι να υπαρχει σαν επιλογη το backwards compatible,αλλα ποτε μα ποτε δεν προκειται να αντικαταστησει τα παιχνιδια αυτης της γενιας.
    Xbox One S/X παιρνεις κυριως για να παιξεις παιχνιδια του σημερα και οχι του χτες.

    Υπαρχει ενα hype καθαρα λογω του οτι κυκλοφορησε νεα δυνατη κονσολα.Μολις ομως αρχισουν να βγαινουν τιτλοι απο την απεναντι μερια και στο xbox βαρανε μυγες,παλι θα ξεκινησουν οι μουρμουρες για την απουσια exclusives. Ετσι εγινε και οταν πρωτοανακοινωθηκε σε αυτη τη γενια το backwards compatible και οταν βγηκαν νωριτερα τα πρωτα exclusives(βαλτε μεσα και timed exclusives)και ολοι ειδαμε απο περυσι πως αλλαξε η ολη κατασταση.

    Τελειωνει ουτως ή αλλως η χρονια και οι πωλησεις μιλαμε απο μονες τους αν τον κοσμο τον ενδιαφερουν τα exclusives ή οχι και σε ποια πλατφορμα θα δωθει περισσοτερη βαση απο τους developers
    http://www.vgchartz.com/yearly/2017/Global/
    Last edited by Fulgore; 14-11-2017 at 13:53.

  8. #326
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Λοιπόν - αφού πέρασε το ban (ναι το παραδέχομαι ότι υπήρχε ενδεχόμενος δόλος) - μπήκα (προς το παρόν) μόνο και μόνο για να απολογηθώ και να ζητήσω συγνώμη. Ούτε 6η δημοτικού πάω ούτε κάνω stalk συμφορουμίτες χωρίς λόγο και ούτε είναι πρακτική μου. Αφού λοιπόν το λύσαμε (ελπίζω) αυτό - θα επανέλθω με σωστό λόγο. H έκρηξη μου οφείλεται δικαιολογημένα ή μάλλον αδικαιολόγητα στις μνήμες του 2013 οπότε είπα αει σηχτίρ και στις 2 εταιρείες και συνέχισα να είμαι ένας καλός pc gamer.

    Απλώς για να μην παρεξηγηθώ εκ των προτέρων δεν έχω καν κονσόλα MSFT ή Sony και απλώς ψάχνομαι μέχρι το πολύ τις γιορτές για μια mainline κονσόλα που δεν θα γράφει πάνω της Nintendo για ευννόητους λόγους.

    Δεν είμαι xbox fanboy - ίσα ίσα πιο πολύ τα έχω στάξει sony παρά m$. Ίσως αυτός και να είναι ο λόγος που δεν παθιάζομαι ακόμα και βλέπω από μακριά όλες τις προτάσεις.

    Με συγχωρείτε και πάλι.

  9. The Following 8 Users Say Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    Axilleas_GR (14-11-2017),christos-sonyboy (14-11-2017),chronohill (14-11-2017),DJTaurus (14-11-2017),Dragonpaul (14-11-2017),Nikoladim (14-11-2017),PDS (14-11-2017),WolfRathmA (15-11-2017)

  10. #327
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Καλώς ήρθες και καλή παραμονή στο φόρουμ.
    Θα καταλάβεις ότι ο μέσος όρος ηλικίας είναι αρκετά υψηλός και η πλειοψηφία είναι ανοιχτή σε αντίθετες απόψεις με λογική και ήρεμη τεκμηρίωση . Και πάλι καλώς ήρθες.


  11. #328
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ Axxileas και Djtaurus - αλλά πρέπει να κατανοήσετε ότι είμαι στην άχαρη θέση να μην έχω κονσόλα ακόμα, οπότε να είμαι στην άχαρη θέση να υπερασπιστώ (αν και όπου ) ένα κουτί σε βάρος του άλλου κουτιού και μάλιστα στο παρόν forum το οποίο αν μη τι άλλο έχει ένα προσανατολισμό . Το πρόβλημα είναι ότι αυτή η περίοδος είναι μεταβατική και πολύ διαφορετική από τις παλίες. Σιγά έχασε ένα round η Sega πήρε εκδίκηση στο άλλο, την άλλη η ms, την άλλη nintendo, την άλλη η sony κ.ο.κ. Το πρόβλημα είναι καθώς η τεχνολογία εξελίχθηκε και ακόμα χειρότερα (?) ομογενοποιήθηκε (δώστε μεγάλη σημασία σε αυτό) και κακά τα ψέματα έγινε πιο pc-like (for better or worse), έχω την πεποίθηση ότι ενώ δόθηκαν πολλές μάχες - αυτό που έγινε αυτήν την γενιά είναι κάτι σαν επικράτηση στον πόλεμο. Μιλάω φυσικά για την επικράτηση της Sony. Όλα καλά όμως και πετάμε σημαίες από εδώ και από εκεί?

    Δεν είναι έτσι ακριβώς... Βλέπετε (ειδικά εσείς οι κάτοχοι pro - ειδικά μέχρι την κυκλοφορία του x1x) ότι ξαφνικά αρχίζουν και ξεπετάγονται patches από εδώ και από εκεί ενώ τόσο καιρό η μαμά sony δεν αντιδρούσε και η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούσε να κάνει και τίποτα γιατί ακόμα και αυτό το απλό patch κοστίζει. Εργατοώρες - πόσα patches βγήκαν άλλωστε από εθελοντική εργασία που διαβάσαμε. Ιδού λοιπόν ένα καλό του ανταγωνισμού. Ακόμα και από την αδίστακτη ms.. Δεν είναι όμως μόνο η mS αδίστακτη... μπορεί να βγάλει και η apple π.χ. gaming console και όλοι ξέρουμε πόσο πιο αδίστακτη μπορεί να γίνει η apple - ειδού το Gamestation X μας μόλις στα 1000$ και αν δες σας αρέσει στα @@ μας.


    Γιατί τα γράφω αυτά. Όχι επειδή έχω μετοχές στην MSFT - ούτε επειδή είναι η τελευταία καμία άγια. Αλλά η έλλειψη της μιας ή η επικράτηση της άλλης θα οδηγήσει σε ανώμαλη κατάσταση. Η Nintendo για τους λόγους της την έκανε με ελαφριά πηδημάτακια από την όλο και συρρικνώμενη home console αγορά (ταυτόχρονα όμως καταστρέφει την sony στην Ιαπωνία και οι Ιάπωνες dev όλο και πιο πολύ κλείνουν το μάτι προς την δυτική αγορά και τα ...PC (Nioh complete edition κτλ...).

    Λοιπόν η ουσία είναι ότι για μένα το x1x έκανε το ps4 pro να μοίαζει με αντικείμενο μελέτης για τους παλαιοντολόγους τους σήμερα.

    - 1080p system wide supersampling
    - BC
    - Play anywhere για τους pc gamers που αποκλείστηκαν από την PCMR
    - Crossplay - (κλείνω το μάτι σε όλους)
    - ΕΑ ΑCCESS
    - GAME PASS (αμ τι χαμένο θα πήγαινε το DX12 CLOUD POWER?)
    - Multiplayer focus (Sea of Thieves, PuBG) και λοιπά - σιγά μη τα ακούμε για τα single player με lootbooxes συνδρομή ρε μέχρι να τελειώσει το μνημόνιο.

    Οπότε μην απορείτε πως έβγαλε μηχανάκι πριονοκορδέλλα και τι κάνει στην αγορά. Η δουλειά του είναι να ξεφτιλίσει το pro, να το κάνει να φαίνεται πανάκριβο (μέσω υπηρεσιών) και μια αγορά που είναι 98% 3rd party και με apps και mouse και keyboard support και κανένα office 365 συνδρομή με το live μην απορείτε πως θα βρει αξία. Σαν να λέμε ότι το switch θα πουλήσει. Εννοείται αλλά θα πουλήσει ποτέ όσο ένα κινητό ακόμα και της xiaomi ανάμεσα στην θάλασσα των android κινητών που ίσως είναι και πιο ακριβά?

    Καλά έλεγε ο cerny ότι τα PC είναι ο εχθρός μας... Και πήγαν οι MS (και καλά αυτή γιατί πουλάει και windows) αλλά η Sony? Πόσα exclusives θα αντέξει να παράγει.

    Τεχνικά αυτά τα system wide 16AF και triple buffering και loading times στο μισό και ανάλυση λες και έκανες tick σε driver στο PC αλλά και αντίστροφα αυτά τα περί boost mode στο pro το οποίο σε προειδοποιεί ότι μπορεί να προκαλέσει bugs κλπ περί butterfly GPU (WHAT? Πάλι καλά που δεν το είπαν crossfire) τι μας υποδεικνύει? Την PC like προσέγγιση της MS με τον νόμο και μήπως μια samurai/nintendo προσέγγιση της Sony?


    Και επειδή είδα ότι στον φίλο Fulgore ότι του αρέσουν τα vgchartz - θα του πρότεινα να δει τις πωλήσεις του π.χ. Persona 5 ή όποιου άλλου και να μου το συγκρίνει με τα presales του .. RDR2 π.χ.

    Δεν παίρνω μέρος στην μάχη (μάλλον ps4pro θα αγοράσω στο τέλος για να πάω με τον ποιο αδύναμο/η MS είναι too big to fail όπως και να έχει) απλώς προσπάθησα μια ανάγνωση στην αγορά και στο μέλλον.

    Στο τέλος όμως η ουσία είναι ότι η Sony κρατάει τον γάιδαρο από τα @@ (λόγω αρχιτεκτονικής) και ελπίζω το επόμενο PS5 να παίζει τα του 4, τουλάχιστον γιατί αλλιώς θα είναι σαν να πέφτει από τον 5ο.... κανονικά.



    Δεν έχει TLDR

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    christos-sonyboy (14-11-2017),Nikoladim (14-11-2017)

  13. #329

    Default

    δοκιμασα μολις σημερα το gears of war 3 με το update για x κ μπορω να πω οτι εχουν κανει πολυ καλη δουλεια για παιχνιδι του '11.

  14. #330
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    δοκιμασα μολις σημερα το gears of war 3 με το update για x κ μπορω να πω οτι εχουν κανει πολυ καλη δουλεια για παιχνιδι του '11.
    Εγώ δεν ξέρω άλλη Virtual Console ή Hardware Emulation μη σε άλλη κονσόλα που να ανεβάζει ανάλυση να κουμπώνει αναίμακτα 16AF και τα ανεβάζει τα fps εκτός αν αυτή λέγεται PC...

    Κάτι πήγε να κάνει η Nintendo με τα mini classic αλλά πρέπει να την χακάρεις για να παίξει το CRT FILTER σωστά (στον ένα άξονα και όχι και στο horizontal/vert) ...

  15. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    christos-sonyboy (14-11-2017)

  16. #331

    Default

    To battlefront 2 ειναι σημαντικα ανωτερο στο Χ σε σχεση με τα απλά PS4 και One?

  17. #332
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by vadergr View Post
    To battlefront 2 Ριναι σημαντικα ανωτΡρο στο Ξ§ σΡ σχΡση ΞΌΞ΅ τα απλά PS4 ΞΊΞ±ΞΉ One?
    ΞŒΟ‡ΞΉ ιδιαίτΡρα .... ΟƒΟ‡Ξ΅Ξ΄ΟŒΞ½ τα διπλάσια Pixel ΞΊΞ±ΞΉ κοντά στα PC Ultra settings...



    Ξ£Ο…Ξ³Ξ½ΟŽΞΌΞ· Ξ³ΞΉΞ± το ps pro Ξ±Ξ½Ξ±Ο†Ξ΅ΟΟŒΞΌΞΏΟ…Ξ½. - ΣΡ σχΞ*ση ΞΌΞ΅ τα απλά τα νούμΡρα πολλαπλασιά΢ονται ....

  18. #333
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Αγαπημένο μηχάνημα η Lorraine. Δεν θα φύγει ποτέ από την καρδιά μου. Όπως και η custom αρχιτεκτονική του (πέραν του βασικού MC68000). Η Paula έδινε τα ρέστα της, ο Agnus (με blitter και Copper) να κάνουν παπάδες, διάυλος με παραπάνω bandwidth κλπ. TripOS μεταλλαγμένο σε Workbench (Intuition κλπ), ΙΒΜ Rexx μεταλλαγμένη στην εκπληκτική ARexx και τα άγνωστα σε εμένα MEMACS. (ήμουν παιδί κολλημένο με Video Toaster, Sculpt Animate 4D, Imagine 3D, Real3D, Lightwave)

    Όσο αφορά τις CPU, όντως κατευθύνονταν για κινητά τηλέφωνα. Δεν πετάω μπαρούφες. Στην πορεία τσάκισε το εγχείρημα, εξελίχτηκαν και κατέληξαν σε laptop, ως APU.
    Συγνώμη, αλλά το bottleneck μεταξύ CPU-GPU στην τωρινή γενιά κονσολών είναι χαοτικό. Και η ίδια CPU, φοριέται από όλες τις κονσόλες Sony/MS.
    Θα συμφωνήσω ότι όντως έχει πέσει customization, ιδιαίτερα από την MS όσο αφορά το Scoprio, σε καμία περίπτωση όμως δεν μιλάμε για "μεταμορφωμένη CPU". Σαφώς και υπάρχουν benefits σε διάφορα επιμέρους στοιχεία (που είμαι πολύ περίεργος κατά πόσο τα εκμεταλλεύονται τα Direct X στο "μέταλλο" / τονίζω: περίεργος όχι αμφισβητίας). Αλλά όπως ανέφερα, η CPU παραμένει ίδια, με τα "καλά" και τα "άσχημά" της. Το bottleneck παραμένει να πηγαίνει σύννεφο. (τα ίδια ισχύουν για όλες τις τωρινές κονσόλες)
    Αφού έσβησα τα άχρηστα - (μετά από apologies) ας επικεντρωθούμε στο θέμα.

    Πότε δεν ήταν οι bobcat για κινητά. Ήταν (ελέω apu) στα 18watt -,(επίτηδες το κόμμα) και προορίζονταν για embeded συστήματα και κυρίως για netbook/laptop και ναι tablet αλλά δεν. Πάντως την εποχή που υπονοείς δεν υπήρχαν. Δεν ήταν καν στην σκέψη της AMD να προοριστούν για κινητά. Μιλάς προφανώς για τους Llano - PC φίλου μου έκτισα τότε με αυτό και μια χαρά τον υπηρετεί μέχρι και σήμερα. Έκτοτε φίλε λευτέρη η AMD είδε το άνοιγμα στην αγορά και μάλιστα σαν side project στο τέλος οι τελευταίες cpu (πάνω στις οποίες στηρίζονται οι αγαπημένες cpu των παιχνιδομηχανών μας) έχουν εξελιχθεί σε άλλο αιλουροειδές πολύ διαφορετικό από αυτό που έχουμε στα PC μας.

    Στην πραγματικότητα αυτό που συμφωνώ μαζί σου είναι ότι όντως σε IPC δεν συγκρίνονται(αν) οι επεξεργαστές της AMD σε σχέση με αυτές της Intel.

    Από την άλλη πάλι σε σχέση με τους επεξεργαστές της Intel ακόμα και οι "ταπεινοί" bulldozer και λοιπά "σκαπτικά" σε multithreading πάλι ήταν ανταγωνιστικοί με τους Intel απλά πίναν αίμα εεερ sorry ρεύμα χωρίς αύριο

    Το ίδιο θα μπορούσε βέβαια να πει και κάποιος για το κομμάτι GPU στα ps/xbox ότι είναι και καλά "παράλογα" ενεργοβόρα και ότι τι διάλο θέλουν ους τιτανοτέραστιους πυρήνες τους για gaming και τόσο heavy compute units.. Σε τελική mining θα κάνουμε με τις κονσόλες? Η δε sony που ζήτησε και καλά τα ACES και η MS πήγε στα DSP? (Tensilica Cores).

    Στο τέλος τι πήραμε? Να το συζητήσουμε αλλά δεν την παλεύω να γράφω ΤΟΣΕΣ λεπτομέρειες:

    PS4PRO που ζητάει 150 watt (άντε βρες μου κάρτα polaris ΜΕ CPU ΚΑΙ HDD KAI BD) να πίνει τόσο στα 4.2 TF με 36 CU και κάρτα αντίστοιχη για το X1X...

    Όσο binned και να είναι δεν γίνεται αυτό. Έχει πέσει κόψιμο και ράψιμο που δεν το χωράει ο νους μας - ειδικά στην περίπτωση του X1X που έχει και την τεχνολογία που δεν έχε υλοποιήσει η ίδια η AMD (AVFS) στις κάρτες της και να θες την άποψη μου - το μόνο πραγματικό bottleneck το έχει το PS4pro με το bandwidth του (για αυτό σηκώνει μέχρι 1440 και μετά παίζει checkerboard) γιατί αν η MS λέει 326 και έχει δηλώσει 286 GB/S στο άσχετο - μιλάει για το HSA και το bandwidth που γίνεται contested από την CPU. Ομοίως το PS4PRO από τα 218 πέφτει ... oh wait στα 186 πόσο είναι (είναι και αργά για γέρους) ! (ps4 slim).

    Συμπτώσεις?

    Μπα....

    Ναι το IPC είναι χαμηλό σε σχέση με τα bechmark στα PC αλλά ποιος λέει ότι τα PC είναι το benchmark?

    Είπαμε ναι με rysen θα πηγαίνουν πιο τάπα - λογικό - αλλά 4 rysen με 4 fpu (αυτό δεν θέλουμε?) <ΙΣΩΣ jaguar με 8 fpu.

    Δεν είμαι system architect ούτε cpu engineer - ένας άσχετος είμαι αλλά logic. 0 και 1. Αυτό από εποχή 386 και 386sx ισχύει για την fpu. (486).

    Φιλικά!

  19. #334
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Καλά θα ήθελα να κάνω edit γιατί κάποια που γράφω δεν βγάζουν το ίδιο νόημα αλλά ελπίζω να έγινα κατανοητός.

    Για την κούκλα που έβγαζε αυτά τα samples...

  20. #335

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post

    Και επειδή είδα ότι στον φίλο Fulgore ότι του αρέσουν τα vgchartz - θα του πρότεινα να δει τις πωλήσεις του π.χ. Persona 5 ή όποιου άλλου και να μου το συγκρίνει με τα presales του .. RDR2 π.χ.
    Το RDR2 ειναι exclusive του xbox?Δεν θα βγει και στο ps4?

    Ποιο ειναι το συμπερασμα απο το παραπανω?Οτι αφου καποια multiplatform πουλανε οσο πουλανε,δεν χρειαζομαστε exclusives,επειδη δεν συμφερει την γνωστη εταιρεια του θεματος?

    Επισης ο Fulgore(που εγινα και φιλος τωρα,ασχολιαστο..)βλεπεις στην υπογραφη και εχει ακουμπησει και αρκετα παιχνιδια(περαν των αντιστοιχων στο pc),δεν γραφει οτι γραφει με βαση τι διαβαζει δεξια και αριστερα στο καθε site.
    Αν η κονσολα της MS γενικα αξιζε,θα ειχε τιμηθει ηδη.
    Αν βαλεις κατω ποσα χρηματα εχουμε ακουμπησει αρκετοι στο forum σε παιχνιδια,δεν νομιζω να μας ειναι τιποτα δυσκολο να αγορασουμε στην χειροτερη ενα xbox one used με παιχνιδια που το βρισκει καποιος μεχρι και 150ευρω σε αγγελιες. Κλεινουμε σιγα σιγα μια 4ετια σε αυτη την πολυ περιεργη γενια και δυστηχως η MS δεν εχει ακομα δειξει κατι το πολυ αξιολογο.


    Το οτι μας τραβαει σε αγορα το πιο αδυναμο Switch εμενα και αρκετο αλλο κοσμο νομιζω κατι λεει. Βεβαια οπως εχω πει και πιο παλια εν μερη και για το ps4 pro μια απο τα ιδια πιστευω οπως και για το One X,απλα το pro ειναι φθηνοτερο και με μεγαλυτερη exclusive βιβλιοθηκη.

    ΥΓ ελπιζω να μην εισαι ο steve sheep του γειτονικου forum.
    Last edited by Fulgore; 15-11-2017 at 00:37.

  21. #336

    Default

    αν το x αξιζει ασε να το ξερουν οσοι την εχουν.

  22. #337

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    αν το x αξιζει ασε να το ξερουν οσοι την εχουν.
    Γιατι οι υπολοιποι που ασχολουμαστε με το αθλημα του gaming δεν εχουμε κριτικη ικανοτητα να αναφερουμε αν αξιζει μια κονσολα ή οχι?
    Η σαμπως και εχει καμια ξεχωριστη εμπειρια χρησης περαν του καλυτερου performance στα παιχνιδια?Για κονσολα για να παιζεις παιχνιδια μιλαμε αγαπητε,οχι για λειτουργικο....
    Η μηπως για να εκφερουμε αποψη πρεπει να παμε να αγορασουμε την κονσολα τωρα day one για να μπορουμε...να γραφουμε σε forum?
    Εχεις δει εσυ τετοια πραγματα να αναφερονται πουθενα σε sites/forum του εξωτερικου?Σοβαρευτειτε λιγο κυριοι....

    Το αν αξιζει η εν λογω κονσολα οπως και γενικα οποιαδηποτε κονσολα υπαρχει στην αγορα θα το κρινει ο καθενας για τον εαυτο του για να δει αν θα την αγορασει ή οχι. Επισης η πορεια της καθε πλατφορμας σε βαθος χρονου φαινεται. Μπορει να ειναι νωρις να υπαρχει μια ολοκληρωμενη αποψη για το Xbox One X,αλλα εχουν περασει 4χρονια οσον αφορα γενικα την πλατφορμα του Xbox One(απλου/S)και τα ως τωρα πραγματα δεν ειναι τα καλυτερα.

    Και επειδη εχει πολλες επιλογες/υπηρεσιες οπως αναφερθηκε πιο πανω(γιαυτο και ειναι και πιο ελκυστικο το απλο απο το X ως τωρα σαν φθηνο multimedia station λογω και του 4k blu ray).

  23. #338

    Default

    ασε τα ''σοβαρευτειτε κυριοι'' κ αλλαξε υφος φιλε.

  24. #339

    Default

    Το θεμα αφορα την εν λογω κονσολα(και πλατφορμα μαζι)της Microsoft,δεν λεει πουθενα να σχολιαζουν μονο οι κατοχοι της κονσολας. Ουτε βεβαια σημαινει οτι επειδη ορισμενοι αγορασαν την εν λογω κονσολα, πρεπει μονο να γραφονται συγκεκριμενα σχολια για να μην θιχτουν για την αγορα τους.

    Και το Pro οταν βγηκε εφαγε την αναλογη κριτικη,εδω γιατι να διαφερει κατι?

  25. #340
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Το αν αξίζει είτε όχι η οποιαδήποτε αγορά, όχι μόνο κονσόλας, είναι κάτι το οποίο ανήκει στην υποκειμενική αντίληψη του καθενός. Οι δύο σας έχετε σχηματίσει προσωπική άποψη ήδη για το αν αξίζει ή όχι μια τέτοια αγορά οπότε το να προσπαθήσετε να πείσετε ο ένας τον άλλο για το αντίστροφο είναι άσκοπο. Το ύφος καλό θα ήταν να το προσέχετε και οι δύο θα έλεγα.

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  26. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    PDS (15-11-2017)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •