Page 24 of 59 FirstFirst ... 1420212223242526272834 ... LastLast
Results 461 to 480 of 1180

Thread: Xbox One X

  1. #461
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Γιαννη οπως σου ειπα, κι εγω δυστυχως πιστευω οτι οι επομενες κονσολες θα ειναι always online ή τουλαχιστον ειναι αρκετη η πιθανοτητα.

    Ομως δεν ειναι και τοσο ευκολο οσο το παρουσιαζεις, ουτε και ειμαστε τοσο η εξαιρεση οσο πιστευεις. Επισης, να σου πω οτι αν το gaming γινει απλα ενας σωρος απο multiplayer destinies και CODs και τιποτε αλλο, τοτε το τελευταιο μου προβλημα θα ειναι αν η κονσολα ειναι always online. Το βασικο μου προβλημα θα ειναι να αναζητησω καινουργιο χομπυ.

    Δεν παιζω μουλτι παιχνιδια οποτε ειναι κυριολεκτικα αχρηστο ενα μηχανημα το οποιο παιζει μονο τετοια παιχνιδια με 1-2 εξαιρεσεις.

    Αλλα δεν πιστευω οτι πλησιαζουμε καν αυτο το -post apocalyptic- σκηνικο στο χωρο των βιντεοπαιχνιδιων. Το single player ισα ισα θεωρω οτι τελευταια μπαινει και παλι στο προσκηνιο, καθως το assassins αφαιρεσε το μουλτι, το Battlefront εβαλε campaign στο Star Wars και πληθος αλλων ακρως επιτυχημενων παιχνιδιων δεν διαθετουν καν μουλτι (witcher, horizon κλπ).

  2. #462
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Οι εταιρείες βλέπουν νούμερα. Και τα νούμερα λένε αλλά. Το 13 απέναντι στην ms στήθηκε σύσσωμη ΟΛΗ σχεδόν η gaming κοινότητα. Απέναντι στα games που ανέφερες δεν στήνεται κανείς, κ οι λόγοι που κράζουν στα forum τους όπως είπες είναι πολλοί ΕΚΤΟΣ από το always online.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Εκτός από τo always online? Ξεχνάς πόσα παράπονα ακούσαμε και για αυτό? Αν ήθελα δηλαδή να πάρω τη κονσόλα στο εξοχικό μου που δεν έχω σύνδεση ίντερνετ θα κουβαλούσα ένα άχρηστο κουτί μαζί μου.
    Τέλος πάντων, περσινά ξινά σταφύλια είναι αυτά και έχουν ειπωθεί ένα σωρό φορές. Εμένα άλλο με νοιάζει μαζί με αυτά που γράφει ο James. Θα υπάρξουν άλλες γενιές κονσολών στο μέλλον? Και μέχρι σε πιο βαθμό? Διότι μαζί με το hardware που "ανεβαίνει" παράλληλα με τις (παράλογες ως ένα βαθμό?) απαιτήσεις του καταναλωτικού κοινού ανεβαίνουν εξωπραγματικα και τα κόστη. Σε συνδυασμό και με την οικονομική κρίση βλέπω τη gaming industry σαν μια φούσκα που σιγά σιγά ξεφουσκώνει για να μη πω ότι θα σκάσει απότομα με δυσάρεστες εξελίξεις. Μακάρι να βγω ψεύτης και να λέω παπαριες αλλά δεν είμαι αισιόδοξος.

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Axilleas_GR; 22-11-2017 at 14:04.

  3. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    Lefteris_X (22-11-2017)

  4. #463

    Default

    οτι ειναι να συμβει θα συμβει,ειτε μας αρεσει ειτε οχι.απολαυστε το gaming σημερα ως εχει κ αφηστε τι θα συμβει στο μελλον. οχι αγχος κ εδω δλδ!!!
    σχετικα με το multiplayer που απεχθανομαι κιολας,αν γινουν ολα τα games ετσι,σταματω το gaming κ ολα καλα. δε θα κατσω να σκασω κιολας.

  5. #464
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Λοιπόν ... δεν ξέρω από που να αρχίσω A

    Ας αρχίσω καταρχήν, γράφοντας ότι προσωπικά δεν είμαι υπέρ του always on line αλλά δεν είμαι και κατά αν αυτό σημαίνει καλύτερες παρεχόμενες υπηρεσίες. Για παράδειγμα με αυτήν την λογική όλα τα tablets για παράδειγμα είναι άχρηστα αν δεν είναι 3g/4g και το Steam για παράδειγμα είναι κάτι κακό (More on this later).

    Επίσης, από το να φωνάζουμε εναντίον κάθε κίνησης που αλλάζει τον τρόπο, που αλληλεπιδρούμε με κάποιο μηχάνημα πολλές φορές μόνο και μόνο γιατί αντιδρούμε στην αλλαγή και όχι στις συνέπειες της, οι περισσότεροι που φωνάζουμε, φωνάζουμε εναντίον του/της online (ειρωνικό ε?).

    Για να εξηγηθώ: Από την μικρή σχετικά έρευνα που έκανα σήμερα, διαβάζοντας τα γραφόμενα σας (μιας και εκείνη την περίοδο δεν ασχολούμουν καν με κονσόλες) έψαξα να δω τι έγινε πραγματικά και να δω "τι πήγε να κάνει η MS τότε?" κατέληξα στα εξής (και αν κάνω κάπου λάθος, διορθώστε με αλλά πιστεύω αυτό είναι το ζουμί που προκάλεσε τόσα post από το σχόλιο μου εναντίον οτιδήποτε είναι online...destiny π.χ. multiplayer και λοιπά):

    - Κάθε δισκάκι που θα αγόραζες θα ήταν ταυτόχρονα και digital (από ότι ξέρω σήμερα είναι διαφορετικά τα licenses digital/physical σε σημείο να κατεβάζεις και άλλην έκδοση ε?)

    - Θα έβαζες μια φορά το δισκάκι να γίνει εγκατάσταση και τελείωνες - Σε επόμενα Playthrough δεν θα χρειαζόταν να το ξαναβάλεις.

    - Το δισκάκι που εγκατέστησες δεν είναι άχρηστο - θα μπορούσες να το πουλήσεις/χαρίσεις αλλά θα παρεμβαλλόταν ένα license renewal program όπου ο τελικός κάτοχος θα έπρεπε να πληρώσει ένα ποσό στον εκδότη (publisher) (σ.σ. φάτε lootbox- online only,dlc σήμερα) του παιχνιδιού για να αποκτήσεις digital license εκ νέου - στα δε παιχνίδια published από MS - δεν θα υπήρχε καν χρέωση και οι 3rd party ήταν στο χέρι τους αν θα συμμετείχαν στο πρόγραμμα ή θα ήταν δωρεάν αυτό το σημείο.

    -Με ίδιο τρόπο θα μπορούσες να πουλήσεις και digital downloaded παιχνίδια.
    (σ.σ. σήμερα τα παντρεύεσαι...)

    -Θα μπορούσες να χαρίσεις ή και να δανείσεις τα παιχνίδια σου τα ψηφιακά σε φίλους σου(άνω των 30 ημερών) στο xbox live. Ο δανεισμός θα ήταν λειτουργικός για μόνο μια φορά και θα είχε κάποιο χρονικό περιορισμό.

    -Θα πήγαινες σε ένα φίλο σου - θα έκανες login και θα μπορούσες να κατεβάσεις επιτόπου το παιχνίδι να παίξεις στην κονσόλα του.

    -Θα μπορούσες να ορίσεις μέχρι και 10 xbox (εντός της ίδιας χώρας αλλιώς θα θεωρούταν δανεισμός) ως family sharing όπου όσο θα ήταν logged ο κύριος λογαριασμός τους θα μπορούσες να μοιραστείς την βιβλιοθήκη τους μαζί τους και επιπλέον ο λογαριασμός που θα έκανε το share θα είχε πλήρη πρόσβαση στην βιβλιοθήκη του και θα μπορούσε να παίξει μέχρι και Multiplayer με κάποιο παιχνίδι που θα έτρεχε κάποια family sharing κονσόλα. Τα άλλα παιχνίδια θα ήταν προσβάσιμα μόνο στην μια κονσόλα που έτρεχε παιχνίδι.

    (σ.σ. κάτι σαν το Steam family sharing αν και πολύ αισιόδοξο το κόβω).

    - ΟΛΑ τα παραπάνω θα ήταν απαραίτητα και θα ίσχυαν ΜΟΝΟ για τα games που θα έκαναν χρήση του Azure Cloud (πως λέμε pro/X enhanced).

    -Αρκετά άλλα που ξεχνάω τώρα

    Λοιπόν από ΟΛΑ τα παραπάνω ΤΙ σας χαλάει? Εμένα προσωπικά τίποτα ΑΝ τα υλοποιούσαν έτσι ακριβώς. Πολλά από αυτά τα κάνουν και οι sony/ms/steam ακόμα και σήμερα με άλλον τρόπο και άλλο όνομα (family sharing/home console/xbox live gift game κ.α.) και όλα αυτά για ένα check που θα έκανε το xbox/24 hours.

    Πολύ κακό για το τίποτα?

    H δικιά μου εξήγηση είναι ότι ήθελαν να το γυρίσουν να γίνουν steam αλλά το steam επειδή είναι digital only έχει την δυνατότητα να τρέξει και offline αλλά φυσικά έχει τρέξει το DRM του όσο είσαι online να κατεβάζεις..

    Το xbox ΔΕΝ μπορούσε επειδή υπήρχαν και τα Physical - είχε και drive(αλλιώς έπρεπε να το βγάλει digital only) και έπρεπε να βρουν έναν τρόπο - ένα χρονικό περιορισμό που ναι μεν να μπορείς να παίξεις offline αλλά και να μην ...προλάβεις να το τελειώσεις το game (αν ήταν το drm check/εβδομάδα π.χ.). Ότι κάνει και το EA ACCESS με τα trials - Μπορείς να παίξεις 10 ώρες π.χ. αλλά μέχρι την 2η πίστα π.χ..

    Η αλήθεια είναι (γιατί έψαξα και όσο background story μπορούσα - ακόμα και μαρτυρίες πρώην και νυν στελεχών της MS αλλά και σχόλια απλών χρηστών κλπ..) πως η MS τα έκανε ΣΚΑΤΑ και σε αυτό, γιατί κανένας δεν έλεγε και απαντούσε θετικά ότι θα γίνει αυτό και αυτό - άλλα έλεγε ο Nelson άλλα ο Mattrick κλπ... Ίσως να έπρεπε να δίνουν και επιλογή στον ίδιο τον χρήστη αν θα ήθελε να κάνει χρήση του Azure cloud με το φυσικό αντίτυπο του το οποίο θα του έδινε τα παραπάνω πλεονεκτήματα μπλα μπλα...

    Αυτό δεν είναι απολογητικό post για την MS αλλά μια προσπάθεια να βάλω την συζήτηση σε μια σωστή βάση και ευχαρίστως να συζητήσουμε και ότι άλλο. Άλλωστε ποτέ δεν θα μάθουμε τι θα έκανε στο τέλος η MS (και αν όντως είχε τέτοιες προθέσεις) - Αν κάνω κάπου λάθος ευχαρίστως να με διορθώσετε συζήτηση να γίνεται (αν και τελείως offtopic ).

    Εγώ νομίζω ότι το gaming πάντως πήγε ένα βήμα πίσω - τώρα εμείς που είμαστε digital only είναι λες και πληρώνουμε για την εξυπηρέτηση χρόνου και βενζίνης για αυτό με ποιο ακριβές τιμές - κάτι σαν να τιμωρούμαστε ρε παιδί μου. Τα δε lootboxes πιστεύω ότι ένας λόγος ύπαρξης τους είναι και η αγορά των μεταχειρισμένων. Στην ουσία η λύση της MS πιστεύω ότι θα βόλευε και τους publishers/devs (άλλωστε ήταν απολογητικό επιχείρημα αυτό τότε) ενώ σήμερα τα φράγκα τα παίρνει ο μεσάζοντας (φυσικά καταστήματα) και μην κοιτάτε την Ελλάδα της αγγελίας (και όχι μόνο κρίσης...). Για αυτό μεγάλες αλυσίδες στο us υποστήριξαν πολύ την Nintendo -άλλο αν πολλά games πλέον στο switch μόνο φυσικό αντίτυπο δεν είναι αν δεν κατεβάσεις το υπόλοιπο μισό.... Και σε τελική ρε παιδιά - ποιο game δεν θέλει το update του ή day one patch του σήμερα?


    Και όχι ρε παιδιά - το μέλλον δεν είναι grim-dark όπως τα παιχνίδια που παίζω σε tabletop όπως υποδεικνύει το avatar μου. Δεν θα είναι always online - ούτε streaming. Απλώς πρέπει να βρεθεί η ισορροπία.
    Last edited by Sir_Teraflop; 22-11-2017 at 20:55.

  6. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    Error Flynn (22-11-2017)

  7. #465

    Default

    Ο μονος πραγματικος σκοπος των multiplayer παιχνιδιων ειναι γιατι τα ποιοτικα single player driven(και ας εχουν και multiplayer)παιχνιδια θελουν καποια χρονια για να φτιαχνουν(περαν του υψηλου κοστους),ειδικα τα exclusives.
    Και ειδικα οταν μιλαμε για νεο IP υπαρχει και ο κινδυνος της αποτυχιας.

    Το πρωτο last of us βγηκε το 2013.Το δευτερο θα βγει το 2018-2019.Μια απο τα ιδια και για το Horizon αλλα και για το Red Dead Redemption ή τα GTA(απο multiplatform).

    Για να επιστρεψουμε στα του Xbox One ομως,lootboxes εχει και το προσφατο Forza motorsport 7 αλλα και το Halo 5(τα δυο μεγαλα exclusives της εταιρειας),απο το οποιο Halo 5 εβγαλαν το offline splitscreen επειδη ο Phil ειπε οτι
    -fewer older people actually make use of split-screen gameplay and when they do play games like Halo 5, it's usually via Xbox Live-.
    https://www.cinemablend.com/games/Wh...een-88077.html
    Απο οτι φαινεται ομως αυτο δεν αρεσε στον κοσμο,και φετος η εταιρεια ανακοινωση οτι τα μελλοντικα halo παιχνιδια θα εχουν splitscreen και οτι μαθανε απο τα λαθη τους
    http://www.eurogamer.net/articles/20...e-split-screen
    Last edited by Fulgore; 22-11-2017 at 19:56.

  8. #466

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    δεν έχω καν κονσόλα MSFT ή Sony
    @grim,ειχε απαντησει πιο πισω ο συμφορουμιτης σε αυτο.

  9. #467
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ο μονος πραγματικος σκοπος των multiplayer παιχνιδιων ειναι γιατι τα ποιοτικα single player driven(και ας εχουν και campaign)παιχνιδια θελουν καποια χρονια για να φτιαχνουν(περαν του υψηλου κοστους),ειδικα τα exclusives.
    Και ειδικα οταν μιλαμε για νεο IP υπαρχει και ο κινδυνος της αποτυχιας.
    Σωστός - να συμπληρώσω ότι και ένα Multiplayer game (online φυσικά) μπορεί να πουλήσει και συνδρομή (mmo) αλλά και cosmetics (generic) χωρίς να θεωρηθεί και καλά p2win και πολλά άλλα φυσικά και γενικώς να είναι επικερδές σε βάθος χρόνου.

    Όλα αυτά φυσικά χωρίς να κινδυνεύει από μεταπώληση (σχετικό με το από πάνω μου Post).
    Last edited by Sir_Teraflop; 22-11-2017 at 19:38.

  10. #468
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    On topic άλλο ένα 4Κ/σχεδόν 60fps game...



    Το γραπτό άρθρο.

    Τραγικά τεράστιες οι διαφορές( στην ίδια ανάλυση +20 fps με πολύ μεγαλύτερο quality setting - για μένα πλησιάζει διαφορές από i3 --->i7 + κάρτα γραφικών upgrade in my pc book) και μου αρέσει το approach αυτό - 4K(μόνο που εδώ είναι πραγματικό 4Κ) ή 60 fps/1440P!


    Χαχαχα τι σκέφτονται και βγάζουν:





    Last edited by Sir_Teraflop; 22-11-2017 at 21:25.

  11. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    DJTaurus (22-11-2017)

  12. #469
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    @vengeance64



    Καλημερα, τσεκαρε λιγακι καλυτερα το θεμα του always online του ΧΒΟΧ ΟΝΕ γιατι η ερευνα που εκανες μαλλον επιασε το θεμα στην τελευταια του φαση και εκδοχη. Αρχικα το ΧΒΟΧ ΟΝΕ ειχε ανακοινωθει οτι θα απαιτει ALWAYS ONLINE συνδεση. Σε φαση παιζεις single player game campaign και ξαφνικα πεφτει το ιντερνετ σου ή το LIVE? Κριμα, δεν μπορεις να παιξεις με το ΧΒΟΧ σου.

    Εκει ακριβως ειναι που εχασε το παιχνιδι η MS διοτι μετα την ανακοινωση αυτη εγινε ο μεγαλος χαμος.

    Αντιλαμβανομενη η MS την μαλακια που εκανε, ετρεξε να την μαζεψει οσο μπορουσε με αποτελεσμα να φτασουν στο τελος στο μοντελο που περιγραφεις πιο πανω... δικαιως ο κοσμος ενοχληθηκε απο την υπεροπτικη και αρκετα απληστη σταση της Microsoft και αυτος ο αισχρος ο Nelson πηρε ποδι για ολες αυτες τις αλλαζονικες δηλωσεις οπως και την σταση του σχετικα με το να υποσχεται φυκια για μεταξωτες κορδελες, βλεπε: "το XBOX ONE εχει απεριοριστη δυναμη λογο του cloud!!!".

    Καποια πραγματα δεν γινονται τυχαια φιλε μου δεν ειναι χαζος ο κοσμος ουτε και ξαφνικα οι παλαι ποτε φανς του 360 πεσανε να φανε την MS χωρις να καταλαβαινουν τι γινεται. Γενικα η MS πηγε να περασει ενα τρελο σκηνικο και οταν ειδε τη εγινε αρχισε τις κωλοτουμπες την μια πισω απο την αλλη...

    Η MS ηθελε μια κονσολα always online. Και αυτο ηταν εκτος απο καφριλα και ηλιθιοτητα οσον αφορα το μαρκετινγκ κομματι.

  13. #470
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μαλλον ο φιλος δεν παρακολουθουσε τις εξελιξεις στις κονσολες εκεινη την εποχη οποτε τωρα που διαβαζει το νημα δεν μπορει να δει ολες τις διακυμανσεις της μαλακιας που εδερνε την ms εκεινη την περιοδο. Ας ξεκινησουμε με το κλασικο αγαπημενο αριστουργημα του Don Matrick ο οποιος στην παρουσιαση του One ειπε σε δημοσιογραφο "οποιος δεν εχει ιντερνετ ας μεινει στο 360" .



    Εναν μπαμπουινο να βαζανε στη θεση του δε θα μπορουσε να χειριστει χειροτερα το θεμα .

    Πεφτει το ιντερνετ? Δεν μπορεις να παιξεις παιχνιδια. Συντηρηση στο live? Δεν μπορεις να παιξεις παιχνιδια. Να συνεχισω? Δεν χρειαζεται.

    Το θεμα με τις ανταλλαγες παιχνιδιων ειναι ακομα μεγαλυτερο και χειροτερο. Το να μην επιτρεπεις ενα δισκακι να παιξει σε πανω απο μια κονσολα δεν χτυπαει μονο τον gamer. Χτυπαει και τα καταστηματα gamestop κλπ τα οποια ειναι αυτα που πουλανε τις κονσολες σου ηλιθια ms. Και αν δεν εκανε κωλοτουμπα η ms τα μεγαλα μαγαζια μην εχοντας πια κερδος απο αυτη την μπιζνα θα εβαζαν τα one σε ενα stand διπλα στην τουαλετα του καταστηματος , ισως και μεσα στην τουαλετα.

    Μην γυρναμε στα ιδια και digital και retail πρεπει να υπαρχει και ο καθενα ςνα κανει την επιλογη του. Ομοιως δε νοειται κονσολα always online . Τι παει να πει check καθε 24 ωρες? Αν παω στο χωριο μου το καλοκαιρι γιατι να μου απαγορευσεις να παιξω παιχνιδια? Κατσε τωρα στην 3η θεση της αγορας ms και αντε να φερεις πισω τον κοσμο που σε στηριξε ακομη και οταν εκανες μαλακιες.

    Spoiler!

  14. The Following User Says Thank You to james9 For This Useful Post:

    DJTaurus (23-11-2017)

  15. #471

    Default

    τουλαχιστον ο phil spencer μαζεψε οτι μαζευοταν τουλαχιστον.

  16. The Following User Says Thank You to christos-sonyboy For This Useful Post:

    DJTaurus (23-11-2017)

  17. #472
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    τουλαχιστον ο phil spencer μαζεψε οτι μαζευοταν τουλαχιστον.
    Αυτό ισχύει. Το μεγάλο θέμα βέβαια του Xbox One είναι η έλλειψη exclusive. Με Gears, Forza και Halo δεν γίνεται να πουλήσεις.
    Δεν βλέπω να το μαζεύει σε αυτή τη γενιά, ίσως στην επόμενη να δούμε αρκετά παιχνίδια και νέα ip από την MS.
    Η Sony αυτή τη στιγμή έχει τουλάχιστον 1 exlusive τίτλο για κάθε genre.
    Spoiler!

  18. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    DJTaurus (23-11-2017)

  19. #473
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    O Phill Spencer ειναι το καλυτερο πραγμα που συνεβει στο ΧΒΟΧ ΟΝΕ. Στον τυπο αξιζουν συγχαρητηρια για το πως καταφερε να σωσει καπως την παρτιδα απο το ναυαγιο που ηταν το ΟΝΕ. Εδειξε πολυ καλη και συνετη σταση στην ολη κατασταση.

  20. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    djpar (23-11-2017),DJTaurus (23-11-2017),spartan (23-11-2017)

  21. #474
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    @Vengeance 64

    Τα μισά από όλα αυτά ήταν απάτη και σπασμωδικές ανακοινώσεις (ούτε καν προσχεδιασμένα ή υπολογισμένα) για να "χρυσώσουν το χάπι" στους χρήστες που επαναστατούσαν ή να πείσουν τα πρόβατα ότι κάτι καλό θα βγει από το ALWAYS ONLINE DRM!!!

    Το και καλά 10 family members πρέπει να ήταν η μεγαλύτερη απάτη της MS και το είπε αν θυμάμαι καλά αφού κατήργησε το always online DRM και καλά ότι να χάσατε αυτό και το άλλο, χωρίς ποτέ να πει ακριβώς τι και πως απλά πέταξε μια βλακεία στον αέρα (από τις πάμπολλες που πετούσε τότε ο κάθε παραατρεχάμενος της εταιρείας - μιλάμε για πλήρη ασυνεννοησία και μεταξύ τους) για τα MS πρόβατα που θα κατάπιναν τα πάντα, να λένε τι κακοί που είναι όλοι οι υπόλοιποι που επαναστάτησαν και τους κόστισε αυτό (ποιο; κανείς δεν ξέρει). Δεν θα μπορούσε ποτέ να επιτρέπει σε 10 διαφορετικά άτομα να παίζουν κάτι που αγοράστηκε από έναν, είχε πολλούς περιορισμούς από ό,τι αποκαλύφθηκε αργότερα και αν θυμάμαι καλά ήταν περισσότερο σαν να κάνεις login με το δικό σου account σε δέκα διαφορετικές κονσόλες και λιγότερο σαν full game sharing (και πάλι game sharing υπάρχει διαθέσιμο - όχι βέβαια σε τέτοιο εξωφρενικό βαθμό). Θέλεις να δώσεις το account σου σε 9 διαφορετικά άτομα; Κάνε το δεν σε περιορίζει κανείς (λέμε τώρα, περιορισμοί υπάρχουν μπόλικοι, αλλά η ουσία είναι μία μην δίνεις ποτέ τα στοιχεία σου σε άσχετους)...

    Δεν μιλάμε για παιχνίδια που παίζεις always online, αλλά για ένα μηχάνημα που θα έπρεπε να είναι always online, always connected, always drm checking, always on, μέχρι και always listening (με το Kinect always on + connected).
    Για να παίξεις ένα παιχνίδι δεν αρκούσε να βάλεις το δισκάκι μέσα, έπρεπε να κάνει connect στους servers, να επιβεβαιώσει την αυθεντικότητα, να εγκατασταθεί και μετά το δισκάκι ήταν άχρηστο μπορούσες να το πετάξεις, δεν κουβαλούσε καμία άδεια τίποτα. Να το δώσεις σε άλλον να το κάνει τι; Αφού αν είναι να πληρώσει το τίμημα της αγοράς (το οποίο ήταν βάσει όσων ξέραμε full price), το αγόραζε απευθείας από το Marketplace. Τέρμα τα δανεικά, τα ενοικιαζόμενα, τα δίνω στον φίλο μου, τα μεταπουλάω, τα χαρίζω. Όλα τα RETAIL δισκάκια ήταν απλά σουβέρ για πιο γρήγορη και καλά εγκατάσταση. Πιο τίμιο θα ήταν να μην είχε optical drive και να είχε μόνο Digital Store (next gen αυτό πιθανόν - ποιος ξέρει, αν αντιδράσουμε πάλι δεν θα συμβεί). To αν θα μπορούσες να πουλήσεις digital παιχνίδια σε άλλους, δεν νομίζω ότι έπαιζε, αλλά αυτό το κάνεις και τώρα δεν σε περιορίζει κανείς.

    Επίσης, ακόμη και μετά από το authentication έπρεπε η κονσόλα να μένει online γιατί αν δεν έκανε check με τους servers ανά 24ωρο (μετά από τις πρώτες διαμαρτυρίες ήρθε αυτό, πριν μπορεί να ήταν και συνεχές check), κλείδωνε και δεν μπορούσες να παίξεις ΤΙΠΟΤΑ!!!


    Επίσης, αυτό που ακούω συνεχώς, κυρίως από την πλευρά οπαδών της MS είναι το μεγάλο ψέμα ότι και η Sony είχε τα ίδια πλάνα για always online DRM και μάλιστα και καλά είχαν συμφωνήσει με την MS να το εφαρμόσουν μαζί και έκανε πίσω μετά την κατακραυγή όταν το ανακοίνωσε η Ms αφήνοντας την μόνη της να φάει το shitstorm ενώ και καλά ήταν από κοινού σύμμαχοι σε αυτό το θέμα. Βλακείες, από την πρώτη στιγμή που ανακοινώθηκε το PS4 δεν υπήρχε συζήτηση για κανένα περιορισμό. Όταν άρχισαν να διαρρέουν οι βλακείες της MS (πριν καλά καλά ανακοινωθεί η κονσόλα) είχε γίνει ερώτημα στον Shuhei Yoshida είχε απαντήσει ότι η Sony και η κονσόλα της αλλά και τα δικά της στούντιο δεν θα είχε κανένα περιορισμό. Αν οι 3rd party devs επέλεγαν να κάνουν κάτι τέτοιο με τα παιχνίδια τους ήταν δική τους υπόθεση. Βέβαια και η Sony εταιρεία που επιθυμεί τα κέρδη είναι όχι κανένας άγιος και φυσικά στο παρελθόν πρώτη είχε τρέξει να υοθετήσει κάτι PSN κωδικούς για το online portion του παιχνιδιού, αλλά τα always online DRM πλάνα της MS που πολλοί προσπάθησαν να της χρεώσουν από κοινού και αυτής ήταν ξεκάθαρη εξαρχής ότι δεν θα τα εφάρμοζε ποτέ ούτε τα είχε στα πλάνα της. Στο μέλλον ποιος ξέρει... όσο και ό,τι επιτρέπουμε (βλ. DLC, unfinished games, patches, paid add-ons, micro-transactions, loot boxes, etc) τόσο θα το εκμεταλλεύονται και θα ζητάνε περισσότερα.

  22. #475

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    O Phill Spencer ειναι το καλυτερο πραγμα που συνεβει στο ΧΒΟΧ ΟΝΕ. Στον τυπο αξιζουν συγχαρητηρια για το πως καταφερε να σωσει καπως την παρτιδα απο το ναυαγιο που ηταν το ΟΝΕ. Εδειξε πολυ καλη και συνετη σταση στην ολη κατασταση.
    ακριβως!
    ισως ακουστει χαζο αυτο αλλα για καποιο λογο μου ειναι συμπαθης.

  23. #476
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Σε συνέχεια για το αν θέλω να είμαι always online (που είμαι ουσιαστικά always online) θα είμαι από δική μου επιλογή, επειδή το γουστάρω ή το θέλει το multiplayer παιχνίδι που παίζω (λογικό), όχι επειδή το απαιτεί η εταιρεία που φτιάχνει την κονσόλα για να με ελέγχει συνεχώς αν είμαι τίμιος και έχω γνήσια παιχνίδια. Που είναι χαζοί γιατί 2 γενιές τώρα γνήσια παίζουμε σχεδόν όλοι και αν πρόσεχαν λίγο παραπάνω με το hardware (και το software λειτουργικό τους) δεν θα υπήρχε καν ανάγκη για DRMs κλπ βλακείες. Τα περί μεταχειρισμένων που είναι η άλλη κουβέντα και που τους πονάει λίγο ακόμη (αλλά δεν θεωρώ ότι ήταν αυτή η αιτία για τα πλάνα της MS), προφανώς είμαι υπέρ της δυνατότητας/δικαιώματος/κλπ του κατόχου και χρήστη και θεωρώ ότι προσφέρουν διέξοδο στους παίκτες που δεν έχουν την ίδια οικονομική άνεση με τους φραγκάτους early adopters ενώ επιπλέον κινούν και κατά την γνώμη μου την αγορά του νέου παιχνιδιού (πολλοί δίνουν τα παλιά παιχνίδια για αγορά νέων που δεν θα μπορούσαν αν δεν είχαν την διέξοδο αυτή), αλλιώς όλοι θα περίμεναν το αναμενόμενο και προβλεπόμενο επίσημο price drop και τα νέα παιχνίδια θα είχαν λιγότερες πωλήσεις. Από την άλλη φτιάχτε καλά παιχνίδια για να μην τα μεταπουλάει day1 ο κόσμος (το multi και η υποστήριξη τώρα πια αυτό το ρόλο παίζουν άλλωστε).

    Μην ξεχνιόμαστε... όσοι με ξέρουν από παλιά θα ξέρουν ότι είχα και Xbox και Xbox 360 το οποίο το λάτρεψα και μάλιστα πολύ πριν αγοράσω το PS3. Επίσης, είχα αγοράσει 3 διαφορετικά Xbox 360 (τα 2 τα έχω ακόμη) και αυτό το αναφέρω για να θυμηθούν οι παλαιότεροι τι λένε τα νούμερα και οι πωλήσεις της προηγούμενης γενιάς για την κονσόλα της MS και την βάση χρηστών που έχει (δεν νομίζω ότι ισχύει το αντίστοιχο φαινόμενο στο PS3). Οι βλακείες της MS για μένα ξεκίνησαν από γενιάς 360 με το Kinect, όπου ξαφνικά ξέχασε τον core gamer και επιζητούσε τον casual gamer (κληρονομιά από την επιτυχία του Wii) και ό,τι παιχνίδι exclusive της πλάκας κυρίως έβγαζε έκτοτε ήταν για το Kinect. Ακόμη και το Fable κατάφερε να καταστρέψει εξαιτίας του... Μετά πήγε να με υποχρεώσει - πέραν των Always online DRM μεθόδων της νέας της κονσόλας - να δώσω 100€ παραπάνω για ένα αξεσουάρ της που δεν με ενδιέφερε αντιθέτως πάντα αντιπαθούσα (το πρώτο Kinect το έχω μεταχείρα 40€ με 3 παιχνίδια το πήρα και το έπαιζε η μικρή για κάποιο λίγο καιρό) και να δώσω σύνολο 500€ για μία κονσόλα που δεν με τιμούσε σαν χρήστη, ήταν υποδεέστερη @launch, πιο ακριβή όπως είπαμε αποκλειστικά λόγω Kinect, να έχω και ένα σωρό περιορισμούς; Έφαγε μαύρο από μένα και σε αυτή την γενιά συνεχίζει να τρώει μαύρο γιατί δεν έχει επιδείξει και τίποτα το σπουδαίο από πλευράς τίτλων για να έχω την ανάγκη να πάρω την κονσόλα της (One, One S ή One X).

    O Phil Spencer δεν είναι κανένας μεσσίας του gaming (ούτε καν της ίδιας της MS δεν είναι θεωρώ), απλά καλός στο PR (ειδικά σε σύγκριση με το προηγούμενο "πλάσμα" που είχαν να κυκλοφορεί στις παρουσιάσεις και ανακοινώσεις) και προφανώς έκανε (όχι ο ίδιος) τις αναμενόμενες και προβλεπόμενες αλλαγές για να κυλίσει η κονσόλα σε πωλήσεις, έκτοτε και αυτός μόνο υποσχέσεις και καθρεφτάκια νομίζω για τους ιθαγενείς είναι, κάτι ουσιαστικό δεν βλέπω (π.χ. νέα παιχνίδια IPs exclusives, κάτι που ακούμε από Xbox One launch days). Το Xbox One X δεν είναι τίποτα ουσιαστικό για μένα, όπως δεν είναι και το PS4 Pro. Πιθανόν να παραμείνει "η ισχυρότερη κονσόλα στον κόσμο" για κάνα χρόνο ακόμη, ίσως λίγο παραπάνω (περίπου όσο ήταν το Pro η ισχυρότερη κονσόλα στον κόσμο) και μετά πάλι τα ίδια θα έχουμε. Αφού από παιχνίδια δεν έχει τίποτε σπουδαίο, δεν με ενδιαφέρει προφανώς, ειδικά όσο μένω εκτός αγοράς κάποιας "αξιόλογης" 4K τηλεόρασης για να εκμεταλευτώ στο μέγιστο αυτά που υποτίθεται ότι προσφέρει.

  24. The Following 3 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Lefteris_X (24-11-2017),mihalis13 (24-11-2017),mtifosi (24-11-2017)

  25. #477

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    @Vengeance 64

    Τα μισά από όλα αυτά ήταν απάτη και σπασμωδικές ανακοινώσεις (ούτε καν προσχεδιασμένα ή υπολογισμένα) για να "χρυσώσουν το χάπι" στους χρήστες που επαναστατούσαν ή να πείσουν τα πρόβατα ότι κάτι καλό θα βγει από το ALWAYS ONLINE DRM!!!

    Το και καλά 10 family members πρέπει να ήταν η μεγαλύτερη απάτη της MS και το είπε αν θυμάμαι καλά αφού κατήργησε το always online DRM και καλά ότι να χάσατε αυτό και το άλλο, χωρίς ποτέ να πει ακριβώς τι και πως απλά πέταξε μια βλακεία στον αέρα (από τις πάμπολλες που πετούσε τότε ο κάθε παραατρεχάμενος της εταιρείας - μιλάμε για πλήρη ασυνεννοησία και μεταξύ τους) για τα MS πρόβατα που θα κατάπιναν τα πάντα, να λένε τι κακοί που είναι όλοι οι υπόλοιποι που επαναστάτησαν και τους κόστισε αυτό (ποιο; κανείς δεν ξέρει).
    Τα ms πρόβατα που θα καταπίναν όλο το σανό αμάσητο ήταν αυτοί που με την αντίδραση τους έφεραν την κατάσταση τούμπα με τις μαζίκες παραγγελίες PlayStation που έκαναν συρρικνωνοντας το Xbox community. Όποτε η λέξη πρόβατα μάλλον δεν κολλάει εδώ.
    Οι fans άλλων πλατφορμων βρήκαν απλα έδαφος να κραξουν, είτε ετσι είτε αλλιώς δεν θα αγοραζαν Xbox όποτε Σορυ αλλά χ....τηκε η ms για αυτούς.
    Για τα Sony πρόβατα που πραγματικά έφαγαν όλο το σανό αμάσητο και αποδέχτηκαν με χειροκροτήματα το pay to play για το οποίο έκραζαν σε όλη την προηγούμενη γενιά θα μιλήσουμε ;



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. The Following 2 Users Say Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    christos-sonyboy (24-11-2017),Sir_Teraflop (24-11-2017)

  27. #478
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Τα MSπρόβατα που αναφέρομαι δεν αγόρασαν ποτέ PS4 και φυσικά είχαν προπαραγγείλει για αγορά το Xbox One όταν ακόμη είχε τα DRM ως πραγματικότητα. Αυτοί που αναφέρεις δεν είναι πρόβατα, είναι fan του gaming. Το Xbox community γενικά έχει χοντρικά κρατήσει μετά την U-turn την βάση που της αναλογούσε με κάποιες μικρές ίσως απώλειες (όπως εμένα ας πούμε) μιας και η βάση του ήταν στο 1/3 με 1/4 των συνολικών πωλήσεων του 360 (δική μου εκτίμηση από προσωπική εμπειρία, φίλους και φόρουμ που έχω επαφή).

    Το σανό που έφαγαν αμάσητο οι χρήστες του PS4 να υποθέσω είναι το PS Plus για το online multiplayer. Αναμενόμενο, το είχαμε προβλέψει άλλωστε πολύ νωρίτερα και το περιμέναμε, ειδικά αφού η MS όχι μόνο το χρέωνε αλλά οι χρήστες ήταν και ευχαριστημένοι από αυτού, λέγοντας ότι καλύτερα να πληρώνω και να έχω μία καλύτερη υπηρεσία παρά να έχω μία τσάμπα σαν το PSN (που πέραν του party που δεν είχε μια χαρά μου φαινόταν για το PS3 εμένα) Φυσικά δεν μετράω το hack που έφαγε και προς τιμήν της η Sony το ανακοίνωσε (σε αντίθεση με άλλους που περνούσαν αντίστοιχα φαινόμενα τουμπεκί ψιλοκομμένη), ο σχεδόν ένας μήνας off ήταν μάλλον υπερβολική επιλογής της, το οποίο δεν σχετιζόταν με την υπηρεσία αυτή καθ αυτή. Για το αν θα πληρώνουμε για επιπλέον σε σχέση με το παρελθόν online υπηρεσίες και περιεχόμενο λογικό και αποδεκτό σε μεγάλο βαθμό κατά την γνώμη μου +το bonus που έμεινε από την προηγούμενη γενιά με τα παιχνίδια του μήνα που έσπευσε να υοθετήσει και η MS (γιατί ο υγιής ανταγωνισμός κάνει καλό στους πελάτες και καλό είναι να μην υπάρχει κάποιος καθαρός κυρίαρχος, αλλά τουλάχιστον 3 παίκτες στο παιχνίδι αυτό).

  28. #479

    Default Xbox One X

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Τα MSπρόβατα που αναφέρομαι δεν αγόρασαν ποτέ PS4 και φυσικά είχαν προπαραγγείλει για αγορά το Xbox One όταν ακόμη είχε τα DRM ως πραγματικότητα. Αυτοί που αναφέρεις δεν είναι πρόβατα, είναι fan του gaming. Το Xbox community γενικά έχει χοντρικά κρατήσει μετά την U-turn την βάση που της αναλογούσε με κάποιες μικρές ίσως απώλειες (όπως εμένα ας πούμε) μιας και η βάση του ήταν στο 1/3 με 1/4 των συνολικών πωλήσεων του 360 (δική μου εκτίμηση από προσωπική εμπειρία, φίλους και φόρουμ που έχω επαφή).

    Το σανό που έφαγαν αμάσητο οι χρήστες του PS4 να υποθέσω είναι το PS Plus για το online multiplayer. Αναμενόμενο, το είχαμε προβλέψει άλλωστε πολύ νωρίτερα και το περιμέναμε, ειδικά αφού η MS όχι μόνο το χρέωνε αλλά οι χρήστες ήταν και ευχαριστημένοι από αυτού, λέγοντας ότι καλύτερα να πληρώνω και να έχω μία καλύτερη υπηρεσία παρά να έχω μία τσάμπα σαν το PSN (που πέραν του party που δεν είχε μια χαρά μου φαινόταν για το PS3 εμένα) Φυσικά δεν μετράω το hack που έφαγε και προς τιμήν της η Sony το ανακοίνωσε (σε αντίθεση με άλλους που περνούσαν αντίστοιχα φαινόμενα τουμπεκί ψιλοκομμένη), ο σχεδόν ένας μήνας off ήταν μάλλον υπερβολική επιλογής της, το οποίο δεν σχετιζόταν με την υπηρεσία αυτή καθ αυτή. Για το αν θα πληρώνουμε για επιπλέον σε σχέση με το παρελθόν online υπηρεσίες και περιεχόμενο λογικό και αποδεκτό σε μεγάλο βαθμό κατά την γνώμη μου +το bonus που έμεινε από την προηγούμενη γενιά με τα παιχνίδια του μήνα που έσπευσε να υοθετήσει και η MS (γιατί ο υγιής ανταγωνισμός κάνει καλό στους πελάτες και καλό είναι να μην υπάρχει κάποιος καθαρός κυρίαρχος, αλλά τουλάχιστον 3 παίκτες στο παιχνίδι αυτό).
    Αν η ms είχε στήριξη από το δικό της community (χρήστες 360) που ήταν τεράστιο τοτε συγνώμη αλλά τώρα όλο αυτο το story με το DRM θα ήταν υπαρκτή πραγματικότητα.
    Αν θυμάσαι όσα και να λέγονταν στο Ίντερνετ όσο κράξιμο και να έπεφτε δεν ίδρωνε καν το αυτί τους, αντίθετα γίνονταν ακομα πιο ερειστικοι (μείνετε στο 360).

    Η κατάσταση άλλαξε και οι κωλοτουμπες άρχισαν όταν ξεκίνησαν τα preorders και είδαν στην πράξη καραβάνια να ξεκινάνε από το στρατόπεδο τους για το αντίπαλο . Κοινώς για καθε 10 PlayStation να Πουλιέται ένα Xbox (αν θυμαμαι καλα τόσο ήταν η διαφορά στα preorders).

    Τωρα αν Εσυ θεωρείς άξιο ποσοστό το 5-10% που αποδεχόταν αυτά που είχε εξαγγείλει η ms ωστε να αποδοθεί ο όρος πρόβατα στο community τότε ΟΚ.

    Για το pay to play όσα λες ισχύουν αλλά δεν έχει καμμία σχέση αυτο με το να πανηγυρίζεις και να χειροκροτείς τη στιγμή που ανακοινώθηκε.
    Εννοω τουλάχιστον να υπάρξει κάτι σαν αποδοκιμασία, μια εκκωφαντική σιωπή έστω (όπως έγινε στην περίπτωση της ms) από το κοινο που βρισκόταν στην Ε3.

    Σορυ αλλά αυτο είναι ο ορισμός της λέξης πρόβατο και «απλά χτυπάω παλαμάκια σε ότι μου λένε».




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 24-11-2017 at 14:31.

  29. The Following 2 Users Say Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    christos-sonyboy (24-11-2017),Sir_Teraflop (24-11-2017)

  30. #480
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ξεφευγει βεβαια λιγο η συζητηση αλλα παιδια θα πρεπει σε καποιο σημειο να μπει και λιγη ταξη στο τι καταλογιζουμε στις εταιρειες, γιατι καπου νομιζω οτι δεν βλεπουμε σφαιρικα την κατασταση.

    Υπαρχει προβατοποιηση και "προβατοποιηση".

    Αναφερομαι στο τι επιτρεπουμε ως καταναλωτες και ως τι διαμαρτυρομαστε σε σχεση με το ποια ειναι και η πραγματικοτητα.

    Κι εγω διαμαρτυρομουν και πολυ συχνα εξακολουθω να διαμαρτυρομαι και σημερα, για τα DLC , microtransactions, unfinished games, patches κλπ.

    Ομως καπου να δουμε και λιγο την κατασταση που επικραττει. Να δουμε και λιγο τις απαιτησεις μας. Να δουμε το κοστος παραγωγης ενος παιχνιδιου την σημερον ημερα. Παιδια το κοστος ειναι εξωφρενικο... εχει ξεφυγει η κατασταση. Δεν μπορουμε ως καταναλωτες να απαιτουμε να παραμενουν ιδιες οι τιμες των προιοντων και ας ειναι το κοστος 10απλασιο απο οτι ηταν καποτε...δηλαδη ξερω γω ειναι απλη λογικη?

    Ναι ξενερωσα οταν το PSN εγινε επι πληρωμη, αλλα ειμαι προβατο οταν αντιλαμβανομαι οτι καπως πρεπει να εχει εσοδα μια εταιρεια? Δεν ξερω αλλα νομιζω οτι πολλες φορες τα σκεφτομαστε ολιγον μπακαλιστικα καποια πραγματα και εντελως απο την σκοπια του προσωπικου μας συμφεροντος. Δεν προσπαθω να υποστηριξω καμμια μεγαλοεταιρεια λεγοντας αυτο, απλα φιλοι μου δεν ξερω ποσο νομιζατε οτι κοστιζε να φτιαξει καποιος ενα PS2 game αλλα ειναι ανεκδοτο σε σχεση με το σημερα.

    Οταν ΑΑΑ παιχνιδια εχουν φτασει τα 200-300 εκατομυρρια δολλαρια για αναπτυξη και θελουν 2-3-4 χρονια για να παραχθουν, εσεις τι περιμενετε? Να μην βγαλουν καποιο συστημα, πεστο DLC πεστο microtransactions, για να ειναι υγιης επιχειρηση? Λεγοντας αυτο να σημειωσω οτι παντα μιλαω για ΤΙΜΙΟ dlc και ΤΙΜΙΟ microtransaction που απλα δκαιολογειται απο την σημερινη πραγματικοτητα, οχι για καφριλες (που υπαρχουν πολλες).

    Εχω λοιπον εγω παψει να θεωρω οτι τα παντα ειναι ασχημα και οτι τα παντα ειναι αδικαιολογητα και τα παντα ειναι προιον αισχροκερδιας και απληστιας... δεν ειναι ετσι. Το PSN θελει καποια εκατομυρρια για να λειτουργει, οι εταιρειες καπως πρεπει να φερουν χρημα πισω απο την 200 εκατομυρρια επενδυση τους, εκτος και αν περιμενουμε εμεις να εχουμε και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.

    Ξαναλεω δεν προσπαθω να δωσω χαρη σε καμμια εταιρεια που προσπαθει να γαμησει το χομπυ με αισχρο τροπο, βλεπε always online, lootboxes, pay to win κλπ , αυτα οχι σε καμμια περιπτωση δεν τα δικαιολογω. Αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι τα βιντεοπαιχνιδια ειναι ενα εξαιρετικα φθηνο χομπυ και για να ειμαι ειλικρινεις μου κανει εντυπωση πραγματικα που στην σημερινη πραγματικοτητα, οι τιμες ειναι εκει που ειναι και τοσο χαμηλα. Δεν ειμαι κανενας εφοπλιστης, ουτε και προσπαθω να το παιξω καπως, αλλα ειλικρινα, με τα νουμερα που ακουω, τα νουμερα που διαβαζω, τα στουντιο που κλεινουν, μου κανει εντυπωση απλα.

    Το βλεπω κι εγω να κανει μπαμ αυτο το πραγμα και θα παμε 20 ετη πισω και εκει που τωρα παραπονιομαστε για το κακο lyp syncing στο Horizon ή το πενιχρο 1800ρ αντι για OMG TRUE 4K native στο Assassins Origins, θα βρεθουμε να πανηγυριζουμε για παιχνιδι που εχει voice acting...

    Εγω ειμαι οκ πλεον με DLC και microtransactions, ακομα και in game currencies για οσους θελουν να τελειωνουν 1 ωρα γρηγοροτερα, αρκει το single και το multiplayer να μην επηρεαζονται σε βαθμο τετοιο που γινεται απαραιτητη η αγορα DLC. Μαγκες οποιος θελει να δωσει 10 ευρω για κουστουμια, να τα δωσει. Κι αν η εταιρεια και κατα συνεπεια η βιομηχανια ετσι μπορει να στηριχθει/σταθει, τοτε εγω ειμαι οκ.

    ΥΓ: Παντως το γνωστο meme αυτο:

    Click image for larger version. 

Name:	C_Zp3A2XsAM1uTT.jpg 
Views:	42 
Size:	37.7 KB 
ID:	10371

    ειναι περα για περα παραπλανητικο (εκτος απο υπερβολικο το συγκεκριμενο οσον αφορα τις τιμες...) και κατα την γνωμη μου πληρως αφελες.

  31. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Axilleas_GR (24-11-2017),christos-sonyboy (24-11-2017),mihalis13 (24-11-2017),mtifosi (24-11-2017),Sir_Teraflop (24-11-2017)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •