Page 36 of 59 FirstFirst ... 2632333435363738394046 ... LastLast
Results 701 to 720 of 1180

Thread: Xbox One X

  1. #701
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έγινε ανάλυση από το DF και σαφέστατα αναφέρει ότι τα assets (low polygon objects + textures) είναι απευθείας από το DVD του 360 και δεν υπάρχει ουδεμία βελτίωση σε τίποτα πέραν AF - AA. Είναι πασιφανές ότι και να ήθελαν, πολύ απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (exist) καλύτερα textures πχ. από έκδοση σε PC, διότι.........δεν βγήκε ποτέ σε PC.
    Βελτιώνεται επίσης το frame rate (αρκετά), αλλά και πάλι δεν είναι "καρφωτό" 30άρι.

    Τέλος πάντων, that' all folks περί RDR 360 ---> X1X.

  2. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Slay (12-04-2018)

  3. #702
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Και εγω το X το πηρα για τα multi κυρίως.
    Περιμένω όμως κάποια στιγμή να δω και κάνα καλό exclusive, το sea of thieves προφανώς δεν ανήκει σε αυτά...
    Το backwards compatibility είναι καλο σίγουρα, αλλά δεν μπορεί να αποτελεί πραγματικό λόγο για κάποιον για να αγοράσει την πιο δυνατή κονσόλα δίνοντας 500 ευρώ. Για να παίζει παλιά παιχνίδια με καλύτερα γραφικά και ανάλυση. Δεν βλεπω καμια "μαγεια" σε αυτο....Θέλω και ζητάω παραπάνω πραγματα από ένα μηχάνημα σαν το Χ, όχι να παίξω το witcher 2 ή το RDR με βελτιώσεις.

  4. #703
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  5. #704
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    εαν εννοεις ps4->ps5 νομιζω οτι ειναι no brainer

    ...το οποιο μιλαει για παιχνιδι που ειχε βγει και στο Pc και ετσι εαν το θελει ο developer Μπορει να φτιαξει patch που θα χρησιμοποιει καλυτερα assets τα οποία ήδη έχει.
    Slay δεν έχω σκοπό να το τραβήξω ούτε υποθέτω είναι στις προτεραιότητες σου να ασχοληθείς με το BC μιας κονσόλας που σου είναι αδιάφορη - άλλωστε και εγώ καθαρά με εγκυκλοπαιδικούς όρους μιλάω και καθαρά περί δίψας για γνώση σχετικά με τα περί τεχνολογίας γενικά (για παράδειγμα έχω ασχοληθεί πολύ να διαβάσω και για το approach της Sony με την gpu του pro).

    Έχοντας λάβει υπόψη και την απάντηση του φίλου μου Lefteris-X για την ανάλυση του DF, θέλω να συμπληρώσω ότι αυτά τα patches της BC στο απλό και στο X1X δεν έχουν καμία σχέση με κανέναν developer και καμία σχέση με το αν ένα παιχνίδι είχε βγει σε PC ή όχι. Βάζεις το δισκάκι, αναγνωρίζει πιο παιχνίδι έβαλες (τα καλά του DRM ε? ) και σου κατεβάζει τον wrapper με το VM του παιχνιδιού. Όλη επέμβαση σε ένα παιχνίδι γίνεται καθαρά σε αυτό και μόνο και προφανώς από ότι έχω καταλάβει (γιατί κανείς δεν έχει καταλάβει απόλυτα πως π.χ. μπορεί ένα παιχνίδι να είχε ή και γιατί να είχε και καλύτερα textures στο δισκάκι) κάτι πειράζουν στην περιβόητη command engine και όχι μόνο. Τα περιβόητα διάφορα modes AA δεν παίζουν με όλες τις μηχανές επίσης σωστά (όπως π.χ. ένας emulator για N64) ειδικά αν χρησιμοποιούσε από την αρχή ένα game ένα μη ορθόδοξο AA filter κλπ. Όπως και να έχει θα ξαναπώ πως έγραψα εγκυκλοπαιδικά μήπως και κάποιο παιδί από εδώ ήξερε και 5 πράγματα παραπάνω τα τα πει ελληνικά και να ανταλλάξουμε γνώσεις περί αυτού γιατί ζαλίστηκα να διαβάζω τέτοιους όρους σε ξένα site. Να υπενθυμίσω ότι στο αρχικό post που έγραψα, μίλησα γενικά - προφανώς το RDR δεν ανήκει σε αυτούς τους τίτλους. Πάντως αυτό που θέλω να τονίσω ότι όλα αυτά τα παραδείγματα είναι καθαρά από την M$ και την BC ομάδα - εδώ καλά για το witcher 3 άργησε να βγάλει patch στην one έκδοση με το 2 θα ασχολούνταν?
    Περί αυτού και μόνο το "μαγικό"...

    Για τα λοιπά της συζήτησης, όπως λέτε μακάρι να έκανε και τα ίδια "μαγικά" και σε σύγχρονα παιχνίδια η MS αλλά δεν το βλέπω. Το x1x το αγόρασα και εγώ καθαρά σαν multi-platform machine και αυτό μόνο και μόνο γιατί δεν πείστηκα με το PS4-->5 BC. Το BC με τα παλιά συστήματα "τούρτα" είναι για αμφότερα τα συστήματα και για εμένα. Καλό αλλά όχι gamebreaking πόσο μάλλον system seller. Όμως δεν φημίζεται για τις "λογικές" της κινήσεις η Sony, ειδικά σε συνδυασμό με τις δηλώσεις στελεχών της για το BC. Δεν έχει και λόγο εδώ που τα λέμε αλλά αγόρασα τόσο αργά στην "γενιά" που πραγματικά εμένα προσωπικά με επηρέασε. Άλλωστε περισσότερο για desktop replacement έψαχνα παρά για κονσόλα σε αυτήν την χρονική στιγμή.

    Το X1X και ONE-X PC Gaming edition να το λέγανε δεν θα έπεφτε και έξω κανείς εδώ που τα λέμε.

    Όπως και να έχει και αυτό "μαγικό" είναι, ειδικά από χομπίστες


  6. #705
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  7. #706
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Το x1x το αγόρασα και εγώ καθαρά σαν multi-platform machine και αυτό μόνο και μόνο γιατί δεν πείστηκα με το PS4-->5 BC.
    Εαν οντως αυτος ηταν ο λογος επιλογης (δεν το πιστευω) , ισως ειναι ο ποιο lame λογος επιλογης κονσολας. Δηλαδη επιλογη οχι με καποια αντικειμενικα κριτιρια, αλλα με κατι που πιστευεις οτι ΘΑ γινει στην ΕΠΟΜΕΝΗ γενια, και δεν θα σου αρεσει.


  8. #707
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Γιατί, το γελάς? Τόσο αργά στην γενιά και σε ένα χρόνο να βγει ps5 και να μην παίζει τα multiplatform που θα αγόραζα, πήγα σε xbox >gamepass και πάπαλα. Δεν είναι ότι δα η ζωή μου είναι το gaming όπως κάποτε, ούτε χώρος για 50 κουτιά στο σαλόνι, ούτε φράγκα για πέταμα και συλλογές ξανά μανά από την αρχή. Ένα κουτί για ταινίες και παιχνίδια κλπ. και βλέπουμε φάση.
    Όταν με το καλό βγει και το 5 και το nextbox θα δούμε τι απίδια πιάνει ο σάκος και πως θα χειριστούν οι δύο εταιρείες το θέμα (υποτίθεται έβαλαν x86-64 hardware από το ράφι για αυτόν τον λόγο).

    Γενικώς ανέμενα καιρό αυτήν την pc like προσέγγιση από τις εταιρείες. Πριν pc είχα στο σαλόνι και μετά που χάλασε που να φτιάξω άλλο με αυτά που γίνονται με το Mining. Άλλοι γουστάρουν να αλλάζουν οι γενιές, εγώ όχι πλέον. Γούστα είναι αυτά. Τόσα χρόνια κακοέμαθα με το steam. Απλά οι δηλώσεις από πλευράς sony δεν με έπεισαν παραπάνω.

    Καλημέρες.

    PS: Wolf o Phil δεν είναι άγιο παιδάκι - ένα drone είναι και μόνο damage control κάνει.
    Last edited by Sir_Teraflop; 13-04-2018 at 12:01.

  9. #708
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το προβλημα της MS αυτη τη στιγμη ειναι οτι δεν εχει κατι που να την κανει να ξεχωριζει... και αυτο ειναι κακο η αληθεια να λεγεται...

    Οταν ξεκινησε η γενια η Σονυ ηταν πολυ κατω των προσδοκιων στις αποκλειστικοτητες. Το ελεγα συνεχως τοτε. Μονο ενα Bloodborne εσωνε καπως την παρτιδα. Μεχρι και εκεινο το σημειο η MS κατα την γνωμη μου προσφερε καλυτερο υλικο στις αποκλειστικοτητες. Ο ανταγωνισμος ειχε ανεβει πολυ και προφανως αυτο οδηγησε την Σονυ στο να επενδυσει εκ νεου σε ποιοτικοτερους τιτλους.

    Αποτελεσμα αυτου του ανταγωνισμου ειναι ο καταιγισμος αποκελιστικοτητων που εχουμε τα τελευταια 2-3 χρονια απο την Σονυ, σε ρυθμο πυροβολου. Και μιλαμε για ποιοτικοτατες δουλειες.

    Η MS απο την αλλη τα ψιλοπαρατησε τα πραγματα, εδειχνε να ειναι μονιμως 1 ταχυτητα πισω, καπου εχασε τον δρομο. Και ειναι κακο, γιατι αυτη τη στιγμη δεν υφισταται ιδιαιτερος ανταγωνισμος και αυτο με την σειρα του μπορει να ριξει την ποιοτητα στα παιχνιδια.

    Εγω θα ηθελα μια πιο υγιη και δυνατη MS. Δεν νομιζω οτι πολυς κοσμος θα δωσει δεκαρες μπροστα στη διαφημιση των native αναλυσεων και αριθμων, οταν η Σονυ με το πιο αδυναμο Pro παρουσιαζει γραφικα του βεληνεκους Horizon/God of War κλπ. ΕΙναι ηλιου φαεινοτερον οτι κανενας multiplatform dev δεν θα καταφερει να παρουσιασει οπτικα κατι τετοιο. Γι αυτο χρειαζονται οι αποκλειστικοτητες για να δεις τι πραγματικα μπορει να κανει το μηχανημα σου.

    Θελω η MS να μπει ξανα δυνατα στο παιχνιδι....

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (13-04-2018),WolfRathmA (13-04-2018)

  11. #709
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Ναι ένα pc είναι πλέον το xbox ή εφαρμογή για τα PC. Δεν είναι αυτό που ήταν κάποτε και θυμάμαι (εποχή 360). Όχι ότι είχα κολλήσει και τότε... και ως τέτοιο το αντιμετωπίζω και αγόρασα το x1x. Πάντως όπως έχω ξαναγράψει και παλιά αν η Sony βάλει BC με το 4, τέρμα - πάπαλα. Με τις γενιές να έχουν θολώσει δεν μπορώ να καταλάβω πως και αν θα μπορεί να επανακάμψει ποτέ. Τόσα εκατομμύρια πλειστεσιονάδες έχουν ήδη βιβλιοθήκες τεράστιες - δύσκολα τους αρπάζεις. (για αυτό και θεωρώ το BC τόσο σημαντικό στοιχείο - η κρίση γενικώς βοηθάει και σε αυτό.)

    Θεωρώ ότι η "γενιά" αυτή που τελειώνει ήταν αν όχι η πιο κρίσιμη, από τις πιο κρίσιμες. Και δυστυχώς σε αυτήν βρήκε να τα σκατώσει.
    Last edited by Sir_Teraflop; 13-04-2018 at 13:08.

  12. #710
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Οι γενιές, συγνώμη που θα το πω κάθετα και αμετάκλητα, "υποχρεώνουν" τους προγραμματιστές να στρώσουν κωλαράκι και να προγραμματίσουν σοβαρούς κώδικες (και όσοι δεν το κάνουν = αυτό φαίνεται = λαμβάνουν κακή κριτική).

    Η τεμπελοσκυλίαση που προσφέρει η MS και η PC βιομηχανία, είναι έτσι από τα late 80s ώστε να τροφοδοτείται με χρήμα η αγορά. Δεν σου παίζει καλά το παιχνίδι, με frame drops και κατώτερου επιπέδου γραφικά; Απάντηση της PC βιομηχανίας "πάρε καλύτερο PC ή αν αντέχει το δικό σου κάντου γερή αναβάθμιση". Μετάφραση: "Σιγά μην γαμηθούμε να προγραμματίζουμε. Βάλτε καλύτερα specs και έτσι καλύπτεται η -εσκεμμένη- τεμπελιά μας στον προγραμματισμό". Η ίδια ιστορία εδώ και δεκαετίες.

    Ε, το ότι η MS πάει να "σερβίρει" την ίδια νοοτροπία στις κονσόλες, ένα μόνο πράμα θα σημάνει από τούδε και στο εξής: αν υπάρχουν 2 διαφορετικά (ή και 3) μηχανήματα (Xbox φθηνό low specs, ένα μέσου κόστους/mid specs και ένα ακριβούτσικο/high specs)..........ε, guess what? Τα ίδια και τα ίδια πάλι από πλευράς νοοτροπίας, μόνο που τώρα θα τσεπώνει τα χρήματα μόνο η MS και όχι οι πάμπολλοι κατασκευαστές ολόκληρων PC ή εξαρτημάτων όπως στην PC βιομηχανία.

    Αυτό για εμένα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Τεμπελοσκυλίαση και σε κονσόλα; Εύγε MS.

    Προτιμώ Sony, που ακόμα έχει τη νοοτροπία των "γενεών", όπως άλλωστε το έχει δηλώσει. Δεν είναι θέμα γούστου/αρεσκείας, αλλά νοοτροπίας. (steam δεν είχα ποτέ μου)

  13. #711

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Οι γενιές, συγνώμη που θα το πω κάθετα και αμετάκλητα, "υποχρεώνουν" τους προγραμματιστές να στρώσουν κωλαράκι και να προγραμματίσουν σοβαρούς κώδικες (και όσοι δεν το κάνουν = αυτό φαίνεται = λαμβάνουν κακή κριτική).

    Η τεμπελοσκυλίαση που προσφέρει η MS και η PC βιομηχανία, είναι έτσι από τα late 80s ώστε να τροφοδοτείται με χρήμα η αγορά. Δεν σου παίζει καλά το παιχνίδι, με frame drops και κατώτερου επιπέδου γραφικά; Απάντηση της PC βιομηχανίας "πάρε καλύτερο PC ή αν αντέχει το δικό σου κάντου γερή αναβάθμιση". Μετάφραση: "Σιγά μην γαμηθούμε να προγραμματίζουμε. Βάλτε καλύτερα specs και έτσι καλύπτεται η -εσκεμμένη- τεμπελιά μας στον προγραμματισμό". Η ίδια ιστορία εδώ και δεκαετίες.

    Ε, το ότι η MS πάει να "σερβίρει" την ίδια νοοτροπία στις κονσόλες, ένα μόνο πράμα θα σημάνει από τούδε και στο εξής: αν υπάρχουν 2 διαφορετικά (ή και 3) μηχανήματα (Xbox φθηνό low specs, ένα μέσου κόστους/mid specs και ένα ακριβούτσικο/high specs)..........ε, guess what? Τα ίδια και τα ίδια πάλι από πλευράς νοοτροπίας, μόνο που τώρα θα τσεπώνει τα χρήματα μόνο η MS και όχι οι πάμπολλοι κατασκευαστές ολόκληρων PC ή εξαρτημάτων όπως στην PC βιομηχανία.

    Αυτό για εμένα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Τεμπελοσκυλίαση και σε κονσόλα; Εύγε MS.

    Προτιμώ Sony, που ακόμα έχει τη νοοτροπία των "γενεών", όπως άλλωστε το έχει δηλώσει. Δεν είναι θέμα γούστου/αρεσκείας, αλλά νοοτροπίας. (steam δεν είχα ποτέ μου)
    Στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι η sony έχει ακόμα σίγουρα τη νοοτροπία των γενεών και αυτό λαμβάνοντας υπόψιν την κυκλοφορία του pro με αποτέλεσμα τίτλοι που ήταν σχεδόν unplayable πχ last guardian να παίζουν ανεκτά μόνο στο pro αλλά και λαμβάνοντας υπόψιν δήλωση που είχε γίνει παλαιότερα (νομίζω πριν την κυκλοφορία του pro) από στέλεχος της sony ότι μπορεί και μην υπάρξει καν PS5 και δεν νομίζω να το έλεγε με την έννοια ότι μπορεί να φαλιρίσει η sony lol.

  14. #712
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Το BC Λευτέρη μπορεί να μεταφραστεί και ως σεβασμός στα χρήματα που έδωσες. Γιατί δηλαδή να μην μπορείς να παίξεις το παιχνίδι που πλήρωσες τώρα και στο επόμενο σύστημα σου και αν παίζει και καλύτερα μια χαρά. Άλλωστε και η Sony είχε πάντα bc παραδοσιακά και για κάποιον λόγο τον αφαιρούσε... Επίσης το ps4pro δεν είναι κάτι παραπάνω από ένα higher end/spec ... ps4. Οπότε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ή τέλος πάντων το επιχείρημα σου νομίζω αντιστρέφεται εύκολα ανάλογα την οπτική κάποιου.

    Πάντως στο πρώτο μισό του post συμφωνώ με τα 1000 αν και νομίζω ότι όλο αυτό οφείλεται ότι τα pc ποτέ δεν φτιάχτηκαν με γνώμονα το gaming. Και εγώ θα ήθελα να είχαν πάρει διαφορετική τροπή τα πράγματα.
    Από την άλλη καλώς ή κακώς το pc gaming οδήγησε σε όλη αυτήν την εξέλιξη (ή την οδήγησε ανάλογα την οπτική κάποιου) και μην ξεχνάμε τι hardware έχουν δυστυχώς πλέον και ΟΛΕΣ οι κονσόλες πλέον. Είτε της amd είτε της nvidia. For better or worse ας έχουμε τα οφέλη αυτού του standarization τουλάχιστον.

    Spoiler!


    Quote Originally Posted by gRim View Post
    Στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι η sony έχει ακόμα σίγουρα τη νοοτροπία των γενεών και αυτό λαμβάνοντας υπόψιν την κυκλοφορία του pro με αποτέλεσμα τίτλοι που ήταν σχεδόν unplayable πχ last guardian να παίζουν ανεκτά μόνο στο pro αλλά και λαμβάνοντας υπόψιν δήλωση που είχε γίνει παλαιότερα (νομίζω πριν την κυκλοφορία του pro) από στέλεχος της sony ότι μπορεί και μην υπάρξει καν PS5 και δεν νομίζω να το έλεγε με την έννοια ότι μπορεί να φαλιρίσει η sony lol.
    Και όμως υπήρχε σχετικά πρόσφατη δήλωση πάλι μεγάλου στελέχους της Sony που έλεγε ότι το ps5 θα είναι άλλη γενιά ή αυτό υπονοούσε!
    Last edited by Sir_Teraflop; 13-04-2018 at 13:31.

  15. #713

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Περυσι ομως αλλα ελεγε για τα single player παιχνιδια

    https://gamerant.com/spencer-explain...dawn-comments/

    https://gamerant.com/xbox-spencer-zelda-horizon/

  16. #714
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    α) η "οπτική" είναι η "νοοτροπία" που ανέφερα. Έχουμε εντελώς διαφορετική νοοτροπία. Οι δύο νοοτροπίες δεν τέμνονται ούτε καν συναντώνται πουθενά. Αυτό που εσύ λες εξέλιξη εγώ το ονομάζω "εμπορικά iterations στο hardware, που επιβάλλονται στους χρήστες με την αρωγή σκυλοτεμπελίασης". Δεν το λέω τώρα, αλλά πολλά χρόνια.

    β) ο Mark Cerny, μόλις είχε βγει το Pro, είχε δηλώσει ξεκάθαρα ότι το Pro ΔΕΝ είναι νέα γενιά. Αντιθέτως είναι το premium μηχάνημα. Παράλληλα, δήλωσε ξεκάθαρα (και τους λόγους/επιχειρήματα) γιατί η Sony (και ο ίδιος) πιστεύει στις "γενιές". Με τα οποία επιχειρήματά του, είμαι απόλυτα σύμφωνος.


    Όλοι οι παλιοί ξέρουμε τι σημαίνει premium = δεν κάνει κάτι το εξωπραγματικό, αλλά κάνει κατιτίς παραπάνω. Αμέτρητα τα παραδείγματα: βίντεο 2 κεφαλών είναι μια χαρά για όλο το κόσμο. Βίντεο με 6 κεφαλές έχει απίστευτο slow motion όμως, παν-γρήγορο rewind/fast forward. Είναι "νέα γενιά"; Όχι. Είναι ίδια γενιά, premium μηχάνημα. Τα ίδια και στο DVD. Είχαμε του "λαού" τα DVD players, είχαμε όμως και τα ακριβότερα premium που έκαναν upscaling σε 480/720p/1080i στα τέλη 90s. Τα ίδια και στα hi-fi audio all-in-one (CD/πικάπ/κασσέτα). Του "λαού" και τα premium.

    Άλλωστε είχαμε και το "PSX" το 2002-3, που ήταν ένα PS2 με έξτρα δυνατότητες στο playback/audio. Premium μηχάνημα. Ίδια γενιά.


    Όσο αφορά την κάκιστη μυθολογία που επικρατεί, και δεν ξέρει γιατί ακόμα επικρατεί (θα εξηγήσω παρακάτω), είναι η "Sony ανέκαθεν πρόσφερε BC στα μηχανήματά της".
    Μικρή ιστορική αναδρομή:

    - Η Sony βγάζει το PS1 Άνοιξη 1994 Japan, αρχές 1995 ΗΠΑ/Ευρώπη. Είναι η πρώτη της αμιγώς κονσόλα για παιχνίδια (καθώς είχαν προηγηθεί οι υπολογιστές MSX/MSX 2).
    - Η Sony βγάζει το PS2 Άνοιξη 2000 Japan, αρχές 2001 ΗΠΑ/Ευρώπη. Είναι η δεύτερη κονσόλα, που έχει συμβατότητα (όχι 100% αλλά αρκετά κοντά) με το PS1.
    - H Sony βγάζει το PS3 Άνοιξη 2007 Japan, τέλη 2007 ΗΠΑ/Ευρώπη. Είναι η τρίτη κονσόλα.......η οποία έχει στο περίπου συμβατότητα με το PS1 + PS2. Λίγους μήνες μετά μειώνεται η συμβατότητα γιατί αφαιρεί κάποιο τσιπ (μην μπούμε στην ανάλυση τώρα). Το 2008 ανακοινώνει ότι "τέλος η συμβατότητα με PS1/PS2".

    Από το 2008 έως το 2018, δηλαδή μια ολόκληρη δεκαετία. Πόσα χρόνια προσέφερε πραγματικό BC η Sony, βάσει των παραπάνω; Από το 2000-1 (PS2 συμβατό με PS1) έως το 2008 (PS3 συμβατό με PS1/2). Δηλαδή 7 χρονάκια. Έξι χρόνια για το PS2 (BC PS1) και μόλις ένας χρόνος στο PS3 (BC PS1/PS2).

    Και από το 2008 έως το 2018 καθόλου BC.

    Ας τα βάλουμε κάτω λοιπόν. PS1 1994, PS4 2013 και (όπως υποθέτω) τέλη 2019 PS5 (ακριβώς στα 6 χρόνια, όπως όλες οι κονσόλες της). 1994 - 2019 = 25 χρόνια. Από τα 25 χρόνια παρουσίας, προσέφερε μόλις 7 χρόνια BC. Εδώ και 10 χρόνια δεν προσφέρει.

    Πως σκατά έχει παραμείνει η μυθολογία περί BC; Η εντελώς PC-νοοτροπία αυτή; ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ PC ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ αυτή η νοοτροπία.

    Τα περισσότερα παιχνίδια (που χτύπαγαν γερό κώδικα) στην Amiga 500, δεν έτρεχαν καν στην Amiga 3000. Ένα απλό παράδειγμα.
    Τα περισσότερα παιχνίδια του Atari ST, δεν έτρεχαν στον Atari TT (λίγα έτρεχαν στον Atari MegaST). Απειροελάχιστα έτρεχαν στον Atari Falcon030.
    Κανένα παιχνίδι του NES, δεν έτρεχε στο SNES (απαιτούσε adaptor).
    Κανένα παιχνίδι του Master System δεν έτρεχε στο Megadrive (απαιτούσε adaptor).
    Κανένα παιχνίδι του Megadrive δεν έτρεχε στο Saturn. (ούτε με adaptor)
    Κανένα του Saturn δεν έτρεχε στο Dreamcast (με τίποτα).
    Κανένα παιχνίδι του SNES δεν έτρεχε στο N64.


    Που θέλω να καταλήξω; Όσοι έχουν ζήσει στην ζωή τους "μόνο PC", τότε έχει ποτιστεί το μυαλό τους ότι "έτσι είναι όλος ο πλανήτης, έτσι είναι παντού η τεχνολογία. Αυτό σημαίνει πραγματική τεχνολογία, αυτή τη νοοτροπία έχουμε όλοι μας, αυτές τις απαιτήσεις είχαμε πάντα και θα έχουμε".
    Και ποιος τα λέει αυτά; Φράσεις και λέξεις-κλειδιά: "έτσι είναι παντού" (λάθος, είχαμε πολλά διαφορετικά μηχανήματα). "Πραγματική τεχνολογία" (λάθος. Μετάφραση: η τεχνολογία που πέτυχε εμπορικά. Όχι ποιοτικά.). "νοοτροπία έχουμε όλοι μας" (λάθος. Μόνο οι PC-άδες είχαν και έχουν αυτή τη νοοτροπία. ΚΑΝΕΙΣ άλλος που ασχολήθηκε με άλλα μηχανήματα).


    Άρα λοιπόν, μην βαπτίζουμε κάποια "νοοτροπία" ως την de facto νοοτροπία.
    Προσωπικά για παράδειγμα, χέστηκα πατόκορφα να ξαναπαίξω παλιά παιχνίδια (του PS4 δηλαδή) με βελτιωμένο (κάπως) τον οπτικό τομέα στο PS5. Ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Μα καθόλου όμως. Το PS4 είναι αυτό που είναι, με την βιβλιοθήκη του. Το PS5 είναι κάτι άλλο, φρέσκος αέρας, άλλες δυνατότητες. Κοινώς: στρώστε τον πωπό σας προγραμματιστές να αποδώσετε νέα πράματα.

    Αν το PS5 έχει εν τέλει BC PS4, καλώς να το υποδεχτώ, παρόλο που θα το αγνοήσω. Αν δεν έχει, χέστηκα κιόλας.
    Δεν είναι τυχαίο ότι ποτέ δεν έπαιξα PS1 παιχνίδι στο PS2 μέσω BC, όπως PS1/PS2 παιχνίδια στο PS3.

    Είσαι (ο οποιοσδήποτε) της "PC-νοοτροπίας"; Ε, λογικό να έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις, με ρίζες στις αρχές των 80ς.
    Δεν είσαι της "PC-νοοτροπίας"; Ε, λογικό να ΜΗΝ έχεις αυτές τις απαιτήσεις, γιατί ακριβώς είσαι από τους "άλλους" που δεν προτίμησαν ΠΟΤΕ τον PC και έκαναν κέφι όλα τα άλλα μηχανήματα (που δεν είχαν συμβατότητα μεταξύ τους).

    Επιλογές και νοοτροπίες. Είναι αδύνατον να έχουμε όλοι τις ίδιες.
    Και ακολούθως, είναι αδύνατο να επιθυμούμε τα ίδια από τις επόμενες κονσόλες.

    (τρελό σεξ στο τοπικ όμως ε; λολ)

  17. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Axilleas_GR (13-04-2018),Valkyre (13-04-2018)

  18. #715

    Default

    @valkyre

    κ αυτο που κανει την sony να ανεβαινει πολλα σκαλια σε σχεση με την ms,τουλαχιστον στα δικα μου ματια,ειναι οι SINGLE PLAYER αποκλειστικοτητες κ μπραβο της. γι'αυτο κ παντα θα εχω μια κονσολα sony στο σπιτι μου.καλα θα κανει να παραδειγματιστει κ η ms κ να αφησει τις multiplayer παπατζες για λιγο.
    αντε φτιαξε κανα scalebound ρε phil spencer κ ασε τα συγχαρικια για το god of war.

  19. #716
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κι εγω το ειχα απορρια γιατι αυτος ο μυθος με το BC του PS ακομα κραττει. Εδω και πολλα χρονια δεν υφισταται και ειλικρινα αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιο στατιστικο που να δηλωνει το ποσο νοιαζει το κοινο κατι τετοιο.

    Ωραια φαση να το εχει σαν feature το PS5 αλλα και να λειπει κι εγω ουτε που θα νοιαστω.

    Ζητημα να εχω βαλει 3-4 φορες BC παιχνιδι σε playstation κονσολα (και τις εχω ολες).

  20. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Lefteris_X (13-04-2018)

  21. #717
    PS4forums Fanatic pictorino's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αττική
    Posts
    3,330
    PSN ID
    pictorino13pao

    Default

    Προσωπικά πιστεύω ότι το bc πρέπει να είναι υποχρεωτικό. Γιατί να μην παίξεις το bloodborne π.χ. στην επόμενη κονσόλα; Γιατί η from software θα σου πει "το έκανα remaster" κλπ. Ας πάρουμε για παράδειγμα το Dark Souls. Γιατί να το αγοράσεις ξανά εφόσον το έχεις στο ps3; Αυτό δεν είναι μέγιστη τεμπελιά; Στον υπολογιστή για παράδειγμα, το αγοράζεις πολύ φθηνότερα, βάζεις mod και τελείωσε η ιστορία. Δεν μιλάω για remakes, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που αξίζει η αγορά.


  22. The Following User Says Thank You to pictorino For This Useful Post:

    Valkyre (13-04-2018)

  23. #718
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εξήγησέ μου σε παρακαλώ γιατί να παίξεις το bloodborne στην επόμενη κονσόλα; Θες να το παίξεις πάλι; Κράτα το PS4 και ξανπαίξτο εκεί.

    Έχω παίξει άπειρες φορές Bubble Bobble (Taito Collection) στο PS1.....μέχρι το 2005. Είχα το PS2 από το 2001 (day 1), αλλά δίπλα είχα και το PS1.
    Το ίδιο και με το PS3. Δίπλα είχα το PS2 και έπαιζα άλλα παλιά παιχνίδια.
    Το ίδιο και με το PS4. Δίπλα, ακόμα μέχρι σήμερα, είναι το PS3. Παίζω που και που Afterburner Climax και διάφορα άλλα. Τα απολαμβάνω μια χαρά στο PS3.

    Ε, το ίδιο θα κάνω και με το PS5. Δίπλα θα είναι το PS4.

    Ξαναλέω: αυτή η νοοτροπία (η δική μου) είναι των ανθρώπων που ΠΟΤΕ δεν εντρύφησαν στην PC-νοοτροπία. Δηλαδή, κρατούσαν το προηγούμενο μηχάνημα μαζί με το νέο. Οι PC-άδες ΠΟΤΕ δεν κράτησαν για να παίζουν ΚΑΙ το παλιό PC ΚΑΙ το νέο. (το παλιό ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ το κρατούσαν, κυρίως για λόγους σερβερ ή ότι άλλο ήθελαν, ΠΟΤΕ όμως για gaming. Για gaming είχαν το νέο PC και επειδή η PC-νοοτροπία και βιομηχανία από τη γέννησή της είχε BC, για εμπορικούς και ΜΟΝΟ λόγους, όλα ήταν ρυθμισμένα ρολόι: θα πάρεις το PC-άκι σου, θα παίξεις, κάποια στιγμή θα τραβάς ζόρια με την απόδοση, θα πετάξεις το παλιό και θα πάρεις νέο PC ή θα αναβαθμίσεις το παλιό και ΟΛΑ τα παιχνίδια σου θα συνεχίζουν να παίζουν.)

    Μέγιστη τεμπελιά ΔΕΝ είναι. Ο dev έβγαλε το παιχνίδι για το PS3 (αναφερόμενος στο Bloodborne). Τέλος. Θες να το παίξεις; Παίξτο εκεί.

    Ξέρεις γιατί έβγαλαν τα remaster;

    Γιατί ήρθαν πολλοί νέοι χρήστες στην PlayStation πλατφόρμα, οι οποίοι ήταν (και παραμένουν) PC-άκηδες στη νοοτροπία. Και δεν είχα ποτέ καμία κονσόλα PS1/2/3. Ε, μαλάκας είναι ο κάθε dev/publisher; Αφού έχουμε "ζεστό ψωμάκι να βγάλουμε από δαύτους". Καλά κάνει και τους ξεζουμίζει.

    Αγόρασα ποτέ κάποιο remaster; Όχι. Ούτε καν το Crash Bandicoot δεν αγόρασα, παρόλο που είναι εξαιρετικό.

    Γιατί δεν το αγόρασα; Γιατί το έπαιξα ρε αδερφέ όταν βγήκε στο PS1. Να το αγοράσω τώρα για ποιον λόγο; Για καλύτερα γραφικά; Αφού το gameplay είναι ολόιδιο! Ε, χέστηκα λοιπόν.

    Δεν είμαι PC-άκιας, δεν έχω PC-νοοτροπία και δεν την επιθυμώ στις κονσόλες μου.



    Ξαναρωτώ, ώστε να μην ξεχαστεί: Για ποιον λόγο θες να ξαναπαίξεις το τάδε παιχνίδι της παλιάς κονσόλας στη νέα;

  24. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (13-04-2018),Valkyre (13-04-2018)

  25. #719
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    @ Pictorino

    Δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες. Οπως ειπα καλοδεχουμενο να ειναι το BC. Αλλα εγω, ως Δημητρης, που εχω παρει μονο 1 remaster σε αυτη τη γενια (Last of Us) και ειμαι κατηγορηματικα εναντιων των 99% remaster εκει εξω (δηλαδη το μονο που παραδεχομαι ειναι το Shadow of the Colossus που ειναι αλλο παιχνιδι οπτικα), δεν καιγομαι για ενα τετοιο feature. Ο χρονος δεν μου φτανει καλα καλα να παιξω τα παιχνιδια της γενιας που διανυουμε, που να φτασει για να παω να παιξω το MGS2 πχ...

    ΥΓ: Κι εγω Λευτερη τις εχω ολες τις κονσολες (+ τα παιχνιδια). Και ολες δουλευουν. Τις τεσταρω 1 φορα το χρονο at least

  26. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Lefteris_X (13-04-2018)

  27. #720

    Default

    To bc εχει λογο υπαρξης για 2 λογους κυριως

    1)Οπως αναφερθηκε και πιο πισω για οσους δεν ειχαν ποτε τους καποια προηγουμενη κονσολα της εταιρειας.Βεβαια στην περιπτωση της microsoft τι backwards compatible παιχνιδια να παιξεις?Τα Forza που βγαινουν συνεχεια λες και ειναι ποδοσφαιρακια?
    Η το μια απο τα ιδια Gears?

    2)Στο αρχικο διαστημα κυκλοφοριας των νεων κονσολων που δεν υπαρχουν πολλα αξιολογα παιχνιδια(λογω χρονου αναπτυξης)για να παιξεις. Το ειδαμε αυτο εντονα το 2014 περισσοτερο και εν μερη και το 2015 που περαν του Bloodborne και του Until Dawn(αντε και του infamous)δεν υπηρχε πολυ πραγμα να παιξεις.

    Κατα τα αλλα οταν ειμαστε κοντα 5χρονια απο οταν εχουν βγει οι κονσολες και ασχολουμαστε ακομα με το bc,τοτε καπου αλλου ειναι το προβλημα.
    Και το πιο αστειο ειναι οτι τις περισσοτερες φορες τα καλα exclusives ειναι system sellers των κονσολων(οπως ηταν καποτε τα halo,gears και forza για το xbox).
    Τωρα το system seller του xbox οσο κακο και αν ακουστει ειναι το φθηνο 4κ blu ray και το εργονομικο controller.

    Και μιας και ειμαστε και στο κομματι του xbox one x,δεν ξεχναω την παρουσιαση του X με τα ταχα μου exclusive του xbox που τα περισσοτερα απο αυτα που εδειξαν ηταν ή timed exclusives ή First on xbox.

    Αντε με τους καραγκιοζηδες της Ms που θα μας πουν οτι τους ενδιαφερουν τα παιχνιδια...

    Αντε βγαλτε φετος και αλλο Forza με αλλα 50 dlc γιατι αυτο ειναι που περιμενει ο κοσμος πως και πως.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •