Page 37 of 59 FirstFirst ... 2733343536373839404147 ... LastLast
Results 721 to 740 of 1180

Thread: Xbox One X

  1. #721
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Σε αυτό το σημείο πρέπει να τονίσω ότι μερικά παιχνίδια που είχαν βγει σε παλαιότερες κονσόλες, ο dev είχε τεράστιο "όραμα" με συνέπεια η κονσόλα να αγκομαχάει = το παιχνίδι προκειμένου να βγει, ο τεχνικός τομέας ήταν σκατά. Δεν "άντεχε" η κονσόλα να βγάλει το παιχνίδι εδώ που τα λέμε ή έστω "είναι στα όριά της". Τρανά παραδείγματα το SoC (που γονάτισε το PS2 και όντως είναι φτιαγμένο εντελώς από την αρχή για το PS4) και το Last of Us, που πραγματικά πήρε "άλλο αέρα" με τα 60 fps στο PS4.

    Τέτοιοι τίτλοι, ναι, τους επικροτώ.

    Αλλά ρε κ@ριόληδες devs, αντί να στρώσετε κώλο να φτιάξετε platform AAA νέα παιχνίδια, τι κάνετε; Πλακώνεστε στα full remaster των Spyro, Crash, Medievil, Sonic. Τα οποία μάλιστα, έχουν τρελή δουλειά γιατί είναι εκ του μηδενός φτιαγμένα από την αρχή.
    Και γιατί ρε κλεφταράδες δεν στρώνεστε (οι dev) και ΚΥΡΙΩΣ οι publishers δεν δίνετε φράγκα για ΑΑΑ παραγωγή σε platform;
    Γιατί πολύ απλά "τσούζει" το ρίσκο.
    Τα πάντα πλέον είναι safe bet.

    Μην πάμε όμως αλλού την κουβέντα (περί devs/pubs).

    Ένα είναι το νόημα:

    - άλλη ΕΝΤΕΛΩΣ η πλατφόρμα του PC, με τα υπέρ, τα κατά και τη νοοτροπία των χρηστών της
    - και άλλη ΕΝΤΕΛΩΣ η πλατφόρμα του PlayStation, με τα υπέρ, τα κατά και τη νοοτροπία των -επί δεκαετίες- χρηστών της. Οι "νέοι χρήστες" στην PS πλατφόρμα, είναι όσοι εισήλθαν με το PS4. Οι περισσότεροι ήρθαν από Xbox360 ή/και PC. Και γι αυτό έχουν την PC-νοοτροπία.

    Μην πάμε να εμφυσήσουμε μια νοοτροπία άλλης πλατφόρμας σε μια άλλη, που τεχνικά, προγραμματιστικά και εν τέλει εμπορικά είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετες, ανόμοιες μεταξύ τους.

    Το δε Xbox πλέον ακολουθεί τη νοοτροπία του PC. Ουσιαστικά "αποκαλύφθηκε" η πραγματική αλήθεια της πλατφόρμας "Xbox". Αυτό ήθελε εξ αρχής η MS να καταφέρει, από το πρώτο Xbox, αυτό κατάφερε. Αυτό θα σερβίρει από εδώ και πέρα. Xbox = ένα PC, με ίδια τεχνολογία (σχεδόν), με ίδιο προγραμματιστικό περιβάλλον. Ε, πλέον θα έχει και ίδια εμπορική πολιτική. Ίδια λοιπόν πλατφόρμα (PC - Xbox) με τα υπέρ και τα κατά της.

    PlayStation; Ένας εντελώς διαφορετικός Γαλαξίας, με τα υπέρ και τα κατά του.


    EDIT - προς Fulgore.

    Τα επιχειρήματά σου είναι εντελώς άνευ ιστορίας. ΜΟΝΟ στην έλευση του PS4 δεν υπήρχαν νέα -και αξιόλογα- παιχνίδια. Γιατί "νέα παιχνίδια" όντως υπήρχαν, αλλά δεν είναι και τόσο αξιόλογα. Αυτό το ονομάζω "exhibit A". (Ως ιστορική αναδρομή: PS1/2/3 στο launch είχαν παιχνίδια άψογα για την εποχή τους. Άρα λοιπόν το φαινόμενο "έλλειψης ΑΑΑ τίτλων" σημειώθηκε ΜΟΝΟ στο launch του PS4.)

    Επίσης, όπως ανέφερα, μας ήρθαν πολλά άτομα, παντελώς άσχετα με την PS πλατφόρμα. Το λέω έτσι γιατί εμείς είμαστε χρήστες από το 1994 και ξέρουμε την εταιρεία/πλατφόρμα απ' έξω κι ανακατωτά (τα υπέρ/κατά της). Τα άτομα από 360/PC που για πρώτη φορά πήραν PS4, δεν είναι χρήστες per se, αλλά "νέοι χρήστες για την πλατφόρμα". Exhibit B.

    Οπότε; Κι εγώ αν ήμουν CFO στη Sony, ΣΑΦΩΣ και θα έδινα το πράσινο φως για την δημιουργία remaster/remake. Λόγω των exhibit A και B.
    Το PS4 ήταν η ΜΟΝΑΔΙΚΗ κονσόλα της Sony που λανσαρίστηκε με σκατέ ολέ παιχνίδια. Η μοναδική, τονίζω.
    Επίσης, ήταν η ΜΟΝΑΔΙΚΗ που υποδέχθηκε κόσμο από 360/PC. Για πρώτη φορά στην ιστορία των PlayStation κονσολών.

    Άρα; Ζεστό ψωμάκι. Ποιοι πλήρωσαν το ζεστό ψωμάκι; Οι παλιοί χρήστες PS1/2/3; Όχι. Οι νέοι που μας ήρθαν από το 360/PC.

    Ε, δεν θα βαπτίσουμε το BC ως "πανάκεια" επειδή ήρθαν νέοι χρήστες με PC-νοοτροπία, ενώ εδώ και δεκαετίες ΑΛΛΟΙ είναι οι βασικοί χρήστες της πλατφόρμας PlayStation με τελείως διαφορετική νοοτροπία και απαιτήσεις!

    Ξαναλέω: ευπρόσδεκτο (ώστε να χαρούν οι νέοι χρήστες 360/PC) αν προσφερθεί BC στο PS5, αλλά πραγματικά πλήρως αδιάφορο για εμένα (και στρατιές παλαιών χρηστών).
    Last edited by Lefteris_X; 13-04-2018 at 15:33.

  2. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (13-04-2018)

  3. #722
    PS4forums Fanatic pictorino's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αττική
    Posts
    3,330
    PSN ID
    pictorino13pao

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ξαναρωτώ, ώστε να μην ξεχαστεί: Για ποιον λόγο θες να ξαναπαίξεις το τάδε παιχνίδι της παλιάς κονσόλας στη νέα;
    Ο βασικός λόγος κατά την γνώμη μου είναι πως μπορεί να σου χαλάσει η κονσόλα. Ειδικά κάποιες εκδόσεις των ps3/x360 ήταν για τα σκουπίδια. Μπορεί να πάρεις μία κονσόλα και να σου χαλάσει μετά από χ χρόνια και όλα τα παιχνίδια που έχεις να αχρηστευτούν.
    Last edited by pictorino; 13-04-2018 at 15:21.

  4. The Following User Says Thank You to pictorino For This Useful Post:

    Leon_DiZ (13-04-2018)

  5. #723

    Default

    Xbox1x αν αλλαξεις τον σκληρο δισκο χανεις(γιατι ολα αυτα τα 4κ textures θελουν μπολικο χωρο)την εγγυηση.
    Last edited by Fulgore; 14-04-2018 at 15:03.

  6. #724
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post

    Πηραν ενα studio με τεραστιο ταλεντο(rare)και την βαλανε να φτιαξει παιχνιδι αδειο σε αρχικο περιεχομενο με microtransaction cosmetics.....
    Δεν έχει microtransactions.

    Spoiler!
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  7. #725
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by pictorino View Post
    Ο βασικός λόγος κατά την γνώμη μου είναι πως μπορεί να σου χαλάσει η κονσόλα. Ειδικά κάποιες εκδόσεις των ps3/x360 ήταν για τα σκουπίδια. Μπορεί να πάρεις μία κονσόλα και να σου χαλάσει μετά από χ χρόνια και όλα τα παιχνίδια που είχες να αχρηστευτούν.
    Αυτό τώρα το θεωρείς επαρκή λόγο ώστε μια εταιρεία να ασχοληθεί με BC;
    Για τον όποιο χρήστη του χαλάσει η παλιά κονσόλα;
    Seriously;
    Δεν εννοώ ότι λες βλακείες, γιατί όντως μπορεί να χαλάσει το παλιό μηχάνημα, αλλά ειλικρινά: πλέον έχεις αντίληψη μεγάλου ατόμου (ηλικιακά). Εννοώ ότι πλέον δεν είσαι νεαρός/μικρός στην ηλικία. Νομίζεις ότι μια εταιρεία θα κάτσει να σπαταλήσει πώρους (ανθρώπινο δυναμικό, χρήματα κλπ) ώστε να βάλει BC..............για εκείνον τον χρήστη που του χάλασε το παλιό μηχάνημα; Το τμήμα logistics θα πάθει υστερία (ελπίζω να ξέρεις περί logistics......δεν είναι τα γνωστά "λογιστής = λογιστικά", καμία σχέση).


    Οι εταιρείες pictorino έχουν καλυμμένη την περίπτωση που λες, εδώ και ΠΟΛΛΕΣ δεκαετίες: σου χάλασε το παλιό μηχάνημα; Κανένα πρόβλημα. Μπορείς να το επισκευάσεις ή αν θες μπορείς να το αγοράσεις πολύ φθηνά. Γιατί ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ οι εταιρείες για αρκετά χρόνια να βγάζουν τα παλιά μηχανήματα, παράλληλα με τα νέα.
    Έτσι ήταν επί δεκαετίες (το PS1 πούλαγε αέρα-πατέρα μέχρι το 2004, το PS2 μέχρι το 2009, το PS3 μέχρι το 2014).
    Και έτσι θα παραμείνει.

    Ανατρέξτε, και το έχω πει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές, στην ιστορία κάποιων εταιρειών και κυριότερων κάποιων βιομηχανιών. Στο Διαδίκτυο μπορείτε να βρείτε την πληροφόρηση, αν δεν τα έχετε ζήσει.
    Τι θέλω να πω;
    Όσοι τα έχουν ζήσει, ξέρουν τι να περιμένουν, ξέρουν πως λειτουργεί μια εταιρεία, ξέρουν πως λειτουργούν οι βιομηχανίες.
    Όσοι δεν τα έχουν ζήσει, ας μην έχουν επιθυμίες που δεν υπήρχαν ποτέ και ακολούθως δεν εκπληρώθηκαν ποτέ........γιατί πολύ απλά δεν υπήρχαν ως επιθυμίες (στην εν λόγω βιομηχανία). Αν εμπλουτίσουμε όμως το μυαλό μας με ιστορικές αναδρομές και πληροφορίες, τότε θα "αντιληφθούμε" πως λειτουργεί μια βιομηχανία και οι εταιρείες της. Έτσι, θα ξέρουμε τι να περιμένουμε, τι να απαιτήσουμε (και τον λόγο που το απαιτούμε). Αν δεν ξέρουμε όμως, τότε έχουμε απαιτήσεις.........που προέρχονται από άλλη βιομηχανία.

    ΥΓ: Μην επιθυμούμε τους Αμερικάνους να βγάλουν 300 άλογα από 2.000 κυβικά, μην επιθυμούμε τους Γάλλους να βγάλουν ακραία αξιοπιστία στο μοτέρ, μην περιμένουμε τους Γερμανούς να γράψουν στα @@ τους την ασφάλεια για να βγάλουν παραπάνω άλογα. Όποιος ξέρει την αυτοκινητοβιομηχανία και τις εταιρείες της επί δεκαετίες, ξέρεις από ποιον πρέπει να "επιθυμεί" τι και για ποιον λόγο. Αν κάποιος δεν έχει ιδέα από αυτοκίνητα και από την βιομηχανία, ή έστω έχει πληροφόρηση τα τελευταία 5-6-7 χρόνια, ε, σόρρυ, μπορεί να επιθυμεί ότι γουστάρει, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πραγματικά κατανοεί την βιομηχανία και τις εταιρείες της. (μην κολλήσουμε με την αυτοκινητοβιομηχανία, στο πόδι τα γράφω όλα, ως απλά παραδείγματα)

    ΥΓ2: Για τρίτη φορά το λέω: ευπρόσδεκτο (από πλευράς μου, μιλώντας αντικειμενικά) για τους PC-νοοτροπίας χρήστες το BC στο PS5 (αν προσφερθεί), παντελώς αδιάφορο για εμένα μιλώντας υποκειμενικά (και εκατομμύρια παλαιούς χρήστες).
    Last edited by Lefteris_X; 13-04-2018 at 15:38.

  8. #726
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Σε αυτό το σημείο πρέπει να τονίσω ότι μερικά παιχνίδια που είχαν βγει σε παλαιότερες κονσόλες, ο dev είχε τεράστιο "όραμα" με συνέπεια η κονσόλα να αγκομαχάει = το παιχνίδι προκειμένου να βγει, ο τεχνικός τομέας ήταν σκατά. Δεν "άντεχε" η κονσόλα να βγάλει το παιχνίδι εδώ που τα λέμε ή έστω "είναι στα όριά της". Τρανά παραδείγματα το SoC (που γονάτισε το PS2 και όντως είναι φτιαγμένο εντελώς από την αρχή για το PS4) και το Last of Us, που πραγματικά πήρε "άλλο αέρα" με τα 60 fps στο PS4.

    Τέτοιοι τίτλοι, ναι, τους επικροτώ.

    Αλλά ρε κ@ριόληδες devs, αντί να στρώσετε κώλο να φτιάξετε platform AAA νέα παιχνίδια, τι κάνετε; Πλακώνεστε στα full remaster των Spyro, Crash, Medievil, Sonic. Τα οποία μάλιστα, έχουν τρελή δουλειά γιατί είναι εκ του μηδενός φτιαγμένα από την αρχή.
    Και γιατί ρε κλεφταράδες δεν στρώνεστε (οι dev) και ΚΥΡΙΩΣ οι publishers δεν δίνετε φράγκα για ΑΑΑ παραγωγή σε platform;
    Γιατί πολύ απλά "τσούζει" το ρίσκο.
    Τα πάντα πλέον είναι safe bet.

    Μην πάμε όμως αλλού την κουβέντα (περί devs/pubs).

    Ένα είναι το νόημα:

    - άλλη ΕΝΤΕΛΩΣ η πλατφόρμα του PC, με τα υπέρ, τα κατά και τη νοοτροπία των χρηστών της
    - και άλλη ΕΝΤΕΛΩΣ η πλατφόρμα του PlayStation, με τα υπέρ, τα κατά και τη νοοτροπία των -επί δεκαετίες- χρηστών της. Οι "νέοι χρήστες" στην PS πλατφόρμα, είναι όσοι εισήλθαν με το PS4. Οι περισσότεροι ήρθαν από Xbox360 ή/και PC. Και γι αυτό έχουν την PC-νοοτροπία.

    Μην πάμε να εμφυσήσουμε μια νοοτροπία άλλης πλατφόρμας σε μια άλλη, που τεχνικά, προγραμματιστικά και εν τέλει εμπορικά είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετες, ανόμοιες μεταξύ τους.

    Το δε Xbox πλέον ακολουθεί τη νοοτροπία του PC. Ουσιαστικά "αποκαλύφθηκε" η πραγματική αλήθεια της πλατφόρμας "Xbox". Αυτό ήθελε εξ αρχής η MS να καταφέρει, από το πρώτο Xbox, αυτό κατάφερε. Αυτό θα σερβίρει από εδώ και πέρα. Xbox = ένα PC, με ίδια τεχνολογία (σχεδόν), με ίδιο προγραμματιστικό περιβάλλον. Ε, πλέον θα έχει και ίδια εμπορική πολιτική. Ίδια λοιπόν πλατφόρμα (PC - Xbox) με τα υπέρ και τα κατά της.

    PlayStation; Ένας εντελώς διαφορετικός Γαλαξίας, με τα υπέρ και τα κατά του.
    Σεβαστό απόλυτα ότι λες και συμφωνώ (ειδικά για το το τι είναι το xbox - όπως έγραψα και παραπάνω) και εντάξει είναι αυτό που λες η νοοτροπία την οποία είχα και εγώ παλαιότερα αλλά κάποια στιγμή άλλαξα αλλά δεν είμαι εγώ το θέμα της συζήτησης.

    Επίσης η συζήτηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα αλλά νομίζω ότι την εξετάζουμε από λάθος οπτική. Δηλαδή δεν έχει και τόσο νόημα το BC τόσο από την σκοπιά του "Ά το Xbox έχει BC" και το τι γινόταν στο παρελθόν όπου η τεχνολογία άλλαζε άρδην και μιλάμε για τελείως διαφορετικές αρχιτεκτονικές από γενιά σε γενιά (εντούτοις η Nintendo έδινε bc στο wii-wiiU) αλλά περισσότερο από εδώ και πέρα.

    Αυτό το λέω γιατί καλώς ή κακώς θυμάστε ότι τα twins φτιάχτηκαν με γνώμονα το τι ήθελαν οι devs. Και οι devs ήθελαν pc αρχιτεκτονική για να κάνουν εύκολα και γρήγορα ports τα παιχνίδια από το ένα σύστημα στο άλλο. Τώρα αν αυτό είναι λόγω τεμπελιάς ή κόστους δεν ξέρω ούτε είμαι σε θέση να το κρίνω. Η ουσία για μένα είναι, μιας και περάσαν τα χρόνια και στην ουσία σήμερα σε hardware οι διαφορές είναι ελάχιστες (αν όχι ανύπαρκτες) και εφόσον το hardware προσφέρεται από εδώ και εμπρός δεν πιστεύεις ότι θα θεωρούταν αντικαταναλωτική κίνηση από την Sony να μην προσφέρει? Αφήστε στην άκρη τα παραπάνω ή την νοοτροπία σας για λίγο, αφήστε το ότι η MS το πήγε πιο μακριά από αυτό που μιλάμε (το 360 π.χ. ήταν τελείως διαφορετικό hardware) και σπατάλησε πόρους αλλού από εκεί που θα έπρεπε και δεδομένου ότι ο κόσμος έχει πλέον γαλουχηθεί, ζυμωθεί πως να το γράψω με τα δρώμενα στο pc gaming, ενημερώνεται πλέον δηλαδή τι συμβαίνει εύκολα για όλα τα συστήματα, δεν θα απέφευγε τα σχόλια περί remasters και α το ps now είναι bc για να μας τα παίρνει κλπ., όπως λες και εσύ? Τα ίδια σχόλια ακούει και η Nintendo π.χ. για την virtual console...

    Θα μπορούσε π.χ. να ενσωματώσει το ps now στο ps plus - πως σας φαίνεται σαν ιδέα?

    ps: Χαχαχα -ούτε παραγγελία να είχαμε κάνει!:

    https://twitter.com/XboxP3/status/984489890430599168
    Last edited by Sir_Teraflop; 13-04-2018 at 15:50.

  9. #727
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    To BC μπορει να μην ειναι λογος να επιλεξω κονσολα μεταξυ xbox-ps4, ειναι ομως λογος για να παρω το PS5 day one.
    Θα υπαρχουν πολλα παιχνιδια που θελω να παιξω στο Ps4 πριν κανω την μεταβαση και αν μπορουσα να τα ειχα ολα μαζεμενα στο PS5(με καποια μικρα-μεγαλα upgrades) θα ημουν πολυ ευχαριστημενος.
    .

  10. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    mihalis13 (13-04-2018),Sir_Teraflop (13-04-2018)

  11. #728
    PS4forums Fanatic pictorino's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αττική
    Posts
    3,330
    PSN ID
    pictorino13pao

    Default

    Πρώτα απ' όλα όλες οι κονσόλες που είχα ποτέ ήταν της Sony αρχής γενομένης από το Ps1 το 1998. Μεταξύ άλλων στο ps4 έχω αγοράσει το Zero dawn και το Bloodborne. Αν χάλαγε η κονσόλα (όπως το πρώτο μου ps3) , για να παίξω αυτά τα παιχνίδια, μόνη λύση θα ήταν να αγοράσω ξανά Ps4 (!!!) εκτός και αν σε λίγο καιρό έβγαινε το Ps5 με BC.

  12. #729
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    To ΒC ειδικα στις κονσολες της sony εχει νοημα κυριως για την αρχη της γενιας.
    1ον γιατι η sony εχει δειξει σε 3 συνεχομενες γενιες, οτι βγαζει ποιοτικα exclusives μεχρι και τον χρονο που θα κανει launch την επομενη κονσολα της.
    2ον λειτουργει σαν τυρακι για τον κατοχο της προηγουμενης γενιας, και σαν φραχτης για να μην παει στο αλλο στρατοπεδο οπως εγινε σε αυτη την γενια που πολυ κοσμος πηδηξε απο το 360 στο ps4.

    Και φυσικα δεν έχει νοημα να το παρουσιαζεις σαν καταπληκτικο feature 4 χρονια μετα την κυκλοφορια, γιατι τοτε δεν υφισταται κανενας απο τους δυο λογους που προανεφερα. Και να συμφωνησω και με οσους λενε οτι τα remasters λογω του μεταναστευτικου κυμματος εφεραν λεφτα στην Sony, ενω η Ms δεν ξερω τι προσπαθει να πετυχει με το BC ΤΩΡΑ (εαν ηταν στην αρχη της γενιας θα ηταν ΟΚ)

    Περα απο αυτο εγω πιστευω οτι το ps5 θα ειναι BC με το ps4 λογω αρχιτεκτονικης, αλλα τα παιχνιδια του ps5 δεν θα παιζουν στα ps4/pro, και το θεωρω καλο αυτο.

  13. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    mihalis13 (13-04-2018)

  14. #730
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Το αστείο είναι ότι όταν μου έμεινε στο τόπο το motherboard στο PC σε βαθμό που δεν είχε νόημα με τα χρόνια να το αντικαταστήσω και να κρατήσω cpu και μνήμες - πήγαινα δηλαδή για μεγάλη ταρίφα και δυστυχώς τα οικονομικά και οι εξελίξεις με το Mining δεν βοηθάνε - έχω μείνει με ένα λογαριασμό στο steam με 200 games. (μην νομίζετε κάτι ιδιαίτερο πιο πολύ humble - bundle έπαιζε). Τουλάχιστον ξέρω ότι όταν θα ξαναγοράσω θα με περιμένουν εκεί. Συγνώμη αλλά αυτό για εμένα είναι μεγάλη υπόθεση.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    To ΒC ειδικα στις κονσολες της sony εχει νοημα κυριως για την αρχη της γενιας.
    1ον γιατι η sony εχει δειξει σε 3 συνεχομενες γενιες, οτι βγαζει ποιοτικα exclusives μεχρι και τον χρονο που θα κανει launch την επομενη κονσολα της.
    2ον λειτουργει σαν τυρακι για τον κατοχο της προηγουμενης γενιας, και σαν φραχτης για να μην παει στο αλλο στρατοπεδο οπως εγινε σε αυτη την γενια που πολυ κοσμος πηδηξε απο το 360 στο ps4.

    Και φυσικα δεν έχει νοημα να το παρουσιαζεις σαν καταπληκτικο feature 4 χρονια μετα την κυκλοφορια, γιατι τοτε δεν υφισταται κανενας απο τους δυο λογους που προανεφερα. Και να συμφωνησω και με οσους λενε οτι τα remasters λογω του μεταναστευτικου κυμματος εφεραν λεφτα στην Sony, ενω η Ms δεν ξερω τι προσπαθει να πετυχει με το BC ΤΩΡΑ (εαν ηταν στην αρχη της γενιας θα ηταν ΟΚ)

    Περα απο αυτο εγω πιστευω οτι το ps5 θα ειναι BC με το ps4 λογω αρχιτεκτονικης, αλλα τα παιχνιδια του ps5 δεν θα παιζουν στα ps4/pro, και το θεωρω καλο αυτο.
    Ναι αυτό που λες έχει νόημα και θεωρώ ότι αν η MS ήταν μπροστά δεν θα έδινε bc - η κίνησή αυτή τόσο αργά είναι περισσότερο για damage control/συγκρατώ διαρροές όπως λες.

    Ένα BC γενιάς με γενιάς δηλαδή σωστά? Το 6 θα παίζει του 5 αλλά όχι του 4 κλπ?
    Last edited by Sir_Teraflop; 13-04-2018 at 16:06.

  15. #731
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι συζητάμε και γιατί το συζητάμε.

    Υπάρχουν άτομα που κρατούν την παλιά κονσόλα. Αυτοί χέστηκαν για το BC.
    Υπάρχουν άτομα που δεν κρατούν την παλιά κονσόλα. Επίσης χέστηκαν.

    Αντιθέτως, υπάρχουν άτομα που κρατούν την παλιά κονσόλα και θέλουν να έχει BC η νέα κονσόλα.
    Επιπρόσθετα, υπάρχουν άτομα που ΔΕΝ κρατούν την παλιά κονσόλα και θέλουν να έχει BC η νέα κονσόλα.

    Άλλοι αγοράζουν τη νέα κονσόλα και γουστάρουν να παίξουν παιχνίδι της προηγούμενης κονσόλας με βελτιωμένα γραφικά/ανάλυση/fps.
    Άλλοι δεν ακουμπάνε τα παλιά παιχνίδια και μπορούν να "αντέξουν" τον πρώτο καιρό της νέας κονσόλας με τις λίγες (και όχι τόσο ποιοτικές) κυκλοφορίες + τα λιγοστά demos της νέας κονσόλας.

    Ακόμα λοιπόν, δεν μπορώ να καταλάβω τι συζητάμε.

    Ανάλογα την ομάδα που "ανήκει" ο καθένας, θα έχει και την ανάλογη απαίτηση.

    Τώρα.........αν η Sony πετάξει κανά υπερ-κουλό του στυλ "τα παλιά παιχνίδια του PS4, θα παίζουν στο PS5 με τρομερές βελτιώσεις στα πάντα, από textures-particles-a/z buffers-φωτισμούς κλπκλο όλα σε native 4K και σε 100% native 4Κ ανάλυση οθόνης και με πολύ καλύτερο frame rate, ακόμα και με σταθερό 60άρι"...........ε, τότε χέσε με, ακόμα κι εγώ θα παίζω GTA 5 (του PS4) στο PS5 μέσω BC.

    Αλλά κάτι τέτοιο από μεριάς Sony (κι εδώ έρχεται η γνώση/πείρα προς μια βιομηχανία και την πορεία μιας εταιρείας).............το βλέπω από δύσκολο έως τρομερά χλωμό.
    Ως γνωστό η Sony "δεν το έχει" με τον προγραμματισμό OS (που εντός αυτού είναι ο κώδικας BC).
    Επίσης γνωστό είναι ότι το τμήμα που παίρνει τις ριζικές αποφάσεις στη Sony, είναι ένα μάτσο Γιαπωνέζοι στο Τόκυο απομονωμένοι από το σύμπαν, κάνουν αυτό που τους λέει το κεφάλι τους (αποδεδειγμένο πολλές φορές, εδώ και δεκαετίες).

    Τουτέστιν: έχω συγκρατημένες "επιθυμίες" από τη Sony. Αν προσφέρει BC, περιμένω να είναι το απολύτως basic, δηλαδή θα τρέχει ολόιδιο το παιχνίδι στο PS5 όπως ήταν στο PS4.
    Αν μάλιστα καταφέρει ο BC κώδικας να ανεβάσει 4Κ ανάλυση, τότε θα πω "μωρέ μπράβο Sony! Δεν το περίμενα από εσένα".
    Αν τέλος, καταφέρει το υπερ-κουλό που αναφέρω πιο πάνω στον κώδικα BC, τότε θα πω "γαμήθηκε η Sony, όπως δεν το έχει κάνει ποτέ! Με εξέπληξε ευχάριστα και της βγάζω το καπέλο".

    65% πιθανότητες δίνω στην πρώτη περίπτωση, 30% στην δεύτερη και μόλις 5% στην τρίτη.


    Και πάλι όμως, χααχαχαχ, δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συζητάμε, που δηλαδή θέλουμε να οδηγήσουμε την συζήτηση!



    ΥΓ: Εσύ έχεις Steam και το φέρνεις ως παράδειγμα. Αν αυτό δεν είναι τίγκα PC-νοοτροπία τότε τι είναι; Αυτή ακριβώς 100% είναι η PC-νοοτροπία (και καλά κάνεις και την έχεις, αυτή είναι η πλατφόρμα επιλογής σου). Για μέτρα τα δεκάδες εκατομμύρια όμως χρηστών PS, που δεν έχουν καν PC, άρα ούτε και Steam (όπως εγώ ας πούμε και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ γνωστοί μου, μην πω κιόλας οι περισσότεροι με συντριπτική πλειοψηφία) ;;;;;

    Τι θέλω να πω; Όλα γυρνάνε πίσω και ξεκινούν από τη νοοτροπία. Αυτό που λες εσύ για το Steam, ε, εγώ δεν θα το έκανα. Γιατί πολύ απλά δεν παίζω παλιά παιχνίδια. Αν θέλω (1 φορά το χρόνο), άντε να παίξω το πολύ ένα ΜΑΜΕ. Γιατί; Εμ, έλα μου ντε! Ίσως γιατί ποτέ δεν ήμουν PC-άκιας άλλα ήμουν coin-opάς, κονσολάς και Amigάς; Δηλαδή δεν εισήλθα ποτέ στην PC-νοοτροπία; Ε, όπως εγώ, είναι και δεκάδες εκατομμύρια κόσμου.

    Δεν εθελοτυφλώ: σαφώς και μας ήρθαν PC χρήστες στο PS4. Σαφώς και κουβαλούν την PC-νοοτροπία. Σαφώς και "επιθυμούν" αυτά που έχουν συνηθίσει στην πλατφόρμα τους (PC) να τα αποκτήσουν και στη νέα πλατφόρμα τους (PS4/PS5). Το κατανοώ. Όχι όμως ότι αυτοί και μόνο αυτοί αποτελούν ΟΛΗ την πελατειακή βάση της Sony. Συνεπώς; Η Sony θα σπαταλήσει χρόνο, χρήμα, ανθρώπους για ποιους πελάτες; Δεν λέω ότι θα τους γράψει στα @@ της. Αυτό που λέω προς τους νεόφερτους με PC-νοοτροπία, είναι να "κρατήσουν μικρό καλάθι". Η Sony δεν είναι Microsoft στον τρόπο σκέψης, με ότι καλό/κακό συνεπάγεται αυτό. Όπως και η MS δεν είναι Sony.
    Last edited by Lefteris_X; 13-04-2018 at 16:23.

  16. #732
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post

    Ναι αυτό που λες έχει νόημα και θεωρώ ότι αν η MS ήταν μπροστά δεν θα έδινε bc - η κίνησή αυτή τόσο αργά είναι περισσότερο για damage control/συγκρατώ διαρροές όπως λες.
    μα το αντιθετο λεω, οτι πλεον τα πουλακια πεταξαν και δεν εχει νοημα. Το μονο νοημα που μπορω να βρω ειναι VM τεχνογνωσια που ομως ηδη έχει πολυ μεγαλη η MS ουτως η αλλως.
    Ένα BC γενιάς με γενιάς δηλαδή σωστά? Το 6 θα παίζει του 5 αλλά όχι του 4 κλπ?
    Εαν μεινει η ιδια αρχιτεκτονικη, τοτε δεν βλεπω τεχνικο περιορισμο, παρα μονο οικονομικο περιορισμο (πουλαμε απο την αρχη τα ιδια παιχνιδια ξανα)


  17. #733

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Το αστείο είναι ότι όταν μου έμεινε στο τόπο το motherboard στο PC σε βαθμό που δεν είχε νόημα με τα χρόνια να το αντικαταστήσω και να κρατήσω cpu και μνήμες - πήγαινα δηλαδή για μεγάλη ταρίφα και δυστυχώς τα οικονομικά και οι εξελίξεις με το Mining δεν βοηθάνε?
    Σωστα.
    Last edited by Fulgore; 14-04-2018 at 15:04.

  18. #734
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Ήταν ήδη παλιό slay - core i7-860 με 8gb ddr3 και μια 7970 και ssd 2ης γενιάς. Κορυφή τότε με υπηρέτησε αρκετά χρόνια καλά αλλά δεν είχε νόημα να ψάξω για άλλο Motherboard πλέον (και ζητούσαν τα κέρατά τους στα μεταχειρισμένα).

  19. #735
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ενδιαφερον σχετικο αρθρο απο το Kotaku:

    God Of War Is A Great Example Of The Difference Between Sony And Microsoft

    https://www.kotaku.com.au/2018/04/go...and-microsoft/

  20. #736
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Ναι το διάβασα - πολύ καλά γραμμένο και χωρίς fanboyσμούς.

  21. #737

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Ήταν ήδη παλιό slay - core i7-860 με 8gb ddr3 και μια 7970 και ssd 2ης γενιάς. Κορυφή τότε με υπηρέτησε αρκετά χρόνια καλά αλλά δεν είχε νόημα να ψάξω για άλλο Motherboard πλέον (και ζητούσαν τα κέρατά τους στα μεταχειρισμένα).
    Λογικο.
    Last edited by Fulgore; 14-04-2018 at 15:04.

  22. #738

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    σαφώς και μας ήρθαν PC χρήστες στο PS4. Σαφώς και κουβαλούν την PC-νοοτροπία. Σαφώς και "επιθυμούν" αυτά που έχουν συνηθίσει στην πλατφόρμα τους (PC) να τα αποκτήσουν και στη νέα πλατφόρμα τους (PS4/PS5). Το κατανοώ. Όχι όμως ότι αυτοί και μόνο αυτοί αποτελούν ΟΛΗ την πελατειακή βάση της Sony. Συνεπώς; Η Sony θα σπαταλήσει χρόνο, χρήμα, ανθρώπους για ποιους πελάτες; Δεν λέω ότι θα τους γράψει στα @@ της. Αυτό που λέω προς τους νεόφερτους με PC-νοοτροπία, είναι να "κρατήσουν μικρό καλάθι". Η Sony δεν είναι Microsoft στον τρόπο σκέψης, με ότι καλό/κακό συνεπάγεται αυτό. Όπως και η MS δεν είναι Sony.
    Δεν ξερω ποιος ακριβως εκφραζει την αποψη των pc χρηστων που πηγαν σε ps4.Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι ολοι οι pc χρηστες παιρνουν ενα ps4(pro ή απλο)και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να παιζουν τα exclusives της sony.Αλλοι κανουν το ιδιο και με το switch πχ. Δεν θυμαμαι να πετυχα κανενα που να εκανε παραπονο για το bc.Για την συνδρομη ναι θα γινουν παραπονα αλλα ουτως ή αλλως τα περισσοτερα exclusives ειναι single player.

    Και το Ps3 ειχε exclusives που δεν εβρισκες αλλου,αρα δεν ειναι η πρωτη φορα που οι κατοχοι pc/xbox ερχονται στο ps,σιγουρα οχι στις αρχες του ps3 που ηταν πανακριβο αλλα αργοτερα που επεσε η τιμη.
    Last edited by Fulgore; 14-04-2018 at 15:05.

  23. #739
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κι εγώ το έχω διαβάσει.

    Ουσιαστικά το άρθρο απευθύνεται σε νέους χρήστες, είτε ηλικιακά είτε από πλευράς πλατφόρμας (PC/Xbox και PS).

    Αυτά που λέει, είναι η νοοτροπία των δύο εταιρειών, MS και Sony. Διαμετρικά αντίθετη. Αλλά έτσι ήταν εξ αρχής!!!!
    Πχ. το Halo το είχε αναπτύξει η Bungie για την πλατφόρμα του Apple Mac. Γιατί; Διότι -πολλοί δεν το ξέρουν- η Bungie ήταν επί χρόνια dev για Mac! Μάλιστα την beta μορφή του Halo την έδειξε σε Mac (υπάρχει βίντεο στο youtube). Μπήκε στην μέση η MS (επειδή είχε στα σκαριά το Xbox με ΜΗΔΕΝ αποκλειστικά παιχνίδια ακόμα) και την εξαγόρασε!

    Άρα εξ αρχής η MS είχε ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική νοοτροπία με τη Sony. Την στιγμή που η Sony (1999-2004) που είχε ΞΕΠΑΤΩΘΕΙ να μετατρέπει 2nd party studios σε 1st party, ενώ άλλα τα δημιουργούσε εσωτερικά από μόνη της. (τρανό παράδειγμα η εξαγορά της Psygnosis το 1993 έναντι τρελού ποσού για την εποχή, την οποία μετέτρεψε σε 1st party με παντελώς διαφορετικό τρόπο εσωτερικής λειτουργίας, από τον τρόπο που μέχρι τότε εργαζόταν η Psygnosis).

    Τι λέμε με άλλα λόγια;

    Έχουμε δύο φούρνους. Τι κατά ΚΥΡΙΟ λόγο προσφέρουν οι φούρνοι ως προϊόν; Το ψωμί.
    Αν μπεις όμως στον έναν και στον άλλο φούρνο (μαγαζί), ναι μεν και οι δύο έχουν ψωμί, αλλά τα μαγαζιά είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά: διαφορετικά προϊόντα προσφέρει ο καθένας πέρα από το ψωμί (εδέσματα, γλυκίσματα), άλλο εντελώς περιτύλιγμα, άλλο εντελώς περιβάλλον καταστήματος (δηλαδή Xbox Live/OS/Store με PS chat/OS/Store).

    Μην μπερδευόμαστε επειδή και οι δύο είναι φούρνοι = ίδια καταστήματα = ίδιες ή παρόμοιες υπηρεσίες = ίδιο πελατολόγιο.

    Άλλο η Sony, άλλο η MS.
    Άλλες δυναμικές εντός της μια εταιρείας, άλλες εντός της άλλης.


    Και για να γελάσουμε: νομίζετε ότι η MS δεν είχε/έχει χρήματα για να είχε/έχει ΚΑΡΑ-ΓΕΜΙΣΕΙ με 1st party devs το Xbox; ΑΝΕΤΑ, ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ.
    ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΟΜΩΣ. Δεν θέλει, πως να το κάνουμε; Στα @@ της με λίγα λόγια για το τμήμα Xbox. Αρκεί να ανατρέξετε στην οικονομική της δήλωση και θα δείτε το ποσοστό τζίρου/κόστους επένδυσης που καταλαμβάνει το Xbox τμήμα στη γενικότερη εταιρεία MS. Αμελητέο. (και για να γελάσουμε ακόμα περισσότερο: πλέον δεν υπάρχει ΚΑΝ ξεχωριστό τμήμα Windows Team, για πρώτη φορά μετά από 30 χρόνια)

    Δεν λυπάμαι τον Σπένσερ, ούτε λαμβάνω υπόψη μου τις μπούρδες που ξεστομίζει κατά καιρούς. Ένα πιονάκι των ΠΟΛΥ μεγαλύτερων στελεχών είναι, που του πετάνε κάποια ψίχουλα για να παίξει μπαλίτσα, με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Η Sony όμως "ζει" από το PS, χωρίς αυτό θα είχε κλείσει εντελώς από τα τέλη 90ς. Θέλει δεν θέλει, ΠΡΕΠΕΙ να δίνει τεράστια σημασία στο PS τμήμα της, διότι την κρατάει ζωντανή (τα τελευταία χρόνια μόνο το τμήμα φακών και φωτ. μηχανών της Sony, άρχισε να ξαναβγάζει χρήμα. Που και πάλι δεν συγκρίνεται με τον όγκο χρήματος που της φέρνει το PS).

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Δεν ξερω ποιος ακριβως εκφραζει την αποψη των pc χρηστων που πηγαν σε ps4.Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι ολοι οι pc χρηστες παιρνουν ενα ps4(pro ή απλο)και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να παιζουν τα exclusives της sony.Αλλοι κανουν το ιδιο και με το switch πχ. Δεν θυμαμαι να πετυχα κανενα που να εκανε παραπονο για το bc.Για την συνδρομη ναι θα γινουν παραπονα αλλα ουτως ή αλλως τα περισσοτερα exclusives ειναι single player.

    Οσο για το που παει η κουβεντα με ολα αυτα η απαντηση ειναι πολυ απλη. Πουθενα. Οτι γραφαμε απο το 2016 και μετα που η Sony επαιρνε σιγα σιγα μπρος με τα τοτε exclusives της,τα ιδια γραφουμε και σημερα γιατι δεν εχει αλλαξει απολυτως τιποτα.
    Όλοι; Μα τι λες; Οι περισσότεροι PC-άδες δεν ακουμπάνε ΚΑΝ τις κονσόλες.
    Οι λίγοι που τις ακουμπούν, είναι μεν για τα exclusives, αλλά είναι και για τα multiplatform επειδή η κονσόλα δεν θέλει κανένα στήσιμο, τσακ πατάς κουμπάκι, βάζεις και ακουστικάκι και παίζεις.

    Αντιθέτως οι περισσότεροι PC-άκηδες που μιλάω και έχουν PS4 (δηλαδή λίγοι, γιατί οι πραγματικοί PC-άκηδες, όπως είπα, δεν ακουμπάνε κονσόλες)..........όλη την ώρα τους απασχολεί αν θα έχει BC το PS5.

    Οπότε, ναι, όντως "δεν θυμάσαι" ή "δεν έχεις πετύχει".

  24. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (13-04-2018),Sir_Teraflop (13-04-2018)

  25. #740
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Χαχα ωραίο post αυτό L-X (και αληθινό).

    Παρόλο που δεν συμμερίζομαι την anti-pc θεωρία σου "εν μέρει" γιατί και εγώ butthurt οπαδός των παλιών καλών home συστημάτων είμαι και όσο να είναι ένα flame μίσους το έχω ακόμα θα ήθελα να συμπληρώσω ότι οι πραγματικοί pcακηδες μόνο nintendo switch αγοράζουν πλέον για να παίζουν τα indie τους, εφόσον συνειδητοποίησαν πλέον το vanity του να έχεις συστηματάρα με τα led και τα λοιπά σου και να καις 1000+ watt PSU για να παίζεις με pixel graphics

    Φυσικά όπου εννοώ καλό pc-gaming εννοώ τους "χρυσούς αιώνες" των Sierra Online, Lucasarts, Maxis κλπ. Hell ακόμα και η EA ήταν καλή τότε!

  26. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    Lefteris_X (13-04-2018)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •