Page 22 of 59 FirstFirst ... 1218192021222324252632 ... LastLast
Results 421 to 440 of 1180

Thread: Xbox One X

  1. #421
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Το άρθρο που βγήκε μέσα στην εβδομάδα ότι το X κοντράρει PC 1400 δολαρίων από ποιο site ήταν ;
    Tweaktown αν θυμάμαι καλά Dj.

  2. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    DJTaurus (19-11-2017)

  3. #422
    Cool Member mtifosi's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    150
    PSN ID
    M_tifosi

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Αν το x1x έχει ως βάση τα 1440p (2K) όπως αναφέρθηκε, το pro έχει ως βάση τα 1080p (που υποτίθεται θα παίζει παντα το απλό ps4) το οποίο by the way ξεκίνησε να παρουσιάζει παιχνίδια με dynamic resolution που ξεκινάνε από τα 720p.

    Αυτά γιατί ειπωθηκε περί υποσχέσεων εταιρειών. Κατ εμε όλοι είναι εραστές του συμφέροντος τους. Ούτε το x θα παίζει παντα 4Κ όπως ειπωθηκε, ούτε το απλό ps4 1080p όπως επίσης ειπωθηκε και τα οποία λιγο πολύ όλοι γνωρίζαμε.

    Αναφέρω το απλό play για να σταθώ καθαρά σε τι μας έλεγαν. Για το pro όλοι ξέραμε .

    Η διαφορά όμως παραμένει σε αρκετά υψηλά επίπεδα, αφου το θέμα δεν μένει μόνο στην ανάλυση αλλά εκτρέπεται και σε textures, φωτισμούς, als,κλπ στην περίπτωση των x και pro, και τα οποία είναι πολύ πιο σημαντικά από την ανάλυση.

    Για μενα το pro κ το x είναι τα συστήματά που έπρεπε να παρουσιαστούν το 13 αντί των παντελώς αχρήστων one/ps4 που παρουσιάστηκαν.

    Κ αν υπήρχε θέμα κόστους ας περίμεναν 2 χρόνια ακόμη. 800 ευρώ πληρωσαΤΕ (το ΤΕ με κεφαλαία γιατί δεν ανήκω Σ αυτή την κατηγορία) και 1000 ευρώ (σχεδόν) πλήρωΣΑΝ οι της απέναντι πλευράς για να έχουν ένα αξιοπρεπές σύστημα να βγάλουν τη γενιά.

    Δεν αναφέρω καν τα ποσά σε τηλεοράσεις που επενδύθηκαν το 13 για να ξανά επενδυθούν το 16.

    Και αντί τα τους το κόψουμε τους δίνουμε αέρα να μας κάνουν ακόμα χειρότερα.

    keep walking.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Το one ειναι πολυ αδυναμο για οταν βγηκε αλλα το ps4 που μας εδωσε γραφικα horizon που ακομα και τωρα δεν τα βλεπεις πουθενα μια χαρα hardware ειχε για οταν βγηκε. Το αν ο developer μπορει να προγραμματισει σωστα ειναι αλλο θεμα. Το θεμα δεν ειναι μονο η αναλυση αλλα και η ποιοτητα των γραφικων. Τι να το κανω το shadow of mordor σε 4Κ οταν πχ το horizon ειναι σε αλλο επιπεδο. Το forza 7 που ειδα στο γραφικο τομεα επισης τιποτα δεν ειναι real time για αυτο και ο τεραστιος χωρος που απαιτει. Και η ms αν και θεωρω πως εκανε καλη δουλεια με το one x πρεπει να επενδυσει και σε 1st party studio αν θελει να επανελθει. Αλλα αυτα δεν γινονται απο τη μια μερα στην αλλη...

  4. #423
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Αν η MS εβγαλε το Χ για ικανοποιησει τους fans της που ηθελαν μια ποιο δυνατη κονσολα, εχει καλως. Εαν το εβγαλε με προοπτικη οτι ετσι θα ανακτησει το χαμένο έδαφος απο το PS4 , πολυ απλα θα παρει τον πουλο για μια ακομη φορα. Και εξηγουμαι γιατι...

    1. Εχουμε δεδομενα απο την πορεια του PS4 Pro, με διαφορά τιμης 100€ λοιπον απο το απλο ps4, το pro συμφωνα με δηλωσεις της Sony (νουμερα δεν εχω βρει πουθενα) κάνει το 1/5 των συνολικών πωλήσεων του ps4, με το 40% αυτων να ειναι αναβαθμίσεις κατοχων απλου ps4. Καθηστε και υπολογιστε ποσο νεο κοσμο εφερε στην πλατφορμα το pro, που έχει και ενα σκασμο exclusives.
    H MS τωρα θελει να πετυχει κατι καλυτερο απο αυτο με 300€ διαφορά μεταξυ S και X? πολυ απλα ειναι αδυνατον.

    2. Στο θεμα της αναλυσης που φερνουν πολλοι σαν επιχειρημα, το ps4 δεν κερδισε επειδη ειχε μεγαλυτερη αναλυση στα παιχνιδια, αλλα κερδισε επειδη ειχε ΚΑΙ μεγαλυτερη αναλυση. Θελω επισης να θυμισω σε καποιους, οτι το 2013 ο περισσοτερος κοσμος ειχε 1080p τηλεοραση , δηλαδη μπορούσε να δει τις όποιες διαφορές στην αναλυση (οι περισσοτεροι ουτε καν, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) κατι τέτοιο δεν συνεβαινε ουτε περυσι που βγήκε το pro ,αλλα ουτε και φετος που κυκλοφορεί το Χ σε ότι αφορα τις 4Κ τηλεορασεις.

    Την γνωμη μου για τις αναβαθμίσεις την ειχα πει και οταν κυκλοφόρησε το Pro, σε αυτο το στάδιο της γενιάς οι πολλές πωλήσεις ειναι στους casual gamers, και αυτοί θα επιλέξουν παντα με βάση την τιμή και το τι παιχνίδια θέλουν να παίξουν, οχι με το ποια κονσολα θα δείχνει καλυτερα σε μια τηλεοραση που δεν εχουν.

  5. #424

    Default Xbox One X

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Αν η MS εβγαλε το Χ για ικανοποιησει τους fans της που ηθελαν μια ποιο δυνατη κονσολα, εχει καλως. Εαν το εβγαλε με προοπτικη οτι ετσι θα ανακτησει το χαμένο έδαφος απο το PS4 , πολυ απλα θα παρει τον πουλο για μια ακομη φορα. Και εξηγουμαι γιατι...

    1. Εχουμε δεδομενα απο την πορεια του PS4 Pro, με διαφορά τιμης 100€ λοιπον απο το απλο ps4, το pro συμφωνα με δηλωσεις της Sony (νουμερα δεν εχω βρει πουθενα) κάνει το 1/5 των συνολικών πωλήσεων του ps4, με το 40% αυτων να ειναι αναβαθμίσεις κατοχων απλου ps4. Καθηστε και υπολογιστε ποσο νεο κοσμο εφερε στην πλατφορμα το pro, που έχει και ενα σκασμο exclusives.
    H MS τωρα θελει να πετυχει κατι καλυτερο απο αυτο με 300€ διαφορά μεταξυ S και X? πολυ απλα ειναι αδυνατον.

    2. Στο θεμα της αναλυσης που φερνουν πολλοι σαν επιχειρημα, το ps4 δεν κερδισε επειδη ειχε μεγαλυτερη αναλυση στα παιχνιδια, αλλα κερδισε επειδη ειχε ΚΑΙ μεγαλυτερη αναλυση. Θελω επισης να θυμισω σε καποιους, οτι το 2013 ο περισσοτερος κοσμος ειχε 1080p τηλεοραση , δηλαδη μπορούσε να δει τις όποιες διαφορές στην αναλυση (οι περισσοτεροι ουτε καν, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) κατι τέτοιο δεν συνεβαινε ουτε περυσι που βγήκε το pro ,αλλα ουτε και φετος που κυκλοφορεί το Χ σε ότι αφορα τις 4Κ τηλεορασεις.

    Την γνωμη μου για τις αναβαθμίσεις την ειχα πει και οταν κυκλοφόρησε το Pro, σε αυτο το στάδιο της γενιάς οι πολλές πωλήσεις ειναι στους casual gamers, και αυτοί θα επιλέξουν παντα με βάση την τιμή και το τι παιχνίδια θέλουν να παίξουν, οχι με το ποια κονσολα θα δείχνει καλυτερα σε μια τηλεοραση που δεν εχουν.
    Δεν είπα πρόσωπικα ότι υπαρχει περίπτωση να γυρίσει τούμπα η γενιά. Ούτε καν μιλάω για πωλήσεις η έστω υπονοώ κάτι τέτοιο.

    Αυτο θα το δούμε πλέον ξανά την επόμενη γενιά και λόγω ότι το gap ειναι πλέον μεγάλο και πολύ περισσότερο επειδη λιγο πολύ ξέρουν όλοι ότι σε μια διετία τριετια το πολυ θα έχουμε next gen συστήματά.

    Εγω αναφέρθηκα κυρίως στο ότι βγαίνουν πλεον παιχνιδια με μεγαλες διάφορες όχι μόνο στην αναλυση αλλά σε ΠΟΛΥ σημαντικοτερα aspects όπως τα γραφικά κλπ και λεμε οτι απέτυχε η ms επειδή έταξε native 4Κ και δεν το πετυχε η ότι δεν είναι σημαντικες διάφορες αυτα που παρέθεσα πριν.

    Δηλαδή υπαρχει κανείς που να μας έταξε οτιδηποτε σχετικά με performance στο launch οποιασδήποτε κονσόλας και να μας είπε αλήθεια; Δεν ξέρουμε τι εποιοκιινωνιακα παιχνίδια παίζονται;

    Προσωπικά αν και μεγάλος fan του Xbox αυτή τη γενια την ευχαριστήθηκα μόνο στο playstation ( γ αυτο εξάλλου εδώ και ένα χρόνο δεν έχω καν Xbox κ ούτε σκοπεύω να πάρω)και όχι απαραιτητα στο pro το οποίο έχω ένα μήνα τώρα περίπου .

    Πέρασα καλύτερα γιατί έπαιζα απροβλημάτιστα, είχα ωραία παιχνίδια και δεν είχα τεχνικά προβληματα όπως είχα με το one.

    Τώρα με το pro είμαι απολύτως ΟΚ όταν ξέρω οτι μεχρι το τέλος της gen θα έχω αναλύσεις από 1080p και πάνω και καλύτερο performance σε πολλά aspects σε παιχνίδια που ούτως η αλλως σχεδιάζονται με βάση κατώτερο hardware.

    Άλλο αυτο όμως και άλλο να λέω ότι απέτυχε ο ανταγωνισμος τη στιγμή που από το LAUNCH κ ολας βγαίνουν games σε διπλή ανάλυση και με ultra textures.

    Ναι είναι ακριβότερο, ναι δεν πρόκειται να τα φέρει τούμπα στη γενιά, αλλά στην ουσία είναι γαμω τα hardware κ ας το χαρούν άλλοι.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 19-11-2017 at 15:45.

  6. #425
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Άλλο αυτο όμως και άλλο να λέω ότι απέτυχε ο ανταγωνισμος τη στιγμή που από το LAUNCH κ ολας βγαίνουν games σε διπλή ανάλυση και με ultra textures.
    Ναι είναι ακριβότερο, ναι δεν πρόκειται να τα φέρει τούμπα στη γενιά, αλλά στην ουσία είναι γαμω τα hardware κ ας το χαρούν άλλοι.
    Γιαννη εγραψα την αποψη μου γιατι το Χ ειναι μια κονσολα μονο για τους fans και οχι για το ευρυ κοινο, αν θελεις σε καποιο σημειο να διαφωνησεις ευχαριστως να σε ακουσω, αλλα προς το παρον βλεπω ΞΑΝΑ το επιχειρημα της αναλυσης, που οπως ΗΔΗ ειπα ειναι κατι που αφορα μονο τους fans και εξηγησα και το γιατι. Κανεις δεν αμφισβητει οτι ειναι καλυτερο hardware, το ερωτημα ειναι εαν θα ειναι και επιτυχημενο hardware και σε αυτο συμβαλουν οι πωλησεις και οχι το υπεροχο αρωμα της και η γεματη γευση της (αναλυση και λοιπα φ.φ.κ.α)


  7. #426

    Default

    εχω το x το πηρα χωρις να ειμαι fan!! fans εγω πιο πολυ λεω τα 16χρονα που καθονται κ τσακωνονται στα σχολια σε σχετικα video στο youtube. καμια σχεση με fan δεν εχω,ουτε με sony ουτε με microsoft. απλα γουσταρω να εχω κ τις δυο κονσολες!

    στα του θεματος τωρα. κατεβασα το rdr που το ειχαν προσφορα στο store, 9,80 αν θυμαμαι καλα. παιζει σαν να εχει παρει κανα μικρο patch αλλα δεν εχει βγει κατι τετοιο.
    θα το παιζω παραλληλα με το a.c.o . καμενια ειναι να καθεσαι να παιζεις παιχνιδι 8 χρονων σε μια κονσολα σαν το x αλλα δεν το περιμενα να φαινεται τοσο καλο.
    μην φανταστει κανεις τιποτα 4κ κτλ,απλα φαινεται ομορφο για τοσο παλιο παιχνιδι that's it.

    ειχα δοκιμασει κ το gears of war 2 αλλα το θελει το patchaki του εκει.

  8. #427
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Δεν είπα πρόσωπικα ότι υπαρχει περίπτωση να γυρίσει τούμπα η γενιά. Ούτε καν μιλάω για πωλήσεις η έστω υπονοώ κάτι τέτοιο.

    1. Αυτο θα το δούμε πλέον ξανά την επόμενη γενιά και λόγω ότι το gap ειναι πλέον μεγάλο και πολύ περισσότερο επειδη λιγο πολύ ξέρουν όλοι ότι σε μια διετία τριετια το πολυ θα έχουμε next gen συστήματά.


    2. Άλλο αυτο όμως και άλλο να λέω ότι απέτυχε ο ανταγωνισμος τη στιγμή που από το LAUNCH κ ολας βγαίνουν games σε διπλή ανάλυση και με ultra textures.
    Συμφωνώ 1000% με τα post σου απλώς θα ήθελα να σχολιάσω αυτά τα 2 που κράτησα στο /quote

    1.- Όλο αυτό με το "γενιά" νομίζω ότι έχει θολώσει, με την (as requested by devs) Χ86-64 κοινή πλέον αρχιτεκτονική. Αν το PS5 είναι όντως backwards compatible με το 4, δεν μπορώ να σκεφτώ πολλούς που θα αφήσουν την βιβλιοθήκη τους "πίσω" για να πάνε στο XBOX 2 όσο καλύτερο και να είναι - ότι exclusive και να βγάλει. Εδώ πιστεύω και ελπίζω να διαψευστώ αλλά την ζημιά που έκανε ο προδότης την θεωρώ ως ένα σημείο "ανεπανόρθωτη" εκτός και αν η Sony με το ps5 αποφασίσει να "αυτοκτονήσει" χωρίς BC.

    2. Μιλάμε πραγματικά για διπλάσια ανάλυση όντως και πολλά άλλα on-top και είναι πλέον ξεκάθαρο ότι η MS είδε τον στόχο (4K) και έχτισε μηχάνημα γύρω από αυτό ενώ η Sony θεωρώ ότι βιάστηκε για να πετύχει τον άλλο στόχο (leak users προς τα pc). Και οι δύο πέτυχαν τον σκοπό τους σε μεγάλο βαθμό αλλά τα αποτελέσματα τα βλέπουμε.


    Δύο σκέψεις ακόμα:

    - Το scorpio είναι περισσότερο κίνηση για να συγκρατήσει τις "διαρροές" πιστεύω - να σταματήσει τα leaks προς το ps και αν τσιμπήσουμε και κανέναν από pc ή x360 χρήστη που πήγε ps πάλι καλά.

    - Από όλα αυτά τα DF VIDEO είναι πολύ ανησυχητικό ένα πράγμα που προσπερνάτε πολλοί: Που πήγε το Checkerboard ωεοο? Εκτός από τα 1st party της Sony βλέπουμε μεγάλες game engines (frostbite, id tech 6 κλπ) να ΜΗΝ το χρησιμοποιούν (αλλά να παίζουν με dynamic scaling) με αποτέλεσμα το blurry 1440p σε 4K σε σχέση με το xbox X.

    - Από το παραπάνω είναι εμφανές ότι το pro είναι πιο κοντά σε 1080p από ότι απέχει το X1X από native 4k.

  9. #428

    Default Xbox One X

    Vengeance64 Συμφωνω απόλυτα σε όλα. Απλά Για το checkerboarding το ανέφερα και γω χθες. Επι ένα χρόνο μας λέγανε για το άψογο του θέματος. Τώρα γιατί δε γινεται σωστα;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #429
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Vengeance64 Συμφωνω απόλυτα σε όλα. Απλά Για το checkerboarding το ανέφερα και γω χθες. Επι ένα χρόνο μας λέγανε για το άψογο του θέματος. Τώρα γιατί δε γινεται σωστα;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Δεν είναι ότι δεν γίνεται σωστά - δεν γίνεται ΚΑΘΟΛΟΥ αλλά πάνε σε λύσεις dynamic scaling (software δηλαδή). Εκτός Sony και σια αυτό το hardware feature του pro (ID buffer) που θα μετρίαζε την διαφορά πάρα πολύ όπως διαλαλούσε cerny και Digital Foundry και όντως δουλεύει (έχω δει σχετικό slide της ίδιας της DICE αν δεν κάνω λάθος) σε παιχνίδι της ίδιας της DICE (!) SW:BF δεν υποστηρίζεται. Όπως και το περίφημο Rapid Packed Math (καλά αυτό το περιμέναμε όσοι ασχολούμαστε) AKA FP16 ούτε σε WW2 κλπ. Καλά για downsampling ... το έψαξα και μου πέσανε τα μούτρα για αυτό κατέληξα να αγοράσω το PS Amateur..

    Και τι βλέπουμε τώρα - ένα X1X που σε όλες τις μεγάλες engines χτυπάει ανελέητα (και) 4K60. Δες και το Hitman και καλά που θα ήταν cpu bound... 4K/30 + dynamic (όπως διαφημίζει και η Sony τώρα dynamic 4K) 4Κ/60!

    Δεν ξέρω και αυτό είναι μόνο η αρχή. Στην ερώτηση σου - ψηλιάζομαι Bandwidth θέμα..ειδικά εκεί που δεν παίζει CB και φυσικά ο γρήγορος και φθηνότερος τρόπος για να βγει patch και στα δύο γρήγορα - εδικά αν είσαι 3rd party.
    Last edited by Sir_Teraflop; 19-11-2017 at 20:34.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    DJTaurus (19-11-2017),Giannis1979 (19-11-2017)

  12. #430
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    εχω το x το πηρα χωρις να ειμαι fan!! fans εγω πιο πολυ λεω τα 16χρονα που καθονται κ τσακωνονται στα σχολια σε σχετικα video στο youtube. καμια σχεση με fan δεν εχω,ουτε με sony ουτε με microsoft. απλα γουσταρω να εχω κ τις δυο κονσολες!
    Εχεις μπερδεψει τους fans με τα fanboys, ανθρωπος που θελει να έχει και τις δυο κονσολες ειναι ο ορισμος του fan, απλα δεν περιοριζεσαι σε μια εταιρια.

  13. #431

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Εχεις μπερδεψει τους fans με τα fanboys, ανθρωπος που θελει να έχει και τις δυο κονσολες ειναι ο ορισμος του fan, απλα δεν περιοριζεσαι σε μια εταιρια.
    Απλά να συμπληρώσω ότι ακόμα και αυτοί που έχουν και τις 2 συνήθως έχουν και κάποια ιδιαίτερη συμπάθεια.

    Βασικά είχα τα παντα από κονσόλες μέχρι την εποχή του one που το πούλησα λόγω προβλημάτων και ακόμα και τώρα θα γούσταρα Xbox αλλά όχι ότι σκάω κ ολας.

    Ένα χρόνο μετά περνάω αρκετά καλύτερα απ το να είμαι από το service και πίσω.

    Το fanboy με την κακή έννοια είναι αυτός που με ψεμματα και ανακρίβειες προσπαθεί να πείσει πρώτα τον εαυτό του και μετά τους άλλους για την επιλογή του.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #432

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Εχεις μπερδεψει τους fans με τα fanboys, ανθρωπος που θελει να έχει και τις δυο κονσολες ειναι ο ορισμος του fan, απλα δεν περιοριζεσαι σε μια εταιρια.
    δεν ηξερα οτι εχουν διαφορες αυτες οι δυο λεξεις αλλα τι να σου πω φιλε,οσο βοηθανε τα οικονομικα μου εγω θα αγοραζω τις κονσολες που με ενδιαφερουν χωρις να υπεραναλυω το θεμα.

  15. The Following User Says Thank You to christos-sonyboy For This Useful Post:

    Error Flynn (20-11-2017)

  16. #433
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Σαφώς και παίζουν ρόλο τα exclusives. Για αυτό και εγώ πάντα επιλέγω Playstation. Γιατί εκεί ξέρω πως θα βγουν exclusives του γούστου μου και η Sony έχει δείξει πως υποστηρίζει μια κονσόλα της για όλη τη διάρκεια της ζωής της.
    Άρα ένας που θα πάρει μια κονσόλα θα διαλέξει PS4/PS4 Pro μιας και όλα τα third party θα έχει που θα τρέχουν αξιόλογα, αλλά και αποκλειστικούς τίτλους. Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις Xbox εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου τα exclusives της Sony οπότε εκεί πας σε Χ που είναι το δυνατότερο μηχάνημα
    Το ιδανικό σαφώς είναι να μπορείς να πάρεις και το PS4 Pro και το Χ και να παίζεις τα third party στο Χ. Και εννοείται να έχεις μια καλή 4Κ TV.

    Τώρα για την επόμενη γενιά θα είναι έγκλημα η Sony να μην έχει backwards compatibility. Σαν κάτοχος και των 2 κονσολών PS4 fat/Xbox One fat έχω απολαύσει πολλούς τίτλους της προηγούμενης γενιάς στο One που αν είχε και το PS4 θα προτιμούσα το Playstation μόνο και μόνο λόγω trophies.
    Δε νομίζω η SONY να αδιαφορήσει αυτή την φορά και να μην υποστηρίξει bc..
    Spoiler!

  17. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    DJTaurus (20-11-2017)

  18. #434
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Πάντως και εγώ είμαι στην ευθεία για την αγορά του One X (γιατί είμαι καμένος με την τεχνολογία ένα πράγμα).

    Πέρα από τις αναλύσεις κτλ, αποφασίσαμε με 2 άτομα που κάνουμε online παρέα και παίζουμε στο PS4 να παίξουμε και κανένα Halo που μας αρέσει. Επίσης θα κάνουμε share account για να αγοράζουμε παιχνίδια.

    Επίσης στήνω Home Cinema με Dolby Atmos και το X υποστηρίζει πέρα από το 4K player στις ταινίες φυσικά, και στα παιχνίδια. Battlefront 1-2 και AC Origins προς ώρας.

    Για εμένα ο ήχος είναι η μισή εμπειρία πάντως έχω να πω. Και το Atmos είναι μια πάρα πολύ καλή προσθήκη. Και το PS4 Pro είμαι σίγουρος ότι μπορεί να το υποστηρίξει. Και δεν ξέρω γιατί δεν το κάνουν.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  19. #435
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εαν συγκρινω την υποσχεση της Σονυ για το Προ και την υποσχεση της MS για το Χ, σιγουρα το Χ ειναι πιο πιστο στην εν λογω υποσχεση.

    Αυτο που λεει ο Vengeance για την ελειψη checkerboarding και για το 1440ρ στο Προ ειναι μεγαλη αληθεια και το εχω αναφερει κι εγω. Πλεον το 90% των τιλων για το Προ ειναι 1440ρ. Effectively το μηχανημα ειναι 1440ρ μηχανημα. Και ναι το 144ρ φαινεται ξεκαθαρα να υστερει σε σχεση με το checkerboarding ακομα και σε 1080ρ τηλεοραση. Ναι παιζουν ρολο και οι εκαστοτε ΑΑ τεχνικες, αλλα αν βαλεις το Horizon και μετα βαλεις το Uncharted 4 βλεπεις ξεκαθαρα διαφορα στην ποιοτητα εικονας ακομα και σε 1080ρ peasant τηλεοραση.

    Απο την αλλη μερια ρε παιδες και εχοντας πει ξεκαθαρα αυτο... το Digital Foundry νομιζω οτι εχει ξεφυγει λιγακι κυριως με τις λεξεις που επιλεγει να χρησιμοποιει και πλησιαζει επικυνδινα επιπεδα προκαταληψεις ή δεν ξερω κι εγω τι. Βλεπω τωρα το συγκριτικο για το Battlefront (αλλα το εχω παρατηρησει και σε αλλα συγκριτικα) και το παρατραβανε λιγακι...

    Μιλανε λοιπον για MASSIVE upgrade το οποιο εμενα μου ακουγεται αστειο οταν βλεπω το βιντεο σε 4Κ. Φυσικα και ειναι πιο sharp το Χ εννοειται αυτο, αλλα το MASSIVE ειναι απλα αστειο να χρησιμοποιειται. Εδω δεν το χρησιμοποιουσαν ποτε σαν λεξη ακομα και οταν συγκριναν ΧΒΟΧ ΟΝΕ με Pro... και η διαφορα εκει ηταν πολυ πιο εντονη.

    Τωρα καθονται και ζουμαρουν 300% στην οθονη για να σου δειξουν την MASSIVE διαφορα. Μετα αναφερθηκαν στα ultra textures και αναφερθηκαν παλι σε MASSIVE διαφορα. Κανουν ζουμ παλι για να σου δειξουν την διαφορα και ειλικρινα επρεπε να κολησω την μουρη μου μισο μετρο πιο κοντα και να κανω rewind 3 φορες το βιντεο για να εντοπισω την MASSIVE διαφορα...

    ΧΕΣΕ ΜΑΣ DIGITAL FOUNDRY...

    Σας παω με χιλια αλλα τωρα αρχιζετε και γινοσαστε ολιγον γραφικοι ή δινετε νεο ορισμο στον χαρακτηρισμο "geek"...

    PS: Η πλακα ειναι οτι στο ιδιο βιντεο δειχνουν την εκδοση PC που εκει πραγματικα ειναι MASSIVE το upgrade και το περνανε πολυ στο ντουκου, σαν ενα απλο refinement ρε αδερφε...

  20. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    DJTaurus (20-11-2017),modecris (21-11-2017),Sir_Teraflop (20-11-2017),Slay (21-11-2017)

  21. #436

    Default Xbox One X

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εαν συγκρινω την υποσχεση της Σονυ για το Προ και την υποσχεση της MS για το Χ, σιγουρα το Χ ειναι πιο πιστο στην εν λογω υποσχεση.

    Αυτο που λεει ο Vengeance για την ελειψη checkerboarding και για το 1440ρ στο Προ ειναι μεγαλη αληθεια και το εχω αναφερει κι εγω. Πλεον το 90% των τιλων για το Προ ειναι 1440ρ. Effectively το μηχανημα ειναι 1440ρ μηχανημα. Και ναι το 144ρ φαινεται ξεκαθαρα να υστερει σε σχεση με το checkerboarding ακομα και σε 1080ρ τηλεοραση. Ναι παιζουν ρολο και οι εκαστοτε ΑΑ τεχνικες, αλλα αν βαλεις το Horizon και μετα βαλεις το Uncharted 4 βλεπεις ξεκαθαρα διαφορα στην ποιοτητα εικονας ακομα και σε 1080ρ peasant τηλεοραση.

    Απο την αλλη μερια ρε παιδες και εχοντας πει ξεκαθαρα αυτο... το Digital Foundry νομιζω οτι εχει ξεφυγει λιγακι κυριως με τις λεξεις που επιλεγει να χρησιμοποιει και πλησιαζει επικυνδινα επιπεδα προκαταληψεις ή δεν ξερω κι εγω τι. Βλεπω τωρα το συγκριτικο για το Battlefront (αλλα το εχω παρατηρησει και σε αλλα συγκριτικα) και το παρατραβανε λιγακι...

    Μιλανε λοιπον για MASSIVE upgrade το οποιο εμενα μου ακουγεται αστειο οταν βλεπω το βιντεο σε 4Κ. Φυσικα και ειναι πιο sharp το Χ εννοειται αυτο, αλλα το MASSIVE ειναι απλα αστειο να χρησιμοποιειται. Εδω δεν το χρησιμοποιουσαν ποτε σαν λεξη ακομα και οταν συγκριναν ΧΒΟΧ ΟΝΕ με Pro... και η διαφορα εκει ηταν πολυ πιο εντονη.

    Τωρα καθονται και ζουμαρουν 300% στην οθονη για να σου δειξουν την MASSIVE διαφορα. Μετα αναφερθηκαν στα ultra textures και αναφερθηκαν παλι σε MASSIVE διαφορα. Κανουν ζουμ παλι για να σου δειξουν την διαφορα και ειλικρινα επρεπε να κολησω την μουρη μου μισο μετρο πιο κοντα και να κανω rewind 3 φορες το βιντεο για να εντοπισω την MASSIVE διαφορα...

    ΧΕΣΕ ΜΑΣ DIGITAL FOUNDRY...

    Σας παω με χιλια αλλα τωρα αρχιζετε και γινοσαστε ολιγον γραφικοι ή δινετε νεο ορισμο στον χαρακτηρισμο "geek"...

    PS: Η πλακα ειναι οτι στο ιδιο βιντεο δειχνουν την εκδοση PC που εκει πραγματικα ειναι MASSIVE το upgrade και το περνανε πολυ στο ντουκου, σαν ενα απλο refinement ρε αδερφε...
    Εγω για το digital foundry τα λέω χρόνια. Δεν ξέρω αν είμαι σωστός πολύ πιθανόν να κάνω λάθος αλλά όταν στην ουσία έχεις το μονοπώλιο και το απόλυτο trust από όλους για τα συγκριτικά είναι πολύ ευκολο να αρχίσεις να δέχεσαι και πακέτα προσφορών..
    Εξαλλου κανείς δεν δουλεύει για φιλανθρωπικούς σκοπούς όλοι το κέρδος κοιτάνε.

    Επαναλαμβάνω μπορεί να είμαι λάθος αλλά δεν τους εμπιστεύομαι χρόνια τώρα. Δεν περίμενα να μου ρίξουν το αγαπημένο μου σύστημα, δεν τους εμπιστευόμουν απ όταν αποθέωναν τα 3rd party του 360 που όντως είχαν πολύ μεγάλη διαφορά από το ps.

    Προφανώς και δεν χωράει αμφισβήτηση ότι υπάρχουν πολύ μεγάλες διάφορες ανάμεσα σε pro και x ομως. Τώρα λέξεις massive κλπ είναι που βάζουν ψύλλους Στ αυτιά του κόσμου.

    Massive διαφορά ήταν η μετάβαση από SD σε 720p. Massive διαφορά είναι το SDR vs HDR. Δεν είναι ούτε το 720p-1080p ούτε το 2K-4K.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 20-11-2017 at 13:55.

  22. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    mihalis13 (20-11-2017)

  23. #437

    Default

    Ειναι μεγαλη πατατα παντως η συγκριση με το pc. Οταν οι κονσολες μπορουν να προσφερουν σε ολους τους τιτλους 60fps οπως γινεται στο Pc τοτε τα ξαναλεμε.

    Το να διαβαζω πιο πισω οτι για να βγει αντιστοιχο pc με το One x θες μια περιουσια οταν εγω βλεπω στα περισσοτερα video 30ρια fps(με drops οπως στο shadow of war και Final fantasy xv) επειδη ανεβαινουν αναλυση ειναι το λιγοτερο αστειο.

    Η βγαζει το μηχανημα(και για το ps4 pro το ιδιο παει)60fps για να γινει η συγκριση με το pc ή δεν βγαζει. Σαν περισσοτερο Media center που λεει ο Αποστολης παραπανω ναι ειναι μια παρα πολυ ωραια εναλλακτικη για εχει αρκετα καλουδια αλλα μεχρι εκει.

    Ναι οποιος προτιμαει την πλατφορμα της Microsoft και θελει το δυνατοτερο μηχανημα που εχει βγαλει η εταιρεια θα το τιμησει.
    Οταν ομως μετα μπαινουν στο παιχνιδι τα exclusives των αλλων εταιρειων εκει αλλαζει το πραγμα.

    Το DIgital foundry προφανως και υπερβαλει αρκετες φορες γιατι ειναι τοσο προφανεις οι διαφορες που αν δεν παγωσουν οι ιδιοι το video να κανουν zoom ή αν δεν σου το βαλουν σε κυκλο αλλιως δεν το καταλαβαινεις..... Παιζεις το shadow of war που ειναι ενα action/hack n slash/rpg παιχνιδι και ας σταματησεις να θαυμασεις πως φαινονται οι πετρες κατω,ετσι digital foundry?Ολοι οι gamers ετσι παιζουν τα παιχνιδια,καθονται και βλεπουν την λεπτομερεια σε τετοια πραγματα...

  24. #438

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ειναι μεγαλη πατατα παντως η συγκριση με το pc. Οταν οι κονσολες μπορουν να προσφερουν σε ολους τους τιτλους 60fps οπως γινεται στο Pc τοτε τα ξαναλεμε.

    Το να διαβαζω πιο πισω οτι για να βγει αντιστοιχο pc με το One x θες μια περιουσια οταν εγω βλεπω στα περισσοτερα video 30ρια fps(με drops οπως στο shadow of war και Final fantasy xv) επειδη ανεβαινουν αναλυση ειναι το λιγοτερο αστειο.

    Η βγαζει το μηχανημα(και για το ps4 pro το ιδιο παει)60fps για να γινει η συγκριση με το pc ή δεν βγαζει. Σαν περισσοτερο Media center που λεει ο Αποστολης παραπανω ναι ειναι μια παρα πολυ ωραια εναλλακτικη για εχει αρκετα καλουδια αλλα μεχρι εκει.

    Ναι οποιος προτιμαει την πλατφορμα της Microsoft και θελει το δυνατοτερο μηχανημα που εχει βγαλει η εταιρεια θα το τιμησει.
    Οταν ομως μετα μπαινουν στο παιχνιδι τα exclusives των αλλων εταιρειων εκει αλλαζει το πραγμα.

    Το DIgital foundry προφανως και υπερβαλει αρκετες φορες γιατι ειναι τοσο προφανεις οι διαφορες που αν δεν παγωσουν οι ιδιοι το video να κανουν zoom ή αν δεν σου το βαλουν σε κυκλο αλλιως δεν το καταλαβαινεις..... Παιζεις το shadow of war που ειναι ενα action/hack n slash/rpg παιχνιδι και ας σταματησεις να θαυμασεις πως φαινονται οι πετρες κατω,ετσι digital foundry?Ολοι οι gamers ετσι παιζουν τα παιχνιδια,καθονται και βλεπουν την λεπτομερεια σε τετοια πραγματα...
    Το θέμα με το pc σηκώνει πολύ κουβεντα. Στην ουσία πολύ λίγοι μπορούν κ απολαμβάνουν στον υπολογιστή τους αυτά που δείχνει το digital στα συγκριτικά.

    Για παράδειγμα είμαι μέλος σε μια απ τις μεγαλύτερες gaming σελίδες στο Facebook και σε ένα ερώτημα του διαχειριστή πριν λιγο καιρο «γράψτε ανάλυση και frames που παίζετε στα σχόλια» τα 720p και τα 900p ήταν η συντριπτική πλειοψηφία το 2017.

    Γέλασε μιλαμε και το παρδαλό κατσίκι.

    Όλοι αυτοί σε αλλά post της ίδιας σελίδας βγαίνουν και μιλάνε για master race και console peasants.

    Κατ εμε κακώς μπαινει το pc στη μέση στα συγκριτικά των κονσολών.
    Δικαίωμα να μιλάνε Γ αυτο έχουν αυτοί οι ελάχιστοι που πραγματικά τα σκάνε χοντρά για να απολαμβάνουν τα games όπως γουστάρουν. Οι υπόλοιποι απλώς ασχολούνται για να το παίζουν έξυπνοι.

    Επίσης δεν είναι καθολου παράλογο το ότι θες λεφτά για να χτίσεις pc εφάμιλλο του x.
    Είναι αλλιώς η κονσόλα που παράγονται εκατοντάδες χιλιάδες και εκατομμύρια ιδια κομμάτια. Πέφτουν πολύ οι τιμές .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (20-11-2017)

  26. #439

    Default

    Ειναι πονεμενη ιστορια αυτη
    Spoiler!

    Ειναι δυστηχως ηλιθιες νοοτροπιες και μυαλα που εχουμε εδω στην Ελλαδα γυρω απο το θεμα του gaming.

    Για τα περι xbox one x την γνωμη μου την ειπα και δεν αφορα μονο αυτο αλλα γενικα οποιαδηποτε κονσολα. Απο την στιγμη που τα 60fps δεν ειναι δεδομενα για ολους τους τιτλους(ανεξαρτητως αναλυσης) ,η συγκριση ειναι ψιλο ακυρη για μενα προσωπικα.
    Τα 60fps(εστω και στο ταπεινο 900ή 1080p) ειναι κυριολεκτικα πολυ καλυτερη εμπειρια απο οτι τα 1440p και 4κ textures.

    Spoiler!

    Η MS για δικους της λογους αποφασισε τα exclusive παιχνιδια της να τα κυκλοφορησει και στην πλατφορμα του pc για να υποστηριζει την υπηρεσια του Xbox play anywhere. Κοινως ειναι μια υπηρεσια η οποια βασιζεται σε gamers οι οποιοι εχουν και pc και xbox.Επισης προσφερει και cross platform δυνατοτητα μεταξυ των 2 πλατφορμων. Το προβλημα με αυτη την υπηρεσια ομως ειναι οτι σου επιβαλει αναγκαστικα να αγορασεις μονο ψηφιακα(αρα με κλειδωμενες υψηλες τιμες τυπου 69.99).

    Ανεκαθεν η εταιρεια εκει πονταρε περισσοτερο,στις υπηρεσιες. Τα νεα exclusives επρεπε ηδη να τα ειχαμε δει(εστω πρωτα δειγματα).Τωρα οι δηλωσεις του Spencer οτι ξεκινανε(τωρα)να δουλευουν σε exclusives για να καθησυχασουν τα πληθη λογω της κυκλοφοριας της νεας τους κονσολας δεν μου λεει και πολλα. Αυτα αγαπητε Phil επρεπε να ειχαν ηδη γινει απο τις αρχες,οχι 4 χρονια μετα την κυκλοφορια του xbox.

    - - - Updated - - -

    Στην Ελλαδα βασικα το προβλημα δεν ειναι τοσο το ποια κονσολα να προτιμησει καποιος αλλα τι επιλογες εχει γενικα λογω της αγορας.
    Θυμαμαι πολλους που πηγαιναν και αγοραζαν τις νεες κονσολες το 2013 και 2014 και μετα μπαινανε και ρωταγανε ποια καταστηματα νοικιαζουν παιχνιδια γιατι ειναι πολλα τα 40 και 50ευρω για παιχνιδια.....

  27. #440
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Εγώ επιμένω ότι δεν είναι θέμα των μηχανημάτων το 60FPS. Ήδη βλέπουμε τις μεγαλύτερες game engines να τρέχουν μια χαρά 60 και πολλές φορές κολλημένα ή και μη 4K αλλά 60 πάντως και έστω ακόμα και στο pro 1440p. Πιστεύω πως περάσανε την περίοδο "μέλιτος" και προσαρμόσανε αυτές ανάλογα. Μην ξεχνάμε το parity και μεταξύ συστημάτων αλλά και μεταξύ του userbase αυτών και φυσικά κάποιες engines που απλώς δεν κάνουν (evil within 1-2) κλπ.

    Επίσης όλα αυτά τα patch και boost κτλ, επιπλέον δουλειά ήταν για τους developers και "νταβατζιλίκι" (κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι πληρώνανε και από πάνω για να κυκλοφορήσουν Mid-gen patch - δεν ξέρω αν ίσχυε ή ισχύει ακόμα) οπότε οι "μεγάλοι" τουλάχιστον το γύρισαν σε dynamic scaling να τρέχει παντού (για αυτό βλέπουμε ολοένα και μεγαλύτερη μη εφαρμογή του Checkerboard...) και όποιον πάρει ο χάρος προκειμένου να γλυτώσουν χρόνο άρα και χρήμα. Δεν νομίζω ότι μπορούν να κάνουν και τίποτε άλλο νομίζω... Λίγα είναι τα παιχνίδια που πραγματικά δεν μπορούν να σηκώσουν 60 fps ειδικά στα pro/x.

    Επίσης αφήστε και τα PC στην ησυχία τους. Πάνω κάτω τα είπε ο Giannis1979 αλλά δεν είναι μόνο το κόστος - είναι και η εμπειρία χρήσης. Υπάρχει λόγος που ακόμα και τα Steam boxes απέτυχαν. Φαντάσου εκτός της καλής λειτουργίας τους που είναι κάτι απλό όντως σήμερα για εμάς - δεν είναι για όλους... να πας να ξεκινήσεις steam game και να σου πετάξει το παιχνίδι box με settings με windows UI... Είπαμε άλλο το σαλόνι άλλο το mancave. Επίσης θα ήθελα να μάθω πόσο στοιχίζει όχι η κάρτα αλλά η cpu μόνο τέτοιου PC που να παίζει ακόμα και 1080p/60 κολλημένο. Δεν πάω παραπάνω.

    Στο μεταξύ το επιχείρημα του PC γιατί στρέφεται μόνο εναντίον του XBOX ? Ίσα ίσα που στο xbox θα μπορείς να συνεχίσεις και το save σου υποτίθεται. Να μην πω ότι με αυτήν την λογική όλοι PC θα έπρεπε να έχουμε μόνο που σε τελική έχουν και ολόκληρα GENRE και όχι απλώς τίτλους ως exclusive. Δεν πάει έτσι φίλος...

    Τέλος για το ΥΓ. του fulgore :Χbox Game Pass/EA Access πιο φθηνή και απλή λύση ακόμα και από videoclubάδικο ΔΕΝ υπάρχει...Θα το ήθελα και στο Playstation κάτι τέτοιο.

    Update:

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ...
    To Digital Foundry κάνει αυτό που κάνει εδώ και χρόνια. Το ίδιο έκανε και στην αρχή της γενιάς με διαφορές μικρότερες από ότι βλέπουμε τώρα αλλά δεν είδα κανέναν εδώ να γράφει χέσε μας όπως ΠΟΛΥ σωστά γράφεις και εσύ. Και όμως αυτό το word of mouth που δημιούργησε σε συνδυασμό με όλα τα άλλα φυσικά καταδίκασε ένα μηχάνημα στην λήθη.

    Μην στρέφεσαι λοιπόν εναντίον του DF. Την δουλειά του κάνει και πληρώνεται με ..clicks Αν θες είναι και χρήσιμο για αυτούς που ενδιαφέρονται πραγματικά να μάθουν έστω και την απόδοση ενός παιχνιδιού πριν αγοράσουν. To DF είναι λοιπόν tool - όπως το μαχαίρι. Άλλοι κόβουν μόνο ψωμί με αυτό και άλλοι σκοτώνουν.

    Τέλος πιστεύω ότι οι διαφορές που βλέπουν οι τύποι live υπάρχουν γιατί απλώς τις βλέπουν live και όχι από συμπιεσμένα βίντεο στο youtube και πολλές φορές στο κινητό τους ή σε 1080P Οθόνη. Για αυτό εξάλλου έχει και συνδρομητική υπηρεσία το DF όπου βλέπεις το καθαρό ασυμπίεστο 4K video ...επί πληρωμή φυσικά.

    Και εγώ πχ. μιας και εντός 7 ημερών θα γίνω κάτοχος ps που μέχρι και την τελευταία ημέρα προσπαθώ να δω και να δικαιολογήσω στην γυναίκα την αγορά pro και όχι απλού slim - σε βίντεο που είδα σήμερα για το HZD π.χ. -ΔΕΝ είδα διαφορά ειδικά σε 1080p αναλύσεις που με ενδιαφέρουν λόγω τηλεόρασης. Μόνο σε 300x zoom. Και όμως είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν.

    What goes?
    Last edited by Sir_Teraflop; 20-11-2017 at 20:18.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •