Page 56 of 59 FirstFirst ... 6465253545556575859 LastLast
Results 1,101 to 1,120 of 1180

Thread: Xbox One X

  1. #1101
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Για αλλαγη gameplay μην περιμενεις τιποτα καινουργιο,Το παιχνιδι με λιγα λογια είναι ένα βελτιωμενο gears 4(μονο στο τεχνικο του τομεα)
    Και ορθώς έπραξαν κατά την γνώμη μου.


  2. #1102
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Και ορθώς έπραξαν κατά την γνώμη μου.
    Ε λογικο αυτο.Οτι αλλαγη και αν γινει στη σειρα,Θα εθειι στην επομενη γενια.Προσωπικα πιστευω ότι θα το πανε σε πληρες ριμπουτ(αλλα god of war)

  3. #1103
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Ε λογικο αυτο.Οτι αλλαγη και αν γινει στη σειρα,Θα εθειι στην επομενη γενια.Προσωπικα πιστευω ότι θα το πανε σε πληρες ριμπουτ(αλλα god of war)
    Όχι και ελπίζω πως όχι. To Gears (πλέον), έκανε establish το είδος των Cover Shooters και δεν έχει στην ουσία ανταγωνισμό σε αυτό.

    Διάβασα πολλά σχόλια σε fora του εξωτερικού, για τα περί Campaign και πόσο καλύτερα θα έδειχνε σε γραφικά αν ήταν 4k(1080p)/30 και αν δεν είχε βάρος στο multiplayer ή δεν υπήρχε καν κλπ. κλπ...

    Ναι αλλά έτσι δεν θα ήταν Gears αντίστοιχα με το GoW έτσι δεν είναι?

    Κατανοώ τα περί reboot αλλά αυτό ίσως είναι πιο ορθό με ένα Halo.

    Τα πριόνια είναι better served στα 60fps στυλ Gears 5.

  4. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    spartan (09-09-2019)

  5. #1104

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post

    Διάβασα πολλά σχόλια σε fora του εξωτερικού, για τα περί Campaign και πόσο καλύτερα θα έδειχνε σε γραφικά αν ήταν 4k(1080p)/30 και αν δεν είχε βάρος στο multiplayer ή δεν υπήρχε καν κλπ. κλπ...
    Οταν παει καποιος σε ενα forum και γραφει οτι προτιμαει να δει ενα Shooter να τρεχει σε 30fps(ανεξαρτητως σειρας,πλατφορμας)τοτε πολυ απλα αγνοεις τελειως αυτα που γραφει γιατι ο ανθρωπος απλα δεν εχει ιδεα τι γραφει.

    Αν αναφερεσαι σε Reddit,θα το ξαναπω για αλλη μια φορα αλλα περιοριστε τι διαβαζετε στο Reddit γιατι ολη η σαβουρα εκει ειναι μαζεμενη πλεον.

    Εχω σταματησει εδω και χρονια να διαβαζω reddit στο κομματι των video games γιατι κυριολεκτικα ειναι ο παραδεισος του οτι να ναι.

    Το παιχνιδι ειναι πανεμορφο και ακομα καλυτερα τρεχει και παρα πολυ καλα για τα visuals που εχει.
    Last edited by Fulgore; 08-09-2019 at 18:58.

  6. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (08-09-2019)

  7. #1105
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Όντως και σε τοστιέρα τρέχει άνετα. Εντυπωσιακό αυτό που κάνανε.

  8. #1106
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Όχι και ελπίζω πως όχι. To Gears (πλέον), έκανε establish το είδος των Cover Shooters και δεν έχει στην ουσία ανταγωνισμό σε αυτό.

    Διάβασα πολλά σχόλια σε fora του εξωτερικού, για τα περί Campaign και πόσο καλύτερα θα έδειχνε σε γραφικά αν ήταν 4k(1080p)/30 και αν δεν είχε βάρος στο multiplayer ή δεν υπήρχε καν κλπ. κλπ...

    Ναι αλλά έτσι δεν θα ήταν Gears αντίστοιχα με το GoW έτσι δεν είναι?

    Κατανοώ τα περί reboot αλλά αυτό ίσως είναι πιο ορθό με ένα Halo.

    Τα πριόνια είναι better served στα 60fps στυλ Gears 5.
    Δεν χρειαζεται να βγαλουν τα πριονια.Το gameplay του να εξελιχθεί θελως,Να παει η σε καθαρο open world.Η σεμι open(με δειγματα metrolivania)αλλα god of war.

  9. #1107
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όχι, όχι! Θα καταστραφεί εντελώς τότε. Ειδάλλως αν πάει σε open ας μην το ονομάσουν Gears.

    Όπως και το god of war, είναι κατ' όνομα GoW. Γιατί το original GoW δεν είναι σε καμία περίπτωση, αντιθέτως είναι ένα παιχνίδι με τον ίδιο πρωταγωνιστή σε εντελώς διαφορετική μυθολογία, εντελώς διαφορετικά mechanics, εντελώς διαφορετικό gameplay..........οπότε τι σκατά έμεινε να μοιάζει με το GoW; Τίποτα, μόνο το όνομα.

    Αν είναι να μπασταρδέψουν το Gears, χέσε μέσα. Ας το κάνουν ότι γουστάρουν βασικά, αλλά ας του αλλάξουν όνομα.

    Κάποια παιχνίδια-θρύλοι ας παραμένουν στην Ιστορία των Videogames όπως πρέπει, με την αξία τους και το όνομά τους.

  10. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (09-09-2019)

  11. #1108
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Όχι, όχι! Θα καταστραφεί εντελώς τότε. Ειδάλλως αν πάει σε open ας μην το ονομάσουν Gears.

    Όπως και το god of war, είναι κατ' όνομα GoW. Γιατί το original GoW δεν είναι σε καμία περίπτωση, αντιθέτως είναι ένα παιχνίδι με τον ίδιο πρωταγωνιστή σε εντελώς διαφορετική μυθολογία, εντελώς διαφορετικά mechanics, εντελώς διαφορετικό gameplay..........οπότε τι σκατά έμεινε να μοιάζει με το GoW; Τίποτα, μόνο το όνομα.

    Αν είναι να μπασταρδέψουν το Gears, χέσε μέσα. Ας το κάνουν ότι γουστάρουν βασικά, αλλά ας του αλλάξουν όνομα.

    Κάποια παιχνίδια-θρύλοι ας παραμένουν στην Ιστορία των Videogames όπως πρέπει, με την αξία τους και το όνομά τους.
    Δηλαδή, το Metal Gear πχ να παρέμενε drop down ? To GTA ?

  12. #1109
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Οι πρώτες ώρες του παιχνιδιού μου θυμίζουν αρκετά gears4 και αυτό δεν είναι καλό για μένα....θα το συνεχίσω να δω τι και αν έχει αλλάξει πραγματικά κάτι.
    Τα γραφικά υπέροχα, απόλυτα αναμενόμενο, για Gears μιλαμε, αλλά σιγουρα έχω δει και καλύτερα σε αλλα παιχνιδια. Εντυπωσιακό πάντως ότι το παιχνίδι τρέχει στα 60fps με dynamic 4k στο X ενώ και στο S είναι το ίδιο παιχνίδι με μόνη διαφορά την ανάλυση και το framerate. Εξαιρετικη δουλειά από την coalition στον τομέα αυτό. Περιμένω να δω και στο gameplay τι άλλαξαν σε σχέση με την μέτρια εως κακη campaign του gears4.
    Τις ίδιες ακριβώς εντυπώσεις έχω και εγώ. Το Gears 4 το έπαιξα όταν πήρα το One X. Είναι σαν να βλέπω τα ίδια. Τα γραφικά είναι τα ίδια θα έλεγα, ελαφρός καλύτερα με τις αντανακλάσεις που έχουν κάνει κτλ. Αλλά όλη αυτή η "γυαλάδα" να το πω στο παιχνίδι (πατώματα, τοίχους, καρέκλες, τραπέζια, πανοπλίες κτλ) αρχίζει και με ενοχλεί... Anyway.

    Στα επίπεδα ήχου, παίζω με Dolby Atmos setup στο σπίτι, είναι εξαιρετικό (binaural sound/3D). Πραγματικά αν έχετε την άνεση να φτιάξετε κάτι τέτοιο στο σπίτι σας, θα πάτε την εμπειρία σας ακόμα παραπέρα (και για ταινίες φυσικά).

    Gameplay μία από τα ίδια. Το Gears είναι σαν το ποδήλατο. Δεν το ξεχνάς ποτέ. Μπαίνεις online και απλά τα ξέρεις όλα. Λίγα πράγματα είναι αυτά που έχουν αλλάξει στο gameplay.

    Κάποια θέματα με το autosave του παιχνιδιού, μου παρουσιάστηκαν 2-3 φορές. Με το να κολλάει συνέχεια το εικονίδιο με το save icon και να μην φεύγει ποτέ. Και στην ουσία να μην κάνει save καθόλου και χρειάζεται restart το παιχνίδι. Λένε ότι το διόρθωσαν σήμερα. Αυτό μαζί με κάποια θέματα στο online.

    Πρέπει το σ/κ να έγινε πανικός γενικότερα με τους online server να μην τα πάνε καλά καθόλου. Το ping στον θεό, disconnects κτλ. Για να δούμε τι θα γίνει στην πορεία.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  13. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (09-09-2019)

  14. #1110
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Error Flynn View Post
    Δηλαδή, το Metal Gear πχ να παρέμενε drop down ? To GTA ?

    Metal Gear 4/GZ/5 δεν μου άρεσαν καθόλου. (βασικά ούτε το 3 μου άρεσε)
    GTA 1/2 δεν μου άρεσαν καθόλου (γιατί είχα φάει στη μάπα την ίδια ακριβώς συνταγή από την εποχή των 16-bit). Το GTA 3 όρισε ουσιαστικά τον όρο "sandbox game". Guess what; Με εντυπωσίασε τεχνικά, εντελώς αδιάφορο ως παιχνίδι. Μόνο τα Bully, GTA 4, GTA 5 και RDR 1-2 είναι τα μοναδικά παιχνίδια που open world που έχω ασχοληθεί.

    Με οτιδήποτε άλλο σε στυλ dark souls, darsiders, bloodborne και γενικώς όλα τα παιχνίδια του είδους RPG/open/hack n slash/character development δεν τα έχω ακουμπήσει καθόλου.

    Πιστεύω ότι σε κάλυψα.

  15. #1111
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Metal Gear 4/GZ/5 δεν μου άρεσαν καθόλου. (βασικά ούτε το 3 μου άρεσε)
    GTA 1/2 δεν μου άρεσαν καθόλου (γιατί είχα φάει στη μάπα την ίδια ακριβώς συνταγή από την εποχή των 16-bit). Το GTA 3 όρισε ουσιαστικά τον όρο "sandbox game". Guess what; Με εντυπωσίασε τεχνικά, εντελώς αδιάφορο ως παιχνίδι. Μόνο τα Bully, GTA 4, GTA 5 και RDR 1-2 είναι τα μοναδικά παιχνίδια που open world που έχω ασχοληθεί.

    Με οτιδήποτε άλλο σε στυλ dark souls, darsiders, bloodborne και γενικώς όλα τα παιχνίδια του είδους RPG/open/hack n slash/character development δεν τα έχω ακουμπήσει καθόλου.

    Πιστεύω ότι σε κάλυψα.
    Με κάλυψες σε σχέση με τις προσωπικές σου προτιμήσεις...

    Το θέμα της συζήτησης δεν είναι τι μας αρέσει όμως αλλά πως όταν ένα παιχνίδι αλλάζει ακόμη και ριζικά το τρόπο των μηχανισμών του πως αυτό κατά περιπτώσεις μπορεί να οδηγεί σε καλύτερα αποτελέσματα.

    Προσωπικα οι αλλαγές του God of War δε μου άρεσαν καθώς έχασε τον χαρακτήρα του το παιχνίδι. Αλλά αυτό δε σημαίνει πως σε κάθε παιχνίδι που αλλάζουν τους μηχανισμούς του αυτόματα λειτουργεί και αρνητικά.

  16. #1112
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Εντάξει υπάρχει και αυτό που λέμε franchise fatigue, οπότε κάποια στιγμή βγαίνει νόημα να αλλάξει η συνταγή αν και εγώ είμαι περίσσοτερο υπερ των spinoff, π.χ. για το Gears - Gears Tactics κλπ..

  17. #1113
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν αντιλέγω να αλλάξει ένα παιχνίδι.

    Διαφωνώ κάθετα όμως να διατηρείται η ονομασία ώστε να βγουν πιο εύκολα τα λεφτά αντί να δώσουν μια νέα που εμπεριέχει περισσότερο ρίσκο ως νέος τίτλος. Γενικώς με τη νοοτροπία «κέρδος όσο πιο εύκολα και άμεσα γίνεται και με όποιο πλάγιο τρόπο» είμαι ριζικά αντίθετος.

  18. #1114
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Συμφωνώ. Για το GoW, για παράδειγμα, θα μπορούσαν να αφήσουν το όνομα και το franchise άθικτο (και γιατί όχι να το συνεχίζαν) και το GoW 2018 να το ονομάζαν (λέμε τώρα) Tales of War, μιας γύρισαν την σειρά σε ποιο storytelling στοιχείο.

    Οι εταιρίες όμως βλέπουν τάσεις και έχουν απτά - μετρήσημα στοιχεία και παίρνουν, ανάλογα τις αποφάσεις τους.

  19. #1115
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Όχι, όχι! Θα καταστραφεί εντελώς τότε. Ειδάλλως αν πάει σε open ας μην το ονομάσουν Gears.

    Όπως και το god of war, είναι κατ' όνομα GoW. Γιατί το original GoW δεν είναι σε καμία περίπτωση, αντιθέτως είναι ένα παιχνίδι με τον ίδιο πρωταγωνιστή σε εντελώς διαφορετική μυθολογία, εντελώς διαφορετικά mechanics, εντελώς διαφορετικό gameplay..........οπότε τι σκατά έμεινε να μοιάζει με το GoW; Τίποτα, μόνο το όνομα.

    Αν είναι να μπασταρδέψουν το Gears, χέσε μέσα. Ας το κάνουν ότι γουστάρουν βασικά, αλλά ας του αλλάξουν όνομα.

    Κάποια παιχνίδια-θρύλοι ας παραμένουν στην Ιστορία των Videogames όπως πρέπει, με την αξία τους και το όνομά τους.
    Η συγκεκριμενη αλλαγη επρεπε να γινει.Το παιχιδι ειχε γινει ένα απαραδεκτο μπουτον σμασιν.Ενα μεγαλο μπραβο στην σαντα μονικα για αυτή την επιλογή της.Η σειρα ηταν καταδικασμενη να πεσει στα ταρταρα.Αν δεν αλλαζαν πλήρως το gameplay.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Συμφωνώ. Για το GoW, για παράδειγμα, θα μπορούσαν να αφήσουν το όνομα και το franchise άθικτο (και γιατί όχι να το συνεχίζαν) και το GoW 2018 να το ονομάζαν (λέμε τώρα) Tales of War, μιας γύρισαν την σειρά σε ποιο storytelling στοιχείο.

    Οι εταιρίες όμως βλέπουν τάσεις και έχουν απτά - μετρήσημα στοιχεία και παίρνουν, ανάλογα τις αποφάσεις τους.
    Βρε σεις.Μετα από την πατατα το ανσενσιοςν.Η σειρα ειχε φτασει στο τελος της.Αν δεν εκανα αυτή την εξυπνη αλλαγη στο gameplay του παιχνιδιού.Τωρα κρατος δεν θα υπηρχε όπως στο ps2.

  20. #1116
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μωρέ καλά έκαναν και άλλαξαν το παιχνίδι. Γούστο τους - καπέλο τους. ¶σχετα αν δεν είναι του γούστου μου (το μοναδικό GoW που δεν έπαιξα για να φανταστείς).
    Αλλά να το ονομάζεις God of War γιατί ο τίτλος είναι γνωστός και πουλάει-ελκύει τις μάζες είναι ΜΕΓΑ φάουλ.

    Ας έπαιρναν τα ρίσκα και να το ονόμαζαν εντελώς διαφορετικά, ώστε να ξεκίναγε ΝΕΟ franchise. (δηλαδή πως πήραν το ρίσκο το 2005 και έφτιαξαν GoW, έναν νέο εντελώς τίτλο, στα τελευταία της ζωής του PS2; και την στιγμή που το Xbox360 είχε ήδη βγει με τίτλους ογκόλιθους όπως Gears; Μάλιστα το 2006 έβγαλαν το Νο2, ενώ σε μερικούς μήνες θα έβγαινε το PS3 και το X360 κυκλοφορούσε ήδη 1 χρόνο)

    Γενικώς, έχω μισήσει τις εταιρείες γιατί έχουν aggressive του κερατά καπιταλισμό (εξόφθαλμο) και φαίνεται από χιλιόμετρα ότι χρησιμοποιούν ΟΛΟΥΣ τους τρόπους για να (υφ)αρπάξουν χρήματα. Αυτές τις τακτικές των τελευταίων 5-6 ετών (ονομασίες δήθεν ενώ δεν ρισκάρουν καθόλου / δεν αποτολμούν, DLC, season pass, lootboxes κλπ ή ακόμα και RPG/hack n slash που είναι όλο τα ίδια και τα ίδια απλώς το στόρυ αλλάζει, ε, χέστε μας πια) με έχουν κάνει να μισήσω πολλές εταιρείες. Αλλά αυτός είμαι εγώ. ¶λλα άτομα δεν είναι έτσι.

    ΥΓ: Μην πεταχτεί κάποιος και αναφέρει κάποιες μεμονωμένες εξαιρέσεις νέων franchise ή ξεχωριστών τίτλων.......γιατί θα πάει το ποστ του στο ντούκου. Οι εξαιρέσεις, είναι ακριβώς αυτό: εξαιρέσεις! Δεν ανήκουν στην πλειοψηφία των εταιρειών που είναι μέσα στη σαπίλα πια. Χρήμα χρήμα χρήμα χρήμα. ΧΕΣΤΕ ΜΑΣ! Αναφέρομαι στις μεγάλες εταιρείες. Χάστε κανά φράγκο. Πιέστε τον κωλαράκο σας. Μας έχετε φλομώσει στα ίδια και τα ίδια με ολίγο διαφορετικό theme, παντού πολιτική κορεκτίλα, παντού female power, παντού ποικίλοι τρόποι πληρωμής ΕΞΤΡΑ από την αγορά τιμής του προϊόντος, σπέσιαλ εκδόσεις με τιμές στο ΘΕΟ (βλέπε Ροκσταρ / να τα λέμε κι αυτά ε; ). Γενικώς σαπίλα. Και κάαααααπου εκεί ανάμεσα βλέπεις και μερικές εξαιρέσεις. ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ που δεν ανήκουν, αλλά αντιθέτως επιβεβαιώνουν τον κανόνα. ¶ει στα διάλα στη τελική. Για νεότερους (όχι ηλικιακά αλλά εμπειρικά) gamers, ίσως αυτά να είναι αδιάφορα. Για εμένα και άλλα άτομα με 35+ χρόνια συνεχούς gaming (πέρυσι έκλεισα τα 40 χρόνια στο gaming), αυτά πλέον μας έχουν κάνει να αηδιάσουμε με αρκετές από τις μεγάλες εταιρείες. Τονίζω: μεγάλες εταιρείες.

  21. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (10-09-2019),Sir_Teraflop (09-09-2019)

  22. #1117
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Ήρθα να γράψω την άποψή μου για το Gears 5 καθώς το τελείωσα εχθές. Ναι, Gears 5 πλέον σκέτο, γιατί έτσι έπρεπε να λέγεται από τότε που βγήκε το 4, γιατί καμία σχέση έχει με το Gears of War που θα έπρεπε.

    Θα είμαι σύντομος και όχι κουραστικός με πολλά πολλά...

    Από που να το πιάσω και από που να το αφήσω. Αισθάνομαι απλά πως παίζω ένα "γκαμ, μπαμ, μπουμ, φφφφσσσιιιιουυυυυ" χωρίς κανένα απολύτως νόημα. Διάλογοι της πλάκας, ιστορία για κλάματα και χαρακτήρες ανύπαρκτοι. Ψάχνουμε να βρούμε το παρελθόν της Kait, ποια είναι η γιαγιά της, ο μπαμπάς της, η θεία της, η μάνα της κλτ. Και στο τέλος; Τελειώνει θα έλεγα όπως ακριβώς τελείωνε και το 4.

    Τεχνικός τομέας εξαιρετικός, αλλά ώρες ώρες αισθανόμουν ότι τα πάντα ήταν καλυμμένα με λάδι για να κάνουν τα textures όλα να αστράφτουν. Σταθερότατα frame rate. Πεντακάθαρο οπτικός τομέας. Αλλά όχι κάτι το συγκλονιστικό, ούτε κάτι το οποίο δεν έχουμε ξαναδεί. Τα έχουμε δει αυτά πολλά χρόνια πριν πιστεύω.

    Ο ήχος σε Atmos, απλά όλα τα λεφτά. Πολύ ωραία η αίσθηση όταν σου σκάνε πράγματα από πάνω σου. Σε βάζει μέσα στο παιχνίδι. Ώρες ώρες από τον χαμό που γινόταν, σε ανάγκαζε απλά να χαμηλώσεις την ένταση γιατί απλά κουραζόσουν να ακούς έναν κακό χαμό χωρίς να ξέρεις τι σου γίνεται...

    Gameplay ίδιο και απαράλλαχτο. Μια, δυο πινελιές και αλλαγές σε κάτι κουμπιά και ξεμπερδέψαμε.

    Τα του online, μιλάμε ότι τα Ping είναι τραγικά. ΤΡΑΓΙΚΑ όμως. Μπαίνεις σε ματς και απλά κάνεις τον σταυρό σου να μην έχεις 150-180 ping. Και μετά βγαίνει η Coalition να πει για τα bans για τους quiters. Που ακόμα κάνουν "investigate" για τα υψηλά ping και ακόμα ψάχνουν. ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΨΑΧΝΟΥΝ. Περιμένεις να κάνεις matchmaking κανένα τέταρτο, αν είσαι τυχερός 5λέπτο και βλέπουμε.

    Να πω και για τα bugs για τα achievements τα οποία δεν ξεκλειδώνουν. Τελείωσα το story στο Experienced και το achievement κόλλησε στο 93% progression. Στην αρχή φαινόταν ότι δεν είχα τελειώσει το chapter 2. Πράγμα αδύνατον γιατί δεν μπορείς να πας σε όποιο chapter θες αν δεν έχεις τελειώσει πρώτα όλο το παιχνίδι!!! ¶ντε ξανά μανά από την αρχή το chapter 1 για να πάω στο 2. Αγγούρια... Ακόμα κλειδωμένο.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  23. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    christos-sonyboy (14-10-2019)

  24. #1118

    Default

    αμα σου πω οτι ποτε δεν θαμπωθηκα απ'ολη τη διαφημιση και προωθηση που του εγινε,θα με πιστεψεις? δεν το εχω παιξει ακομα και δεν εχω σκοπο,δε με τρελαινουν τα gow. οσο μεγαλωνω τοσο πιο πολυ rpgιζω τελικα! αυτο το σκετο καλυψη μπαμ καλυψη μπαμ και παρε και ενα νεο οπλο λιγο αργοτερα,δε μου λενε τιποτα πλεον. θελω crafting system θελω skill tree θελω open world.
    σαφεστατα και τα γουστα διαφερουν αλλοι τα γουσταρουν πιο απλα τα πραματα,εγω τα βαριεμαι και τα gow ειναι απο τα παιχνιδια που βαριεμαι μετα απο 1 ωρα.
    Last edited by christos-sonyboy; 14-10-2019 at 16:20.

  25. #1119
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Απλώς παραθέτω την εμπειρία μου Gears 5 σε PC, χωρίς όμως να έχει ιδιαίτερο "βάρος" η άποψή μου όσο αφορά την συνολική "γεύση" του παιχνιδιού, καθώς δεν έχω παίξει τα υπόλοιπα της σειράς (λιγάκι μόνο το Gears 4 πάλι στο ίδιο PC) οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη για τους χαρακτήρες, την ιστορία/πλοκή και οτιδήποτε άλλο σχετικά με αυτά.

    Από τεχνικής άποψης, δυστυχώς το μηχάνημα ήταν τόσο δυνατό (4.8ΓΗζ 8πυρηνος i7, 2080Ti, 32GB RAM, 2xNvme σε raid) που πιστεύω ότι όποιο παιχνίδι και να του βάλεις...τέλειο θα δείχνει.
    Anyway, σε μια Samsung (νομίζω; δε θυμάμαι επακριβώς μάρκα, μπορεί να ήταν LG) 32 ιντών και 4Κ, το παιχνίδι έδειχνε εντελώς κινηματογραφικό στα μάτια μου, ενώ τα αυτά μου με ηχοσύστημα Dolby Atmos στο δωμάτιο....νταξ, ότι και να πω είναι περιττό. Οπτικοακουστικό υπερθέαμα. Ρυθμίσεις γραφικών παιχνιδιού εντελώς στο θεό, 4Κ native με τίγκα Ultra/High στα πάντα. Το μαλακισμένο το PC δεν μάσαγε, το φελέκι του μέσα, ούτε καν σε split-screen co-op! 60fps ακατέβατα.

    Σαν παιχνίδι, που το βλέπω εντελώς απομακρυσμένα θα έλεγα, θα περιγράψω την εμπειρία μου, την αίσθηση που μου έδωσε...την εικόνα που έπλασα στο μυαλό μου όταν άφησα κάτω το joypad, αφού έπαιξα περίπου 45 λεπτά σερί: σα να είμαι έφηβος και με το που μπαίνω στο coin-opάδικο (ουφάδικο) μπάάάάάάάάάάαμ βλέπω ένα νέο παιχνίδι με γραφικά-ήχο εντελώς ΧΕΣΙΜΟ! Μετά από τα πρώτα αλλεπάλληλα σοκ, παίζω.

    ΟΚ, τι να πω; Ξέφρενοι ρυθμοί, ο χαμός του αιώνα στα γραφικά-ήχο-μάχες, μιλάμε για το τέλειο coin-op. Δύο μόνο πράγματα (βασικά ένα πιο πολύ) με ψιλοχάλαγαν, μου έκοβαν τη ροή της ευχαριστήσης/ρυθμού ένα πράμα..

    ....το ότι μερικές φορές από τον κακό χαμό στους ήχους-θορύβους-εκρήξεις, έχανα τα audio-visual clues για το προς τα που πρέπει να προχωρήσω για να συνεχίσει το παιχνίδι. Το ξέρω ότι ακούγεται εντελώς noob/βλακεία αυτό που λέω, όμως είναι ακριβώς αυτό που βίωσα, γι' αυτό έδωσα το παράδειγμα του μπαίνω στα ηλεκτρονικά, βλέπω για πρώτη φορά ένα παιχνίδι, ξεκινώ να παίζω και......μερικές φορές δεν βρίσκω εύκολα τον δρόμο μου. Ε, και σε άλλα παιχνίδια μου έχει συμβεί αυτό, οπότε μπορώ να το προσπεράσω.

    Αυτό που με ψιλοχάλαγε, που μου έκοβε τη ροή όπως έγραψα πιο πάνω, είναι ότι κάθε λίγο και λιγάκι (στο easy έπαιζα κιόλας) τέλειωναν οι σφαίρες και έπρεπε να βρω/ψάξω γύρω γύρω για να βρω. Ναι, έβρισκα, εύκολα μάλιστα - αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μου. Το θέμα μου είναι ότι κάθε λίγο και λιγάκι....πάτα κουμπί για να κάνεις collect τις σφαίρες από κάτω, πάτα κουμπάκι για να κάνεις reload.......χώρια κιόλας ότι συχνά-πυκνά αναγκαζόμουν να αλλάξω όπλο, είτε γιατί έμεινε από σφαίρες (και οι σφαίρες που βρήκα κάτω κουμπώνουν σε διαφορετικό όπλο), είτε γιατί βρήκες κάτω κάποιο καλύτερο όπλο. Οπότε πάτα πάλι κουμπάκι για να αλλάξεις όπλο, ή πάρα κουμπάκι για να βγεις στο μικρό-menu των όπλων και διάλεξε άλλο όπλο. Ναι, δεν αντιλέγω, όλα αυτά τα συνήθισα και τα έκανα ακαριαία μετά από 5-10 λεπτά παιχνιδιού (εύκολο learning curve / μπράβο στον dev γι' αυτό).......αλλά αυτό το σταμάτα να τρέχεις - κλικ το/τα κουμπί/ά- και συνέχισε ακάθεκτος θα μπορούσε να υπήρχε σε μικρότερο βαθμό πιστεύω (καθαρά προσωπικό γούστο).

    Το παραπάνω λοιπόν μικρο-θεματάκι είχα με το παιχνίδι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα ότι μου καταστρέφει την ευχαρίστηση. Απεναντίας, κατα-ευχαριστήθηκα το παιχνίδι....αλλά ξαναλέω: έως ένα παιχνίδι σε κατάστημα coin-op, που πάω για να σκοτώσω την ώρα μου....και τσουπ βλέπω ένα νέο παιχνίδι με απίστευτο τεχνικό τομέα και διασκεδαστικό μπαμ-μπουμ co-op gameplay. Εντελώς απλοικό και δεκαρικοφάγο. Δεν έχω ιδέα περί στόρυ, χαρακτήρων κλπ όπως είπα στην αρχή, συνεπώς η εμπειρία μου περιορίζεται μόνο στα όσα έγραψα.

    Αυτό που είναι 100% σίγουρο, είτε το γνώριζα όλο το στόρυ (είχα παίξει όλα τα παιχνίδια), είτε τώρα που δεν έχω καμία ιδέα, είναι το εξής: με ένα τέτοιο παιχνίδι, και όχι να παίζω co-op αλλά εντελώς μόνος μου offline.....δεν θα ασχολούμουν πάνω από 15-20 λεπτά (ίσως να είπα πάρα πολύ!). Καλός ο κακός χαμός σε ήχο και εικόνα χόλυγουντ-στυλ, φουλ διασκέδαση.....αλλά ΟΚ, για περίπου 10-15 λεπτά μου αρκεί. Όπως ακριβώς σε ένα coi-op.
    Last edited by Lefteris_X; 14-10-2019 at 16:12.

  26. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    christos-sonyboy (14-10-2019),Sir_Teraflop (14-10-2019)

  27. #1120
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    αμα σου πω οτι ποτε δεν θαμπωθηκα απ'ολη τη διαφημιση και προωθηση που του εγινε,θα με πιστεψεις? δεν το εχω παιξει ακομα και δεν εχω σκοπο,δε με τρελαινουν τα gow. οσο μεγαλωνω τοσο πιο πολυ rpgιζω τελικα! αυτο το σκετο καλυψη μπαμ καλυψη μπαμ και παρε και ενα νεο οπλο λιγο αργοτερα,δε μου λενε τιποτα πλεον. θελω crafting system θελω skill tree θελω open world.
    σαφεστατα και τα γουστα διαφερουν αλλοι τα γουσταρουν πιο απλα τα πραματα,εγω τα βαριεμαι και τα gow ειναι απο τα παιχνιδια που βαριεμαι μετα απο 1 ωρα.
    Δεν είχε ποτέ διαφήμιση και προώθηση. Μάλιστα απορούσαν που δεν δείχνανε τίποτα από το Campaign.

    Επίσης διαφωνώ για τα γραφικά που αναφέρεται ο Wolfrathma. Θα περίμενα σχόλιο στυλ τέτοια γραφικά @60FPS δεν έχω ξαναδεί. Ναι τα 30 fps σου δίνουν καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα - άλλα όχι αίσθηση "λάδι" (μιλάω για το framerate).

    To παιχνίδι έχει και άτυπο ("software") raytracing δηλαδή.

    Κατά τα άλλα ο Λευτέρης τα είπε όλα. Coin-op. 10 λεπτά έτρεξα το παιχνίδι (δεν παίζω ποτέ τέτοιες κυκλοφορίες πριν το 3μηνο λόγω bugs) - ε ναι. Αυτό είναι. Αυτό θέλει ο κόσμος. Αυτό δώσανε.

    Μπουμ, μπουμ. Ιστορίες και παρατράγουδα να μου λείπουν.

    Single player μπουμ, μπουμ και αν έχεις τα άντερα Multiplayer.

    Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξουν όλα τα παιχνίδια, στυλ God of War 2018. Γιατί δεν είναι GoW. Το Gears 5 είναι μια χαρά Gears of War ακόμα.

    Why break what works?
    Last edited by Sir_Teraflop; 14-10-2019 at 22:29.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •