Page 4 of 59 FirstFirst 123456781454 ... LastLast
Results 61 to 80 of 1180

Thread: Xbox One X

  1. #61
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Το timing παίζει τεράστιο ρόλο, συμφωνώ οτι ενδεχομένως άργησε να τη βγάλει. Το Scorpio όμως ξεκινάει ήδη με τη βάση οτι τα περισσότερα(υπάρχοντα) multiplatform παιχνίδια του είναι προγραμματισμένα να τρέχουν σε χαμηλότερη ανάλυση από το ps4(όσα δεν έχουν dynamic resolution), τι να κερδίσεις εκεί δλδ? Πόσο μάλλον όταν τονίζει οτι θα παίζει καλύτερα και του 360, πόσο πισωγύρισμα ακόμα...



    Αυτό που δεν καταλαβαίνω λοιπόν είναι ποιο είναι το target group του Scorpio. Αν κάποιος θέλει να παίζει τα multiplatforms "τούμπανο" συνήθως έχει (και) pc. Πόσο μάλλον που τα περισσότερα πλέον "exclusives" του είναι παιχνίδια και για το pc. Επίσης, όποιος μπορεί να ήθελε 4K UHD drive μπορεί και να πήρε το S. Και από την άλλη έχεις το ps4 pro με πάρα πολλά και καλά exclusives που τρέχουν ήδη με φοβερά γραφικά(και δε βάζω και στο παιχνίδι το psvr που μπορεί να έκανε κάποιους να επενδύσουν στο ps4 λαμβάνοντάς το κι αυτό υπόψιν). Επίσης, λέμε θα βγάλει forza, οκ δεκτό, αλλά όταν περιμένεις στην αντίπερα όχθη (και) Gran Turismo, δεν ξέρω τι μπορεί να διάλεγε κάποιος λαμβάνοντάς τα όλα υπόψιν...

    Το θετικό που βλέπω απ' 'ολη την υπόθεση είναι οτι θα αυξηθεί ο ανταγωνισμός και έστω δε θα αφεθεί η Sony στο έλεος...

  2. #62

    Default

    θα εχει πεσει η τιμη του pro μεχρι να βγει ο σκορπιος κ θα προτιμησει ο κοσμος sony που εχει κ μπολικες αποκλειστικοτητες. οπως εχω πει κ αλλες φορες,αυτο που θα σωσει το project scorpio (κ γενικως τo xbox) ειναι αποκλειστικοτητες που θα τις βλεπεις στη νεα κονσολα κ θα μενεις παγωτο,αλλιως δεν υπαρχει κανενας λογος να δωσει καποιος 500-550 ευρω για να παιζει παιχνιδια που θα παιζουν αξιοπρεπεστατα κ στο pro,το οποιο μεχρι τοτε ισως θα εχει 350. ηδη εχει 390 αυτη τη στιγμη στο σκρουτζ.

    δυσκολακι το βλεπω γενικως.θελω να παει καλα το xbox για να υπαρχει κ σοβαρος ανταγωνισμος.θελω επισης να παει καλα κ το project scorpio κ αυτο θα γινει μολις παρουν σοβαρα το θεμα των games. με παιχνιδια τυπου halo wars για αποκλειστικοτητα δεν πανε ουτε μεχρι το σχιστο κορυδαλλου παντως.

    επισης στην e3 αμα κατσουν κ μας τα πρηξουν με τα specs του scorpio κ δεν δουμε στην πραξη την κονσολα,οπως επισης κ φουυυυυυλ παιχνιδια...............''η κηδεια του xbox one-scorpio γινεται στο 3ο κοιμητηριο αθηνων κ ωρα 11 το πρωι''

  3. #63

    Default

    Τι να τα κανεις τα γραφικα αγαπητε οταν το παιχνιδι απο μονο του δεν λεει τιποτα?

    Halo 5 για αρκετο κοσμο τεραστια απογοητευση περαν του multiplayer. Gears 4 μια απο τα ιδια. Μονο τα Forza ξεχωριζουν αλλα ποιος θα παει να παρει κονσολα μονο γα τα Forza. Ακομα και στο τελευταιο πεφτει δυστηχως τρελο αρμεγμα στα dlc,για ριξτε μια ματια ποσο κοστιζουν παιχνιδι και expansions(ναι μεχρι και σε ραλακια βλεπουμε expansion....).

    Συμφωνω και εγω με το παραπανω σχολιο περι target group οτι το Scorpio ειναι μια κονσολα χωρις ταυτοτητα για μια εταιρεια επισης χωρις ταυτοτητα. Η MS δυστηχως στηριζεται στις υπηρεσιες της και στην συνδεση με το pc gaming για να εχει μια ταυτοτητα αλλα αυτο δεν ειναι αρκετο. Ολη αυτη η παραπανω δυναμη για να παιζουμε καλυτερα τι ρε MS.
    Fifa και Pro στο scorpio?Και στα δικα σου γνωστα exclusive ultimate edition των 100ευρω και dlc με το κιλο? Ναι θελουμε ανταγωνισμο αλλα αυτο το πραγμα δεν ειναι ανταγωνισμος.

    Αυτο ειναι και το προβλημα του Xbox. Οταν τελειωσει αυτη η γενια ποια ειναι τα memorable παιχνιδια που ξεχωρισαν στο xbox και θα μεινει γνωστο? Εμενα το Scorpio κυριολεκτικα μου μοιαζει σαν ενα HTPC της Microsoft αλα alienware τυπου.

    Επισης τα exclusives μας εχουν διδαξει οτι κανουν παπαδες ακομα και με πιο αδυναμο hardware βλεπε Theorder,Uncharted,Horizon.

  4. #64
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οπως ελεγα και χτες σε φιλο λατρη του brand xbox, πρεπει να σταματησει πια το vs. Οι δυο εταιριες , επισημα απο χτες, απευθυνονται σε διαφορετικο κοινο και πρεπει να παψουμε να τις αντιμετωπιζουμε σαν ανταγωνιστες. Η μεν σονυ δινει βαση στο software , η δε ms φτιαχνει ενα οικοσυστημα που ο πελατης της θα παιζει τα multiplatform παιχνιδια του στο pc (play anywhere) ή σε μια κονσολα φτιαγμενη σαν Pc , σε ultra settings , χωρις αποκλειστικα με την εννοια που εχουμε στο μυαλο μας ως "αποκλειστικο".

    Εμενα αυτο δε με αγγιζει , απορω ποιος θα δωσει βεβαια 500 ευρω για να παιξει το νεο assassin's creed πχ σε 4k/60 αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα. Η ουσια ειναι οτι η ms τραβαει διαφορετικο δρομο και αυτο ειναι κακο για τη βιομηχανια. Η σονυ θα αυξησει τη διαφορα και σε 1 χρονο απο τωρα θα ανακοινωσει νεα κονσολα. Φυσικα η ms δεν προκειται να κανει το ιδιο οταν εχει λανσαρει το πολυ δυνατο σκορπιο και εκει θα δουμε τι θα γινει .

    Spoiler!

  5. #65
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ να κάνω μια ερώτηση σαν άσχετος.
    Το Scorpio όπως έχω καταλάβει ξέρουμε ότι μπορεί να τρέξει παιχνίδια της τρέχουσας γενιά σε 4Κ native.
    Μπορεί όμως να τρέξει σε 4Κ και παιχνίδια με καλύτερα γραφικά; Δηλαδή να δούμε κάτι σαν "νέα"¨γενιά;
    Έτσι όπως τα έχω καταλάβει δεν το νομίζω.. Σαφώς μιλάμε για ένα πολύ δυνατο΄μηχάνημα που σίγουρα σε 1080 ανάλυση θα έτρεχε πανέμορφα γραφικά, αλλά δεν είναι αυτό το selling point του..
    Απ'ότι έχω δει έως τώρα θα συμφωνήσω με τον James. Αυτές οι κονσόλες απευθύνονται σε ένα κοινό που θέλει να παίξει τα παιχνίδια σε καλύτερη ανάλυση, αλλά δεν "γουστάρει" και το pc gaming.
    Spoiler!

  6. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Christos33 (07-04-2017),james9 (07-04-2017)

  7. #66
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Συγχωριανοι peasant-ιανοι φιλοι μου. Απο τις ερχομενες γιορτες οσοι παραμεινετε με Sony θα ειστε peasants!

    Λοιπον περαν της πλακας εξαιρετικα νεα! Το Scorpio θα ειναι οταν βγει με διαφορα το πιο δυνατο μηχανημα. Η MS φαινεται να το μελετησε καλα το μηχανημα. Το ερωτημα ειναι αν θα ακολουθησει με αποκλειστικοτητες και παιχνιδια που να σε κανουν να θες το μηχανημα. Μαθαινουν και απο τα λαθη που εχει κανει η Σονυ με το Pro και σιγουρα τους βοηθαει αυτο.

    Περα ομως απο αυτο ο ανταγωνισμος αυτος θα κανει καλο. Η Σονυ εχει κανει μερικα σοβαρα λαθη με το Pro οπως το γεγονος οτι δεν εχει κανει υποχρεωτικο να υπαρχει a) 1080p mode και b) supersampling υποχρεωτικο σε καθε game. Ειναι τραγικο παιχνιδια οπως το ME:A να σε κλειδωνουν υποχρεωτικα σε ενα mode και να μην σου δινουν αυτες τις απλες επιλογες. Επισης τα ελεγα και τοτε, η Sony ηταν τραγικα κακη στο θεμα του μαρκετινγκ του Pro με το κοινο να μην εχει σαφη εικονα, ακομη και μετα την επισημη διαθεση της κονσολας στα καταστηματα (!!!!) για πολλα θεματα οπως το HDR, το checkerboarding, το supersampling και και και

    Για να δουμε, περιμενω με ενδιαφερον την κυκλοφορια του Master-Race Scorpio!

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Εγώ να κάνω μια ερώτηση σαν άσχετος.
    Το Scorpio όπως έχω καταλάβει ξέρουμε ότι μπορεί να τρέξει παιχνίδια της τρέχουσας γενιά σε 4Κ native.
    Μπορεί όμως να τρέξει σε 4Κ και παιχνίδια με καλύτερα γραφικά; Δηλαδή να δούμε κάτι σαν "νέα"¨γενιά;
    Έτσι όπως τα έχω καταλάβει δεν το νομίζω.. Σαφώς μιλάμε για ένα πολύ δυνατο΄μηχάνημα που σίγουρα σε 1080 ανάλυση θα έτρεχε πανέμορφα γραφικά, αλλά δεν είναι αυτό το selling point του..
    Απ'ότι έχω δει έως τώρα θα συμφωνήσω με τον James. Αυτές οι κονσόλες απευθύνονται σε ένα κοινό που θέλει να παίξει τα παιχνίδια σε καλύτερη ανάλυση, αλλά δεν "γουστάρει" και το pc gaming.
    Σιγουρα παιζει τεραστια διαφορα απο παιχνιδι σε παιχνιδι, αλλα απο αυτο που ειπε το DF ειδαν το Forza να τρεχει στα Ultra Settings του PC (αρα καλυτερα γραφικα απο XB1) σε native 4k και 60 fps με την GPU να χρησιμοποιειται στο 66%... με λιγα λογια εχει μπολικο περιθωριο φαινομενικα.

    Η διαφορα του Scorpio με το Pro θα ειναι μεγαλυτερη απο αυτην που εχει το PS4 με XB1.

  8. #67
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Συγχωριανοι peasant-ιανοι φιλοι μου. Απο τις ερχομενες γιορτες οσοι παραμεινετε με Sony θα ειστε peasants!

    Λοιπον περαν της πλακας εξαιρετικα νεα! Το Scorpio θα ειναι οταν βγει με διαφορα το πιο δυνατο μηχανημα. Η MS φαινεται να το μελετησε καλα το μηχανημα. Το ερωτημα ειναι αν θα ακολουθησει με αποκλειστικοτητες και παιχνιδια που να σε κανουν να θες το μηχανημα. Μαθαινουν και απο τα λαθη που εχει κανει η Σονυ με το Pro και σιγουρα τους βοηθαει αυτο.

    Περα ομως απο αυτο ο ανταγωνισμος αυτος θα κανει καλο. Η Σονυ εχει κανει μερικα σοβαρα λαθη με το Pro οπως το γεγονος οτι δεν εχει κανει υποχρεωτικο να υπαρχει a) 1080p mode και b) supersampling υποχρεωτικο σε καθε game. Ειναι τραγικο παιχνιδια οπως το ME:A να σε κλειδωνουν υποχρεωτικα σε ενα mode και να μην σου δινουν αυτες τις απλες επιλογες. Επισης τα ελεγα και τοτε, η Sony ηταν τραγικα κακη στο θεμα του μαρκετινγκ του Pro με το κοινο να μην εχει σαφη εικονα, ακομη και μετα την επισημη διαθεση της κονσολας στα καταστηματα (!!!!) για πολλα θεματα οπως το HDR, το checkerboarding, το supersampling και και και

    Για να δουμε, περιμενω με ενδιαφερον την κυκλοφορια του Master-Race Scorpio!



    Σιγουρα παιζει τεραστια διαφορα απο παιχνιδι σε παιχνιδι, αλλα απο αυτο που ειπε το DF ειδαν το Forza να τρεχει στα Ultra Settings του PC (αρα καλυτερα γραφικα απο XB1) σε native 4k και 60 fps με την GPU να χρησιμοποιειται στο 66%... με λιγα λογια εχει μπολικο περιθωριο φαινομενικα.

    Η διαφορα του Scorpio με το Pro θα ειναι μεγαλυτερη απο αυτην που εχει το PS4 με XB1.
    Καλύτερα γραφικά εννοώ Uncharted 3 vs Uncharted 4. Οτι λόγω ανάλυσης θα βλέπουμε ομορφότερα γραφικά ναι το ξέρω.
    Η απορία μου είναι αν θα έχουμε μια "νέα" γενιά ή θα βλέπουμε καλύτερες αναλύσεις.
    Το PS4 Pro βλέπω η Sony δεν "καίγεται" να το προωθήσει προς το παρόν. Ούτε bundles δεν έχει.
    Δεν νομίζω πως έχει κάνει λάθος στο μαρκετινγκ. Από την αρχή ήταν ξεκάθαρο πως απευθύνεται στους κατόχους 4Κ τηλεοράσεων. Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα.
    Spoiler!

  9. #68
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Καλύτερα γραφικά εννοώ Uncharted 3 vs Uncharted 4. Οτι λόγω ανάλυσης θα βλέπουμε ομορφότερα γραφικά ναι το ξέρω.
    Η απορία μου είναι αν θα έχουμε μια "νέα" γενιά ή θα βλέπουμε καλύτερες αναλύσεις.
    Το PS4 Pro βλέπω η Sony δεν "καίγεται" να το προωθήσει προς το παρόν. Ούτε bundles δεν έχει.
    Δεν νομίζω πως έχει κάνει λάθος στο μαρκετινγκ. Από την αρχή ήταν ξεκάθαρο πως απευθύνεται στους κατόχους 4Κ τηλεοράσεων. Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα.
    Ε πως δεν εχει κανει λαθη, ακομα και οταν κυκλοφορησε δεν ξεραμε ποιο παιχνιδι υποστηριζει τι, ποιο εχει supersampling, ποιο χρησιμοποιει ποια μεθοδο upscaling για 4Κ, τι δυνατοτητες εχουν οι 1080ρ users κλπ. Γνωμη μου ειναι οτι το Pro δεν απευθυνεται σε κατοχους 4Κ τηλεορασεων περισσοτερο απο οτι σε κατοχους 1080ρ. Το Scorpio ειναι η πρωτη κονσολα που σαφως απευθυνεται σε 4Κ κατοχους. Ο λογος ειναι οτι πολλα παιχνιδια του Pro ναι μεν κανουν checkerboard σε 4Κ αλλα απο παιχνιδι σε παιχνιδι αυτο μεταβαλλεται σε τεραστιο βαθμο. Το Horizon ειναι οτι καλυτερο εχουμε απο πλευρας εφαρμογης checkerboarding σε 2160 με τρομερο αποτελεσμα, ομως τα περισσοτερα παιχνιδια ουτε καν πιανουν αυτα τα νουμερα και εντουτοις συνηθως παιζουν στα 1440ρ. Ε δεν το λες 4Κ αυτο... Για το Scorpio σου εδωσα το παραδειγμα πιο πανω, οτι τρεχει σε καλυτερα γραφικα το παιχνιδι του XB1 (textures, Anisotropic κλπ) σε native 4K και φουλ 60 fps και τα κανει ολα αυτα ενω ρουφαει απο την GPU του μολις 66% πορους. Τωρα διαφορα UC3 με UC4 που λες, σαφως και δεν υπαρχει περιπτωση να δεις μιας και ολα τα παιχνιδια πρεπει να παιζουν και στο ΧΒ1.

  10. #69
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ε πως δεν εχει κανει λαθη, ακομα και οταν κυκλοφορησε δεν ξεραμε ποιο παιχνιδι υποστηριζει τι, ποιο εχει supersampling, ποιο χρησιμοποιει ποια μεθοδο upscaling για 4Κ, τι δυνατοτητες εχουν οι 1080ρ users κλπ. Γνωμη μου ειναι οτι το Pro δεν απευθυνεται σε κατοχους 4Κ τηλεορασεων περισσοτερο απο οτι σε κατοχους 1080ρ. Το Scorpio ειναι η πρωτη κονσολα που σαφως απευθυνεται σε 4Κ κατοχους. Ο λογος ειναι οτι πολλα παιχνιδια του Pro ναι μεν κανουν checkerboard σε 4Κ αλλα απο παιχνιδι σε παιχνιδι αυτο μεταβαλλεται σε τεραστιο βαθμο. Το Horizon ειναι οτι καλυτερο εχουμε απο πλευρας εφαρμογης checkerboarding σε 2160 με τρομερο αποτελεσμα, ομως τα περισσοτερα παιχνιδια ουτε καν πιανουν αυτα τα νουμερα και εντουτοις συνηθως παιζουν στα 1440ρ. Ε δεν το λες 4Κ αυτο... Για το Scorpio σου εδωσα το παραδειγμα πιο πανω, οτι τρεχει σε καλυτερα γραφικα το παιχνιδι του XB1 (textures, Anisotropic κλπ) σε native 4K και φουλ 60 fps και τα κανει ολα αυτα ενω ρουφαει απο την GPU του μολις 66% πορους. Τωρα διαφορα UC3 με UC4 που λες, σαφως και δεν υπαρχει περιπτωση να δεις μιας και ολα τα παιχνιδια πρεπει να παιζουν και στο ΧΒ1.
    Δεν έχω PS4 Pro και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα. Απλώς εγώ από την αρχή θεωρούσα πως απευθύνεται αποκλειστικά σε κατόχους 4Κ τηλεοράσεων. Εσύ μιας και έχει Pro λογικά θα το έχεις ψάξει περισσότερο.
    Εγώ το μόνο άγχος που είχα ήταν μην βγουν PS4 Pro exclusives.
    Τώρα για το Scorpio ρωτάω πάλι για το ίδιο πράγμα. Επειδή η κονσόλα λανσάρεται σαν 4Κ. Υπάρχει περίπτωση το hardware να σηκώνει παιχνίδια με ανώτερα γραφικά (για αυτό έγραψα και στο αρχικό μου ποστ "νέα" γενιά) σε 4Κ ανάλυση;;
    Έτσι ώστε να δούμε Scopio Exclusives;;
    Το οτι θα τρέχει τα παιχνίδια του One σε 4Κ είναι δεδομένο. Το ότι αν θέλει βγάζει "next gen" games σε 1080 ανάλυση το θεωρώ και αυτό δεδομένο.
    Η απορία μου είναι: Αυτό το hardware μπορεί να τρέξει "next gen" games σε 4Κ ανάλυση;;
    Spoiler!

  11. #70
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Δεν έχω PS4 Pro και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα. Απλώς εγώ από την αρχή θεωρούσα πως απευθύνεται αποκλειστικά σε κατόχους 4Κ τηλεοράσεων. Εσύ μιας και έχει Pro λογικά θα το έχεις ψάξει περισσότερο.
    Εγώ το μόνο άγχος που είχα ήταν μην βγουν PS4 Pro exclusives.
    Τώρα για το Scorpio ρωτάω πάλι για το ίδιο πράγμα. Επειδή η κονσόλα λανσάρεται σαν 4Κ. Υπάρχει περίπτωση το hardware να σηκώνει παιχνίδια με ανώτερα γραφικά (για αυτό έγραψα και στο αρχικό μου ποστ "νέα" γενιά) σε 4Κ ανάλυση;;
    Έτσι ώστε να δούμε Scopio Exclusives;;
    Το οτι θα τρέχει τα παιχνίδια του One σε 4Κ είναι δεδομένο. Το ότι αν θέλει βγάζει "next gen" games σε 1080 ανάλυση το θεωρώ και αυτό δεδομένο.
    Η απορία μου είναι: Αυτό το hardware μπορεί να τρέξει "next gen" games σε 4Κ ανάλυση;;
    Aυτο, ποτε δεν θα το μαθουμε. Οχι δεν θεωρω οτι ειναι "generational leap" απο πλευρας τεχνικων χαρακτηριστικων αν εννοεις αυτο. Εξακολουθει να ειναι mid gen upgrade. Απλα αρκετα πιο ισχυρο απο την εκδοχη του Pro. Αποκλειστικα παιχνιδια δηλωσαν κατηγορηματικα οτι δεν θα εχει, οποτε ισχυει οτι και στο Pro. Κανενα απο τα 2 μηχανηματα, Pro/Scorpio δεν θα εκμεταλλευτει ποτε στο επακρο τις δυνατοτητες του. Ειπαμε πλεον εχουμε οτι συμβαινει και στα PC. Τα παιχνιδια φτιαχνονται με βαση πιο αδυναμα hardware, οποτε και εκει βρισκονται οι βασεις που θετουν οι devs.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (07-04-2017)

  13. #71
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    αυτο που ειπε το DF ειδαν το Forza να τρεχει στα Ultra Settings του PC (αρα καλυτερα γραφικα απο XB1) σε native 4k και 60 fps με την GPU να χρησιμοποιειται στο 66%...
    Μια μικρή διορθωσούλα: το Forza έτρεχε σε native 4K, σε locked 60 frames, με 4K assets (ήτοι textures), αλλά με image quality settings όπως στο Xbox One (φίλτρα, εφφέ, πολύγωνα κλπκλπ).

    Και επίσης:

    Δεν σημαίνει ότι όλα τα παιχνίδια του Xbone θα τα τρέχει σε 4Κ. Δεν είπαν αυτό.
    Αντιθέτως είπαν, ότι αν ένα παιχνίδι έχει δυναμική ανάλυση πχ. 900-1080p, τότε θα παίζει σταθερά σε 1080p.
    Άλλα engines ενδέχεται να μπορούν να "στρετσαριστούν" σε 4Κ, άλλα όχι.

    Ακολούθως, δεν αναφέρθηκε πουθενά τι θα γίνει με τους devs. Θα "πρέπει" να φτιάξουν assets για 4K, ώστε να βγάλουν Scorpio update (όπως λέμε PS4 Pro update) ;;;; Διότι απλώς να "πουσάρεις" παραπάνω pixel μέσω διάφορων τεχνικών απεικόνισης (μετά το τελικό render δηλαδή), σόρρυ αλλά αυτό δεν είναι native 4K, αλλά upscale σε 4Κ.

    Γενικότερα, έχω να πω πάρα πολλά, τα οποία δυστυχώς δεν αρμόζουν για κείμενο, εννοώντας ότι θα είναι δοκίμιο = δεν εξυπηρετεί σε κουβέντα.

    Θα εστιάσω όμως αλλού.

    Στους devs.

    Είμαι dev. Ετοιμάζω τίτλο. Και έχω το εξής να σκεφτώ.
    Αν βγάλω το παιχνίδι με βάση το Xbone, τότε ο κώδικας (ελέω 32MB SDRAM) θα είναι κομμένος και ραμμένος για το Xbone. Κοινώς δεν θα εκμεταλλεύεται το Scoprio.
    Συνεχίζοντας, τα assets για το Xbone σε καμία περίπτωση δεν θα εκμεταλλεύονται την δύναμη του Scorpio.

    Αντιθέτως, αν θέλω να βγάλω το παιχνίδι με βάση το Scorpio τότε τι σκατά να κάνω; Να φτιάξω 2 σετ από κώδικα/εφφέ/textures/φωτισμούς/κλπκλπ, ένα για το Xbone και ένα για το Scorpio. Συνεπώς; Παραπάνω άτομα για το development = παραπάνω κόστος.
    Και γιατί να το κάνω αυτό; Για την μικρή πελατειακή βάση που θα έχει αρχικά το Scorpio (όπως γίνεται σε κάθε νέα πλατφόρμα) ;;;;

    Κι αν δεν έχω τόσα χρήματα; Τότε;

    Κατ' εμέ, αν η MS θέλει να σώσει τον εαυτό της και την πλατφόρμα της δύο κινήσεις πρέπει να κάνει:

    α) να ανακοινώσει την λήξη του Xbone / Xbone S. Τέλος κυρίες και κύριοι, η μόνη κονσόλα είναι το Scorpio. Έτσι και οι devs και οι καταναλωτές θα ξέρουν ότι σε αυτό που θα επενδύσουν και οι μεν και οι δε, θα είναι η μοναδική κονσόλα. (Και για να μην "χέσει" η MS τους υφιστάμενους χρήστες Xbone, τους λέει ότι τα παιχνίδια που ήδη έχουν θα τρέχουν καλύτερα στο Scoprio).

    β) exclusives που ΔΕΝ θα βγουν και στον PC.

    χωρίς τις παραπάνω κινήσεις, δεν βλέπω μέλλον.



    EDIT / ΥΓ: Επειδή βλέπω να γίνεται πολύς λόγος για τα "υπερ-δυνατά" σπεκς του Scoprio. Λοιπόν, το μηχάνημα είναι ένα overclocked, με ελαφρώς custom (σε ενεργειακά θέματα, codecs ήχου/βίντεο) PS4 Pro + μεγαλύτερη ταχύτητα διαύλου στον σκληρό δίσκο (όλα αυτά για μείωση των bottlenecks). Ίδια ολοκληρωμένα φοράει (IC). Jaguar πυρήνες μεγαλύτερου χρονισμού. AMD Polaris 11 γενιά, custom ελαφρώς. Την διαφορά την κάνει η μεγαλύτερη ταχύτητα της μνήμης και ο διευρυμένος δίαυλος 384-bit. Έτσι, μεγαλύτεροι χρονισμοί + ταχύτερη/διευρυμένου διαύλου μνήμη = 6 TF. Σε καμία περίπτωση δεν είναι next gen. Σε καμία. Current gen κονσόλα είναι, απλώς ραφιναρισμένη, στα εργοστασιακά κατασκευαστικά πρότυπα (FinFET και λιγότερα νανόμετρα) του σήμερα, σε σχέση με αυτά του 2012/13.
    Last edited by Lefteris_X; 07-04-2017 at 13:34.

  14. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Axilleas_GR (07-04-2017),chronohill (07-04-2017),DJTaurus (07-04-2017),Fulgore (07-04-2017)

  15. #72
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν ειναι next gen κονσολα κι εγω αυτο ειπα. Απλα ειναι αρκετα μεγαλυτερο βημα απο το Pro. Η διαφορα μεταξυ Pro-Scorpio ειναι (τεχνικα) μεγαλυτερη απο αυτην του PS4-XB1. Επισης θεωρω επιχειρηματικη αυτοκτονια να πει η MS οτι τελος το ΧΒ1. Το Scorpio απευθυνεται σε enthusiasts η τιμη του θα ειναι σχετικα ψηλη (καμμια 499αρα φανταζομαι) και αν κρινουμε και απο τις πωλησεις του Pro (που δεν δειχνουν οτι μεγαλη μεριδα του κοσμου δινει ιδιαιτερη σημασια σε εξτρα αναλυσεις και γραφικα) δεν νομιζω οτι περιμενει απο εκει να βγαλει τα πολλα φραγκα η MS. Παει περισσοτερο για το γοητρο και λιγοτερο για τα νουμερα.

    Τωρα για την μεταφορα τιτλων απο ΧΒ1 σε scorpio και το θεμα με την ESRAM που αναφερεις, δεν ξερω ακριβως πως λειτουργει, αυτο που ξερω και που ειπε το Digital Foundry ειναι οτι το Forza Horizon εγινε port στο Scorpio μεσα σε 2 ημερες στην μορφη που περιεγρψα πιο πανω.

    Αν το σκεφτω λογικα ηδη τα παιχνιδια σχεδιαζονται απο τους devs και με την ESRAM στο μυαλο και χωρις μιας και το PS4 δεν εχει ESRAM. Οποτε φανταζομαι εχουν ηδη τα assets εκεινα που χρειαζονται για την μετατροπη στο scorpio. Δεν νομιζω οτι το κοστος παραγωγης θα αλλαξει. Η διαδικασια φαινεται να ειναι αρκετα μελετημενη και σιγουρα τα εχουν υπολογισει ολα αυτα.

    Τωρα για το 4Κ ουτε εγω ειπα πουθενα οτι η MS ειπε οτι τα παντα θα τρεχουν 4Κ native (κατα τη γνωμη μου μαλιστα αυτο θα ηταν σπαταλη πορων μιας και με το checkerboarding τωρα μπορεις να γλυτωσεις πορους και να τους χρησιμοποιησεις για καλυτερο gfx fidelity). Το μονο που ειπα (και ειναι αρκετα ξεκαθαρο πιστευω) ειναι οτι το Scorpio σιγουρα απευθυνεται περισσοτερο στους κατοχους 4Κ απο οτι το Pro.

    ΥΓ: Να θυμισω ειμαι κατοχος Pro, δεν προσπαθω να ανοιξω βεντετα, απλα αντικειμενικα και με τα μεχρι στιγμης δεδομενα ειναι πολυ λιγα τα παιχνιδια του Pro που τρεχουν 2160 με checkrboarding. Εχουμε ενα σκασμο που τρεχει στα 1440ρ.

  16. #73

    Default

    Ειναι απο τους λογους που ημουν εναντια στις αναβαθμισμενες κονσολες το παραπανω μπαχαλο. Η Sony το εχουμε πει νομιζω παρα πολλες φορες οτι θα ηταν σκετη αυτοκτονια να ''γραψει'' ολη την βαση χρηστων του ps4 λογω του pro. Επισης κρατησε την τιμη του σε χαμηλα επιπεδα τελειως.

    Η MS απο την αλλη παει να ριξει στα σκουπιδια ολους τους ανθρωπους που αγορασαν xb1,ακομα και το xboxone s με τις παραπανω δηλωσεις. Αυτο δεν ειναι οτι καλυτερο για την ηδη τωρινη βαση χρηστων γιατι δημιουργει ανασφαλειες αναλογες της Ε3 του 2013 . Αρα δεν συμφωνω με τα Α και Β που αναφερθηκαν αλλα ειναι οι μονες ρεαλιστικες λυσεις της εταιρειας να λυθει το μπαχαλο.

  17. #74
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το Scoprio αντιμετωπίζει την έλλειψη των 32ΜΒ SDRAM, δημιουργώντας ένα Virtual Memory Pool 32MB στα 8GB GDDR5 RAM που είναι διαθέσιμα στους devs. Συνεπώς, άλλος ο κώδικας για Xbone, άλλος για Scorpio. Η "μεταφορά" που αναφέρει το DF, όντως έγινε σε 2 μόλις μέρες - αυτό όμως αφορά την εύκολη μεταφορά ενός Xbone τίτλου στο Scorpio (εύκολη μεταφορά = δεν χρειάζονται ιδιαίτερες και χρονοβόρες αλλαγές στον κώδικα του Xbone).

    Όσο περί Xbone/PS4 και ομοιότητας στον κώδικα, ε, νομίζω ότι καμία σχέση, άλλες οι βιβλιοθήκες (και οι εντολές τους), μεταξύ DirectX και libc ή πως σκατά λέγεται (δεν θυμάμαι) της Sony.

    Επίσης, λες "Αν το σκεφτω λογικα ηδη τα παιχνιδια σχεδιαζονται απο τους devs και με την ESRAM στο μυαλο και χωρις μιας και το PS4 δεν εχει ESRAM. Οποτε φανταζομαι εχουν ηδη τα assets εκεινα που χρειαζονται για την μετατροπη στο scorpio." Τι σχέση έχει ο κώδικας και τα assets; Ως "assets" αναφερόμαστε στα textures και στον αριθμό των πολυγώνων στα objects/backgrounds/περιβάλλοντα. Όχι στον κώδικα.

    Άρα; Ένας dev θα βρεθεί στο δίλημμα που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ. Θα ρίξω άτομα/χρόνο/χρήμα για 2 εκδόσεις, μια με assets/κώδικα για Xbone και μια για Scoprio? Θα ασχοληθώ μόνο με το Xbone και άντε, κάποιες μικρές βελτιώσεις (για τα μάτια του κόσμου να το πω λαϊκά) για το Scoprio; Και για την μικρή πελατειακή βάση του Scorpio?


    Τέλος, κι εγώ είμαι κάτοχος Pro εδώ και μήνες, γνωρίζω δηλαδή την κατάσταση (και τον άθλιο χειρισμό από μεριάς Sony/devs) για το μηχάνημα.

    Αυτά τα "δεν είπα πουθενά το ΧΧΧΧ" Val, ΟΚ, ναι, όντως δεν τα είπες. Όμως ούτε εγώ ότι είπα, το είπα σε σχέση με αυτά που είπες εσύ (δηλαδή αντιπαραθετικά ή ότι διαφωνώ/συμφωνώ). Αντιθέτως, έκανα διευκρινήσεις όσο αφορά τα άρθρα του DF, διότι απ' τα σχόλια των συνφορουμιτών, ερμηνεύω ότι δεν έγιναν επαρκώς αντιληπτά.

    Όσο αφορά την επιχειρηματική κίνηση, έχω διαφορετική άποψη την οποία αναφέρω στο προηγούμενο ποστ (σκότωμα του Xbone, όπως έκανε στα 3,5 χρόνια του πρώτου Xbox βγάζοντας το Χ360. Ε, στα Xmas 2017 θα έχουν περάσει 4 χρόνια. Μια χαρά εποχή για να πει τέλος το παλιό και αδύναμο, νέα εποχή για το νέο και δυνατό, το οποίο παίζει -και καλύτερα μάλιστα- όλα τα υφιστάμενα παιχνίδια. Ειδάλλως............δεν υπάρχει ουδείς λόγος αγοράς του Scoprio. Και βέβαια, θα το λέω συνέχεια, άνευ exclusives, δε πα να έχεις και 100 TeraFLOPS, απλώς ψοφάς.)


    ΥΓ: Ενδέχεται σε κάποιο μελλοντικό χρόνο, είτε αυτό λέγεται 1 χρόνος ή και παραπάνω, η MS να δώσει προγράμματα και εφαρμογές στο Scoprio, όπως Outlook και Office. Δεν θα έχει σαφώς Windows (file) Explorer, αλλά με την έλλειψη των exclusive και το Scorpio / Windows να είναι ίδια ουσιαστικά πλατφόρμα, η MS (σε βάθος χρόνου όπως είπα) θα μπορεί να πει: "για τον χρήστη που δεν έχει γνώσεις υπολογιστών, ή για αυτόν που έχει λίγες και δεν θέλει να μπλέκει με φορμάτ, defrag, antivirus, registry κλπκλπ, έχουμε το Scorpio. Παίζει -μια χαρά κιόλας- τα παιχνίδια των Windows, αλλά μπορείς να κάνεις και ως ένα βαθμό δουλειά γραφείου". Άλλωστε ο μέσος χρήστης τι κάνει πλέον με το PC του; Social media, άντε κανά e-mail, Youtube, Skype/Viber και ήπια χρήση Office. Ε, αυτό θα μπορεί να το κάνει με το Scoprio χωρίς τα "παρελκόμενα" που αναφέρω πριν των Windows. Μην κολλήσουμε όμως στο ΥΓ, καθώς είναι μια υπόθεση που κάνω για μετά από 1-2 χρόνια.
    Last edited by Lefteris_X; 07-04-2017 at 15:06.

  18. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Axilleas_GR (07-04-2017)

  19. #75
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Το Scoprio αντιμετωπίζει την έλλειψη των 32ΜΒ SDRAM, δημιουργώντας ένα Virtual Memory Pool 32MB στα 8GB GDDR5 RAM που είναι διαθέσιμα στους devs. Συνεπώς, άλλος ο κώδικας για Xbone, άλλος για Scorpio. Η "μεταφορά" που αναφέρει το DF, όντως έγινε σε 2 μόλις μέρες - αυτό όμως αφορά την εύκολη μεταφορά ενός Xbone τίτλου στο Scorpio (εύκολη μεταφορά = δεν χρειάζονται ιδιαίτερες και χρονοβόρες αλλαγές στον κώδικα του Xbone).

    Όσο περί Xbone/PS4 και ομοιότητας στον κώδικα, ε, νομίζω ότι καμία σχέση, άλλες οι βιβλιοθήκες (και οι εντολές τους), μεταξύ DirectX και libc ή πως σκατά λέγεται (δεν θυμάμαι) της Sony.

    Επίσης, λες "Αν το σκεφτω λογικα ηδη τα παιχνιδια σχεδιαζονται απο τους devs και με την ESRAM στο μυαλο και χωρις μιας και το PS4 δεν εχει ESRAM. Οποτε φανταζομαι εχουν ηδη τα assets εκεινα που χρειαζονται για την μετατροπη στο scorpio." Τι σχέση έχει ο κώδικας και τα assets; Ως "assets" αναφερόμαστε στα textures και στον αριθμό των πολυγώνων στα objects/backgrounds/περιβάλλοντα. Όχι στον κώδικα.

    Άρα; Ένας dev θα βρεθεί στο δίλημμα που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ. Θα ρίξω άτομα/χρόνο/χρήμα για 2 εκδόσεις, μια με assets/κώδικα για Xbone και μια για Scoprio? Θα ασχοληθώ μόνο με το Xbone και άντε, κάποιες μικρές βελτιώσεις (για τα μάτια του κόσμου να το πω λαϊκά) για το Scoprio; Και για την μικρή πελατειακή βάση του Scorpio?
    Ειλικρινα πιστευεις οτι μια εταιρεια η οποια, ενταξει δεν ειναι και τυχαρπαστη στον τομεα της τεχνολογιας, με το R&D που εκανε, δεν ελαβε ποτε υποψην της το θεμα του porting των τιτλων του ΧΒ1 στο Scorpio? Δεν βρεθηκε ουτε ενας να τους πει για το θεμα της ESRAM? Ή βρεθηκε απλα τον αγνοησαν? Δεν νομιζω. Ο λογος υπαρξης του Scorpio ειναι το porting των παιχνιδιων απο το ΧΒ1 στο Scorpio οπου θα τρεχουν με καλυτερα γραφικα και αναλυση. Ειναι θεμα το οποιο βρισκεται κυριολεκτικα στην βαση της υπαρξης του Scorpio ως μηχανηα. Πιστευω οτι τα εχουν υπολογισει αυτα τα πραγματα και για να μην βλεπω και ειδικους του χωρου να αγχωνονται για το τι μελει γενεσθαι για τους developers και το porting, μαλλον δεν υφισταται θεμα. Πιο πιθανο βρισκω να μην εχουμε εμεις υπολογισει κατι μιας και δεν εχουμε ολα τα στοιχεια στα χερια μας.

  20. #76
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Το ανάποδο porting πως ακριβώς θα το κάνεις δίχως την ύπαρξη δεύτερου κώδικα;
    Στη μια περίπτωση ποτέ δε πρόκειται να εκμεταλλευτείς την επιπλέον δύναμη (Xbox one -> Scorpio), στη δεύτερη χρειάζεται επιπλέον δουλειά απο πλευράς development.

    Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Axilleas_GR; 07-04-2017 at 15:46.

  21. #77
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Άμα σου πω ειλικρινά ότι δεν έβγαλα κανένα απολύτως νόημα από αυτό που έγραψες; Μα κανένα όμως;

    Λιανά, γιατί ίσως εγώ να φταίω και να μην το διατύπωσα ορθά:

    - Έχεις ένα παιχνίδι για το Xbone, ας πούμε το Forza. Ο κώδικας και τα assets είναι για το One, που εκμεταλλεύονται τα σπεκς του (μνήμη, CPU/GPU, ESRAM κλπκλπ).

    - Θες να το κάνεις να τρέχει στο Scoprio. Κοινώς "port".

    - Η MS φρόντισε η μεταφορά να είναι εύκολη, δηλαδή δεν χρειάζεται να γράψεις τον κώδικα από την αρχή, απλώς τροποποιείς λίγα πράγματα. Μεγάλη συμβολή στην "ευκολία porting" είναι το Virtual Memory Pool για την έλλειψη της ESRAM του Scorpio.

    - Τελικό αποτέλεσμα: παιχνίδι του One, τρέχει στο Scoprio.

    - Όμως δεν είναι παιχνίδι που εκμεταλλεύεται το Scorpio, αλλά παιχνίδι του One που τρέχει καλύτερα στο Scoprio (το πόσο "καλύτερα" εξαρτάται από τον τίτλο και το αν φτιάξει ή δεν φτιάξει ο dev έξτρα 4K assets).

    Ας πούμε τώρα ότι έχεις παιχνίδι υπό ανάπτυξη. Και θες να υποστηρίξεις στο έπακρο ΚΑΙ τις 2 κονσόλες.

    Τι κάνεις; Προγραμματίζεις 2 διαφορετικούς παντελώς κώδικες. (για τα assets τα έχω ήδη πει)

    Το να γράψεις κώδικα για One και με την "ευκολία στο porting" για το Scoprio, σόρρυ, αλλά αυτός ο ported-κώδικας δεν εκμεταλλεύεται σε ουδεμία περίπτωση το Scorpio.
    Τουτέστιν, απαιτείται άλλος κώδικας για το One και άλλος για το Scorpio - στην περίπτωση που ο dev θέλει να εκμεταλλευτεί επαρκώς τα σπεκς του Scorpio.

    Ένα μηχάνημα (Scoprio) στην περίπτωση που δεν θα έχει παιχνίδια τα οποία να εκμεταλλεύονται στο έπακρο τα σπεκς του, αλλά θα παίζει καλύτερα τα παιχνίδια του One, κατά την δική μου κρίση δεν έχει κανένα απολύτως νόημα στην αγορά - ΤΗΝ ΙΔΙΑ στιγμή που θα προσφέρεται ΚΑΙ το One σε πολύ χαμηλότερη τιμή. Ο λόγος είναι απλός και έχει χιλιοειπωθεί: PC. Το ίδιο προσφέρει. Καλύτερα multiplatform. Χωρίς exclusives ΕΙΔΙΚΑ και ΜΟΝΟ για το Scorpio, ειλικρινά βλέπω το μηχάνημα να πηγαίνει άπατο (και οι MS μέτοχοι να βγάζουν αφρούς).

    Αντιθέτως, ένα Scorpio με σκοτωμένο το One + προγράμματα (όπως ανέφερα σε βάθος χρόνου) και πλέον ως ενιαία πλατφόρμα με τα Windows, το βλέπω ως βιώσιμη -επιχειρηματικά- λύση.

    Scorpio, χωρίς exclusives που να "διαφημίζουν" τα σπεκς του, αλλά με βελτιωμένα One παιχνίδια και την ίδια στιγμή το One να συνεχίζει να κυκλοφορεί (και παράλληλα τα base/Pro PS4 με μειωμένες τιμές).......πολύ απλά το βλέπω άπατο να πηγαίνει.
    Last edited by Lefteris_X; 07-04-2017 at 22:06.

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Axilleas_GR (07-04-2017),DJTaurus (07-04-2017)

  23. #78
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Άμα σου πω ειλικρινά ότι δεν έβγαλα κανένα απολύτως νόημα από αυτό που έγραψες; Μα κανένα όμως;

    Λιανά, γιατί ίσως εγώ να φταίω και να μην το διατύπωσα ορθά:

    - Έχεις ένα παιχνίδι για το Xbone, ας πούμε το Forza. Ο κώδικας και τα assets είναι για το One, που εκμεταλλεύονται τα σπεκς του (μνήμη, CPU/GPU, ESRAM κλπκλπ).

    - Θες να το κάνεις να τρέχει στο Scoprio. Κοινώς "port".

    - Η MS φρόντισε η μεταφορά να είναι εύκολη, δηλαδή δεν χρειάζεται να γράψεις τον κώδικα από την αρχή, απλώς τροποποιείς λίγα πράγματα. Μεγάλη συμβολή στην "ευκολία porting" είναι το Virtual Memory Pool για την έλλειψη της ESRAM του Scorpio.

    - Τελικό αποτέλεσμα: παιχνίδι του One, τρέχει στο Scoprio.

    - Όμως δεν είναι παιχνίδι που εκμεταλλεύεται το Scorpio, αλλά παιχνίδι του One που τρέχει καλύτερα στο Scoprio (το πόσο "καλύτερα" εξαρτάται από τον τίτλο και το αν φτιάξει ή δεν φτιάξει ο dev έξτρα 4K assets).

    Ας πούμε τώρα ότι έχεις παιχνίδι υπό ανάπτυξη. Και θες να υποστηρίξεις στο έπακρο ΚΑΙ τις 2 κονσόλες.

    Τι κάνεις; Προγραμματίζεις 2 διαφορετικούς παντελώς κώδικες. (για τα assets τα έχω ήδη πει)

    Το να γράψεις κώδικα για One και με την "ευκολία στο porting" για το Scoprio, σόρρυ, αλλά αυτός ο ported-κώδικας δεν εκμεταλλεύεται σε ουδεμία περίπτωση το Scorpio.
    Τουτέστιν, απαιτείται άλλος κώδικας για το One και άλλος για το Scorpio - στην περίπτωση που ο dev θέλει να εκμεταλλευτεί επαρκώς τα σπεκς του Scorpio.

    Ένα μηχάνημα (Scoprio) στην περίπτωση που δεν θα έχει παιχνίδια τα οποία να εκμεταλλεύονται στο έπακρο τα σπεκς του, αλλά θα παίζει καλύτερα τα παιχνίδια του One, κατά την δική μου κρίση δεν έχει κανένα απολύτως νόημα στην αγορά - ΤΗΝ ΙΔΙΑ στιγμή που θα προσφέρεται ΚΑΙ το One σε πολύ χαμηλότερη τιμή. Ο λόγος είναι απλός και έχει χιλιοειπωθεί: PC. Το ίδιο προσφέρει. Καλύτερα multiplatform. Χωρίς exclusives, ΕΙΔΙΚΑ και ΜΟΝΟ για το Scorpio, ειλικρινά δεν βλέπω το μηχάνημα να πηγαίνει άπατο (και οι MS μέτοχοι να βγάζουν αφρούς).

    Αντιθέτως, ένα Scorpio με σκοτωμένο το One + προγράμματα (όπως ανέφερα σε βάθος χρόνου) και πλέον ως ενιαία πλατφόρμα με τα Windows, το βλέπω ως βιώσιμη -επιχειρηματικά- λύση.

    Scorpio, χωρίς exclusives που να "διαφημίζουν" τα σπεκς του, αλλά με βελτιωμένα One παιχνίδια και την ίδια στιγμή το One να συνεχίζει να κυκλοφορεί (και παράλληλα τα base/Pro PS4 με μειωμένες τιμές).......πολύ απλά το βλέπω άπατο να πηγαίνει.
    Το ίδιο ουσιαστικά δεν ισχύει και με το PS4 Pro;;;
    Spoiler!

  24. #79
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    500 πράγματα έγραψα βρε συ Μιχάλη. Που αναφέρεσαι;

    Σορρυ, μετά παρατήρησα τα bold.

    Όχι δεν είναι το ίδιο per se, καθώς το Pro έχει "μόλις" 100 ευρώ διαφορά στην τιμή από το base PS4.

    Πχ. προσωπικά από το PSX και μετά, αγοράζω 2 κονσόλες Sony. Την πρώτη day 1 και την δεύτερη όταν θα βγει το slim, ώστε να έχω εγγύηση και νέο μηχάνημα (το παλιό πάει στο πατάρι). Ε, στο PS4 αντί να πάρω το slim, με 100 ευρώ παραπάνω πήρα το πιο δυνατό μηχάνημα. Για τον λόγο που ανέφερα και γιατί θα δω ότι είναι δυνατόν καλύτερο στην 1080p οθόνη μου, σε σχέση με το base PS4. Για 100 ευρώ παραπάνω.

    Δεν θα μπορεί να πει το ίδιο όμως ο υποψήφιος αγοραστής του Scorpio, δηλαδή αντί για One με 100 ευρώ παραπάνω αγοράζω το Scorpio...
    Last edited by Lefteris_X; 07-04-2017 at 16:01.

  25. #80
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    500 πράγματα έγραψα βρε συ Μιχάλη. Που αναφέρεσαι;

    Σορρυ, μετά παρατήρησα τα bold.

    Όχι δεν είναι το ίδιο per se, καθώς το Pro έχει "μόλις" 100 ευρώ διαφορά στην τιμή από το base PS4.

    Πχ. προσωπικά από το PSX και μετά, αγοράζω 2 κονσόλες Sony. Την πρώτη day 1 και την δεύτερη όταν θα βγει το slim, ώστε να έχω εγγύηση και νέο μηχάνημα (το παλιό πάει στο πατάρι). Ε, στο PS4 αντί να πάρω το slim, με 100 ευρώ παραπάνω πήρα το πιο δυνατό μηχάνημα. Για τον λόγο που ανέφερα και γιατί θα δω ότι είναι δυνατόν καλύτερο στην 1080p οθόνη μου, σε σχέση με το base PS4. Για 100 ευρώ παραπάνω.

    Δεν θα μπορεί να πει το ίδιο όμως ο υποψήφιος αγοραστής του Scorpio, δηλαδή αντί για One με 100 ευρώ παραπάνω αγοράζω το Scorpio...
    Οπότε το λες αυτό σύμφωνα με την τιμή του Scorpio. Συμφωνώ σε αυτό μιας και αν ισχύουν τα 500€ μιλάμε για 250-300€ διαφορά. Εδώ το PS4 slim προτιμάει αρκετός κόσμος έναντι του Pro λόγω bundles Κλπ.
    Εγώ είμαι περίεργος να δω πως θα το προωθήσει η MS. Σαν ένα αντίστοιχο PS4 Pro είναι πολύ ακριβό σε σχέση με την απλή έκδοση. Σαν μια νέα κονσόλα γράφει πολύ κόσμο και χάνεται η εμπιστοσύνη στο πρόσωπο της.
    Σαν νέα κονσόλα που θα τρέχει games σε 4Κ ανάλυση δεν νομίζω να τρέξει ο κόσμος να την αγοράσει..
    Πραγματικά επειδή βλέπω τις εταιρείες να έχουν πέσει στο 4Κ δεν μπορώ να φανταστώ άλλο τρόπο προώθησης.
    Θα έλεγα και για next gen γραφικά αλλά σε 4Κ κομματάκι δύσκολο πιστεύω.. Σε χαμηλότερη ανάλυση θα βλέπαμε ακόμα καλύτερα γραφικά αυτό είναι βέβαιο..
    Το PS4 Pro αντίθετα για μένα ξεκαθάρισε πολλά πράγματα στο τι κονσόλα είναι. 4Κ 30fps ή 1080 60fps. Ισως βέβαια να ισχύει αυτό που λέει ο Val για παιχνίδια που ορισμένα δεν σου δίνουν παραπάνω επιλογές. Δεν ξέρω, αλλά νομίζω αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα θολό τοπίο γύρω απο το scorpio. Οπως φυσικά υπήρχε και για το PS4 Pro ένα μεγάλο διάστημα που δεν ξέραμε τι θα μας φέρει αυτή η "νέα" κονσόλα.
    Spoiler!

Page 4 of 59 FirstFirst 123456781454 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •