Page 40 of 59 FirstFirst ... 3036373839404142434450 ... LastLast
Results 781 to 800 of 1180

Thread: Xbox One X

  1. #781
    Advanced Member Mouxlalouda's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Λάρισα
    Posts
    500
    PSN ID
    Mouxlalouda
    Name
    Γιώργος

    Default

    στο 1ο χβοχ που είχα δεν σε άφηνε να κάνεις τίποτα κατά τη διάρκεια του install, ούτε να παίξεις κάποιο ψηφιακό ούτε να το έχεις standby που λες. απλά το έβλεπες να κάνει install και έκανες το σταυρό σου ταυτόχρονα... επίσης να αναφέρω πως ο πιο σημαντικός λόγος για τα ψηφιακά ήταν οι χαμηλές τιμές που μπορούσες να αγοράσεις τα παιχνίδια από χώρες όπως ρωσία, σιγκαπούρη, καναδά, αργεντινή, κάτι που έκανα μαζί με το φίλο μου που έχουμε το share και έχουμε γλυτώσει ΠΟΛΛΑ λεφτά.

    Today is a good day to die...



  2. #782
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Στο xbox σήμερα μπορείς να παίξεις όσο κάνει install κάτι άλλο φυσικά. Η μόνη διαφορά του με το PS είναι ότι όσο κάνει install κατεβάζει και update ταυτόχρονα για αυτό και αργεί παραπάνω. Αν το βγάλεις off line δεν καθυστερεί.

    Επίσης μπορείς να τρέξεις πλέον το παιχνίδι όταν έχει εγκατασταθεί το 20% ή κάπου τόσο.

  3. #783
    Advanced Member Mouxlalouda's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Λάρισα
    Posts
    500
    PSN ID
    Mouxlalouda
    Name
    Γιώργος

    Default

    δηλαδή φίλε μου vengeance τα δισκάκια δεν κάνουν 1 ώρα; αυτό θα είναι πολύ καλό αν ισχύει. το κάθε παιχνίδι θέλει το δικό του ποσοστό για να τρέξει και ίσχυε και τότε, αλλά πολλές φορές είναι τελείως άχρηστο. σημερινό παράδειγμα: το forza 3 ήθελε περίπου 13 γίγα για να μου βγάλει ready to start. αυτή τη στιγμή είμαι στα 20 γίγα, το παιχνίδι τρέχει αλλά βγάζει μήνυμα πως πρέπει να κάνει install και μένει εκεί, κοινώς δεν μπορείς να παίξεις. στο zombie army trilogy, με το που κατέβασα 3 γίγα και έτρεξε το παιχνίδι, έπαιζε κανονικά. μου έχει τύχει και με άλλα παιχνίδια, απλά δε θυμάμαι ποια ήταν.
    Today is a good day to die...



  4. #784
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Install πάντως δεν κάνει αν το έχεις σε standby και πρέπει να το έχεις ανοιχτό. Το ίδιο ισχύει και για το PS4. Και το δοκίμασα τελευταία κιόλας με το God of War το οποίο το έβαλα να κάνει install και μετά το έβαλα σε rest mode για να ολοκληρώσει αλλά δεν το έκανε.

    Από την άλλη αν το έχεις offline mode, ναι μεν κάνει πιο γρήγορα το Install από το δισκάκι αλλά όχι και με μεγάλη διαφορά.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  5. #785
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Σε standby κάνει κανονικά install σε εμένα. Το είχα δοκιμάσει από την πρώτη μέρα που πήρα το Xbox.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  6. #786
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Σε εμένα δεν κάνει. Πρέπει να το έχω offline πάλι;
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  7. #787
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Έχει μια επιλογή για το πως θα κλείνει η κονσόλα. Τσέκαρε μήπως έχεις βάλει να κλείνει τελείως και να μην μπαίνει σε standby.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  8. #788
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Όχι ρεσυ. Είναι σίγουρο ότι το έχω σε standby. Anyway.

    Το Gears 4 που το βρήκατε σε αυτή την έκδοση με τα δυο δισκάκια; Με ψήνει και εμένα.

    Αυτό θα έπρεπε να το είχαν κάνει και στο Forza 7. Γιατί το παιχνίδι είναι 50GB στο δισκάκι και άλλα 40GB για κατέβασμα. Και το αναφέρει κιόλας ότι το παιχνίδι είναι "μισό" στο δισκάκι μέσα.

    Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει ίντερνετ τι κάνει; Η δεν έχει μια αξιοπρεπή ταχύτητα για να το κατεβάσει γρήγορα;
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  9. #789

    Default

    μια χαρα κανει install σε stand by και το ps4 και το x,δοκιμασμενα κ στα δυο απο εμενα σχεδον σε ολα τα παιχνιδια που εχω.και να το εχετε online για να σας περναει κ τις ενημερωσεις. θα παρει ωρες βεβαια.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to christos-sonyboy For This Useful Post:

    Mouxlalouda (04-05-2018),Sir_Teraflop (04-05-2018)

  11. #790
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Και εγώ το ξαναδοκίμασα μόνο και μόνο από περιέργεια με το μοναδικό δισκάκι που έχω στα χέρια μου και κάνει όντως install σε standby (instant-on) με turn off console από το χειριστήριο - προσοχή εδώ γιατί στα settings έχει και full shutdown και εκεί όντως σταμάτησε. Επειδή φυσικά όλα αυτά δεν τα βρίσκω πρακτικά για την περίπτωση μου είναι το μοναδικό δισκάκι που έχω. Όλα τα άλλα είναι full digital και εγκαταστάσεις από το γραφείο στην δουλειά ή το βράδυ σε sleep mode που αναφέρει ο chistos από πάνω.

  12. The Following 3 Users Say Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    christos-sonyboy (05-05-2018),DJTaurus (04-05-2018),Mouxlalouda (04-05-2018)

  13. #791
    Advanced Member Mouxlalouda's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Λάρισα
    Posts
    500
    PSN ID
    Mouxlalouda
    Name
    Γιώργος

    Default

    επειδή θα χρειαστώ εξωτ. σκληρό για το Χ, έχει κανείς να προτείνει κάτι καλό; είμαι τελείως άσχετος και βλέπω πως ζητάνε 150 ευρώ για τα 4tb...
    Last edited by Mouxlalouda; 04-05-2018 at 23:01.
    Today is a good day to die...



  14. #792
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Mouxlalouda View Post
    επειδή θα χρειαστώ εξωτ. σκληρό για το Χ, έχει κανείς να προτείνει κάτι καλό; είμαι τελείως άσχετος και βλέπω πως ζητάνε 150 ευρώ για τα 4tb...
    Εγώ πήρα αυτόν, sorry για το link δεν είναι διαφήμιση αλλά ήταν το πιο εύκολο για μένα να μπω στις παραγγελίες μου τότε για να δεις ακριβώς το μοντέλο.

    http://www.public.gr/product/gaming/...prod8281294pp/




    2,5'', 2,5'' και στην θήκη δηλαδή γιατί κάτι 2,5'' WD είναι σε μεγαλύτερες από το μέγεθός τους θήκες, γρήγορος, σβήνουν λαμπάκια όλα τα πάντα όπως πρέπει, κλείνει -ανάβει κτλ. όταν του λέει το xbox και με 3 TB εγκατεστημένα ήδη δεν κάνει κιχ.

    Μπορείς να βρεις πιο γρήγορο? Σίγουρα αλλά αν δες να μπλέκεις με θήκες, τεράστιες θήκες, 7.200 δίσκους σε raid, τροφοδοτικά και τα λοιπά και θες κάτι Plug & play οικονομικά (όσο γίνεται δηλαδή) εδώ είσαι.

    Οι άλλες σου επιλογές είναι:

    - Maxtor M3 (αισθητικά δεν μου έκατσε γιατί τα ίδια είναι).

    - Toshiba Al xx που είναι (ήταν) πανάκριβοι αλλά μιλάμε για ποιότητα.

    Διαλέγεις
    Last edited by Sir_Teraflop; 05-05-2018 at 01:47.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    DJTaurus (05-05-2018),Mouxlalouda (05-05-2018)

  16. #793
    Advanced Member Mouxlalouda's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Λάρισα
    Posts
    500
    PSN ID
    Mouxlalouda
    Name
    Γιώργος

    Default

    ευχαριστώ για την απάντηση. σήμερα που ρώτησα σε καταστήματα, μου είπανε να πάρω καλύτερα με τροφοδοτικό, γιατί είναι καλύτερα από αυτά μόνο με usb, γενικά πιο αξιόπιστα και μου είπανε μάλιστα ότι έχουν κι ανεμιστηράκι οι 3,5'', άρα δεν υπάρχει θέμα να ζεσταθούν πολύ, γιατί αυτός είναι ο φόβος μου, ειδικά τώρα καλοκαίρι.
    Today is a good day to die...



  17. #794
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    .... Τι βλακείες λένε για να πουλήσουνε. Πραγματικά.

    Γιατί τότε να μην πάρεις κανένα SSD ή Firecuda SSHD με άπειρα TB από την κάθε πα@@ seagate σε θήκη και καλά να το βάλεις εσύ στην δικιά σου θήκη με ψύξη ή χωρίς και να τελειώνεις.

    Θα σου πω εγώ.

    Θες το σύστημα σου να είναι κομψό, διακριτικό χωρίς στην ουσία να χάνεις κάτι ή θες μετά το gaming να σηκώνεσαι να κλείνεις τροφοδοτικά ή να τραβάς πρίζες κτλ.

    Είναι θέμα νοοτροπίας αν με καταλαβαίνεις. Σε τελική όποιο παιχνίδι σε ενδιαφέρει να μπουτάρει γρήγορα το μεταφέρεις στον δίσκο του One-X μέσα που είναι και SSHD και κάνει και RAM Cache από πάνω. Τον δίσκο τον έχεις σαν αποθήκη που τρέχει και παιχνίδια.

    Δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα - εγώ π.χ. σαν πρώην πισάς τα load times του one-x μου φαίνονται απολύτως ανεκτά.

    Βέβαια εγώ κολλάω και στην αισθητική και στην διακριτικότητα. Διαφορετικά όπως σου ανέφερα παίρνεις και external της Lacie με τους δίσκους σε RAID-0.

    Επιλογές. Αυτό που σου πρότεινα πάντως επειδή το έχω δουλέψει δεν θα σε κάνει να γράφεις στα forum - α το λαμπάκι δεν σβήνει ποτέ και τέτοια ούτε Post τύπου resetera το one x να διαμαρτύρεται ότι δεν μπορεί να δουλέψει τον δίσκο λόγω ελλιπούς τροφοδοσίας από το usb.
    Last edited by Sir_Teraflop; 05-05-2018 at 03:54.

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    DJTaurus (05-05-2018),Mouxlalouda (05-05-2018)

  19. #795

    Default

    Quote Originally Posted by Mouxlalouda View Post
    ευχαριστώ για την απάντηση. σήμερα που ρώτησα σε καταστήματα, μου είπανε να πάρω καλύτερα με τροφοδοτικό, γιατί είναι καλύτερα από αυτά μόνο με usb, γενικά πιο αξιόπιστα και μου είπανε μάλιστα ότι έχουν κι ανεμιστηράκι οι 3,5'', άρα δεν υπάρχει θέμα να ζεσταθούν πολύ, γιατί αυτός είναι ο φόβος μου, ειδικά τώρα καλοκαίρι.
    Αυτο για το ανεμιστηρακι ψιλο ραδιο αρβυλα μου ακουγεται,γιατι και πιο παλια που ειχα χρησιμοποιησει και τους 2 τυπους σκληρων δισκων και οι 2 ανεβαζαν ζεστη.

    Αν σε ενδιαφερει η φορητοτητα ή να μην πιανει πολυ χωρο αγοραζεις ενα μικροτερο 2.5ρι αλλιως αγοραζεις ενα με τροφοδοτικο επειδη συνηθως ειναι φθηνοτεροι.

    Πανω κατω και οι 2 τα ιδια ειναι απο πλευρας αξιοπιστιας αν δεν κακομεταχειριζονται.

    Τον εσωτερικο δισκο του X οπως ειχα αναφερει πιο παλια αν τον αλλαξεις χανεις την εγγυηση της κονσολας(εκτος αν αλλαξει στο μελλον).

    Απο εταιρειες στο θεμα αξιοπιστιας στους σκληρους και η Western Digital και η Seagate ειναι πανω κατω τα ιδια.

    Τελος δεν ξερω για ποιο λογο κοιταζεις σε 4tb,αλλα προσωπικα αν τον θες μονο για το Xbox θα σου προτεινα να κοιταζες σε 1-2tb(αφου εχεις ηδη και το σκληρο του One).

  20. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Mouxlalouda (05-05-2018)

  21. #796
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Πάντως τα 4TB μου φαίνονται εμένα πάρα πολλά. Η λύση μου είναι να πάω σε 2TB εγώ. Μου αρκούν θέλω να πιστεύω.

    Θα συμφωνήσω με το θέμα της αισθητικής που λέει ο φίλος παραπάνω. Εγώ δεν θέλω να φαίνεται καν και θέλω να το βάλω ακριβώς από κάτω στο έπιπλο τον σκληρό για να μην φαίνεται κιόλας, αλλά το καλώδιο που δίνουν μέσα είναι και κοντό και πρέπει να πάρω πιο μακρύ.

    Έχω σκεφτεί να πάρω και ένα εξωτερικό tray να μπαίνουν σκληροί δίσκοι μέσα και να έχει 2 υποδοχές για USB να στέλνω ένα στο Xbox και ένα στο PS4. Θα δουλέψει κάτι τέτοιο;
    Last edited by WolfRathmA; 05-05-2018 at 10:57.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  22. #797
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παρακολουθώ την συζήτηση, αλλά εδώ θα διαφωνήσω κάθετα (από πλευράς νοοτροπίας και αξιοπιστίας σε συνδυασμό πάντα με την τελική τιμή).

    Αυτό που κάνω εδώ και πάρα πολλά χρόνια, είναι:

    α) Adaptor SATA III --> USB 3.0 (παλαιότερα SATA I/II σε USB 2.0) με δικό του ρεύμα, κόστος: 10-20 ευρώ (ανάλογα τον adaptor μπορεί να δέχεται και 2 σκληρούς επάνω του).

    β) Πάντα επιλέγω κλασικούς (winchester / μηχανικούς) δίσκους και 3.5 ιντσών. Πάντα τους έχω γυμνούς. Ψύξη = άπειρη. Ρεύμα = Άπλετο. Κόστος: οι φθηνότεροι δίσκοι στον λόγο τιμή/χωρητικότητα.

    Ποτέ δεν έχουν χαλάσει οι δίσκοι, ποτέ δεν έχει πάθει κάτι κανένα μηχάνημα γιατί το εξωτερικό ρεύμα είναι αξεπέραστο + ο άπλετος αέρας.


    Βέβαια, η αισθητική ποτέ δεν με ενδιέφερε (άλλωστε ο/οι σκληροί δεν φαίνονται = είναι κρυμμένοι πίσω από τα μηχανήματα) + ποτέ δεν με πείραζε να κάνω μια παραπάνω κίνηση (να βγάλω από το ρεύμα τον εξωτερικό σκληρό). Σε γενικές γραμμές έχω τη νοοτροπία "κούνα και λίγο τον ποπό σου, δεν παθαίνεις κάτι, αφής στιγμής το να κουνηθείς για να βγάλεις/βάλεις ρεύμα δεν είναι κάτι πάνω από 2 δευτερόλεπτα δουλειά. Αλλά αυτά που κερδίζεις, σόρρυ ΚΑΝΕΝΑΣ 2.5 δίσκος μέσα σε θήκη δεν το προσφέρει κόστος/αξιοπιστία/χωρητικότητα".

    Συνεπώς είναι θέμα νοοτροπίας και απαιτήσεων (από την τσέπη, το μηχάνημα, αλλά και τον εαυτό μας).

  23. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Mouxlalouda (05-05-2018)

  24. #798
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Συμφωνώ με τον Λευτέρη - στην αρχή για εξωτερική θήκη ψάχτηκα και εγώ και να βάλω ένα firecuda 2 tb μέσα. Όντως η λύση αυτή είναι η πιο αξιόπιστη και γρήγορη εδώ που τα λέμε. Αλλά θέλει αρκετό ψάξιμο για το ποια θήκη θα επιλέξεις και μια συγκεκριμένη μάρκα που κατέληξα θα ήταν παραγγελία από το εξωτερικό μόνο και θα καθυστερούσε πολύ. Δεν είναι όλες οι θήκες κατάλληλες ή φτιαγμένες το ίδιο. Για παράδειγμα θα πρέπει κάποιος να δει αν υποστηρίζει UASP η θήκη.

    Οπότε πήγα στην οικονομική λύση του δίσκου παραπάνω. Ένα άλλο κακό που έχω παρατηρήσει τώρα τελευταία με αυτούς τους "εξωτερικούς" 2.5" επίσης επειδή έχω ανοίξει αρκετούς από γνωστούς που μου τους έχουν δώσει μήπως και τους σώσω αρχεία (εύκολο αν έχει χαλάσει μόνο το usb port) είναι ότι έχουν μετατρέψει τα sata ports τους ήδη με το pcb σε usb και ακόμα και αν θες να τον βγάλεις από την θήκη να τον βάλεις σε ένα laptop π.χ. ή να αλλάξεις τον δίσκο αυτό είναι αδύνατο. Πριν κάποια χρόνια ερχόντουσαν όντως με sata>usb μετατροπέα αλλά πλέον όχι. Μεγάλο φάουλ αυτό για λόγους cost-cutting.

    Tέλος προς θεού μην βάλει κανείς δίσκο πίσω από το X1X για να τον κρύψει. Τον έκαψε. 100% bad sectors σε 1 ώρα gaming το πολύ από την ζέστη. Δίπλα μόνο


    @Wolf όταν εννοείς tray τι εννοείς? Έχεις κάποια εικόνα?

  25. #799
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Σκεφτόμουν κάποιο enclosure με dual υποδοχή για 2 σκληρούς δίσκους, με τροφοδοσία, αλλά με 2 εξόδους USB και να πηγαίνει 1 στο PS4 και ένα στο Xbox.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  26. #800
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Καλά δεν θα σου συστήσω να πάρεις δύο θήκες και να τις κολλήσεις με μονωτική στυλ gamecube αλλά η θήκη που θες θα πρέπει να έχει δύο controllers μέσα. Θα το κοιτάξω όμως και θα επανέλθω.

  27. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    WolfRathmA (06-05-2018)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •