Page 18 of 59 FirstFirst ... 814151617181920212228 ... LastLast
Results 341 to 360 of 1180

Thread: Xbox One X

  1. #341

    Default

    δεν εχω να πεισω για τιποτα σχετικα με την κονσολα. ποσως με ενδιαφερει κιολας η κονσολα να σου πω την αληθεια. το υφακι δε μ'αρεσει του συγκεκριμενου.ειναι εριστικος εχω παρατηρησει κ σε αλλα θεματα.


  2. #342

    Default

    Το θεμα αυτο για ποιο λογο ανοιχτηκε ακριβως?Για να ανεβαινουν μονο video του digital foundry και να λεμε μπραβο στην microsoft για την νεα κονσολα και στους κατοχους της?

    Το οτι γραφονται αυτα που γραφονται συνεχεια(μεταξυ αυτων και τα δικα μου)ειναι καθαρα αποτελεσμα της τωρινης καταστασης του xbox στην αγορα.Σε οποια δεν αρεσουν αυτα που γραφονται απλα τα προσπερναει.Το προβλημα δεν καταλαβαινω που ακριβως ειναι.Πιο πολυ σαν υποδειξη του τι να γραφεται το βλεπω το παραπανω που προσωπικα δεν το θεωρω οτι το καλυτερο.

  3. #343

    Default

    το κουραζουμε το θεμα,σου στελνω πμ για να μην σπαμαρουμε. επισης διορθωσε το ''σε οποια δεν αρεσουν''.
    Last edited by christos-sonyboy; 15-11-2017 at 09:44.

  4. #344

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    το υφακι δε μ'αρεσει του συγκεκριμενου.ειναι εριστικος εχω παρατηρησει κ σε αλλα θεματα.
    Ουτε μικρος σε ηλικια ειμαι για να πεταω απο την χαρα μου με την κυκλοφορια ''νεας''(οπως και στην περιπτωση του pro)κονσολας,ουτε χτεσινος οσον αφορα την εν λογω εταιρεια που απο περυσι που μπηκε στον χωρο του pc,εχω τσακωθει και μαλωσει εγω και ποσος αλλος κοσμος για την κατασταση του windows store τους και τα απειρα προβληματα του,που ευτυχως απο φετος βελτιωθηκε.

    Ξερεις τι ειναι να πληρωνεις day one το gears of war ultimate edition στην ακριβοτερη τιμη της αγορας(επειδη η microsoft επιβαλει με το ετσι θελω τα xbox play anywhere να μπορεις να τα παιζεις μονο ψηφιακα)και να μην μπορεις να παιξεις το παιχνιδι που πληρωσες επειδη σου κρασαρει συνεχεια?Ανεβαζε ο κοσμος κριτικες στο store και τους τις κατεβαζε επιτηδες. Τα ιδια και με το Quantum Break.
    Με το Forza horizon 3 τα ιδια. 69.99ευρω και εδω και σχεδον ενα χρονο ειχε σοβαρο θεμα με stuttering.

    Και δεν αναφερω τιποτα το τρομερο ή συγκλονιστικο,απλα τους ιδιους προβληματισμους που εχουν αναφερθει και πιο παλια απο αλλο κοσμο.
    Και στο κεντρικο θεμα του xbox τα ιδια γραφονταν στις τελευταιες 2 σελιδες αλλα εκει δεν ειδα να γινεται καμια αναλογη πατατηρηση.Ουτε χρησιμοποιησα προσωπικους χαρακτηρισμους ή βρισιες,ουτε την κονσολα συγκεκριμενα εβγαλα σκαρτη. Την αποψη μου για την εταιρεια πισω απο την κονσολα και την πορεια της εδω και 4χρονια ανεφερα.
    Ιδια βεβαια σταση εχω και προς την Sony για καποιες''μαιμουδιες''που εχει κανει και αυτη ανα καιρους(online,controller,ποιοτητα κατασκευης κλπ),αλλα αυτο ειναι για αλλο θεμα.Αν ειναι και εδω με το καλημερα να αρχιζουν προσωπικες κλικες επειδη δεν γραφονται αυτα που θελουν καποιοι να διαβασουν,να μου το πειτε να κοιταξω αλλου.
    http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/10018-Xbox-One/page431


    Last edited by Fulgore; 15-11-2017 at 10:03.

  5. #345

    Default

    σπαμαρουμε το θεμα fulgore. σου εστειλα πμ η απαντα εκει η απαντα στο αναλογο θεμα.

  6. #346

    Default

    Λογικο ειναι απο την στιγμη που η κουβεντα δεν γινεται στα παιχνιδια(κυριως στα νεα)να γινεται ανακυκλωση στα ιδια και στα ιδια. Αυτο ειναι και το ολο point μου σε αυτα που εγραψα.
    Ειναι λιγο πολυ γνωστο οτι η κονσολα ειναι η δυνατοτερη της αγορας,το γνωριζαμε και πριν βγει.Ειδαμε επισης απο τα πρωτα video απο τα γνωστα sites οτι οντως αποδιδει καλυτερα,και στα frames σε σχεση με το xbox one/S και σε αναλυση σε σχεση με το Pro.Δεν μπορει ομως να συνεχιστει η κουβεντα αν δεν αναφερθουν τα νεα παιχνιδια και κυριως exclusives(τα ιδια που ισχυαν και γραφονταν οταν βγηκαν το 2013 οι νεες κονσολες).
    Και ποια ειναι τα νεα παιχνιδια γυρω απο το Xbox?Το Cuphead και το Forza Motorsport 7.

  7. #347
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    @Fulgore
    Δεν έκρινε κανείς τι γράφεις. Πως το γράφεις είναι το θέμα. Δεν είναι η πρώτη φορά, θα συμφωνήσω με το Χρήστο σε αυτό. Να σου υπενθυμίσω?
    "Καλό θα ήταν τέτοια πράγματα να μη γράφονται σε φόρουμ και μάλιστα δημόσια."
    Και μιλάς εσύ ότι σου κάνουν υποδείξεις?Σοβαρά?
    Θα στο έστελνα σε pm, κατά επιθυμία του Chris και για να μη χαλάω το θέμα, αλλά όχι. Έλεος δηλαδή.

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #348

    Default

    Μέχρι η Ubi να αποφασίσει να ξεζουμίσει το X θα έχει βγει PS5.



    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Πόσα exclusives θα αντέξει να παράγει.
    Μαζί σου αλλά δεν είναι λίγο αυθαίρετο αυτό που λες....? Σα να μου λες ότι σε 10 χρόνια το iPhone θα έχει λιγότερες πωλήσεις απ ότι τώρα. Εννοείται πως τα mutli είναι αυτά που πουλάνε κονσόλες. Βλέπε Call of Duty και Xbox360. Σε αυτή τη γενιά όμως όταν ανοίγω το PS4 βλέπω μέσα σταθερά από 15 έως 30 άτομα στο PSN ενώ στο One από 1-2 μέχρι 10 άτομα. Μόνο τον petran βλέπω σταθερά online . To COD WW2 σημείωσε το καλύτερο digital launch ever για παιχνίδι του PS4. Fifa,BF,Destiny οι περισσότεροι παίζουν σε PS4. Δεν πρέπει και η MS να δώσει το τυράκι των exclusive για να ξανακερδίσει πίσω τους gamers.....? Να κάνει έστω το marketinistiko της Sony που ανακοινώνει exclusive 2 και 3ις E3 πίσω. Έτσι κερδίζονται οι αρχικές εντυπώσεις. Το να μου βγάζει την πιο άρτια τεχνολογικά κονσόλα ever σε μια πολύ τίμια τιμή μετά τα στραπάτσα που έφαγε δεν μου λέει κάτι. Αν δεν βγάλουν exclusive δεν με πείθουν ότι είναι dedicated στους gamers. To βλέπω το έργο του χρόνου τέτοια εποχή να κοστίζει σε bundle 399 και κατά την διάρκεια του 18 να ανακοινώνει τις κλασικές πίπες time exclusive αποκλειστικότητες. Τα έχουμε ξαναπεί και στο Ninty..... όπως εσένα δεν σου αρέσουν τα περισσότερα από τα exclusive της Sony έτσι και εγώ σου λέω και σιγά τα ποιοτικά multi (τα ίδια ξαναζεσταμένα open world σε μεγαλύτερο scale) που παίξαμε σε αυτή τη γενιά.....και σιγά μη δώσω 500 ευρώ για να τα παίξω σε μια καλύτερη κονσόλα. Όπως προβλέπεις ότι η Sony δεν θα αντέξει να παράγει tripleA αποκλειστικά επειδή βλέπουμε ότι αιμορραγεί σε άλλους τομείς εγώ σου προβλέπω ότι αύριο μεθαύριο μπορεί να ανακοινώσει συνεργασία με την Apple και να γίνει ο αποκλειστικός hardware supplier για όλα τα camera modules. Η Samsung κερδίζει περισσότερα από μια οθόνη Oled που κατασκευάζει για την Apple από τα καθαρά κέρδη που τις αφήνει η πώληση ενός Galaxy S8. Του χρόνου τις περισσότερες OLED της Apple θα τις κατασκευάζει η LG. Οπότε ας μου επιτρέψεις και μια δική μου ανάγνωση της αγοράς όσο αυθαίρετη είναι και η δική σου ....... μακάρι πάντως να πουλήσει το X και να έχουμε ανταγωνισμό. Όλοι αυτό θέλουμε. Τα λεφτά τα έχω στην τσέπη και περιμένουν. Κίνητρο δεν βλέπω. Και το κίνητρο δεν είναι 4k και hdr........ αυτές τις παπατζες τις έφαγα με το PS4 Pro, φτάνει......το hardware δεν αρκεί.
    Last edited by DJTaurus; 15-11-2017 at 10:36.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    Axilleas_GR (15-11-2017),spartan (16-11-2017)

  10. #349
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    @ Vengeance 64

    Εγώ το μόνο που δεν καταλαβαίνω για το όλο θέμα που σε απασχολεί είναι το εξής:

    ΟΚ, αναμφισβήτητα το Xbox One X αυτή την δεδομένη στιγμή είναι η πιο ισχυρή κονσόλα που κυκλοφορεί εκεί έξω (πέρυσι τέτοια εποχή ήταν το PS4 Pro - ίδιο μοτό). Το περίεργο ειλικρινά θα ήταν να ίσχυε το αντίθετο και δεν νομίζω ότι κανένας ούτε σε αυτό το φόρουμ το αμφισβήτησε αυτό. Μπορεί ακόμη να συζητάμε το πόσο μπορεί να αξιοποιηθεί αυτή η παραπάνω ισχύς ή αν τα νούμερα στα χαρτιά μπορούν να υλοποιηθούν πλήρως και απροβλημάτιστα, πλην όμως νομίζω όλοι καθολικά ακόμη και Sony fanboys να είναι αποδέχονται ότι το X αυτή την στιγμή είναι η πιο ισχυρή κονσόλα.

    Εσύ όμως που χρόνια τώρα είσαι όπως έγραψες PC gamer, τι σκοπεύεις να λάβεις από αυτό; Εκτιμώ τίποτα το σπουδαίο ουσιαστικά, καθώς θεωρητικά έχεις ήδη καλύτερο μηχάνημα ή με τα 500€ που κοστίζει θα αναβαθμίσεις το υπάρχον σε πολύ ανώτερα επίπεδα από αυτά της κονσόλας και εν τέλει δεν θα παίζεις τα ίδια παιχνίδια ακριβώς; Την τελευταία φορά που κοίταξα, το Xbox One σαν πλατφόρμα δεν έχει πια καμία αποκλειστικότητα έναντι των PC αφού μέσω των Windows 10 θα μοιράζονται την ίδια βιβλιοθήκη. Οπότε η λογική η δική μου θα ήταν αν είναι να πάρω μία κονσόλα, θα είχε νόημα να πάρω κάποια που τα παιχνίδια της δεν θα τα είχα στο PC ήτοι PS4 ή Switch ανεξαρτήτως ισχύως, κοιτώντας την βιβλιοθήκη των exclusives και τι μου αρέσει από αυτά.

    Τώρα χρόνια PC gamer και να μεταβείς στο Xbox One X μου φαίνεται ανούσιο προσωπικά. Για μένα που δεν έχω PC της προκοπής, που είχα Xbox & Xbox 360, έχω αρκετά παιχνίδια ακόμη από αυτές και θυμάμαι ότι με τις προηγούμενες γενιές των κονσολών της MS είχα περάσει υπέροχα, ναι άμα είναι να πάρω Xbox One Χ (ή και το Xbox One - σκέτο). Αλλά ώρες - ώρες ούτε για μένα έχει κάτι αξιόλογο να δείξει σαν current gen exclusive που να δικαιολογήσω την αγορά της. Κάνα δυο παιχνίδια δεν αρκούν, τα χιλιομασημένα και κατεστραμένα πια από περιεχόμενο gears/halo δεν μου λένε κάτι, μόνο τα Forza είναι το αγκάθι που με πονάει ανά περιόδους, αλλά δεν μπορώ να πω ότι την εποχή αυτή παίζω πολλά racing παιχνίδια. Μπορεί να φταίει ότι δεν είχα το forza - αν και το DriveClub που πήρα σχεδόν τα άπαντα και είναι άριστο το παράτησα από ένα σημείο και μετά γιατί κόλλησα με άλλου είδους genres.

  11. The Following 3 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Axilleas_GR (15-11-2017),DJTaurus (15-11-2017),Slay (18-11-2017)

  12. #350

    Default

    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    @Fulgore

    "Καλό θα ήταν τέτοια πράγματα να μη γράφονται σε φόρουμ και μάλιστα δημόσια."

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Που κολλαει αυτο σε σχεση με αυτο που ανεφερα εγω πριν λιγο μονο εσυ ξερεις,αλλα τελος παντων παμε παρακατω.

  13. #351
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Που κολλαει αυτο σε σχεση με αυτο που ανεφερα εγω πριν λιγο μονο εσυ ξερεις,αλλα τελος παντων παμε παρακατω.
    Χρειάζεται να στο κάνω και quote ακριβώς δηλαδή?
    Edit
    Ορίστε λοιπόν ακριβώς τα γραφόμενα σου. Απευθύνεσαι σε εμένα προσωπικά σε κάτι το οποίο αποτελεί καθαρά προσωπική μου άποψη.
    "Τελος το ''δεν δινω δεκαρα τι θελει ο κοσμος''καλο ειναι να μην γραφεται σε forum γιατι πιανει εμμεσα και ατομα που συμμετεχουν σε αυτο."
    Σου εκανα φρεσκάρισμα της μνήμης τώρα? Αυτό δεν αποτελεί υποδειξη τι θα γράφεται σε ένα δημόσιο μέσο έκφρασης?
    Τα περί κλίκας εδώ μέσα μη τα αναφέρεις ξανά. Όλοι μια παρέα είμαστε και όλοι καλοδεχουμενοι με την ελευθερία να εκφράζονται. Καλημερες.
    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Axilleas_GR; 15-11-2017 at 11:04.

  14. #352

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Κάνα δυο παιχνίδια δεν αρκούν, τα χιλιομασημένα και κατεστραμένα πια από περιεχόμενο gears/halo δεν μου λένε κάτι, μόνο τα Forza είναι το αγκάθι που με πονάει ανά περιόδους,
    Στην προηγουμενη γενια οταν ειχε βγει το τοτε Halo 3(θυμαμαι ειχαμε παει με ενα συμφοιτητη απο την σχολη μου στην τοτε Ηλεκτρονικη να το παρουμε day one 70ευρω)ηταν ενας τιτλος ο οποιος ειχε μεινει για κουβεντα σχεδον σε ολη την γενια.
    Σε αυτη την γενια με το Halo 5 ομως που στην ουσια δεν εδωσαν μεγαλη βαση στο single player του αλλα στο Multi του,γιαυτο ηδη εχει ξεχαστει απο τους περισσοτερους. Στο Halo 3 το ειχαμε βγαλει(οπως και τα προηγουμενα 2)σε splitscreen κλασσικα,στο Halo 5 το εβγαλαν αυτο γιατι...microsoft.
    To Gears of War 4 απο την αλλη ηταν σε καλυτερη μοιρα στο single player κομματι του αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορω να πω οτι ικανοποιησε τον κοσμο(οπως και εμενα),ειδικα ετσι οπως εκλεισε στο τελος.Το multi του ειναι καλο.
    Και το Forza motorsport καταφεραν συγκεκριμενα στο 7 να το καταστρεψουν και αυτο με την εισαγωγη των lootboxes.
    Δεν το εχω παιξει ακομα το συγκεκριμενο γιατι περιμενω τωρα με τις εκπτωσεις μηπως υπαρχει καμια μειωση τιμης (για να το παρω αυτο μαζι με το Cuphead στο pc),αλλα σε γενικες γραμμες δεν διαβασα και τα καλυτερα.


    Και οπως ειπε ο Nek παραπανω ουτε εγω μπορω να καταλαβω οπως ειχα γραψει πιο πισω πως ενας Pc user θα παει στο xbox μονο και μονο για να υποβαθμιστει απο σιγουρα 60fps(στο pc)σε 30 στην κονσολα.

    Ο DJtaurus παραπανω με αυτο που αναφερει πιανει και το νοημα στο link που ανεβαζα στο vgchart. Δεν ειναι μονο ο ρολος που βαρανε τα exclusives(γιατι κλασσικα το νεο call of duty θα ειναι στην κορυφη των πωλησεων μαζι με το FIfa και φετος),αλλα αν δειτε πιο συγκεκριμενα τις πωλησεις των τιτλων ποσο πουλανε σε καθε πλατφορμα θα καταλαβαιτε πως στεκει αυτο που λεει για το online.

    Προφανως και οι διαφορες μεταξυ Xbox One και Xbox One X θα ειναι μεγαλες. Το θεμα ειναι οτι μονο μεσω συνεχους κραξιματος και παραπονων θα δουμε(θελω να πιστευω)ενα Xbox ανταγωνιστικο.
    Ετσι οπως το 2013 μεσω της μαζικης αντιδρασης αφησε πισω τα περι always online και Kinect και προσφερε μεχρι και bw,ετσι και στο μελλον απο το συνεχες παραπονο για exclusives μπορει να δουμε τιποτα.

  15. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Nek_Food (15-11-2017)

  16. #353

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    @ Vengeance 64

    Κάνα δυο παιχνίδια δεν αρκούν, τα χιλιομασημένα και κατεστραμένα πια από περιεχόμενο gears/halo δεν μου λένε κάτι, μόνο τα Forza είναι το αγκάθι που με πονάει ανά περιόδους.
    Ενω τα uncharted, god of war, και gran turismo που δεν μπήκε καν στον κόπο να βάλει career mode είναι ολόφρεσκα και system sellers? Νομίζω γελάει ο κοσμος.

    Το θέμα επιλογής κατ εμε είναι καθαρά στο ποια excludives της μιας η της άλλης πλευράς προτιμάς. Προσωπικά δε δίνω σε καμμία εταιρεία προβάδισμα στα παιχνίδια που είναι και η ουσία της υπόθεσης.

    Στην αρχή της γενιάς για παραδειγμα η ms ήταν πολύ μπροστά από τη Sony σε θέμα exclusives, τώρα είναι σε καλύτερο mood η Sony. Αργοτερα αναμένεται να αλλάξει αυτο ξανά και ούτε κάθεξης.

    Για το θέμα των windows ανέκαθεν υποστήριζα ότι τα games είναι για όλους και μακαρι τα παιχνίδια του Xbox να καταλήξουν όχι μόνο στο pc αλλά και στο PlayStation.
    Και φυσικά να ακολουθήσει και η Sony Σ αυτο.

    ΥΓ: Μακάρι να δω πολλά ακόμα uncharted, god of war, GT, Gears και Halo.



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #354

    Default

    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    "Τελος το ''δεν δινω δεκαρα τι θελει ο κοσμος''καλο ειναι να μην γραφεται σε forum γιατι πιανει εμμεσα και ατομα που συμμετεχουν σε αυτο."

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Εχεις δικιο στο παραπανω ετσι οπως το θετεις,αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση εχω και εγω δικιο σε αυτο που σου εγραψα.

  18. #355

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ενω τα uncharted, god of war, και gran turismo που δεν μπήκε καν στον κόπο να βάλει career mode είναι ολόφρεσκα και system sellers?
    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Εχεις εν μερη δικιο στο παραπανω αλλα ταυτοχρονα εχεις και αδικο.Ο λογος γιατι τα παραπανω παιχνιδια που αναφερεις δεν ειναι αυτα στα οποια βασιζεται αποκλειστικα η κονσολα οπως στην περιπτωση του Xbox με τα gears/halo/forza,αρα προφανως και δεν θεωρουνται system sellers.
    Δες ποσα Forza εχει βγαλει ως τωρα το Xbox και ποσα GT.

    Επισης το playstation εχει βγαλει ενα Bloodborne,Horizon Zero Dawn,until dawn,last guardian,driveclub(στην παρουσα φαση τουλαχιστον που κοστιζει και αναλογα και εχει παρει ποσα updates)και αλλες συνεχειες βεβαια τιτλων οπως killzone shadowfall(σιγουρα οχι ο δυνατοτερος exclusive τιτλος),gravity rush 2,persona 5,infamous second son,ratchet and clank οπως βεβαια και console exclusive τυπου Street Fighter 5,Nier Automata,Nioh.
    Συν βεβαια οτι αλλο αναμενουμε του χρονου οπως Death Stranding,God of war 4,Ni no kuni 2,Dragon Quest 11,Spiderman,Last of us 2 και οτι αλλο ανακοινωθει/επιβεβαιωθει αργοτερα οπως το προσφατο Ghost of tsushima.

    Κοινως υπαρχουν και καποιοι τιτλοι που εχουν βγει ηδη που ξεχωριζουν σε αυτη τη γενια και φυσικα υπαρχουν και τιτλοι που να περιμενει πως και πως καποιος κατοχος ps4. Ο κατοχος του Xbox απο την αλλη ως τωρα δεν εχει καποιους αντιστοιχα μεγαλους σε ονομα τιτλους να περιμενει περαν του νεου Forza,halo,gears και των ηδη γνωστων μικροτερων τιτλων οπως sea of thieves και crackdawn.

    Μπορω να δωσω πολλα μπραβο στην Microsoft γενικα σαν εταιρεια απο το καλυτερο ποιοτικα και σε θεμα εργονομιας xbox controller που λατρευω μεχρι το ανωτερο και καλυτερο service και after sales support της.Το backwards compatible ειναι και αυτο ενα bonus φυσικα.

    Αλλα το μονο πραγματικο αρνητικο που εχει η εν λογω εταιρεια καλως ή κακως στις κονσολες συγκεκριμενα ειναι τα exclusives. Υποτιθεται οτι αυτο ισχυε και την προηγουμενη γενια που παλι το τοτε xbox360 ειχε το πανω χερι στις πωλησεις,αλλα εχασε προς το τελος παλι πωλησεις μολις επεσε η τιμη του ps3 σε ανθρωπινα επιπεδα και βγηκαν τα γνωστα exclusives.


    Τελος οποιος θελει να δει τι παει να πει να ειναι ο αλλος πραγματικα εριστικος και να θελει να υποβαθμισει την αλλη πλατφορμα που(οπαδικα)υποστηριζει,μπορει να ριξει μια ματια στα σχολια απο κατω απο το καθε συγκριτικο video του digital foundry τυπου

    ''microsoft sucks'',''sony sucks''
    ''ps4 rules'',''xbox one x rules,rip ps4 pro'' και παει λεγοντας.

    Αν δεν τους ζαλισουμε το κεφαλι απο το πρωι μεχρι το βραδυ για τα exclusives(οπως εγινε και για τα δωρεαν παιχνιδια του plus)τοτε δεν προκειται να δουμε exclusives στο μελλον.Ο Spencer μπορει να εταξε νεα exclusives στο μελλον,αλλα απο υποσχεσεις εταιρειων εχουμε χορτασει.Στην πραξη να τα δουμε πρωτα.
    Last edited by Fulgore; 15-11-2017 at 11:51.

  19. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Nek_Food (15-11-2017)

  20. #356
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Eιλικρινα το εχετε ψιλοσκισει το θεμα παιδια και καποιοι πραγματικα θα πρεπει να χαλαρωσετε λιγακι.

    Μπορουν ολοι να λενε την αποψη τους και να κανουν την κριτικη τους αλλα με μια δοση σεβασμου προς ολους τους υπολοιπους οι οποιοι εχουν διαφορετικη αποψη. Κανενος η γνωμη δεν αποτελει ευαγγελιο και παγκοσμια αληθεια, παρα μοναχα υποκειμενικη πραγματικοτητα. Ουτε εριστικοι χρειαζεται να γινομαστε, ουτε ειρωνικοι, ουτε αποτομοι, ουτε αγενεις. Στοιχειωδης σεβασμος χρειαζεται.

    Εγω -αν και εχω πολλακις στο παρελθον εκφρασει το που στεκομαι στην ολη κυκλοφορια Pro και Χ - εχω να πω τα εξης:

    Για το Προ:

    - Αγορασα το Προ επειδη βρηκα ενα πολυ καλο deal. θεωρω οτι σαν κονσολα μετα απο 1 χρονο σχεδον που την εχω, δεν αξιζει αν καποιος εχει ηδη PS4 και ιδιως εαν δεν εχει 4Κ τηλεοραση. Τα οποια benefits πραγματικα δεν ειναι αξια αναφορας σε τετοιο βαθμο που να δικαιολογουν την επενδυση. Φυσικα σε αυτο εξαιρουνται οσοι εχουν αφθονο χρημα και δεν τους πολυαπασχολει το κοστος, και καλα κανουν. Καποια παιχνιδια ξεχωριζουν με καλα patches αλλα τα περισσοτερα ειναι της πλακας.

    - Η υποστηριξη της Σονυ για το Προ ειναι το λιγοτερο απογοητευτικη. Παλι καλα που βγηκε το Χ ωστε τωρα θα χρειαστει να σηκωσουν το τηλεφωνο και να καλεσουν κανεναν dev. Ακομα και exclusive παιχνιδια δεν εχουν patch για το Προ... τι λεμε τωρα. Ειναι αστειο εντελως.

    - Δεν θα δειτε ουτε ενα παιχνιδι (ναι και τα exclusives μαζι) να εκμεταλλευεται το Προ στον βαθμο που θα εκμεταλλευθει το PS4. Κανενα παιχνιδι δεν θα φτιαχτει με βαση το Προ.


    Για το Χ:

    - Ειναι σιγουρα η πιο δυνατη κονσολα και με διαφορα. Οτι συγκριτικο βγει και τυγχανει να ειναι καλυτερο το Προ (εχει γινει 1-2 φορες) ειναι απλα επειδη οι devs δεν εκαναν σωστη δουλεια στο Χ.

    - Ολη αυτη η δυναμη για εμενα παει σε ενα μεγαλο βαθμο στραφι και αντι ο κοσμος να κοιταζει την ουσια, μπαινει σε μια PC Master Race φιλοσοφια οπου αυτοσκοπος γινονται οι αριθμοι. Ετσι βλεπεις τα παραλογα του "χαχα δεν ειναι 4Κ ειναι μολις 1800p και φυσικα εγω ξεκαθαρα μπορω να δω την διαφορα"... τα οποια πραγματικα με κανουν να ριχνω facepalm. Γενικα θεωρω οτι ειναι πολυ πεταμενη υπολογιστικη δυναμη σε σχεση με αλλα πραγματα που θα μπορουσαν να κανουν χωρις να στοχευουν σε αυτο το αναθεματισμενο 4Κ που εχει τρελανει τους παντες.

    - Δεν θα δειτε ουτε ενα παιχνιδι να εκμεταλλευεται το Χ στον βαθμο που θα εκμεταλλευθει το Οne. Κανενα παιχνιδι δεν θα φτιαχτει με βαση το X.


    Γενικα ειναι και οι 2 κονσολες εντυπωσιασμου περισσοτερο παρα ουσιας. Ειναι για τους "καμενους" (εχω Προ οποτε μην το παρετε ως παρεξηγηση αυτο) ή γι αυτους που δεν εχουν PS4,One και θελουν τωρα να αγορασουν κονσολα MS και Sony οποτε ειναι ισως πιο σωστη επενδυση.

    Δεν θα βγω απο τωρα να πω οτι ειναι "λαθος" αυτο που γινεται με αυτες τις κονσολες, καθως ειναι μια ακομα επιλογη και στην τελικη αν υπαρχει οντως αγορα γι αυτην την επιλογη ειναι κατι το οποιο ειναι αναποφευκτο, αλλα κατα την γνωμη μου, οποιος κατοχος αυτων των κονσολων πιστευει οτι το hardware θα αξιοποιηθει, κανει λαθος.

    Επισης για εμενα, το πραγματικο αλμα σε μια γενια βιντεοπαιχνιδιων δεν ειναι το ποσα πιξελ δειχνει η οθονη μου αλλα η γεωμετρια, τα μοντελα των χαρακτηρων, ο φωτισμος, οι σκιασεις, τα εφφε, shaders κλπ. Δεν πα να μου τρεχεις το God of War 1 στα 18Κ με 64 anisotropic filtering και 280 frames το δευτερολεπτο, δεν προκειται να εντυπωσιαστω παραπανω απο ενα God of War του 2017 που τρεχει σε ενα πενιχρο 1080ρ και 30 καρε...

  21. The Following 7 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Axilleas_GR (15-11-2017),christos-sonyboy (15-11-2017),DJTaurus (15-11-2017),Dragonpaul (15-11-2017),Nikoladim (15-11-2017),Slay (18-11-2017),Snk (15-11-2017)

  22. #357

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Εχεις εν μερη δικιο στο παραπανω αλλα ταυτοχρονα εχεις και αδικο.Ο λογος γιατι τα παραπανω παιχνιδια που αναφερεις δεν ειναι αυτα στα οποια βασιζεται αποκλειστικα η κονσολα οπως στην περιπτωση του Xbox με τα gears/halo/forza,αρα προφανως και δεν θεωρουνται system sellers.
    Δες ποσα Forza εχει βγαλει ως τωρα το Xbox και ποσα GT.

    Επισης το playstation εχει βγαλει ενα Bloodborne,Horizon Zero Dawn,until dawn,last guardian,driveclub(στην παρουσα φαση τουλαχιστον που κοστιζει και αναλογα και εχει παρει ποσα updates)και αλλες συνεχειες βεβαια τιτλων οπως killzone shadowfall(σιγουρα οχι ο δυνατοτερος exclusive τιτλος),gravity rush 2,persona 5,infamous second son,ratchet and clank οπως βεβαια και console exclusive τυπου Street Fighter 5,Nier Automata,Nioh.
    Συν βεβαια οτι αλλο αναμενουμε του χρονου οπως Death Stranding,God of war 4,Ni no kuni 2,Dragon Quest 11,Spiderman,Last of us 2 και οτι αλλο ανακοινωθει/επιβεβαιωθει αργοτερα οπως το προσφατο Ghost of tsushima.

    Κοινως υπαρχουν και καποιοι τιτλοι που εχουν βγει ηδη που ξεχωριζουν σε αυτη τη γενια και φυσικα υπαρχουν και τιτλοι που να περιμενει πως και πως καποιος κατοχος ps4. Ο κατοχος του Xbox απο την αλλη ως τωρα δεν εχει καποιους αντιστοιχα μεγαλους σε ονομα τιτλους να περιμενει περαν του νεου Forza,halo,gears και των ηδη γνωστων μικροτερων τιτλων οπως sea of thieves και crackdawn.

    Μπορω να δωσω πολλα μπραβο στην Microsoft γενικα σαν εταιρεια απο το καλυτερο ποιοτικα και σε θεμα εργονομιας xbox controller που λατρευω μεχρι το ανωτερο και καλυτερο service και after sales support της.Το backwards compatible ειναι και αυτο ενα bonus φυσικα.

    Αλλα το μονο πραγματικο αρνητικο που εχει η εν λογω εταιρεια καλως ή κακως στις κονσολες συγκεκριμενα ειναι τα exclusives. Υποτιθεται οτι αυτο ισχυε και την προηγουμενη γενια που παλι το τοτε xbox360 ειχε το πανω χερι στις πωλησεις,αλλα εχασε προς το τελος παλι πωλησεις μολις επεσε η τιμη του ps3 σε ανθρωπινα επιπεδα και βγηκαν τα γνωστα exclusives.
    Με ενδιαφέρει η ποιότητα του Forza όχι το ποσά έχουν βγει. GT έχουν βγει σαφώς λιγότερα αλλά από το 5 και μετά όλοι βλέπουν την ψαλίδα με το racing sim της ms να ανοίγει.

    Για τα exclusives που λες η Sony βρίσκεται τώρα στο σημείο που ήταν η ms το 13. Έχει αρκετά ωραία exclusives. Το ανέφερα και εγω.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #358
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Δεν έχω καταλάβει μιλάμε για launch exclusives ότι είχε το πάνω χέρι η MS ή διαχρονικά στην παρούσα γενιά; Για το launch;
    http://www.spawnfirst.com/wp-content...exclusives.jpg
    Δεν ξέρω πόσα και ποια υλοποιήθηκαν τελικώς αλλά δεν με απασχολεί κιόλας.

    Διαχρονικά για την παρούσα γενιά και για την προηγούμενη γενιά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανοίξουμε συζήτηση για το πλήθος και την ποικιλία και φυσικά την δημιουργία νέων exclusives (The Order, DriveClub, Horizon), ποιος είχε το πάνω χέρι. Τώρα οι προοπτικές για την επόμενη γενιά για την MS που όλα της τα παιχνίδια θα είναι Windows 10 διαθέσιμοι δεν νομίζω ότι θα υπάρχει όρος Xbox Console Exclusive.

  24. #359

    Default Xbox One X

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Δεν έχω καταλάβει μιλάμε για launch exclusives ότι είχε το πάνω χέρι η MS ή διαχρονικά στην παρούσα γενιά; Για το launch;
    http://www.spawnfirst.com/wp-content...exclusives.jpg
    Δεν ξέρω πόσα και ποια υλοποιήθηκαν τελικώς αλλά δεν με απασχολεί κιόλας.

    Διαχρονικά για την παρούσα γενιά και για την προηγούμενη γενιά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανοίξουμε συζήτηση για το πλήθος και την ποικιλία και φυσικά την δημιουργία νέων exclusives (The Order, DriveClub, Horizon), ποιος είχε το πάνω χέρι. Τώρα οι προοπτικές για την επόμενη γενιά για την MS που όλα της τα παιχνίδια θα είναι Windows 10 διαθέσιμοι δεν νομίζω ότι θα υπάρχει όρος Xbox Console Exclusive.
    Αν θεωρείς αυτά που αναφέρονται στον πίνακα Triple A παιχνίδια και system sellers και ότι ο αλλος θα επιλέξει με κριτήριο το don’t starve και το contrast τότε πάσο.

    Επίσης ξαναείπα ότι μακάρι να μην υπάρχουν exclusives σε καμμία κονσόλα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. #360
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Στην αρχή της γενιάς για παραδειγμα η ms ήταν πολύ μπροστά από τη Sony σε θέμα exclusives, τώρα είναι σε καλύτερο mood η Sony. Αργοτερα αναμένεται να αλλάξει αυτο ξανά και ούτε κάθεξης.
    Στο ταμειο που κανεις στο τελος δεν εχει καμια σημασια το αν η MS εχει την πολιτικη να βγαζει στην αρχη της γενιας τα λιγα exclusives της.

    Στο τελος θα συγκριθει με την Sony στα exclusives και εκει δεν υπηρχε ποτε συγκριση. Ουτε καν στην προηγουμενη γενια.
    Είναι σαν να δίνεις το χρυσό στον μαραθώνιο και σε αυτόν που ξέφυγε λιγο στην αρχή. Ασχετα αν τερματησε πολυ πίσω στο τέλος.
    .

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •