Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 81 to 100 of 103

Thread: Farpoint

  1. #81
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Free DLC στις 27 Ιουνιου.


    Farpoint’s ‘Cryo Pack’ DLC Will Be Free
    https://www.vrfocus.com/2017/06/farp...-will-be-free/

    Due to arrive on 27th June 2017, the Cyro Pack DLC will feature a brand new icy world – a polar opposite to the desert location of the main videogame. Additionally, there will also be a two-player co-op as well as challenge levels to test players shooting skills.
    .

  2. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    gonzalez (13-06-2017),teras1 (13-06-2017)

  3. #82
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Όμως δε ξέρω τι γινεται, πχ, με το Farpoint, στο οποίο η θολούρα ειναι αρκετά "προβληματική". Για παράδειγμα, έχουν κανει την έξυπνη κίνηση να φοράς ρολόι το οποίο δείχνει την πραγματική ωρα. Ε, τα ψηφία μετα βίας φαίνονται. Ομοίως και τα εναπομείναντα πυρομαχικά. Και δε φταίει ούτε ο τρόπος που εχω βάλει το VR, ούτε ο αστιγματισμός μου. Δε ξέρω εαν βελτιώνεται σημαντικά με το Pro, αλλα μακάρι...

    Ελπιζω στην παρουσίαση της Sony να μάθουμε περισσότερα για παιχνίδια που θα κυκλοφορησουν και αποφασίζω ανάλογα.
    Το μετέφερα εδώ, σε ps4 pro πάντως η ώρα στο ρολόι και τα πυρομαχικά φαίνονται πεντακάθαρα.

  4. #83
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    Το μετέφερα εδώ, σε ps4 pro πάντως η ώρα στο ρολόι και τα πυρομαχικά φαίνονται πεντακάθαρα.
    Εαν, όπως λες, φαίνονται πεντακάθαρα, μιλάμε για σημαντική βελτίωση και όχι αμελητέα. Εγώ πάντως δυσκολεύομαι να καταλάβω τι ωρα ειναι και τα πυρομαχικά δε τα βλέπω σχεδόν καθόλου.

  5. #84
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Εαν, όπως λες, φαίνονται πεντακάθαρα, μιλάμε για σημαντική βελτίωση και όχι αμελητέα. Εγώ πάντως δυσκολεύομαι να καταλάβω τι ωρα ειναι και τα πυρομαχικά δε τα βλέπω σχεδόν καθόλου.
    Ναι, δεν τίθεται θέμα θολούρας εκεί, ακόμα και από πιο μακριά να το δεις φαίνεται ξεκάθαρα.

  6. #85
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Δυστυχως θα το αρχισω χωρις οπλο. Δεν υπαρχει ουτε για δειγμα σκετο.
    .

  7. #86
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παύλο, όσοι έχουν αστιγματισμό ή/και μυωπία, είναι υποχρεωτικό να φοράνε τα γυαλιά οράσεως/φακούς επαφής τους όταν παίζουν VR. Ειδάλλως η υπερβολική θολούρα είναι δεδομένη.

    Το λέω κρίνοντας από τον εαυτό μου: έχω λίγη μυωπία, τόσο λίγη που δεν φοράω φακούς/γυαλιά. Βλέπω σχετικά καθαρά, με την θολούρα να αρχίζει μετά από μερικά μέτρα απόστασης: δηλαδή όταν οδηγώ δεν βλέπω καθαρά τα γράμματα της πινακίδας ενός αυτοκινήτου στα 20 μέτρα. Στον κινηματογράφο (Village - Μαρούσι) αν κάτσω 2η-3η σειρά τα βλέπω πεντακάθαρα. Αν κάτσω όμως από την 4η σειρά και πίσω, τότε έχω μια θολούρα στα fonts των υποτίτλων. Όταν έχω φορέσει (σπάνια) τους φακούς επαφής μου, όπου και να κάτσω τα βλέπω όλα κρυστάλλινα.

    Ε, όταν πήγα σε έναν φίλο να βιώσω το PSVR, όντας κι εκείνος με γυαλιά οράσεως μου είπε στο τηλέφωνο πριν ξεκινήσω "φόρα τους φακούς σου, ειδάλλως θα έχεις πρόβλημα".
    Δεν τον άκουσα, καθώς θεώρησα ότι εγώ ξέρω καλύτερα τον οργανισμό/μάτια μου απ' ότι κάποιος άλλος, απλά το παλικάρι από ενδιαφέρον το είπε ώστε να αποφευχθεί ξενέρωμα από μεριάς μου. Κρίνοντας από το γεγονός ότι εδώ και χρόνια δεν φοράω ούτε καν φακούς επαφής, σκέφτηκα "υπερβολές μωρέ" και πήγα χωρίς να φορέσω (και μετά που έψαξα, τελικά δεν έχω καθόλου φακούς επαφής λολ).

    Μαλακία έκανα. Με το που φόρεσα το headset, "αισθάνθηκα" σαν το πεδίο προβολής να απέχει από τα μάτια μου. Δύσκολο να το περιγράψω με λόγια, αλλά η "εικόνα" ήταν πιο μακριά από εκεί που την περίμενα. Δεν προβαλλόταν τόσο κοντά όσο ανέμενα. Αποτέλεσμα; Σα να βλέπω κινηματογράφο από την 4η-5η σειρά. Το καταλάβαινα ότι αυτά που βλέπω είναι ένα "κατιτίς" πιο θολά στα μάτια μου, απ' ότι θα είναι στα μάτια ενός ανθρώπου χωρίς (έστω και λίγη) μυωπία.

    Τουτέστιν: φακοί/γυαλιά οράσεως είναι υποχρεωτικά. Ακόμα και λίγη μυωπία/αστιγματισμό. (η δοκιμή του PSVR έγινε με πολλαπλούς τίτλους σερί επί 3,5 ώρες, περίπου σε PS4 base)

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dragonpaul (14-06-2017),teras1 (13-06-2017)

  9. #87
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Free DLC στις 27 Ιουνιου.


    Farpoint’s ‘Cryo Pack’ DLC Will Be Free
    https://www.vrfocus.com/2017/06/farp...-will-be-free/
    Ε αυτό δεν το περίμενα. Μπράβο τους.
    Εύγε!

  10. #88
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Παύλο, όσοι έχουν αστιγματισμό ή/και μυωπία, είναι υποχρεωτικό να φοράνε τα γυαλιά οράσεως/φακούς επαφής τους όταν παίζουν VR. Ειδάλλως η υπερβολική θολούρα είναι δεδομένη.

    Το λέω κρίνοντας από τον εαυτό μου: έχω λίγη μυωπία, τόσο λίγη που δεν φοράω φακούς/γυαλιά. Βλέπω σχετικά καθαρά, με την θολούρα να αρχίζει μετά από μερικά μέτρα απόστασης: δηλαδή όταν οδηγώ δεν βλέπω καθαρά τα γράμματα της πινακίδας ενός αυτοκινήτου στα 20 μέτρα. Στον κινηματογράφο (Village - Μαρούσι) αν κάτσω 2η-3η σειρά τα βλέπω πεντακάθαρα. Αν κάτσω όμως από την 4η σειρά και πίσω, τότε έχω μια θολούρα στα fonts των υποτίτλων. Όταν έχω φορέσει (σπάνια) τους φακούς επαφής μου, όπου και να κάτσω τα βλέπω όλα κρυστάλλινα.

    Ε, όταν πήγα σε έναν φίλο να βιώσω το PSVR, όντας κι εκείνος με γυαλιά οράσεως μου είπε στο τηλέφωνο πριν ξεκινήσω "φόρα τους φακούς σου, ειδάλλως θα έχεις πρόβλημα".
    Δεν τον άκουσα, καθώς θεώρησα ότι εγώ ξέρω καλύτερα τον οργανισμό/μάτια μου απ' ότι κάποιος άλλος, απλά το παλικάρι από ενδιαφέρον το είπε ώστε να αποφευχθεί ξενέρωμα από μεριάς μου. Κρίνοντας από το γεγονός ότι εδώ και χρόνια δεν φοράω ούτε καν φακούς επαφής, σκέφτηκα "υπερβολές μωρέ" και πήγα χωρίς να φορέσω (και μετά που έψαξα, τελικά δεν έχω καθόλου φακούς επαφής λολ).

    Μαλακία έκανα. Με το που φόρεσα το headset, "αισθάνθηκα" σαν το πεδίο προβολής να απέχει από τα μάτια μου. Δύσκολο να το περιγράψω με λόγια, αλλά η "εικόνα" ήταν πιο μακριά από εκεί που την περίμενα. Δεν προβαλλόταν τόσο κοντά όσο ανέμενα. Αποτέλεσμα; Σα να βλέπω κινηματογράφο από την 4η-5η σειρά. Το καταλάβαινα ότι αυτά που βλέπω είναι ένα "κατιτίς" πιο θολά στα μάτια μου, απ' ότι θα είναι στα μάτια ενός ανθρώπου χωρίς (έστω και λίγη) μυωπία.

    Τουτέστιν: φακοί/γυαλιά οράσεως είναι υποχρεωτικά. Ακόμα και λίγη μυωπία/αστιγματισμό. (η δοκιμή του PSVR έγινε με πολλαπλούς τίτλους σερί επί 3,5 ώρες, περίπου σε PS4 base)
    Λευτέρη, ευχαριστώ πολύ για το ποστ σου αυτο!!!

    Κοιτα... Ο αστιγματισμός που εχω ειναι πραγματικα πολύ μικρός. Να φανταστείς οτι εχω χάσει τα γυαλιά μου (τα οποία πολύ προσφάτως άρχισα να χρησιμοποιώ σε σχέση με την ηλικία μου) και εδώ και πάνω απο ενα χρόνο δε τα χρησιμοποιώ καθόλου στη δουλειά και είμαι 9 ώρες τη μερα μπροστά σε έναν υπολογιστή. Επειδη δεν εχω πάρει αλλα...
    Τωρα, αυτο με τη θολούρα που αναφέρω μου συμβαίνει μόνο με το συγκεκριμένο παιχνιδι και με κανένα αλλο. Στα αλλα βλέπω πεντακάθαρα, όσο μπορεί κανεις να χρησιμοποιήσει τη λέξη αυτή για το PSVR. ¶ρα ίσως ειναι και θέμα παιχνιδιού. Ποιος ξέρει... Πάντως αυτο με το οπτικό πεδίο που αναφέρεις, εγώ το αισθάνομαι σωστό.
    Και παλι ευχαριστώ!

  11. #89
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Επιτέλους βρήκα χρόνο και όρεξη και το προχώρησα αρκετά το παιχνίδι, χωρίς να σποιλάρω κάτι, νομίζω οτι από ένα σημείο και μετά το παιχνίδι μεταμορφώνεται και η αίσθηση με το όπλο τα σπάει!!

  12. #90
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Mε το χειριστηριο παντως μεχρι εκει που εχω φτασει δεν θα ελεγα οτι με εχει ενθουσιασει. Ελπιζω να βελτιωνεται οντως στη πορεια.
    .

  13. #91
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Mε το χειριστηριο παντως μεχρι εκει που εχω φτασει δεν θα ελεγα οτι με εχει ενθουσιασει. Ελπιζω να βελτιωνεται οντως στη πορεια.
    Νομίζω δυστυχώς το όπλο παίζει μεγάλο ρόλο στο immersion στο παιχνίδι, χωρίς να το έχω δοκιμάσει με χειριστήριο βέβαια, γιατί το παιχνίδι σσν παιχνίδι εντάξει, δεν είναι και κάτι το φοβερό, δλδ αν το έπαιζε κανείς στην tv ίσως και να ήταν και αδιάφορο.
    Θεωρώ όμως οτι όντως βελτιώνεται σε κάποια φάση.

  14. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    PDS (14-06-2017)

  15. #92
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Με χειριστηριο ειναι καλυτερο απο οτι περιμενα, αλλα φανταζομαι εχεις δικιο για το οπλο. Ολοι οσοι το εχετε παιξει ετσι λετε το ιδιο.
    Θα γραψω ενα review σε καποια φαση για το παιχνιδι(που θα αφορα τον χειρισμο με χειριστηριο δυστυχως).



    Hands-On: Farpoint DLC Cryo Pack Expands Cooperative Multiplayer

    In summary, the Cryo Pack introduces two new cooperative multiplayer maps, a total of six new single player challenge maps, a new player character skin, new trophies, and new toys to play around with in the lobby menu.
    .

  16. #93
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Για να πω κι εγώ, εν συντομία, τη γνώμη μου, νομίζω πως ειναι ενα παιχνιδι περισσότερο για να "προωθηθεί" το aim controller και λιγότερο το ίδιο το παιχνιδι. Νομίζω πως, όπως λέει και ο Βαγγέλης, σα παιχνιδι άνευ της VR εμπειρίας δε λέει και πολλα... Βέβαια κι εγώ είμαι νωρίς ακόμα στην πρόοδο και περιμένω να δω τι ακολουθεί, αλλα νομίζω πως κάπως ετσι ειναι τα πράγματα. Αν το σκεφτείτε ειναι διαφορετικά δομημένο απο τα σύγχρονα FPS και το χαρακτηρίζει περισσότερη απλότητα. Εξαιτίας του aim controller όμως, αποκτά άλλη διάσταση.
    Βαγγελη, δε ξέρω εαν έχεις εξαντλήσει τις πιθανότητες να βρεις ενα όπλο, εαν μπορείς να βρεις ενα όμως, ίσως ειναι καλύτερα να παίξεις με αυτο τη συνέχεια του παιχνιδιού. Ειναι απίθανο ετσι!!!! Δε περίμενα τέτοια αληθοφάνεια, ειδικά όταν σημαδεύεις μέσα απο το σκόπευτρο και πρέπει να κλείσεις στην πραγματικότητα το ενα μάτι για να σκοπεύσεις σωστά.

  17. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    PDS (14-06-2017)

  18. #94
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ελπιζω να βρω aim controller πριν γραψω τις εντυπωσεις μου στο review, αλλιως θα κανω ενα update για να επισημανω τις διαφορες οταν το βρω.
    .

  19. #95
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Αν θέλει κανείς να δοκιμάσουμε co-op ας με κάνει αdd, θα είμαι μέσα γενικά κατά διαστήματα από δω και πέρα σήμερα.

  20. #96
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Εαν, όπως λες, φαίνονται πεντακάθαρα, μιλάμε για σημαντική βελτίωση και όχι αμελητέα. Εγώ πάντως δυσκολεύομαι να καταλάβω τι ωρα ειναι και τα πυρομαχικά δε τα βλέπω σχεδόν καθόλου.
    Nα επιβεβαιωσω και εγω οτι φαινεται πολυ καθαρα η ωρα στο ρολοι οσο μακρια και αν ειναι το χερι με το οπλο.
    Ισως να ειναι παιχνιδι που στο pro εχει καποια σημαντικη διαφορα.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    Αν θέλει κανείς να δοκιμάσουμε co-op ας με κάνει αdd, θα είμαι μέσα γενικά κατά διαστήματα από δω και πέρα σήμερα.
    Ψηνομαι, πες μου ποτε μπορεις.
    .

  21. #97
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,550
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Και γω είμαι μέσα για co op παιδιά... Σήμερα ημέρα Κυριακή μέχρι το βράδυ θα είμαι διαθέσιμος.


  22. #98
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Εικονες απο το free DLC






    .

  23. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    DJTaurus (25-06-2017),Dragonpaul (25-06-2017),Error Flynn (25-06-2017)

  24. #99
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Εαν, όπως λες, φαίνονται πεντακάθαρα, μιλάμε για σημαντική βελτίωση και όχι αμελητέα. Εγώ πάντως δυσκολεύομαι να καταλάβω τι ωρα ειναι και τα πυρομαχικά δε τα βλέπω σχεδόν καθόλου.
    Επειδή έτυχε να το παρατηρήσω πρόσφατα, τόσο η ώρα, όσο και τα πυρομαχικά φαίνονται μια χαρά στο OG PS4. ¶ρα κάτι άλλο παίζει.

  25. #100
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by teras1 View Post
    Επειδή έτυχε να το παρατηρήσω πρόσφατα, τόσο η ώρα, όσο και τα πυρομαχικά φαίνονται μια χαρά στο OG PS4. ¶ρα κάτι άλλο παίζει.
    Tις προάλλες που έπαιξα παλι, την ωρα την έβλεπα καλα, πάντα δεδομένης της ευκρίνειας που προσφέρει το PSVR. Τα πυρομαχικά δε θυμάμαι, καθώς ποτε δε τα προσέχω, ετσι κι αλλιώς.

Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •