Page 22 of 45 FirstFirst ... 1218192021222324252632 ... LastLast
Results 421 to 440 of 884

Thread: Death Stranding

  1. #421
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Συγχαρητήρια για το review. Μπράβο στην υπομονή σου.

    Τελικά η δική μου κρίση με τα όλα όσα ειχα δει ως τώρα ήταν σωστή. Τίποτα ιδιαίτερο. Ένας χαρακτήρας που κουβαλάει φορτία και βαρετό gameplay. Δυστυχώς και ήθελα κάτι καλό απο τον Kojima αλλα τελικά βγήκα αληθινός. Να μου πεις τώρα ο καθένας σίγουρα θα έχει διαφορετική άποψη και το δέχομαι. Αν θα το παίξω θα πάει πολύ πίσω.

  2. #422

    Default

    καλα εμενα ποτε δε μου αρεσε και παντα το θεωρουσα οτι πιο βαρετο εχω δει ποτε μου αλλα δε περιμενα στο youtube να ειναι 50/50 οι κριτικες. ελεγα οτι δε θα αρεσει σ'ενα μερος του κοσμου που ασχολειται με games (και φυσικα δεν εννοω τα fortnite πιτσιρικια,αυτα ειναι εκτος γενικα) τελικα μαλλον δε θα αρεσει σε πολυ περισσοτερο κοσμο απ'οσο υπολογιζα.

  3. #423
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Το 50/50 που το βλεπεις?(φιλικα οχι επιθετικα παντα!)
    ΣΤο metacritic εχει 84 https://www.metacritic.com/game/playstation-4/death-stranding?ref=hp
    Μεχρις ωρας δεν εχω διαβασει κατι που να με χαλαει...slow burn game και το παρουσιαζουν σαν ενα space odyssey...
    Τωρα σε κριτικες του 3 δεν δινω καν σημασια..Για κανενα παιχνιδι που δεν ειναι χαλι μαυρο..και οκ το DS δεν ειναι σιγουρα ενα απο αυτα...

    Τελικα ειναι αυτο που ειχε πει ο Val(παντα εγω ειμαι πιο αισιοδοξος στις κριτικες!). Ειναι ενα παιχνιδι που δεν ειναι για ολους...Damn το ιδιο θα μπορουσα να πω για και για το RDR2...Υπηρξε κοσμος που δεν εκανε το connection με το camp και το interaction με τους χαρακτηρες που ηταν το ζουμι του παιχνιδιου..Το βρηκαν πολλοι βαρετο και ανουσιο..ναι γιατι οντως αν δεν δωσεις σε αυτα σημασια ειναι ενα αλλο ενα shooter με καλες αποστολες που δεν σου δινουν ελευθεριες και με χοντροκομενο χειρισμο!Το RDR2 ομως εγω το βρηκα αριστουργηματικο!
    ολα ειναι θεμα προσωπικης αισθητικης...Θελω να παιξω κατι διαφορετικο..οχι κουραστικο οπως ειπε και ο Slay στο review του (συγχαρητηρια by the way πολυ ωραιο!)...αλλα εγω πχ δινω πολυ περισσοτερη σημασια σε ενα σφιχτοδεμενο story παρα στο να εχω εναν φρενηρη ρυθμο...
    ο κοτζιμα ειχε πει οτι ειναι ενα παιχνιδι απομονωσης και συνδεσης...Το αδειο τοπιο μου κανει οπως και στο Shadow of the collosus...ολα αυτα βεβαια θα τα δω και οταν το παιξω αλλα αποτι διαβαζω μεχρις ωρας δεν βλεπω κατι διαφορετικο απο αυτο που περιμενα...
    Για αυτους που θα το πουν βαρετο υπαρχουν ΗΔΗ και αυτοι που λενε για παιχνιδι της γενιας...Αν θελουμε ρε guys να συγκαταλεξουμε και τα παιχνιδια στην τεχνη εμεις που τα αγαπαμε πρεπει να καταλαβουμε οτι το diversity δεν πρεπει να το φοβομαστε...Και επαναλαμβανω παντα με τα προσωπικα κριτηρια και γουστα του καθενος!
    Spoiler!

  4. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    AlexandrosQV (01-11-2019)

  5. #424

    Default

    καταρχην μιλησα για youtube και οχι για metacritic. το rdr 2 και 'μενα μου αρεσε πολυ κιολας και δεν εχουν καμια σχεση αυτα τα δυο παιχνιδια,μα καμια ομως.

  6. The Following User Says Thank You to christos-sonyboy For This Useful Post:

    chronohill (01-11-2019)

  7. #425
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Oυσιαστικά ο Κοτζίμα είναι θύμα του εαυτού του, όπως ΠΑΝΤΑ συμβαίνει όταν αφήνεις έναν καλλιτέχνη "εντελώς ελεύθερο". Και όχι απλώς έναν "καλλιτέχνη", αλλά έναν άνθρωπο αρκετά προβληματισμένο για κοινωνικά θέματα, πολιτικά αλλά και ανθρωπο-κεντρικά. Μην ξεχνάμε κιόλας τη ροπή του Κοτζίμα στην άκρως σουρεαλιστική φαντασία (fantasy).

    Ο συνδυασμός των παραπάνω μαζί με την "unchecked ελευθερία" παράγει αυτά τα αποτελέσματα.

    Ένας καλλιτέχνης που αφομοιώθηκε από την ίδια του την φιλοδοξία. Έγινε consumed από τα συμπλέγματα που κατοικούν στο μυαλό του και την ψυχή του, επειδή ακριβώς δεν υπήρχε κάποιος να του "πατήσει φρένο", να του υπενθυμίσει ότι ΔΕΝ φτιάχνει μια νουβέλα, ΔΕΝ δημιουργεί ένα καλλιτεχνικό υπερ-σουρεαλισμό μέσω ψηφιακής απεικόνισης. Αντιθέτως φτιάχνει ένα ΒΙΝΤΕΟΓΚΕΙΜ, το οποίο στον πυρήνα του έχει ΕΝΑΝ βασικό κορμό: το gameplay.........(πάνω στον οποίο κορμό μπορούν να υπάρχουν διακλαδώσεις).

    Και όταν λέμε gameplay, ένα πράμα εννοούμε: Ψυχαγωγία.

    (οι διακλαδώσεις με κορμό το gameplay, είναι το βαθύ ή μη στόρυ, τα εξαίσια ή μη γραφικά, ήχος, animation / εν ολίγοις ο τεχνικός τομέας και διάφορα άλλα)

    Σίγουρα, κάποιοι θα μπουν στην φιλοσοφική διαδικασία ανάλυσης και αντίληψης τι εστί "ψυχαγωγία".
    Όπως για κάποιους είναι ψυχαγωγία το ψάρεμα αλλά για αρκετούς είναι βαρετή ενασχόληση, όπως η ανάγνωση ποιημάτων είναι ψυχαγωγία για κάποιους ενώ για πολλούς είναι βαρετή, όπως το ποδόσφαιρο/μπάσκετ/κάποιο άθλημα είναι ψυχαγωγία για πολλούς ενώ για μερικούς είναι ανεγκέφαλη σπατάλη χρόνου.............σίγουρα υπάρχει χώρος για φιλοσοφική ανάλυση.

    Μόνο που.......ένα ΒΙΝΤΕΟΓΚΕΙΜ (επίτηδες τα κεφαλαία), όταν μπαίνει ΒΑΘΙΑ στα χωρικά ύδατα του σουρεαλισμού, της καλλιτεχνικής απεικόνισης των σκέψεων και συναισθημάτων/ανησυχιών του καλλιτέχνη, τότε προκαλεί μια τέτοια φιλοσοφική συζήτηση περί του τι εστί "ψυχαγωγία".

    Και κάπου εδώ χάνεται η αρχική επαφή του προϊόντος με τον πυρήνα του, τον βασικό κορμό του, τον λόγο για τον οποίο ελκύει: το gameplay ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ που προσφέρει ΟΧΙ "ψυχαγωγία υποκειμενικώς ερμηνευόμενη", αλλά "gameplay κοινώς συμφωνημένο/κοινή παραδοχή ότι είναι διασκεδαστικό".

    Όπως θα παρατηρήσατε χρησιμοποίησα δύο διαφορετικές λέξεις, σκόπιμα: ψυχαγωγία - διασκέδαση.
    Και οι δύο λέξεις έχουν υποκειμενικές ερμηνείες, μόνο που η ψυχαγωγία έχει πολλές προεκτάσεις.

    Ένα απλό παράδειγμα: μια ταινία-δράμα που προκαλεί δάκρυα μπορεί κάποιον να τον ελκύει ότι του προκαλεί δάκρυα και πλημμύρα συναισθημάτων. Σίγουρα όμως δεν του προκαλεί διασκέδαση.
    Μια κωμωδία μπορεί να προκαλέσει γέλιο, το οποίο από μόνο του αποτελεί διασκέδαση αλλά ταυτόχρονα ΚΑΙ ψυχαγωγία. Σε αυτό δεν χωρεί αμφισβήτηση. Στο προηγούμενο παράδειγμα όμως με το δράμα, πολλοί μπορούν να αμφισβητήσουν ότι νιώθουν ψυχαγωγία με την πρόκληση δακρύων, ενώ όλοι μας συμφωνούμε ότι το να κλαίμε δεν λέγεται "διασκέδαση".

    Εν κατακλείδι ο Κοτζίμα για εμένα "έχασε τη μπάλα" και σε αυτό φταίει ο ίδιος.
    Μεγαλομανία; Εγωκεντρισμός; Τρομερά ανήσυχο μυαλό που δύσκολα μπορεί ο μέσος άνθρωπος να το ερμηνεύσει;

    Ίσως όλα μαζί.

    Σίγουρα όμως τα παραπάνω στοιχεία διαλύουν την διασκέδαση σε ένα βίντεογκειμ.

    Ως καλλιτέχνης ο Κοτζίμα μπορεί να είναι φανταστικός, απαίσιος, αδιάφορος, μοναδικός. Θα αφήσω τους χαρακτηρισμούς και κριτική για τους κατάλληλους κριτικούς τέχνης καθώς δεν είναι το πεδίο μου.

    Ως δημιουργός βιντεογκειμς, απέχει ΠΑΡΑ πολύ από το άτομο που έφτιαξε το εξαιρετικό shoot em up "Nemesis" στα μέσα 80s για τα coin-op και μας έτρωγε τα δεκάρικα, τα οποία δίναμε ευχάριστα.

    Κρίμα που αφέθηκε "ελεύθερος".

    Κατά τους αρχαίους μας η απεριόριστη ελευθερία προκαλεί ύβρη.

    Εν προκειμένω έχουμε τη λεγόμενη ψηφιακή ύβρη.
    Last edited by Lefteris_X; 01-11-2019 at 12:25.

  8. The Following 5 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    christos-sonyboy (01-11-2019),Desmond (01-11-2019),DJTaurus (01-11-2019),nikosgnr (01-11-2019),Slay (01-11-2019)

  9. #426
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    καταρχην μιλησα για youtube και οχι για metacritic. το rdr 2 και 'μενα μου αρεσε πολυ κιολας και δεν εχουν καμια σχεση αυτα τα δυο παιχνιδια,μα καμια ομως.
    Ναι βρε εννοω πως το εβγαλες το 50/50. Δηλαδη στο meta εχει 58 θετικες 11 mixed και μια αρνητικη..Οχι φυσικα δεν τα συγκρινα στην ολοτητα τους...Εβαλα σε συγκριση το slow paced και το οτι σε τι μπορει να δωσει σημασια ενας gamer...Πχ το camp ηταν το Α κ το Ω στο RDR2 κατα την γνωμη μου
    Spoiler!

  10. #427
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Το 50/50 που το βλεπεις?(φιλικα οχι επιθετικα παντα!)
    ΣΤο metacritic εχει 84
    Δεν είδα και δεν διάβασα όλα τα άλλα reviews, αλλα η γνώμη μου είναι ότι όλοι πάνω κάτω βρίσκουν τα ίδια ακριβως αρνητικά με το παιχνίδι, αλλα χωρίζονται σε δύο ομάδες, σε αυτούς που ο βαθμός που δινουν αντανακλά τα αρνητικά που βρήκαν, και σε αυτούς που δίνουν ενα συγχωροχάρτι because Kojima. Θα σας πω (αυτο ισχυει για ολα τα παιχνιδια) να διαβάσετε τα reviews και να μην μείνετε στο νουμερο. Εαν δεν έχετε πρόβλημα με ότι διαβάσατε, go for it.
    εγω πχ δινω πολυ περισσοτερη σημασια σε ενα σφιχτοδεμενο story παρα στο να εχω εναν φρενηρη ρυθμο...
    θα καθόσουν να δείς την αγαπημένη σου ταινία , διάρκειας ας πούμε 2 ωρών στο Star, αλλα μαζί με τις διαφημίσεις να έχει τελικα διάρκεια 12 ώρες? Δεν μπορεις ουτε να σηκωθεις και να φύγεις στις διαφημίσεις, ουτε και να τις κάνεις skip.

  11. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    DJTaurus (01-11-2019)

  12. #428
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Από ότι κατάλαβα κ διάβασα είναι ότι ακριβώς περιμένα, ένα παιχνίδι που θα το αγαπήσεις η το αντίθετο θα το μισείς με λίγο καθαρά gameplay, με story κ επιδράσεις που θα έχει από άλλους παίχτες το οποίο θα σε επηρεάζει ως ένα βαθμό.
    Περιμένω να το παίξω πιστεύω να μην είμαι σε αυτούς που θα το μισούν

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  13. #429
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Δεν είδα και δεν διάβασα όλα τα άλλα reviews, αλλα η γνώμη μου είναι ότι όλοι πάνω κάτω βρίσκουν τα ίδια ακριβως αρνητικά με το παιχνίδι, αλλα χωρίζονται σε δύο ομάδες, σε αυτούς που ο βαθμός που δινουν αντανακλά τα αρνητικά που βρήκαν, και σε αυτούς που δίνουν ενα συγχωροχάρτι because Kojima. Θα σας πω (αυτο ισχυει για ολα τα παιχνιδια) να διαβάσετε τα reviews και να μην μείνετε στο νουμερο. Εαν δεν έχετε πρόβλημα με ότι διαβάσατε, go for it.



    θα καθόσουν να δείς την αγαπημένη σου ταινία , διάρκειας ας πούμε 2 ωρών στο Star, αλλα μαζί με τις διαφημίσεις να έχει τελικα διάρκεια 12 ώρες? Δεν μπορεις ουτε να σηκωθεις και να φύγεις στις διαφημίσεις, ουτε και να τις κάνεις skip.
    Ναι διαβασα προσεκτικα καποια και φυσικα θα το δω και γω οταν το παιξω...Τωρα δεν μπορω να συζητησω πληρως μαζι σου γιατι δεν το εχω παιξει...μια βδομαδα εμεινε!
    χαχαχα ωραιο παραδειγμα αυτο που εθεσες!οχι φυσικα!καταλαινω το point σου...αμα ειναι τοσο κουραστικο δεν το απολαμβανεις τελικα!θα δειξει η αυτοψια!
    Spoiler!

  14. #430

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Ναι βρε εννοω πως το εβγαλες το 50/50. Δηλαδη στο meta εχει 58 θετικες 11 mixed και μια αρνητικη..Οχι φυσικα δεν τα συγκρινα στην ολοτητα τους...Εβαλα σε συγκριση το slow paced και το οτι σε τι μπορει να δωσει σημασια ενας gamer...Πχ το camp ηταν το Α κ το Ω στο RDR2 κατα την γνωμη μου
    δε με ενοχλει το slow paced σ'ενα παιχνιδι και ασχοληθηκα πολυ με το camp γιατι ετσι επαιρνες και καποιες side αποστολες.αλλοι βαριοντουσαν να κυνηγησουν και μιλας με ανθρωπο με εριχνε κατι 3ωρα στα κυνηγια.
    εμενα με ενοχλει να ειναι ενα παιχνιδι slow paced απο την αρχη μεχρι το τελος,οπως βλεπω οτι ειναι το ds.
    το 50/50 το εβγαλα γιατι ειδα μερικες κριτικες απο κατι καναλια που παρακολουθω,οι μισοι το λενε βαρετο και αλλοι του δινουν 8-9 λεγοντας οτι δεν ειναι για ολους.

  15. The Following User Says Thank You to christos-sonyboy For This Useful Post:

    chronohill (01-11-2019)

  16. #431
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Ναι διαβασα προσεκτικα καποια και φυσικα θα το δω και γω οταν το παιξω...Τωρα δεν μπορω να συζητησω πληρως μαζι σου γιατι δεν το εχω παιξει...μια βδομαδα εμεινε!
    χαχαχα ωραιο παραδειγμα αυτο που εθεσες!οχι φυσικα!καταλαινω το point σου...αμα ειναι τοσο κουραστικο δεν το απολαμβανεις τελικα!θα δειξει η αυτοψια!
    Οπως είδες και στο review προσπάθησα να μην πω σχεδόν τίποτα για την υπόθεση, για να μην το χαλάσω σε κανέναν. Τωρα όμως που μπορούμε να μιλήσουμε να σας πω και μερικά ακόμα πράγματα που όταν συνέβησαν δεν έδωσα σημασία, αλλα μετά απο κάποιες ώρες παιχνιδιού απέκτησαν νόημα. Αρχικά στο NDA που υπογράψαμε για να πάρουμε review copy υπήρχαν κάποιοι περιορισμοί γνωστοί, και κάποιοι άλλοι πολυ περίεργοι. Αρχικά μας είχαν πει να μην δείξουμε τίποτε μετά το κεφάλαιο 3, τότε δεν μου φάνηκε παράξενο, λεω θα είναι ξερω γω 5 κεφάλαια , δεν θέλουν να δείξουμε spoilers, τελικά ειναι 14 τα κεφάλαια. Μετά όρος απαράβατος ήταν ότι για να γραψουμε review θα πρέπει να έχουμε τελειώσει το παιχνίδι, ουτε τότε μου χτύπησαν τα καμπανακια, μου φάνηκε εντελώς αστείο να υπάρχει αυτός ο όρος, ε ΦΥΣΙΚΑ για να γραψω κριτική θα πρεπει να το τελειώσω, duhh. Μετά απο 10-12 ώρες στο παιχνίδι κατάλαβα πολύ καλά γιατί μπήκε αυτός ο όρος.

    Ηξεραν δηλαδή ότι το μόνο δυνατό σημείο είναι η ιστορία, και ήξεραν επίσης ότι υπάρχει μέγαλη πιθανότητα, κόσμος να το παρατήσει χωρίς να το τελειώσει, ακόμα και reviewers. Και πριν 2 ημέρες σκάει το launch trailer με 99% του περιεχομένου ΜΕΤΑ απο το σημείο που μας ειπαν να μην δείξουμε, υπάρχουν ακόμα και σκηνές απο το τέλος, τέλος του παιχνιδιού, γιαυτό και η αντιδρασή που είδατε.

  17. #432
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    δε με ενοχλει το slow paced σ'ενα παιχνιδι και ασχοληθηκα πολυ με το camp γιατι ετσι επαιρνες και καποιες side αποστολες.αλλοι βαριοντουσαν να κυνηγησουν και μιλας με ανθρωπο με εριχνε κατι 3ωρα στα κυνηγια.
    εμενα με ενοχλει να ειναι ενα παιχνιδι slow paced απο την αρχη μεχρι το τελος,οπως βλεπω οτι ειναι το ds.
    το 50/50 το εβγαλα γιατι ειδα μερικες κριτικες απο κατι καναλια που παρακολουθω,οι μισοι το λενε βαρετο και αλλοι του δινουν 8-9 λεγοντας οτι δεν ειναι για ολους.
    Το υπόλοιπο 50% οχι δεν είναι για όλους. Απλά κρίμα είναι παιχνίδι Kojima ΜΗΝ το σφάξουμε κιόλας. Συχγνώμη αλλά είναι η πικρή αλήθεια. Ήλπιζα το αντίθετο αλλά δυστυχώς δέν. Σίγουρα κάποια στιγμή θα το παίξω απο περιέργια.

  18. #433

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Οπως είδες και στο review προσπάθησα να μην πω σχεδόν τίποτα για την υπόθεση, για να μην το χαλάσω σε κανέναν. Τωρα όμως που μπορούμε να μιλήσουμε να σας πω και μερικά ακόμα πράγματα που όταν συνέβησαν δεν έδωσα σημασία, αλλα μετά απο κάποιες ώρες παιχνιδιού απέκτησαν νόημα. Αρχικά στο NDA που υπογράψαμε για να πάρουμε review copy υπήρχαν κάποιοι περιορισμοί γνωστοί, και κάποιοι άλλοι πολυ περίεργοι. Αρχικά μας είχαν πει να μην δείξουμε τίποτε μετά το κεφάλαιο 3, τότε δεν μου φάνηκε παράξενο, λεω θα είναι ξερω γω 5 κεφάλαια , δεν θέλουν να δείξουμε spoilers, τελικά ειναι 14 τα κεφάλαια. Μετά όρος απαράβατος ήταν ότι για να γραψουμε review θα πρέπει να έχουμε τελειώσει το παιχνίδι, ουτε τότε μου χτύπησαν τα καμπανακια, μου φάνηκε εντελώς αστείο να υπάρχει αυτός ο όρος, ε ΦΥΣΙΚΑ για να γραψω κριτική θα πρεπει να το τελειώσω, duhh. Μετά απο 10-12 ώρες στο παιχνίδι κατάλαβα πολύ καλά γιατί μπήκε αυτός ο όρος.

    Ηξεραν δηλαδή ότι το μόνο δυνατό σημείο είναι η ιστορία, και ήξεραν επίσης ότι υπάρχει μέγαλη πιθανότητα, κόσμος να το παρατήσει χωρίς να το τελειώσει, ακόμα και reviewers. Και πριν 2 ημέρες σκάει το launch trailer με 99% του περιεχομένου ΜΕΤΑ απο το σημείο που μας ειπαν να μην δείξουμε, υπάρχουν ακόμα και σκηνές απο το τέλος, τέλος του παιχνιδιού, γιαυτό και η αντιδρασή που είδατε.
    ακου που φτασανε,για να μην το παρατησεις στη μεση.

  19. #434
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Από τους περιορισμούς που αναφέρει ο Slay, πιστεύω ότι το προηγούμενο ποστ μου πέτυχε ΔΙΑΝΑ.

  20. #435

    Default

    Οταν εχεις συμφωνησει να κανεις review για ενα παιχνιδι,για ποιο λογο να μην το ολοκληρωσεις και να το αφησεις?Αν σκυλοβαρεθηκες με το χ παιχνιδι,καψτο με αναλογη βαθμολογια αλλα τουλαχιστον τελειωσε το.
    Πρεπει δηλαδη να αναφερεται στους ορους οτι πρεπει οπως και δηποτε να τελειωσεις το παιχνιδι?Αυτονοητο δεν ειναι αυτο?

    Δεν ειναι φαση πηγα στο seven εριξα μια ενοικιαση,το βαρεθηκα στα 5λεπτα και το γυρναω πισω να παρω κατι αλλο.

  21. #436
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Είναι πολύ απλό Fulgore: είχα το Rise of the Tomb Raider για review με χρόνο μόλις 3 μέρες. Παράλληλα είχα 500 άλλες δουλειές. Τι περίμενες; Να το τελειώσω; Ένα τόσο μεγάλο παιχνίδι;
    Όχι φυσικά.
    Κατηγορηματικά όχι.

    Έπαιξα όσο χρειάστηκε για να κρίνω τον τεχνικό τομέα, τα γραφικά-ήχο-animation από αισθητικής μεριάς, τα mechanics, ενώ το στόρυ το παραμέρισα για 2 λόγους: α) περιορισμός χρόνου, β) είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου αν αρέσει ένα στόρυ ή όχι.

  22. #437
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Οχι ρε παιδια δεν ειναι αυτονοητο...ποσοι το κανουν αγγαρεια?Εγω οταν εγραφα μου ελεγε ο υπεθυνος του φορουμ καλα παιξτο και κανε μια κριτικη μην καθεσαι να το τερματισεις...
    Γιατι ειναι παραλογο?
    Και τα δυο Points του Slay δεν ειναι απαραιτητως παρεξηγησιμα..Ειδικα για ενα παιχνιδι που βασιζεται στην ιστορια και στο οτι εξελλισεται απο ενα σημειο και μετα τοσο στην ιστορια οσο και στο gameplay...
    Εγω βλεπω οτι ο καθενας τα παιρνει οπως θελει...Ενας βλεπει kojima love οποτε οι κριτικοι παραβλεπουν αλλος kojima hate που επειδη τον εκθειαζει ολοκληρη η κοινοτητα των gamers του φαινεται υπερβολη και οτι ειναι παραλογο να μας δωσεις ενας κοτζιμα αυτο που εχει στο κεφαλι του...οτι και αν ειναι αυτο...σαρεσει δεν σαρεσει...δημιουργος ειναι θελει τολμη για κατι νεο...
    Λιγο αντικειμενικοτητα χρειαζεται τπτ αλλο...Σε ποιο game δεν εχουν παραβλεψει οι κριτικοι?Παρε RDR2 παρε Witcher...
    διαβαζω για τα strands στον <αδειο> κοσμο και καταλαβαινω το εγχειρημα...


    Ενα πολυ ωραιο στοχευμενο review -spoiler free...πχ απο το βιντεο καταλαβαινω οτι αν δεν δωσεις σημασια στα strands ε χανεις πολυ απτην ουσια του παιχνιδιου...η αν πηγαινεις γιολο σε μια αποστολη χυμα και χρειαζεται να σκαρφαλωσεις θα το δεις αγγαρεια...λογικοτατο αν δεν μπεις ουσιαστικα στον κοσμο του παιχνιδιου...ειδικα σε ενα τετοιο παιχνιδι...
    Spoiler!

  23. #438
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Είναι πολύ απλό Fulgore: είχα το Rise of the Tomb Raider για review με χρόνο μόλις 3 μέρες. Παράλληλα είχα 500 άλλες δουλειές. Τι περίμενες; Να το τελειώσω; Ένα τόσο μεγάλο παιχνίδι;
    Όχι φυσικά.
    Κατηγορηματικά όχι.

    Έπαιξα όσο χρειάστηκε για να κρίνω τον τεχνικό τομέα, τα γραφικά-ήχο-animation από αισθητικής μεριάς, τα mechanics, ενώ το στόρυ το παραμέρισα για 2 λόγους: α) περιορισμός χρόνου, β) είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου αν αρέσει ένα στόρυ ή όχι.
    Βασικά από ότι διάβασα τους το έδωσε ένα μήνα σχεδόν το παιχνίδι γιαυτό έβαλε κ όρο, αυτό που λες όντως είναι δύσκολο τελευταία στιγμή.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  24. #439
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Οταν εχεις συμφωνησει να κανεις review για ενα παιχνιδι,για ποιο λογο να μην το ολοκληρωσεις και να το αφησεις?Αν σκυλοβαρεθηκες με το χ παιχνιδι,καψτο με αναλογη βαθμολογια αλλα τουλαχιστον τελειωσε το.
    Πρεπει δηλαδη να αναφερεται στους ορους οτι πρεπει οπως και δηποτε να τελειωσεις το παιχνιδι?Αυτονοητο δεν ειναι αυτο?
    Οπως ήδη έγραψα για εμένα είναι αυτονόητα το να τελειώσω το παιχνίδι που θα γράψω review, εκτος και εαν ειναι κάποιο που δεν έχει ιστορία για τελείωμα. Μάλλον για να το βάλουν σαν όρο. δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο να μην γράφονται πληρη review. Πάντως το παιχνίδι το παρέλαβα 16 Οκτωβρίου, και το ξεκίνησα την επόμενη ημέρα, γιατί έπρεπε να κατεβάσω 48GB, το τελείωσα μετά απο 11 ημέρες, με γραμμένες 55 ώρες σχεδόν.

    Click image for larger version. 

Name:	DEATH STRANDING_20191027173327.jpg 
Views:	79 
Size:	588.4 KB 
ID:	11842Click image for larger version. 

Name:	DEATH STRANDING_20191027173449.jpg 
Views:	80 
Size:	524.4 KB 
ID:	11843

  25. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    DJTaurus (01-11-2019)

  26. #440
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Αφήνω αυτό εδω σαν σύγκριση / αλλη οπτική , με το δίκο μου review. Παρότι λοιπον λεμε στο 95% τα ίδια ακριβώς πράγματα, το τελικό συμπέρασμα (βαθμολογία) είναι πολύ διαφορετικό. Οπως είπα και πριν μην μένετε στα νούμερα, δειτε το τι λενε τα review και εαν σας καλύπτει το τι γράφεται, αγοράστε το.


  27. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    spartan (01-11-2019)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •