Page 17 of 45 FirstFirst ... 713141516171819202127 ... LastLast
Results 321 to 340 of 884

Thread: Death Stranding

  1. #321
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Απίστευτο, εκτός από ελληνικούς υπότιτλους που λίγο πολύ τους θεωρούσαμε δεδομένους
    το παιχνίδι θα έχει και ελληνική μεταγλώττιση!

    Από το ελληνικό PlayStation κανάλι στο YouTube:

    Παίξε στα ελληνικά το Death Stranding! Το πολυαναμενόμενο action-adventure του Hideo Kojima κυκλοφορεί στις 8/11, πλήρως μεταγλωττισμένο!
    Αν θες να απολαύσεις τις πραγματικές φωνές του φοβερού cast, απλώς επίλεξε ελληνικούς υπότιτλους κι ετοιμάσου για μια μοναδική εμπειρία.



  2. The Following 5 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    AlexandrosQV (03-10-2019),Christos33 (03-10-2019),Nodens (03-10-2019),toninio (05-10-2019),WolfRathmA (07-10-2019)

  3. #322

    Default

    Πολλά μπράβο στη Sony που συνεχίζει να επενδύει στην Ελληνική gaming community!!!

  4. #323
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Εκπληκτικά νέα!θα μπορέσει να έχει πρόσβαση ο οποιοσδήποτε πλέον!
    Βγήκε και το επίσημο ομότιτλο τραγούδι. Αναμένεται κ η κυκλοφορία soundtrack του παιχνιδιού με πολύ ωραίες παραγωγές

    Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  5. #324
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    πωπωπω πραγματικά δεν θα το έπαιρνα day one και θα περίμενα να δω τι παίζει με δαύτο.
    Τώρα πάει για day one special edition αναγκαστικά !!!

    Πάρα πολύ καλά νέα!

    ΥΓ: Μακάρι να βγάλουν έτσι και το ghost of tsushima !!!

  6. The Following User Says Thank You to Peteoklis For This Useful Post:

    panos74gr (03-10-2019)

  7. #325
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Έχει ΚΑΙ ελληνική μεταγλώττιση! Αν είναι δυνατόν!!!
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  8. #326

    Default

    Ελπιζω μονο να τους δικαιωσουν οι πωλησεις του παιχνιδιου στην Ελλαδα για την εν λογω κινηση η οποια φυσικα ειναι οντως θετικη και μονο επειδη ειμαστε Sony Land,συμβαινει αυτο.

  9. #327
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Πολλα μπραβο στην σονυ.Εχω προπαραγγειλει εδώ και καιρο την σπεσιαλ εκδοση

  10. #328
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  11. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    toninio (05-10-2019)

  12. #329

    Default

    Αν και η πλειοψηφία, να υποθέσω, δεν έχουμε κανένα θέμα με τα αγγλικά, είναι πάντα ευπρόσδεκτες τέτοιες κινήσεις, όχι μόνο για λόγους ευκολίας του user. Μπράβο λοιπόν για την ελληνική μεταγλώττιση, σε όποιους κι αν οφείλεται αυτό. Αναμένεται να γίνει πολύ καλή δουλειά, μιας και ο τίτλος είναι από τους πιο σημαντικούς κι αναμενόμενους της γενιάς. Όπως το σκέφτομαι τώρα, μάλλον θα προτιμήσω τις original ομιλίες (όπως θα έκανα σε οποιοδήποτε παιχνίδι, ακόμα κι αν μίλαγαν κινέζικα) και θα χρησιμοποιήσω τους ελληνικούς υπότιτλους, γιατί με βοηθάει να συγκεντρώνομαι στο παιχνίδι (αντί να κουράζω το μυαλό μου ή να χάσω κάποια φράση, όταν πουν κάτι πιο δύσκολο ή δεν πιάσει το αυτί ακριβώς τις λέξεις). Σίγουρα όμως, μία δοκιμή με τις ελληνικές φωνές μπορεί να με πείσει για να μείνω εκεί.
    Λϊγος καιρός έμεινε.

    ΥΓ: Εννοείται το πιο σημαντικό όλων είναι ότι διευκολύνεται κόσμος, που για τον οποιοδήποτε λόγο δεν έχει γνώση αγγλικών (θα μπορούσε να είμαι εγώ, εσύ, ο οποιοσδπήποτε).
    Last edited by toninio; 05-10-2019 at 06:23.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    AlexandrosQV (05-10-2019),chronohill (05-10-2019)

  14. #330
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Χωρις να θελω να γινω προσβλητικος και χωρις να μειωνω σε κατι την πολυ ωραια κινηση της Σονυ που μπραβο της, οσοι δεν ξερετε αγγλικα, επενδυστε λιγο χρονο στη ζωη σας και μαθετε τα. Παταω λιγο στο υστερογραφο του toninio πιο πανω και δεν θεωρω οτι υπαρχει «οποιοσδηποτε λογος» που καποιος που εχει προσβαση σε ιντερνετ δεν μπορει να μαθει να μιλαει απλα αγγλικα. Δεν ειναι πολυτελεια το 2019 η αγγλικη γλωσσα κατα τη γνωμη μου, ειναι απαραίτητη και θα ελεγα σε σημαντικο βαθμο θεμα ασφαλειας.

    Οχι μονο ειμαστε μια τουριστικη χωρα που τους καλοκαιρινους μηνες οι μισοι εδω περα ειναι ξενοι, οπου και να βρεθεις στον κοσμο ειτε για δουλεια ειτε για αναψυχη με αγγλικα θα σε καταλαβουν. Με ελληνικα θα ψαχνουν διερμηνεα. Και επειδη εχω ζωντανο παραδειγμα και των 2 περιπτωσεων, ναι ειναι θεμα ασφαλειας να μπορεις να συννενοηθεις με ολον τον κοσμο. Για οσους τους απασχολει το κοστος να ξερετε οτι υπαρχουν δωρεαν μαθηματα ακομα και online και ιδιως οσοι βλεπουν ταινιες σειρες και παιχνιδια η συμβουλη μου ειναι ΑΚΟΥΤΕ τι λενε ενω διαβαζετε τους υποτιτλους. Εγω ετσι εμαθα αγγλικα. Τσαμπα με στειλανε φροντηστηριο οι δικοι μου.

    Συγνωμη για το οφτοπικ.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (06-10-2019),toninio (06-10-2019)

  16. #331
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Χωρις να θελω να γινω προσβλητικος και χωρις να μειωνω σε κατι την πολυ ωραια κινηση της Σονυ που μπραβο της, οσοι δεν ξερετε αγγλικα, επενδυστε λιγο χρονο στη ζωη σας και μαθετε τα. Παταω λιγο στο υστερογραφο του toninio πιο πανω και δεν θεωρω οτι υπαρχει «οποιοσδηποτε λογος» που καποιος που εχει προσβαση σε ιντερνετ δεν μπορει να μαθει να μιλαει απλα αγγλικα. Δεν ειναι πολυτελεια το 2019 η αγγλικη γλωσσα κατα τη γνωμη μου, ειναι απαραίτητη και θα ελεγα σε σημαντικο βαθμο θεμα ασφαλειας.

    Οχι μονο ειμαστε μια τουριστικη χωρα που τους καλοκαιρινους μηνες οι μισοι εδω περα ειναι ξενοι, οπου και να βρεθεις στον κοσμο ειτε για δουλεια ειτε για αναψυχη με αγγλικα θα σε καταλαβουν. Με ελληνικα θα ψαχνουν διερμηνεα. Και επειδη εχω ζωντανο παραδειγμα και των 2 περιπτωσεων, ναι ειναι θεμα ασφαλειας να μπορεις να συννενοηθεις με ολον τον κοσμο. Για οσους τους απασχολει το κοστος να ξερετε οτι υπαρχουν δωρεαν μαθηματα ακομα και online και ιδιως οσοι βλεπουν ταινιες σειρες και παιχνιδια η συμβουλη μου ειναι ΑΚΟΥΤΕ τι λενε ενω διαβαζετε τους υποτιτλους. Εγω ετσι εμαθα αγγλικα. Τσαμπα με στειλανε φροντηστηριο οι δικοι μου.

    Συγνωμη για το οφτοπικ.
    Εγω παροτι που πηγα φροντιστηριο τα αγγλικα μου τα βελτιωσα κατά πολυ.Με τα ξενα περιοδικα που αγοραζα(εποχες παπασωτηριου στην στουρναρη)

  17. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    toninio (06-10-2019)

  18. #332

    Default

    Πολύ σύντομα, για να μην βγω εντελώς offtopic: τα αγγλικα είναι εδώ και πάρα πολλά χρόνια φυσικά απαραίτητα, κι όχι μόνο αυτό, αλλά και επιβάλλονται (και για θέμα ασφάλειας, όπως λέει ο Valkyrie). Δυστυχώς είναι μία πραγματικότητα (δυστυχώς, διότι εμείς και άλλοι λαοί πρέπει να μαθαίνουμε αυτήν την ξένη γλώσσα, τη στιγμή που κάποιοι άλλοι δεν χρειάζεται να κάνουν καν τον κόπο, κι από πάνω όταν έρχονται εδώ, θεωρούν επιβεβλημένο να μιλάμε εμείς - και άψογα - τη γλώσσα τους). Βοηθάνε πολύ αυτά που λέτε, όπως επίσης και το να διαβάσει κανείς ένα βιβλίο κι από δίπλα να έχει την ελληνική έκδοση. Υπάρχει μεγάλη διαφορά φυσικά από το να έχει μάθει κάποιος έστω και λίγα αγγλικά, έως το να μην ξέρει καθόλου. Στην δεύτερη περίπτωση, είναι πολύ δύσκολο να καθίσει να μάθει μόνος του. Θα πρότεινα, και στις δύο περιπτώσεις, να ξοδέψει κανείς κάποια χρήματα για να κάνει ιδιαίτερα. Είναι ο μόνος εγγυημένος τρόπος για να καθίσει αναγκαστικά να αποκτήσει μία βασική, έως και καλή, γνώση.

  19. #333
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    η συμβουλη μου ειναι ΑΚΟΥΤΕ τι λενε ενω διαβαζετε τους υποτιτλους.
    Εαν εννοεις αγγλικους υποτιτλους, τότε ναι μαθαινεις πολυ γρηγορα. Με τα ελληνικά είναι πολυ ποιο δύσκολο, κυρίως γιατί το να μάθεις μια γλώσσα καλά, απαιτεί να το να μάθεις να σκέφτεσαι σε αυτή την γλώσσα.

  20. #334
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εννοω να ακους τι λεει ο αλλος κυριως. Αυτη ειναι η πρωταρχικη κινηση για να μαθεις μια γλωσσα. Μετα οι υποτιτλοι ειναι το εξτρα βοηθημα. Ξεκινας με ελληνικους και παντα ακους τι λενε και διαβαζεις την μεταφραση. Προφανως πολλες εκφρασεις θα ειναι λαθος. Αλλα παρα πολλες βασικες θα ειναι σωστες. Ακους να λεει ο αλλος "I need to go" βλεπεις απο χαμω "πρεπει να φυγω", 1-2-3-4 φορες, την 5η φορα οταν θα ακους I need to go δε θα χρειαζεσαι τον ελληνικο υποτιτλο. Αγγλικους υποτιτλους βαζεις στο τελευταιο σταδιο οπου μπορεις να διαβασεις και να καταλαβεις καπως αγγλικα. Αυτο το κανεις για να βελτιωσεις το επιπεδο σου. Μιλαμε τωρα για απλα στοιχειωδη πραγματα, οχι να βλεπεις ταινιες και να πας για proficiency.

    Φυσικα μαθηματα ονλαιν ειναι πραγματικα πολυ ευκολο να κανει καποιος. Απο μονος του εντελως. Αυτος ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος να ξεκινησεις για να αποκτησεις μια βαση. Αλλα επειδη ολοι μας εδω καταναλωνουμε ταινιες σειρες παιχνιδια, ειναι πολυ καλο να δινεις βαση σε αυτα που ακους για να επιταχυνεις τη διαδικασια.

  21. #335
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Πολυ σωστα τα λες βαλ...για να "επιβιωσεις" πλεον πρεπει να ξερεις αγγλικα...Αλλα πρεπει να επιβιωσει και η ελληνικη γλωσσα...οποτε πρεπει να εκθειιαζουμε τετοιες προσπαθειες..ειδικα οι "νεες"γενιες γραφουν σωστοτερα αγγλικα αποτι ελληνικα...Και οπως και να εχει οπως την μητρικη γλωσσα δεν προκειται να την ενστερνιστεις οπως καμια αλλη...Και γω εχω πολυ καλη επαφη με την αγγλικη αλλα παντα χαιρομαι με την προσθηκη των ελληνικων..
    Το days gone ειναι τρανταχτο παραδειγμα απιστευτης καλης δουλειας...Μακαρι να το αναλαβει η ιδια ομαδα...
    Παρτε και το ομοτιτλο πλεον κομματι που θα παιξει στους τιτλους τελους...




    Μου εβγαλε κατι απο Kingdom Hearts μαρεσει πολυ
    Spoiler!

  22. #336
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    review embargo date has been revealed

    @ρχιδατος ο κοτζιμας 1 βδομαδα πριν την κυκλοφορια!
    Spoiler!

  23. The Following 4 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    DJTaurus (09-10-2019),odytsak (09-10-2019),spartan (09-10-2019),tonybsg (09-10-2019)

  24. #337
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Offtopic mode on
    Εχω ξαναπει τη γνωμη μου για το θεμα, το να μαθεις μια ξενη γλωσσα ειναι πολυ δυσκολο πραγμα, το επιπεδο των Αγγλικων στα video games πια ειναι πολυ υψηλο και χρειαζεται κατι παραπανω απο καλη γνωση για να πεις οτι βιωνεις την φουλ εμπειρια. Οσοι ασχολουμαστε με videogames/σειρες/ταινιες κτλ ειμαστε πολυ τυχεροι γιατι αυτου του ειδους τα ερεθισματα ειναι το καλυτερο supplement για εξασκηση και βελτιωση. Δεν παυει ομως να ειναι supplement, ειναι πολυ δυσκολο να μαθεις τη γλωσσα με αυτο τον τροπο χωρις μαθηματα. To οτι τα Αγγλικα ειναι ευκολα (και η καθε γλωσσα) και μπορει καποιος να μαθει τη γλωσσα με λιγα μαθηματα και 242834673246874 εναλλακτικους τροπους κατα την γνωμη μου (διδασκω τη γλωσσα πανω απο 10ετια πλεον) ειναι μαρκετινιστικες χαζομαρες. Χρειαζεται πολυς χρονος, κανονικα μαθηματα και φυσικα ο,τι μπορει ο καθενας απο supplements, τα video games ειναι απο τους καλυτερους τροπους για υποστηριξη γιατι ειναι αλληλεπιδραστικος αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει να αντικαταστησει το μαθημα.
    Κι εγω ειχα την ιδια αποψη πριν παρω το πτυχιο μου και αρχισω να διδασκω, οτι δλδ εμαθα Αγγλικα απο τα videogames και τα περιοδικα και οτι τσαμπα με εστελναν οι γονεις μου, κατι που φυσικα καταλαβα εκ των υστερων οτι δεν ισχυει. Αυτα με βοηθησαν να τα τελειοποιησω, να εμβαθυνω στη γλωσσα και να απολαυσω περισσοτερο τα χομπι μου, οχι να μαθω τη γλωσσα.
    Offtopic mode off


  25. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    chronohill (09-10-2019),toninio (12-10-2019)

  26. #338
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Εχεις δικιο Hakoo εγω μιλουσα οπως ειπα καθαρα στο να μαθεις αγγλικα που θα μπορεις απλα να συννενοηθεις και να καταλαβεις τι σου λεει ο αλλος. Basic επιπεδο δηλαδη. Αυτο που περιγραφεις πιο πανω ειναι οντως τελειοποιηση της γλωσσας. Και φυσικα το "τσαμπα με εστειλαν οι γονεις μου φροντιστηριο" ειναι σε ενα βαθμο υπερβολη. Και φυσικα χρειαστηκα μαθηματα για να παρω proficiency κλπ. Αλλα οτι οταν πηγα φροντιστηριο ημουν ηδη "μπροστα" ημουν. Και μου φανηκαν πραγματικα πολυ ευκολα ολα εκει. Ελαχιστο κυριολεκτικα διαβασμα και συνεχως εξαιρετικες βαθμολογιες σε διαγωνισματα κλπ. Με βοηθησε πολυ το να ακουω αγγλικα.

  27. #339
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δεν διαφωνω καπου, εννοειται οτι μπορεις να εχεις ενα basic επιπεδο χωρις πολλα μαθηματα και μεσω των εργαλειων που υπαρχουν σημερα. Απλα επειδη η συζητηση ξεκιναει απο τα videogames, μπορει για σε εναν πολυ καλο χρηστη της γλωσσας να μην ειναι ορατο αλλα σε μενα που ερχομαι καθημερινα σε επαφη με ολα τα επιπεδα ειναι πασιφανες οτι τα videogames εχουν ξεφυγει προ πολλου απο το επιπεδο "καλη γνωση". Για να βιωσεις το παιχνιδι οπως θελει ο δημιουργος χρειαζεται πλεον απο πολυ καλη εως αριστη γνωση της γλωσσας. Οποτε σε τετοιου ειδους παιχνιδια οι υποτιτλοι ειναι κατι παραπανω απο καλοδεχουμενοι, μην πω επιβεβλημενοι.


  28. #340
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    review embargo date has been revealed

    @ρχιδατος ο κοτζιμας 1 βδομαδα πριν την κυκλοφορια!
    Όταν εισαι σιγουρος ότι αυτό που εχεις φτιαξει θα είναι εξαιρετικο.Λογικο είναι να μην κωλωνει πουθενα ο αρχοντας χιντεο...

  29. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    chronohill (09-10-2019)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •