Page 31 of 45 FirstFirst ... 2127282930313233343541 ... LastLast
Results 601 to 620 of 884

Thread: Death Stranding

  1. #601
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by FurionMike View Post
    που να ξερουμε αν θα σαρεσει?! ο αλλος λεει εδω οτι ειναι παιχνιδι που αμα δεν ηταν kojima θα ηταν κατω του μετριου!(μονο που ειναι kojima και γαμαει!) Αμα εχεις παiξει όλα τα MGS και σου αρεσαν που δεν ηταν ενα απλο shooteraki, εχουν παρα πολυ βάθος , κάμενο story ktl ktl , απλα παρτο!
    και ναι ο πραταγωνιστης ειναι deliveras! αλλα δεν ειναι Truck simulator.(εχει στρατιγικη πως θα καταφερεις να παραδωσεις και θα γινουν πολλα και διαφορα στην διαδρομη).
    Προσωπικα το γουσταρω άπειρα το παιχνιδι.
    τι να κανουμε δεν αρεσουν σε ολους τα ποδοσφαιρακια και τα ραλλακια... ετσι κ αυτο εδω δεν θα αρεσει σε ολους οπως γινεται με ολα τα παιχνιδια. Εβγαλε παιχνιδι ο τυπος τελειως διαφορετικο απο τα παντα κ θα τον κραξουμε? αμα δεν σαρεσει μην το παρεις κυριε οκ, αλλα μην λες οτι ειναι μουφα το παιχνιδι... τι να εβγαζε asassins creed noymero 100 ? h call of duty version 200 ? ολο παραπονα βλεπω οτι κυκλοφορουν τα ιδια κ τα ιδια, remasters ,remakes ktl και τωρα καθοντε ολοι κ κραζουνε... οτι ναναι τελειως.
    Συμφωνώ με όσα λες και ναι όσο αφορά τις πολλές εκδόσεις παιχνιδιών στην σειρά και εννοείται ότι αρέσει το κάτι καινούργιο. Ομως ρε αδελφέ deliveras? Έλεος. Όπως και να χει. Είναι αστείο. Επιμένω οτι το παιχνίδι θα το παίξω σίγουρα αρκει να πέσει λιγάκι η τιμή του. Όμως δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να το συγκρίνω με το Shenmue. Και μόνο που ακούς το όνομα ανατριχιάζεις


  2. #602

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Οι παλιοί γνωρίζουν.
    α)Αν δεν ήταν ο Kojima ούτε για 6/10 δεν θα άξιζε.
    β)Οι περισσότεροι μιλάνε για να δικαιολογήσουν τα χρήματα που δώσανε.
    γ)Courier παιχνίδι πρώτη φορά βλέπω Και δεν ειμαι hater.
    δ)Θα το παίξω αλλά πολύ αργότερα διότι 70 ευρώ δεν αξίζει.
    Δεν εχεις παιξει το παιχνιδι και ηδη εχεις βγαλει πολλα συμπερασματα
    α)αν δεν ηταν Kojima παιχνιδι ουτε για 6/10 δεν θα αξιζε(ενα παιχνιδι για το οποιο δεν το εχεις παιξει,αλλα εχεις αποψη για το ποσο αξιζει..)
    β)Οι περισσοτεροι(που το παιζουν το παιχνιδι)μιλανε για να δικαιολογησουν τα χρηματα που δωσανε. Παλι ξερεις εσυ καλυτερα που δεν εχεις παιξει το παιχνιδι για το αν αξιζει σε σχεση με αυτους που το παιζουν.
    γ)Που να ησουν και hater δηλαδη τι θα εγραφες. Να μας πληρωνε ο Kojima να παιξουμε το παιχνιδι μηπως? Ελεος μαλλον οι αλλοι λενε με αυτα που διαβαζουν.
    δ)Και φυσικα για ενα παιχνιδι το οποιο δεν εχεις παιξει,εχεις αποψη ποσα χρηματα(γενικα)αξιζει.

    Τι να πω,μετα οι βαθμολογιες των διαφορων μεγαλων site μας πειραζουν οταν βλεπουμε τετοια σχολια να γραφονται στο internet.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    Ρε παιδια πειτε επειδη σκεφτομαι α το παρω. Ειναι ενα οπτικα Και ηχητικα τελειο παιχνιδι μονοτονου κουβαληματος; Θα το βαρεθω ή θα με πορωσει; Εχω προβληματιστει...Ειναι και το shenmue 3 που πρεπει να παρω...
    Μιας και εισαι Αθηνα,γιατι δεν πεταγεσαι απο καποιο video club(seven)να το νοικιασεις για να ξερεις και εσυ ο ιδιος?

  3. #603
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Δεν εχεις παιξει το παιχνιδι και ηδη εχεις βγαλει πολλα συμπερασματα
    α)αν δεν ηταν Kojima παιχνιδι ουτε για 6/10 δεν θα αξιζε(ενα παιχνιδι για το οποιο δεν το εχεις παιξει,αλλα εχεις αποψη για το ποσο αξιζει..)
    β)Οι περισσοτεροι(που το παιζουν το παιχνιδι)μιλανε για να δικαιολογησουν τα χρηματα που δωσανε. Παλι ξερεις εσυ καλυτερα που δεν εχεις παιξει το παιχνιδι για το αν αξιζει σε σχεση με αυτους που το παιζουν.
    γ)Που να ησουν και hater δηλαδη τι θα εγραφες. Να μας πληρωνε ο Kojima να παιξουμε το παιχνιδι μηπως? Ελεος μαλλον οι αλλοι λενε με αυτα που διαβαζουν.
    δ)Και φυσικα για ενα παιχνιδι το οποιο δεν εχεις παιξει,εχεις αποψη ποσα χρηματα(γενικα)αξιζει.

    Τι να πω,μετα οι βαθμολογιες των διαφορων μεγαλων site μας πειραζουν οταν βλεπουμε τετοια σχολια να γραφονται στο internet.

    - - - Updated - - -



    Μιας και εισαι Αθηνα,γιατι δεν πεταγεσαι απο καποιο video club(seven)να το νοικιασεις για να ξερεις και εσυ ο ιδιος?
    Περίμενα αλλα φίλε μου. Επιμένω οτι χωρίς την επιγραφή του Kojima θα ήταν απαρατήρητο. Ειλικρινά μακάρι να με διαψεύσει παίζοντας το.

  4. #604
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Το παιχνίδι πήρε σίγουρα υψηλότερες βαθμολογίες επειδή ήταν του Kojima. Είναι άλλο πράγμα να λες "ναι κάνεις συνέχεια το ίδιο, αλλά εγώ γουστάρω τρελλα και είναι αριστούργημα" και να βάζεις 10, και άλλο το να λες "θα βαρεθείτε πολλές φόρες, και δεν θα διασκεδάσετε, και θα εκνευριστείτε" και να του βάζεις 9,5. Αναρωτηθείτε μόνο τι βαθμό θα είχε εάν ήταν της ΕΑ ή της ubisoft.

    Βέβαια είναι ΑΛΛΟ πράγμα αυτό, και άλλο το να λες ότι κάποιος που το γουστάρει , το λέει για άλλο λόγο εκτός του ότι πραγματικά του αρέσει. Η συμβουλή μου για όσους δεν ειναι σίγουροι, ειναι να μην βιάζονται , δεν θα πάθουν κάτι εαν παιξουν ενα παιχνιδι αργότερα. Οι πολύ βιαστικοί έχουν και την δυνατότητα ενοικίασης, αν και οι πρώτες ώρες δεν είναι ενδεικτικές, εάν δεν φάς ένα 15-ωρο τουλάχιστον δεν εχεις μπει καν στο ζουμί.

    Πάντως περιμένω να το τελειώσετε κάποιοι για να μπορούμε να συζητήσουμε και άλλα πράγματα, όπως η ιστορία π.χ.

  5. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    DJTaurus (18-11-2019)

  6. #605
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Πάντως φίλε cocous το Shenmue ήταν ένα παιχνίδι σταθμός για την εποχή που βγήκε το έπαιξα στο DC. Μου άρεσε και θέλω κάποια στιγμή να παίξω το 3. Απλά είναι λάθος να το συγκρίνεις με το Death Stranding.

    Για τον κοτζιμα εντάξει πιστεύω δεν του χαρίστηκε κανένας αυτή τη φορά. Κάποιοι απλά ένιωσαν το σύνολο του παιχνιδιού και δεν στάθηκαν στα αρνητικα (γιαυτο και ενώ τα έγραψαν στο review τελικά έδωσαν μεγάλο βαθμό) και κάποιοι δεν συντονίστηκαν με το όλο σύνολο και έμειναν στα αρνητικα καθαρά.

    Πχ εγώ θα έβαζα στο days gone ένα 9ρακι πολύ αυστηρό λόγω κολλημάτων που έκανε ειδικά στο δεύτερο μισό του και πραγματικά δεν με πείραξε κανένα άλλο από τα αρκετά αρνητικα του. Ένιωσα αυτό π ήθελε να περάσει και ξεκίνησα και new game + στο Survival II . Αλλά πολλοί θα διαφωνούσαν μεμενα. Είναι ποσο πολύ θα σταθείς στα αρνητικα ενός παιχνιδιού πιστεύω.

    Αρχιζει και με ενοχλεί πολύ η έκφραση «δεν είναι για όλους» το παιχνίδι. Το είπε και πριν ο FurionMike και το είπα πριν αρκετο καιρό και εγώ: πείτε μου ένα παιχνίδι που είναι όλους. Απαντώ ο ίδιος (εκτός αν υπάρχει κάποιος που διαφωνεί ας το πει): κανένα.

    Ειμαι πολύ υπέρ στο να φτιάχνονται και παιχνίδια τύπου death stranding.

    Τελος για το ποσο αξίζει ένα παιχνίδι σίγουρα δεν αξίζει 70 ευρώ κανένα μα κανένα. 5-10 μέρες μετά και πολύ είπα κάνει 50 στο Σκρουτζ. Έτσι απλά. Κιαυτο διότι οι retailers στην Ελλάδα οι μεγάλοι είναι για γέλια. Με 3/4πλασιους μισθούς στο εξωτερικό τα παιχνίδια κάνουν στο αμαζον Αγγλίας 50 λίρες day one. Και Ο μισθός είναι περίπου 4 πλασιος αποτι στην Ελλάδα.

    κανω edit για τους μισθούς: οκ 2,5/3,5 φορές πάνω είναι ο μέσος μισθός για να μην κολλήσουμε τώρα εκεί.
    Last edited by MajereMP44; 17-11-2019 at 21:19.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  7. The Following 3 Users Say Thank You to MajereMP44 For This Useful Post:

    AlexandrosQV (17-11-2019),chronohill (17-11-2019),toninio (18-11-2019)

  8. #606
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    Πάντως φίλε cocous το Shenmue ήταν ένα παιχνίδι σταθμός για την εποχή που βγήκε το έπαιξα στο DC. Μου άρεσε και θέλω κάποια στιγμή να παίξω το 3. Απλά είναι λάθος να το συγκρίνεις με το Death Stranding.

    Για τον κοτζιμα εντάξει πιστεύω δεν του χαρίστηκε κανένας αυτή τη φορά. Κάποιοι απλά ένιωσαν το σύνολο του παιχνιδιού και δεν στάθηκαν στα αρνητικα (γιαυτο και ενώ τα έγραψαν στο review τελικά έδωσαν μεγάλο βαθμό) και κάποιοι δεν συντονίστηκαν με το όλο σύνολο και έμειναν στα αρνητικα καθαρά.

    Πχ εγώ θα έβαζα στο days gone ένα 9ρακι πολύ αυστηρό λόγω κολλημάτων που έκανε ειδικά στο δεύτερο μισό του και πραγματικά δεν με πείραξε κανένα άλλο από τα αρκετά αρνητικα του. Ένιωσα αυτό π ήθελε να περάσει και ξεκίνησα και new game + στο Survival II . Αλλά πολλοί θα διαφωνούσαν μεμενα. Είναι ποσο πολύ θα σταθείς στα αρνητικα ενός παιχνιδιού πιστεύω.

    Αρχιζει και με ενοχλεί πολύ η έκφραση «δεν είναι για όλους» το παιχνίδι. Το είπε και πριν ο FurionMike και το είπα πριν αρκετο καιρό και εγώ: πείτε μου ένα παιχνίδι που είναι όλους. Απαντώ ο ίδιος (εκτός αν υπάρχει κάποιος που διαφωνεί ας το πει): κανένα.

    Ειμαι πολύ υπέρ στο να φτιάχνονται και παιχνίδια τύπου death stranding.

    Τελος για το ποσο αξίζει ένα παιχνίδι σίγουρα δεν αξίζει 70 ευρώ κανένα μα κανένα. 5-10 μέρες μετά και πολύ είπα κάνει 50 στο Σκρουτζ. Έτσι απλά. Κιαυτο διότι οι retailers στην Ελλάδα οι μεγάλοι είναι για γέλια. Με 3/4πλασιους μισθούς στο εξωτερικό τα παιχνίδια κάνουν στο αμαζον Αγγλίας 50 λίρες day one. Και Ο μισθός είναι περίπου 4 πλασιος αποτι στην Ελλάδα.

    κανω edit για τους μισθούς: οκ 2,5/3,5 φορές πάνω είναι ο μέσος μισθός για να μην κολλήσουμε τώρα εκεί.
    Συμφωνώ απόλυτα. Απλά αυτό που προσπαθώ να πω ειναι ότι κανείς δεν θα έδινε σημασία σε παιχνίδι που να έκανες τον Delivera. Τόσο απλά το λέω. Μπορεί όντως παίζοντας να ξεδιπλώνεται και να έχει ενδιαφέρον. Μακάρι να αρέσει και σε μένα. Παίζω παιχνίδια παρα πολλά Χρόνια και εχω αλλάξει 10δες κονσόλες. Είμαι ανοιχτός σε όλα αλλά αυτό είναι πρωτοφανές.

  9. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    MajereMP44 (17-11-2019)

  10. #607
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Κοιτα είναι περίεργο να το λες ότι είναι ντιλιβερας. Και θα σου πω γιατί. Παίζει ρόλο ο ηθοποιός, ο σκηνοθέτης και το σενάριο σε όλα αυτά. Πχ το transporter αν δεν έπαιζε ο Statham θα ήταν ανύπαρκτες σαν ταινίες. Συμφωνείς; Ποιος ήταν ο ρόλος του; Σωφέρ. Βαρετό; Ναι. Με τον Statham όχι. Είχε κάτι να προσφέρει. Κιαλλες ταινίες αλλά ΚΑΙ παιχνίδια αν ο κεντρικός χαρακτήρας το σενάριο και ο σκηνοθέτης δεν βάλουν τη στάμπα τους τότε χαρακτηρίζονται από μια λέξη πχ ντιλιβερας, σωφέρ, ταξιτζής, στρατιώτης...

    Δεν ξερω πιστεύω ότι οποιος έχει αμφιβολίες ας μην δώσει τα οποια λεφτά του. Μην πιάνει κανέναν ο πανικός «μα όλοι θα το παίξουν» μα «είναι exclusive” μα «είναι του κοτζιμα». Θεωρώ ότι είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις αν ένα παιχνίδι θα σ αρέσει ή όχι. Πραγματικά πολύ εύκολο και είσαι και χρόνια gamer εσυ συγκεκριμένα Cocous ε είσαι από αυτούς που όντως δεν τους τραβάει το ξέρεις από τώρα. Γιαυτο και δεν καίγεσαι να ασχοληθείς άμεσα με αυτό.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  11. #608
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    Κοιτα είναι περίεργο να το λες ότι είναι ντιλιβερας. Και θα σου πω γιατί. Παίζει ρόλο ο ηθοποιός, ο σκηνοθέτης και το σενάριο σε όλα αυτά. Πχ το transporter αν δεν έπαιζε ο Statham θα ήταν ανύπαρκτες σαν ταινίες. Συμφωνείς; Ποιος ήταν ο ρόλος του; Σωφέρ. Βαρετό; Ναι. Με τον Statham όχι. Είχε κάτι να προσφέρει. Κιαλλες ταινίες αλλά ΚΑΙ παιχνίδια αν ο κεντρικός χαρακτήρας το σενάριο και ο σκηνοθέτης δεν βάλουν τη στάμπα τους τότε χαρακτηρίζονται από μια λέξη πχ ντιλιβερας, σωφέρ, ταξιτζής, στρατιώτης...

    Δεν ξερω πιστεύω ότι οποιος έχει αμφιβολίες ας μην δώσει τα οποια λεφτά του. Μην πιάνει κανέναν ο πανικός «μα όλοι θα το παίξουν» μα «είναι exclusiveβ� μα «είναι του κοτζιμα». Θεωρώ ότι είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις αν ένα παιχνίδι θα σ αρέσει ή όχι. Πραγματικά πολύ εύκολο και είσαι και χρόνια gamer εσυ συγκεκριμένα Cocous ε είσαι από αυτούς που όντως δεν τους τραβάει το ξέρεις από τώρα. Γιαυτο και δεν καίγεσαι να ασχοληθείς άμεσα με αυτό.
    Σίγουρα είναι κάτι διαφορετικό απο αυτα που έχω δει ως τώρα. Αλλά μου αρέσουν οι ηθοποιοί εκτιμώ επίσης τα Ελληνικά και οπωσδήποτε φαίνεται ότι έχει πέσει δουλειά. Θα του δώσω 100% ευκαιρία και ελπίζω να μου αρέσει.

  12. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    toninio (18-11-2019)

  13. #609

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Το παιχνίδι πήρε σίγουρα υψηλότερες βαθμολογίες επειδή ήταν του Kojima.

    Αναρωτηθείτε μόνο τι βαθμό θα είχε εάν ήταν της ΕΑ ή της ubisoft.
    Αντε παλι. Γραφτηκε και πιο πισω ποσες φορες οτι αν δεν ηταν του Kojima το παιχνιδι,αλλο παιχνιδι θα βλεπαμε που δεν θα ειχε καμια απολυτως σχεση με το Death Stranding.

    Και ειδικα απο εταιρειες οπως την ΕΑ και την Ubisoft.

    Σιγα μην εδινε η ΕΑ και η Ubisoft(που βγαλαν φετος τις πατατες τα Anthem και Breakpoint αντιστοιχα)χρηματα για να βγει στην αγορα σε αυτη την μορφη παιχνιδι σαν το Death Stranding.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Περίμενα αλλα φίλε μου. Επιμένω οτι χωρίς την επιγραφή του Kojima θα ήταν απαρατήρητο. Ειλικρινά μακάρι να με διαψεύσει παίζοντας το.
    Το οτι περιμενες αλλα δεν σου δινει ομως το δικαιωμα να την λες και να ειρωνευεσαι τους αλλους που παιζουν το παιχνιδι, και που οπως εγραψες πιο πανω,τους αρεσει λεει το παιχνιδι με το ζορι για να δικαιολογησουν τα χρηματα τους.

    Τελος το οτι αλλα περιμενες να δεις(τι ακριβως περιμενες με βαση τα προηγουμενα trailer αραγε????),δεν νομιζω οτι εχει νοημα να δινεις τελικη βαθμολογια σε ενα παιχνιδι που δεν εχεις παιξει,ποσο μαλλον να λες στους υπολοιπους για ποσα χρηματα αξιζει ο τιτλος.
    Last edited by Fulgore; 18-11-2019 at 01:38.

  14. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    chronohill (18-11-2019)

  15. #610
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Δεν ειρωνεύομαι κανέναν. Αν καταλάβατε έτσι τότε ζητάω συγγνώμη. Αλλά η γνώμη μου παραμένει ίδια. Οτι θα περνούσε απαρατήρητο υπό άλλες συνθήκες.
    Και πάλι θα το πω για ακόμα μία φορά ότι αξίζει δεν αξίζει θα περάσει σίγουρα από την τεράστια λίστα που έχω παίξει. Σαν πολύ παλιός έχουν δει τα μάτια μου παιχνίδια και παιχνίδια και μάλιστα απόλαυσα καποιες φορές τίτλους που είχαν χαντακωθει. Είμαι ανοιχτός σε όλα. Όμως πάντα θα υπάρχουν παιχνίδια που θα βραβεύουν χωρίς να αξίζουν όπως και το αντίθετο.

  16. #611

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Αλλά η γνώμη μου παραμένει ίδια. Οτι θα περνούσε απαρατήρητο υπό άλλες συνθήκες.
    Ειπαμε δεν στεκει το παραπανω. Καμια μεγαλο εταιρεια απο τις γνωστες του χωρου(Activision,Blizzard,EA,Ubisoft)δεν θα εδινε χρηματα να γινει publisher σε ενα τετοιο παιχνιδι,το οποιο ουτως ή αλλως χωρις τον Kojima θα ηταν απλα αλλο παιχνιδι.
    Γιαυτο και ολως τυχαιως δεν βλεπουμε τετοια παιχνιδια απο αλλες εταιρειες(ειδικα με τετοιο budget/παραγωγη/ηθοποιους),γιατι εχουν τεραστιο ρισκο να αποτυχουν,αρα κανεις δεν το τολμαει.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    chronohill (18-11-2019),Valkyre (18-11-2019)

  18. #612
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Αντε παλι. Γραφτηκε και πιο πισω ποσες φορες οτι αν δεν ηταν του Kojima το παιχνιδι,αλλο παιχνιδι θα βλεπαμε που δεν θα ειχε καμια απολυτως σχεση με το Death Stranding.

    Και ειδικα απο εταιρειες οπως την ΕΑ και την Ubisoft.

    Σιγα μην εδινε η ΕΑ και η Ubisoft(που βγαλαν φετος τις πατατες τα Anthem και Breakpoint αντιστοιχα)χρηματα για να βγει στην αγορα σε αυτη την μορφη παιχνιδι σαν το Death Stranding.
    Μιας και μιλησες για Anthem....

    Δεν λεω τιποτε για την ιστορια στο spoiler, αφορα αποφασεις στη ροη του παιχνιδιου
    Spoiler!

  19. #613

    Default

    Οπως εγραψα πιο πισω,περιμενω να ακουσω τελικες γνωμες/αποψεις απο οσους το τερματισουν πριν απο μενα για να δω κατα ποσο στεκουν τα περι 5ρια και 6ρια.

    Απο τα πιο πισω θετικα σχολια παντως που εχω διαβασει,δεν μου εχει δωθει πουθενα αυτη η εντυπωση.

  20. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    chronohill (18-11-2019)

  21. #614

    Default

    Πάντως, το να χαρακτηρίζεται "παιχνίδι ντελίβερι", γιατί το βλέπω συχνά και γράφεται (γενικά το λέω, όχι μόνο για εδώ) είναι εντελώς λάθος κι εκτός πραγματικότητας. Εδώ υπάρχει μία σοβαρή ιστορία, όπου έχουν σχεδόν χαθεί όλα στη γη και μία ομάδα ανθρώπων προσπαθεί να σώσει την παρτίδα. Ο Σαμ λοιπόν δεν μοιράζει σουβλάκια και πίτσες, ούτε δέματα και δώρα. Σύμφωνα με την ιστορία και το παιχνίδι, εάν δεν εκτελέσει τις αποστολές, θα χαθεί και η τελευταία ελπίδα. Με κίνδυνο της ζωής του, φέρνει σε επαφή τις πόλεις και σχηματίζει το δίκτυο, για να αντιμετωπιστεί η απειλή. Και το gameplay δεν είναι μία επαναλαμβανόμενη σειρά διανομών, αλλά πολύ περισσότερα πράγματα.
    Ακόμη, διαφωνώ κι εγώ στο ότι θα πέρναγε απαρατήρητο, εάν δεν ήταν του Κοτζίμα. Κάποτε βγήκε ένα παιχνιδάκι, το Ico, άγνωστο στους πάντες. Στην αρχή δεν το ήξερε κανείς, αλλά με τα χρόνια έγινε πασίγνωστο σε όλο τον κόσμο και μνημονεύεται ως και σήμερα, γιατί φάνηκε η αξία του. Εάν το Death Stranding έβγαινε από το πουθενά, από άγνωστους δημιουργούς, και πάλι θα γινόταν γνωστό παντού, για την εμπειρία που προσφέρει.
    Το παιχνίδι δεν είναι κανένα θαύμα του gaming, ούτε εικόνισμα, ούτε κανένα θεϊκό δημιούργημα. Είναι μία πολύ προσεγμένη και ιδιαίτερη δουλειά, ένα ασυνήθιστο παιχνίδι, που σε βάζει σε έναν κόσμο και μία ιστορία. Ας υπάρχουν και τέτοιες δουλειές, να παίζει όποιος θέλει και κάτι διαφορετικό.

  22. The Following 6 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    AlexandrosQV (18-11-2019),chronohill (18-11-2019),Kane (02-09-2021),MajereMP44 (18-11-2019),mihalis13 (18-11-2019),Valkyre (18-11-2019)

  23. #615
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ντελιβερας δεν είσαι σε καμία περίπτωση.
    Σίγουρα απλά βλέποντας gameplay videos αυτήν την εντύπωση σου δίνει.
    Παίζοντας το όμως καταλαβαίνεις πως δεν πας απλά από το ένα σημείο στο άλλο.
    Προσωπικά το παίζω και στο hard και κάθε αποστολή σκέφτομαι τι εφόδια και πόσα πρέπει να έχω μαζί μου για να την βγάλω.
    Επίσης δεν ειναι ένα παιχνίδι που με 3-4 ώρες θα καταλάβεις τι παίζει. Θέλει 15 ώρες τουλάχιστον για να μπεις στην φιλοσοφία του και στον κόσμο του.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  24. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    toninio (21-11-2019),Valkyre (18-11-2019)

  25. #616
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Συγνώμη αλλά θα ήθελε το DS να είναι έστω και μια σταλιά Shenmue. Πραγματικά δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε γι αστείο. Οι παλιοί γνωρίζουν.
    Αν δεν ήταν ο Kojima ούτε για 6/10 δεν θα άξιζε. Οι περισσότεροι μιλάνε για να δικαιολογήσουν τα χρήματα που δώσανε. Courier παιχνίδι πρώτη φορά βλέπω.
    Και δεν ειμαι hater. Θα το παίξω αλλά πολύ αργότερα διότι 70 ευρώ δεν αξίζει.
    Hater μπορει να μην εισαι αλλα οτι κανεις στην ουσια μια μινι ψυχαναλυση οτι οποιος του αρεσει αυτο το παιχνιδι απλα εθελοτυφλει και προσπαθει να δικαιολογησει την αγορα του, ειναι -το λιγοτερο- αφελες.... Ποσο μαλλον οταν λες οτι δεν εχεις παιξει το παιχνιδι καν και απλα διαβαζεις ή βλεπεις reviews. Το "deliverας" που χρησιμοποιεις τοσο κοροιδευτικα, μπορει να ακουγεται μειωτικο, ομως το θεμα ειναι το concept μεσα στο οποιο εισαι "deliverας". Και το λεω αυτο διοτι δεν εισαι ενας απλος deliveras, ουτε λειτουργει ετσι το παιχνιδι ουτε παιζεται ετσι και το customization του Death Stranding σπανια το βρισκεις σε παιχνιδια, οπως και την πληθωρα gameplay mechanics που διαθετει γι αυτο το σκοπο. Βασικος σκοπος σου στο παιχνιδι δεν ειναι να κανεις delivery...

    Κι εγω κυριολεκτικα μπορει να απορρω πως καποιος ανθρωπος βρισκει ενδιαφερον παιχνιδια σαν το Fortnite/COD (και δεν κανω καν πλακα) και εθιζεται μαλιστα σε μια ατελειωτη επαναληψη του ιδιου πραγματος ξανα και ξανα, αλλα ταυτοχρονα αναγνωριζω οτι το οτι εμενα με απωθει αυτο το πραγμα, δεν αναιρει το γεγονος οτι παρα πολυς κοσμος το βρισκει εξαιρετικο, οπως και την επιτυχια του ως προιοντος.

    Καλο ειναι παιδια να μην αναγαγουμε τα προσωπικα γουστα μας σε παγκοσμια αληθεια... το παιχνιδι αυτο δεν μπορουσε να ειναι κατασκευασμενο απο κανεναν αλλο περα του Κοτζιμα. Οποτε οχι δεν υπηρχε περιπτωση αυτο το παιχνιδι να κυκλοφορουσε ποτε αν δεν ηταν Κοτζιμα.

  26. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (19-11-2019),toninio (21-11-2019)

  27. #617
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Hater μπορει να μην εισαι αλλα οτι κανεις στην ουσια μια μινι ψυχαναλυση οτι οποιος του αρεσει αυτο το παιχνιδι απλα εθελοτυφλει και προσπαθει να δικαιολογησει την αγορα του, ειναι -το λιγοτερο- αφελες.... Ποσο μαλλον οταν λες οτι δεν εχεις παιξει το παιχνιδι καν και απλα διαβαζεις ή βλεπεις reviews. Το "deliverας" που χρησιμοποιεις τοσο κοροιδευτικα, μπορει να ακουγεται μειωτικο, ομως το θεμα ειναι το concept μεσα στο οποιο εισαι "deliverας". Και το λεω αυτο διοτι δεν εισαι ενας απλος deliveras, ουτε λειτουργει ετσι το παιχνιδι ουτε παιζεται ετσι και το customization του Death Stranding σπανια το βρισκεις σε παιχνιδια, οπως και την πληθωρα gameplay mechanics που διαθετει γι αυτο το σκοπο. βασικος σκοπος σου στο παιχνιδι δεν ειναι να κανεις delivery...

    Κι εγω κυριολεκτικα μπορει να απορρω πως καποιος ανθρωπος βρισκει ενδιαφερον παιχνιδια σαν το Fortnite (και δεν κανω καν πλακα) και εθιζεται μαλιστα σε μια ατελειωτη επαναληψη του ιδιου πραγματος ξανα και ξανα, αλλα ταυτοχρονα αναγνωριζω οτι το οτι εμενα με απωθει αυτο το πραγμα, δεν αναιρει το γεγονος οτι παρα πολυς κοσμος το βρισκει εξαιρετικο ουτε και την επιτυχια του ως προιοντος.

    Καλο ειναι παιδια να μην αναγαγουμε τα προσωπικα γουστα μας σε παγκοσμια αληθεια... το παιχνιδι αυτο δεν μπορουσε να ειναι κατασκευασμενο απο κανεναν αλλο περα του Κοτζιμα. Οποτε οχι δεν υπηρχε περιπτωση αυτο το παιχνιδι να κυκλοφορησε ποτε αν δεν ηταν Κοτζιμα.
    Γράψε λάθος όπως ανάφερα παραπάνω. Και συγγνώμη αν έθιξα κάποιον με τον προφορικό μου λόγο. Δεν θα πω περισσότερα. Και θα συμφωνήσω μαζί σου όσον αφορά παιχνίδια τύπου Fortnite κτλ με τα όσα είπες. Τώρα με το DS σίγουρα είναι αλλιώτικη περίπτωση. Περίπτωση Kojima. Και επειδή ήθελα κάτι άλλο περίμενα κατι άλλο ξενέρωσα λίγο. Anyway δεν θέλω να γίνω ο κακός της παρέας. Εξάλλου ποτέ δεν εχω δημιουργήσει προβλήματα. Ενδέχεται να το πάρω και σε λίγες μέρες εν οψη Black Friday ώστε να το παίξω και να τα πούμε μετά καλύτερα. Το κακό είναι ότι αγοράζω μόνο ψηφιακά και δεν ξέρω αν κάνει η Sony κάποια προσφορά.

  28. The Following 2 Users Say Thank You to cocous For This Useful Post:

    toninio (21-11-2019),Valkyre (18-11-2019)

  29. #618
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Πωπω ρε παιδια ηθελα να κρατηθω αλλα δεν αντεχω αλλο..ποσο χαιρομαι που βλεπω μεστες και ωριμες αποψεις...Ποσο μεγαλη κουβεντα ειναι αυτη που ειπε ο Fuglore και τωρα ξαναειπε ο Val...Το παιχνιδι δεν λαχει εκτιμησης λογω κοτζιμα..Δεν θα ειχαμε τετοιο παιχνιδι αν δεν επαιρνε το ρισκο ο κοτζιμα..

    Το delivery ειναι το μεσο...το ταξιδι...Τα ανουσια περα δωθε ειναι χτισμενα στον κοσμο του παιχνιδιου...Επισης οσο προχωραω ρε σεις..τα mechanics ΕΞΕΛΛΙΣΟΝΤΑΙ!Δεν σου βαζει κανενας το μαχαιρι στον λαιμο να κουβαλησεις περα δωδε με τον ιδιο τροπο..εχει εμπλουτιστει και με τροπους που δεν το περιμενεις!!!εγω ενθουσιαστηκα οταν πηρα (chapter 3 minor spoilers για τις παραδωσεις)
    Spoiler!
    για ποια αγγαρεια μιλαμε?
    ΣΟυ εξηγει γιατι δεν πρεπει να σκοτωσεις στο εχει κολλησει στον κοσμο του,σου λεει για τα γαμω-deliveries ποσο σημαντικο λογο παιζουν!
    Θα καταλαβαινα να υπηρχαν αντιδρασεις αν εκανα deliveries χωρις εξελλιξη και χωρις απολυτως κανενα νοημα...τεσπα εχω πολλα να γραψω και δεν προλαβαινω!θελω να προχωρησω κιαλλο για να εχω ολοκληρωμενη αποψη..
    Παντως απο τις αντιδρασεις του κοσμου βλεπω να εχουν κανει περα οι haters και μενουν στην επιφανεια οι gamers που το "επιασαν" και το φχαριστιουνται!

    Εγραψα πολλα και δεν θελω να χαθει αυτο που θα πω αλλα να ρωτησω κατι?

    Το stranding system δεν ειναι gameplay?Εχουν επικεντρωθει ολοι στα deliveries...Το stranding system ειναι η ουσια ομως..το οποιο αποτελει mechanic του παιχνιδιου..σε συνδυασμο με τα deliveries..οποτε αν επικεντρωθει καποιος στα deliveries οκ το βλεπει στεγνα...
    ολα ειναι θεμα οπτικης...
    οταν εγω εχω παει μια παραγγελια
    Spoiler!
    και νιωθω την ικανοποιηση οτι βοηθησα και χαιρομαι για το δημιουργημα μου..ε οχι δεν το εχει καταφερει αλλο γκειμ σορυ...η οταν σου λεει η σκαλα που εστησες
    Spoiler!
    ...ειναι μοναδικο συναισθημα...ειναι κοτζιμα...τι να κανουμε ειναι μοναδικος..
    Spoiler!

  30. The Following 5 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    MajereMP44 (18-11-2019),mihalis13 (18-11-2019),spartan (18-11-2019),toninio (21-11-2019),Valkyre (18-11-2019)

  31. #619
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Τα ανουσια περα δωθε ειναι χτισμενα στον κοσμο του παιχνιδιου...
    Τι σημαίνει αυτο?

  32. #620
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ο Κοτζιμα θελει να περασει ενα μηνυμα με αυτο το παιχνιδι. Το καταφερνει δεν το καταφερνει ειναι κατι που μπορω να το συζητησω και να δεχθω οτι δεν αρεσει στον κοσμο η υλοποιηση οτι το βρικσουν βαρετο κλπ. Δεκτο. Απολυτως δεκτο. Αλλα η ουσια του μηνυματος που θελει να περασει με το παιχνιδι αυτο, πραγματικα θα εντυπωσιαστω αν βρεθει καποιος να μου πει οτι δεν ειναι -το λιγοτερο- "συγκινητικη" (βαζω εισαγωγικα, δεν εννοω οτι πρεπει να μας παρουν τα ζουμια).

    Δεν ειναι ευκολο να βρει κανεις τη σημερινη ημερα ανθρωπο να σου δωσει ΑΑΑ budget για ενα τετοιο concept και πραγματικα η gaming κοινοτητα θα πρεπει -αν θελει να ειναι δικαιη- να υψωσει αγαλμα στη Σονυ που για πολλοστη φορα παιρνει μεγαλο ρισκο για παιχνιδια που ειναι ξεχωριστα.

    Εγω οπως ειπα οσο προχωραει περναω ολο και καλυτερα. Το συναισθημα της προσφορας σου στον κοσμο του παιχνιδιου ειναι πολυ ομορφο οπως ειπε ο chronochill. Καποιοι περνανε ωρες μαζευοντας προμηθειες για να φτιαξουν δρομους, γεφυρες για να κανουν την ζωη των υπολοιπων ευκολοτερη. Ε αυτο θελει ο Κοτζιμα. Αυτος ειναι ο σκοπος του. Αυτο προσπαθησε να κανει και με το ιδιοφυες -αλλα απλησιαστο- disarmament ending του MGSV. Εδω ομως το κανει απτη πραξη. Ενα παιχνιδι ενωσης, ενα παιχνιδι αποδοχης, ενα παιχνιδι συμβιβασμου, ενα παιχνιδι αναγνωρισης οτι περα απο το να σκοτωνομαστε για πλακα μπορουμε και να βοηθαμε ο ενας τον αλλο εστω για πλακα.

    Εγω το σεβομαι. Δεν νομιζω να ξαναπαιξω κατι τετοιο. Απεναντιας δεν νομιζω να δυσκολευτω να βρω παιχνιδι με μπαμ μπουμ. Ηθικα γουσταρω αυτο που πετυχαινει το παιχνιδι και ταυτοχρονα εχει μια πολυ ενδιαφερουσα ιστορια που θελεις να δεις τι θα γινει. Και ναι γουσταρω και την πληθωρα των gameplay mechanics που διαθετει.

  33. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (18-11-2019),jper75 (20-11-2019),mihalis13 (18-11-2019),panos74gr (19-11-2019),PDS (18-11-2019)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •