Page 33 of 45 FirstFirst ... 2329303132333435363743 ... LastLast
Results 641 to 660 of 884

Thread: Death Stranding

  1. #641
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    ΟΚ τότε, μάλλον τα πισωγυρίσματα που διαρκούν ώρες, είναι αρνητικό για άλλα παιχνίδια, αλλά για το DS δεν τρέχει κάστανο, και απλά είμαι προκατειλημμένος.


  2. #642
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Δεν το έχω τελειώσει και ίσως δεν έχω φτάσει σε αυτά τα σημεία που αναφέρετε, δεν είδα καν αυτά που λέτε στα spoilers όποτε λέω καθαρά την γνώμη μου για μέχρι το σημείο που έχω φτάσει, αρχές 6ου κεφαλαίου.

    Δεν με ενοχλούν τα πισογυρίσματα στο συγκεκριμένο παιχνίδι γιατί ο κόσμος είναι τόσο ωραίος και ατμοσφαιρικός που το βλέπω σαν ευκαιρία να τον βιώσω άλλη μια φορά.

    Άσε που συνήθως την δεύτερη φορά έχεις πολύ περισσότερα πράγματα στην διάθεσή σου και είναι αρκετά διαφορετική η εμπειρία.

  3. #643
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    ΟΚ τότε, μάλλον τα πισωγυρίσματα που διαρκούν ώρες, είναι αρνητικό για άλλα παιχνίδια, αλλά για το DS δεν τρέχει κάστανο, και απλά είμαι προκατειλημμένος.
    Εγω προσωπικα σε κανενα σημειο του ποστ μου δεν σε ειπα προκατειλημενο. Ισα ισα που την λεξη την ανεφερα ακριβως για να σημειωσω το οτι επειδη εσυ δεν περασες καλα κι εγω περασα καλα, δεν κανει κανεναν απο τους 2 μας προκατειλημενους. Εξου και το παραδειγμα με το Νο Man’s Sky. Ειναι απλο ρε Πανο, πρεπει ντε και καλα καποιος να υποκρινεται; Με δικα σου λεγομενα παραδεχθηκες οτι εξαρχης το παιχνιδι δεν σου αρεσε. Και καλα εκανες. Ακριβως επειδη απο την αρχη σου φανηκε βαρετο, οπως παλι ο ιδιος ειπες ουτε το εψαξες ιδιαιτερως ουτε καν οχηματα δεν πολυχρησιμοποιησες και απλα ελεγες αντε να τελειωνουμε. Οκ και παλι. Καλα εκανες. Αφου δεν περναγες καλα! Δυστυχως δεν ειχες και την δυνατοτητα να το παρατησεις μιας και επρεπε να το κανεις review. Εγω δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με το 6,5 που εβαλες στο DS ουτε και με το 8,5 του NMS. Ειναι δικη σου αποψη και τα δυο και απολυτα σεβαστη και ας διαφωνουμε. Περασες καλα με το ενα περασες ασχημα με το αλλο. Simple.

  4. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (25-11-2019)

  5. #644
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Δεν το έχω τελειώσει και ίσως δεν έχω φτάσει σε αυτά τα σημεία που αναφέρετε, δεν είδα καν αυτά που λέτε στα spoilers όποτε λέω καθαρά την γνώμη μου για μέχρι το σημείο που έχω φτάσει, αρχές 6ου κεφαλαίου.

    Δεν με ενοχλούν τα πισογυρίσματα στο συγκεκριμένο παιχνίδι γιατί ο κόσμος είναι τόσο ωραίος και ατμοσφαιρικός που το βλέπω σαν ευκαιρία να τον βιώσω άλλη μια φορά.

    Άσε που συνήθως την δεύτερη φορά έχεις πολύ περισσότερα πράγματα στην διάθεσή σου και είναι αρκετά διαφορετική η εμπειρία.
    Aυτο ακριβως βιωνω και γω..Μολις μπηκα και γω στο chapter 5 και το πρωτο σημειο που λενε τα παιδια ειναι στο τελος του 4...
    Με αναγκασες ατιμε Val και ανοιξα λιγο τα spoiler tags!ανυπομονω να διαβασω την τελικη κριτικη σου!

    Θα συμφωνησω απολυτα και χαιρομαι που οσο το παιζει ο κοσμος τοσο συμφωνει με αυτες τις αποψεις!
    το παιχνιδι ειναι μοναδικο!Ρε παιδια πως βαριουνται αληθεια?Καθε 3 και λιγο ολο και ενα νεο mechanic σου πεταει το παιχνιδι και στο εμπλουτιζει. Eιδικα με τις μεταφορες που κραζουν!Και στο gameplay!Ναι παιδια εχει οπλα το παιχνιδι και encounters!Δεν θελω να σοκαρω αυτους που ειναι πισω απτο πισι τους και βλεπουν ξερα βιντεακια η ενα απλο στριμ...Το παιχνιδι τα εχει ολα.
    Το βασικοτερο ολων το παιχνιδι εχει προσωπικες ιστοριες. Διαδρομες που ειναι ξεχωριστες για τον καθενα.ειναι αυτο που δεν εζησε μαλλον ο Slay και ειναι η ψυχη του παιχνιδιου.
    Ο slay το τερματισε σε 45 ωρες αν δεν κανω λαθος εγω ειμαι στις 50 και τωρα μπηκα στο 6...Δεν ειμαι κανενας που του τρεχει ο χρονος απτα μπατζακια ουτε ειμαι τοσο αφελης ετσι ωστε να πιεζω τον εαυτο μου να μου αρεσει ενα παιχνιδι επειδη εχω αγαπησει τις δουλειες του δημιουργου..
    Και γω εχω νιωσει σε σημεια overwelmed αλλα συνηθως εγω πηγαινα γιολο και βιαστικα..Οταν χρησιμοποιησα την λογικη και το μυαλο μου με αυτα που μου προσφερει το παιχνιδι δεν βρηκα τιποτα βαρετο..ισα ισα που το βρηκα πολυ πιο διασκεδαστικο!
    δηλαδη στο τελος του chap5-προσωπικη ιστορια!
    Spoiler!

    Ολο αυτο που περιγραψα ποιο γ@μωπαιχνιδο μου το εχει προσφερει?αυτη την μαεστρια?ΕΓΩ εφτιαξα τα μονοπατια εγω σκεφτηκα εγω αραξα και ειπα.Θα τα καταφερω ηρεμα χωρις πιεση...Αν συνεχισει ετσι το παιχνιδι θα με κανει να αναθεωρησω για το παρακατω που λεω για το nier...


    Το παιχνιδι της γενιας για μενα ειναι το Nier Automata.Αντιστοιχα ειxe εναν χαρτη που τον εμπλουτιζε μεχρι το τελος με quests. Πηγαινε το backtracking σε αλλα χερια..Μεσω αυτου μας παρουσιασε μια ιστορια που χαραχτηκε στην μνημη ολων όσων το εφτασαν μεχρι το τελος...και αυτη η ιστορια γ@μησε ανεπανορθωτα...Άλλος που εμεινε στο hack and slash κομματι του Nier το βρηκε ανωφελο ολο αυτο...
    Spoiler!

  6. The Following 4 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    Error Flynn (25-11-2019),mihalis13 (25-11-2019),panos74gr (25-11-2019),Valkyre (25-11-2019)

  7. #645
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Δημήτρη μιλησα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τα πισωγυρίσματα, ΕΚΕΙ αναφερομαι οταν μιλαω για δικαιολογίες, δεν είπα γενικά γιατί σας αρέσει. Γιαυτο ακριβως τον λόγο η επικληση του NMS δεν βγάζει νόημα, γιατι αν και το παιχνίδι ειχε αρκετα αρνητικα (που τα ειχα αναφερει) πισωγυρίσματα δεν ειχε, το αντιθετο μαλιστα σε εσπρωχνε συνεχεια να προχωρήσεις μπροστα. Συγνωμη , αλλα όταν με βάζει να κάνω μια διαδρομή που καλύπτει περίπου τα 3/4 του χάρτη, και με το που φτάνω μετά απο κάποιες ώρες μου λεει, δεν μπορεις να κάνεις κατι τωρα που εφτασες, γύρνα πίσω απο εκει που ξεκίνησες, και ξανα ελα εδω, εγω ένιωσα οτι απλα ο δημιουργος δεν σεβεται τον παικτη, και αυτό το ένιωσα ακόμα ποιο πολύ στο κεφάλαιο 9. Εσεις προφανώς θεωρείτε ότι καλως μπηκαν αυτα τα πραγματα στο παιχνίδι, και δεν ειναι κατι το αρνητικο.

  8. #646
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Chronohill εχω γραψει κριτικη μερικα ποστ πιο πανω. Φυσικα μην την ανοιξεις απλα στο λεω επειδη δεν την πηρες χαμπαρι μαλλον.

  9. #647
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Έχω μπει στο 8 επεισόδιο και έχω κλείσει 50 ώρες. Νομίζω στο 6ο επεισόδιο έκανε μια μεγάλη κοιλιά το παιχνίδι όπου εκεί αρκετές παραδόσεις ήταν σαν αγγαρεία.
    Συνολικά όμως δεν το βρίσκω βαρετό σαν παιχνίδι, αντίθετα απολαυστικό θα έλεγα.
    Ισχύει ακριβώς αυτό που γράφει ο Chronohill στο spoiler. Σκεφτεσαι γενικά τελείως λογικά για το πως θα κινηθείς στον χάρτη και πως θα ξεφύγεις από κάποιες δυσκολίες που μπορεί να προκύψουν

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  10. #648
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Δημήτρη μιλησα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τα πισωγυρίσματα, ΕΚΕΙ αναφερομαι οταν μιλαω για δικαιολογίες, δεν είπα γενικά γιατί σας αρέσει. Γιαυτο ακριβως τον λόγο η επικληση του NMS δεν βγάζει νόημα, γιατι αν και το παιχνίδι ειχε αρκετα αρνητικα (που τα ειχα αναφερει) πισωγυρίσματα δεν ειχε, το αντιθετο μαλιστα σε εσπρωχνε συνεχεια να προχωρήσεις μπροστα. Συγνωμη , αλλα όταν με βάζει να κάνω μια διαδρομή που καλύπτει περίπου τα 3/4 του χάρτη, και με το που φτάνω μετά απο κάποιες ώρες μου λεει, δεν μπορεις να κάνεις κατι τωρα που εφτασες, γύρνα πίσω απο εκει που ξεκίνησες, και ξανα ελα εδω, εγω ένιωσα οτι απλα ο δημιουργος δεν σεβεται τον παικτη, και αυτό το ένιωσα ακόμα ποιο πολύ στο κεφάλαιο 9. Εσεις προφανώς θεωρείτε ότι καλως μπηκαν αυτα τα πραγματα στο παιχνίδι, και δεν ειναι κατι το αρνητικο.
    Πανο καλημερα κιολας!
    Εχω παιξει και το no mans sky και το εχω φτασει μεχρι το τελος!
    Δεν ειχε πισωγυρισματα το no mans sky?επειδη σου αλλαζε τους πλανητες και επαιζε με εναν αλγοριθμο που ειχε μικρες τελικα διαφορές?Δεν ειχε απειρο grinding?Δεν ενιωσες ποτε overwelmed στο NMS?Αλλα αυτη ηταν η μαγεια του αντιστοιχα!Εγω το λατρεψα το NMS και ειχα φαει τρελο κολλημα!Πρεπει να μπρεις στον κοσμο του!Παντα ηθελα να ανακαλυψω κατι καινουριο!Ετσι γινεται και στο DS αλλα μεσω της παραδοσης και του τερεν. Παντα θα εχει κατι αλλαξει απο αλλους η απο σενα!Αν εκανα περπατητο ολο το παιχνιδι του DS ναι θα σιχτιριζα η αν δεν ειχα το Interaction με τους αλλους!

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Chronohill εχω γραψει κριτικη μερικα ποστ πιο πανω. Φυσικα μην την ανοιξεις απλα στο λεω επειδη δεν την πηρες χαμπαρι μαλλον.
    Ναι το ξερω αυτο ειπα διαβασα ενα μικρο κομματι στην αρχη που λεγατε για το σημειο που αναφερω και γω!θα περιμενω να τελειωσω!
    Spoiler!

  11. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    Valkyre (25-11-2019)

  12. #649
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Δημήτρη μιλησα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τα πισωγυρίσματα, ΕΚΕΙ αναφερομαι οταν μιλαω για δικαιολογίες, δεν είπα γενικά γιατί σας αρέσει. Γιαυτο ακριβως τον λόγο η επικληση του NMS δεν βγάζει νόημα, γιατι αν και το παιχνίδι ειχε αρκετα αρνητικα (που τα ειχα αναφερει) πισωγυρίσματα δεν ειχε, το αντιθετο μαλιστα σε εσπρωχνε συνεχεια να προχωρήσεις μπροστα. Συγνωμη , αλλα όταν με βάζει να κάνω μια διαδρομή που καλύπτει περίπου τα 3/4 του χάρτη, και με το που φτάνω μετά απο κάποιες ώρες μου λεει, δεν μπορεις να κάνεις κατι τωρα που εφτασες, γύρνα πίσω απο εκει που ξεκίνησες, και ξανα ελα εδω, εγω ένιωσα οτι απλα ο δημιουργος δεν σεβεται τον παικτη, και αυτό το ένιωσα ακόμα ποιο πολύ στο κεφάλαιο 9. Εσεις προφανώς θεωρείτε ότι καλως μπηκαν αυτα τα πραγματα στο παιχνίδι, και δεν ειναι κατι το αρνητικο.
    Νομιζω πρεπει λιγο να συννενοηθουμε στο τι θεωρειται πισωγυρισμα σε ενα open world παιχνιδι. Δηλαδη στο red dead redemption ή στο san andreas οταν σου βγαινει μια αποστολη απο την μια ακρη του χαρτη στην αλλη και επιστρεφεις πισω στα ιδια μερη ξανα και ξανα αυτο θεωρειται πισωγυρισμα;

    Οταν στο GTA5 με αφησε το παιχνιδι συην τερμα αλλη ακρη του χαρτη χωρις ουτε μια αποστολη για δειγμα και επρεπε να γυρισω στην πολη να κανω κατι καινουργιο, ηταν πισωγυρισμα; Οχι βεβαια για εμενα.

    εγω θεωρω κατι ως πισωγυρισμα οταν μου λεει απλα γυρνα πισω και δεν προσφερει τιποτε αλλο στη διαδρομη. Ομως αυτο δεν συνεβη με το DS. Sorry αλλα ετσι ειναι
    Spoiler!
    .

  13. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (25-11-2019)

  14. #650
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Σωστη η τοποθετηση Val δεν το ειχα σκεφτει και στα αντιστοιχα παιχνιδια. Εδω η διαφορα που βρισκουν και χτυπανε ειναι οτι το core gameplay ειναι το delivery..Δεν ειναι ετσι ομως..Εχει τοσα πραγματα να κανεις και ειναι κριμα...Και ξερεις τελικα τι ειναι στεναχωρο?οτι μια τεραστια τελικα μεριδα των gamers δεν θα το παιξει. Γιατι θα σταθει εκει..Σε αυτες τις κριτικες..
    Εγω τωρα που θα συμβουλεψω τα ξαδερφια μου και εναν φιλο μου που θα το παιξουν θα τους πω:
    1. Να μην το τρεξεις απολαυσε το,αφεσου και πηγαινε το οπως νιωσεις..ενιωσες οτι βαρεθηκες? προχωρησε τα main.σου τραβηξε το ενδιαφερον καποια αλλη δραστηριοτητα απτο chiral network πηγαινε καντο.
    2. Δωσε βαση στο connection με τους αλλους παιχτες.Το βροντοφωναζει ο κοτζιμα απτην αρχη...strand game...Δεν ειναι χαζος δεν ειναι μ@λακας δεν ειναι ψωναρα ελεος πια και
    3. απολαυσε το ταξιδι οχι τον προορισμο. Τα τοπια δεν εχουν φαμφαρες και εξωπραγματικα πραγματα. Γιαυτο ειναι μαγευτικα. Πρωτη φορα περπαταω σε βουνο και το νιωθω το αισθανομαι..

    Με αυτες τις 3 απλες συμβουλες πιστευω μπορει να απολαυσει καποιος στο επακρο το DS. Αν ο αλλος βαριεται να κανει engage και θελει απλα να το παιξει σφαιρα σορυ αλλα ας μην το πιασει οντως...

    Ο Slay συμβουλεψε τον Μιχαλη αν θυμαμαι καλα να μην το παρει γιατι θα βαρεθει...Του εγραψε thank me later...ο Μιχαλης ειναι ηδη chap9 και το απολαμβανει...αυτο το λεω γιατι πολλες φορες θα πρεπει να βλεπουμε και λιγο πισω απο καποια πραγματα και να μπαινουμε στην θεση του αλλου...και να κραταμε μια πισινη...
    edit
    Επισης για να δειτε την κατασταση ο Λευτερης απο μονο και μονο την κριτικη του Πανου εγραψε ενα κατεβατο που λεει οτι ο κοτζιμα επεθε θυμα του εαυτου του και δεν ειναι διασκεδαστικο το παιχνιδι...οτι εχουν παρει τα μυαλα του αερα κτλ...Αυτο λεμε οταν εννοουμε προκαταληψη.και κριση χωρις να εχεις πιασει καν καποιος το παιχνιδι..Αυτο Λευτερη το αναφερω γιατι συνεβει στο DS παρα πολυ...και επεσες θυμα και συ..(συζητηση κανουμε οχι επιθετικα)
    Last edited by chronohill; 25-11-2019 at 13:06.
    Spoiler!

  15. #651
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Οταν στο GTA5 με αφησε το παιχνιδι συην τερμα αλλη ακρη του χαρτη χωρις ουτε μια αποστολη για δειγμα και επρεπε να γυρισω στην πολη να κανω κατι καινουργιο, ηταν πισωγυρισμα; Οχι βεβαια για εμενα.
    Ποσες ώρες εκανες για να επιστρεψεις? αν θυμαμαι καλα η απόσταση που λες ειναι το πολυ 10 λεπτα με το αυτοκίνητο. Δεν τίθεται καν θεμα συγκρισης, και δεν θα το εκανα θεμα εαν επρόκειτο μονο για 10 λεπτα χρονο.

    Δεν ειχε πισωγυρισματα το no mans sky?
    Απάντησα ήδη, ΟΧΙ δεν ειχε.

  16. #652
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    No mans sky ending spoiler
    Spoiler!


    Ο χρονος που σου πηρε
    Spoiler!

  17. #653
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αν θυμάμαι σωστά στο GTA 5 (και στο 4) ανά πάσα ώρα και στιγμή παίρνεις ένα ταξί για να σε πάει όπου θες. Κι επιπλέον, πατάς το αντίστοιχο κουμπί αν δεν θες να παρακολουθήσεις όλη τη διαδρομή, κάνει loading και σε αφήνει ακριβώς εκεί που το είπες απευθείας.

    Γιατί το δε RDR2 ποτέ μου δεν αισθάνθηκα πισωγυρίσματα, καθώς ο ίδιος ο κόσμος του (περιβάλλον = χλωρίδα, πανίδα) παρέχει ποικιλία να κάνει ΠΑΡΑ πολλά, οπότε το ενδιαφέρον μου ήταν αμείωτο. Παράλληλα, με την περιήγησή σου στον κόσμο ανακαλύπτεις random αποστολές και strangers, που είναι πολύ σημαντικά.

    Καταλήγω όμως στο εξής: άπαξ και ένα παιχνίδι δεν αρέσει σε κάποιον, και δη το theme/genre του, δεν υπάρχει περίπτωση να το απολαύσεις. Δε πα να είναι Κοτζίμα ή Ροκσταρ ή Demon Souls, Bloodborne, Skyrim, ACreed και άλλα παιχνίδια, αφής στιγμής εμένα δεν μου αρέσουν (να προσθέσω και το νέο God of War) γιατί εμπεριέχουν RPG στοιχεία, ότι και να γίνει, ΠΑΠΑΔΕΣ να έχει βάλει μέσα ο developer, προσωπικά πάντα αυτά τα παιχνίδια θα μου είναι απεχθέστατα. Και επειδή τα αισθάνομαι/κρίνω απεχθέστατα, λογικό είναι να βλέπω αρκετά "πέναλτυ" στο σχεδιασμό τους.

    Εάν όμως σε κάποιον αρέσουν, δικαίωμά του σαφώς, ε, όπως και να το κάνουμε θα απολαμβάνει τον τίτλο.

    Δεν γίνεται σε όλους να αρέσουν οι μπάμιες, ο πατσάς, το κουνουπίδι, τα ρεβίθια, το κοτόπουλο, το σούσι κλπ.
    Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.

  18. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    christos-sonyboy (25-11-2019)

  19. #654
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αυτο λεω κι εγω. Αν κατι δεν σου αρεσει απο την φυση του, η οποιαδηποτε επιμηκυνση της δυσαρεσκειας θα φανει βουνο. Οποτε ειναι λογικο να θες να το κανεις φρισμπι το δισκακι.

    Για καποιον ομως που περναει καλα η λεξη πισωγυρισμα δεν ερχεται καν στο νου. Ισα ισα που μπορει να νιωθει και μελαγχολια που το ταξιδι σιγα σιγα τελειωνει.

    Αμα λοιπον ο ενας παρακαλαει να τελειωσει και ο αλλος παρακαλαει να συνεχισει ε τι αλλο να πουμε. Γουστα ειναι αυτα.

  20. #655
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    No mans sky ending spoiler
    To ειπα και πριν, οχι δεν υπαρχουν πισωγυρίσματα, ουτε αυτο που λες ειναι τετοιο.
    Ο χρονος που σου πηρε ηταν τοσο μεγαλος διοτι ουτε οπως ειπες οχηματα χρησιμοποιουσες ουτε δρομους εφτιαξες και γενικα ηθελες να τελειωσει το παιχνιδι.
    Δρόμο ειχα φτιάξει μεχρι τον μαστορα, sorry Που δεν εκατσα αλλες 10 ωρες να φτιαξω ολους τους δρόμους, για να αντιμετωπίσω την ηλιθιοτητα του παιχνιδιου, να θέλει να με γυρίσει πισω για να γεμίσει χρονο.
    Spoiler!

    Για να μην πιάσουμε και τα boss fights, και το αναφέρω απλα επειδή ακομα και τώρα θυμάμαι boss απο τα MGS3,MGS4
    Spoiler!
    Ενα ακόμα χρονικό εμπόδιο για να δω μετά cut scenes, επειδη οπως εχω γραψει και στο review η ιστορια ειναι πολυ οπισθοβαρής, ΑΛΛΑ...
    Spoiler!


    Τελος να πω και κάτι που δεν νομιζω οτι το ειχα καταστήσει σαφες στο review. Οταν λεω ότι το παιχνίδι δεν ειναι για όλους, αυτο που εννοω είναι οτι δεν ειναι για όλους όσους ΑΡΕΣΟΥΝ τα παιχνίδια του Kojima.

  21. #656
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παναγιωτη, δεν ξερω γιατι το κανεις πραγματικα, νιωθω σαν να θες να διευκρινησεις (δεν χρησιμοποιω την λεξη δικαιολογησεις) τον λογο για τον οποιο εβαλες τον βαθμο που εβαλες. Δεν προσπαθουμε ουτε να σε βγαλουμε τρελο, ουτε οτι πεσαμε απο τα συννεφα, ουτε οτι δεν βρισκουμε λογικη πισω απο την κριση σου.

    Εγω τουλαχιστον απο μεριας μου στο εχω αναφερει αρκετες φορες μεσα σε αυτα τα ποστ. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι πρεπει να νιωθεις σοκαρισμενος που αρκετα παιδια εδω περασανε καλα?Ουτε εμεις τρελοι ειμαστε, ουτε τυφλοι ακολουθοι του Κοτζιμα. Εχεις φαει σκαλωμα με το θεμα του πισωγυρισματος κι εγω σου ματαξαναλεω.
    Spoiler!
    Εχθες ολη μερα την περασα στα βουνα του παιχνιδιου και εκανα αποστολες πανω κατω. Ουτε ανωμαλια ουτε ψυχαναγκασμος ειναι. Περναω καλα.

    Απλα διαφωνουμε. Thats it. 5 παιδια μεχρι στιγμης απο εδω που επαιξαν το παιχνιδι εγραψαν οτι περνανε καλα. Γιατι να πουν ψεμματα? Θα γραψουν σιγουρα και αλλοι που θα το παιξουν και θα πουν τι μαλακια ειναι αυτη θεε μου. Θα ερθουν και αυτοι. ειναι σιγουρο.

    Ουτε εμενα μου αρεσουν ολα τα παιχνιδια που εχει εμπλακει ο Κοτζιμα στην αναπτυξη/παραγωγη τους. Τα ανεφερα σε προηγουμενο ποστ αλλα ας προσθεσω και το Portable Ops που το τελειωσα μονο και μονο για το Lore αλλα και το Peace Walker που βλαστημαγα την επιλογη του να το βγαλει στο PSP και οχι στο PS3 και το portable mission design που ειχε.

    Σαφως και το DS δεν ειναι για ολους οσους αρεσουν τα παιχνιδια του Κοτζιμα, οπως παραλληλα ειναι και για καποιους που παραδοσιακα δεν τους αρεσουν τα παιχνιδια του Κοτζιμα.

    It's all good.

  22. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (26-11-2019)

  23. #657
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Δημητρη, το ξανα λεω αλλη μια φορα, ΔΕΝ εχω πρόβλημα που σας αρεσε το παιχνιδι, το πρόβλημα μου ειναι σας αναφέρω αντικειμενικά προβληματα και μου απαντάτε, ααα εμενα δεν με ενοχλησε και τοσο, ή δεν με ενοχλησε καθολου και αλλα παρόμοια. Γιαυτο και μίλησα για δικαιολογίες because kojima σε προηγουμενο post, ειπες οτι δεν ισχυει κατι τετοιο δεκτο. Απάντησε μου εαν θελεις, τι σκοπό είχε στο παιχνίδι το να σε γυρίσει πίσω στην αρχη? Εγω λέω οτι απλα μπηκε σαν γέμισμα, για να μην σου δειξει συνεχόμενα 3 ώρες cut scenes με 2 boss fights στο ενδιάμεσο. Εαν έχεις κάποια αλλη ερμηνεία, θα ήθελα να την ακούσω.

    Γράφω και τους χρόνους μου σαν πλαίσιο αναφοράς και μόνο, στις 50 ώρες αρχισα την επιστροφη, στις 55 τελειωσα το παιχνιδι, και περίπου 30-40 λεπτα μου πηραν τα boss fights, 50-80 λεπτα το πισογύρισμα, και ο υπόλοιπος χρόνος τα cut scenes.

  24. #658
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    @chronohill

    Δεν έχω αρνητική στάση απέναντι στον Κοτζίμα λόγω του review από τον Παναγιώτη.

    Είμαι χρόοοοοονια αρνητικός και λίαν προκατειλημμένος εχθρικά προς τον Κοτζίμα, από την εποχή του PS2. Διαφωνώ εντελώς με τον άνθρωπο αυτόν. Ναι μεν είναι καλός καλλιτέχνης/προγραμματισής/οραματιστής, αλλά για εμένα ΔΕΝ φτιάχνει παιχνίδια από τότε που σταμάτησε να φτιάχνει coin-ops στα 80s. Τα Metal Gear όχι απλώς δεν με ελκύουν, αλλά τα μισώ θανάσιμα. Αυτό το στυλ της ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΣ ιστορίας, των στοχασμών, των βαθιών ιδεολογιών....κατ' εμέ ΔΕΝ ανήκει σε παιχνίδια. Αλλά σε βιβλία ή ταινίες. Ούτε καν σε τηλεοπτικές σειρές.

    Αν θέλω κουλτούρα, έχω τις πραγματικές τέχνες (δεν αναγνωρίζω ως τέχνη τα videogames).

    Εν κατακλείδι, δεν ευθύνεται ο Παναγιώτης για την αρνητικότατη στάση μου απέναντι στον Κοτζίμα. Και το κατεβατό που έγραψα, το έγραψα με αφορμή το DS, όχι ότι ήταν η αιτία. Αυτά που έγραψα τα έχω χρόνια μέσα στο μυαλό μου, πολύ πριν βγει το PS4.

  25. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (26-11-2019)

  26. #659
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Eισαι και ο ιδιοκτητης του φορουμ και δεν τηρεις τους κανονες τουλαχιστον περι σποιλερς...Σορυ αλλα θα επρεπε εσυ τουλαχιστον να εισαι το παραδειγμα ειδικα για τετοια λεπτα ζητηματα..Σε λιγο θα μας πεις για το τι γινεται στο τελος για να το απαξιωσεις και να δικαιολογησεις την θεση σου..Σορυ για τον επιθετικο τονο αλλα για τα spoilers ειμαι πολυ ευαισθητος...
    Στο εξηγησε ηδη ο Δημητρης και το ειπα και γω με το παραδειγμα του nier που ειχε τρελο περαδωθε...Στο ειπα και παλι οτι εμεις μπορουμε καταλαβουμε αυτους που δεν το φχαριστηθηκαν γιατι υπαρχουν πολλοι λογοι...Εσυ το ειδες ως αγγαρεια εγω πηγα απο διαφορετικα μονοπατια βρηκα αντικειμενα, σκεφτηκα να κανω παραδοσεις παραλληλα και γενικοτερα ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ.εγω και εμεις που το φχαριστιομαστε..Δεν ειπαμε οτι δεν βρεθηκαμε overwelmed καποιες φορες με το να παμε παλι σε μια περιοχη και δεν λεμε οτι δεν ξαναβλεπουμε απο αλλη μερια τα ιδια μερη...Εσυ δινεις την εικονα οτι δεν φχαριστηθηκες στιγμη το παιχνιδι. Εδω ειπες για τα γραφικα οτι δεν ηταν κατι φοβερο και μας μας εχουν πεσει τα σαγονια...Για τα τοπια και τα γραφικα τι εχεις να πεις?
    Εδω και το ign που εγινε ντορος με την κριτικη του βγηκε τωρα και λεει οτι το death stranding ειναι διασκεδαστικο μετα την ληξη του...Γιατι?Γιατι τωρα μπηκαν στην διαδικασια να πειραματιστουν με το παιχνιδι και να ανακαλυψουν αυτα που προσφερει...
    Spoiler!

  27. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    AlexandrosQV (26-11-2019)

  28. #660
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    @chronohill

    Δεν έχω αρνητική στάση απέναντι στον Κοτζίμα λόγω του review από τον Παναγιώτη.

    Είμαι χρόοοοοονια αρνητικός και λίαν προκατειλημμένος εχθρικά προς τον Κοτζίμα, από την εποχή του PS2. Διαφωνώ εντελώς με τον άνθρωπο αυτόν. Ναι μεν είναι καλός καλλιτέχνης/προγραμματισής/οραματιστής, αλλά για εμένα ΔΕΝ φτιάχνει παιχνίδια από τότε που σταμάτησε να φτιάχνει coin-ops στα 80s. Τα Metal Gear όχι απλώς δεν με ελκύουν, αλλά τα μισώ θανάσιμα. Αυτό το στυλ της ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΣ ιστορίας, των στοχασμών, των βαθιών ιδεολογιών....κατ' εμέ ΔΕΝ ανήκει σε παιχνίδια. Αλλά σε βιβλία ή ταινίες. Ούτε καν σε τηλεοπτικές σειρές.

    Αν θέλω κουλτούρα, έχω τις πραγματικές τέχνες (δεν αναγνωρίζω ως τέχνη τα videogames).

    Εν κατακλείδι, δεν ευθύνεται ο Παναγιώτης για την αρνητικότατη στάση μου απέναντι στον Κοτζίμα. Και το κατεβατό που έγραψα, το έγραψα με αφορμή το DS, όχι ότι ήταν η αιτία. Αυτά που έγραψα τα έχω χρόνια μέσα στο μυαλό μου, πολύ πριν βγει το PS4.
    Εδω διαφωνουμε καθετα Λευτερη και σευχαριστω που απαντησες και για τον υγιη διαλογο που κανουμε...και σευχαριστω που μου δινεις πασα που ηθελα να πω εδω και καιρο...
    Οχι τα παιχνιδια εχουν ωριμασει...Μπορουν να εχουν το βαθος και τις φιλοσοφικες αναζητησεις ενος βιβλιου και μιας ταινιας..Παρε το last of us..Που ειναι η διασκεδαση σε ενα τετοιο παιχνιδι?Με τοση μαυριλα και τοσες βαθιες αναζητησεις χαρακτηρων?εκει σε ενοχλησε?
    Το παραδειγμα του Last of us τρανταχτο για το πως εχουν ωριμασει τα παιχνιδια.Δες τι εβγαζε η naughty dog δες τι παιχνιδια βγαζει.Απλα εσυ δεν εχεις δεχτει να προχωρησεις το μεσο σε αλλα επιπεδα γιατι οπως εχεις πει δεν φχαριστιεσαι πλεον τα παιχνιδια οπως τα παλια...Αλλα σε αυτο δεν "φταινε" τα παιχνιδια...Εσυ εισαι κολλημενος στο παρελθον...Το τελευταιο παιχνιδι που απολαυσες ηταν το RDR2..Και αποτι βλεπω τοσα χρονια εισαι πολυ δυσκολος στα παιχνιδια...Εγω πχ ειμαι ανοιχτος και δοκιμαζω και genres που βλεπω κανουν επιτυχια και τελικα τα απολαμβανω...βλεπε No mans sky βλεπε hollow knight βλεπε banner saga....παιχνιδια που δεν ειναι το στυλ μου αλλα με κερδισανε...
    sorry για το double post νομιζα θα συγχωνευτουν
    Last edited by chronohill; 26-11-2019 at 14:34.
    Spoiler!

  29. The Following 3 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    AlexandrosQV (26-11-2019),PDS (26-11-2019),Snk (26-11-2019)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •