Page 19 of 31 FirstFirst ... 915161718192021222329 ... LastLast
Results 361 to 380 of 618

Thread: Days Gone

  1. #361
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Αν ενδιαφέρεται κανείς, έχει βγει sound mode του παιχνιδιού για τα headset

  2. #362
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Διαβάζω πάντως και κάποια reviews από ελληνικά sites και βλέπω ότι λένε πολύ καλά λόγια.
    ναι, και ειναι και πολυ κονα και οι βαθμολογιες.

  3. #363
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default


  4. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    DJTaurus (27-04-2019)

  5. #364

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Πιθανοτατα οι "μεγαλοι" του χωρου στα media δεν σεβαστηκαν τοσο το παιχνιδι γιατι πισω απο αυτη ειναι η Bend και οχι η ND πχ.
    Από αυτά που διαβάζω το 5 του gamespot πχ ή το 6.5 του ign δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτουν.
    Εγω παλι δεν καταλαβαινω για ποιο λογο εχει κολλησει τοσος κοσμος με τις βαθμολογιες απο gamespot και ign,λες και ολα τα αλλα site του εδωσαν 9/10 και μονο αυτα τα 2 εδωσαν χαμηλοτερη βαθμολογια.
    Ουτε απο το μεσο ορο στο user score ως τωρα βλεπω κατι το διαφορετικο για να πει καποιος οτι οι κριτικοι το εθαψαν το παιχνιδι,ενω το κοινο το αποθεωσε.
    https://www.metacritic.com/game/play...ys-gone?ref=hp

    Μαλλον το κιτρινο χρωμα του metacritic ξενερωσε αρκετους μιας και το ιδιο χρωμα εχουν τα παιχνιδια που παιρνουν απο 50-75(οσο αστειο και αν ακουγεται,γιαυτο και πολλοι το λενε μετριο παρολο που το 7 δεν σημαινει κατι τετοιο) και επειδη ειναι και Sony exclusive και δεν εχουμε κανενα αλλο μεγαλο Sony exclusive ως τωρα και αρκετοι νιωθουν την αναγκη να το υπερασπιστουν(εχω πετυχει ατομα να κανουν damage control για το παιχνιδι χωρις καν να εχουν ps4.....).


    Περυσι για παραδειγμα με το Detroit που πηρε ελαφρως καλυτερες βαθμολογιες αλλα και παλι χειροτερες σε σχεση με το κοινο,δεν ασχοληθηκε (σχεδον)κανεις γιατι ειχε βγει πιο πριν το God Of War που τραβηξε ολα τα βλεματα και γιατι οπως λεγανε και καποιοι το παιχνιδι αξιζε για λιγοτερα χρηματα λογω του συγκεκριμενου ειδους και της μικρης διαρκειας.Γιαυτο και εχουμε γεμισει απο Open world παιχνιδια.
    https://www.metacritic.com/game/play...t-become-human
    Το ιδιο και σε multiplatform τιτλους οπως το Darksiders 3 πριν μηνες.Και αυτο οι κριτικοι το ψιλο εθαψαν σε σχεση με το κοινο,αλλα τωρα θα μου πεις ποιος θα κατσει να ασχοληθει με μικροτερα franchise οπως το Darksiders.

    Προσωπικα το Days Gone λογικα θα το παιξω την αλλη εβδομαδα να δω τελικα τι παιζει,αν και κατι μου λεει οτι και η γνωμη/αποψη μου θα πεσει πιο πολυ στον μεσο ορο που ειναι ως τωρα παρα στις κριτικες των 2 συγκεκριμενων site.

  6. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    euromaster (29-04-2019)

  7. #365
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Εγω παλι δεν καταλαβαινω για ποιο λογο εχει κολλησει τοσος κοσμος με τις βαθμολογιες απο gamespot και ign,λες και ολα τα αλλα site του εδωσαν 9/10 και μονο αυτα τα 2 εδωσαν χαμηλοτερη βαθμολογια.
    Ουτε απο το μεσο ορο στο user score ως τωρα βλεπω κατι το διαφορετικο για να πει καποιος οτι οι κριτικοι το εθαψαν το παιχνιδι,ενω το κοινο το αποθεωσε.
    https://www.metacritic.com/game/play...ys-gone?ref=hp

    Μαλλον το κιτρινο χρωμα του metacritic ξενερωσε αρκετους μιας και το ιδιο χρωμα εχουν τα παιχνιδια που παιρνουν απο 50-75(οσο αστειο και αν ακουγεται,γιαυτο και πολλοι το λενε μετριο παρολο που το 7 δεν σημαινει κατι τετοιο) και επειδη ειναι και Sony exclusive και δεν εχουμε κανενα αλλο μεγαλο Sony exclusive ως τωρα και αρκετοι νιωθουν την αναγκη να το υπερασπιστουν(εχω πετυχει ατομα να κανουν damage control για το παιχνιδι χωρις καν να εχουν ps4.....).


    Περυσι για παραδειγμα με το Detroit που πηρε ελαφρως καλυτερες βαθμολογιες αλλα και παλι χειροτερες σε σχεση με το κοινο,δεν ασχοληθηκε (σχεδον)κανεις γιατι ειχε βγει πιο πριν το God Of War που τραβηξε ολα τα βλεματα και γιατι οπως λεγανε και καποιοι το παιχνιδι αξιζε για λιγοτερα χρηματα λογω του συγκεκριμενου ειδους και της μικρης διαρκειας.Γιαυτο και εχουμε γεμισει απο Open world παιχνιδια.
    https://www.metacritic.com/game/play...t-become-human
    Το ιδιο και σε multiplatform τιτλους οπως το Darksiders 3 πριν μηνες.Και αυτο οι κριτικοι το ψιλο εθαψαν σε σχεση με το κοινο,αλλα τωρα θα μου πεις ποιος θα κατσει να ασχοληθει με μικροτερα franchise οπως το Darksiders.

    Προσωπικα το Days Gone λογικα θα το παιξω την αλλη εβδομαδα να δω τελικα τι παιζει,αν και κατι μου λεει οτι και η γνωμη/αποψη μου θα πεσει πιο πολυ στον μεσο ορο που ειναι ως τωρα παρα στις κριτικες των 2 συγκεκριμενων site.
    Το εχω ξαναπει για το μετακριτικ.Ασε που ο χρωματισμος που δινει στο 7.2 είναι παντελος λαθος.Κανονικα θα πρεπει να ηταν πράσινος και όχι κιτρινος.Μια βολτα στην κατηγορια των ταινιων και θα καταλάβεις τι εννοω.

  8. #366

    Default

    @Fulgore: Είναι δυνατόν εν έτει 2019 να μην υπάρχει diversity στα zombie? Απορώ πως ξέφυγε στη "νέα Sony" το censoraisma αυτού του τίτλου. Καλά να πάθουν άλλωστε μιας και επικροτούν τέτοιες πρακτικές. Κατάντια:
    https://www.reddit.com/r/DaysGone/co...medium=ios_app

    Η Nintendo προς το παρόν στα παπάκια τους. Όχι μόνο αδιαφορεί αλλά προχωρά και σε ban. Και κλάμα στο era......
    https://lulz.com/nintendo-super-smas...activism-3589/
    https://www.resetera.com/threads/nin...tement.112487/

  9. #367

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    @Fulgore: Είναι δυνατόν εν έτει 2019 να μην υπάρχει diversity στα zombie? Απορώ πως ξέφυγε στη "νέα Sony" το censoraisma αυτού του τίτλου. Καλά να πάθουν άλλωστε μιας και επικροτούν τέτοιες πρακτικές. Κατάντια:
    https://www.reddit.com/r/DaysGone/co...medium=ios_app
    αφαιρεθηκε,μαλλον θα ηταν πολυ γελοιο γι'αυτο και το αφαιρεσαν.απ'οσο καταλαβα ελεγε οτι ο λογος που ειναι κολλημενο στο 7.2 ειναι οτι εχει μονο λευκα freakers και οχι εγχρωμα. ασχολιαστο!

  10. #368
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Το εχω ξαναπει για το μετακριτικ.Ασε που ο χρωματισμος που δινει στο 7.2 είναι παντελος λαθος.Κανονικα θα πρεπει να ηταν πράσινος και όχι κιτρινος.Μια βολτα στην κατηγορια των ταινιων και θα καταλάβεις τι εννοω.
    Αυτο που προτεινεις ειναι το καλυτερο, αλλα το προβλημα ειναι οτι τις ταινιες τις βαθμολογουν πιο αυστηρα απο τα παιχνιδια. Το 6 μια ταινιας μπορει να ειναι και 8 για ενα παιχνιδι.
    Θα προτιμουσα να αρχισουν απο την νεα γενια να βαθμολογουν πιο αυστηρα τα παιχνιδια.
    .

  11. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    panos74gr (28-04-2019)

  12. #369
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Εγω παλι δεν καταλαβαινω για ποιο λογο εχει κολλησει τοσος κοσμος με τις βαθμολογιες απο gamespot και ign,λες και ολα τα αλλα site του εδωσαν 9/10 και μονο αυτα τα 2 εδωσαν χαμηλοτερη βαθμολογια.
    ισως γιατι ειναι τα μεγαλυτερα sites και ισως γιατι δεν κατανοουμε την αυστηροτητα τους (εδωσα και παραδειγμα) Αν δεις στο metacritic ή μεγαλη πλειοψηφια των βαθμολογιων ειναι στο 8, επισης και στα ελληνικα sites το 8 κυριαρχει. ΟΚ μπορω να κατανοησω οτι καποιος βρηκε τις ελλειψεις του παιχνιδιου περισσοτερο ενοχλητικες και να έδωσε 7-7,5 ή καποιος άλλος λιγοτερο ενοχλητικες και να εβαλε 8,5-9 , αλλα εδω δεν μιλαμε για τετοια αποκλιση. Οπως ειπα θεωρω Αδικες βαθμολογιες 5 και 6 για το παιχνίδι, οπως εξισου υπερβολικες ειναι καί οσες ειναι πανω απο 9.

  13. #370

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    ισως γιατι ειναι τα μεγαλυτερα sites και ισως γιατι δεν κατανοουμε την αυστηροτητα τους (εδωσα και παραδειγμα) Αν δεις στο metacritic ή μεγαλη πλειοψηφια των βαθμολογιων ειναι στο 8, επισης και στα ελληνικα sites το 8 κυριαρχει. ΟΚ μπορω να κατανοησω οτι καποιος βρηκε τις ελλειψεις του παιχνιδιου περισσοτερο ενοχλητικες και να έδωσε 7-7,5 ή καποιος άλλος λιγοτερο ενοχλητικες και να εβαλε 8,5-9 , αλλα εδω δεν μιλαμε για τετοια αποκλιση. Οπως ειπα θεωρω Αδικες βαθμολογιες 5 και 6 για το παιχνίδι, οπως εξισου υπερβολικες ειναι καί οσες ειναι πανω απο 9.
    Το gamespot των τελευταιων ετων δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το παλιο gamespot. Γιαυτο και η συμμετοχη/σχολια σε αυτο ειναι κατα πολυ λιγοτερα απο παλια.Αρα δεν θα μου κανε εντυπωση αν η κριτικη αυτη ειναι στοχευμενη επιτηδες για να μαζεψει κοσμο στο forum. Εδω υπαρχουν ατομα που ακομα μπαινουν και σχολιαζουν στην κριτικη τους για το Last of us που εγινε πριν 6χρονια....

    Οσο για το Ign ειναι απο τα μεγαλυτερα sites μονο απο πλευρας κοσμου γιατι και αυτο απο παλιοτερα του υψους και του βαθους σαν site και μαλιστα ειχε αποκτησει και παρα πολυ κακη φημη οτι μαζευε πολλα fanboys για τα reviews(εξου γιατι εγινε απο παλιοτερα γνωστο οτι εδινε πολυ ευκολα υψηλες βαθμολογιες).

    Παντως ακομα και τα reviews/εντυπωσεις απο sites που δεν βαζουν βαθμολογιες που βλεπω κατω κατω στο metacritic οπως πχ TheVerge,Jimquisition,o acg στο youtube(wait for sale το εβγαλε)ουτε αυτοι λενε τα καλυτερα.Στο μονο που συμφωνουν ειναι οτι εχει καποια καλα πραγματα που μπορουν να αξιοποιηθουν σε sequel και οτι δεν ειναι κακο σαν παιχνιδι αλλα δεν ειναι και τιποτα το φοβερο.

    Προσωπικη αποψη φυσικα θα εχω οταν το παιξω και εγω ο ιδιος,αλλα απο τα οσα εχω δει σε stream ως τωρα,δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα οπως δεν ειχα ξετρελαθει βεβαια και πριν βγει το παιχνιδι.

    Το 7/10 παντως δεν σημαινει οτι ενα παιχνιδι ειναι κακο,ειναι αυτο που λεμε''good but not great''.
    Last edited by Fulgore; 27-04-2019 at 22:04.

  14. #371
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Το 7/10 παντως δεν σημαινει οτι ενα παιχνιδι ειναι κακο,ειναι αυτο που λεμε''good but not great''.
    Οπως ειπα η διαφωνια μου δεν ειναι για το 7, καθως για πολυ κοσμο θα ειναι για 7. Αλλωστε και εγω στις πρώτες ώρες οπου δεν γινοταν και τιποτε φοβερο απο υποθεση, για 7 ειχα στο μυαλο μου.

  15. #372

    Default

    Αν για πολυ κοσμο ειναι για 7,τοτε γιατι πιο πισω και πεφτει κραξιμο στο ign που του εβαλε 6.5?

    Και εν μερη γιατι υπαρχει ξενερα για το 72 στο metacritic?

    Μου διαφευγει κατι?

    Οπως ειπα δυστηχως μεχρι την επομενη εβδομαδα που θα το παιξω δεν μπορω να εχω προσωπικη αποψη του τι ισχυει και τι οχι,απλα εχω μπερδευτει αρκετα με το εν λογω παιχνιδι και αυτα που βλεπω να γραφονται δεξια και αριστερα.
    Last edited by Fulgore; 27-04-2019 at 23:01.

  16. #373
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Δεν λέει κάτι το user score γιατί όσο και να βρίζουμε τα review των site εμείς όταν βάζουμε βαθμολογία είμαστε χειρότεροι, το Mk11 έχει user score 2.6 και όλα αυτά λόγο micro transaction σε cosmetic.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to djpar For This Useful Post:

    mihalis13 (27-04-2019),Snk (28-04-2019)

  18. #374
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Προσωπικα δεν κοιταω τις βαθμολογιες που δινει το καθε site. Καλυτερος κρητης για μενα ειμαι εγω. Θα δω λιγο gameplay στο youtube, θα διαβασω το σεναριο κ αν μαρεσει το ολο concept θα το δοκιμασω. Δεν πα να εχει παρει 10αρια απο παντου, αν κατι απο τα παραπανω δεν με καλυπτει τοτε.....

    Spoiler!

  19. #375
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Αυτο που προτεινεις ειναι το καλυτερο, αλλα το προβλημα ειναι οτι τις ταινιες τις βαθμολογουν πιο αυστηρα απο τα παιχνιδια. Το 6 μια ταινιας μπορει να ειναι και 8 για ενα παιχνιδι.
    Θα προτιμουσα να αρχισουν απο την νεα γενια να βαθμολογουν πιο αυστηρα τα παιχνιδια.
    Απλα κακως το αλλαξαν αυτό.Γενικα το συγκεκριμενο σαιτ εχει πεσει πολύ στην εκτιμηση μου οσο αναφορα τις βαθμολογιες των παιχνιιδιων.Ο περισσοτερος κοσμος εχει στραφει στο opencritic πια

  20. #376
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Good news

    Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  21. #377

    Default

    Μεγαλη νεκρα παντως στο παρον θεμα,πως και ετσι?

    Εγω λογικα αυριο το ξεκιναω(σημερα το παρελαβα αλλα με 24gb patch ουτε καν μιας και δεν εχω vdsl).

  22. #378

    Default

    Εγώ αυτά που διαβάζω στα διάφορα reviews μου αρέσουν. Πέρα από βαθμολογίες, νομίζω πρέπει να προσπαθούμε να "ερμηνεύουμε" σωστά το κάθε review, για κάθε παιχνίδι, ώστε να συμπεραίνουμε αν το παιχνίδι κάνει για εμάς ή όχι. Μου αρέσει που βλέπω να γράφουν για ωραία ανάπτυξη χαρακτήρων (παρεμπιπτόντως, πολύ βοηθητικό και αναλυτικό το review του φίλου εδώ στο forum, του Slay), για ρεαλιστικό gameplay που δίνει βάρος στο survival, για ποικιλία προσέγγισης αποστολών. Επίσης, βλέπω καλά λόγια για την εχθρική ΑΙ, αν και σε σημεία θα μπορούσε και καλύτερα. Με τις ορδές είχα ψιλοχαλαστεί, στα trailer που βλέπαμε, αλλά τελικά μάλλον λειτουργούν καλά στο gameplay. Kι επιλογή της μηχανής ως μεταφορικού μέσου είναι πολύ καλή.
    Για εμένα, σίγουρη αγορά, απλά μάλλον θα παιχθεί αργότερα, μιας και τώρα δεν υπάρχει χρόνος (εργασία γαρ). Ελπίζω να αποδειχθεί τόσο ενδιαφέρον, όσο δείχνει.......

  23. #379
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Μεγαλη νεκρα παντως στο παρον θεμα,πως και ετσι?
    Γιατί τις ώρες που δεν παίζαμε Days gone τρώγαμε
    Έχω παίξει 12-15 ώρες μέχρι στιγμής και το παιχνίδι μπορώ να πω πως είναι πολύ καλό! Τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.
    Ο χάρτης του δεν είναι μεγάλος πράγμα που προσωπικά το βάζω στα θετικά του τίτλου μιας και με έχουν κουράσει λίγο οι μεγάλοι κόσμοι.
    Επίσης δεν είναι ένας χάρτης τίγκα στα ερωτηματικά. Γενικά είναι πολύ καθαρός χάρτης και δεν σε "πνίγει".
    Σου βγάζει την διάθεση να τον εξερευνήσεις γιατί και συνέχεια έχεις ανάγκη από προμήθειες. Προμήθειες γενικά θα βρεις και εύκολα αλλά θα τις χαλάσεις και γρήγορα.
    Οπότε ποτέ δεν είσαι op και πάντα έχεις ανάγκη να ψάξεις και για άλλες προμήθειες. Ποτέ όμως δεν καταντάει κουραστικό.
    Οι μάχες είναι ωραίες, είτε με ανθρώπους είτε με freakers. Θα ακολουθήσεις διαφορετική στρατηγική ανάλογα την μάχη. Το stealth επίσης δουλεύει μια χαρά.
    Γενικά το παιχνίδι σου βγάζει μια ωραία αίσθηση ρεαλισμού ως προς το κομμάτι της επιβίωσης. αλλά παραμένει παιχνίδι

    Η ιστορία εξελίσσεται ωραία και τρέχουν παράλληλα πολλές ιστορίες οι οποίες όμως φαίνεται πως δένουν ωραία μεταξύ τους.
    Για όσους ρωτάνε για framedrops ναι η αλήθεια είναι πως υπάρχουν αλλά όχι σε τραγικό βαθμό ώστε να μην ευχαριστιέσαι το παιχνίδι και δεν είναι και αρκετά συχνά.
    Το περίεργο είναι πως συμβαίνει σε τυχαίες στιγμές, πχ σε περιπτώσεις που η οθόνη γεμίζει εχθρούς (ακόμα και ορδές) το παιχνίδι τρέχει ομαλότατα. Και μπορεί απλά να κυκλοφορείς μόνο με τη μηχανή και εκεί να πέσει στα 15-20 frames.
    Όλα αυτά σε απλό PS4 οπότε για το Pro δεν έχω άποψη, αλλά λογικά θα τρέχει καλύτερα.
    Επίσης έχει πάρα πολύ ωραίο HDR παιδιά. Οι φωτισμοί του παιχνιδιού είναι φανταστικοί, όπως και ο ήχος του είναι πολύ καλός.
    Spoiler!

  24. The Following 8 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    christos-sonyboy (30-04-2019),chronohill (30-04-2019),Fulgore (30-04-2019),jper75 (30-04-2019),nikosgnr (02-05-2019),Slay (30-04-2019),toninio (01-05-2019),Valkyre (30-04-2019)

  25. #380
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιπον εχω παιξει καμμια 12αρια ωρες και παραπανω ισως.

    Θεωρω οτι το παιχνιδι ειναι καλο αλλα εχει οντως καποιες τσαπατσουλιες που χτυπανε ασχημα. Πρωτα απο ολα με τα γραφικα και το καρε, μεχρι στιγμης δεν εχω θεμα (ps4 pro). Ισως μετα τελευταια patch να διορθωθηκε σε μεγαλο βαθμο. Βλεπω 1-2 μικρα σπασιματα με την μηχανη καποιες φορες αλλα μεχρι εκει. Ειμαι στην πρωτη μεγαλη περιοχη του χαρτη βεβαια δεν ξερω για παρακατω. Οσο εισαι εκτος μηχανης ουτε καν 1 καρε δεν πεφτει. Τα γραφικα ειναι πολυ καλα, ο κοσμος ειναι λιγακι μουντος σε καποια σημεια αλλα ειναι πειστικος μιας και ειναι ετσι οπως ειναι. Οπτικα δηλαδη ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Kαι ναι το HDR ειναι φανταστικο.

    Αρχικα το gameplay μου φανηκε δυστροπο οπως του RDR2 ισως λιγακι πιο γρηγορο και αμεσο. Ομως και παλι δεν το ευχαριστιομουν και ενιωθα πολυ underpowered. Τα skills ομως κυριολεκτικα μετατρεπουν το gameplay σε κατι πολυ πιο ευχαριστο και διασκεδαστικο. Κανουν μεγαλη δουλεια κατι που μου αρεσε αρκετα.

    Ηχος πολυ καλος, ιδιως για οποιον εχει καλοηχοσυστημα, σε κραταει στην τσιτα το παιχνιδι σε αρκετες στιγμες.

    Μεχρι στιγμης ολα λοιπον καλα.

    Τα προβληματα του τιτλου ξεκινανε για εμενα απο τον τροπο που το παιχνιδι προσπαθει πολυ να σε πεισει για καποια πραγματα. Δεν φταινε οι ηθοποιοι κατα την γνωμη μου που δινουν τις φωνες τους, αλλα ξεκαθαρα οι εντολες που ελαβαν απο τον σκηνοθετη τους. Για παραδειγμα ο Deacon ειναι κυριολεκτικα over dramatic στον τροπο που λεει τις ατακες του. Τοσο πολυ που μοιαζει προσποιητο τελειως. Ενα αλλο λαθος που κανει το παιχνιδι ειναι οτι οι δημιουργοι ηθελαν να εξομοιωσουν το πως συζητανε 2 ανθρωποι πανω σε μια μηχανη την ωρα που αυτη κινειται και αρα λογο του αερα δεν ακους. Ετσι λοιπον οι ηθοποιοι (και ιδιως ο Deacon) φωναζουν οταν ειναι πανω σε μηχανη. Και μιλαμε φωναζουν πολυ.... αλλα ειτε εγω ειμαι σταματημενος ακουνητος πανω στην μηχανη ειτε τρεχω με 200 ο Deacon ουρλιαζει... δε παλευεται αυτο. Και γενικα οπως ειπα ειναι πολυ over dramatic το performance του. Τη μια στιγμη μιλαει ηρεμα, σιγα, την αλλη στιγμη επειδη εφαγες εναν εχθρο αρχιζει και εκφραζεται λες και απεφυγε τον θανατο το τελευταιο δευτερολεπτο (ασχετο αν τον εφαγες stealth και ηταν ενα απλο freaker απο τα 2,000 που εχεις φαει μεχρι τωρα). Ακουγεται λεπτοεμρεια αυτο που λεω τωρα αλλα γινεται τοσο συχνα που σου σπαει το immersion. Και δεν γινεται μονο απο τον πρωταγωνιστη αλλα απο ολους. Οταν σωνεις πχ στον δρομο καποιον stranger απο θανατο, ειναι τοσο over dramatic η φαση που κυριολεκτικα μοιαζει ΚΩΜΩΔΙΑ το σκηνικο... το interaction με αυτους πραγματικα ειναι για γελοια απορρω πως σκατα το βαλανε μεσα στο παιχνιδι αυτο. Επισης οταν συζητας με δευτερευοντες NPCs το lip syncing και γενικα η γλωσσα σωματος ειναι ανυπαρκτα.

    Το αλλο προβλημα του παιχνιδιου ειναι οτι δεν ξερω κατα ποσο ο τροπος που εχουν επιλεξει οι δημιουργοι να πουν την ιστορια τους θα βγει σε καλο. Ειναι σιγουρα διαφορετικο στυλ απο τα παιχνιδια που εχω παιξει αλλα δεν ξερω ποσο "δενει" το στορυ.

    Το παιχνιδι Ubisoft-ιζει στο side content του, αλλα το καλο ειναι οτι δεν σε βομβαρδιζει με πραγματα να κανεις. Δεν νομιζω οτι ειχα ποτε πανω απο 3-4 quests ανοιχτα. Σιγουρα θα αυξανεται αυτο στο μελλον, απλα θελω να πω οτι γενικα δεν σε μπουχτιζει.



    Εχω συναντησει bugs. Οχι πολλα, ουτε και game breaking stuff αλλα δεν παυουν να ειναι τσαπατσουλιες. 1 φορα χρειαστηκε restart για να επανελθει ο ηχος ο οποιος κοπηκε εντελως.

    Γενικα δεν ειναι εφαμιλλης ποιοτητας με αυτο που μας εχουν συνηθισει τα first party της Σονυ, δεν ειναι ομως σε καμμια περιπτωση ενα κακο παιχνιδι. Ειναι ενα καλο παιχνιδι που μεχρι να το τελειωσω ισως και να γινει αρκετα καλο παιχνιδι. Απλα θελει υπομονη οταν το ξεκινησεις, να κατεβασεις λιγο τα ΑΑΑ στανταρντς των συνηθισμενων exclusives της Σονυ και να προσπαθησεις να την παλεψεις με το αχρειαστο over dramatic της υποθεσης με τους ηθοποιους.

    Αυτα για την ωρα θα επανελθω πιο μετα αφου το τελειωσω ή αν εχω κατι δραματικα καινουργιο και αξιολογο να πω.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •