Page 34 of 49 FirstFirst ... 2430313233343536373844 ... LastLast
Results 661 to 680 of 969

Thread: God of War

  1. #661
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Aν και τελειως offtopic, σε σχεση με το νημα, η αγγλικη μεταγλωτιση ορισμενες φορες ειναι μονοδρομος. Φανταστειτε πχ να παιζατε Resident Evil 1 με τζαπανεζικες ομιλιες.
    Tην ιδια προτιμηση εγω πχ και σε anime οπως στο fma brotherhood. Moυ φαινεται και ενα μελος ειχε πει πως προτιμαει στο deathnote την αγγλικη ομιλια απο την τζαπανεζικη.

  2. #662
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Λοιπον μολις τελειωσα το Anheim (δηλαδη το εχω προχωρησει αρκετα) και να πω τις πρωτες εντυπωσεις μου. Το story ακομα δεν μου λεει τιποτα, ελπιζω να αλλαξω γνωμη στην συνεχεια, τεχνικα σιγουρα απο τα ομορφοτερα παιχνιδια στην κονσολα δεν το συζηταω. Προς το παρον το παιζω στο Pro, αλλα μπορω να το δοκιμασω και στο launch αν θελετε για να δω τυχον διαφορες εαν υπαρχουν (χλωμο). Το gameplay εμενα δεν με χαλαει που εχει RPG στοιχεια, το αντιθετο θα ελεγα, ΑΝ και ειναι και αυτο ενα στοιχειο που οδηγησε τον τιτλο σε αυτο που φοβομουν.

    Δυστηχως αν και το παιχνιδι το βρισκω παρα πολυ καλο, ΔΕΝ ειναι GOW. Και αντε σε ενα βαθμο να δικαιολογησω την αλλαγη στον χαρακτηρα του Κρατος, αλλα άλλες επιλογες οπως αυτη της καμερας κοβουν ΟΛΟ το επικο κομματι που ειχαν τα προηγουμενα παιχνιδια. Εγω δεν βρισκω λοιπον καλη επιλογη οχι μονο το μονοπλανο , αλλα και την εξομοιωση ανθρωπου που κρατα την καμερα. Δεν ειναι ενα μονοπλανο π.χ. που θα δεις μια αφυσικη ψηλη η χαμηλη γωνία ληψης, ή ακομα και αφυσικα γρήγορη κινηση. Εξαιτιας αυτης της επιλογης επισης δεν βλεπουμε και κανενα boss fight που να πλησιαζει το επος π.χ. της μαχης με τον Κρονο στο ΙΙΙ, και οχι μονο.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    DJTaurus (13-05-2018),Error Flynn (13-05-2018)

  4. #663
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ δεν μπορω να πω οτι συμφωνω. Εκτος του οτι εισαι αρκετα νωρις ακομα και σιγουρα εχεις πολλα να δεις και ακομα περισσοτερα να ξεκλειδωσεις για να εκτιμησεις το combat σε ολο του το ειναι, το παιχνιδι πλεον δινει πρωτοφανη ελεγχο στον παικτη και απαιτει να γνωριζεις τι αντιμετωπιζεις και πως. Αναφερεσαι στον Κρονο του 3 αλλα αν το σκεφτεις απο πλευρας gameplay ο Κρονος δεν ηταν τιποτε το ιδιαιτερο, εμοιαζε σαν ενα πολυ μεγαλο (εντυπωσιακο βεβαια) quick time event. Δηλαδη δεν εκανες ως παικτης κατι ιδιαιτερο δεν υπηρχε καποια τακτικη, ηταν πολυ ρηχο.

  5. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    isildur83 (13-05-2018),mihalis13 (13-05-2018),spartan (13-05-2018)

  6. #664

    Default

    Εγω προσωπικα ξενερωσα...
    Spoiler!

    Οχι οτι αυτο μειωνει την αξια του παιχνιδιου που ειναι παιχνιδαρα ετσι απλα ειπα την αποψη μου.

  7. #665
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Το ξεκίνησα και εγώ χτες. Δεν έχω παίξει πάρα πολύ.

    Αρχικά το έβαλα στο πάρα πολύ δύσκολο, έπαιξα μέχρι εκεί που έφτανε το demo της E3, είπα "nope" όταν ξεκίνησα να πολεμάω το troll, new game και ξανά από την αρχή στο hard πλέον.

    Μιλάμε το Ultra Hard με τσάκισε. Στο πρώτο mob που ήταν tutorial στην ουσία πρέπει να πέθανα και 7 φορές. Το hard μου φαίνεται εύκολο/βατό συγκριτικά με το ultra hard μέχρι τώρα.

    Στα θετικά του Ultra Hard, από το ελάχιστο που είδα, μου άρεσε περισσότερο το AI των εχθρών, όπως και κάποιες κινήσεις που έκαναν και δεν τις κάνουν στο Hard. Oh well..
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  8. #666

    Default

    Ισως γιατι εισαι στην αρχη ακομα κατσε να το προχωρησεις λιγο ακομα στο hard και μετα ελα πες μας το κατα ποσο ευκολο/βατο ειναι.

    Στανταρ αν το παιξεις λιγες ωρες ακομα δεν νομιζω να μεινεις πολυ στο hard αλλα θα το μειωσεις κι αλλο.

    Εδω πολυς κοσμος λεει ειναι δυσκολο προ το τελος του παιχνιδιου ακομα και στη normal δυσκολια.

  9. #667
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Επειδη το παιζω δευτερη φορα τωρα στο hard, το παιχνιδι ειναι δυσκολο μοναχα στα αρχικα του σταδια στα οποια εισαι οντως underpowered. Αν ομως κανεις υπομονη, μετα γινεται πολυ βατο.

    Το πιο μεγαλο τιπ που μπορω να δωσω σε οσους παιζουν στο hard ειναι να αναβαθμισουν το ταχυτερο δυνατο τον Ατρεα πριν απο οτιδηποτε αλλο. Ειναι ισως το πιο σημαντικο απο ολα. Μελετηστε το beastiary και με υπομονη θα ειστε οκ. Ο Ατρεας ειναι πραγματικα το κλειδι.

  10. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (13-05-2018)

  11. #668
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Όντως το hard μόνο στην αρχή είναι δύσκολο, μετά γίνεται αρκετά βατό. Μόνο ένα optional boss δεν κατάφερα να βγάλω το οποίο και στο easy με δυσκόλεψε.
    Αυτό που λέει ο Val είναι καλό tip. Και εγώ τον Ατρέα αναβάθμιζα στην αρχή, αλλά όχι σαν τακτική. Είχα καταλάβει λάθος τα upgrades του Kratos και νόμιζα πως εκτός από xp έπρεπε να είχα και τα κατάλληλα requirements σε defense, attack κλπ. Έτσι έβγαλα το μισό σχεδόν παιχνίδι με κανένα upgrade του Kratos πλην το rage. Και ένα Ατρέα τούμπανο εννοείται.

    Για το μονοκάμερο εγώ θεωρώ πως πήγε το μέσο ένα βήμα μπροστά αυτή η τακτική. Ποτέ σε παιχνίδι δεν ενοιωθα τόσο ωραία την δράση και τις εναλλαγές από cutscenes σε gameplay.
    Θεωρώ πως έδωσε ένα ακόμα πιο action χαρακτήρα στο παιχνίδι.
    Πλέον φοβάμαι ότι θα βλέπω παιχνίδια με αλλαγή κάμερας και με παραξενεύει αυτό...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  12. #669
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ δεν μπορω να πω οτι συμφωνω. Εκτος του οτι εισαι αρκετα νωρις ακομα και σιγουρα εχεις πολλα να δεις και ακομα περισσοτερα να ξεκλειδωσεις για να εκτιμησεις το combat σε ολο του το ειναι, το παιχνιδι πλεον δινει πρωτοφανη ελεγχο στον παικτη και απαιτει να γνωριζεις τι αντιμετωπιζεις και πως. Αναφερεσαι στον Κρονο του 3 αλλα αν το σκεφτεις απο πλευρας gameplay ο Κρονος δεν ηταν τιποτε το ιδιαιτερο, εμοιαζε σαν ενα πολυ μεγαλο (εντυπωσιακο βεβαια) quick time event. Δηλαδη δεν εκανες ως παικτης κατι ιδιαιτερο δεν υπηρχε καποια τακτικη, ηταν πολυ ρηχο.
    Δημητρη δεν λεω οτι ειχε η μαχη με τον Κρονο καλυτερο Gameplay, απλα ηταν κατι ΕΠΙΚΟ!!! που σου εμενε η αναμνηση για χρονια μετα, οπως μου ειχε μεινει απο το πρωτη η Υδρα, και ο Μινωταυρος, απο το ΙΙ ο Κολλοσος της Ροδου, κ.α. Εκει πιστευω οτι δεν μπορεσαν να κανουν το παιχνιδι να εχει αυτα τα WOW moments των παλιων, γιατι κατα τα αλλα το βρισκω και εγω εξαιρετικο σαν παιχνιδι.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    DJTaurus (13-05-2018),Sir_Teraflop (13-05-2018)

  14. #670

    Default

    Το scale(μεγεθος)ορισμενων μαχων των προηγουμενων παιχνιδιων εως ενα βαθμο οντως δεν το εχει στα boss. Αλλα το καλυπτει αυτο με το να ειναι περισσοτερο immersive στο υπολοιπο gameplay του παιχνιδιου λογω της καμερας.
    Να το πω πιο απλα,ναι μεν τα περισσοτερα boss στο νεο god of war δεν ειναι τοσο εντυπωσιακα οσο στα προηγουμενα,αλλα ειναι πιο εντυπωσιακη η υπολοιπη γενικα μαχη στην οποια θα χαλασεις το μεγαλυτερο κομματι του χρονου και μιλαμε για παρα πολλες ωρες.

    Από την αλλη η μαχη με τον Stranger μας εδειξε(με βαση και τις αντιδρασεις/εντυπωσεις του κοσμου)οτι δεν χρειαζεται το boss να εχει μεγεθος βουνου για να ειναι εντυπωσιακο.


  15. #671
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,010
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Τελος και απο εμενα το main story του παιχνιδιου, διοτι άφησα καποια πραγματάκια για το 2nd playthrough.
    Ανάμεικτα συναισθήματα.
    Εννοείται φυσικα ειναι κορυφαίος Τίτλος αλλα οντως επικές στιγμες εγω προσωπικά δυο βίωσα...και αυτες ειχαν να κανουν με το παρελθόν κ οχι με τον νεο αυτο τιτλο.
    Δεν θα κρύψω οτι εντυπωσιάστηκα στην αρχη με το πρωτο boss fight και ναι μετα απο χρονια το χειριστήριο μου τελείωσε απο μπαταρια λογο συνεχόμενης προσπάθειας. Οκ δεν παιζω και πολλες ωρες τελευταία και οταν είδα ένδειξη χαμηλής μπαταρίας μου ηρθε καπως η πραγματικότητα!!
    Μια ακομη εμπειρία ηταν τα 25 continue μπορει και περισσότερα απο το ξυλο που έτρωγα λόγο οτι διάλεξα κ εγω hard .Μεγα λαθος για εμενα διοτι ουδεμία σχεση εχει με το παλιο gow το σύστημα μαχης !(οκ το ξέραμε αλλα ειπα να δοκιμάσω)
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι έπεται συνέχεια και μονο αδιάφορους δεν μας αφήνει. Και μονο το αισθημα αυτο που μας αφήνει μετα απο τοσα gow (οτι θελουμε να δουμε με ανυπομονησία την συνεχεια ) ε..ειναι μεγάλο επίτευγμα!!

  16. #672
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν καταλαβαινω γιατι οι επικες στιγμες στο GOW πρεπει να ειναι απαραιτητα συνιφασμενες με το μεγεθος. ΙΜΟ υπαρχει και ενα οριο και προτιμω χιλιες φορες ενα Boss Fight οπως αυτο του Ηρακλη στο GOW3 απο αυτο του Κρονου οπου ηταν καθαρα και μονο φιλοσοφια "size matters". Διοτι ακομα και το ιδιο το fight δεν ειχε λογικη στο παιχνιδι, ο τροπος δηλαδη που σκοτωνεις εναν ολοκληρο Τιτανα για πλακα, ενω με τον Ηρακλη σου βγαινει το λαδι, εμενα μου φαινεται αντιφατικος.

    Επικη δεν ειναι μονο μια στιγμη που μετραει το μεγεθος και χωρις να θελω να ριξω σποιλερ, για εμενα το νεο παιχνιδι εχει μερικες απο τις πιο επικες στιγμες που σιγουρα θα θυμαμαι περισσοτερο απο οποιοδηποτε αλλο GOW(το μεγαλυτερο μερος του GOW3 το ειχα ξεχασει και επρεπε να το ξαναδω πριν παιξω το νεο παιχνιδι). Επισης εχει με διαφορα τα πιο challenging bosses και ειναι οπως ειπε και ο Fulgore πολυ πιο immersive εμπειρια. Γενικα εχω μαθει οτι ισχυει σαν αγραφος κανονας στα videogames bosses, οτι "οσο κατι ειναι πολυ μεγαλυτερο σε μεγεθος απο τον χαρακτηρα σου, τοσο πιο μαλακια θα ειναι και το gameplay". Μπορει να υπαρχουν 1-2 εξαιρεσεις, αλλα ειλικρινα προτιμω να βλεπω ενα "boss fight" του Κρονου στο youtube, απο οτι να παιζω, μιας και οταν το βλεπω να παιζει καποιος αλλος, απολαμβανω και τα quick time events, τα οποια αναθεμα οταν επαιζα GOW κι αν εβλεπα τι εκανε ο Κρατος εκεινες τις στιγμες... εγω ειχα το νου μου στο επομενο button prompt...

    Παιξε ολο το παιχνιδι Παναγιωτη και αν θες μετα θα εχει ενδιαφερον να ακουσω την πιο ολοκληρωμενη γνωμη σου.

  17. #673
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Συμφωνω περισσοτερο με τον Δημητρη αλλα για να πω την αληθεια

    final boss spoilers

    Spoiler!


  18. #674
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Spoilers για final boss
    Spoiler!


    ΥΓ. Πρέπει να προσθέσουν με κάποιο τρόπο chapter select ώστε να μπορέσουμε να παίζουμε και να ξαναπαίζουμε κάποια σημεία ξανά και ξανά!
    Last edited by enstikto; 14-05-2018 at 13:36. Reason: ε

  19. The Following 2 Users Say Thank You to enstikto For This Useful Post:

    mihalis13 (14-05-2018),Valkyre (14-05-2018)

  20. #675
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θα συμφωνησω με Ενστικτο για το θεμα του final boss. (Δεν αναπτυσσω εσκεμμενα)

    Απλα να συμπληρωσω
    Spoiler!

  21. #676
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Enstikto

    Spoiler!


  22. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Slay (16-05-2018)

  23. #677
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παιξε ολο το παιχνιδι Παναγιωτη και αν θες μετα θα εχει ενδιαφερον να ακουσω την πιο ολοκληρωμενη γνωμη σου.
    Spoiler!

  24. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    mihalis13 (15-05-2018)

  25. #678
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ αυτο ειναι λοιπον ενα παραδειγμα επικιλας που λεγαμε πριν

  26. #679

    Default

    Σχολιο 426 εγω παντως το ανεφερα αυτο που λες
    (απλα επειδη μπερδεψα τον τροπο που μπαινουν spoilers στο forum και εμεινε για λιγη ωρα εκτος spoiler και ακολουθησαν αυτα που ακολουθησαν )

  27. #680
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,010
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ αυτο ειναι λοιπον ενα παραδειγμα επικιλας που λεγαμε πριν
    Ακριβως αυτο που ανέφερα πιο πανω. Για εμενα προσωπικά οι στιγμες που αισθάνθηκα καπως ηταν διότι το παιχνιδι χρησιμοποίησε στοιχεία της original τριλογίας. epic !!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •