Page 48 of 49 FirstFirst ... 38444546474849 LastLast
Results 941 to 960 of 969

Thread: God of War

  1. #941

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    1) Θεωρείς σωστό να βγαίνουν DX11 games εν έτει 2022; Με DX11 περιμένεις σωστή εκμετάλλευση του PC hardware; Υπάρχει λόγος που τα AAA games σε PS4 προγραμματίζονται σε GNM και όχι GNMX (το ανάλογο του DX11).

    2) Διάβασες τα σχόλια ότι το PC port δεν παίρνει raw input, αλλά κάνει emulate KB+M μέσω controller API hooks;


    ¤50 για κοπανιστό αέρα. ¤37 πες σε κλειδάδικα. Για μένα είναι πολλά για digital game, δεδομένου κιόλας ότι μιλάμε για μέτριο port (που ίσως στρώσει με τον καιρό, δεν αμφιβάλλω).

    Για αυτό λέω εσείς οι PCάδες οφείλετε να έχετε κάποιες απαιτήσεις παραπάνω πριν τα σκάσετε... έτσι δεν είναι το σωστό;

    Τώρα για δεδομένα «Θείου», ΟΚ, μια χαρά port είναι. Όποιος πληρώνει ¤0, εξ' ορισμού δεν μπορεί να έχει απαιτήσεις.
    α)Το ότι έχει υποστήριξη σε επιπλέον πράγματα ειδικά στην άλλη πλατφόρμα(σε σχέση με ps4 πάντα) εγώ ανέφερα. Το πόσο καλή μεταφορά/port είναι σε σχέση με άλλα παιχνιδια, αυτό ειναι άλλη κουβέντα για άλλο θέμα.

    β)εμεις οι pcάδες(2ρη φορά τις τελευταίες μέρες με αυτό το άκυρο σχόλιο)το παιχνιδι το παίξαμε στα 30fps όταν πρωτό βγήκε στο ps4 πίσω στο 2018 , οπως έχουμε παίξει(εμείς οι pcάδες είπαμε)και όλα τα προηγούμενα παιχνιδια στις αντίστοιχες κονσόλες τους.

    Αρα δεν μπορώ να σου απαντήσω στο αν αξίζει τα day one χρήματα του στο pc καθαρά σαν μεταφορά.

  2. #942
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Γιατί είναι «άκυρο» σχόλιο; Αφού τα διαβάζεις κι εσύ πόσο «κορόιδα» ήμασταν όσοι το πήραμε/παίξαμε σε κονσόλα με flat φωτισμούς, ενώ τώρα ήρθε το φως το αληθινό (μόνο για RTX ON δεν είπαν). ¶λλα sites διαβάζουμε;

    Αντιφατικό το Β, γιατί εγώ διαβάζω πολλοί δεν το παίξανε καν ή το παράτησαν στην μέση (λόγω των 30 fps που αναφέρεις).

    Btw, το θέμα με το KB+M emulation είναι επίσης αντιφατικό με το nVidia Reflex (που υποτίθεται μειώνει το input lag).

    Είναι σαν κάτι στικάκια που βάζεις στην κονσόλα για να κάνεις emulate controllers ή τιμονιέρες, αλλά κι εκεί το translation αυξάνει το input lag...

    Οπότε ναι, από την μια βάζουν εξτραδάκια (σε SP-only game κιόλας, ενώ το Reflex είναι για Competitive), από την άλλη δώρον-άδωρον.

    Θέλει δουλίτσα ακόμα...
    Last edited by psx3; 18-01-2022 at 01:45.

  3. #943
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Γιατί η MS δεν έχει τα δικά της exclusives?Το halo infinite,τα gears of war,τα Forza(αλα 360 era)κυκλοφορούν σε playstation ή nintendo switch?
    Το god of war δεν παραμένει console exclusive στο playstation?
    multiplatform games ολα στην ουσια.
    Ο καθενας μας εχει διαφορετικο ορισμο για το τι ειναι exclusive game.

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Και ποιος έγραψε να σταματούν να κυκλοφορούν exclusives και να κυκλοφορούν γενικά και αόριστα μόνο multiplatform παιχνίδια?
    Εχουν σταματησει.
    Κραταω μια πισινη για την σονυ αν οντως δουλεψει καποια στιγμη πανω στο ps5 στο full τελικα και τα βγαζει σε pc μονο οταν μπορουν οι περισσοτεροι εκει να τα παιξουν, δηλαδη 3-4 χρονια μετα.
    Αλλα μεχρι στιγμης cross gen ειναι τα games της sony για να μπορουν να τα παρουν και Ps4 gamers και οι περισσοτεροι pc gamers. Win win για αυτους και εμεις ακομα περιμενουμε αν και ποτε θα ερθει η νεα γενια.
    .

  4. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (18-01-2022)

  5. #944

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Γιατί είναι «άκυρο» σχόλιο; Αφού τα διαβάζεις κι εσύ πόσο «κορόιδα» ήμασταν όσοι το πήραμε/παίξαμε σε κονσόλα με flat φωτισμούς, ενώ τώρα ήρθε το φως το αληθινό (μόνο για RTX ON δεν είπαν). ¶λλα sites διαβάζουμε;

    Αντιφατικό το Β, γιατί εγώ διαβάζω πολλοί δεν το παίξανε καν ή το παράτησαν στην μέση (λόγω των 30 fps που αναφέρεις).

    Btw, το θέμα με το KB+M emulation είναι επίσης αντιφατικό με το nVidia Reflex (που υποτίθεται μειώνει το input lag).

    Είναι σαν κάτι στικάκια που βάζεις στην κονσόλα για να κάνεις emulate controllers ή τιμονιέρες, αλλά κι εκεί το translation αυξάνει το input lag...

    Οπότε ναι, από την μια βάζουν εξτραδάκια (σε SP-only game κιόλας, ενώ το Reflex είναι για Competitive), από την άλλη δώρον-άδωρον.

    Θέλει δουλίτσα ακόμα...
    Τα πιο πίσω που αναφέρω τα πετυχαίνω στο youtube από διάφορους που σχολιάζουν κάθε φορά σε τέτοιες περιπτώσεις την όλη κατάσταση με διάφορα σχόλια που γράφονται συνήθως σε twitter πχ στην περίπτωση την ανακοίνωσης του god of war τον Οκτώβριο στον twitter λογαριασμό του Playstation απο κάτω,χαμός τα σχόλια
    https://twitter.com/PlayStation/stat...39409159458818

  6. #945
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Fulgore δεν ξέρω τι μου δείχνεις στο Twitter, δεν βλέπω κάποιο περίεργο σχόλιο.

    Meanwhile on PCMR land:

    Spoiler!

    Τιγκαρισμένη η VRAM (RTX 3090 με 12GB) λόγω memory leaks (δεν φορτώνουν textures, πόσο τραγέλαφος για την κορυφαία GPU της αγοράς?)... παιχνίδι κομμένο και ραμμένο για την αρχιτεκτονική (unified RAM) του PS4. Τα λέγαμε κάποιοι ήδη από το 2013 περί HSA/hUMA, αλλά ποιός τα διάβαζε... ε;

    Εμ, για αυτό λέω θέλει δουλίτσα (κάτι διάβασα ότι δούλευαν 2 χρόνια στο PC port, αλλά δεν το πιστεύω με την καμία) για να γίνει σωστό port σε αρχιτεκτονική discrete memory. Η x86-64 ISA δεν λέει πολλά από μόνη της. Μετράνε κι άλλα πράγματα στο συνολικό «στήσιμο» ενός μηχανήματος.

    Δεν είναι θέμα Schadenfreude τα παραπάνω, αλλά καλό είναι να μην λένε πολλά-πολλά μερικοί αγέρωχοι PCάδες και να κοροϊδεύουν ότι δεν υπάρχει code to metal στις κονσόλες ή ότι κακώς το παίξαμε στο PS4 και δεν περιμέναμε το RTX φως το αληθινό με την 3090. Ύβρις/νέμεσις, κύριοι.

    Είμαι σίγουρος ότι θα το φτιάξουν εν καιρώ, αλλά προσωπικά θα είχα τρελά νεύρα αν είχα σκάσει 50 γιούρος για τέτοιο port.

    Μόνοι τυχεροί όσοι το παίζουν από «Θείο». Δεν πειράζει για όσους δεν το πλήρωσαν, κερνάμε οι console peasants (20 μύρια πωλήσεις, σιγά μην περίμενε το PC port η Sony να αποσβέσει το κόστος παραγωγής)!

  7. #946
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να ασχολούμαστε και να μαθαίνουμε ντε και καλά τι κάνουν και τι λένε οι της "PCMR" ή τα "Xbots" στο twitter στο Discord και στο FB. Πραγματικά who cares..
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  8. #947
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Leon θα συμφωνούσα μαζί σου αν δεν υπήρχαν PC ports.

    Τώρα που υπάρχουν, θα «χορέψουμε», μας αρέσει, δεν μας αρέσει (εμένα δεν μου αρέσει, θα εξηγήσω παρακάτω τι εννοώ).

    Εγώ για αυτό υποστηρίζω exclusivity/diversity και όχι ομογενοποίηση.

    Η ομογενοποίηση φέρνει συγκρίσεις (αναπόφευκτα)...

    Τα παλιά τα χρόνια που οι τίτλοι των κονσολών (αλλά και των PC) ήταν πραγματικά αποκλειστικοί, δεν υπήρχαν τέτοια debates. Μακάρι να ξαναγυρνούσαμε σε εκείνες τις εποχές, αλλά δεν βρίσκω χρονομηχανή!

    Εσύ από ό,τι έχω καταλάβει (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) προτιμάς ομογενοποίηση (να βγαίνουν παντού τα ίδια παιχνίδια). Συνεπώς το βρίσκω ολίγον αντιφατικό το post σου.

    ΥΓ: Η Nintendo δεν είναι ηλίθια που δεν βγάζει PC ports. Δεν ξέρουν ότι θα αρχίσει πανηγύρι με συγκρίσεις; Δεν ξέρουν ότι ο μεγαλύτερος κερδισμένος της ομογενοποίησης είναι οι PC;

    Δεν είναι τυχαίο που οι PCάδες ζητάνε διακαώς ομογενοποίηση και θεωρούν καρκίνο το exclusivity.

  9. #948
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Σε αυτό το σημείο ομολογώ πως συντάσσομαι με τον Leon, αν κατάλαβα σωστά το ποστ του, ότι εμάς εδώ στο φόρουμ δεν θέλουμε/δεν μας ενδιαφέρει να μαθαίνουμε τι λένε οι της PCMR και τα Xbots.

    Αν ο Leon εννοεί κάτι άλλο, τότε οκ λάθος μου.

    Σε απόλυτα προσωπικό ύφος,

    όχι, πλέον εδώ μέσα δεν θέλω να μαθαίνω τα αρρωστάκια PCMR/Xbots τι λένε

    όχι, πλέον εδώ μέσα δεν με ενδιαφέρει να αναλύουμε αυτό που έχουμε αναλύσει εδώ και χρόνια (σε άλλα fora = δεκαετίες), που δεν είναι άλλο παρά το "αφήγημα-μπουρδολογία-στείρα γνώση-εμπάθεια-άρρωστος εγωισμός-δεν ξέρω γω τι άλλο" των PCMR/Xbots (προσθέτω και τους GamePassόπληκτους).

    psx3 γράψτους κι εσύ εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

    Αλλά βρε συ please, μην αναφέρεσαι σε αυτούς πια εδώ μέσα.

    Μακριά από εμάς όλα αυτά τα άτομα.

    ΥΓ: Θα ήθελα ούτε στο θρεντ "τι σκέφτεσαι τώρα;" να μεταφέρεις τις ασυναρτησίες των PCMR που διαβάζεις στο Discord/γενικά στο νετ και τι σκέπτονται (αν και ανεγκέφαλοι), ούτε τι λένε πίσω από την πλάτη σου/πλάτη μου/πλάτη μας. Γενικώς, μην ξανασχοληθείς με αυτά τα άτομα, αν θέλεις όμως να ασχολείσαι δικαίωμά σου δεν το συζητώ. Αυτό που (συ)ζητώ, είναι -αν θες- να μην ξαναμεταφέρεις τον πακτωλό μαλάκυνσης εγκεφάλου που τους διακατέχει εδώ μέσα.

    ΥΓ2: οι PC-άδες ζητούν ομογενοποίηση από τα τέλη 80s, γιατί πολύ απλά "στηρίζουν" το δικό τους στρατόπεδο που δεν είχε/έχει/θα έχει ΠΟΤΕ "ταυτότητα". Δεκαετίες μετά συνεχίζουν το ίδιο τροπάρι. Ε, ας μην το λουζόμαστε σε αυτό το φόρουμ.


    ΥΓ3: @psx3 επειδή το κείμενο δύσκολα ερμηνεύεται και εύκολα παρεξηγείται = εννοώ "μην τους κάνεις την χάρη μεταφέροντας εδώ μέσα τις μαλακίες τους και μετά να τις συζητάμε μεταξύ μας".
    Last edited by Lefteris_X; 18-01-2022 at 15:38.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    gonzalez (18-01-2022),psx3 (18-01-2022)

  11. #949
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Καλώς.

    Να συμπληρώσω μερικά πράγματα αν μου επιτρέπεις:

    1) Παλιά τα πράγματα δεν ήταν τόοοοοοσο χάλια.

    Δεν ξέρω για πόσο παλιά μιλάς, αλλά ας το συγκεκριμενοποιήσω λίγο:

    Αν μιλάμε για τα 80s, πράγματι υπήρχαν κοινά ports μεταξύ διαφορετικών μηχανημάτων και ξέρεις πολύ καλά ποιά πλατφόρμα είχε την ανώτερη έκδοση συνήθως... και μιλάμε για μεγάλες διαφορές τότε, όχι τις σημερινές διαφορές της πλάκας (ναι, της πλάκας θεωρώ ακόμα και το Switch vs PS4, όταν όλα έχουν programmable shaders).

    Θέλω να πω τότε ο PCάς δεν είχε τα μούτρα να ζητάει ομογενοποίηση με specs της πλάκας (CGA οθόνες και μονοφωνικά ηχειάκια που σκούζανε). Ήξερε εκ των προτέρων ότι θα φάει την καζούρα του αιώνα, οπότε το βούλωνε προληπτικά.

    Αν μιλάμε για κάπως πιο πρόσφατα (ας πούμε από mid 90s μέχρι mid 2000s), τότε που spec-wise είχαν ανεβεί αρκετά οι PC (με Pentium Pro, 3D accelerators κλπ.), μιλάμε για μια περίοδο που οι PC είχαν και δικά τους αποκλειστικά, αλλά και αξιοζήλευτα θα έλεγα από τεχνικής άποψης (άλλο θέμα το γούστο/gameplay που είναι υποκειμενικό). Ήξερες ότι θα τα βρεις εκεί και πουθενά αλλού.

    Ε, εγώ δεν θυμάμαι εκείνη την περίοδο οι PCάδες να ζητούσαν τα (arcade) παιχνίδια των κονσολάδων... με γελάει τόσο πολύ η μνήμη μου πια; Καλά-καλά ούτε controller support δεν είχαν τα περισσότερα PC games (καμία σχέση με σήμερα που όλα υποστηρίζουν controller). Ακόμα και τα ραλλάκια τα έπαιζες με KB+M (και κάποιοι έτσι τα παίζουν ακόμα, λες και ζούμε στο 1992).

    Τι θέλω να πω:

    Ότι όταν έχεις δικά σου αποκλειστικά, δεν ασχολείσαι με αυτά του γείτονα, ούτε σε πιάνει ξαφνική λιγούρα να τα «κλέψεις». Κάποιοι την ζήσαμε/προλάβαμε αυτή την περίοδο. Εποχές προ Steam. Και θα μου έρθει εμένα ο πιτσιρικάς να μου πει ότι το PC gaming περνάει «χρυσή εποχή» (ενώ δεν έχει ζήσει τις παλιές εποχές); Από που κι ως που;

    Δεν ξέρω, εμένα η όλη φάση πλέον μου θυμίζει τους ¶γγλους που επειδή δεν έχουν δικιά τους Ιστορία/μνημεία της προκοπής (ένα Stonehenge και μόνο), πάνε και κλέβουν τα αρχαία άλλων χωρών (Αρχαία Ελλάδα, Αίγυπτος).

    Εγώ γουστάρω και καραγουστάρω που η Αθήνα έχει τον Παρθενώνα, το Παρίσι τον Πύργο του ¶ιφελ και πάει λέγοντας. Τι νόημα θα είχε αν είχαμε όλοι τα ίδια; Μια ομογενοποιημένη σούπα/χυλός άνευ ταυτότητας.

    Ή σε gaming context αν προτιμάς, αυτό που κάνει το Fortnite: δεν έχει δικό του lore/story (αφού δεν έχει «καταγωγή» από κάποιο SP), με αποτέλεσμα να «κλέβει» (δανείζεται/εξαγοράζει) lore από άλλα IPs (από Marvel μέχρι Sony) μπας και κρατήσει το ενδιαφέρον του κοινού.

    Ε, είναι ξεφτίλα αυτό το πράγμα βρε συ! Να μην έχεις τι να προσφέρεις στην ανθρωπότητα/gaming κοινότητα και να πατάς στις «πλάτες» άλλων. Παράσιτα τους θεωρώ όλους αυτούς και όποιος θέλει ας παρεξηγηθεί, δεν με ενδιαφέρει.

    Οπότε επιμένω ότι δεν ήταν έτσι κάποτε οι PC, ούτε το κοινό τους. Γενικά την μετάλλαξη την εντοπίζω κυρίως στις νεότερες γενιές PCάδων (σίγουρα θα υπάρχουν και λίγες εξαιρέσεις παλιών), που έφτιαξαν το πρώτο τους (gaming) PC αφού εδραιώθηκε το Steam (από το 2012 και μετά, που τα PS3/X360 ήταν ήδη αρκετά γερασμένα και οι τιμές των PC GPUs σχετικά VFM -ειδικά σε σχέση με τώρα-).

    Διευκρίνιση: μιλάω καθαρά για το θέμα της αποκλειστικότητας των παιχνιδιών, όχι την ημιμάθεια περί Τεχνολογίας (αυτό ναι, είναι διαχρονικό θέμα -με τάσεις χειροτέρευσης-).

    2) Γενικά παρατηρώ ότι τα Sony PC ports είναι λίγο προχειροφτιαγμένα. Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος.

    Αρκετά από αυτά είναι DX11 και ελάχιστα DX12. Εμ έρχονται καθυστερημένα στους PC, εμ είναι άστα να πάνε σαν ports.

    Γιατί το λέω αυτό:

    Υποψιάζομαι ότι έχουν κάποιου είδους εσωτερικό μεταφραστή/translation layer (GNM-to-DirectX 11) και το efficiency είναι στα τάρταρα.

    Memory management της πλάκας τίγκα στα leaks (λογικό εν μέρει, αφού ο κώδικας είναι κομμένος/ραμμένος για unified memory).

    Θα μου πεις τι μας νοιάζει εμάς αυτό; Όντως ούτε εμένα με νοιάζει (από πίτα που δεν τρως...), ειδικά όταν στην κονσόλα τα έχουμε φτηνά (¤15-20) έως σχεδόν τζάμπα (μέσω PS+). Πραγματικά δεν έχω κάτι να ζηλέψω, κι ας μου λείπουν μερικές σκιές εδώ κι εκεί (klein mein, θα μου πέσει το e-penis).

    Αλλά θέλω να πω ότι δείχνει μια ξαφνική βιασύνη/πρεμούρα της Sony να κοπιάρει την MS. Αυτό που έλεγα ότι η MS είναι καλύτερα προετοιμασμένη/οπλισμένη (SDK/dev tools, DX12U) για εποχές ομογενοποίησης (το ξέρεις και το ξέρω πολύ καλά ότι είναι διακαής πόθος δεκαετιών, ήδη από εποχές DirectX-BOX R&D στα late 90s).

    Αν δεν μπορεί να κάνει μια δουλειά σωστά η Sony, ας μην την κάνει καθόλου. Και εμάς ξενερώνει και ρεζιλεύεται και στους PCάδες που έχουν PC ports ανώτερης ποιότητας (κάτι Gears 5, Forza Horizon 5 κλπ).



    Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί συμπεριφέρονται σαν χρήσιμοι ηλίθιοι εκεί στην Sony. Αντί να κοπιάρουν την Ιαπωνική Nintendo (στα θετικά, όχι στα αρνητικά), πάνε και κοπιάρουν το Αμερικάνικο brute force -όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω- θηρίο.

    Αλλά θα μου πεις δεν είναι καν Ιαπωνική εταιρία πλέον η Sony... η SCEA κάνει κουμάντο σε όλα.

    Τι να πω, ελπίζω να έχει αίσιο τέλος αυτή η ιστορία, γιατί την τελευταία φορά που το US division πήρε κεφάλι έναντι του Japan division (λέγε με SEGA) έγιναν όλα κώλος εν τέλει. Ούτε οι νέοι θα καταλάβουν τι εννοώ, ούτε οι παλιοί με μνήμη χρυσόψαρου.

    Ελπίζω ειλικρινά να μην έχουμε dejavu/επανάληψη της Ιστορίας και η Sony καταλήξει software publisher της MS το 2030+. Θα είναι η ξενέρα του αιώνα (για μένα, για άλλους δεν ξέρω).

  12. #950
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Και για να ολοκληρώσω την σκέψη μου:

    Κατά την γνώμη μου αφού η MS ξεκάθαρα πάει να γίνει «το σπίτι του multiplatform gamer», η Sony θα πρέπει να κάνει double down σε exclusives (α λα Nintendo).

    Ό,τι δεν μπορούμε να έχουμε από 3rd parties (και το θεωρώ δεδομένο ότι η μαύρη τρύπα δεν θα αφήσει ΤΙΠΟΤΑ όρθιο στον διάβα της, ήδη μας δείχνει πόσο ruthless είναι ο Philάνθρωπος CEO, άρα να περιμένετε κι άλλες επιθετικές εξαγορές -με τις πλάτες του Ινδού πάντα-), το καλό που τους θέλω εκεί στην Sony να μας δώσουν τεράστια ποικιλία σε 1st party exclusives.

    Εγώ όπως είπα μια χαρά ικανοποιημένος ήμουν από την PS3 era (παρ' όλα τα στραβά της). Μειοψηφία; Ίσως. Αλλά δεν με χαλάει ένα Nintendo-like strategy (στα θετικά ξαναλέω, όχι στα αρνητικά). Και ό,τι χάσει από 3rd party royalties, να το ρεφάρει με 2-3 καλά παιχνίδια-υπηρεσίες (έχω ξαναγράψει ποιά έχουν τα φόντα να είναι αυτά).

    Χρειάζεται άλλος τρόπος αντιμετώπισης των πραγμάτων και ελπίζω ο Jim Ryan να σταθεί αντάξιος των περιστάσεων. Δεν μπορούμε να περιμένουμε από την Sony να κάνει αντίστοιχου βεληνεκούς εξαγορές (εδώ αγοράσανε την Nixxes για δήθεν ποιοτικά PC ports και τελικά πετάξανε λεφτά, όπως πετάξανε λεφτά και στο Gaikai παλαιότερα).

    Η Sony μπορεί να σώσει την παρτίδα, αρκεί να πάψει να ακολουθεί στα τυφλά την ουρά του ανταγωνιστή της. Out-of-the-box thinking, όχι να κολυμπάει στον ίδιο κόκκινο ωκεανό με oversized μεγαλοκαρχαρίες.

    ΥΓ: Όταν λέω ποικιλία, το εννοώ: δεν είμαι biased να πω «ααα μην βγάζετε RPG, αφού εγώ δεν παίζω RPG». Ναι, για σένα μιλάω @tomic/xavier!

    Από την στιγμή που η MS πήρε την Bethesda, επιβάλλεται και η Sony να έχει κάτι ανάλογο σε 1st party που θα ρίχνει σαγόνια.

    Παιχνίδια για όλα τα γούστα (όπως ακριβώς κάνει η Nintendo). Και Gravity Rush για τους τζαπανόφιλους (γιατί να τους κάνει «δώρο» στην Nintendo; ας μου εξηγήσει κάποιος).

    Εγώ ούτε RPG-ο-φιλος είμαι, ούτε japan/anime-ο-φιλος. Οπότε σίγουρα δεν τα λέω για μένα αυτά.

    Θεωρίες συνωμοσίας ότι «μοιράσανε» την αγορά οι 3 παίκτες ΔΕΝ θέλω να τις πιστέψω.-

  13. #951

    Default

    κακασχημη πολη η Αθηνα, αλλα απο backwards compatibility σκιζει.
    Καμια next gen κυκλοφορία θα βγάλει, ή θα παιζουμε με 2500χιλιαδων ετων παλιατζουρες?

    Η λογικη μου ποτε δεν ηταν , να μη βγάλετε rpg , αφου εγω δεν παιζω rpg.
    Η λογικη μου ηταν μη βγάζετε rpg, οταν η αγορα ειναι κατακλυσμενη απο rpg και η πλειοψηφια του κοσμου που θελει να παιξει, μπορεί να καλυφτει.

    Σου ειπα εμενα με τρομαζει η στροφη της sony στο mp, η guerilla λενε ηδη δουλευει σε mmorpg, η sucker punch και αυτη φαινεται να εχει καποιο multiplayer παιχνιδι στα σκαρια, για τη nd ξερουμε ηδη.
    Αν συνεχισουν να βγαζουν τα AAA sp, που ουσιαστικα κρατησαν το playstation brand οταν εποχη ps3 η sony τα ειχε βρει σκουρα απο τον ανταγωνισμο, κανενα προβλημα.

    btw η nixxes γιατι ειναι πεταμενα λεφτα ?
    Last edited by tomic20; 19-01-2022 at 10:59.

  14. #952
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Να υπαρχει ομως και το χρημα παιδια. Δεν καθονται σε ενα τραπεζι και ετσι απλα δινουν πρασινο φως για ΑΑΑ παραγωγες.

    Συμφωνω απολυτα παντως πως ναι θα πρεπει να ειναι αυτη η κινηση τους. Να βασιστουν σε αυτο που ξερουν να κανουν καλυτερα και να δοκιμασουν νεα πραγματα και ιδεες.

    Ομως εκτος απο το χρημα τους πιεζει πολυ και ο χρονος... δεν ειναι οτι τωρα πρεπει να αρχισουν οι νεες ιδεες... επρεπε να υπαρχουν εδω και 2-3 χρονια.

    Η ελπιδα μου ειναι οτι οντως η Σονυ εχει αυτες τις ιδεες εδω και καιρο και τις αναπτυσσει. Αλλιως αν ξεκινησει τωρα... παει το χασαμε το τρενο.

    Ολα τα παραπανω ομως καθαρα υπο το πρισμα του χομπιστα και χωρις καμμια αισθηση των αριθμων και της πραγματικοτητας.

  15. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (19-01-2022),psx3 (19-01-2022),tomic20 (19-01-2022)

  16. #953
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    κακασχημη πολη η Αθηνα, αλλα απο backwards compatibility σκιζει.
    Καμια next gen κυκλοφορία θα βγάλει, ή θα παιζουμε με 2500χιλιαδων ετων παλιατζουρες?
    Τώρα τι περιμένεις να σου πω; Ότι η Αθήνα θα ήταν άλλου επιπέδου πόλη με άλλους ηγέτες;

    Αλλά ξέρεις, επειδή εκεί εκλέγονται δημοκρατικά από το πόπολο, έχουν και οι πολίτες ευθύνη... τους CEOs τους βγάζουν οι μέτοχοι, όχι οι πελάτες.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Η λογικη μου ποτε δεν ηταν , να μη βγάλετε rpg , αφου εγω δεν παιζω rpg.
    Η λογικη μου ηταν μη βγάζετε rpg, οταν η αγορα ειναι κατακλυσμενη απο rpg και η πλειοψηφια του κοσμου που θελει να παιξει, μπορεί να καλυφτει.
    ¶ρα να μην βγάζει η Sony open world/RPG, γιατί η αγορά είναι κατακλυσμένη από 3rd party και η πλειοψηφία του κόσμου μπορεί να καλυφθεί. Gotcha!

    Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι η Sony με την στάση της κάνει «δώρο» πελάτες της προς ανταγωνιστές (MS, Nintendo)... η αιμορραγία κοινού πρέπει να πάψει, πριν να είναι πολύ αργά για γυρισμό.

    Ήδη βλέπουμε μετακίνηση FPS παικτών προς XBOX. Και όσοι θέλουν παιχνίδια σαν το Gravity Rush (σιγά την πανάκριβη παραγωγή που το κόψανε) έχουν πάει ήδη προς Switch. Με πιάνεις τώρα τι εννοώ;

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Σου ειπα εμενα με τρομαζει η στροφη της sony στο mp
    Και εμένα με τρομάζει η open world στροφή (υπενθυμίζω ότι και η ND το σκέφτηκε στο TLOU2, αλλά ευτυχώς δεν λύγισαν, μόνο μια open πίστα μπήκε ευτυχώς), αλλά δεν το έκανα θέμα!

    Καλά τα είπε ο Λευτέρης περί PS4 RAM, αλλά κι εγώ που να το φανταζόμουν το 2013 ότι με 8GB baseline θα γινόταν του open world το πανηγύρι αργότερα... έβλεπα στις αρχές παιχνίδια σαν το The Order και λέω εδώ είμαστε, θα συνεχιστεί το linear μοτίβο. Αμ δε! Γελάστηκα.

    Οπότε ναι Λευτέρη, κατά μια έννοια θα προτιμούσα 4GB RAM (μην πω 2GB και το χοντρύνω), μπας και βλέπαμε περισσότερα linear games.

    Τυχαίο ότι με τα 512ΜΒ των PS360 η πλειοψηφία των παιχνιδιών ήταν γραμμικά; Δεν νομίζω.

    Βέβαια με λιγότερη RAM δεν θα είχαμε κάποια OS perks (όπως το 15λεπτο video recording). Ο κύριος λόγος αύξησης της RAM (αλλά και το Share button) ήταν αυτός, να «καβαλήσει» η Sony το ρεύμα των social media/YouTube και να έχει δωρεάν διαφήμιση (word of mouth advertising) για την νέα της κονσόλα. ΟΚ, δεν μπορώ ότι δεν τους βγήκε (γιατί κάποιοι λέγανε ότι κακώς μπήκε το Share button).

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    η guerilla λενε ηδη δουλευει σε mmorpg
    Ο Χριστός και η Παναγία! Ποιός ζήτησε MMORPG; Δηλαδή από SP RPG (HZD) θα κάνουν το άλμα σε MP RPG (MMO); Ποιός θέλει ηρωίνη σε gaming μορφή; Νομίζω ότι ούτε οι πρώην WoW παίκτες δεν θέλουν κάτι τέτοιο.

    Να πω ότι ήταν και relevant το WoW ακόμα... άσε που δεν είναι θέμα hardware (μια χαρά σηκώνουν οι σημερινές κονσόλες WoW), ο χειρισμός είναι το πρόβλημα, αλλιώς θα το είχε φέρει ήδη η Blizzard.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    η sucker punch και αυτη φαινεται να εχει καποιο multiplayer παιχνιδι στα σκαρια, για τη nd ξερουμε ηδη.
    Δεν ξέρω, δεν άκουσα κάτι για Sucker Punch και η ND πάει με πολύ αργούς ρυθμούς.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Αν συνεχισουν να βγαζουν τα AAA sp, που ουσιαστικα κρατησαν το playstation brand οταν εποχη ps3 η sony τα ειχε βρει σκουρα απο τον ανταγωνισμο, κανενα προβλημα.
    Και ξαναλέω: τα cinematic AAA δεν τα έφερε η PS4 εποχή, υπήρχαν και στην PS3 εποχή (παράλληλα με τα MP).

    Αυτή την μνήμη χρυσόψαρου να μην είχε ο κόσμος (και δεν είναι μόνο στο gaming, είναι και στην πολιτική και αλλού)... το έχω μεγάλο παράπονο (έλλειψη ιστορικής μνήμης, με αποτέλεσμα να κάνουμε κύκλους σαν είδος).

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    btw η nixxes γιατι ειναι πεταμενα λεφτα ?
    Υποτίθεται θα βοηθούσε στο να βγουν ποιοτικά PC ports. Εκ του (μετρίου) αποτελέσματος κρίνω...

    Η δε Gaikai ήταν πεταμένα λεφτά, γιατί τελικά υπέγραψαν Μνημόνιο Συνεργασίας με την MS για το Azure.

    Όταν λοιπόν παραπονιέστε/φοβάστε ότι η Sony σπαταλάει πόρους, καλύτερα να ρίχνετε τα βέλη σας πιο «στοχευμένα».

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Να υπαρχει ομως και το χρημα παιδια. Δεν καθονται σε ενα τραπεζι και ετσι απλα δινουν πρασινο φως για ΑΑΑ παραγωγες.

    Συμφωνω απολυτα παντως πως ναι θα πρεπει να ειναι αυτη η κινηση τους. Να βασιστουν σε αυτο που ξερουν να κανουν καλυτερα και να δοκιμασουν νεα πραγματα και ιδεες.

    Ομως εκτος απο το χρημα τους πιεζει πολυ και ο χρονος... δεν ειναι οτι τωρα πρεπει να αρχισουν οι νεες ιδεες... επρεπε να υπαρχουν εδω και 2-3 χρονια.

    Η ελπιδα μου ειναι οτι οντως η Σονυ εχει αυτες τις ιδεες εδω και καιρο και τις αναπτυσσει. Αλλιως αν ξεκινησει τωρα... παει το χασαμε το τρενο.

    Ολα τα παραπανω ομως καθαρα υπο το πρισμα του χομπιστα και χωρις καμμια αισθηση των αριθμων και της πραγματικοτητας.
    Δεν διαφωνώ καθόλου.

    Γενικά σαν άνθρωπος είμαι αρκετά proactive (και στην πραγματική ζωή), ίσως και σε ενοχλητικό βαθμό μερικές φορές («απόλαυσε την στιγμή ρε μλκ, μην σκέφτεσαι συνέχεια το μέλλον!»).

    Τι να κάνω, αφού έτσι είμαι, can't help it! Καταστρώνω τα σχέδια μου νωρίς για το μέλλον, έτσι ώστε να μπορώ να απολαύσω (real life) καρπούς αργότερα. Αν δεν είναι αυτό ο ορισμός του delayed gratification, τι είναι;

    Δεν μπορώ να είμαι της τελευταίας στιγμής, με πιάνει ανασφάλεια ότι θα πιαστώ με τα βρακιά κατεβασμένα και θα κάνω κινήσεις πανικού/της τελευταίας στιγμής.

    Ε, κάτι ανάλογο περιμένω και από CEOs. Δουλειά τους είναι. Έβλεπα το 2017 το Fortnite να ξεπετάγεται σιγά-σιγά και λέω ρε φούστη μου που θα πάει αυτή η δουλειά; Και τώρα φτάσαμε να τα συζητάμε αυτά το 2022... 5 χρόνια χαμένα IMHO.
    Last edited by psx3; 19-01-2022 at 13:49.

  17. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Valkyre (19-01-2022)

  18. #954
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν διαφωνω καθολου psx3. Καλα κανεις και εισαι proactive αρκει να μην σε τυρανναει η φαση. Και εννοειται οτι ενας CEO εχει υποχρεωση να ειναι proactive. Απο εκει και περα ολα αυτα ειναι στο μετρο που το επιτρεπουν οι συνθηκες αλλα και οι απο πανω του. Δεν αποφασιζει μονος του εντελως.

    Και φυσικα εννοειται οτι καποια στιγμη, μετα απο μεγαλες επιτυχιες, ειναι πολυ ευκολο να πει καποιος, "οκ ας κατεβασω και λιγο ταχυτητα, την εκανα την δουλεια μου, πρεπει να απολαυσω και τους καρπους της τωρα". Με αποτελεσμα να μην υπαρχει πλεον ο λεγομενος "ζηλος" με οτι αυτο συνεπαγεται.

  19. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    psx3 (19-01-2022)

  20. #955

    Default

    open world/rpg σιγουρα δεν εχουν κατακλυσει την αγορα απο 3rd party. Βγαλε τα παιχνιδια της ubisoft απο την εξισωση που δεν παιζονται, οι αλλοι βγαζουν ενα παιχνιδι καθε γενια.
    αλλα μαζι σου εδω, το open world ειναι ο τροπος που βρηκαν οι εταιρειες για να προεκτεινουν τη διαρκεια των παιχνιδιων για να μην τρωνε κραξιμο απο τους χρηστες που σκανε τα 80αρια.
    Αλλες φορες εχει νοημα η εξερευνηση, αλλες οπως στα assassins ειναι εντελως ανουσια και επαναλαμβανομενη.
    Η προσεγγιση του last of us , δε με χαλασε. Η semi open πιστα του, μου αρεσε αρκετα.
    Δεν εχω παιξει ακομα το tsushima, γιατι ηθελα να το παιξω στο ps5(που δεν βρισκω οπως το θελω) να δω πως τα παει αυτο με το open world.
    Το horizon ειχε και καλες και κακες στιγμες σε οτι εχει να κανει με το open world.
    Το days gone δεν μου αρεσε καθολου. Ενω το spiderman λογω του swinging ειναι πολυ fun το open world κομματι του.


    γιατι οχι MMORPG, diversity δεν ηθελες?
    ας μη βιαζομαστε, πολλες φορες τα σχεδια πανε περιπατο ακομα και μετα 2-3 χρονια αναπτυξης.
    μα και εγω για ps3 εποχη μιλησα. την εποχη που το xbox πουλουσε halo και cod, η sony πουλουσε god of war, uncharted, last of us και metal gear.
    τη nixxes τωρα την αγορσαν, ακομα δεν εχει δουλεψει σε κανενα απο τα Ports τη sony.

  21. #956
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    open world/rpg σιγουρα δεν εχουν κατακλυσει την αγορα απο 3rd party.
    Εγώ άλλα βλέπω πάντως.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Βγαλε τα παιχνιδια της ubisoft απο την εξισωση που δεν παιζονται
    Τι πάει να πει «δεν παίζονται»; Για μένα και για σένα ίσως. Υποκειμενικό δηλαδή, μιας και πουλάνε πολύ τα άτιμα. Σκέψου εμένα μου άρεσαν περισσότερο τα AC της PS3 εποχής, παρά τα σημερινά. Ενώ αυτό το κοινό δεν τα γούσταρε. "One man's trash is another man's treasure"

    Γιατί εγώ βλέπω κόσμο να χαλάει 300 ώρες σε κάτι AC Odyssey/Valhalla. Αδιανόητο ποσό ωρών για μένα (για SP δεδομένα πάντα).

    Έχω δει εξαφανισμένο συμφορουμίτη να λέει ότι από όταν έκοψε τα σκληρά ναρκωτικά (WoW) το γύρισε στα ελαφρά (SP open world/RPG), για μια "lite WoW" γεύση.

    Δεν ξέρω αν με εννοείς: υπάρχει κόσμος με completionist OCD που τα καταβροχθίζει στην καθισιά του αυτά τα παιχνίδια (100% map cleaning), αλλά παράλληλα δεν θέλει να «καταστραφεί» η ζωή του επιστρέφοντας στα παλιά λημέρια του WoW.

    Κατάλαβες τώρα ποιό είναι το target group; Εγώ για άλλους λόγους θέλω να παίζω video games, όχι για να μαζεύω άχρηστο loot.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    οι αλλοι βγαζουν ενα παιχνιδι καθε γενια.
    Αν μιλάς για open world με attention to detail (βλ. Rockstar), τότε ναι, θα συμφωνήσω. Τέτοια open world τα θέλω κι εγώ.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    αλλα μαζι σου εδω, το open world ειναι ο τροπος που βρηκαν οι εταιρειες για να προεκτεινουν τη διαρκεια των παιχνιδιων για να μην τρωνε κραξιμο απο τους χρηστες που σκανε τα 80αρια.
    Χαίρομαι που συνεννοηθήκαμε επιτέλους, αν και δεν κοστίζουν όλα ¤80 (προς το παρόν).

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Αλλες φορες εχει νοημα η εξερευνηση, αλλες οπως στα assassins ειναι εντελως ανουσια και επαναλαμβανομενη.
    Κι εδώ συμφωνώ μαζί σου, το exploration πρέπει να έχει νόημα. RDR2/BoTW είναι κορυφή στον τομέα τους.

    Εμένα μου άρεσε και το Black Flag κάποτε... «μόνο» 70 ώρες έριξα (νουμπάς δηλαδή για δεδομένα open world, όταν άλλοι έχουν 200-300 ώρες για πλάκα).

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Η προσεγγιση του last of us , δε με χαλασε. Η semi open πιστα του, μου αρεσε αρκετα.
    Εγώ δεν τρελάθηκα να σου πω την αλήθεια, το βρήκα λίγο disorienting (δεν είχε και το κλασικό map icon για navigation).

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    γιατι οχι MMORPG, diversity δεν ηθελες?
    Τι σχέση έχει το (genre) diversity με το γεγονός ότι το WoW απαιτεί KB+M baseline (που δεν διαθέτουν οι κονσόλες λόγω controller baseline);

    Αυτά τα παιχνίδια κακά τα ψέματα είναι φτιαγμένα για υπολογιστές.

    Ακόμα και το PS4 διαστημικά specs έχει συγκριτικά με PC του 2004 (τότε δεν βγήκε το WoW?)... κάτσε και σκέψου λοιπόν γιατί δεν το έφερε ποτέ η Blizzard στις κονσόλες. Λες να μην ήθελαν φράγκα από τους κονσολάδες;

    Έφερε το Destiny όμως η Bungie.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    ας μη βιαζομαστε, πολλες φορες τα σχεδια πανε περιπατο ακομα και μετα 2-3 χρονια αναπτυξης.
    Αναφέρεσαι στο ND MP project;

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    μα και εγω για ps3 εποχη μιλησα. την εποχη που το xbox πουλουσε halo και cod, η sony πουλουσε god of war, uncharted, last of us και metal gear.
    Και ποιό το πρόβλημα με εκείνη την εποχή; Δεν είχαμε καλά cinematic SP;

    Και καρτουνίστικα AA είχαμε (Sly Cooper) στα ¤40 με αστείο κόστος παραγωγής. Φάγανε τσεκούρωμα κι αυτά.

    Θέλω να πω υπήρχε μια σχετική ποικιλία τότε που δεν υπάρχει πλέον.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    τη nixxes τωρα την αγορσαν, ακομα δεν εχει δουλεψει σε κανενα απο τα Ports τη sony.
    ¶ντε να δούμε τι θα κάνει κι αυτή, αν και το αβαντάζ της MS με το cross-platform DX12U δεν περιμένω να αλλάξει.

    Καλά κάνει κι έχει custom API η Sony, δεν έχω πρόβλημα, αλλά άμα θέλουν PC ports, αυτοί θα έχουν πρόβλημα στο porting (όπως και φαίνεται μέχρι στιγμής).
    Last edited by psx3; 19-01-2022 at 21:06.

  22. #957

    Default

    αν βγαλεις την ubisoft απο την εξισωση, τα παιχνιδια της rockstar, της cd project ή το zelda έχουν ολα πολυ μεγαλο κυκλο αναπτυξης. Δεν ειναι το ιδιο με την market των shooters που ολα τα μεγαλα franchises εχουν καθε χρονο κυκλοφορια σε συνδυασμο με τα battle royale που εχουν ongoing development.
    Τα παιχνιδια της sony ανταγωνιζονται περισσοτερο τα δευτερα και οχι της ubisoft.


    Οπως και να χει το σημαντικο με τα open world ειναι το περιεχομενο. Αν δε μιλαμε για ανουσια fetch quest δε με πειραζει απο αποψη gameplay).


    και τα mmorpg εξακολουθουν να πουλανε, δες το success story των new world, ff xiv , φετος και τα survival/sandbox πουλανε τρομερα, δες Ark, Valheim , Rust καλα για το battle royale ας μη συζητησουμε.


    το map icon, το σιχαινομαι προσωπικα. Παιχνιδι εξερευνησης , open world ταχα μου, και να σου βαζουν σημαδακια στο χαρτη , πανε εδω, πανε εκει να κανεις τα quest. Αηδιες.


    σιγα που ειναι προβλημα τα χειριστηρια για το αν θα κυκλοφορησουν mmorpg , wow και μη, στις κονσολες. Ακομα και το shadowlands που βγηκε περσι υποστηριζει native τα gamepads.


    το point ειναι γιατι ας πουμε ζητας απο τη sony να κυκλοφορησει gravity rush που δεν πουλαει σαν franchise και οχι battle royale, mmorpg, survival που πουλανε?
    Δεν ειναι θεμα προσωπικης προτιμησης? Gaming ηρωινη οκ, αλλα πουλαει...


    εξακολουθει να βγαζει καρτουνιστικα παιχνιδια η sony, φετος δεν εβγαλε το sackboy και το ratchet?


    τι προβλημα μωρε εχουν τα ports της sony? Περα απο εσενα ολοι το αποθεωνουν το port του gow. Ποτε ειδες pc κυκλοφορια που να μην εχει προβληματα στο launch?
    Όλα τα παιχνιδια παιρνουν αρκετα patch και drivers update μεχρι να στρωσουν. Αμα ψαξεις θα δεις και τα παιχνιδια της MS εχουν ενα σωρό προβληματα. Π.χ. και το προσφατο halo.


    Αυτο που λεει ο Ryan για organic growth των sony studios , αν βοηθησει στο game diversity είναι καλο βημα. Το να κατευθυνει τα στουντιο ακολουθώντας το trend κατα εποχη ειναι επικινδυνο και σε καμια περιπτωση δεν εγγυαται την επιτυχια.

  23. #958
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Πάλι φάσκεις και αντιφάσκεις.

    Την μια μου λες γιατί να μην βγάλουν Battle Royale (επειδή πουλάει), την άλλη ότι είναι επικίνδυνο να ακολουθούν τα trends της εποχής. Αποφάσισε τι ισχύει επιτέλους.

    Να σου πω ένα παράδειγμα από τα παλιά (που ελάχιστοι θα θυμούνται/γνωρίζουν):

    Το UC2 MP ξεκίνησε σαν high TTK παιχνίδι (τα γνωστά «παράπονα» περί "bullet sponge").

    Ε, αυτό γούσταρε ο κόσμος του Uncharted! Δεν γίνεται να έχεις platforming στοιχεία στο gameplay και να είναι low TTK. Πως θα κάνεις γρήγορα climb με low TTK χωρίς να σε φάνε; Δεν ήταν σκέτο/ξερό shooter για καμπέρια (έτσι κατάντησε όμως, θα εξηγήσω παρακάτω τι εννοώ).

    Τι κάνει η πανέξυπνη ND; Οργανώνουν ένα δήθεν experimental weekend με low HP/high DMG να δουν πως θα πάει. Και όλα αυτά για ένα vocal minority που έσκουζε περί "bullet sponges".

    Σιγά, κι εγώ νουμπάς ήμουν τότε, αλλά δεν έσκουξα ποτέ. Και (μπόλικο) ξύλο έφαγα και έμαθα να παίζω εν τέλει. Ούτε tutorials υπήρχαν τότε να σε πιάσουν από το χεράκι. Φίλοι στο PSN μου μάθανε τα μυστικά.

    Υπενθυμίζω ότι τότε το CoD ήταν στα ντουζένια του, οπότε ο περισσότερος κόσμος που έπαιζε MP ήταν συνηθισμένος σε αυτό το μοντέλο (να πέφτεις κάτω με 2 σφαιρούλες -> η χαρά του καμπερά).

    Τελικά το "experimental weekend" έγινε κανονικότητα (με το περίφημο 1.05 patch) και ο Arne Meyer άρχισε το damage control.

    Αποτέλεσμα: το μισό player pool ξενέρωσε την ζωή του και την έκανε. Υπήρχε player count (κάπου online 70.000 παίκτες, που δεν το λες και λίγο).

    Μετά ξεκίνησαν τα μαγειρέματα αριθμών (το online players έγινε daily players και αργότερα σταμάτησε εντελώς να υπάρχει).

    Καταλαβαίνεις τώρα τι βλακεία έγινε με το trend following; Ήθελαν να κυνηγήσουν την ουρά του CoD (να ελκύσουν CoDάκηδες), λες και ο CoDάκιας δεν θα παίξει FPS στα 60 fps, θα πάει να παίξει TPS στα 30 fps (NOT).

    Εμ ξενέρωσαν τους βετεράνους του UC MP, εμ δεν απολογήθηκαν ποτέ (γνωστή PR «σουπιά» ο Arne στο community), εμ γ@μησαν το online τους εντελώς από άποψη balance (από εκεί που το sniper ήταν 2HK έγινε 1HK σε body shot, όχι headshot), εμ δεν επανέφεραν ποτέ το 1.04 patch.

    ¶μα δεν ακούς προσεκτικά το πιστό κοινό σου τι θέλει, αυτά παθαίνεις... ελπίζω να έχουν μάθει από τα λάθη τους. Δεν νοθεύεις την ταυτότητα του franchise σου για προσωρινούς παίκτες που σήμερα είναι στο παιχνίδι σου για λίγες μέρες/βδομάδες και μετά είναι πίσω στο CoD. Ολέθριο λάθος.

    Τα παραπάνω συνέβησαν αρχές του 2010.

    ~

    Όσο για το GoW, μπες στο άλλο forum να δεις πόσοι το «αποθεώνουν».

    Μιλάμε για τραγική κατάσταση που δεν υφίσταται σε καμία κονσόλα:

    https://github.com/doitsujin/dxvk/issues/2443



    Tiled rendering bug ή δεν ξέρω κι εγώ τι σκατά είναι αυτά τα κουτάκια... τα καλά του PC gaming.
    Last edited by psx3; 20-01-2022 at 11:48.

  24. #959

    Default

    οχι ρε ποτε δε ζητησα να βγαλει battle royale η sony. Λεω οτι με βαση τη λογικη σου, αυτα θα επρεπε να ζητας απο τη sony.
    τετοιο κακο να μη μας βρει...cinematic action ή rpg μονο

    τα διαβασα ρε τα σχολια στο insomnia, ολοι οσοι το παιζουν το παιχνιδι το αποθεωνουν και κανα 2 λενε οτι διαβασαν σε ξενα φορουμ , οτι καποιοι αντιμετωπιζουν προβληματα...κλαιν...
    Αμα σου καρφωθει μια ιδεα, πρεπει με το ζορι , να αποδειξεις οτι εχεις δικιο.

    Συμφωνουμε απολυτα για το trend following, δεν υπαρχει μεγαλυτερη χαζομαρα στο gaming του να βλεπεις οτι κατι πουλαει και απλα να προσπαθεις να το αντιγραψεις. Την εχουν πατησει τοσες εταιρειες ετσι.
    Θελει και λιγο οραμα το gaming, ψυχη. Για αυτο αν η Naughty dog εχει κουραστει να φτιαχνει uncharted, αν δεν εχει νεες ιδεες, ιστοριες να πει, δεν χρειαζεται να της επιβαλεις με το ζορι να φτιαξουν το uncharted 5. Αστους να κανουν ενα διαλλειμα, να πανε σε κατι φρεσκο.

  25. #960
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Αμα σου καρφωθει μια ιδεα, πρεπει με το ζορι , να αποδειξεις οτι εχεις δικιο.
    Μπα, εσύ κάνεις projection τώρα.

    Σου έχει καρφωθεί η ιδέα στο μυαλό ότι ο κόσμος της Sony δεν θέλει MP, μόνο cinematic SP, με αποτέλεσμα να μας βγαίνει το όνομα σε όλους αδίκως. Forum bubble/echo chamber.

    Για αυτό ρωτάω και ξαναρωτάω που ήσασταν όλοι εσείς εποχές ps3forums.gr με πολύ μεγαλύτερη συμμετοχή ατόμων (και κατ' επέκταση diversity απόψεων). Γιατί αν ήσασταν εδώ μέσα και διαβάζατε σφαιρικά το forum, θα θυμόσασταν πόση απήχηση είχε εκείνη την περίοδο το exclusive MP.

    Και ξέρεις που οφείλεται αυτό; Στην επιτυχία του 360 και του Xbox Live. Και ξέρεις που οφείλεται η κοιλιά της PS4 περιόδου; Στην αποτυχία του Xbone και στην πτώση δημοφιλίας των Halo/Gears. Κατάλαβες τώρα γιατί θέλω σωστό ανταγωνισμό/ευγενή άμιλλα; Δεν είμαστε όλοι οπαδοί με χρωματιστά κασκόλ.

    Και είναι και ο λόγος που έχω επιλέξει συνειδητά να κρατάω τις αποστάσεις μου, μιας και βλέπω ότι το γούστο μου πλέον δεν εναρμονίζεται με τα fora (δεν ήταν έτσι πάντα ξαναλέω).

    Γιατί με κουράζουν απίστευτα οι ανούσιες διαφωνίες και να πρέπει να λέω τα ίδια ξανά και ξανά. Στο PSN μια χαρά μιλάω με άλλα άτομα που ξέρω ότι ταιριάζουμε σε gaming γούστο. Σπανίως μπαίνω πλέον βέβαια, όπως και αυτοί λόγω ξενέρας/disengagement. Ελπίζω να αλλάξει αυτό στο μέλλον.

    Για μένα είναι τρελή αποτυχία να έχεις το καλύτερο controller της αγοράς, κομμένο και ραμμένο για shooters και να μην έχεις ούτε ένα next gen shooter, ενώ εποχές PS3 είχες το χειρότερο controller της αγοράς και 2 exclusive FPS (Killzone, Resistance).

    Ξαναλέω όλα αυτά από την σκοπιά κάποιου που θέλει shooter.

    Από την σκοπιά του RPG παίκτη όμως συμφωνώ ότι το PS5 launch είναι ανώτερο λόγω Demon's Souls.

    Υποκειμενικό φυσικά το γούστο, μην τα ξαναλέμε, αντικειμενικό το γεγονός όμως ότι μας φεύγει κόσμος που αναζητά συγκεκριμένα genres που κάποτε υπήρχαν στο exclusive line up, ενώ πλέον όχι.

    Η Sony δεν μπορεί να είναι biased, εμείς μπορούμε να είμαστε. Σκοπός της Sony είναι να είναι unbiased και μην έχει διαρροή κοινού προς ανταγωνιστές.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Συμφωνουμε απολυτα για το trend following, δεν υπαρχει μεγαλυτερη χαζομαρα στο gaming του να βλεπεις οτι κατι πουλαει και απλα να προσπαθεις να το αντιγραψεις. Την εχουν πατησει τοσες εταιρειες ετσι.
    Θελει και λιγο οραμα το gaming, ψυχη. Για αυτο αν η Naughty dog εχει κουραστει να φτιαχνει uncharted, αν δεν εχει νεες ιδεες, ιστοριες να πει, δεν χρειαζεται να της επιβαλεις με το ζορι να φτιαξουν το uncharted 5. Αστους να κανουν ενα διαλλειμα, να πανε σε κατι φρεσκο.
    Συγνώμη, αλλά δεν έχεις ιδέα από Uncharted για να τα λες αυτά.

    Υπάρχουν ένα σωρό χαμένοι πολιτισμοί και ένα σωρό timelines αν θέλουν να παίξουν μπαλίτσα σε αυτό το universe. Μην τρελαθούμε τώρα ότι δεν έχει υλικό να πει ιστορίες.

    Εναποθέτω τις ελπίδες μου στην MS, μπας και κάνει μπαμ το Indiana Jones στην αγορά. ¶λλος τρόπος δεν υπάρχει.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •