Page 42 of 49 FirstFirst ... 32383940414243444546 ... LastLast
Results 821 to 840 of 969

Thread: God of War

  1. #821
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Πιστεψε με πολλα, πααααρα πολλα μου φαινονται περιεργα με τα βραβεια. Σε τετοιο βαθμο, που οπως εχω δηλωσει αρκετες φορες στο παρελθον, πλεον δεν δινω δεκαρα τσακιστη για τα βραβεια. Παλια καθομουν και στηνομουν να βλεπω VGA, Oscars κλπ. Πλεον απλα δεν με νοιαζει. Προφανως και πιστευω οτι σε ενα βαθμο ειναι κατευθυνομενα και οτι παιζουν πολλα κλπ. Eννοειται! Οπως αντιστοιχα δεν δινω ιδιαιτερη σημασια και για τις βαθμολογιες πλεον... με καμμια παναγια στα ματια μου δεν αξιζει το 97 metacritic το Red Dead. Δεν μπορω να δεχθω οτι καθε φορα που βγαζει αυτη η Rockstar παιχνιδι το 97 metacritic ειναι η βαση.... ημαρτον δηλαδη.

    Γι αυτο και πλεον δεν ασχολουμαι. Πολλες φορες μιλαει ο ενθουσιασμος, μιλανε τα εκαστοτε κοινωνικοπολιτιστικα δρωμενα της εποχης, η μαζα, τα social media, τα δωρακια κλπ κλπ.

    Οποτε δεν με νοιαζει ποσα βραβεια πηρε το GOW ή ποσα δεν πηρε το Red Dead. Ειναι και τα δυο αξιοθαυμαστες δημιουργιες και σιγουρα ο κοσμος τα εχει εκτιμησει δεοντως. Απλα οτι αξιζει σαν δουλεια να παρει βραβεια σε εναν ουτοπικα αντικειμενικο κοσμο, αξιζει. Τα ιδια θα ελεγα και αν ηταν αναποδα τα πραγματα και το Red Dead ειχε κερδισει ολα αυτα και το GOW λιγα και εσυ μου ελεγες οτι το παρακανανε με το Red Dead.


  2. #822

    Default

    Το σχολιο μου εξ αρχης εκει ακριβως παει,μιας και αναλογα σχολια ειχα γραψει και στα Joystick awards και για αλλες κατηγοριες περαν αυτων που ηταν υποψηφια τα GoW και Red Dead.

    Οτι βγαζουν λες και ειναι στοχευμενα στο ποιο παιχνιδι καθε φορα θα μαζεψει τα περισσοτερα και οι υπολοιποι να μεινουν με το..παγωτο στο χερι.

    Εννοειται οτι το GoW αξιζει για διαφορους λογους να παρει βραβεια και να εχει την σχετικη αναγνωριση πιο πολυ για την ας το πουμε επιθεση που εφαγε ο Cory για τις αλλαγες στην σειρα.

  3. #823
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default


  4. The Following 4 Users Say Thank You to Kane For This Useful Post:

    chronohill (15-04-2019),mtifosi (15-04-2019),tonybsg (16-04-2019),Valkyre (15-04-2019)

  5. #824

    Default

    Δωρεαν dynamic theme για το God Of War
    https://store.playstation.com/en-gr/...NAMICTHEME0003

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Kane (16-04-2019),tonybsg (16-04-2019)

  7. #825
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    ^^
    "Ragnarok is coming": New God of War PS4 theme might be secretly teasing a sequel

    Does this secret teaser set up a future sequel for the critically acclaimed PS4 exclusive?
    As discovered by eagle-eyed God of War fans on Reddit, a series of Nordic Runes can be spotted etched across the boat that Kratos and Atreus are rowing in the theme.

    Click image for larger version. 

Name:	BPueif6TPW4b9vHBUfrpK7-650-80.jpg 
Views:	229 
Size:	65.2 KB 
ID:	11634

    Well, translate the Runes into rough English, and it says "Ragnarok is coming." Oh boy. If you know your Norse mythology (or, alternatively, have seen Thor: Ragnarok), you'll know that this word holds a great deal of importance in the world of Gods and men, signalling the endtimes that essentially wipes out the entire inhabitants of the Nordic universe.
    source: Gamesradar - Reddit

  8. #826
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    COMING SOON right here to PlayStation YouTube: Raising Kratos documents the five year, herculean effort to reinvent one of the greatest stories in gaming, God of War. Facing an unknown future, Santa Monica Studio took a massive risk, fundamentally changing their beloved franchise

    .

  9. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    DJTaurus (11-05-2019),Kane (22-04-2019)

  10. #827
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  11. The Following 4 Users Say Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    DJTaurus (11-05-2019),MajereMP44 (11-05-2019),spartan (12-05-2019),Valkyre (13-05-2019)

  12. #828
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Το documentary αυτό δείχνει τι θυσίες χρειάζεται για να καταφέρεις να πετύχεις κάτι για να χαρακτηριστεί όχι απλά πολύ καλό αλλά κορυφαίο. Είναι και λίγο ωραιοποιημένο για να είναι και εύπεπτο αλλά η πραγματικότητα είναι ακόμα πιο σκληρή. Ταλέντο και σκληρή δουλειά δεν είναι τα μόνα που τους οδήγησαν σε αυτό το αποτέλεσμα. Μιλάμε για γερά στομάχια και δεν είναι θέμα χρημάτων για να φτιάξεις ένα παιχνίδι. Αν σου δώσει κάποιος πολλά λεφτά να φτιάξεις ένα παιχνίδι η πίεση αυξάνεται ακόμα πιο πολύ. Ειδικά όταν πας να φτιάξεις κάτι από την αρχή όπως έκαναν. Τρομερό παιχνίδι για μένα και τρομερή ομάδα που ρίσκαρε τα πάντα τελικά.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  13. The Following 2 Users Say Thank You to MajereMP44 For This Useful Post:

    panos74gr (12-05-2019),Valkyre (13-05-2019)

  14. #829

    Default

    Παραδοξως στην Ιαπωνια το God of War πουλησε στο launch σχετικα χαμηλα παρολες τις υψηλες βαθμολογιες και γενικη υποδοχη.

    Μεχρι και το προσφατο Days Gone ειχε σχεδον τις 3πλασιες πωλησεις τον πρωτο καιρο.
    https://www.vg247.com/2019/05/09/day...-retail-sales/

    Τωρα θα μου πεις Ιαπωνια ειναι αυτη

  15. #830
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ειναι απειρα αυτα που δεν ξερουμε για την βιομηχανια των παιχνιδιων και "νομιζουμε" οτι ξερουμε. Δεν το εχω δει ολο ακομα αλλα το ντοκυμαντερ φαινεται εξαιρετικο και μου κανει εντυπωση που η Σονυ και η Σαντα Μονικα δεχθηκανε να ειναι τοσο αποκαλυπτικο.

    Αποκτας πραγματικα καινουργια εκτιμηση για το προιον και τη δουλεια που επεσε και τα ρισκα που παρθηκαν. eye opener for sure.

  16. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (15-05-2019)

  17. #831

    Default

    To παιχνίδι δεν το έχω παίξει (όπως και κανένα GoW), και θα το κάνω σε πρώτη ευκαιρία. Το ντοκυμαντέρ δεν το είδα όλο. Μπορεί η ομάδα ανάπτυξης να πέρασε πολλά, να μην κοιμόταν για μέρες, πίεση, άγχος, αβεβαιότητα για την επιτυχία. Λογικά αυτά θα δείχνει το βίντεο. Σίγουρα απαιτεί άπειρες εργατοώρες, πείρα, γνώση, ταλέντο, η δημιουργία και ολοκληρωση ενός τέτοιου πρότζεκτ. Όμως, θα ήθελα να δω τώρα και τον λογαριασμό τραπέζης του καθενός από αυτούς........

    Θα επαναλάβω, είδα πολύ λίγο από το βίντεο, άρα μπορεί και να πέφτω έξω......

  18. #832
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Δεν λέει στο video για αμοιβές οπότε και όλο να το δεις δεν θα αποτελέσει κριτήριο για να επιβεβαιωθείς ή οχι σε αυτό που λες για το λογαριασμό τραπέζης!
    Αναξαρτήτως, μπορεί να έχεις δίκιο ότι θα πληρώθηκαν καλά άρα με αυτην την έννοια "άξιζε" η όλη φασαρία. Σεβαστό.

    Αυτό που δείχνει το βίντεο σε εμένα είναι ότι αφιέρωσαν 5 χρόνια απο τη ζωή τους και δεν στόχευσαν στο να φτιάξουν ένα καλό παιχνίδι αλλά ένα αριστούργημα. Και σκέτο καλό να ήταν θα τους πλήρωναν και πάλι. Η παραπάνω προσπάθεια θέλει γερό όραμα και στομάχι. Το να είσαι απλά τυπικός και σωστός δεν σου φέρνει την επιτυχία σε τέτοιο μέγεθος όπως το GoW. Αυτές οι ομάδες είναι όντως ομάδες δεν αρκούν τα χρήματα. Οπως και σε όλες τις δουλειές. Οι "καλοί" από τους "άριστους" προκύπτουν μετά από πολύ κόπο, πίστη στο άγνωστο, αμφιβάλουν καθημερινά για τις δυνατότητες τους, δεν κοιμούνται τα βράδια, πιέζονται παραπάνω, βρίζονται με όλους κλπ Είναι σκληρή διαδικασία και συγκριτικά με τον πληθυσμό της γης είναι μικρό το ποσοστό αυτών που τελικά κάνουν αυτές τις θυσίες για να αριστεύουν .
    Satan has left his killing floor
    PS4

  19. The Following 2 Users Say Thank You to MajereMP44 For This Useful Post:

    panos74gr (15-05-2019),toninio (15-05-2019)

  20. #833
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω παντως πιστευω οτι υπαρχουν παρα πολλοι developers που θα δεχονταν λιγοτερα χρηματα στον τραπεζικο τους λογαριασμο για περισσοτερη ψυχικη ηρεμια και ωρες με την οικογενεια τους. Δεν μιλαω για το GOW τωρα αλλα γενικα. Η βιομηχανια εχει κλεισει παρα πολλα σπιτια, ειναι αδυσωπητη και το χρημα δεν παρηγορει αμα φτασεις στο σημειο να διαλυσεις την οικογενεια σου.

  21. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Leon_DiZ (14-05-2019),panos74gr (15-05-2019),toninio (15-05-2019)

  22. #834

    Default

    Συμφωνώ σε αυτά που λέτε και εννοείται οτι για να γίνει κάτι άριστο, προϋποτίθεται να υπάρχει από πίσω μία άριστη ομάδα, με πολύ μεράκι για αυτό που θέλει να φτιάξει. Όραμα, ακριβώς είναι η λέξη, που σημαίνει οτι θυσιάζει κανείς όλο το χρόνο του (συνεπώς και άλλα πολλά πολύτιμα) για να ολοκληρώσει αυτό που θέλει. Και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι για να παίζουμε εμείς κάτι άριστο τελικά στις κονσόλες μας, πρέπει κάποιοι να έχουν δουλέψει πολύ για πολύ καιρό.
    Απλά, εγώ πιστεύω ότι πληρώνονται πάρα πολύ καλά (όχι όλοι, αλλά νομίζω οι συγκεκριμένοι ναι). Είναι τέτοια η δύναμη του συγκεκριμένου τίτλου, που με ένα καλο αποτελεσμα, θα ήταν σίγουρα τα πολλά έσοδα. Δεν ξέρω ποσα αντιτυπα πούλησε (και θα πουλησει), αλλά είμαι βεβαιος ότι μιλάμε για εκατομμύρια ευρώ\δολλάρια. Κι εμείς να ήμασταν στη θέση τους, το ίδιο θα κάναμε, αν ξέραμε οτι θα οικονομήσουμε. Και νομίζω δεν υπάρχει καμία γκρίνια από το σπιτι και τον\την σύζυγο, όταν μιλάει το χρημα.....

  23. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    MajereMP44 (15-05-2019)

  24. #835
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Από ότι ξέρω οι game developers συνήθως πληρώνονται λιγότερα από τους προγραμματιστές σε άλλους κλάδους της πληροφορικής. Αυτό κυρίως γιατί υπάρχουν πολλοί πορωμένοι και ταλαντούχοι προγραμματιστες που έχουν όνειρο να φτιάχνουν παιχνίδια (ειδικά σε μικρές ηλικίες) όποτε υπάρχει αρκετή προσφορά από game developers που σπρώχνει και τους μισθούς τους κάτω.

    Επίσης αυτά τα στούντιο είναι σε περιοχές που είναι και άλλοι κολοσσοί της πληροφορικης που η ζωή έχει γίνει πανάκριβη λόγω αυτών. Όποτε μπορεί κάποιος να παίρνει εξωπραγματικά χρήματα για εμάς αλλά και πάλι να είναι λίγα σε σχεση με το κόστος ζωής στο San Francisco ή το Los Angeles.

    Φυσικά και θα υπάρχουν superstars game developers που θα παίρνουν πολλά λεφτά ακόμα και για το εκεί κόστος ζωής, αλλά δεν νομίζω ότι είναι πολλοί.

    Για όποιον ενδιαφέρεται για το θέμα θα πρότεινα να διαβάσει το βιβλίο blood sweat and pixels.

  25. The Following 3 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    MajereMP44 (15-05-2019),toninio (17-05-2019),Valkyre (15-05-2019)

  26. #836
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καλα στο San Francisco διαβαζα οτι καποιοι τυποι που παιρνουν 100,000+ το χρονο μισθο επιλεγουν να μενουν μεσα σε βαν ή ακομα και στα αυτοκινητα τους (!!!) Ναι καλα διαβασατε... και αυτο γιατι η ζωη εκει ειναι κυριολεκτικα πανακριβη και τα νοικια ειναι σε τραγελαφικα επιπεδα της ταξεως του 4-5χιλιαρικα θεωρειται μια νορμαλ τιμη...

    Το φανταζεστε? Να παιρνεις 100+ χιλιαρικα μισθο... και να ζεις σε ΒΑΝ!

  27. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (17-05-2019),toninio (17-05-2019)

  28. #837
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Να προσθέσω και κάτι ακόμα σε όλα αυτά που λέμε που ξέχασα να το αναφέρω. Στις δουλειές δεν είναι απαραίτητο (βασικά σπάνια συμβαίνει) οι άριστοι οτι παίρνουν και παραπάνω χρήματα από τους καλούς. Το κάνουν από προσωπική θέληση και είναι θέμα ανθρώπου και περνάνε τα χρόνια και το μόνο που αποκτούν είναι reputation αλλα από λεφτά παραπάνω μηδέν. Συνήθως είναι αυτοί που βγάζουν την άπειρη και δύσκολη δουλειά και πληρώνονται όσο και οι υπόλοιποι. Κάποιοι από αυτούς μπορεί και μετά τα 50 τους να έχουν ένα wealth αλλά κιαυτό το απέκτησαν και με άλλους τρόπους και όχι καθαρά λόγω του πόσο καλοί είναι στη δουλειά τους. Μέχρι στιγμής από αυτά που έχω ζήσει το αν θα βγαλεις ΠΟΛΛΑ χρήματα είναι 95% θέμα χαρακτήρα και 5% του τί δουλειά βγάζεις.

    Στο gaming τώρα δεν ξέρω αν οι υπάλληλοι της S.Monica για να κάνουν το GoW πήραν μεγαλύτερο μισθό από αυτούς που έφτιαξαν π.χ το Anthem ή το Fortnite ή το Fifa ή δεν ξέρω και γω ποιό άλλο. Το καλό είναι ότι νιώθουν ασφάλεια όταν βρίσκονται σε τέτοιες ομάδες.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  29. The Following User Says Thank You to MajereMP44 For This Useful Post:

    toninio (17-05-2019)

  30. #838
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αν θυμάμαι σωστά μέχρι και το 2015 ο μεγαλύτερος μισθός είναι του Chied/Lead Programmer εντός ομάδας dev.

    Στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι 90-95-100 χιλιάδες δολάρια για την περιοχή της (κέντρο) Καλιφόρνιας = μισθός 1000 ευρώ Ελλάδας για να μένεις στο Κολωνάκι.

    Με λίγα λόγια πενιχρός μισθός (ακριβή η διαβίωση εκεί). Εξ ου και το βανάκι.

    Γραφίστες (tech graphics, design graphics) και λοιπά άτομα παίρνουν μικρότερο μισθό. Οι υπεύθυνοι μουσικής-ηχητικών εφφέ παίρνουν τα λιγότερα περί τις 50 χιλιάδες/έτος.

    Πίκρα.

    Οι εποχές που ήταν στο εξώφυλλο πχ του Times Magazine ένας νεαρός με την Φερράρι του, επειδή έβγαλε 1-2 πετυχημένα παιχνίδια έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.
    Και οι περισσότεροι δεν την βιώσατε, γιατί μιλάμε για τις αρχές των 8-bit = 1978 έως 1984 (πολλάαααα χρόνια πίσω).

    Από τη στιγμή που πατήσαμε τα 16-bit (γύρω στο 1984-85) άρχισαν τα ζόρια, έως το 1990 τα ζόρια μετατράπηκαν σε μεγάλα ζόρια, μετά έως το 1995-97 (μετάβαση στα 32-bit + CD-ROM + 3D) έγιναν τεράστια ζόρια, κατόπιν έως το 2001 έφτασε η κατάσταση στις συνθήκες που επικρατούν μέχρι σήμερα.

  31. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    toninio (17-05-2019)

  32. #839
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Αν θυμάμαι σωστά μέχρι και το 2015 ο μεγαλύτερος μισθός είναι του Chied/Lead Programmer εντός ομάδας dev.

    Στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι 90-95-100 χιλιάδες δολάρια για την περιοχή της (κέντρο) Καλιφόρνιας = μισθός 1000 ευρώ Ελλάδας για να μένεις στο Κολωνάκι.

    Με λίγα λόγια πενιχρός μισθός (ακριβή η διαβίωση εκεί). Εξ ου και το βανάκι.

    Γραφίστες (tech graphics, design graphics) και λοιπά άτομα παίρνουν μικρότερο μισθό. Οι υπεύθυνοι μουσικής-ηχητικών εφφέ παίρνουν τα λιγότερα περί τις 50 χιλιάδες/έτος.

    Πίκρα.

    Οι εποχές που ήταν στο εξώφυλλο πχ του Times Magazine ένας νεαρός με την Φερράρι του, επειδή έβγαλε 1-2 πετυχημένα παιχνίδια έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.
    Και οι περισσότεροι δεν την βιώσατε, γιατί μιλάμε για τις αρχές των 8-bit = 1978 έως 1984 (πολλάαααα χρόνια πίσω).

    Από τη στιγμή που πατήσαμε τα 16-bit (γύρω στο 1984-85) άρχισαν τα ζόρια, έως το 1990 τα ζόρια μετατράπηκαν σε μεγάλα ζόρια, μετά έως το 1995-97 (μετάβαση στα 32-bit + CD-ROM + 3D) έγιναν τεράστια ζόρια, κατόπιν έως το 2001 έφτασε η κατάσταση στις συνθήκες που επικρατούν μέχρι σήμερα.
    Λεφ κατι ασχετο.. μηπως γνωριζεις την ιστορια του απο κατω παιχνιδιου?
    http://www.greekanimation.com/companies/track7-games/

  33. #840
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αμυδρά κάτι μου θυμίζει το Theseis (ως όνομα) αλλά τίποτε περαιτέρω.

    Η αλήθεια είναι πως με το ελληνικό gaming στερέωμα ποτέ μου δεν είχα ιδιαίτερη επαφή, πέραν μιας μικρής χρονικής περιόδου γύρω στο 1988-1990.

    Σόρρυ!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •