Page 32 of 49 FirstFirst ... 2228293031323334353642 ... LastLast
Results 621 to 640 of 969

Thread: God of War

  1. #621

    Default

    Παιδιά καλησπέρα παίζω αυτό το καταπληκτικό παιχνίδι και νομίζω πλησιάζω προς το τέλος ....και θα ε
    ηθελα τη βοήθεια σας παρακαλώ .Στο σημείο που πρέπει να χάραξω το ρούχο για να δημιουργηθεί η γέφυρα και να ανέβω στην κορυφή του βουνού ...Πρέπει να βρω τα σημεία που φλέγεται η πέτρα περισσότερο και να χτυπήσω η πρέπει να ακολουθήσω κάποια συγκεκριμένη σειρά ;σαν σχέδιο δλδ Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια !!!!!Κα λήψη συνέχεια ...


  2. #622
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by rosnos View Post
    Παιδιά καλησπέρα παίζω αυτό το καταπληκτικό παιχνίδι και νομίζω πλησιάζω προς το τέλος ....και θα ε
    ηθελα τη βοήθεια σας παρακαλώ .Στο σημείο που πρέπει να χάραξω το ρούχο για να δημιουργηθεί η γέφυρα και να ανέβω στην κορυφή του βουνού ...Πρέπει να βρω τα σημεία που φλέγεται η πέτρα περισσότερο και να χτυπήσω η πρέπει να ακολουθήσω κάποια συγκεκριμένη σειρά ;σαν σχέδιο δλδ Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια !!!!!Κα λήψη συνέχεια ...
    Μιλάς για την πόρτα;
    Ναι κουνα το δεξιά αριστερά μέχρι να κάνει ένα τσαφ, σαν να παίρνει φωτιά, θέλει λίγο γρήγορα αλλά δεν είναι τίποτα εύκολα γίνετε.

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  3. #623
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

  4. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    BillyFlo81 (09-05-2018)

  5. #624
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    ^^
    Finally, γιατί ήταν καμποσες οι στιγμές μέσα στο παιχνίδι που θα θελα να αποθανάτισω, πάλι καλά όμως που δεν το έχω προχωρήσει αρκετά.

    Αν και δεν έχω ευχαριστηθει ακομα τόσο πολυ το παιχνίδι καθως το τελευταίο διάστημα μου προέκυψαν ενα σωρό δουλειές κ υποχρεώσεις, πλέον αισθάνομαι πολυ τυχερός που αν και το απεκτησα από τη πρώτη μέρα, όλα δείχνουν τελικά ότι θα μου πάρει χρονικά περισσότερες μέρες να ολοκληρώσω αυτό το έπος.

  6. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Valkyre (10-05-2018)

  7. #625
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Μιλάς για την πόρτα;
    Ναι κουνα το δεξιά αριστερά μέχρι να κάνει ένα τσαφ, σαν να παίρνει φωτιά, θέλει λίγο γρήγορα αλλά δεν είναι τίποτα εύκολα γίνετε.

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Μέσα στις ρυθμίσεις αν θες μπορείς να το αλλάξεις αυτό και να ανοίγουν αυτές οι πόρτες με ένα απλό πάτημα όπως ανοίγουν όλες. Δεν έβρισκα κανένα λόγο να κάθομαι να ψάχνω που πρέπει να τρυπήσω για να ανοίξει.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  8. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    Christos33 (10-05-2018)

  9. #626
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Μέσα στις ρυθμίσεις αν θες μπορείς να το αλλάξεις αυτό και να ανοίγουν αυτές οι πόρτες με ένα απλό πάτημα όπως ανοίγουν όλες. Δεν έβρισκα κανένα λόγο να κάθομαι να ψάχνω που πρέπει να τρυπήσω για να ανοίξει.
    Αυτό δεν το ήξερα, αλλά εντάξει εύκολο ήταν.
    Για μένα τέλος το παιχνίδι τα έκανα όλα 100% μπαίνει στο ράφι κ περιμένει το επόμενο

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  10. The Following User Says Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    WolfRathmA (10-05-2018)

  11. #627
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Mε το τελευταιο patch εφτιαξαν επιτελους και το μεγεθος του text στους υποτιτλους και ειναι σουπερ τωρα, δε χρειαζεται να ξεστραβωνεσαι.

  12. #628
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Τώρα είναι αργά.

    Το τελείωσα την προηγούμενη εβδομάδα και εγώ με πλατίνα!
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  13. #629
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Νομίζω δεν είχα βάλει υπότιτλους ή ήταν πράγματι τόσο μικροί που δεν τους έβλεπα!

    Εγώ έχω λίγα πραγματάκια να κάνω ακόμη

    Spoiler!


  14. #630
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default



    του Κρατος ειναι απο τις καλυτερες, του Atreus η χειροτερη
    .

  15. #631
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    H χειρότερη Κρατος ειναι η ισπανική και η χειρότερη Ατρεας ειναι η ελληνική και η ισπανική.
    Απο τις φωνές Κράτος μου άρεσε η ελληνική και γαλλική. Α... Και η ιαπωνική.

  16. #632
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αυτό που ποτέ μου δεν κατάλαβα, είναι γιατί κάποιοι ακούν σε διαφορετική γλώσσα ένα παιχνίδι, παρόλο που η παραγωγή του παιχνιδιού είναι στην αγγλική γλώσσα (lip sync, απόδοση συναισθήματος κλπ).

    Ειλικρινά ποτέ μου δεν το κατάλαβα, ιδιαίτερα από την εποχή που προσφέρονται αγγλικοί υπότιτλοι (και ακόμη περισσότερο δεν το καταλαβαίνω, αφής στιγμής προσφέρονται ελληνικοί υπότιτλοι).

    Πραγματικά head scratching.

  17. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (11-05-2018)

  18. #633
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Δεν έχεις άδικο για την original γλώσσα, αλλα παίζει και το συναίσθημα στη μέση όταν ακούς κάτι στη δίκη σου γλώσσα. Πχ, εγώ αν παίξω το GoW δεύτερη φορα, αυτό σιγουρα θα γίνει εξολοκλήρου στα ελληνικά. Επίσης, μη ξεχνάς οτι κάποιοι δεν ειναι εξοικειωμένοι τόσο πολύ με τα αγγλικά και ίσως να μη θέλουν να βλέπουν υπότιτλους. Συνεπώς, τα ελληνικά ειναι μονόδρομος.

  19. #634
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αντιθέτως, κατ' εμέ οφείλει (ο gamer) να παρακολουθήσει την παραγωγή as intended από τον δημιουργό. Στα αγγλικά είναι η παραγωγή; Ε, στα αγγλικά θα την βιώσεις. Στα ιαπωνικά; Ε, στα ιαπωνικά λοιπόν κ.ο.κ.

    Ίσα ίσα που το αποδιδόμενο συναίσθημα (ή έλλειψη αυτού / λόγω μέτριας-κακής φωνητικής επένδυσης) είναι μόνο μέσω της αυθεντικής γλώσσας.
    Πχ. όσα παιχνίδια έχω ακούσει στα ελληνικά μου φαίνονται το λιγότερο τραγέλαφοι, το περισσότερο οικτρά/εκτρωματικά.

    Παύλο, ΜΗΝ το κάνεις αυτό στον εαυτό σου, γιατί η ελληνική μεταγλώττιση είναι εντελώς ατάλαντη, αισχρή θα έλεγα, γιατί έχει μιμηθεί γλωσσικά στοιχεία της σύγχρονης αμερικάνικης διαλέκτου (ακούς τον παπαροπιτσιρικά να λέει "σοβαρά τώρα;" ή "ότι να 'ναι" )........φράσεις που δεν υπάρχουν ΚΑΝ στην αγγλική προσφώνηση και κυριότερα μετατρέπουν την ατμόσφαιρα σε επίπεδο Γυμνασίου στο Περιστέρι. Με λίγα λόγια στον "αρχαίο κόσμο" του GoW δεν μίλαγαν έτσι. Αυτό το σέβεται η αγγλική απόδοση, η ελληνική ΚΑΘΟΛΟΥ. Βιασμός του παιχνιδιού είναι η ελληνική απόδοση. Αίσχος πραγματικό.

  20. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (11-05-2018),Dragonpaul (11-05-2018),Leon_DiZ (11-05-2018),Valkyre (11-05-2018)

  21. #635
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Συμφωνω με τον Λευτερη 100%. Ο δημιουργος οπως στις ταινιες ετσι και στα παιχνιδια σχεδιαζει τα παντα γυρω απο την αγγλικη γλωσσα. Απο τους διαλογους, τα αστεια, τη σκηνοθεσια, το acting. Ειναι στην ουσια αγγλικη/αμερικανικη κουλτουρα το προιον. (μιλαω για την συντριπτικη πλειοψηφια των παιχνιδιων τωρα)

    Η ελληνικη μεταγλωτισση ειναι επιπεδου υπο το μηδεν. Εκτος αυτου δεν μπορω να βλεπω τα στοματα να πηγαινουν απο την μια μερια και αυτο που ακουω να ειναι αλλο. Οπως παραλληλα και δεν αντεχω να νιωθω οτι οι φωνες ειναι σαν "τσιροτα" πανω στον γενικο ηχο του παιχνιδιου.

    Φυσικα το πιο τραγικο ολων ειναι που ακους την μεταγλωτισμενη φωνη, και την ωρα της μαχης οι κραυγες που βγαζουν οι χαρακτηρες, εχουν κρατησει το original αγγλικο voice acting... δηλαδη τι να πω ειναι απλα αηδια. Βλεπεις οτι ειναι αλλη η φωνη...

    Στο αγγλικο voice acting ηταν παρον ο σκηνοθετης του παιχνιδιου, ειχε συγκεκριμενες απαιτησεις αναλογα την καθε σκηνη απο τους ηθοποιους,με στοχο να υλοποιησει το οραμα του και να βγαλει το συναισθημα που επιθυμουσε.

    Ολα αυτα χανονται εντελως αν αλλαξεις σε καποια αλλη μεταγλωτισμενη εκδοχη.

    ΥΓ: Σημερα τυχαιως εψαχνα στο youtube να δω κατι σκηνες απο το καινουργιο Avengers και τις βρηκα στα Ινδικα, Τουρκικα, Πακιστανικα και Αραβικα.... ειλικρινα δεν μπορω να το πιστεψω, μου ειναι αδιανοητο βασικα, οτι ο κοσμος παει και βλεπει ετσι τις ταινιες στο εξωτερικο ως επι το πλειστον... πραγματικα μου φερνει αναγουλα...

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (11-05-2018),Lefteris_X (11-05-2018)

  23. #636
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θα συμφωνησω και εγω με τον Λευτερη μεχρι τελειας. Οποιος το 2018 θελει να παιζει παιχνιδια και να παιρνει το 100% να παει να μαθει Αγγλικα . Βασικα Αγγλικα μαθαινεις σε ενα 6μηνο και το κοστος ειναι αστειο.

    Αλλα για να γυρισω στα δικα μου παιδικα χρονια , εμαθα Αγγλικα μεσω των παιχνιδιων. Γιατι ναι μεν πηγαινα φροντιστηριο Αγγλικα αλλα αν μου ελεγες να μιλησω με καποιον Αγγλικα , εβγαζα αναρθρες κραυγες. Ετσι επαιζα λοιπον τα παιχνιδια της sierra και διπλα μου ειχα ενα αγγλοελληνικο λεξικο . Περιττο να πω ποσες λεξεις και φρασεις εμαθα.

    Τωρα ειναι ακομα ευκολοτερο , μια σειρα να δεις με αγγλικους υποτιτλους εχεις βελτιωσει την κατανοηση της Αγγλικης σε μεγαλο ποσοστο.

    Για να μη βγαινουμε αλλο οφτοπικ , οτιδηποτε απο ταινια , σειρα , παιχνιδι κλπ πρεπει να βιωνεται στη γλωσσα που δημιουργηθηκε.

    Spoiler!

  24. The Following 2 Users Say Thank You to james9 For This Useful Post:

    Dragonpaul (11-05-2018),Lefteris_X (11-05-2018)

  25. #637
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Παιδιά, εγώ δε διαφώνησα κάπου. ¶λλωστε το παιχνιδι στα αγγλικά το παίζω τωρα. Σαφώς και ο Λευτερης έχει δίκιο σε αυτα που γράφει. Μίλησα για το δεύτερο play through που θα κάνω -εαν κάνω- γιατί προσωπικά θέλω, εκτός απο τα να δω τι δούλεια έχει γίνει, να "τιμήσω" και την προσπάθεια που έχει γίνει στον πλήρη εξελληνισμό ενός τέτοιου τίτλου.
    Τωρα, δίκιο έχει και κάποιος που μπορεί να θέλει, για δικούς του λόγους, να παίξει το παιχνιδι ή το οποιοδήποτε παιχνίδι στη μεταγλωττισμένη του έκδοση. Φαντάζομαι πως οποίος το κανει, έχει συμβιβαστεί με τις "παράπλευρες απώλειες".

  26. #638
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πιστεύω ότι έχει συμβιβαστεί με το "ζω το 2018 στην Ελλάδα και δεν ξέρω γρι αγγλικά"!

  27. #639
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Πιστεύω ότι έχει συμβιβαστεί με το "ζω το 2018 στην Ελλάδα και δεν ξέρω γρι αγγλικά"!
    Σιγουρα, μόνο που εαν ισχύει αυτο, τα video games ειναι το ελάχιστο που θα πρέπει να τον απασχολούν μετα.

  28. #640
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Και εγω εννοείται προτίμησα τον Αγγλικό ήχο μιας και ήθελα να απολαύσω 100% το παιχνίδι.
    Αλλά είμαι υπέρ του να υπάρχει υποστήριξη στα παιχνίδι. Υπότιτλοι απαραίτητα κατά την άποψη μου και μεταγλωτίσσεις αν είναι καλές όπως του GOW είναι ευπρόσδεκτες. Ειδικά σε platform games που παίζουν μικρότερες ηλικίες θα ήταν τέλειο να υπάρχει ελληνική μεταγλώτισση.
    Αυτό που δεν μπορώ είναι οι μεταφρασμένοι τίτλοι ταινίων/games.

    Προσωπικά φίλος μου που γνωρίζει αρκετά καλά Αγγλικά προτίμησε να το παίξει με Ελληνικό ήχο.
    Και είχαμε παίξει μαζί τις 2-3 πρώτες ώρες. Στην αρχή μόλις το άκουσα γέλασα, μου φάνηκε πολυ αστείο να ακούω σε videogame ελληνικό ήχο.
    Όμως μετά το πρώτο σοκ συνήθισα και δεν με ενοχλούσε καθόλου. Αντίθετα ο Κράτος είναι πολύ καλός όπως και άλλοι χαρακτήρες (πλην του Ατρέα) το lipsyncing δεν σε ενοχλεί καθόλου και δεν έχουμε φαινόμενα μεξικανικής σειράς.
    Γενικά δεν ήταν τόσο κακός ο ελληνικός ήχος όσο τον περίμενα.
    Το γέλιο είναι ότι μετά που γύρισα σπίτι μου και έβαλα να παίξω μου «καλοφανηκε» λίγο ο αγγλικός ήχος.
    Πάντως και εγώ στο δεύτερο playthrough θα το παίξω με ελληνικό ήχο.

    Το παιχνίδι βέβαια έχει κάποια προβληματάκια που έπρεπε να τα κοιτάξουν. Μερικές φορές ο διάλογος είναι αρκετά χαμηλά σε ένταση με αποτέλεσμα να μην ακούγεται καλά και να χάνεις τον διάλογο. Αυτό κατά τη γνώμη μου δεν έπρεπε να υπάρχει.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by mihalis13; 12-05-2018 at 11:22.
    Spoiler!

  29. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Dragonpaul (11-05-2018)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •